סן ברתלמי

סן בָרתֶלֵמיצרפתית Saint Barthélemy) הוא אי בצפון האנטילים הקטנים שבים הקריבי, קולקטיב מעבר לים של צרפת.

כריסטופר קולומבוס גילה את האי ב-1493, וקרא לו על שם אחיו ברתולומיאו. ב-1648 השתלטה צרפת על האי. בין 1651 ל-1656 שלטו בו האבירים ההוספיטלרים, ולאחר מכן ננטש ויושב מחדש על ידי הצרפתים ב-1659, בעיקר בשל מיקומו האסטרטגי. המתיישבים גידלו כותנה וקנה סוכר תוך התבססות על שעבודם של עבדים מאפריקה. ב-1784 מסרה אותו צרפת בתמורה לזכויות מסחריות לשוודיה, שמכרה אותו חזרה לצרפת ב-1878. הייתה זו המושבה השוודית היחידה באזור הקריבי. השוודים השאירו את חותמם בשמותיהם של מקומות שונים באי ובהם הבירה גוסטביה, שנקראה על שם גוסטב השלישי, מלך שוודיה. ב-1847 בוטלה העבדות באי.

ב-2003 החליטו תושבי האי להתנתק מן המושבה גוודלופ. ההחלטה יצאה לפועל ב-2007 ומאז מהווה האי קולקטיב מעבר לים הכפוף מנהלית ישירות לצרפת, וענייניו המקומיים מתנהלים באמצעות מועצה בת 19 חברים. את צרפת מייצג באי מושל, הממונה על ידי נשיא צרפת. התושבים שולחים נציג אחד לסנאט הצרפתי.

שטחו של סן ברתלמי כ-21 קמ"ר. האי שוכן באזור טרופי, ובהתאם לכך שורר בו מזג אוויר חם לאורך כל השנה, וכמות המשקעים מרובה. הנוף מורכב מגבעות, והנקודה הגבוהה ביותר היא ברום של 286 מטרים.

אוכלוסיית האי מונה כ-8,450 תושבים, על-פי מפקד אוכלוסין מ-2007. מרבית התושבים הם ממוצא צרפתי ומיעוטם קריאולי - כלומר ממוצא אירופי ואפריקני, או שחורים. השפה העיקרית היא צרפתית, לצדה מדברים בפטואה (ניב קריאולי) וכן באנגלית, בעיקר בין העוסקים בתיירות.

הכלכלה מבוססת על תיירות, בפרט על תיירות יוקרה. התיירים נמשכים בעיקר לחופי האי, שבחלקם נותרו בתוליים.

הקולקטיב הטריטוריאלי של סן ברתלמי
Collectivité territoriale de Saint-Barthélemy
Flag of Saint Barthelemy (local) Blason St Barthélémy TOM entire
דגל סמל

לחצו כדי להקטין חזרה

אנטארקטיקהאיי ג'ורג'יה הדרומית ואיי סנדוויץ' הדרומייםצ'ילהאורוגוואיארגנטינהפרגוואיפרובוליביהברזילאקוודוראיי פוקלנדפנמהונצואלהגיאנהסורינאםקולומביהטרינידד וטובגוגיאנה הצרפתיתאיי ABCקוסטה ריקההונדורסאל סלוודורגואטמלהבליזמקסיקוג'מייקהקובההאיטיהרפובליקה הדומיניקניתאיי בהאמהניקרגואהארצות הבריתקנדההאנטילים הקטניםפוארטו ריקואיי טרקס וקייקוסאיי קיימןברמודהסן פייר ומיקלוןגרינלנדרוסיהאיסלנדנורווגיהאירלנדהממלכה המאוחדתגרמניהדנמרקבלגיהצרפתספרדפורטוגלהאיים הקנרייםמרוקולובכף ורדהמאוריטניהמאליבורקינה פאסוחוף השנהבגאנהליבריהסיירה לאוןגינאהגינאה ביסאוגמביהסנגלתוניסיהניז'רשווייץאיטליהSaint Barthelemy on the globe (Americas centered).svg
המנון לאומי לה מארסייז
יבשת אמריקה
שפה רשמית צרפתית
עיר בירה
(והעיר הגדולה ביותר)
גוסטביה
17°53′52.47″N 62°51′2″W / 17.8979083°N 62.85056°W
משטר קולקטיב מעבר לים של צרפת
ראש המדינה
נשיא
מושל הקולקטיב
נשיא צרפת
עמנואל מקרון
ברונו מאגראס
הקמה
משאל עם
2003 התנתקות מהמושבה גוודלופ
2007
שטח[1]
- דירוג עולמי
25 קמ"ר 
238 בעולם
אוכלוסייה[2]
(הערכה ליולי 2018)

