סיקורסקי

סיקורסקיאנגלית: Sikorsky Aircraft Corporation) היא יצרנית מטוסים ומסוקים מהמובילות בעולם.

חברת סיקורסקי נוסדה ב-1925 על ידי המהנדס איגור סיקורסקי. ב-1929 מוזגו החברות בואינג, Chance Vought, המילטון סטנדרד, פראט & וויטני וסיקורסקי והוקם תאגיד יונייטד איירקראפט ותחבורה. ב-1934 התאגיד פורק לשלוש חברות עצמאיות: בואינג, יונייטד איירקראפט (במסגרתה פעלה סיקורסקי) ויונייטד איירליינס. החברה הייתה הראשונה לייצר בייצור המוני מסוק יציב בעל רוטור אחד, בשנת 1942. לחברה מספר מסוקים מפורסמים, כדוגמת CH-53 סי סטאליון (הקרוי בצה"ל יסעור) וUH-60 בלק הוק (הקרוי בצה"ל ינשוף) שנמצאים בשימוש נרחב ברחבי העולם, לרבות בישראל. ב-1975 שינתה יונייטד איירקראפט את שמה ליונייטד טכנולוג'יס, וזו מכרה את סיקורסקי לתאגיד לוקהיד מרטין בנובמבר 2015.

סיקורסקי
Sikorsky Aircraft Corporation
סמליל החברה
מייסדים איגור סיקורסקי
תאריך הקמה 1925
מיקום המטה סטרטפורד, קונטיקט, ארצות הברית
בעלות לוקהיד מרטין
ענפי תעשייה תעופה
מוצרים עיקריים כלי טיס
www.sikorsky.com
Sikorsky aircraft logo
סמליל קודם של החברה
MH-53J Pave Low III
מסוק מתוצרת סיקורסקי

דגמים

מטוסים

 • סיקורסקי S-29-A
 • סיקורסקי S-30. מעולם לא נבנה
 • סיקורסקי S-31
 • סיקורסקי S-32
 • סיקורסקי S-33
 • סיקורסקי S-34
 • סיקורסקי S-35
 • סיקורסקי S-36
 • סיקורסקי S-37
 • סיקורסקי S-38
 • סיקורסקי S-39
 • סיקורסקי S-40
 • סיקורסקי S-41
 • סיקורסקי S-42
 • סיקורסקי S-43
 • סיקורסקי VS-44
 • סיקורסקי S-45. מעולם לא נבנה

מסוקים

 • VS-300
 • סיקורסקי S-47. ידוע גם כR4.
 • סיקורסקי S-48. ידוע גם כR5/H5
 • סיקורסקי S-49. ידוע גם כR6
 • סיקורסקי S-51. גרסה אזרחית של הH5
 • סיקורסקי S-52. ידוע גם כH18/HO5S
 • סיקורסקי S-53. ידוע גם כXHJS-1
 • סיקורסקי S-55. ידוע גם כH-19
 • סיקורסקי S-56. ידוע גם כH37A
 • סיקורסקי S-58. ידוע גם כH34
 • סיקורסקי S-59. ידוע גם כXH39
 • סיקורסקי S-60
 • סיקורסקי S-61
 • סיקורסקי S-62
 • סיקורסקי S-64
 • סיקורסקי S-65. ידוע גם כCH-53 סי סטאליון. בין היתר משמש את חיל האוויר הישראלי בשמו העברי יסעור.
 • סיקורסקי S-67
 • סיקורסקי
13 במאי

13 במאי הוא היום ה-133 בשנה (134 בשנה מעוברת), בשבוע ה-20 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 232 ימים.

25 במאי

25 במאי הוא היום ה-145 בשנה (146 בשנה מעוברת), בשבוע ה-21 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 220 ימים.

26 באוקטובר

26 באוקטובר הוא היום ה-299 בשנה (300 בשנה מעוברת), בשבוע ה-43 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 66 ימים.

UH-60 בלק הוק

UH-60 בלק הוק (באנגלית: UH-60 Black Hawk; בחיל האוויר הישראלי: "ינשוף") הוא מסוק סער בינוני, מתוצרת חברת סיקורסקי האמריקנית. נמצא בשירות צבאות רבים, ומשמש כמסוק הסער העיקרי של צבא ארצות הברית. המסוק נכנס לשירות בחיל האוויר הישראלי בשנת 1994.

איגור סיקורסקי

איגור איבנוביץ' סיקורסקי (ברוסית: Игорь Иванович Сикорский; אוקראינית: Ігор Іванович Сікорський) היה מהנדס אמריקאי ממוצא רוסי-אוקראיני (25 במאי 1889 - 26 באוקטובר 1972). רבים זוקפים לזכותו את הצלחת התפתחות המסוק. מייסד חברת סיקורסקי.

