סמל גרמניה

סמל גרמניה או הסמל הפדרליגרמנית: Bundeswappen) הוא סמלה של הרפובליקה הפדרלית של גרמניה. הסמל הוא מגן בצבע זהב המוטען במרכזו בעיט. העיט מיוחס כבר שנים רבות לשבטים הגרמאנים, משום שזוהי הציפור של האל אודין. עוד בשנת 1200 הוכר העיט כסמלו של קרל הגדול.

לאחר מספר שינויים והחלפות של צורת העיט בהתאם לשינויים בשלטון, נקבעה הצורה הרשמית, עיט הרייך, והיא המוצגת על כל המסמכים הרשמיים של המדינה, וכן על הדגל במקרים מסוימים. העיט מעטר גם את אולם המליאה בבונדסטאג ואת מטבעות גרמניה. הסמל עוטה את צבעי דגל גרמניה.

סמל גרמניה
Coat of arms of Germany
גרסאות
Bundesschild
המגן הפדרלי
Bundesadler Bundesorgane
סמל גרמניה בשימוש מוסדות פדרליים
פרטים
תאריך אימוץ 1200
התקנים
מגן זהב, עיט שחור, מקור, רגלים וטפרים אדומים

סמל גרמניה הנאצית

סמל גרמניה הנאצית מציג את עיט הרייך, ניצב מעל צלב קרס הנתון בזר דפנה ונושא מבט לימינו.

למרות שמוצאו מימי הביניים, המונח "עיט הרייך" (Reichsadler) מזוהה בעיקר עם תקופת שלטונה של גרמניה הנאצית. בשנת 1933 הנאצים השתלטו על סמלה של רפובליקת ויימאר, העיט הקיסרי, והוסיפו לו את צלב הקרס וזר הדפנה. בשנת 1935 הוא נהפך לסמלו הלאומי של הרייך השלישי (Hoheitszeichen) בצו של אדולף היטלר.

המפלגה הנאצית השתמשה בסמל דומה מאוד, "העיט של המפלגה" (Parteiadler). ההבדל ביניהם הוא כיוון מבטו של העיט (ניתן לראות את ההבדלים כאן). למראהו של העיט ניתנה חשיבות מיוחדת. לפי התאוריה הפופולרית ביותר, עיט המפלגה מייצג את "גבו" של העיט הקיסרי. בהתחשב בתפיסה הטוטליטרית ועקרון המנהיגות של המשטר הנאצי, באופן סמלי, עיט המפלגה ועיט הרייך מציגים שני חצאים תלויים: המפלגה והמדינה. בהתאם לכך, שניהם התאחדו תחת דמותו של הפיהרר, במהלך הגלייכשאלטונג.

המגן הפדרלי

המגן הפדרלי (Bundesschild) הוא גרסה מוקטנת של סמל גרמניה. מגן זהב זה מציג בתוכו עיט שחור בעל רגליים, מקור ולשון אדומים - כצבעיה הלאומיים של גרמניה. צורתו של המגן מעוגלת בתחתיתו.

בניגוד לסמל הלאומי, מופיע המגן הפדרלי רק על דגל השירות של הרשות הפדרלית, על דגל השירות של הצי הגרמני ועל דגל ראש המטה הכללי של הבונדסוור.

דגל השירות של הרשות הפדרלית נועד לשימושה הבלעדי של הממשלה הפדרלית של גרמניה וכל שלוחותיה, וכל שימוש אחר אסור. מי שמשתמש בדגל עלול לספוג קנס[1][2].

ראו גם

עיינו גם בפורטל:
פורטל גרמניה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ הסמלים הלאומיים - שחור אדום זהב באתר הבונדסטאג (באנגלית)
  2. ^ הממשלה הפדרלית של גרמניה - שימוש בלתי הולם בדגל השירות של הרשויות הפדרליות, סעיף 124 (24 במאי 1968) (בגרמנית)
1 אירו

1 אירו הוא מטבע אירו, בעל העריך השני בשוויו במחזור. מטבע זה עשוי שתי סגסוגות המקנות לו שני צבעים. הסגסוגת החיצונית עשויה פליז וניקל, ואילו זו הפנימית עשויה מנחושת וניקל. כמו כל מטבעות האירו, בעוד צד הנושא של המטבע נושא עיצוב ייחודי לכל מדינה המנפיקה אותו, ועל כן נקרא גם הצד הלאומי, צד הערך הוא משותף ונושא עיצוב של מפת אירופה יחד עם העריך. המטבע נכנס למחזור לראשונה בשנת 2002, אולם על חלק מן המטבעות מוטבעת שנת ההנפקה 1999, שבה האירו נכנס לשימוש לראשונה. ישנם 6.43 מיליארד מטבעות 1 אירו במחזור, דבר אשר מעמיד את המטבע במקום השישי ברשימת מטבעות האירו שבמחזור.

