ספרות ספקולטיבית

ספרות ספקולטיבית (Speculative Fiction) הוא כינויה של סוגה ספרותית, בדרך כלל בצורת סיפורת, סוגת-על הכוללת קבוצת סוגות (ז'אנרים) שבבסיסן השאלה "מה אם?" והניסיון לענות עליה. סוגות אלה כוללות: מדע בדיוני, פנטזיה, אימה, ספרות מוזרה (Weird Fiction), ספרות על-טבעית, ספרות גיבורי-על והיסטוריה חלופית. לאלה מצטרפות יצירות שאינן מתאימות לסוגות המנויות כאן, אך עונות להגדרה הבסיסית של סוגת העל.

המונח "ספרות ספקולטיבית" הופיע לראשונה בשנת 1888 בכתב עת אמריקאי, במאמר העוסק בספרו האוטופי של אדוארד בלאמי, "במבט לאחור: 1887-2000". עם זאת, השימוש המוכר יותר הוא של רוברט היינליין במסה "על כתיבת ספרות ספקולטיבית" (1948), וייתכן שהיינליין לא הכיר את המאמר מהמאה ה-19 וחידש את המושג. במאמרו השתמש היינליין במונח כתחליף ל"מדע בדיוני" בלבד, ואף ציין מאוחר יותר כי סוגת הפנטזיה אינה נכללת בו. השימוש במושג "ספרות ספקולטיבית" כתחליף ל"מדע בדיוני" נפוץ במהלך שנות השישים של המאה העשרים, מתוך אי שביעות רצון של כותבים ועורכים מן המונח האחרון וההגבלות הנובעות ממנו, כחלק מתנועת "הגל החדש" של המדע הבדיוני. במהלך שנות השבעים הלך ודעך השימוש במונח. רק בשנות התשעים זכה המונח לתחייה, והפעם במשמעותו המקובלת כיום, כסוגת-על של כל הסוגות הספקולטיביות.

ראו גם

איירה לוין

איירה לוין (באנגלית: Ira Levin;‏ 27 באוגוסט 1929 - 12 בנובמבר 2007) היה סופר ומחזאי אמריקאי ממוצא יהודי, שכתב בדרך כלל מותחני אימה – שילוב של ספרות בלשית וספרות אימה.

בריאן קוקס

בריאן דניס קוקס (אנגלית: Brian Denis Cox, נולד ב-1 ביוני 1946) הוא שחקן קולנוע, טלוויזיה ותיאטרון סקוטי זוכה פרס אמי על תפקידו בתור הרמן גרינג בסרט "נירברג". התפרסם בזכות הופעותיו בסרטים "הדרך המהירה ללונג איילנד", "טרויה", "אדפטיישן", "זהות כפולה", "זהות במלכודת", "כוכב הקופים: המרד", "X-מן 2" ו"זודיאק".

ברנדון סנדרסון

ברנדון סנדרסון (באנגלית: Brandon Sanderson; נולד ב-19 בדצמבר 1975) הוא סופר פנטזיה אמריקאי. נודע בעיקר בזכות עבודתו לסיום סדרת הפנטזיה האפית "מחזור כישור הזמן" של הסופר רוברט ג'ורדן, וסדרת ספרים פרי עטו, "הערפילאים". סנדרסון עבד בתור עורך המגזין "Leading Edge", בזמן שלמד באוניברסיטת בריגהם יאנג.

ג'ון פאברו

ג'ונתן קוליה "ג'ון" פאברו (באנגלית: Jonathan Kolia "Jon" Favreau; נולד ב-19 באוקטובר 1966) הוא שחקן, תסריטאי, במאי קולנוע וקומיקאי אמריקאי-יהודי. ידוע בעיקר בזכות הופעותיו כשחקן בסרטים "רודי", "אחי, אני אוהב אותך", "סקס או אהבה". נודע גם בתור הבמאי של הסרטים "איירון מן" ,"איירון מן 2" ו"שף" ושל סרטי הלייב אקשן של דיסני: ספר הג'ונגל ומלך האריות.

גאי גבריאל קיי

גאי גבריאל קיי (באנגלית: Guy Gavriel Kay; נולד ב-7 בנובמבר 1954) הוא סופר פנטזיה קנדי יהודי, הידוע בכך שהעולמות הבדיוניים שהוא יוצר מזכירים מקומות אמיתיים במהלך תקופות היסטוריות אמיתיות, כמו קונסטנטינופול במהלך שלטונו של יוסטיניאנוס הראשון או ספרד בימי אל סיד. כתיבתו היא דוגמה לסוגת הפנטזיה ההיסטורית, אם כי קיי עצמו מעדיף להמנע מקטגוריזציה של עבודתיו. נכון ל-2019, קיי פירסם 14 רומנים וספר שירה, וספריו תורגמו ללמעלה מ-30 שפות.

