סלנגור

סלנגורמלאית: Selangor) היא מדינה במלזיה. בראש המדינה עומד סולטאן. סלנגור נמצאת בחלקה המערבי של מלזיה, בחצי האי המלאי, והיא גובלת בפרק בצפון, פהנג במזרח, נגרי סמבילן בדרום-מזרח ומצר מלאקה במערב. כמו כן בתוך סלנגור נמצאות שתי מובלעות שהן טריטוריות פדרליות: קואלה לומפור, בירת מלזיה, ופוטרג'איה, מרכז השלטון הפדרלי של מלזיה. בירתה היא שה אלם והבירה המלכותית שלה (מקום משכנו של הסולטאן) היא קלנג.

שמה המורחב של המדינה הוא סלנגור דרול אהסן (במלאית: Selangor Darul Ehsan, בג'אווי: سلاڠور دار الإحس).

סלנגור משכן הכנות (מדינה)
Selangor Darul Ehsan
سلاڠور دار الإحسان
Coat of arms of Selangor
סמל סלנגור
Flag of Selangor
דגל סלנגור
מדינה מלזיה  מלזיה
מושל Sharafuddin of Selangor
בירת המדינה שה אלם
שטח 8,104 קמ"ר
אוכלוסייה
 ‑ במדינה 5,411,324 (2010)
 ‑ צפיפות 670 נפש לקמ"ר (2010)
קואורדינטות 3°20′00″N 101°30′00″E / 3.3333333333333°N 101.5°E 
אזור זמן UTC +8
www.selangor.gov.my

לחצו כדי להקטין חזרה

סראוואקלבואןסבהג'והורמלאקהנגרי סמבילןפוטרג'איהקואלה לומפורסלנגורפהנגטרנגנוקלנטןפרקפרליסקדהפננגתאילנדסינגפורברונייאינדונזיהאינדונזיהאינדונזיהאינדונזיהאינדונזיהאינדונזיהאינדונזיההפיליפיניםהפיליפיניםSelangor in Malaysia.svg

היסטוריה

עד תחילת המאה ה-16 אזור סלנגור של היום נשלט על ידי סולטנות מלאקה. לאחר שהסולטנות הופלה על ידי פורטוגל ב-1511, פורטוגל, סיאם, סולטנות אצ'ה וסולטנות ג'והור ניסו להשתלט על האזור.

כשהולנד כבשה את מלאקה מהפורטוגזים ב-1641, הם הביאו אתם שכירי חרב מהאי סולאווסי שהשתלטו בהדרגה על האזור והקימו בו סולטנות כעבור 100 שנים.

במאה ה-19 סלנגור החלה לשגשג על ידי ניצול מצבורי הבדיל הגדולים שבה וכן עקב עליית חשיבותו של הגומי, שהעצים מהם הוא מופק נפוצים מאוד בסלנגור. בעקבות השגשוג החל גל הגירה גדול של סינים לסלנגור. קבוצות סינים נלחמו ביניהן על שליטה במכרות הבדיל ומה שגרום לאלימות ולהידרדרות המצב הכלכלי בסלנגור. הבריטים ניצלו את המצב הלא-יציב ובמחצית השנייה של המאה ה-19 הם התחילו להשתלט בהדרגה על הסולטנות.

ב-1896 סלנגור התאחדה עם פרק, נגרי סמבילן ופהנג לתוך המדינות המלאיות המפודרלות (Federated Malay States), מדינת חסות פדרטיבית של בריטניה. ב-1946 המדינות המלאיות המפודרלות התאחדו עם יתר המושבות ומדינות החסות הבריטיות בחצי האי המלאי לאיחוד המלאי, שהפך להיות ב-1948 לפדרציית מלאיה. פדרציית מלאיה קיבלה עצמאות ב-1957 וב-1963 היא הייתה בין המדינות שהתאחדו והרכיבו את מלזיה.

