סמל ספרד

סמל ספרד הוא שלט אצולה אשר הוכר חוקית כסמלה של ספרד ב-5 באוקטובר 1981[1] והחליף את הסמל הזמני אשר בזמנו החליף את סמלה הרשמי של ספרד מתקופת שלטונו של פרנקו. הסמל משובץ על דגל ספרד.

השלט מסמל את הממלכות הישנות של ספרד, את היותה מונרכיה חוקתית ואת מיקומה הגאוגרפי.

שלט האצולה של ספרד
Coat of Arms of Spain
פרטים
המחזיק בסמל פליפה השישי, מלך ספרד
תאריך אימוץ 5 באוקטובר 1981
התקנים
ציצה כתר ממלכת ספרד
מגן מחולק לרבעים:
1. גולס, טירה בעלת שלושה מגדלים אור בנייה בסאבל ופתחים באזור
2. ארז'ן, אריה זקוף פורפור, מוכתר אור, לשון וטפרים גולס;
3. אור, ארבעה פסים גולס; 4. גולס, שרשראות מחוברות ביניהן בצלב וסאלטייר אור;
קצה תחתון: ארז'ן, רימון בצבעים טבעיים
תומכים עמודי הרקולס, האחד מוכתר בכתר המלכותי הספרדי והשני מוכתר בכתר קיסר אוסטריה
מוטו לטינית: PLVS VLTRA
עוד מעבר
אלמנטים נוספים אזור, גבול גולס, שלושה פלר דה ליס במרכז המגן
פרטים נוספים
מסדרי אבירות מסדר גיזת הזהב
(הקולר אינו מופיע על הסמל עצמו אלא על הגרסאות השונות)

מרכיבי השלט

שלט האצולה מורכב משישה שלטי אצולה שונים ועוד מספר התקנים הרלדיים

המגן

המגן מחולק לארבעה רבעים אשר מייצגים את חמש הממלכות אשר הרכיבו את ממלכת ספרד בסוף המאה ה-15 ומהן נולדה ספרד המודרנית.

סמל משמעות
Kingdom of Castile Arms.svg ממלכת קסטיליה, המיוצגת על ידי טירה זהובה על רקע אדום.
Kingdom of Leon Arms.svg ממלכת לאון, המיוצגת על ידי אריה סגול על רקע כסוף.
Royal arms of Aragon (Crowned).svg ממלכת אראגון, המיוצגת על ידי מגן זהב המוטען בארבעה פסים אדומים.
Coat of Arms of the Kingdom of Navarre.svg ממלכת נווארה, המיוצגת על ידי מערכת של שרשראות זהובות מחוברות, על רקע אדום.
Granada Arms.svg בתחתית המגן, מיוצגת גרנדה הנוצרית על ידי צמח הרימון בנקודה קטנה בתחתית המגן.
Armas de Borbón-Anjou.svg במרכזו של המגן ממוקם סמל בית בורבון-אנז'ו (שממנו יצאה שושלת מלכי ספרד), שלוש חבצלות מוזהבות על רקע כחול וגבול אדום.

המרכיבים החיצוניים

סמל משמעות
Heraldic Royal Crown of Spain.svg כתר ממלכת ספרד, המייצג את המלוכה הספרדית.
Spain Arms Pillars.svg עמודי הרקולס, האחד מייצג את גיברלטר והשני את סאוטה, ומקיפה אותם מגילה עם הכתובת בלטינית "PLVS VLTRA" ("עוד מעבר"). סמלים אלה נועדו להזכיר את עברה המהולל של ספרד כחוקרת ימים ומגלת ארצות, ואת האימפריה ההתיישבותית שהקימה באמריקה.
Heraldic Imperial Crown (Gules Mitre).svg כתר קיסרי המייצג את המלך והקיסר קרלוס הראשון שבזמן תקופת שלטונו החלה ספרד לשרש את מעמדה כאימפריה חובקת עולם.

