סיוע הומניטרי

סיוע הומניטרי הוא סיוע שמטרתו לתת מענה לבעיות הומניטריות שונות כמו מחלות, חוסר מזון, אסונות טבע ועוד. הסיוע מתבטא, בדרך כלל, במזון יבש, מי שתייה, ציוד רפואי, תרופות וכוח אדם. סיוע יכול להתבטא גם באמצעי שיכון בסיסיים כגון מיטות ואוהלים, ביגוד, אמצעים היגיניים כמו שירותים כימיים ומקלחות שדה וציוד לתשתיות מים ואנרגיה (אספקת חשמל או דלק).

מדינות וגופים שונים ברחבי העולם שולחים סיוע הומניטרי לאוכלוסיות אשר לדעתם זקוקות לו. לעיתים הסיוע הוא רציף, בעקבות משבר מתמשך (לדוגמה, הרעב בסומליה), ולעיתים נקודתי בעקבות אירוע ספציפי (כמו רעידת אדמה, כגון זו שפגעה בהאיטי ב-2010). מגישי הסיוע מגוונים וכוללים מדינות מערביות לצד מדינות פחות מפותחות. גם מקומם של ארגונים ועמותות ישראלים וממשלת ישראל עצמה לא נפקד.

ראו גם

קישורים חיצוניים

אות הנשיא למתנדב

אות הנשיא למתנדב הוא אות המוענק מדי שנה על ידי נשיא המדינה לגופים, מוסדות וארגונים, ליחידים או קבוצות מתנדבים הפועלים במצוינות יוצאת דופן בתרומתה לחברה.

מטרת האות לעודד את הפעילות ההתנדבותית, תוך שאיפה לטיפוח ערכים של נתינה לזולת, מעורבות חברתית, אחריות הדדית וגיבוש לאומי המבוסס על ערכי ההומניזם ואהבת האדם.

ארגון ההגירה הבינלאומי

ארגון ההגירה הבינלאומי (International Organization for Migration - IOM) הוא ארגון בינלאומי המטפל במהגרים. הארגון הוקם בשנת 1951 בשם "הוועדה הבין-ממשלתית הזמנית לתנועת המהגרים מאירופה" (PICMME) כדי לעזור ליישב מחדש אנשים שנעקרו מביתם במלחמת העולם השנייה. בארגון ההגירה הבינלאומי יש 156 מדינות חברות ו-10 מדינות משקיפות.

ארגון זה הוא הארגון הבינלאומי העיקרי העוסק בתחום ההגירה, לרבות הגירת עבודה, על ידי מתן שירותים וייעוץ לממשלות ולמהגרים.

בין מטרות הארגון:

ניהול מסודר ואנושי של ההגירה.

שיתוף פעולה בינלאומי בנושאי הגירה, על מנת לסייע בחיפוש אחר פתרונות מעשיים לבעיות ההגירה.

אספקת סיוע הומניטרי למהגרים ופליטים במצוקה.חוקת הארגון מקשרת בין הגירה לפיתוח כלכלי, חברתי ותרבותי, וכן מצדדת בחופש התנועה של המהגרים.

הארגון עובד בשיתוף פעולה עם גופים ממשלתיים ולא ממשלתיים. בנוסף, מסייע הארגון לפליטים להשתתף בבחירות מחוץ לארצם, כפי שקרה בבחירות באפגניסטן בשנת 2004 ובבחירות בעיראק בשנת 2005.

ביאפרה

הרפובליקה של ביאפרה (Republic of Biafra) הייתה מדינה קצרת ימים, שמרדה בשלטון ניגריה, והתקיימה בין 1967 ל-1970 בדרום מזרח ניגריה, תוך מלחמה בשלטון המרכזי. שמה של המדינה ניתן לה על שם מפרץ ביאפרה באוקיינוס האטלנטי, שעל חופיו שכנה. רק מדינות מעטות - גבון, האיטי, חוף השנהב, טנזניה וזמביה - הכירו בעצמאות ביאפרה, אך מדינות נוספות - רודזיה, דרום אפריקה וצרפת - סיפקו לה סיוע צבאי חשאי, ואף ישראל העבירה לה נשק שלל שנתפס במלחמת ששת הימים. איי סאו טומה ופרינסיפה, אז בשליטת פורטוגל, היו מוקד חיוני של העברת סיוע הומניטרי. לעומתן, בריטניה וברית המועצות העניקו סיוע צבאי לניגריה.

