סמל אירלנד

סמל אירלנד מורכב מנבל אירי או נבל קלטי (אירית: Clàrsach), הקרוי גם נבל בריאן בורו בצבע זהב על רקע כחול. הסמל משמש כיום כסמל הרפובליקה של אירלנד. הנבל נבחר בעת יסוד אירלנד החופשית בשנת 1922, אולם הסמל נרשם רשמית רק ב-9 בנובמבר 1945.

Celtic harp dsc05425
נבל אירי, שדוגמתו מופיעה בסמל

הנבל האירי מזוהה עם אירלנד מאז המאה ה-13 והופיע על מטבעות כבר משנת 1536, בתקופת שלטונו של הנרי השמיני. מקורו של נבל בריאן בורו הוא במאה ה-14, והוא שוכן בספריית הטריניטי קולג', בדבלין. בשל כך הוא נקרא גם נבל טריניטי קולג'. הנבל קרוי על שם בריאן בורו, המלך הנעלה של אירלנד, אך הוא מת כ-400 שנה לפני יצירת הנבל, ואין לו שום קשר אליו.

הסמל מופיע על המטבעות האיריים (גם לאחר המעבר לאירו), הדרכונים וכל המסמכים הממלכתיים.


סמל אירלנד
Coat of arms of Ireland
פרטים
תאריך אימוץ 9 בנובמבר 1945
התקנים
מגן נבל זהב על רקע כחול
פרטים נוספים
גרסאות קודמות
Arms of Ireland (historical)
שימוש מטבעות, דרכונים מסמכים ממשלתיים

ראו גם

10 אירו-סנט

10 אירו-סנט הוא מטבע האירו בעל העריך החמישי במחזור. מטבע זה כמו מטבעות ה50 אירו-סנט וה-20 אירו-סנט עשוי מסגסוגת מסוג זהב נורדי. בעוד צד הנושא של המטבע נושא עיצוב ייחודי לכל מדינה המנפיקה אותו, ועל כן נקרא גם הצד הלאומי, צד הערך הוא משותף ונושא עיצוב של מפת אירופה יחד עם הכיתוב 10 אירו סנט.

20 אירו-סנט

20 אירו סנט הוא מטבע האירו בעל העריך הרביעי בגודלו במחזור. הוא עשוי מסגסוגת מסוג זהב נורדי. צד הנושא של המטבע הוא בעל עיצוב ייחודי לכל מדינה המנפיקה אותו, ועל כן נקרא גם הצד הלאומי, צד הערך הוא משותף ונושא עיצוב של מפת אירופה יחד עם העריך.

50 אירו-סנט

50 אירו-סנט הוא מטבע אירו בעל העריך השלישי בגודלו במחזור. מטבע זה עשוי סגסוגת מהסוג זהב נורדי. כמו מטבעות נוספים בגוש האירו, צד הנושא של המטבע נושא עיצוב ייחודי לכל מדינה המנפיקה אותו, ועל כן נקרא גם הצד הלאומי, ואילו צד הערך משותף ונושא עיצוב של מפת אירופה יחד עם העריך.

גלריית סמלי מדינות העולם

גלריית סמלי מדינות העולם:

תוכן עניינים: א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת סמלי מדינות שנויות במחלוקת

דגל אירלנד

דגל אירלנד (באירית: An Bhractach Náisiúnta; באנגלית: Flag of Ireland) הוא דגלה של הרפובליקה של אירלנד. זהו טריקולור אנכי בצבעי ירוק, לבן וכתום ביחס אורך/גובה של 1:2. אף על פי שאין לדגל סמליות רשמית, על פי המסורת הצבע הירוק מסמל את המסורת הלאומית האירית, הכתום את תומכיו של ויליאם, נסיך אורנז' והלבן את השלום ואת הדו-קיום ביניהם.

הדגל, שהובא לאירלנד ב-1848 בעת מרד אירלנד הצעירה, הפך לסמל לאומי עת הונף בשנת 1916 על גגו של בית הדואר המרכזי של דבלין בעת מרידת חג הפסחא ואומץ כדגלה הלאומי של המדינה האירית החופשית בשנת 1922. הדגל קיבל מעמד חוקתי בשנת 1937, כששינתה המדינה את שמה ל-Éire.