עד 1974 קואלה לומפור שימשה גם כבירת מלזיה וגם כבירת סלנגור. באותה שנה קואלה לומפור הפכה לטריטוריה פדרלית נפרדת מסלנגור, אך עדיין המשיכה לשמש כבירת סלנגור עד 1978, כשהבירה הועברה לשה אלם.

כלכלה

כלכלת סלנגור מתבססת בעיקר על מסחר, חקלאות ותעשייה, הכוללת בין היתר ייצור מוצרי חשמל, כימיקלים וכלי רכב.

ג'והור (מלזיה)

ג'והור (במלאית: Johor) היא מדינה במלזיה. בראש המדינה עומד סולטאן. ג'והור נמצאת בחלקה המערבי של מלזיה, בדרום חצי האי המלאי, והיא גובלת במלאקה ונגרי סמבילן בצפון-מערב, פהנג בצפון, ים סין הדרומי במזרח, מצר ג'והור (אשר מפריד בינה ובין סינגפור) בדרום ומצר מלאקה במערב. בירתה היא ג'והור באהרו והבירה המלכותית שלה (מקום משכנו של הסולטאן) היא מואר.

שמה המורחב של המדינה הוא ג'והור דרול טקזים (במלאית: Johor Darul Takzim, בג'אווי: جوهر دارالتّعظيم). מקור "דרול טקזים" הוא מערבית (دارالتّعظيم, בתעתיק מדויק: דאר אלתעט'ים, בתעתיק חופשי: דאר א-תעזים) ומשמעות השם היא "בית ההאדרה".

המדינות והטריטוריות הפדרליות של מלזיה

מלזיה היא פדרציה המורכבת מ-13 מדינות (Negeri) ו-3 טריטוריות פדרליות (Wilayah Persekutuan). המדינות והטריטוריות מחולקות מנהלית לנפות. חלק מהמדינות מוגדרות כממלכות או סולטנויות, ובראשן עומד שליט שתארו עובר בירושה.

טרנגנו

טרנגנו (במלאית: Terengganu) היא מדינה במלזיה. בראש המדינה עומד סולטאן. נמצאת בחלקה המערבי של מלזיה, בחצי האי המלאי, והיא גובלת בקלנטן בצפון-מערב, ים סין הדרומי במזרח ופהנג בדרום-מערב. בירתה, המשמשת גם כבירה המלכותית שלה (מקום מושבו של הסולטאן), היא קואלה טרנגנו.

שמה המורחב של המדינה הוא טרנגנו דרול אימן (במלאית: Terengganu Darul Iman, בג'אווי: ترڠڬانو دار الإيمان).

יאנג די-פרטואן אגונג

היאנג די-פרטואן אגונג (במלאית: Yang di-Pertuan Agong, בג'אווי: يڠ دڤرتوان اݢوڠ; מכונה לעיתים מלך מלזיה או השליט העליון של מלזיה) הוא ראש המדינה של מלזיה. תפקיד היאנג די-פרטואן אגונג, המכהן לכהונה קצובה אך נבחר מבין סולטנים שתפקידם עובר בירושה, יכול להיתפש כמונרך או כנשיא.

מקום משכנו של היאנג די-פרטואן אגונג הוא בארמון איסטנה נגרה (Istana Negara) בבירת מלזיה קואלה לומפור. היאנג די-פרטואן אגונג הנוכחי הוא עבדאללה מפהנג, המשרת בתפקיד מאז 2019.

מלאקה (מדינה)

מלאקה (במלאית: Melaka) היא מדינה במלזיה. מלאקה נמצאת במערב מלזיה, בחצי האי המלאי, והיא גובלת בנגרי סמבילן בצפון, ג'והור במזרח ומצר מלאקה בדרום ובמערב. בירתה היא העיר מלאקה.