ההסגר שהטילה ניגריה על ייבוא סחורות לביאפרה הוביל בסופה של המלחמה לאסון הומניטרי. מספר המתים במלחמה, ברעב ובמחלות מוערך במיליון.

הוועד הבינלאומי של הצלב האדום

הוועד הבינלאומי של הצלב האדום, הוא ארגון בינלאומי שמטרתו הגנה על חייהם ועל כבוד האדם של קורבנות סכסוך מזוין ומצבים אחרים של אלימות, והגשת סיוע הומניטרי לקורבנות אלה. הארגון מופקד על פרשנות ושמירת כללי המשפט ההומניטרי כפי שנוסחו באמנות ז'נבה, ומתפקידו לוודא שכל הצדדים בסכסוך יעמדו בכללים אלה.[דרוש מקור]הארגון ממומן על ידי 196 המדינות החתומות על אמנות ז'נבה, בהן ישראל. מדינות אלה מחויבות לכבד את הנייטרליות של הארגון, אנשיו והציוד שהוא משתמש בו, ולאפשר לו להגיש סיוע לכל אדם במצוקה. כיבוד הנייטרליות של הארגון חשוב במיוחד באזורי מלחמה.

המשרדים הראשיים של "הוועד הבינלאומי של הצלב האדום" נמצאים בז'נבה שבשווייץ. נכון לתחילת 2014 עובדים בו כ-13,000 איש בכ-90 משלחות ברחבי העולם.

הוריקן קתרינה

הוריקן קתרינה (באנגלית: Hurricane Katrina) היא סופת הוריקן אשר חצתה את פלורידה ופגעה בחופי ארצות הברית בקרבת העיר ניו אורלינס שבלואיזיאנה ב-29 באוגוסט 2005.

הסופה החלה כשקע טרופי באזור איי בהאמה ב-23 באוגוסט, ולמחרת פגעה בחופי פלורידה ליד העיר מיאמי. היא הוגדרה תחילה כבעלת דרגה 1 בסולם סאפיר סימפסון, אולם לאחר שחצתה את פלורידה, בעת המעבר מעל מפרץ מקסיקו, התחזקה הסופה וסווגה לסופה מדרגה 5 (הדרגה החזקה ביותר). עינה של הסופה הגיע לקוטר של 48 ק"מ, ומהירות הרוח של הסופה הגיעה ל-278 קמ"ש בעת פגיעת הסופה בחוף לואיזיאנה.

בשל הסכנה של הסופה הורתה ממשלת לואיזיאנה על פינוי של העיר ניו אורלינס. החשש העיקרי היה הצפת העיר אשר 70% משטחה מצויים מתחת לפני הים, ובשל החשש מהגלים הצפויים להגיע לגובה של 8 - 11 מטרים מעל פני הים ולעבור מעל הסוללות המגינות על העיר מפני הצפות.

לפחות 1,836 בני אדם נספו כתוצאה מהסופה, דבר שהפך אותה לסופה הקטלנית ביותר בארצות הברית מאז 1928. רוב הנספים היו בני מיעוטים עניים אשר לא הצליחו להיחלץ מהעיר בכוחות עצמם. בנוסף לכך, היו דיווחים על תופעות של ביזה ופשע. על פי הערכות, הסופה גרמה לנזק של 81 מיליארד דולר (במחירי שנת 2005), מה שהפך אותה לאסון הטבע היקר בהיסטוריה של ארצות הברית, נכון ל-2017.

אצבע מאשימה הופנתה לעבר הנשיא ג'ורג' ווקר בוש וממשלו על אדישות ועל כישלון הסיוע לתושבים, שעירם הפכה למעין עולם שלישי בתוככי ארצות הברית. מכל רחבי העולם הוצע סיוע הומניטרי.