דוריס לסינג

דוריס לסינג (באנגלית: Doris Lessing; ‏22 באוקטובר 1919 - 17 בנובמבר 2013) הייתה סופרת בריטית, כלת פרס נובל לספרות לשנת 2007.

דן בראון

דן בראון (באנגלית: Dan Brown; נולד ב־22 ביוני 1964) הוא סופר אמריקאי, מחברם של מותחנים בלשיים ובהם ארבעת רבי המכר "מלאכים ושדים", "צופן דה וינצ'י", "הסמל האבוד" ו"התופת", העוסקים בהרפתקאותיו של האיקונוגרף הדמיוני רוברט לנגדון, המסייע לפענח מעשי רצח ותעלומות.

הגבר הנקבי

הגבר הנקבי (באנגלית: The Female Man) הוא ספר מדע בדיוני פמיניסטי של הסופרת ג'ואנה ראס. ראס הייתה פמיניסטית רדיקלית מושבעת שאתגרה תפישות סקסיסטיות בשנות ה-70 בספריה, סיפוריה הקצרים, ומסות שכתבה. הגבר הנקבי הוא המוכר ביותר מבין כתביה, ונחשב לחלק מהקאנון של תולדות התנועה הפמיניסטית בארצות הברית. הספר נכתב ב-1970, בזמן שראס התחילה להזדהות כלסבית, ופורסם לראשונה ב-1975.

הספר הגבר הנקבי עוקב אחר חייהן של ארבע נשים זהות גנטית, ושבאופן מובהק מייצגות את הכותבת, ראס. כל אחת מהנשים חיה ביקום מקביל בסביבות שונות, ובזמנים שונים.

טים פאוורס

טים פאוורס (באנגלית: Timothy Thomas Powers; נולד ב-29 בפברואר 1952) הוא סופר מדע בדיוני ופנטזיה אמריקני.

אחת הנקודות הראויות ביותר לציון בעבודתו היא השימוש ב"היסטוריות סודיות" - פאוורס משתמש באירועים היסטוריים מאומתים ומתועדים, אך הוא מתאר אותם מנקודת מבט שונה, בה הקסם הוא כוח מניע חשוב במוטיבציה ובפעולותיהם של הדמויות הפועלות.

טרילוגיית משחקי הרעב

טרילוגיית משחקי הרעב היא סדרת ספרי הרפתקאות מסוגת ספרות ספקולטיבית שנכתבה על ידי הסופרת האמריקאית סוזן קולינס. הטרילוגיה כוללת את "משחקי הרעב", את "התלקחות", ואת "עורבני חקיין". שני הספרים הראשונים נכנסו לרשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס, והספר השלישי, עורבני חקיין, נמכר ב-450 אלף עותקים בשבוע הראשון. נכון לעת יציאת הסרט הראשון "משחקי הרעב", הודפסו כ-26 מיליון עותקים של ספרי הסדרה, בכל השפות.

מדע בדיוני

מדע בדיוני (בראשי תיבות: מד"ב) הוא סוגה ספרותית רחבה הכלולה בסוגת העל "ספרות ספקולטיבית", העוסקת לרוב בתיאור עלילות עתידיות בדיוניות באמצעות פיתוח של רעיונות ומגמות קיימים בתחומי המדע, הטכנולוגיה, הכלכלה והאמנות והשלכותיהם על עתיד האנושות. סופר המדע הבדיוני רוברט היינליין הגדיר את המדע הבדיוני בקצרה:

רבים נוטים לבלבל בין מדע בדיוני ובין פנטזיה או להתייחס אל שתי הסוגות כאל מקשה אחת, אולם השתיים נבדלות זו מזו, בעיקר בבסיס העלילה: המדע הבדיוני מבוסס על חוקים מדעיים או מציאות היסטורית קיימת שפותחו לאפיקים דמיוניים, בעוד שהפנטזיה מתרחשת כולה בעולם דמיוני מיסודו. עם זאת, ישנן יצירות שסיווגן אינו מובהק לאחת הסוגות.

קיימות מספר טעויות נפוצות באשר למדע הבדיוני:

מדע בדיוני אינו כלי לחיזוי העתיד - הוא עוסק הן בהתפתחויות עתידיות אפשריות והן באלו שאינן אפשריות; היתכנותו של העולם המתואר ביצירת מדע בדיוני אינה רלוונטית כלל, בדיוק כמקובל לגבי כל יצירת ספרות או אמנות אחרת.