- דירוג עולמי של אוכלוסייה
- צפיפות
- דירוג עולמי של צפיפות

7,160 נפש 
225 בעולם
286.40 נפש לקמ"ר
44 בעולם
מטבע אירו ‏ (EUR)
אזור זמן UTC -4
סיומת אינטרנט .bl (מוקצה, לא בשימוש)
בשימוש fr. ו-gp.
קידומת בינלאומית 1-590 (יחד עם סן מרטן וגוואדלופ)
Saint Barthelemy-CIA WFB Map
מפת סן ברתלמי

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ דירוג שטח - מתוך ספר העובדות העולמי של ה-CIA, כפי שפורסם ב-15 במרץ 2018
  2. ^ דירוג אוכלוסייה - מתוך ספר העובדות העולמי של ה-CIA, כפי שפורסם ב-15 במרץ 2019
.fr

‎.fr היא סיומת האינטרנט (ccTLDs - Country Code Top Level Domains) הלאומית של שמות המתחם (domain name) של אתרי אינטרנט הרשומים בצרפת, נרשמה בשנת 1986. הסיומת מנוהלת על ידי ארגון AFNIC הצרפתי.

ב-6 בדצמבר 2011, הכללים עבור הרשמת דומיין בצרפת השתנו, וכדי לרשום דומיין חדש תחת סיומת זו, הנרשם כבר לא נדרש להיות ממוקם בצרפת. כל אדם, חברה או ארגון אירופאי יכולים לרשום דומיין תחת הסיומת fr.

איי ליווארד

איי ליווארד (באנגלית: Leeward Islands) הם האיים הצפוניים מבין איי האנטילים הקטנים.

אירו

האֵירוֹ (סמל: €; קוד: EUR) הוא המטבע האחיד של תשע־עשרה מתוך עשרים ושמונה המדינות החברות באיחוד האירופי, מדינות אלו מכונות גוש האירו. האירו הוא המטבע השני הנסחר ביותר בשוק מטבע החוץ אחרי הדולר אמריקני. האירו מחולק ל-100 סנט.

על האירו אחראים הבנק המרכזי האירופי והבנקים המרכזיים הלאומיים של המדינות החברות. הבנק המרכזי האירופי (שמקום מושבו בפרנקפורט) אחראי בלעדית על המדיניות המוניטרית של האיחוד המוניטרי האירופי, בעוד שהבנקים המרכזיים הלאומיים, הכפופים לבנק המרכזי האירופי, אחראיים על הנפקת השטרות והמטבעות והפצתם ברחבי גוש האירו, ועל תפעול מערכת התשלומים של גוש האירו.

אמריקה הצפונית

אמריקה הצפונית (צפון אמריקה) היא היבשת השלישית בעולם בגודל שטחה והרביעית במספר תושביה והיא מהווה חלק מיבשת העל אמריקה. היא משתרעת מים הקרח הצפוני בצפון ועד מצר פנמה בדרום, מהאוקיינוס האטלנטי במזרח עד האוקיינוס השקט במערב. שטחה 24,709,000 קילומטרים רבועים (כולל גרינלנד), ומספר תושביה כ-529 מיליון. המדינות הנמצאות בשטחה הן קנדה בצפון, ארצות הברית במרכז ומקסיקו בדרום ובמרכז. בנוסף, חלקה הדרומי ביותר של היבשת (המכונה אמריקה המרכזית) כולל שטח קטן יחסית ובו המדינות: בליז, קוסטה ריקה, אל סלוודור, גואטמלה, הונדורס, ניקרגואה ופנמה.