דגל מונטסראט

דגל מונטסראט אומץ על ידי האי ב-10 באפריל 1909. הדגל הוא נס כחול עם יוניון ג'ק בקנטון הדגל (הרביע העליון הקרוב לניצב), וסמל מונטסראט במרכז הדגל.

הסמל מציג את ארין - ההאנשה של אירלנד וכן נבל מוזהב - סמל אירלנד, על מנת להזכיר את מוצאם האירי של תושבי האי.

דגל מושל מונטסראט הוא דגל שונה - יוניון ג'ק שבמרכזו סמל האי.

המנון אירלנד

שיר החיילים (באירית: Amhrán na bhFiann) הוא ההמנון הלאומי של אירלנד. השיר מושר כהמנון באירית וגרסה זו מתורגמת מגרסה קדומה יותר בשפה האנגלית. את השיר הלחינו פיאדר קירני ופטריק היני. קירני היה גם זה שכתב את מילות השיר באנגלית. ליאם או רין תרגם את השיר, מאוחר יותר, כאמור, לגאלית אירית.

ההמנון הלאומי של אירלנד מורכב משני בתים בלבד מתוך השיר המקורי המורכב ממספר בתים. "ההצדעה לנשיא", שאותה מנגנים (ללא מילים) באירועים רשמיים בהשתתפות נשיא או נשיאת אירלנד, מורכבת מארבע התיבות המוזיקליות הראשונות של השיר ולאחריהן חמש האחרונות (מתוך ההמנון).

הנס המלכותי של הממלכה המאוחדת

הנס המלכותי של הממלכה המאוחדת הוא הדגל המשמש את המלכה אליזבת השנייה בתפקידה כריבון הממלכה המאוחדת. נס בעיצוב מעט שונה משמש את המלכה בסקוטלנד. נסים שונים משמשים את המלכה בשאר ממלכות חבר העמים הבריטי.

למרות שבכל העולם הדגל מכונה "נס" ("Standard") למעשה זוהי "כרזת אצולה" ("Banners of arms") כיוון שהדגל מציג את המגן של שלט האצולה המלכותי של הממלכה המאוחדת.

הנס המלכותי של קנדה

דגל מלכת קנדה או הדגל האישי של מלכת קנדה (באנגלית: Queen's Personal Canadian Flag) המכונה גם "הנס המלכותי של קנדה" (Royal Standard of Canada) הוא הדגל הרשמי של מלכת קנדה, אליזבת השנייה. דגל זה אומץ על ידי המלכה בשנת 1962 ונעשה בו שימוש בעת שהמלכה נמצאת בקנדה בביקור (שכן אליזבת השנייה מתגוררת בממלכה המאוחדת) וכן באירועים בהם המלכה משתתפת כראש המדינה של קנדה.

חלוקה לרבעים (הרלדיקה)

חלוקה לרבעים היא שיטה בהרלדיקה לשילוב שלטי אצולה שונים במגן אחד על ידי חלוקת המגן לריבועים וציור שלט שונה בכל אחד.

באופן טיפוסי, המגן מחולק לארבעה חלקים שווים, שניים למעלה ושניים למטה (דוגמה טובה ניתן לראות בשלט האצולה של הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנד, המחולק לארבעה חלקים ומציג את שלטיהן של אנגליה, סקוטלנד ואירלנד, עם חזרה נוספת על השלט של אנגליה, המשלים את ארבעת החלקים). במקרה שרק שני שלטי אצולה מיוצגים, יופיע כל אחד מהם פעמיים על מנת למלא את ארבעת הריבועים ההכרחיים. הרביע המכובד הוא הרביע השוכן בצד הדקסטרי של השלט – מיקום זה מוכר גם בשם "קנטון".

כתר ההכתרה של ג'ורג' הרביעי

כתר ההכתרה של ג'ורג' הרביעי (באנגלית: Coronation Crown of George IV) היה כתר ההכתרה של המלך ג'ורג' הרביעי ונעשה בו שימוש בטקס הכתרה בשנת 1821. מאז שנת 1823 לא נעשה בכתר שימוש.

