סמל פולין

סמל פולין הוא סמל אדום, בצורת מגן שעליו מצויר עיט לבן. לראשו של העיט כתר, וציפורניו ומקורו מוזהבים.

בפולין מכונה הסמל "העיט הלבן" (בפולנית: Orzeł Biały).

סמל פולין
Herb Polski
פרטים
תאריך אימוץ 1990
פרטים נוספים
גרסאות קודמות
Coat of arms of Poland (1955-1980)
Herb Polski
סמל פולין כיום
Flag of Poland (with coat of arms)
דגל פולין שעליו הסמל

מקור הסמל

מקורו של הסמל באגדה, לפיה מייסד פולין לך ראה קן של עיט לבן על רקע שמש אדומה שוקעת, שגרמה לו לראות את פלומת הראש של העיט בצורת כתר מוזהב.

היסטוריונים משייכים את הסמל לנס הלגיון הרומאי וכן לסמל האימפריה הרומית הקדושה, שהיה מבוסס על עיט שחור (עיט הרייך).

היסטוריה

סמל העיט הלבן, המופיע כבר על מטבעות מתקופת מלכותו של המלך בולסלאב הראשון, היה סמל שלט האצולה של משפחת המלוכה.

המלך פשמישל השני הפך את הסמל לסמלה של ממלכת פולין.

הסמל הנוכחי מקורו בתיקון של החוקה שנערך בשנת 1927. בשנת 1945 הוריד השלטון הקומוניסטי את הכתר מראשו של העיט, והחליף את הרוזטות על כנפי העיט בכוכבים (המזכירים את הסמל הקומוניסטי). בשנת 1990 הושב הסמל לצורתו המקורית משנת 1927.

סמלי צבא פולין

POL Wojska Lądowe

סמל צבא פולין

POL Marynarka Wojenna

סמל צי פולין

POL Wojska Lotnicze

סמל חיל האוויר הפולני

התפתחות היסטורית

Orzeł Zygmunta Starego

סמל המלך זיגמונט סטארי

OrzelekPoniatowski

סמל המלך סטניסלב אוגוסט פוניאטובסקי

Coat of arms of Poland (1955-1980)

סמל הרפובליקה העממית של פולין (1945-1989)

ראו גם

אנדרטה לזכר חיילים פולנים וגרמנים מתנגדי פשיזם

האנדרטה לזכר חיילים פולנים וגרמנים מתנגדי הפשיזם (בפולנית: Pomnik żołnierza polskiego i niemieckiego antyfaszysty) היא אנדרטת מלחמה שהוקמה על ידי הרפובליקה הדמוקרטית הגרמנית (גרמניה הקומוניסטית) בפארק העם ברובע פרידריכסהיין בשנת 1972 בתקופה בה גרמניה חולקה בין מזרח ומערב. כיום זו האנדרטה המרכזית בגרמניה לזכר החיילים הפולנים שנפלו במלחמת העולם השנייה, ואחת החשובות לציון ההתנגדות הגרמנית לנאציזם.

בית גוברין - מרשה

בית גוברין - מרשה הוא גן לאומי שהוכרז בשנת 1989 כדי לשמר את שרידיה המרשימים של העיר מרשה, המשך המחקר באתר ושימור החורש הטבעי. הגן הלאומי משתרע על שטח של 5,000 דונם ובו מערות רבות וחללים תת-קרקעיים מגוונים ושרידים ארכאולוגיים חשובים. בחלקו הדרומי והגבוה ביותר של הגן נמצא תל מרשה.

המסלע של שפלת יהודה בנוי משכבת קירטון שהוא גיר רך מתקופת האיאוקן בעיקר, שהורבדה בים קדום. מעל לקירטון התפתחה שכבה בעובי של 1–3 מטר, של גיר קשה, המכונה 'נארי'. מסלע הקירטון נוח לחציבת חללים תת-קרקעיים ולהפקת לבנים לבניין. עיקר לבני הבניין נכרו ממערות בצורת פעמון שפתח עגול בראשן. דרך פתחים אלו נכנסו אל תחילת מלאכת החציבה, וירדו כלפי מטה בחציבה, שורה אחר שורה, והוציאו כלפי מעלה לבני קירטון לצורכי בנייה. חלק מן המערות והחללים שנחצבו שימשו גם לצרכים שונים, כגון מגורים, בתי בד, בורות מים, מתקני קולומבריה ומערות קבורה. חלק מן המערות הרבות שבשטח הגן הותקנו לביקור קהל.

אחת מתכונות המערות הפעמוניות היא אקוסטיקה מעולה, וזו מנוצלת לעריכת קונצרטים, וכמו כן צולמה שם סצנה במחזמר ישו כוכב עליון ב-1973.

ביוני 2014 הכריז ארגון אונסק"ו על הגן הלאומי כאתר מורשת עולמית.

גלריית סמלי מדינות העולם

גלריית סמלי מדינות העולם:

תוכן עניינים: א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת סמלי מדינות שנויות במחלוקת

דגל פולין

הדגל האזרחי של פולין נמצא בשימוש מאז תחילת המאה ה-20. הדגל הימי האזרחי ודגל המדינה (שלא משתמשים בו הרבה) מכילים את סמל המדינה במרכז המחצית הלבנה של הדגל.