ראו גם

הערות שוליים

  1. ^ Ley 33/1981, de 5 de octubre (BOE nº 250, de 19 de octubre de 1981). Escudo de España
אנז'ו

אנז'ו (בצרפתית: Anjou) הוא אזור היסטורי בעמק הלואר, צרפת, שבירתו אנז'ה. האזור היה בשליטת רוזנים ודוכסים שהם או צאצאיהם היו גם מלכי אנגליה וצרפת. מאז המהפכה הצרפתית אין למחוז מעמד רשמי ושטחו נמצא בעיקר במחוז מן ולואר שבחבל פיי דה לה לואר, אך יש לו חשיבות תרבותית והיסטורית.

בית בורבון

בית בורבון הוא שמה של שושלת אשר בניה שלטו בארצות רבות באירופה. תחילתה של השושלת מתוארכת לתחילת המאה ה-13 עם התחברותה הראשונה למשפחת המלוכה הצרפתית. עם השנים, הפכה שושלת בורבון לאחת ממשפחות השלטון החזקות ביותר באירופה, כאשר בניה מולכים בצרפת, בספרד, בדרום איטליה, בנווארה (מדינה בצפון ספרד) וכן במספר דוכסויות ברחבי היבשת.

בית סבויה

בית סבויה (באיטלקית: Savoia; בצרפתית: Savoie) הוא בית מלוכה חשוב באירופה. בימי הביניים החזיקה משפחת סבויה שטחי אדמה רחבים במערב הרי האלפים ובתחומי שווייץ, איטליה וצרפת של היום. במאה ה-15 קיבל בית סבויה את תואר הדוכסות מהאימפריה הרומית הקדושה. במאה ה-18 השיג בית סבויה גם תארים מלכותיים: תחילה של מלך סיציליה ואחר כך של מלך סרדיניה. במאה ה-19 פעלה המשפחה למען איחוד איטליה ובשנת 1861 נבחר ויטוריו אמנואלה השני מבית סבויה למלך איטליה. מלכות בית סבויה באיטליה נמשכה עד לשנת 1946, שבה נערך משאל עם, בוטלה המלוכה באיטליה והוקמה הרפובליקה האיטלקית. לפי סעיף בחוקה האיטלקית, שבוטל בשנת 2002, נאסרה כניסת הצאצאים הזכרים של בית סבויה לאיטליה.

המעונות המלכותיים של בית סבויה בעיר טורינו ובמחוז פיימונטה נבחרו כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו.

גלריית סמלי מדינות העולם

גלריית סמלי מדינות העולם:

תוכן עניינים: א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת סמלי מדינות שנויות במחלוקת

דגל לוס אנג'לס

דגל לוס אנג'לס שבקליפורניה (באנגלית: Flag of Los Angeles) הוא דגל הנושא פסים אנכיים של הצבעים ירוק, צהוב ואדום, ומוטען במרכזו של הפס האמצעי בחותם העירוני של לוס אנג'לס עם מסגרת לבנה. הצבעים מייצגים עצי זיתים (ירוק), מטעי תפוזים (צהוב), וכרמים (אדום).

במסגרת החותם של העיר, מוצגים שלושה גידולים מרכזיים של קליפורניה: ענבים, זיתים ותפוזים.

חותם העיר מכיל מגן המחולק לרבעים ובו:

קירוב לסמלה של ארצות הברית, על אף שהסמל המקורי מכיל 13 כוכבים.

קירוב לדגלה של קליפורניה.

סמל קסטיליה ולאון המייצג את סמל ספרד.

קירוב של סמל מקסיקו.הדגל מונף דרך קבע על גבי בית העירייה של לוס אנג'לס ועל גבי הבניינים האחרים שלה. הוא מונף לעיתים קרובות גם על גבי מבני ציבור, בפארקים ואף בעסקים פרטיים ובבתי מגורים בעיר.

הדגל קיבל תשומת לב בינלאומית רבה ב-1980, כאשר הונף במקום דגל ארצות הברית בטקס סגירת אולימפיאדת מוסקבה, לאור בחירתה של לוס אנג'לס לארח את האולימפיאדה הבאה בשנת 1984. הצעד תואר כאות מחאה על החרם שהובילה ארצות הברית על המשחקים, אשר נערך בשל פלישת ברית המועצות לאפגניסטן.