נגרי סמבילן

נגרי סמבילן (במלאית: Negeri Sembilan) היא מדינה במלזיה. נגרי סמבילן נמצאת בחלקה המערבי של מלזיה, בחצי האי המלאי, והיא גובלת בסלנגור בצפון-מערב, פהנג בצפון-מזרח, ג'והור במזרח, מלאקה בדרום ומצר מלאקה במערב. בירתה היא סרמבן.

בניגוד למדינות מונרכיות אחרות במלזיה בראש נגרי סמבילן לא עומד סולטאן אלא "יאמטואן בסר" (במלאית: Yamtuan Besar). מקום מושבו של היאמטואן בסר הוא בסרי מננטי.

שמה המורחב של המדינה הוא נגרי סמבילן דרול חוסוס (במלאית: Negeri Sembilan Darul Khusus, בג'אווי: نڬري سمبيلن دار الخصوص).

נמל התעופה הבינלאומי קואלה לומפור

נמל התעופה הבינלאומי של קואלה לומפור (במלאית: Lapangan Terbang Antarabangsa Kuala Lumpur, באנגלית: Kuala Lumpur International Airport, ידוע גם בראשי התיבות: KLIA) הוא נמל התעופה הבינלאומי הראשי של מלזיה, ואחד משדות התעופה הגדולים בדרום מזרח אסיה.

נמל התעופה משרת את אגד הערים קלנג ואלי, ממוקם בעיר ספאנג שבמדינת סלנגור, ומרוחק כ-37 קילומטרים ממרכז העיר קואלה לומפור.

בניית הנמל עלתה כ-3.5 מיליארד דולרים, והוא מסוגל להכיל 40 מיליון נוסעים, ו-1.2 מיליון טונות מטען בשנה. בנייתו נמשכה כמה שנים. שדה התעופה הבינלאומי, אשר קיבל את קיצור KLIA, קיבל את הטיסה הראשונה בשנת 1998. בשנת 2011 דורג הנמל במקום התשיעי ברשימת שדות התעופה העמוסים בעולם בתנועת נוסעים בטיסות בינלאומיות, במקום הרביעי מבין שדות התעופה באסיה, ובמקום הראשון מבחינת הגודל בדרום מזרח אסיה, ובמקום השלושים ברשימת שדות התעופה לפי תנועת מטענים. בשנת 2012 עברו בשדה 39,887,866 נוסעים ו-673,107 טון מטען, ב-283,352 תנועות מטוסים.

ב-8 במרץ 2014, מטוס 777-200ER שהיה בטיסה 370 של מלזיה איירליינס מקואלה לומפור לבייג'ינג, נעלם במהלך טיסתו כשעתיים לאחר שהמריא.

הנמל מופעל על ידי רשות שדות התעופה של מלזיה, ומורכב משלושה מסופים, משמש כבסיס פעולה מרכזי לחברות התעופה אייר אסיה, אייר אסיה X, מלזיה איירליינס, מלינדו אייר ו-MAS קרגו.

סבה

סָבַּהּ (מלאית: Sabah) היא אחת מ-13 המדינות של מלזיה, המזרחית שבהן. נמצאת בחלקו הצפוני של האי בורנאו, והיא השנייה בגודלה מבין מדינות הפדרציה. המדינה גובלת בדרום-מזרח במדינת סרווק ובדרום במדינת מזרח קלימנטן באינדונזיה. בירת המדינה היא העיר קוטה קינבאלו, שנודעה בעבר בשם ג'סלטון.

מקור שמה של המדינה איננו ברור. יש הטוענים כי היא מכונה על שם מין של בננה המצוי בה, או שזו מילה במלאית-בורנאית, שמשמעותה "במעלה הזרם" או "הצד הצפוני של הנהר", או אפילו שמקור השם הוא מהמילה הערבית "סבאח" (صباح) שמשמעותה "בוקר". לפי תאוריה מעניינת אחרת, מקור השם בספר תהילים (פרק ע"ב, פסוק י'): "מַלְכֵי תַרְשִׁישׁ וְאִיִּים, מִנְחָה יָשִׁיבוּ; מַלְכֵי שְׁבָא וּסְבָא אֶשְׁכָּר יַקְרִיבוּ". בנגרקרטגאמה, ספר ג'אווני מהמאה ה-14, מכונה האזור "סלודנג".