המנון פולין

מזורקת דוֹמבּרוֹבסקי (בפולנית: Mazurek Dąbrowskiego), או "פולין עוד לא אבדה" היא ההמנון הלאומי של פולין. זוהי גרסה של השיר המקורי שנכתב על ידי יוזף ויביצקי בשנת 1797, שנתיים לאחר חלוקתה השלישית של פולין. לחנו של ההמנון הוא כלחן המזורקה, ריקוד פולני עממי, אך מחבר הלחן אינו ידוע. השיר ידוע גם בשמו המקורי "שיר הלגיונות הפולנים באיטליה" או בשם "עוד לא אבדה פולין" – מילותיו הראשונות של השיר.

מטרתו המקורית של השיר הייתה לחזק את המורל בקרב החיילים הפולנים שנלחמו תחת פיקודו של יאן הנריק דומברובסקי עבור נפוליאון בונפרטה בכיבושו את איטליה. הרעיון המרכזי בשיר הוא שפולין, אף על פי שאינה עצמאית, לא אבדה כל עוד הפולנים חיים ונלחמים בשמה.

ההמנון אומץ רשמית על ידי הרפובליקה השנייה של פולין בשנת 1926 ומעמדו של ההמנון מעוגן בחוקת פולין, כמו גם הדגל והסמל.

חוק האזרחות הפולני

חוק האזרחות הפולני הוא החוק הקובע מי נחשב כאזרח פולין. חוק זה מבוסס על עקרונות דין הדם (Jus sanguinis).

החוק עבר ארבעה גלגולים: החוק הראשון נכנס לתוקף ב-31 בינואר 1920, הוחלף בחוק שני ב-19 בינואר 1951 שהוחלף לחוק שלישי ב-21 באוגוסט 1962 ולזה נוסף החוק הנוכחי בתאריך 15 באוגוסט 2012.

ילדים שנולדו להורים פולניים רוכשים בדרך כלל אזרחות בלי קשר למקום הולדתם. לעומת זאת, אנשים שנולדו בפולין להורים זרים בדרך כלל לא יהיו אזרחים פולניים, אלא אם אזרחות ההורים לא ידועה.

אדם הזכאי לאזרחות פולנית בהתאם לחקיקה הרלוונטית לגביו, אינו נחשב בעיניי רשויות פולין כבעל אזרחות נוספת, אם ישנה.

חלוקת פולין

חלוקת האיחוד הפולני-ליטאי (בפולנית: Rozbiór Polski, בליטאית: Padalijimas) - חלוקת שטחו של האיחוד הפולני-ליטאי בין פרוסיה, האימפריה הרוסית ואוסטריה במהלך סוף המאה ה-18. החלוקה בוצעה ב-3 פעימות - בשנים 1772, 1793 ו-1795. במהלך המלחמות הנפוליאוניות הישות המדינית הפולנית, שלא הייתה במעמד של מדינה, הוקמה מחדש לתקופה קצרה בשם דוכסות ורשה, אך בשנת 1814 חזר המצב הישן. רק לאחר מלחמת העולם הראשונה הוקמה מחדש המדינה הפולנית.

ליטא המרכזית

ליטא המרכזית (בפולנית Republika Litwy Środkowej, בליטאית Vidurine Lietuva, בבלארוסית Рэспубліка Сярэдняе Літвы) – מדינה עצמאית לכאורה, אך בפועל שלטון בובות בשליטה פולנית, אשר נוצרה בשנת 1920 על ידי חיילים "מורדים" מן הדיוויזיות הליטאיות והבלארוסיות של הצבא הפולני. המדינה אוחדה עם פולין ב-24 במרץ 1922, בעקבות בחירות לפרלמנט המקומי.

פולין גדול

פולין גדול (בפולנית: Wielkopolskie (מידע • עזרה)) היא אחת משש-עשרה הווייוודות של פולין. היא שוכנת במרכז מערבה של פולין, וגובלת בצפון בווייוודות פומרניה ופומרניה המערבית, במזרח בווייוודות קויאוויה-פומרניה ולודז', בדרום בווייוודות אופולה ושלזיה תחתית, ובמערב בווייוודה לובוש. ווייוודת פולין גדול חופפת את רובו של האזור ההיסטורי פולין גדול, אך לא במדויק. האזור ההיסטורי כולל גם חלק ממערב קויאוויה-פומרניה, מדרום-מערב פומרניה המערבית וממזרח לובוש, ואינו כולל חלקים מדרום-מזרח ווייוודת פולין גדול.

בירתה של פולין גדול והעיר הגדולה ביותר בה היא העיר פוזנן, השוכנת במרכזה. ערים גדולות נוספות הן קאליש וקונין.