איליה מורומץ (מטוס)

איליה מורומץ (ברוסית: С-22 «Илья Муромец») היה שמו של מטוס רוסי, ששימש הן כמטוס נוסעים אזרחי והן כמפציץ אסטרטגי בחיל האוויר הרוסי. המטוס פותח על ידי איגור סיקורסקי, שהיה המהנדס הראשי בפרויקט לפיתוח המטוס הארבע־מנועי הראשון, והיה גם טייס הניסוי בטיסת הבכורה שלו. המטוסים יוצרו בחטיבת התעופה של מפעל הקרונות הרוסי-בלטי בסנקט פטרבורג ונקראו על שם אחד משלושת הגיבורים האפיים בסיפורי העם הרוסיים.

ולדיסלב שיקורסקי

ולדיסלב אוגניוש שִׁיקוֹרְסקי (בפולנית: Władysław Eugeniusz Sikorski (מידע • עזרה); 20 במאי 1881 – 4 ביולי 1943) היה ראש ממשלה ומנהיג צבאי ופוליטי פולני, בשתי מלחמות העולם וביניהן.

טייסת 118

טייסת 118 המכונה גם "טייסת דורסי הלילה" היא טייסת מסוקי חילוץ ותובלה של חיל האוויר הישראלי, המוצבת בבסיס תל נוף. טייסת 118 מפעילה מסוק תובלה מדגם סיקורסקי CH-53 סי סטליון ("יסעור").

טייסת 123

טייסת 123, המכונה גם "טייסת ציפורי המדבר" (כונתה בעבר: "טייסת הבֵּלים הדרומית"), היא טייסת מסוקי סער בחיל האוויר הישראלי.

עיקר פעילותה השוטפת של הטייסת הוא בתובלה וחילוץ של לוחמים, חילוץ מטיילים אבודים ופינוי נפגעי תאונות דרכים.

כיפת הקרח פרקוס

כיפת הקרח פרקוס או כיפת פרקוס (באנגלית: Perkos Dome; בבולגרית: купол Перкос) היא כיפת קרח בחלק המערבי של רמת דטרויט בחוף דאנקו, בארץ גראהאם בחצי האי האנטראקטי שבאנטארקטיקה.

שיא גובהה של כיפת הקרח - 2,050 מטרים מעל פני הים.

הכיפה ממוקמת בין היובלים של הקרחונים ליליינטאל, סיקורסקי וברגה.

הכיפה נמצאת 17 קילומטרים צפונית מזרחית לפסגת בולדווין; 7.5 קילומטרים דרומית להר אדר; 10.6 קילומטרים דרומית-מערבית מפסגת לייל; ו-23.6 קילומטרים צפונית-מערבית לפסגת קאוולאק שבחוף נורדנשלד.

לוקהיד מרטין

לוקהיד מרטין (באנגלית: Lockheed Martin) הוא תאגיד רב לאומי אמריקאי, הנמנה עם המובילים בעולם בתחומי התעופה, הביטחון, והטכנולוגיה, המספק מוצרים ושירותים מתקדמים לאלפי סוכנויות אזרחיות ומודיעיניות, גופים ממשלתיים וביטחוניים ותאגידים מסחריים בארצות הברית וברחבי העולם.

חברת האם לוקהיד קורפוריישן הוקמה בשנת 1912 על ידי האחים אלן ומלקולם לוגהד בסנטה ברברה, קליפורניה וחברת האם מרטין מריאטה הוקמה בשנת 1961 בבת'סדה, מרילנד. ב-1995 התמזגו יצרנית התעופה לוקהיד (Lockheed Corporation) וחברת האלקטרוניקה, האוויר והחלל מרטין מריאטה (Martin Marietta). מאז פועלת לוקהיד מרטין כחברה גלובאלית העוסקת במחקר ופיתוח, תכנון, ייצור, אינטגרציה, תפעול ותמיכה במגוון מוצרים, שירותים ומערכות מתקדמות.החברה, בראשות היו"ר והמנכ"לית מרילין יוסון (Marillyn Hewson) נסחרת בבורסה לניירות ערך בניו יורק (NYSE: LMT) כחברה ציבורית, סיימה את שנת 2017 עם היקף מכירות של כ-51 מיליארד דולר, שווי שוק של כ-97.5 מיליארד דולר (2017) ומעסיקה כיום כ-100,000 עובדים ב-5 חטיבות עסקיות ברחבי העולם. "לוקהיד מרטין" היא חברת פיתוח הנשק הגדולה בעולם. 80% מתוצריה, בכללם מטוסים, טילים, ומערכות חלל, נמכרים לצבא ארצות הברית וגופי ממשל אמריקאים אחרים. הפרויקט העיקרי[דרוש מקור] של החברה כיום הוא מטוס ה-F-35 לאחר שזכתה בחוזה לפיתוחו בשנת 2001.