יש המרחיבים את גבולות היבשת וכוללים בה גם את האי גרינלנד שכמעט אינו מיושב, ואף את חציה המערבי של איסלנד. אחרים מצרפים אליה את איי הודו המערבית ואת ארצות אמריקה התיכונה, ורואים במצר פנמה את גבולה הדרומי. ליבשת עצמה צורת משולש, שבסיסו בצפון והוא הולך וצר ככל שמדרימים. רכסי הרים גבוהים נמשכים מצפון לדרום במערב היבשת, לא הרחק מהאוקיינוס השקט. רכסי הרים נמוכים וקצרים יותר נמשכים מצפון לדרום החוף המזרחי (הרי האפלצ'ים). באמצע היבשת משתרעים מישורים רחבי ידיים, שרבים בהם ההרים והרמות. במישורים אלה מצויות מספר ימות, ובהן ימת הדובים הגדולה, ימת העבדים הגדולה, אגם ויניפג בקנדה, וחמש הימות הגדולות על הגבול שבין קנדה לארצות הברית, שאחת מהן היא ימת סופריור, הימה השנייה בגודלה בעולם. האקלים באמריקה הצפונית מגוון מאוד, מפני שהיבשת הארוכה משתרעת מחוג הקוטב הצפוני ועד 800 קילומטרים צפונית לקו המשווה. אמריקה הצפונית עשירה מאוד באוצרות טבע, ובהם נפט, פחם, ברזל, נחושת, אבץ, עופרת, זהב, כסף ואורניום.

האימפריה הקולוניאלית השוודית

שוודיה הייתה בעלת מושבות מעבר לים משנת 1658 לשנת 1663 ומשנת 1784 לשנת 1878. אולם רק בסנט בארטלמיי (סן בָרתֶלֵמי) נמשך שלטונה יותר מאשר שנים ספורות, ולמעשה הייתה זו המושבה הקולוניאלית היחידה של שוודיה מעבר לים.

האנטילים הקטנים

האנטילים הקטנים (באנגלית: Lesser Antilles) הם חלק מהאיים האנטילים המצויים בים הקריבי. איים אלה, יחד עם איי בהאמס והאנטילים הגדולים מהווים את איי הודו המערבית.

האנטילים הקטנים הם שרשרת איים ארוכה המקיפה ממזרח את הים הקריבי ומפרידה בינו לבין האוקיינוס האטלנטי.

האנטילים הקטנים כוללים את:

איי הבתולה של ארצות הברית: סנט תומאס, סנט ג'ון, סנט קרואה, ווטר איילנד

איי הבתולה הבריטיים: טורטולה, וירג'ין גורדה, אנגאדה, ג'וסט ואן דייק

אנגווילה (בריטניה)

סן מרטן, מחולק בין צרפת והאנטילים ההולנדיים.

סן ברתלמי (צרפת)

סאבא (האנטילים ההולנדיים)

סנט אוסטטיוס (האנטילים ההולנדיים)

סנט קיטס

נוויס

ברבודה

אנטיגואה

רדונדה

מונטסראט (בריטניה)

גואדלופ (צרפת)

לה דזיראד (צרפת)

לה סנט (צרפת)

מארי גאלאנט (צרפת)

דומיניקה

מרטיניק (צרפת)

סנט לוסיה

ברבדוס

סנט וינסנט

הגרנדינים

גרנדה

טרינידד וטובגואיים הסמוכים לחופי ונצואלה:

איי האנטילים ליווארד:

בונייר (הולנד)

קוראסאו (הולנד)

ארובה (הולנד)

נואבה אספרטההאנטילים הקטנים מחולקים לשתי קבוצות איים - איי וינדווארד (איי מעלה הרוח) בדרום ואיי ליווארד (איי מורד הרוח) בצפון. הסיבה לחלוקה היא שמרבית הרוחות באזור נעות מדרום לצפון, ומגיעות קודם לאיי וינדווארד ולאחר מכן לאיי ליווארד.