דגל ספרד

דגל ספרד (ספרדית: Bandera de España) הוא דגלה הלאומי של ספרד. על פי המוגדר בחוקה הספרדית של שנת 1978, הוא דגל בעיצוב טריבנד בצבעים אדום וצהוב, כאשר סדר הפסים הוא אדום, צהוב אדום. הפס האמצעי הצהוב כפול בעוביו מהפסים האדומים - מאפיין ייחודי, בשם פס ספרדי, שהבדיל את דגל ספרד משאר הדגלים האירופים, ונועד להקל את הזיהוי של ספינות ספרד מרחוק. בצדו השמאלי של הפס הצהוב מוטען סמל ספרד.

שורשיו של דגל ספרד מצויים בדגל הצבאי הימי של צי המלחמה של המלך קרלוס השלישי, שנת 1785. במרוצת המאות ה-18, ה-19 וה-20, לא השתנתה סכמת הצבעים של הדגל, למעט בתקופת הרפובליקה השנייה (1931 - 1939) אז הניפה ספרד טריקולור אדום-צהוב-סגול. למעט תקופה זו השינויים היחידים היו שינויים בצורתו של הסמל המוטען במרכז הדגל.

סימן הדולר

סימן הדולר ($) הוא סמל המשמש בעיקר כדי לציין יחידות שונות של פסו ודולר במטבעות לאומיים ברחבי העולם. השימוש הראשון בסימן תועד בשנות ה-70 של המאה ה-18 במטבע הפסו הספרדי-אמריקאי, הידוע גם בשם "דולר ספרדי", זאת בעסקים שבוצעו על ידי בריטים, אמריקאים, קנדים ומקסיקנים בתחומי המושבות הספרדיות באמריקה.

כשרוצים להדגיש שמדובר בדולר אמריקני, משתמשים בסימון $US או בקיצור התקני USD ‏(United States Dollar).

סמל אנגליה

סמל אנגליה (באנגלית: Coat of Arms of England) היה שלט האצולה הרשמי של מלכי אנגליה ושימש כשלט האצולה של ממלכת אנגליה עד איחוד הכתרים בשנת 1603. לאחר מכן הפך הסמל לחלק אינטגרלי מתוך שלט האצולה המלכותי של הממלכה המאוחדת ותפוצתה של האימפריה הבריטית הובילה לשילובו של הסמל בסמלי מושבותיה לשעבר של הממלכה המאוחדת.

בלאזון הסמל: "גולס, שלושה אריות פוסעים שומרים אור".

סמל נווארה

סמל נווארה הוא סמלה הרשמי של הקהילה האוטונומית נווארה שבספרד.

הסמל מעוצב כמגן אדום שבו שמונה שרשראות זהב שיוצרות צורת צלב, סאלטייר ומסגרת סביבם. בנקודת המפגש משובצת אבן ברקת. מעל המגן מותקן כתר ממלכת ספרד.

הסמל נמצא בשימוש מתחילת המאה ה-13, אז ניצחו הנוצרים את המוסלמים באחד מקרבות הרקונקיסטה. על פי המסורת, השליט המוסלמי הקיף את אוהלו בעבדים ששימשו לו מגן אנושי או שומרי ראש, והיו קשורים זה לזה בשרשראות. הפרשים הנוצרים שברו את השרשראות ואילצו את המוסלמים לברוח, אולם זכו בשלל רב, ובתוכו אבן ברקת. ב-1513, לאחר שנווארה סופחה לכתר של קסטיליה, שולב המגן לתוך סמל הכתר וכך הוא נותר בתוך סמל ספרד עד היום.

ב-1589 הוכתר מלך נווארה כאנרי הרביעי, מלך צרפת והמגן שולב גם בסמלה של צרפת עד המהפכה הצרפתית ב-1792. המגן מופיע עד היום בסמלו של המחוז הצרפתי הפירנאים האטלנטיים שהיה בעבר חלקה הצפוני של ממלכת נווארה.

במשך השנים השתנו פרטים בסמל, כגון סוג הכתר, צורת המגן ועיטורים שנוספו סביבו. העיצוב הנוכחי נמצא בשימוש מ-1981 והוא נקבע באופן רשמי בחוקת האוטונומיה ב-4 במאי 2003.