הכוחות המזוינים של שוודיה

הכוחות המזוינים של שוודיה (בשוודית: Försvarsmakten) הם הכוחות הצבאיים של שוודיה, אשר אחראיים על הגנת המדינה, וכן דואגים לשמירה על האינטרסים של שוודיה, מסייעים במאמצים בינלאומיים לשמירה על השלום ומספקים סיוע הומניטרי.

הכוחות מורכבים מ: צבא שוודיה, חיל האוויר השוודי וחיל הים השוודי, בתוספת כוחות מילואים הנקראים משמר הבית. מאז 1994, כל הכוחות המזוינים מאורגנים תחת סוכנות ממשלתית אחת, ובראשם עומד המפקד העליון. קרל השישה עשר גוסטב, מלך שוודיה מחזיק באופן טקסי בדרגה הגבוהה ביותר בכל שלוש הזרועות של הכוחות המזוינים של שוודיה, המלך לא משמש עוד כמפקד העליון והוא מחזיק בדרגות באופן טקסי בלבד. סמכות הפיקוד היחידה שלו היא על הסגל הצבאי שבחצר מלכותו.

ההיסטוריה הצבאית של שוודיה כוללת כמה בריתות ומלחמות עם כל המדינות השכנות, כולל מעורבות נרחבת במלחמת שלושים השנים. המלחמה עם רוסיה (1808-1809) הפכה למלחמה הפינית במהלכה שוודיה הפסידה את פינלנד. במהלך מלחמת עולם, המלחמה הקרה ולאורך כל המאה ה-20, שמרה שוודיה על נייטרליות, בעוד כוח האדם של הכוחות המזוינים התבסס על גיוס חובה. ב-2010 בוטל גיוס החובה בעיתות שלום, והוחלף בגיוס על בסיס התנדבותי עד שנת 2018.

יחידות שוודיות מוצבות במספר פעילויות בינלאומיים כיחידות פעילות או כנספחים צבאיים, כולל באפגניסטן כחלק מכוח הסיוע הביטחוני הבינלאומי ובקוסובו.

המפלגה הדמוקרטית החדשה

המפלגה הדמוקרטית החדשה (באנגלית: New Democratic Party, או בקיצור NDP; בצרפתית: Nouveau Parti démocratique, או בקיצור NPD) היא מפלגה סוציאל-דמוקרטית בקנדה אשר נוסדה בשנת 1961 כתוצאה מאיחוד מפלגות סוציאל-דמוקרטיות. מנהיג המפלגה הוא ג'גמיט סינג שהחליף בשנת 2017 את תומאס מולקייר. כיום (2017), המפלגה היא המפלגה השלישית בגודלה בקנדה אחרי המפלגה הליברלית והמפלגה השמרנית.

המפלגה מאמינה בשלום, הדגשת סיוע הומניטרי במקום פעולה צבאית התקפית, יצירת מדינת רווחה, הגדלת מס החברות, קליטת פליטים, זכויות עובדים וכו'.

יחסי בנגלדש–ישראל

בין מדינת ישראל והרפובליקה העממית של בנגלדש לא מתקיימים יחסים דיפלומטיים או יחסי סחר רשמיים, נכון לשנת 2019.

בנגלדש היא אחת מתוך 29 מדינות החברות באו"ם שאינן מכירות במדינת ישראל. היא גם אחת מקומץ מדינות שאוסרות באופן רשמי על אזרחיה מלנסוע לישראל, ואינן מכירות בתקפותם הדיפלומטית של דרכונים ישראלים.

יחסי בנגלדש–לבנון

יחסי בנגלדש–לבנון הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין הרפובליקה הלבנונית לבין הרפובליקה העממית של בנגלדש.

