סיטונאות

סיטונאות היא אוסף הפעילויות הכרוכות במכירת סחורות או שירותים למי שקונים אותם לצורך מכירה מחדש או לשימושים עסקיים. סיטונאות אינה כוללת יצרנים וחקלאים, משום שאלה עוסקים בעיקר בייצור, והיא אינה כוללת קמעונאים.

סיטונאים

סיטונאים הם אנשים העוסקים בסיטונאות. סיטונאים פועלים מול לקוחות עסקיים ולא מול צרכנים סופיים. סיטונאים פועלים, בדרך כלל, בהיקפי סחר גדולים. המילה סיטון, מקורה מהשפה היוונית והיא אחד השמות שניתנו לחיטה. הסיטונאי, היה אדם שסחר בכמויות גדולות של חיטה ומכאן נולד הביטוי.

סוגי סיטונאים

קיימים ארבעה סוגי סיטונאים: סיטונאים סוחרים, סוכנים ועמילים, סניפים ומשרדים של יצרנים ושל סיטונאים:

 • סיטונאים סוחרים עסקים בבעלות עצמאית (סיטונאים תעשייתיים, מפיצים, מרכזי אספקה מפעליים) הנוטלים חזקה על הסחורה שבה הם מטפלים. הם מתחלקים לשתי קטגוריות: סיטונאי שירות מלא וסיטונאי שירות מוגבל
 • סוכנים תפקידם העיקרי הוא להפגיש בין הקונים למוכרים ולסייע במשא ומתן. התשלום מתקבל מן הצד ששכר אותם, והם אינם מחזיקים מלאי, אינם מעורבים במימון ואינם נוטלים סיכון. הדוגמאות הנפוצות ביותר הן סוכני מזון, סוכני ביטוח וחברת אבטחה
 • עמילים מייצגים את הקונים או את המוכרים על בסיס קבוע יותר מסוכנים. יש כמה סוגים: סוכנים של היצרן, סוכני מכירות, קניינים וסוחרים עמילים.
  1. סוכני יצרן מייצגים יצרן או שניים בקווי מוצר משלמים. קשורים בהסכם רשמי כתוב עם כל יצרן המפרט את מדיניות ההמחרה. סוכני יצרן מכירים את קו המוצר של כל יצרן ומפעילים את קשרים והענפים למכירת מוצריו. רוב סוכני היצרנים הם עסקים קטנים, המעסיקים מעט עובדים שהם מוכרנים מיומנים.
  2. סוכני מכירות בעלי סמכות חוזית למכור את כלל התפוקה של היצרן. סוכני מכירות פועלים כמחלקת מכירות של היצרן. לסוכני מכרות יש השפעה ניכרת על המחירים, על התנאים ועל הנהלים למכירה. אין להם, בדרך כלל, גבולות אזוריים והם פועלים בתחומי מוצר, כגון טקסטיל, מיכון וציוד תעשייתי, פחם ומוצריו, כימיקלים ומתכות.
  3. קניינים בדרך כלל מקיימים יחסים ארוכי-טווח עם הקונים ומבצעים בעבורם רכישות, תוך קבלת סחורה, בבדיקתה, אחסנתה ואספקתה לקונים. הם מספקים ללקוחותיהם מידע מועיל על השוק ועוזרים להם להשיג את הסחורות ואת המחירים הטובים ביותר שבנמצא.
 • סוחרים עמילים נוטלים בעלות פיזית על המוצרים ונושאים ונותנים על המכירות. בדרך כלל אינם מועסקים לטווח ארוך. משמשים בעיקר בשיווק חקלאי ומשרתים חקלאים שאינם מעוניינים למכור את תוצרתם בעצמם ואינם משתייכים לאגודה שיתופית של יצרני תוצרת חקלאית. סוחר עמיל מביא משאית מלאה סחורות לשוק המרכזי, מוכר את הסחורה במחיר הטוב ביותר, מנכה לעצמו עמלה והוצאות, ומעביר את היתרה ליצרן.
 • סניפים ומשרדים של יצרנים- פעילות סיטונאית הנעשית בידי המוכרים או הקונים עצמם ולא באמצעות סיטונאים עצמאים. סניפים ומשרדים נפרדים יכולים לעסוק ברכש או במכירות.
  1. משרדים וסניפי מכירות – יצרנים פותחים משרדים וסניפי מכירות כדי לשפר שליטה במלאי, במכירות ובקידום. סניפי מכירות מחזיקים מלאי ופועלים בענפים. משרדי מכירות אינם מחזיקים מלאי ופועלים בעיקר בענפי מוצרים יבשים וסדקית.
  2. משרדי רכש ממלאים תפקיד זהה לזה של סוכנים ועמילים אך הם חלק מן המערך הארגוני של הקונה.