2 אירו

2 אירו הוא מטבע אירו, בעל העריך הגבוה בשוויו במחזור. מטבע זה עשוי שתי סגסוגות: הסגסוגת החיצונית עשויה מנחושת וניקל, ואילו הפנימית עשויה מפליז וניקל. כמו כל מטבעות האירו, בעוד צד הנושא של המטבע נושא עיצוב ייחודי לכל מדינה המנפיקה אותו, ועל כן נקרא גם הצד הלאומי, צד הערך הוא משותף ונושא עיצוב של מפת אירופה יחד עם העריך.

אנדרטה לזכר חיילים פולנים וגרמנים מתנגדי פשיזם

האנדרטה לזכר חיילים פולנים וגרמנים מתנגדי הפשיזם (בפולנית: Pomnik żołnierza polskiego i niemieckiego antyfaszysty) היא אנדרטת מלחמה שהוקמה על ידי הרפובליקה הדמוקרטית הגרמנית (גרמניה הקומוניסטית) בפארק העם ברובע פרידריכסהיין בשנת 1972 בתקופה בה גרמניה חולקה בין מזרח ומערב. כיום זו האנדרטה המרכזית בגרמניה לזכר החיילים הפולנים שנפלו במלחמת העולם השנייה, ואחת החשובות לציון ההתנגדות הגרמנית לנאציזם.

גלריית סמלי מדינות העולם

גלריית סמלי מדינות העולם:

תוכן עניינים: א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת סמלי מדינות שנויות במחלוקת

דגל גרמניה

דגל גרמניה (גרמנית: Flagge Deutschlands) הוא טריקולור אופקי המורכב משלושה פסים אופקיים ושווים בצבעיה הלאומיים של גרמניה: שחור, אדום וזהב.

הטריקולור הגרמני הופיע לראשונה בראשית המאה ה-19 וצבר פופולריות במהלך מהפכת 1848. האספה הלאומית של פרנקפורט קצרת היומין (1848–1850) הציעה דגל זה כדגל גרמניה המאוחדת והדמוקרטית. עם הקמתה של רפובליקת ויימאר לאחר מלחמת העולם הראשונה אומץ הטריקולור כדגלה הלאומי של הרפובליקה. לאחר מלחמת העולם השנייה אומץ הדגל מחדש הן כדגל גרמניה המערבית והן של זו המזרחית. שני הדגלים היו זהים עד לשנת 1959 אז הוטען דגל גרמניה המזרחית בסמל המדינה. מאז איחוד גרמניה ב-3 באוקטובר 1990 נותר הטריקולור כדגל המדינה המאוחדת.

הדגל הגרמני לא תמיד היה בצבעי השחור-אדום-זהב. לאחר מלחמת שבעת השבועות בשנת 1866 אימצה הקונפדרציה הצפון-גרמנית אשר הייתה תחת שלטון פרוסי טריקולור שחור-לבן-אדום כדגלה הלאומי, דגל אשר הפך לדגלה של הקיסרות הגרמנית לאחר איחודה של גרמניה בשנת 1871 והונף עד 1918. עם הקמתה של גרמניה הנאצית בשנת 1933 חזרו צבעי השחור-לבן-אדום לשמש כצבעיה הלאומיים של גרמניה.

לסידור הצבעים שחור-אדום-זהב ושחור-לבן-אדום היה תפקיד מפתח בהיסטוריה של גרמניה ולהם היו פירושים רבים. צבעי הדגל המודרני משויכים למשטר הרפובליקני-דמוקרטי אשר הוקם לאחר מלחמת העולם השנייה ומייצגים את האחדות הגרמנית, והחירות. לא רק חירותה של המדינה הגרמנית אלה גם את חרותו האישית של הפרט הגרמני.

דגל גרמניה המזרחית

דגל גרמניה המזרחית שאומץ עם הקמת הרפובליקה הדמוקרטית הגרמנית בשנת 1949 היה זהה לדגלה של גרמניה המערבית עד שנת 1959.