המדינה הררית במערבה, ושלושת ההרים הגבוהים במלזיה כולה נמצאים באזור זה. ההר הגבוה ביותר, הר קינבאלו, נמצא בפארק הלאומי קינבאלו ומתנשא לגובה של 4,085 מטר. מזרח המדינה מישורי יותר, אם כי אף שם מצויים הרים.

אוכלוסיית המדינה ידעה גידול מהיר במחצית האחרונה של המאה ה-20 ותחילת המאה ה-21. בשנת 1970 מנתה אוכלוסיית המדינה 651,304 תושבים. בשנת 2010 מספרם גדל עד ל-3,117,405. המדינה מוסלמית ברובה (65.4%), ויש בה מיעוט נוצרי גדול (26.6%) ומיעוט בודהיסטי (6.1%).

סמל מלזיה

סמל מלזיה (במלאית: Jata Negara) כולל מגן שמשני צדדיו שני טיגריסים מלאיים תומכים. בראש המגן ניצב חצי סהר צהוב וכוכב לו 14 קצוות.

מתחת המגן מופיע קלף ועליו מוטו המדינה במלאית באותיות לטיניות ובג'אווי: "אחדות היא חוזק" ("ברסקוטו ברטאמבה מוטו" - "Bersekutu Bertambah Mutu").

הצבע הצהוב שעל חצי הסהר והכוכב מסמלים את בית המלוכה של מלזיה. חצי הסהר מסמל את האסלאם - דת המדינה, והכוכב בעל 14 הקצוות מסמל את 13 מדינות מלזיה ואת הטריטוריות הפדרליות של מלזיה (בעבר סימל הכוכב את 14 המדינות אשר כללו גם את סינגפור. כאשר סינגפור עזבה את מלזיה לא שונה הכוכב, אולם הוחלט שבמקומה יסמל הכוכב גם את הטריטוריות הפדרליות).

הנמרים התומכים במגן הם סמלים מלאיים מסורתיים אשר הופיעו על הסמל המדינות הפדרליות של מלאיה ושל פדרציית מלאיה. הנמרים מסמלים עוצמה ואומץ.

בראש המגן מופיעות חמש קריסים (חרבות גליות) המסמלות את חמש המדינות שלא נכללו במדינות הפדרליות של מלאיה (המדינות הלא פדרליות של מלאיה: ג'והור, טרנגנו, קלנטן, קדה ופרליס).

מתחת החרבות ארבעה מלבנים בצבעים: אדום, שחור, לבן וצהוב, המסמלים את המדינות הפדרליות של מלאיה. צבעים אלה מופיעים על דגלי המדינות (אדום, שחור וצהוב מופיעים על דגל נגרי סמבילן; שחור ולבן על דגל פהנג; שחור, לבן וצהוב על דגל פרק; ואדום וצהוב על דגל סלנגור).

שאר חלקי מגן האבירים מסמלים את ארבע המדינות האחרות: עץ הדקל וגשר בצידו השמאלי של המגן המסמלים את פננג; עץ המלאקה בצידו הימני מסמל את מדינת מלאקה; בתחתית המגן, משמאל, סימלה של סבה, הקרן מימין מסמלת את סראוואק.

פרח ההיביסקוס שבמרכז חלקו התחתון של המגן הוא הפרח הלאומי של מלזיה.