יחסי הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו–ישראל

יחסי הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו–ישראל הם יחסי החוץ בין הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו לבין ישראל. לרפובליקה הדמוקרטית של קונגו שגריר לא תושב שמקום מושבו בירושלים, וכן שגרירות בתל אביב, ולישראל אין נציגות דיפלומטית במדינה.ישראל קיימה יחסים דיפלומטיים עם קונגו-לאופולדוויל (כפי שנקראה אז) מאז עצמאות המדינה. בדצמבר 1963 ערך נשיא המדינה, ז'וזף קסא-וובו, ביקור ממלכתי בישראל.{הצופה}

היחסים בין המדינות החדשות בשנות ה-80, עת סיפקה ישראל תמיכה למשטרו של מובוטו ססה סקו, שליט המדינה שנקראה אז זאיר. בין היתר, ב-1983 נחתם הסכם צבאי בין המדינות, במסגרתו חימשה ואימנה ישראל את יחידות העילית של הצבא הקונגולזי. באותה תקופה אמר מובוטו כי: "זאיר מטילה על ישראל את המשימה לארגן מחדש את כל צבאה", והיה ידוע בכך שנהג לענוד את כנפי הצניחה הישראליות. בתקופה זו נערכו מספר ביקורים של הצמרת הישראלית במדינה.בנוסף, הקהילה היהודית ברפובליקה סיפקה גורם נוסף לצמיחת היחסים בין המדינות. רוב יהודי המדינה עזבו עם סיום השלטון הבלגי, וכיום הקהילה במדינה מונה כ-100 חברים. ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו קיימת ישיבה חרדית, ויחסיה הטובים עם היהדות מתבטאים גם בביקורים בארגונים יהודיים בעולם.כיום, עיקר היחסים בין המדינות נסבים סביב סיוע הומניטרי של ישראל לרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, וכן סביב ייצוא וייבוא בין המדינות.

יחסי ישראל–מדגסקר

יחסי ישראל–מדגסקר היחסים הדיפלומטיים והבילטרליים המתקיימים בין מדינת ישראל ורפובליקת מדגסקר.

יחסי ישראל–מוזמביק

יחסי ישראל–מוזמביק הם היחסים בין ישראל למוזמביק. בין המדינות מתקיימים יחסים דיפלומטיים, פוליטיים, צבאיים, מסחריים, כלכליים ותרבותיים.

לישראל אין שגרירות במוזמביק, אך היא מיוצגת על ידי שגריר שאינו תושב מלואנדה, בירת אנגולה.

יחסי פיג'י–צרפת

יחסי פיג'י–צרפת הם היחסים הדיפלומטיים המלאים שבין הרפובליקה של איי פיג'י לבין הרפובליקה הצרפתית. צרפת מיוצגת בפיג'י באמצעות שגרירות שהיא מחזיקה בסובה. לפיג'י אין ייצוג בצרפת בשום דרג שהוא. נכון ל-2017 היחסים בין שתי המדינות מתוחים עקב גינויה של צרפת את ההפיכה הצבאית שבוצעה בפיג'י.

בעבר, היחסים עסקו בעיקר בשיתוף פעולה צבאי-ימי בין שתי המדינות ובסיוע הומניטרי צרפתי. שיתוף הפעולה הצבאי הופסק בידי צרפת עקב ההפיכה.

צרפת מקדמת ומעודדת את לימוד התרבות הצרפתית והשפה הצרפתית בבתי ספר ובאוניברסיטאות בפיג'י.

לשובע

עמותת לשובע היא ארגון סיוע הומניטרי ישראלי, ללא כוונת רווח, אשר הוקם בשנת 1986, על ידי עורכי-הדין שרונה וגיל-עד חריש. העמותה מפעילה מגוון שירותי סיוע לנזקקים, כגון בתי-תמחוי, מעונות לדרי-רחוב, מרכז לחלוקת בגדים יד שנייה, ורשת של בתי-נוער הפרוסה ברחבי הארץ.

עמותת "לשובע" אינה מקבלת סיוע ממשלתי, ופעילותה מבוססת על תרומות מהמגזר הפרטי והעסקי. כלל חברי ומנהלי העמותה פועלים בהתנדבות ואינם מקבלים שכר.