השימוש בדגל שחור-אדום-זהב החל בגרמניה המזרחית ב-1946 וקיבל תוקף רשמי ב-1948 בכינוסו של הקונגרס העממי השני אשר החליט לאמץ את הטריקולור השחור-אדום-זהב כדגלה הלאומי של גרמניה המזרחית. בעקבות הצעתו של פרידריך אברט הצעיר, נבחר הדגל כדגל הרפובליקה הדמוקרטית של גרמניה עם הקמתה ב-7 באוקטובר 1949. כך בין 1949 ועד 1959 הן גרמניה המזרחית והן המערבית הניפו שתיהן דגל זהה. ב-1 באוקטובר 1959 בעקבות צו ממשלתי, הוטען דגל גרמניה המזרחית בסמל הרפובליקה הדמוקרטית של גרמניה.הצגת פומבית של הדגל נחשבה לא חוקית בגרמניה המערבית בין השנים 1959-1969, שם הוא נודע כ"דגל הפילוג" (Spalterflagge).

בזמן ההפגנות נגד המשטר המזרח גרמני בשנת 1990 מפגינים נשאו דגלים שחתכו מהם את הסמל הקומוניסטי שהיה במרכז, לפני האיחוד הממשלה הדמוקרטית של גרמניה המזרחית הסירה את הסמל הקומוניסטי מן הדגל.

דגל הצי הגרמני

דגל הצי הגרמני (בגרמנית: Dienstflagge der Seestreitkräfte der Bundeswehr, בתרגום לעברית: דגל השירות של הצי הגרמני) הוא דגלה הצבאי הימי של גרמניה. עיצובו הנוכחי של הדגל הוא עיצוב טריקולור שחור-אדום-זהב (כצבעי דגל גרמניה), בעל זנב סנונית ומושחת במגן הפדרלי (גרסה מוקטנת של סמל גרמניה). הדגל הוכר לראשונה בשנת 1956 בצו של הממשלה הפדרלית והוכנס לשימוש בצי הגרמני.דגל הצי הגרמני, כדגל המדיני הגרמני, עושה שימוש במגן הפדרלי שכן הבונדסוור (הכוחות המזוינים הגרמניים) מהווים רשות פדרלית, והשימוש במגן הפדרלי על ידי ישות שאינה פדרלית אסור.

המנון גרמניה

שירם של הגרמנים (בגרמנית: Das Lied der Deutschen) הוא ההמנון הלאומי של גרמניה. השיר נכתב על ידי אוגוסט היינריך הופמן פון פאלרסלבן והולחן על ידי יוזף היידן.

המנון גרמניה המזרחית

המנון גרמניה המזרחית היה השיר "קמנו לתחיה מההריסות" (גרמנית Auferstanden aus Ruinen). מנגינתו חוברה על ידי האנס אייזלר ומילותיו נכתבו על ידי יוהנס בכר.

הרלדיקה סוציאליסטית

הרלדיקה סוציאליסטית הוא ביטוי אשר מתייחס לסגנון ייחודי ששימש לעיצוב סמלי מדינות קומוניסטיות. למרות שימוש רווח למדי במונח שלט אצולה, רוב הסמלים הללו אינם מהווים שלטי אצולה במובן הרלדי מסורתי מאחר שהם חסרים אלמנטים בסיסיים - למשל מגן.

סמל גרמניה המזרחית

סמל גרמניה המזרחית (הרפובליקה הדמוקרטית הגרמנית, בגרמנית: Staatswappen der Deutschen Demokratischen Republik), מורכב מפטיש ומחוגה, המוקפים בצמד אלומות חיטה. הפטיש מסמל את הפועלים, המחוגה מסמלת את המלומדים והחיטה מסמלת את החקלאים. העיצוב הראשוני של הסמל היה ללא המחוגה.

ב-26 בספטמבר 1955 הסמל אומץ כסמלה של הרפובליקה הדמוקרטית הגרמנית באופן רשמי, בשנת 1959 הסמל הוסף לדגל גרמניה המזרחית, השימוש בסמל כסמלה של גרמניה המזרחית בוטל רשמית על ידי הפולקסקאמר ב-31 במאי 1990 אחרי התמוטטות המשטר הקומוניסטי.

הצגתו הפומבית של הסמל בגרמניה המערבית היה אסור על פי חוק עד שנת 1969 שאז בעקבות מדיניות האוסטפוליטיק גרמניה המערבית הקלה את החוקים האנטי-קומוניסטים.

עיט (הרלדיקה)

העיט נמצא בשימוש תדיר בהרלדיקה כמטען, תומך או כציצה. אבריו של העיט, ראשו, כנפיו ואף רגליו עשויים לשמש אף הם כמטען או כציצה.

העיט מסמל כוח, אומץ, ראייה למרחק ואלמוות. הוא נחשב כמלך האוויר ושליחם של האלים הגבוהים, ובמיתולוגיה היוונית הוא מזוהה עם האל זאוס, במיתולוגיה הרומית עם יופיטר, ובקרב השבטים הגרמאניים עם האל אודין.