מדע בדיוני, על אף שמו, אינו מחויב לדיוק מדעי ואינו נמדד לפי קנה מידה זה.

מדע בדיוני אינו מוגבל לנושאים שעמם הוא מזוהה לעיתים - חוצנים, חלליות, מסע בזמן, מוטנטים וכדומה - אלא מתפרס על תחום רחב יותר.בסוף שנות התשעים של המאה העשרים החלה זליגה בין המדע הבדיוני לבין ספרות הזרם המרכזי ומאז נכתבים יותר ספרים הכוללים נושאים השאולים מהמדע הבדיוני אך לא כתובים ולא ממותגים כמדע בדיוני. עם הספרים מסוג זה שתורגמו לעברית נמנים "אשתו של הנוסע בזמן" מאת אודרי ניפנגר, "הקנוניה נגד אמריקה" של פיליפ רות, ו"איגוד השוטרים היידים" מאת מייקל שייבון.

מלחמת עולם שלישית

מלחמת עולם שלישית הוא מונח לתיאור מלחמת עולם עתידית היפותטית, בסדר גודל של מלחמת העולם הראשונה או השנייה או אף גדולה מהן.

ישנן התייחסויות רבות לאפשרות התרחשותה של מלחמה כזאת. אחת ההתבטאויות המפורסמות אודות מלחמה כזאת הייתה של אלברט איינשטיין שאמר כי אינו יודע באיזה נשק ישתמשו במלחמת העולם השלישית, אך ברביעית ישתמשו במקלות ואבנים. אמירה זו באה להביע את דעתו כי מלחמה עולמית שלישית תביא להרס הציוויליזציה.

הפילוסוף הצרפתי זָ'אן בּוֹדְרִיאֶר בספרו "רוח הטרור" טען כי המלחמה הקרה הייתה מלחמת העולם השלישית והמלחמה בטרור הרביעית. היו שטענו כי פיגועי 11 בספטמבר בארצות הברית יביאו למלחמת עולם שלישית. סברה אחרת אומרת שבמלחמת העולם השלישית ילחמו רוב העולם נגד ארצות ערב או ארצות האסלאם וזו תהיה אף מלחמה שתקבע את עתיד העולם וגורלו.

מרי שלי

מַרִי ווּלסֵטוֹנקרַאפט שֶלי (אנגלית: Mary Wollstonecraft Shelley‏; 30 באוגוסט 1797 - 1 בפברואר 1851), סופרת אנגליה, מחברת הרומן "פרנקנשטיין", אשתו של המשורר פרסי ביש שלי, ובתם של הסופרת הפמיניסטית מרי וולסטונקראפט והפילוסוף ויליאם גודווין.

משחקי הרעב

משחקי הרעב (באנגלית: The Hunger Games) הוא ספר הרפתקאות לנוער מסוגת ספרות ספקולטיבית שנכתב על ידי הסופרת האמריקאית סוזן קולינס, והספר הראשון בטרילוגיית משחקי הרעב, הכוללת גם את "התלקחות" ואת "עורבני חקיין". הספר מציג את קטניס אוורדין בת השש עשרה, החיה בעולם פוסט־אפוקליפטי במדינת פאנם, במקום שבו עמדה פעם אמריקה הצפונית. בעולם זה שולטת ממשלה חזקה, השוכנת בעיר מרכזית בשם "הקפיטול". סביב הקפיטול שוכנים 12 מחוזות והיא שולטת עליהם ביד רמה. "משחקי הרעב" הוא כינוי לאירוע טלוויזיוני שנתי, שבו נבחרים באקראי נער ונערה מכל מחוז, ושולח אותם להילחם למוות זה בזה. המשחקים נועדו להראות את שליטתו המוחלטת של הקפיטול במחוזות, ולהעניש את הדור הקיים ואת הילדים, על התקופה של הימים האפלים.

הספר פורסם לראשונה באנגלית ב-14 בספטמבר 2008. ההדפסה הראשונה של הספר כללה 200 אלף עותקים, אך עותקים נוספים הוצאו לאור כך שבפברואר 2010 נמכרו כ-800 אלף עותקים. מאז יציאתו לאור, תורגם הספר ל-26 שפות וזכויות ההוצאה לאור שלו נמכרו ב-38 אזורים שונים. הספר עובד לסרט שיצא לאקרנים במרץ 2012 בהשתתפות ג'ניפר לורנס (קטניס אוורדין), ג'וש האצ'רסון (פיטה מלארק) וליאם המסוורת' (גייל הות'ורן).