עוד מעבר

עוד מֵעֵבֶר (מלטינית: PLUS ULTRA) הוא המוטו הלאומי של ממלכת ספרד. מקורו במוטו האישי של קרל החמישי, קיסר האימפריה הרומית הקדושה.

המוטו קשור קשר הדוק לעמודי הרקולס, שעל פי המיתולוגיה היוונית הוצבו על ידי הרקולס בקרבת מצר גיברלטר, וסימנו את גבולו המערבי של העולם המוכר דאז. על פי המיתולוגיה הופיעה האזהרה "NEC PLUS ULTRA" (או בגרסאות אחרות - "NON PLUS ULTRA" - "אין עוד מֵעֵבֶר") בשמשה כאזהרה למלחים ולנווטים שלא להפליג אל מעבר למצר.

המוטו אומץ על ידי קרל החמישי כמוטו האישי שלו, ככל הנראה על פי הצעת רופאו ויועצו האישי לואיג'י מרליאנו. הרעיון מאחורי המוטו נועד לעודד את קרל הצעיר להתעלם מאיסורים ואזהרות עתיקות ולעודדו ליטול סיכונים וללכת "עוד מעבר". קרל נולד בעיר גנט השוכנת בפלנדריה וכתוצאה מאימוצו של המוטו, הוא נפוץ באזור זה.

לאחר כהונתו של קרל כמלך קסטיליה ואראגון במאה ה-16, הפך המוטו למוטו של ספרד ההבסבורגית והופיע על מטבע הדולר הספרדי. מטרתו של המוטו הייתה לעודד מגלי ארצות ספרדיים להרחיק מעבר למצר גיברלטר אל עבר העולם החדש.

כיום חקוק המוטו באותיות זהב על סרט אדום המחבר בין עמודי הרקולס המשמשים כתומכים בסמלה של ספרד, ועל דגלה.

עמודי הרקולס

עמודי הרקולס (לטינית: Columnae Herculis, יוונית: Ηράκλειες Στήλες) הוא השם שניתן בעת העתיקה לשני צוקים בכניסה למצר גיברלטר, שסימלו את קצה העולם שהיה מוכר אז. העמוד הצפוני הוא צוק גיברלטר השוכן בטריטוריה הבריטית שמעבר לים גיברלטר, ועל תואר העמוד הדרומי מתחרים הר אצ'ו בסאוטה וג'בל מוסא השוכן במרוקו.

סמלי ספרד
ממלכת ספרד סמל ספרד Escudo de España (mazonado)
הקהילות האוטונומיות אזור מורסיהאנדלוסיהאסטוריאסאקסטרמדורהאראגוןגליסיההאיים הבלארייםהאיים הקנרייםולנסיהחבל הבסקיםלה ריוחהנווארהמדרידקטלוניהקנטבריהקסטיליה-לה מנצ'הקסטיליה ולאון
הערים האוטונומיות סאוטהמלייה
סמלי מדינות אירופה
מדינות אוסטריהאוקראינהאזרבייג'ןאיטליהאיסלנדאירלנדאלבניהאנדורהאסטוניהארמניהבולגריהבוסניה והרצגובינהבלארוסבלגיהבריטניהגאורגיהגרמניהדנמרקהולנדהונגריהותיקןטורקיהיווןלוקסמבורגלטביהליטאליכטנשטייןמולדובהמונקומונטנגרומלטהמקדוניהנורווגיהסלובניהסלובקיהסן מרינו • ספרד • סרביהפוליןפורטוגלפינלנדצ'כיהצרפתקוסובוקזחסטןקפריסיןקרואטיהרומניהרוסיהשוודיהשווייץ אירופה
שטחים תלויים אבחזיה • אג'ריה • אולדרני • אולנד • איי פארו • גגאוזיה • גיברלטרג'רזיגרנזי • דרום אוסטיה • האי מאן • הרם • טרנסניסטריה • נגורנו קרבאך • סרק • צפון קפריסין
אירופהאפריקהאסיהאוקיאניהאמריקה הדרומיתאמריקה הצפונית

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.