סנטר (כדורסל)

סנטראנגלית: Center) או שחקן ציר היא עמדה מספר 5 בכדורסל. הסנטר הוא שחקן המשחק קרוב לסל באזור רחבת הצבע. הוא מקבל את הכדור על מנת לקלוע מקרוב או להוציא חזרה החוצה לשחקנים פתוחים ובדרך כלל קולט את מרבית הכדורים החוזרים. בתרגיל פיק אנד רול הסנטר יחסום את השחקן היריב.

רוב הסנטרים גבוהים מ-2.05 מטר ונחשבים לפיזיים ביחס לשחקני העמדות האחרות. מכיוון שנסנטרים הם השחקנים הגבוהים בקבוצה, בעברית נהוג לעיתים לכנות את התפקיד בכינוי "הגבוה".

במקרים רבים הסנטרים הם הקלעים והריבאונדרים המצטיינים של קבוצתם, ולעיתים גם של הליגה. כך למשל הסנטר כרים עבדול-ג'באר (2.18 מטר) הוא הקלע המוביל בכל הזמנים של ליגת ה-NBA, ואילו הסנטר וילט צ'מברליין (2.16 מטר) מחזיק בשיאי קליעה רבים והוא שיאן הריבאונדים בכל הזמנים של ה-NBA.

סנטר חזק וגבוה נהנה מיתרון של יציבות ויכולת לראות טוב יותר את מיקום השחקנים במגרש, לכן שחקנים כאלה, שיש להם גם יכולת ראיית משחק, כדוגמת ניקולה וויצ'יץ' וארבידאס סאבוניס, משמשים גם כרכז שני ולעיתים אפילו רכז ראשון של קבוצתם.

Basketball positions he
שחקן הציר הוא בעמדה מספר 5
YaoMingoffense
יאו מינג, השחקן הגבוה ב-NBA בזמנו

סנטרים ידועים

קישורים חיצוניים

אולימפיאדת לוס אנג'לס (2028)

המשחקים האולימפיים של קיץ 2028, האולימפיאדה ה-34 בעת החדשה, צפויים להיות אירוע הספורט הגדול והמרכזי של שנה זו. לפי החלטת הוועד האולימפי הבינלאומי, שהתקבלה בכינוס ה-126 של הוועד בלימה ב-13 ספטמבר 2017, הם ייערכו בלוס אנג'לס, ארצות הברית, שתארח את האולימפיאדה בפעם השלישית בתולדותיה (1932 ו-1984), 44 שנים לאחר שאירחה את המשחקים האולימפיים בפעם האחרונה. לאחר שפריז ולוס אנג'לס התחרו על אירוח המשחקים ב-2024, הוחלט בוועד האולימפי לקדם הסדר לפיו לא יתקיים כלל מכרז לאירוח המשחקים ב-2028 אלא שהמשחקים ב-2024 יתקיימו בפריז ואילו לוס אנג'לס תארח אותם ב-2028. גם באולימפיאדה הקודמת שאירחה לוס אנג'לס ב-1984, האירוח נקבע על פי הסדר דומה כשלוס אנג'לס התחרתה על אירוח אולימפיאדת 1980 מול מוסקבה, והוחלט על הסדר לפיו שתי הערים יזכו לארח וכך מוסקבה אירחה ב-1980 ולוס אנג'לס אחריה ב-1984.

אייבן לישינסקי

אייבן לישינסקי (באנגלית: Ivan Leshinsky;‏ 5 בפברואר 1947) הוא כדורסלן עבר אמריקאי-ישראלי בגובה 2.06 מטרים, ששיחק בעמדת הסנטר בהפועל תל אביב ונבחרת ישראל. היה שותף לזכייתה האחרונה של הפועל תל אביב בדאבל.

סטיב שלכטר

סטיב שלכטר (באנגלית: Steve Schlachter; נולד ב-30 ביוני 1954) הוא כדורסלן עבר ישראלי ששיחק בעמדת הסנטר.

סנטר

האם התכוונתם ל...

ראובן רוטשילד

ראובן רוטשילד (נולד ב-1957) הוא כדורסלן עבר ישראלי, ששיחק בתפקיד הסנטר בהפועל עפולה ובנבחרת ישראל.

רוני גרין

רונלד (רוני) גרין (באנגלית: Ronald (Roni) Green;‏ 8 במאי 1944) הוא כדורסלן עבר אמריקאי-ישראלי בגובה 2.04 מטרים, ששיחק בעמדת הסנטר במכבי תל אביב ונבחרת ישראל.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.