משחקי הרעב - התלקחות

התלקחות (באנגלית: Catching Fire) הוא ספר הרפתקאות לנוער מסוגת ספרות ספקולטיבית שנכתב על ידי סוזן קולינס, והספר השני בטרילוגיית משחקי הרעב. כמו קודמו, רב המכר של שנת 2008 "משחקי הרעב", הוא ממשיך את הסיפור על חייה רצופי ההרפתקאות של קטניס אוורדין במדינת פאנם.

הספר פורסם באנגלית בספטמבר 2009, ותורגם לעברית ב-2011 על ידי יעל אכמון. הנושאים המרכזיים בספר כוללים הישרדות, שליטה ממשלתית, מרד ובעיקר שיעבוד כנגד עצמאות. הספר קיבל ביקורות חיוביות מאוד. המבקרים שיבחו את הספר, את סופו המפתיע ואת תחכומה של קטניס. הספר השלישי בסדרה, עורבני חקיין, יצא לאור באנגלית באוגוסט 2010, ובעברית ב-12 בינואר 2012.

סוזן קולינס

סוזן מארי קולינס (באנגלית: Suzanne Marie Collins; נולדה ב-10 באוגוסט 1962 בהרטפורד שבקונטיקט, ארצות הברית) היא תסריטאית וסופרת מדע בדיוני ופנטזיה אמריקאית.

קולינס היא מחברת רבי המכר משחקי הרעב, משחקי הרעב - התלקחות ומשחקי הרעב - עורבני חקיין. הספרים עוררו גם התעניינות רבה בקרב תעשיית הקולנוע: כל ספריה בסדרת משחקי הרעב הופקו לסרטים בעלי אותו שם (הספר השלישי מסדרה פוצל לחלק א' ולחלק ב'). נוסף למשחקי הרעב, כתבה קולינס סדרה נוספת בשם "עולמטה", אותה כתבה לפני סדרת משחקי הרעב. הספר הראשון, השני והשלישי בסדרה תורגמו לעברית ונקראים "גרגור והנבואה האפורה", "גרגור ואימת האבדון" ו"גרגור וקללת הדם". הסדרה החדשה כיכבה ברשימות רבי המכר של ניו יורק טיימס, בוק סנס ויו אס איי טודיי, וזכתה בפרסים ספרותיים ובשבחי הביקורות. בספטמבר 2016, נפתח פארק שעשועים של "משחקי הרעב" בדובאי.

קולינס מתגוררת בקונטיקט עם בעלה ושני ילדיהם, צ'רלי ואיזבל.

ספקולציה

סְפֶּקוּלַצְיָה (בעברית: השערה) היא סברה, הנחה מתוך אמדן ושיקול הדעת בלבד, בלא ביסוס מדויק. המונח יכול להתייחס גם ל:

האם התכוונתם ל...

קרן לנדסמן

ד"ר קרן לנדסמן (נולדה ב-28 בדצמבר 1977) היא סופרת מדע בדיוני ופנטזיה ישראלית ורופאה מומחית באפידמיולוגיה, בוגרת הפקולטה לרפואה בטכניון.

סיפר
דמות פרוטגוניסט • דמות שנייה בחשיבותה • דמות שלישית בחשיבותה • סיידקיקאנטגוניסטנבל-עלדמות משנהדוברגיבוראנטי-גיבור
עלילה דיאלוגמצג • מבנה דרמטי • סיפור מסגרת • כלי עלילתי • נקודת שיא • עימות • תת-עלילהפלשבק/פלשפורוורד
רקע דיסטופיהאוטופיהיקום בדיוניהיסטוריה
תמה מוטיבלייטמוטיבסאבטקסטמוסר השכל
סגנון אמצעים פיגורטיבייםטכניקות ספרותיותנקודת תצפיתהשעיית הספקסימבוליזםאתנחתא קומית
סיפורת משלמעשייהסיפורת בזקרומןנובלהמחזהשירהתסריטסיפור קצר
סוגה רומן הרפתקאות • רומן פשע • רומן מלחמתי • רומן מערבון • רומן מסתורין • רומן היסטורירומן ריאליסטירומן רומנטירומן ביוגרפירומן מכתביםרומן גרפי • רומן פילוסופי • רומן פוליטי • רומן אירוטירומן חניכהסאגהפנטזיה (אפלה, חרב וכושפות) • ספרות בלשיתספרות אימהריאליזם קסוםסאטירהמדע בדיוני (קשה, צבאי, אופרת חלל, סייברפאנק, סטימפאנק) • מותחן • ספרות ספקולטיבית • ספרות זולהקומיקס
נושאים קשורים זרם התודעהקהלמחברתורת הספרות • מבנה נרטיבי • נרטולוגיהרטוריקה
פורטל: ספרות

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.