לקריאה נוספת

 • קוטלר, פ. והורניק, י. (2000). ניהול השיווק - המהדורה הישראלית. האוניברסיטה הפתוחה.
ויקטורי (רשת מרכולים)

ויקטורי רשת סופרמרקטים בע"מ, המוכרת במותג ויקטורי היא חברה ישראלית אשר בבעלותה רשת סופרמרקטים.

נכון לחודש אוגוסט 2019, לרשת 51 סניפים כולל 3 סניפים למגזר החרדי. חנויות הרשת נחשבות לחנויות דיסקאונט (במחירים זולים) בדומה לרשתות רמי לוי שיווק השיקמה ו"אושר עד".

מדיסון פארמה

קבוצת מדיסון היא חברת שיווק רפואי ישראלית. קבוצת מדיסון היא חברת שיווק תרופות. החברה מתמחה בשיווק תרופות וטכנולוגיות לחולים במחלות קשות. מדיסון היא נציגתן של חברות רב לאומיות ובהן: ביוג'ן (Biogen) AMGEN, SHIRE, IPSEN, SIRTEX, ZEISS.

נכון ל-2018, לחברה כ-280 עובדים, מרכז פעילותה של החברה הוא בישראל, והיא מחזיקה נציגות ברומניה.

משרדי החברה בישראל ממוקמים בפתח תקווה.

מוריץ ילינק

מוריץ (מור) ילינק (בהונגרית: Jellinek Mór;‏ 1823- 13 ביוני 1883) היה כלכלן הונגרי-יהודי, סיטונאי, נשיא בורסת הדגנים בבודפשט. מור ילינק הוא אביו של ארתור ילינק, שהיה עורך דין וחבר בית הנבחרים ההונגרי. הוא היה אחיו של הרב המלומד הוינאי אהרן ילינק.

מחסני השוק

מחסני השוק היא רשת מרכולים פרטית בישראל.

מסוע

מסוע, שרשרת הובלה או סרט נע הוא אמצעי תחבורה אופקי להעברת חומרי גלם, מוצרים מוגמרים או בני אדם.

נגויה

נגויה היא העיר הרביעית בגודלה ביפן. העיר נמצאת באי הונשו, משמשת כבירת מחוז אאיצ'י שבחבל צ'ובו, והיא שוכנת לחוף האוקיינוס השקט. העיר משמשת גם כאחת מערי הנמל החשובות של יפן.

נגויה נמצאת במרכזה של המטרופולין השלישית בגודלו ביפן. מטרופולין זו מרוויחה כ-70% מהעודף המסחרי של יפן.[דרוש מקור] בשנת 2000 מנתה אוכלוסיית האזור 8,740,000 נפש, ומתוכם התגוררו מעל 2,170,000 איש בנגויה גופה. בעיר ישנם ששה עשר רבעים.

סופר דוש

סופר דוּש היא רשת מרכולים הפועלת בבת ים.

הרשת הוקמה על ידי האחים דוש. המרכול הראשון של הרשת נפתח באוגוסט 1988 בשדרות העצמאות. בינואר 2004 נפתח מרכול גדול נוסף בקניון בת ים. בפברואר 2006 נפתח סניף שלישי בקניון בת-ימון. ב-2011 נפתח סניף מחודש והגדול ביותר של הרשת בקניון בת ים במקום הסניף הקודם. ב-2014 נפתח סניף למגזר החרדי שנקרא "סופר דוש מהדרין".