הוריקן אירמה

הוריקן אירמה הוא השם שניתן לסופה טרופית רבת עצמה שהתפתחה מעל האוקיינוס האטלנטי ב-30 באוגוסט 2017 והפכה בתחילת ספטמבר להוריקן בקטגוריה 5, הקטגוריה הגבוהה ביותר בסולם ספיר-סימפסון. ההוריקן פגע באיי ליווארד, פוארטו ריקו, סנט מארטן, סן מרטן, סן ברתלמי, אנגווילה, איי הבתולה, אנטיגואה וברבודה, הרפובליקה הדומיניקנית, האיטי, קובה ופלורידה, ג'ורג'יה, קרוליינה הדרומית והצפונית. ההוריקן הפך להוריקן החזק ביותר שנמדד אי פעם באוקיינוס האטלנטי מבחינת משבי הרוח, אך לא מבחינת לחץ ברומטרי נמוך, והרוחות בו היו חזקות אף מעבר להוריקן וילמה שבעונת ההוריקנים האטלנטית 2005, עם רוחות יציבות של 297 קמ"ש. כהוריקן כף ורדה דובקין טיפוסי, אירמה התפתחה כסופה טרופית ב-30 באוגוסט באזור כף ורדה והסתיימה בקרוליינה הצפונית ב-12 בספטמבר. היא הסופה התשיעית וההוריקן הרביעי שקיבל שם בעונת ההוריקנים האטלנטית של שנת 2017. לפניו היה הוריקן הארווי.

נזקי ההוריקן נאמדו בכ-62 מיליארד דולר, הרביעי בהיסטוריה, אחרי הוריקן קתרינה ($108 מיליארד), הוריקן סנדי ($75 מיליארד) והוריקן הארווי ($70 מיליארד). הסופה גרמה לעשרות הרוגים באיים הקאריבים ובארצות הברית.

לאור הנזק שהסופה עשתה, הוחלט באפריל 2018 שלא ישתמשו יותר בשם "אירמה" לתיאור הוריקנים נוספים.

הקריביים

הקריביים או אזור הקריביים (ספרדית: Caribe או Caribe zona, אנגלית: Caribbean) הוא אזור הכולל את הים הקריבי, האיים שבו ומסביבו (רובם תוחמים אותו) וחופי היבשות המקיפים אותו. האזור נמצא דרום-מזרחית למפרץ מקסיקו וצפון אמריקה, מזרחית לאמריקה המרכזית וצפונית לדרום אמריקה.

האזור ממוקם בעיקר על הלוח הקריבי וכולל למעלה מ-7000 איים, איונים, קייס, אטולים, שוניות ושרטונים. איים ואיונים אלה שייכים ברובם לקשתות איים המשרטטות את תחומיו המזרחיים והצפוניים של הים הקריבי.

האזור כולל את האיים האנטילים, המחולקים לאנטילים הגדולים התוחמים את הים הקריבי מצפון, ולאנטילים הקטנים המצויים לדרום ולמזרח הים הקריבי (כולל איי ליווארד), ואת איי בהאמה ואיי טרקס וקייקוס, המצויים למעשה באוקיינוס האטלנטי, צפונית לקובה ולא בים הקריבי.

כמו כן, כולל האזור חופים של הארצות היבשתיות שלהלן.

הר ליאמויגה

הר ליאמויגה (באנגלית: Mount Liamuiga) הוא הר געש בגובה 1,156 מטרים מעל פני הים, המהווה את חלקו המערבי של האי סנט קיטס. פסגתו היא הנקודה הגבוהה ביותר ברחבי האי, במדינת סנט קיטס ונוויס ואף באיי ליווארד כולם, והיא אחת מהפסגות הגבוהות ביותר במזרח האיים הקריביים. בפסגת הר הגעש מצוי לוע ברוחב של כקילומטר, אשר עד לשנת 1959 הכיל אגם רדוד. נכון ל-2006, נוצר האגם בתחתית המכתש בשנית. ההתפרצויות המאומתות האחרונות מהר הגעש התרחשו לפני כ-1,800 שנים, אף על פי שקיימים דיווחים על התפרצויות אפשריות בשנים 1692 ו-1843, שאמינותם מוטלת בספק.