פעילותה המקומית והבינלאומית של לוקהיד מרטין מנוהלת ממטה החברה בבת'סדה, מרילנד (Bethesda, Maryland) באמצעות 1,000 אתרים שהחברה מפעילה ב-500 ערים ברחבי 50 מדינות בארצות הברית, ו-70 סניפים ברחבי העולם. ב-2015

חטיבת מערכות מידע ושירותים גלובליים (IS&GS - Information Systems & Global Solutions) התמזגה עם חברה ליידוס (LEIDOS) וחברת סיקורסקי (SIKORSKY) נרכשה על ידי לוקהיד מרטין.

מסוק

מַסּוֹק הוא כלי טיס היוצר עילוי באמצעות סיבוב מדחף בעל להבים, או רוטור. בעגה המקצועית מוגדר המסוק כ"כלי טיס בעל כנף סובבת", בניגוד למטוס שהוא "כלי טיס בעל כנף קבועה". המילה הלועזית "הליקופטר" מורכבת מהמילים היווניות "הֵלִיקְס" (סליל) ו"פּטֵרוֹן" (כנף).

בהשוואה למטוס, המסוק הוא בעל מבנה מסובך בהרבה, יקר יותר לייצור ולתפעול, אטי יותר ובעל טווח טיסה קצר יותר. יתרונו הגדול של המסוק הוא יכולת התמרון הכמעט בלתי מוגבלת שלו במרחב. המסוק יכול להמריא אנכית ממשטחי נחיתה מוגבלים, לרחף מעל נקודה, לטוס לאחור ולצדדים, ולתמרן במהירויות נמוכות מאוד המאפשרות טיסה בין עצמים. מספר הלהבים ברוטור - 4-5 להבים בדרך כלל.הקושי בתכנון מסוק נובע מכמה גורמים: הצורך בסיבוב הלהבים, שדורש מנגנון כבד וחזק ומנוע בעל הספק גדול. בנוסף נדרשים מנגנון שמוֹנֵעַ מהמסוק להסתובב בכיוון הפוך מהרוטור, ואמצעי ניהוג מורכבים, היות שלא ניתן להשתמש במשטחי היגוי כמו במטוס. בגלל מורכבותו ההנדסית, פיגר פיתוח המסוק שנים רבות אחרי פיתוח המטוס. טיסת מסוק ראשונה וקצרה בוצעה רק בשנת 1922, 19 שנים אחרי טיסת הבכורה של האחים רייט במטוס.

יכולותיו המיוחדות של המסוק הביאו לניצולו למגוון שימושים צבאיים ואזרחיים ובהם הובלת אנשים וסחורות, התקנה, סיור, ניטור, חילוץ, שיטור, הובלת גייסות ומשימות תקיפה.

מסוק הממונע בכוח האדם

מסוק הממונע בכוח האדם הוא סוג של כלי טיס המונע בכוח שרירי האדם על ידי לפחות אדם אחד. היכולות של המסוק מוגבלות לשימוש בכח שמופעל על ידי שריריו של האדם שמטיס את המסוק, לרוב על ידי דיווש.

מסוק תובלה

מסוק תובלה או מסוק סער הוא מסוק המשמש להובלת לוחמים, ציוד, אספקה וכדומה בתוך גוף המסוק או בתליה על וו הנמצא בגחונו.

מסוקי תובלה צבאיים לא נושאים חימוש בדרך כלל, אך ישנם דגמים בהם ניתן להתקין מקלעים או רקטות להגנה על המסוק בעת פריקת וטעינת מטענו.

בשל היותו נטול יכולת הגנה עצמית ובשל פגיעותו הרבה בעת השהייה על הקרקע במסגרת פריקת או העמסת המטען, מלווה לרוב מסוק התובלה במסוקי תקיפה ולעיתים משוריין בחלקו.

מסוקי תובלה נפוצים מתוצרת ארצות הברית:

סיקורסקי S-58

UH-1 איירוקוייס (יואי)

בל 205

בל 206 (כינוי בחיל האוויר הישראלי: סייפן)

בל 212 (כינוי בחיל האוויר הישראלי: אנפה)

CH-53 סי סטאליון (כינוי בחיל האוויר הישראלי: יסעור)

UH-60 בלק הוק (כינוי בחיל האוויר הישראלי: ינשוף)

CH-47 צ'ינוקמסוקי תובלה נפוצים מתוצרת ברית המועצות:

מיל מי-2

מיל מי-8

קמוב Ka-60מסוקי תובלה נפוצים מתוצרת אירופה:

AS-565 פנתר (כינוי בחיל האוויר הישראלי: עטלף)מסוקי תובלה נפוצים מתוצרת צרפת:

אירוספסיאל SA-321 סופר פרלון (כינוי בחיל האוויר הישראלי: צרעה)

אירוספסיאל פומה ו- AS-332 סופר פומהמסוק תובלה נפוצים מתוצרת בריטניה ואיטליה:

AgustaWestland AW101

Westland Lynx

סיקורסקי CH-53 סי סטליון

CH-53 סי סטאליון (אנגלית: Sea Stallion, סטליון (סוס הרבעה) ימי) הוא השם הנפוץ למשפחת מסוקי תובלה כבדים מתוצרת חברת סיקורסקי האמריקנית. המסוק פותח תחילה עבור חיל הנחתים של ארצות הברית, ועם השנים נרכש גם עבור זרועות נוספות של הכוחות המזוינים של ארצות הברית ועבור הכוחות המזוינים של אירן, גרמניה, ישראל ומקסיקו. בחיל האוויר הישראלי מכונה המסוק "יסעור".

סיקורסקי S-55

סיקורסקי S-55 (סימול הכוחות המזוינים של ארצות הברית: H-19 צ'יקאסו) הוא מסוק תובלה בינוני רב־תכליתי, בעל מנוע בוכנה, מתוצרת חברת סיקורסקי מארצות הברית, אשר שימש בעיקר את צבא ארצות הברית ואת חיל האוויר של ארצות הברית. המסוק יוצר ברישיון על ידי חברת ווסטלנד הבריטית תחת השם ווסטלנד ווירלווינד. דגמי המסוק שהיו בשירות צי ארצות הברית ומשמר החופים של ארצות הברית סומלו HO4S ואלה של חיל הנחתים סומלו HRS. ב-1962 סומלו מחדש מסוקי הצי, חיל הנחתים ומשמר החופים באותו סימול כמו זה של מסוקי חיל האוויר והצבא, H-19 צ'יקאסו.

סיקורסקי S-58

סיקורסקי S-58 (סימול הכוחות המזוינים של ארצות הברית: סיקורסקי H-34 צ'וקטאו) הוא מסוק צבאי בעל מנוע בוכנה שתוכנן במקור על ידי יצרנית כלי הטיס האמריקאית סיקורסקי עבור צי ארצות הברית לשירות בלוחמה נגד צוללות. השימוש במסוק הורחב מאד לאחר שהותקן בו מנוע טורבינה על ידי סיקורסקי וחברת ווסטלנד ווסקס הבריטית. לדגם המשופר ניתן הסימול S-58T.

מסוקי H-34 שימשו בעיקר כמסוקי תובלה בינוניים בכל יבשות העולם ובשירות כוחותיהן המזוינים של עשרים וחמש מדינות. המסוק השתתף בלוחמה באלג'יריה, ברפובליקה הדומיניקנית, בניקרגואה ובדרום-מזרח אסיה. מעבר למשימות מבצעיות נעשה במסוק שימוש למשימות הצלת נפגעי שיטפונות, חילוץ אסטרונאוטים מלב ים, כבאות אווירית והטסת נשיאים. המסוק היה אחד מאחרוני המסוקים מוּנעי הבוכנה בטרם הוחלף על ידי מסוקים מוּנעי טורבינה כמו הUH-1 יואי וה-CH-46‏ 2,108 יחידות שיוצרו בין השנים 1953–1970. המסוק עדיין משמש חברות אזרחיות רבות ברחבי העולם.

פאן אמריקן וורלד איירווייז

פאן אמריקן וורלד איירווייז (באנגלית: Pan American World Airways), הידועה בשם פאן אם, הייתה חברת התעופה הבינלאומית הגדולה ביותר וחברת הדגל הלא-רשמית של ארצות הברית, עד שפורקה בדצמבר 1991.

החברה נוסדה ב-14 במרץ 1927. בשנות פעילותה הובילה פאן אם חידושים רבים שעיצבו את תעשיית התעופה הבינלאומית.

פינוי רפואי

פינוי רפואי הוא העברה מהירה של נפגעים, משדה קרב או מזירת תאונה, וכן העברה של חולים מבית חולים פריפרי לצורך קבלת שירותים רפואיים במרכז רפואי גדול. הפינוי מתבצע בליווי צוות רפואי באמצעות אמבולנסים או מסוקים המאובזרים לכך.

דוגמאות לכך כוללות רכבי רפואת חירום אזרחיים, שירותי מסוקים אזרחיים ואמבולנסים צבאיים. מונח זה מכסה גם את העברת פצועים משדה הקרב למתקן טיפול או ממתקן טיפול אחד למשנהו על ידי אנשי רפואה, כגון מבית חולים מקומי למרכז טראומה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.