ב-2005, לאחר אישור הממונה על ההגבלים העסקיים, נכנסו הרשתות הפרטיות "מחסני השוק", "מחסני להב", "סופר דוש", "ויקטורי", "ח. כהן סיטונאות מזון", "רמי לוי שיווק השיקמה" להסדר במסגרתו הקימו במשותף חברה בשם הרשת הרביעית בע״מ לשם הקמת מותג פרטי בשם "המותג" וזאת על מנת להתמודד מול המותגים הפרטיים של הרשתות הגדולות "שופרסל" ו"קואופ הריבוע הכחול" (כיום מגה).

בפברואר 2013 תרמה הרשת כחלק מהסדר פשרה סכום של 300 אלף ש"ח לעשרות בני נוער שהועסקו אצל קבלני משלוחים עצמאים שנשכרו על ידה כשליחים ללא שכר. רשת "סופר דוש" ובעליה, עזרא דוש, הועמדו לדין והורשעו בעסקת טיעון בעבירה של הפרת אמונים לאחר שהואשמו במתן שוחד, בגין כספים שהלוו לראש עיריית בת ים, שלמה לחיאני. על רשת "סופר דוש" הוטל קנס של 75,000 ש"ח.ביולי 2015 נמכרה רשת "סופר דוש" לאחים שלומי ויוסי עמר, בעלי רשת "פרשמרקט". במהלך חודש אוגוסט בוטלה עסקת המכירה בהסכמה. ביולי 2019 הוסכם שוב על מכירת "סופר דוש" ל"פרשמרקט", תמורת 138 מיליון ש"ח.

קוסטקו

קוסטקו (באנגלית: Costco) היא רשת חנויות הסיטונאות הגדולה ביותר בארצות הברית והתשיעית בעולם. נכון לספטמבר 2017 החברה מפעילה 741 חנויות בארצות הברית, קנדה, אוסטרליה, מקסיקו, טייוואן, קוריאה הדרומית, יפן וספרד.

מכירת הסחורות בחנויות החברה מתבצעת בסיטונאות ולחברי מועדון בלבד. ב-2014 היו לקוסטקו כ-55 מיליון חברי מועדון ומכירותיה הסתכמו ב-112.64 מיליארד דולר. קוסטקו היא החברה האמריקאית הראשונה שצמחה לשווי של 3 מיליארד דולר בתוך פחות משש שנים. חלק מהחנויות פתוחות לקהל הקונים וחלקן מוכרות במשלוח בלבד. כמו כן, חלק מהחנויות מתמחות בציוד משרדי ובעבר היו חנויות שהתמחו בכלי בית וכאלה שהתמחו במזון.

תעשיית המזון

תעשיית המזון היא תעשייה גלובלית וקולקטיבית המורכבת ממגוון בתי עסק שמספקים את רוב המזון הנצרך על ידי אוכלוסיית העולם. רק החקלאים שמגדלים מוצרים לעצמם בלבד יכולים להיחשב מחוץ לתעשיית המזון המודרנית.

תעשיית המזון כוללת תחומים הבאים:

חקלאות: גידול של גידולי שדה, משק חי ופירות ים

ייצור: מכונות חקלאות, בנייה, ציוד חקלאי ,אספקה, זרעים וכו'.

עיבוד מזון: הכנת מוצרים טריים לשוק, וייצור של מוצרי מזון מוכנים.

שיווק: קידום מכירות של מוצרים גנריים (למשל, לוח חלב), מוצרים חדשים, פרסום, קמפיינים שיווקיים, אריזות, יחסי ציבור, וכו'.

סיטונאות והפצה: לוגיסטיקה, תחבורה ואחסנה

שירותי מזון: (אשר כוללים קייטרינג) מכולת, שוקי איכרים, שווקים ציבוריים וקמעונאות אחרים.

תקנה: מקומי, אזורי, לאומי או בינלאומי חוקים ותקנות לייצור מזון ומכירה, כולל מזון איכות, בטיחות מזון, שיווק/פרסום ותעשיית שתדלנות פעילויות

השכלה: אקדמית, ייעוץ, הכשרה מקצועית

מחקר ופיתוח: טכנולוגיית מזון

שירותים פיננסיים: אשראי, ביטוח

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.