סראוואק

סראוואק (במלאית: Sarawak, מבוטא סראווא) היא מדינה במלזיה. סראוואק נמצאת בחלקה המזרחי של מלזיה, על האי בורנאו. היא גובלת במדינה המלזית סבה במזרח, באינדונזיה בדרום, בים סין הדרומי בצפון וכן היא מקיפה את שני החלקים של ברוניי מדרום, ממזרח וממערב להם. סראוואק משתרעת על שטח של 124,450 קילומטרים רבועים, מה שהופך אותה לגדולה ביותר מבחינת שטח במלזיה. בירתה והעיר הגדולה ביותר בה היא קוצ'ינג.

פדרציית מלאיה

פדרציית מלאיה (במלאית: Persekutuan Tanah Melayu, בג'אווי: ڤرسكوتوان تانه ملايو, באנגלית: Federation of Malaya; לעיתים בקיצור מלאיה) הייתה פדרציה של 11 מדינות בחצי האי המלאי שהתקיימה בין 1948 ו-1963. הפדרציה החלה את דרכה כחלק מהאימפריה הבריטית, קיבלה עצמאות ב-1957 והייתה אחת המרכיבות של מלזיה.

פהנג

פהנג (במלאית: Pahang) היא מדינה במלזיה. בראש המדינה עומד סולטאן. פהנג נמצאת בחלקה המערבי של מלזיה, בחצי האי המלאי, והיא גובלת בקלנטן בצפון, טרנגנו בצפון-מזרח, ים סין הדרומי במזרח, ג'והור ונגרי סמבילן בדרום ובסלנגור ופרק במערב. בירתה היא קואנטן והבירה המלכותית שלה (מקום משכנו של הסולטאן) היא פקן.

שמה המורחב של המדינה הוא פהנג דרול מקמור (במלאית: Pahang Darul Makmur, בג'אווי: ڨهڠ دار المعمور).

פוטרג'איה

פוטרג'איה (במלאית: Putrajaya) היא עיר וטריטוריה פדרלית במלזיה. פוטרג'איה משמשת כמרכז השלטון הפדרלי, מרבית משרדי הממשלה הפדרלית נמצאים בה והיא משכנו של בית המשפט העליון של מלזיה. למרות זאת היא אינה בירת מלזיה, תואר השייך לעיר קואלה לומפור הנמצאת במרחק של 25 קילומטרים צפונית לה ואשר בה שוכן היאנג די-פרטואן אגונג, השליט העליון של מלזיה, והפרלמנט המלזי. הטריטוריה הפדרלית מוקפת כולה על ידי מדינת סלנגור.

פננג

פֶּנַנְג (במלאית: Pulau Pinang, "פּוּלַאוּ פִּינַנְג") היא מדינה במלזיה. המדינה מורכבת משני חלקים: האי פננג, שנמצא במצר מלאקה, וחלק יבשתי בשם סברנג פראי (Seberang Perai) הנמצא בחוף המערבי של חצי האי המלאי. בחלקה היבשתי פננג גובלת בקדה בצפון ובמזרח ובפרק בדרום. בירתה היא ג'ורג' טאון.

פרליס

פרליס (במלאית: Perlis) היא מדינה במלזיה. פרליס נמצאת בחלקה המערבי של מלזיה, בחצי האי המלאי, והיא גובלת בתאילנד בצפון, בקדה בדרום-מזרח ובמצר מלאקה בדרום-מערב. פרליס משתרעת על שטח של 821 קילומטרים רבועים, מה שהופך אותה לקטנה ביותר מבחינת שטח במלזיה. בירתה היא קנגר.

בניגוד למדינות מונרכיות אחרות במלזיה בראש פרליס לא עומד סולטאן אלא רג'ה. מקום מושבו של הרג'ה הוא באראו.

שמה המורחב של המדינה הוא פרליס אינדרה קאיאנגן (במלאית: Perlis Indera Kayangan, בג'אווי: ڤرليس ايندرا كايڠن).