בעבר כונה ההר בשם הר מיזרי (באנגלית: Mount Misery). שמו הנוכחי של ההר הוענק לו ביום עצמאותה של סנט קיטס ונוויס, ה-19 בספטמבר 1983, אולם מבוגרים רבים אזרחי האי עודם מכנים את ההר בשמו הקודם. השם "ליאמויגה" נגזר משמו של האי סנט קיטס כולו בשפתם של תושבי הקריביים האינדיאנים, ומשמעותו "אדמה פורייה".

מורדות ההר מכוסים באדמה חקלאית ובכפרים קטנים עד לגובה של 460 מטר לערך. החל מגובה זה מכוסים המדרונות ביער גשם טרופי עבות עד לגובה של כ-900 מטר, שלאחריו מכוסה ההר ביער עננים. סיורים וטיולים מודרכים רבים מאורגנים אל פסגת ההר ואל יערות הגשם המקיפים אותה, ומוצאם לרוב מהכפר סנט פול השוכן צפונית-מערבית לפסגה. הנוף הנשקף מפסגת ההר עוצר נשימה, וניתן לראות ממנה את האי כולו, את הים הקריבי ואת האיים השכנים, סאבא, סנט אוסטטיוס, סן ברתלמי, סן מרטן, אנטיגואה ונוויס.

זכויות להט"ב באמריקה

זכויותיהם של לסביות, הומוסקסואלים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים (להט"ב) באמריקה משתנות באופן ניכר בין חלקי היבשת ובין המדינות השונות.

מתוך 35 המדינות באמריקה, הומוסקסואליות חוקית ב־25 מדינות. כמו כן, היא חוקית בכל 23 הטריטוריות. לסביות חוקית ב־29 מדינות וכן בכל הטריטוריות.

העונש על נטייה חד־מינית, ועל הומוסקסואליות בפרט, במדינות בהן הדבר אינו חוקי, הוא לרוב קנסות ו/או מאסר ממושך. עם זאת, במדינות רבות העונשים שהחוק מטיל על אנשים בעלי נטייה חד־מינית אינם נאכפים בפועל.

מבין מדינות אמריקה החברות באומות המאוחדות, 24 מדינות חתמו בעד הצהרת האו"ם בדבר נטייה מינית וזהות מגדרית. המדינה היחידה שחתמה נגד ההצהרה היא סנט לוסיה. 10 המדינות האחרות נמנעו.

חברות מיוחדות באיחוד האירופי

באיחוד האירופי יש אזורים מיוחדים של מדינות החברות באיחוד, שחוקי האיחוד אינם חלים עליהם או שחלים עליהם בחלקם. חלק מהאזורים אינם נמצאים באירופה.

חלוקה מנהלית של צרפת

השלטון המקומי בצרפת פועל במספר רמות. החלוקה הגדולה ביותר של המדינה היא לחבלים והקטנה ביותר היא לקומונות. החלוקה כוללת גם את צרפת המטרופולינית (שטחה של צרפת הנמצא על אדמת אירופה והאיים הקרובים אליה) וגם את המושבות שלה מעבר לים. כל האזרחים בכל הטריטוריות הצרפתיות, מבלי קשר להגדרתן, יכולים להצביע בבחירות.

מדינות לפי שם

ערך זה מפרט את רשימת המדינות המוכרות, המדינות שאינן מוכרות, ורשימת הטריטוריות שאינן ריבוניות.

נבחרת סן ברתלמי בכדורגל

נבחרת סן ברתלמי בכדורגל היא נבחרת הכדורגל של האי סן ברתלמי שבשליטת צרפת הנמצא בים הקריבי.

הנבחרת נשלטת על ידי התאחדות הכדורגל של סן ברתלמי הנמצאת בשליטת התאחדות הכדורגל הצרפתית. הנבחרת אינה חברה בפיפ"א או ב CONCACAF ולכן איננה מורשית להשתתף בגביע העולם בכדורגל או בגביע הזהב של CONCACAF.

נבחרת סן מרטן בכדורגל

נבחרת סן מרטן בכדורגל היא נבחרת הכדורגל הרשמית של סן מרטן, החצי הצרפתי של האי הקריבי, סן מרטן. בעבר סן מרטן היה חלק מגואדלופ ולכן היה חלק מנבחרת גואדלופ בכדורגל עד הפירוד..נבחרת סן מרטן בכדורגל לא חברה בפיפ"א ולכן היא לא יכולה להשתתף בגביע העולם בכדורגל, למרות זאת הנבחרת חברה בCONCACAF והיא יכולה להשתתף בגביע הזהב של CONCACAF אך היא אחת הנבחרות החלשות בליגה.