פולין קטן

פולין קטן (בפולנית: Małopolska, "מַאלופּוֹלְסְקַה"; בלטינית: Polonia Minor; מופיע בעברית לעיתים גם בצורות "פולין זוטא", "תת-פולין", "פולין הקטנה") הוא שמו של אזור היסטורי המשתרע בדרום-מזרחה של פולין המודרנית. אזור פולין קטן כולל את הווייווידות המודרניות פולין קטן ושְׁוְויֶינְטוֹקְזִ'יסְקיֶה, וכן חלקים מהווייווידות שלזיה, פודקרפאטי, מזוביה ולובלין.

גודלו של פולין קטן הוא כ-60,000 קילומטרים רבועים, וכיום מתגוררים בו כשמונה מיליון תושבים. הנוף של האזור הוא הררי בעיקרו. פני השטח מתונים וגבעתיים בצפונו, וככל שמדרימים הגובה עולה עד לגבהים של למעלה מ-2,000 מטר. בקצה הדרומי של פולין קטן משתרעים הרי הקרפטים, המהווים את שיא הגובה של האזור כולו. את השטח חוצה מצפון לדרום באופן סיבובי במעט נהר הויסלה העליון, אשר יוצר שפלה ארוכה וצרה במרכז האזור. לפולין קטן הייתה חשיבות רבה בהיסטוריה הפולנית ובהתפתחותה של פולין לאורך ההיסטוריה, והוא מפורסם בעיקר הודות לאצולה החזקה והעשירה ששלטה בו לאורך השנים באופן בולט.

הערים הגדולות והחשובות באזור פולין קטן הן קרקוב שבדרום-מערבו ולובלין שבצפון-מזרחו. גם העיר סנדומייז' שימשה כמרכז אזורי חשוב.

אזור פולין קטן גובל בצפון במזוביה, במזרח בגליציה, בדרום בהרי הקרפטים ובמערב בשלזיה.

פולין קטן (פרובינציה)

פולין קטן (בפולנית: małopolskie) היא אחת משש-עשרה הווייוודות של פולין. היא שוכנת בדרום-מזרח פולין, וגובלת בצפון בווייוודה שְׁוְויֶינְטוֹקְזִ'יסְקיֶה, במזרח בווייוודה פודקרפאטי, בדרום בסלובקיה, ובמערב בווייוודה שלזיה.

בירתה של פולין קטן והעיר הגדולה ביותר בה היא העיר קרקוב, השוכנת במרכזה. ערים גדולות נוספות הן טרנוב ונובי סונץ'.

ציפור לאומית

ציפור לאומית היא ציפור או עוף, שנבחר לסמל מדינה או עם. קיימים עופות המסמלים אף מדינות בתוך ארצות הברית, קנדה, אוסטרליה והודו ואף מחוזות ביפן, סין ועוד. לעיתים זהו סמל רשמי - המופיע או לא מופיע על גבי סמל המדינה, ולעיתים סמל לא רשמי. יש מדינות ללא ציפור לאומית, ויש מדינות שלהן יותר מציפור אחת, כך בטרינידד וטובגו ישנן שתי ציפורים לאומיות ושתיהן מופיעות על סמל המדינה; אחת מהן היא הציפור הלאומית של טרינידד, והשנייה - של טובגו.

קיימים מספר סוגים ואף מינים של עופות, שנבחרו כציפור לאומית ביותר מאשר מדינה אחת. כך קונדור האנדים הוא ציפור לאומית במספר מדינות בדרום אמריקה, ואילו סוגים שונים של בזיים ושל עגוריים משמשים כציפורים לאומיות במדינות שונות זו מזו. השקנאי אף הוא ציפור לאומית הנפוצה במדינות שונות, מכיוון שהוא נחשב למייצג של הנצרות[דרוש מקור].

לעיתים בסמל המדינה מופיע עוף אחר מאשר הציפור הלאומית - כך בסמלי ירדן, רומניה, דרום אפריקה, ניגריה, אינדונזיה, איסלנד, הפיליפינים, ליבריה וסיישל.

עופות מסוימים משמשים כסמלים רב-לאומיים שאינם מזוהים עם "ציפור לאומית".

סמלי מדינות אירופה
מדינות אוסטריהאוקראינהאזרבייג'ןאיטליהאיסלנדאירלנדאלבניהאנדורהאסטוניהארמניהבולגריהבוסניה והרצגובינהבלארוסבלגיהבריטניהגאורגיהגרמניהדנמרקהולנדהונגריהותיקןטורקיהיווןלוקסמבורגלטביהליטאליכטנשטייןמולדובהמונקומונטנגרומלטהמקדוניהנורווגיהסלובניהסלובקיהסן מרינוספרדסרביה • פולין • פורטוגלפינלנדצ'כיהצרפתקוסובוקזחסטןקפריסיןקרואטיהרומניהרוסיהשוודיהשווייץ אירופה
שטחים תלויים אבחזיה • אג'ריה • אולדרני • אולנד • איי פארו • גגאוזיה • גיברלטרג'רזיגרנזי • דרום אוסטיה • האי מאן • הרם • טרנסניסטריה • נגורנו קרבאך • סרק • צפון קפריסין
אירופהאפריקהאסיהאוקיאניהאמריקה הדרומיתאמריקה הצפונית

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.