פרק (מלזיה)

פֶּרַק (במלאית: Perak) היא מדינה במלזיה. בראש המדינה עומד סולטאן. פרק נמצאת בחלקה המערבי של מלזיה, בחצי האי המלאי, והיא גובלת בפננג בצפון-מערב, קדה ותאילנד בצפון, קלנטן ופהנג במזרח, סלנגור בדרום ומצר מלאקה במערב. בירתה היא איפוה והבירה המלכותית שלה (מקום משכנו של הסולטאן) היא קואלה קנגסר.

שמה המורחב של המדינה הוא פרק דרול רידזואן (במלאית: Perak Darul Ridzuan, בג'אווי: ڨيرق دار الرّضوان).

קדה

קֶדַהּ (במלאית: Kedah) היא מדינה במלזיה. בראש המדינה עומד סולטאן. קדה נמצאת בחלקה המערבי של מלזיה, בחצי האי המלאי, והיא גובלת בפרליס בצפון, בתאילנד בצפון ובמזרח, בפרק בדרום-מזרח, בפננג הדרום ובמצר מלאקה במערב. בירתה היא אלור סטר והבירה המלכותית שלה (מקום מושבו של הסולטאן) היא אנק בוקיט.

שמה המורחב של המדינה הוא קדה דרול אמן (במלאית: Kedah Darul Aman, בג'אווי: قدح در الامن).

קואלה לומפור

קוּאלה לוּמפּוּר (במלאית: Kuala lumpur, בכתב ג'אווי: کوالا لومڤور, בסינית: 吉隆坡 בטמילית: கோலாலம்பூர்; "מפגש נהרות בוצי") היא בירת מלזיה והגדולה שבעריה. העיר מאכלסת 1.6 מיליון תושבים (נכון ל-2012) וכ-5.7 מיליון במטרופולין (נכון ל-2010). העיר משתרעת על פני שטח של 243.65 קמ"ר. קואלה לומפור היא גם טריטוריה פדרלית, אחת משלוש הטריטוריות הפדרליות של מלזיה, לצד 13 מדינות פדרליות נוספות המרכיבות את המדינה.

העיר היא מקום מושבו של הפרלמנט המלזי וכן מקום מגוריו הרשמי של היאנג די-פרטואן אגונג, השליט העליון של מלזיה. העיר הייתה לביתם של הרשות המבצעת והרשות השופטת של הממשל הפדרלי אך הן הועברו בשל צפיפות יתר האוכלוסייה לעיר הצעירה פוטרג'איה השוכנת כ-25 ק"מ מדרום לקואלה לומפור ב-1999.

העיר מדורגת כעיר עולם מסוג אלפא וככזו היא המרכז התרבותי והכלכלי של מלזיה, הנמנית בין אזורי המטרופולין בעלי הצמיחה הגבוהה ביותר במדינה בשיעורי האוכלוסייה והכלכלה. קואלה לומפור דורגה במקום ה-48 ברשימת הערים הגלובליות של המגזין האמריקאי "מדיניות החוץ" ודורגה במקום ה-67 ברשימת הערים הגלובליות לחדשנות חברתית וכלכלית במדד חדשנות הערים של סוכנות החדשנות 2thinknow. בנוסף, העיר הוכרזה כאחת משבע הערים המופלאות של העולם ב-2014.

קלנטן

קלנטן (במלאית: Kelantan) היא מדינה במלזיה. בראש המדינה עומד סולטאן. קלנטן נמצאת בחלקה המערבי של מלזיה, בחצי האי המלאי, והיא גובלת בתאילנד בצפון-מערב, ים סין הדרומי בצפון-מזרח, טרנגנו במזרח, פהנג בדרום ופרק במערב. בירתה, המשמשת גם כבירה המלכותית שלה (מקום מושבו של הסולטאן), היא קוטה בהרו.

שמה המורחב של המדינה הוא קלנטן דרול נאים (במלאית: Kelantan Darul Naim, בג'אווי: كلنتن دار النّعيم).

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.