צרפת מעבר לים

צרפת מעבר לים (בצרפתית: France d'outre-mer) הוא כינוי לכלל הטריטוריות של הרפובליקה הצרפתית שאינן נמצאות באירופה. לפעמים שטחים אלו מכונים DOM-TOM (מחוזות וטריטוריות מעבר לים).

כתוצאה מקיומה של האימפריה הקולוניאלית הצרפתית, לצרפת שטחים באמריקה, הים הקריבי, אוקיאניה, האוקיינוס ההודי ואנטארקטיקה.

השטח של כל הטריטוריות שמעבר לים הוא 119,394 קמ"ר (17.8% מהשטח הקרקעי של צרפת) שבו 2.65 מיליון תושבים (4% מאוכלוסיית צרפת).

קולקטיבים מעבר לים

קולקטיבים מעבר לים (בצרפתית: Collectivité d'outre-mer) הם יחידות אדמיניסטרטיביות של צרפת שהוכרו בסעיף 74 של החוקה של הרפובליקה הצרפתית החמישית (1958) שעודכנה בשנת 2003. נכון להיום יש חמש טריטוריות שמוגדרות כקולקטיב. פולינזיה הצרפתית וואליס ופוטונה באוקיינוס השקט, סן ברתלמי וסן מרטן באיים הקריביים וסן פייר ומיקלון ליד קנדה. הקולקטיבים הם חלק מצרפת מעבר לים.

בניגוד למחוזות מעבר לים, הקולקטיבים לא כפופים לחוק הצרפתי בלבד, אלא יש להם חוקים מקומיים שמאושררים על ידי הפרלמנט הצרפתי. אולם כחלק מהרפובליקה הצרפתית הם זוכים להגנה, ביטחון ואזרחות כמו כל אזרח וטריטוריה צרפתית אחרת. בנוסף, לכל קולקטיב נציג בפרלמנט הצרפתי שנבחר רק על ידי תושבי הקולקטיב. ולכל תושב הזכות להצביע בבחירות לנשיא צרפת וכן להצביע במשאלי עם.

אוכלוסייה לפי גילים
 
 
 
 
 
0 10 20 30 40 50 60 70 80
גילאי 0 - 14 15.96%
גילאי 15 - 24 7.26%
גילאי 25 - 54 43.13%
גילאי 55 - 64 16.13%
גילאי 65 ומעלה 17.51%
חבלי צרפת
חבלים בצרפת המטרופוליטנית מ-2016 או-דה-פראנסאוברן-רון-אלפאוקסיטניהאיל-דה-פראנסאקיטן החדשהבורגון-פראנש-קונטהברטאןגראנד אסטנורמנדיסאנטר-עמק הלוארפיי דה לה לוארפרובאנס-אלפ-קוט ד'אזורקורסיקה חבלי צרפת
חבלים בצרפת המטרופוליטנית עד סוף 2015 אוברןאיל-דה-פראנסאלזסאקיטןבורגוןברטאןלורןלימוזןלנגדוק-רוסיוןמידי-פירנהנור-פה דה קאלהנורמנדי עיליתנורמנדי תחתיתסאנטרפיי דה לה לוארפואטו-שראנטפיקרדיפראנש-קונטהפרובאנס-אלפ-קוט ד'אזורקורסיקהרון-אלפשמפאן-ארדן
חבלים מעבר לים גוואדלופגיאנה הצרפתיתמרטיניקראוניוןמיוט
קולקטיבים מעבר לים פולינזיה הצרפתיתסן פייר ומיקלוןואליס ופוטונה • סן ברתלמי • סן מרטן
טריטוריות מעבר לים הארצות הדרומיות והאנטארקטיות של צרפת (ארץ אדליאיי אפארסה • סן פול ואמסטרדם • איי קרגלןאיי קרוזה)
מעמד מיוחד קלדוניה החדשהקליפרטון

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.