לנסטר

לנסטר (באירית: Laighin / Cúige Laighean, באנגלית: Leinster) היא אחת מפרובינציות אירלנד. זוהי הפרובינציה המאוכלסת ביותר באירלנד - כ-2.3 מיליון תושבים, בה שוכנת הבירה דבלין, ובסביבתה מרוכזת מרבית אוכלוסיית הפרובינציה. שטחה של לנסטר הוא 19,764 קמ"ר. הדגל של הפרובינציה מזכיר את סמל אירלנד, וכמוהו מכיל נבל אירי זהוב, אך על רקע ירוק.

שמה האנגלי של הפרובינציה נגזר מהמילים Laigin, כשמו של שבט עתיק שישב באזור לפנים, ו-staðr, מילה נורדית עתיקה שמשמעותה "ארץ" או "טריטוריה". השם האירי Cúige Laighean נגזר מאותו מקור. Laighean הוא שמו האירי של השבט, ו"Cúige" פירושה חמישית, אות לכך שבעבר נחלקה אירלנד לחמש פרובינציות.

גבולותיה של לנסטר עברו שינויים רבים, שהעיקרי שבהם הוא סיפוח שטחיה של מיד, הפרובינציה החמישית של אירלנד, בתקופתו של אוליבר קרומוול, שבמסגרתו סופחו ללנסטר המחוזות מית', וסטמית' ושטחים נוספים.

לפרקון

לפרקון, על פי המיתולוגיה האירית, הוא שדון.

סמל הממלכה המאוחדת

סמל הממלכה המאוחדת, או שלט האצולה המלכותי של הממלכה המאוחדת (באנגלית: The Royal Coat of Arms of the United Kingdom), הוא שלט האצולה הרשמי של המונרך הבריטי, כיום המלכה אליזבת השנייה ודה פקטו סמלה של הממלכה המאוחדת. גרסאות של שלט האצולה נמצאות בשימוש בידי בני ובנות משפחת המלוכה הבריטית ובידי ממשלת בריטניה כזרוע האמונה על הממשל של המדינה. בסקוטלנד מחזיקה המלכה בגרסה שונה של שלט אצולה אשר גרסה שלו נמצאת בשימוש המשרד הסקוטי.

שלט האצולה המלכותי מייצג את שלוש האומות המרכיבות את הממלכה המאוחדת: אנגליה, סקוטלנד וצפון אירלנד ומשמש כבסיס לשלטי האצולה של בני משפחת המלוכה הבריטית. מוטיבים מתוך שלט האצולה התגלגלו לסמלי מדינות אשר היו בעברן חלק מהאימפריה הבריטית.

סמל סקוטלנד

סמל סקוטלנד או שלט האצולה המלכותי של סקוטלנד שימש מאות שנים כסמלם הרשמי של מלכי סקוטלנד בפרט ושל ממלכת סקוטלנד בכלל עד חוקי האיחוד של 1707 אשר איחדו בין הממלכה לבין שכנתה מדרום, ממלכת אנגליה. בלאזון שלט האצולה שונה לאחר איחוד הכתרים של שנת 1603 ושוב לאחר חוקי האיחוד של 1707 עד אשר הפך לצורתו כיום כסמל הממלכה המאוחדת אשר בשימוש בסקוטלנד.

סמלי מדינות אירופה
מדינות אוסטריהאוקראינהאזרבייג'ןאיטליהאיסלנד • אירלנד • אלבניהאנדורהאסטוניהארמניהבולגריהבוסניה והרצגובינהבלארוסבלגיהבריטניהגאורגיהגרמניהדנמרקהולנדהונגריהותיקןטורקיהיווןלוקסמבורגלטביהליטאליכטנשטייןמולדובהמונקומונטנגרומלטהמקדוניהנורווגיהסלובניהסלובקיהסן מרינוספרדסרביהפוליןפורטוגלפינלנדצ'כיהצרפתקוסובוקזחסטןקפריסיןקרואטיהרומניהרוסיהשוודיהשווייץ אירופה
שטחים תלויים אבחזיה • אג'ריה • אולדרני • אולנד • איי פארו • גגאוזיה • גיברלטרג'רזיגרנזי • דרום אוסטיה • האי מאן • הרם • טרנסניסטריה • נגורנו קרבאך • סרק • צפון קפריסין
אירופהאפריקהאסיהאוקיאניהאמריקה הדרומיתאמריקה הצפונית

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.