עיט הרייך

עיט הרייך (בגרמנית: Reichsadler) הוא סמל לאומי גרמני אשר היה בשימוש בתקופות שונות בהיסטוריה של גרמניה, ובכלל זה בקיסרות הגרמנית, רפובליקת ויימאר, וגרמניה הנאצית. העיט משמש גם היום כסמלה הלאומי של גרמניה, וכציפור הלאומית של גרמניה, אך שמו הוחלף לעיט הפדרלי (Bundesadler). גם באוסטריה משמש גם כסמל הלאומי וכציפור הלאומית.

הסמל כולל עיט שמקורו באקווילה הרומאית, הסמל הרומי אשר הופיע בראש נסיהם של הלגיונות והגדודים הרומאיים.

פרנץ בהם

פרנץ בהם (בגרמנית: Franz Böhm;‏ 16 בפברואר 1895 - 26 בספטמבר 1977) הוא פוליטיקאי, עורך דין וכלכלן גרמני. פרופסור ורקטור באוניברסיטת פרנקפורט, שהיה ראש המשלחת של גרמניה המערבית לשיחות על הסכם השילומים עם ישראל.

ציפור לאומית

ציפור לאומית היא ציפור או עוף, שנבחר לסמל מדינה או עם. קיימים עופות המסמלים אף מדינות בתוך ארצות הברית, קנדה, אוסטרליה והודו ואף מחוזות ביפן, סין ועוד. לעיתים זהו סמל רשמי - המופיע או לא מופיע על גבי סמל המדינה, ולעיתים סמל לא רשמי. יש מדינות ללא ציפור לאומית, ויש מדינות שלהן יותר מציפור אחת, כך בטרינידד וטובגו ישנן שתי ציפורים לאומיות ושתיהן מופיעות על סמל המדינה; אחת מהן היא הציפור הלאומית של טרינידד, והשנייה - של טובגו.

קיימים מספר סוגים ואף מינים של עופות, שנבחרו כציפור לאומית ביותר מאשר מדינה אחת. כך קונדור האנדים הוא ציפור לאומית במספר מדינות בדרום אמריקה, ואילו סוגים שונים של בזיים ושל עגוריים משמשים כציפורים לאומיות במדינות שונות זו מזו. השקנאי אף הוא ציפור לאומית הנפוצה במדינות שונות, מכיוון שהוא נחשב למייצג של הנצרות[דרוש מקור].

לעיתים בסמל המדינה מופיע עוף אחר מאשר הציפור הלאומית - כך בסמלי ירדן, רומניה, דרום אפריקה, ניגריה, אינדונזיה, איסלנד, הפיליפינים, ליבריה וסיישל.

עופות מסוימים משמשים כסמלים רב-לאומיים שאינם מזוהים עם "ציפור לאומית".

סמלי גרמניה
גרמניה הסמל הלאומי Coat of arms of Germany
סמלי המדינות באדן-וירטמברגבוואריהברליןברנדנבורגברמןהמבורגהסןחבל הסארמקלנבורג-מערב פומרניהנורדריין-וסטפאליהסקסוניהסקסוניה-אנהלטסקסוניה התחתונהריינלנד-פאלץשלזוויג-הולשטייןתורינגיה
סמלים היסטוריים סמל באדן • סמל פרוסיהסמל גרמניה המזרחית
סמלי מדינות אירופה
מדינות אוסטריהאוקראינהאזרבייג'ןאיטליהאיסלנדאירלנדאלבניהאנדורהאסטוניהארמניהבולגריהבוסניה והרצגובינהבלארוסבלגיהבריטניהגאורגיה • גרמניה • דנמרקהולנדהונגריהותיקןטורקיהיווןלוקסמבורגלטביהליטאליכטנשטייןמולדובהמונקומונטנגרומלטהמקדוניהנורווגיהסלובניהסלובקיהסן מרינוספרדסרביהפוליןפורטוגלפינלנדצ'כיהצרפתקוסובוקזחסטןקפריסיןקרואטיהרומניהרוסיהשוודיהשווייץ אירופה
שטחים תלויים אבחזיה • אג'ריה • אולדרני • אולנד • איי פארו • גגאוזיה • גיברלטרג'רזיגרנזי • דרום אוסטיה • האי מאן • הרם • טרנסניסטריה • נגורנו קרבאך • סרק • צפון קפריסין
אירופהאפריקהאסיהאוקיאניהאמריקה הדרומיתאמריקה הצפונית

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.