לתת (ארגון)

ארגון לתת – סיוע הומניטרי ישראלי הוא ארגון ללא מטרת רווח הפועל לצמצום העוני בישראל. לתת משמש כארגון גג ובנק מזון ארצי המקיים שותפות עם 180 עמותות וארגונים מקומיים ומפעיל 19,000 מתנדבים בשנה. הארגון מסייע בצורה שוויונית בכל רחבי הארץ בכל המגזרים בחברה הישראלית ותומך באופן קבוע בעשרות אלפי משפחות לאורך השנה. לתת הוא ארגון א-פוליטי וא-ממשלתי החותר לפעול באופן יעיל, מקצועי ואפקטיבי, שומר על שקיפות מלאה ומקפיד על תקורה נמוכה בשיעור 6% בלבד. רוב תקציבו של הארגון ממומן מתרומות, תמיכת החברה האזרחית בישראל: אנשים פרטיים, חברות עסקיות וקרנות פילנתרופיות.

נדבנות

נדבנות (בלעז: פילנתרופיה) היא הפעולה של תרומת שירותים, מוצרים, זמן או כסף ללא תמורה, וזאת על מנת לקדם עולם טוב יותר, לשפר את איכות החיים האנושית ולתמוך במטרות טובות. נדבנות היא מקור הכנסה מרכזי לאמנויות השונות, לארגוני דת, למפעלי חינוך ולפרויקטים של סיוע הומניטרי.

פיקוד התובלה של חיל האוויר של ארצות הברית

פיקוד התובלה של חיל האוויר (באנגלית: Air Mobility Command ובקיצור AMC) הוא פיקוד מרכזי בחיל האוויר של ארצות הברית. הוא מהווה את הזרוע האווירית של פיקוד התובלה של ארצות הברית. משימתו לספק ניידות זמינה ומהירה בכל רחבי כדור הארץ, עבור הכוחות המזוינים של ארצות הברית. הפיקוד גם ממלא תפקיד חשוב במאמצי סיוע הומניטרי בארצות הברית וברחבי העולם. באחריותו לספק תובלה אווירית ותדלוק אווירי עבור כל הכוחות. הפיקוד הוקם ביוני 1992 על בסיס כוחות וציוד מפיקוד האוויר האסטרטגי ופיקוד התובלה הצבאית.

צבא לוקסמבורג

צבא לוקסמבורג (בלוקסמבורגית: Lëtzebuerger Arméi, בצרפתית: Armée luxembourgeoise, בגרמנית: Luxemburger Armee) הוא שמם של הכוחות המזוינים בלוקסמבורג. ללוקסמבורג אין חיל ים, מכיוון שהמדינה מוקפת יבשה, וגם אין חיל אוויר, למרות שלצבא יש כלי טיס. הצבא שולב לתוך הכוח הציבורי (Force Publique) אשר כלל את המשטרה והז'נדרמריה. הז'נדרמריה שולב לתוך פעילות המשטרה בשנת 2000. החל משנת 1967 הגיוס לצבא על בסיס התנדבות בלבד. כוח האדם של הצבא נאמד ב-450 חיילי קבע, 340 טירונים שהתגייסו ו-100 אזרחים. התקציב הכולל של הצבא הוא 369 מיליון דולר.

הצבא הוא תחת פיקוד אזרחי, מפקד הכוחות הוא הדוכס הגדול, המפקד המקצועי שעומד בראש הצבא הוא ראש ההגנה. הוא כפוף לשר ההגנה בממשלה. הדוכס הגדול וראש ההגנה הם הגנרלים היחידים בצבא.

לוקסמבורג השתתפה במספר פעילויות צבאיות בעולם, בין היתר שלחה חיילים לכוחות שמירה על השלום בבוסניה והרצגובינה, לכוח הסיוע הביטחוני הבינלאומי באפגניסטן. בנוסף לוקסמבורג סייע כלכלית לכוחות לשמירה על השלום במהלך מלחמת המפרץ, ברואנדה ובאלבניה. צבא לוקסמבורג השתתף בנוסף במשימות סיוע הומניטרי כמו הקמת מחנות פליטים לכורדים.

תרומה

תרומה היא מתנה הניתנת, בדרך כלל למטרות צדקה ו/או על מנת לקדם מטרה כלשהי. תרומה כוללת נתינה של מזומנים, שירותים, מוצרים חדשים או משומשים, כביגוד, צעצועים, מזון וכלי רכב. תרומה גם עשויה להיות גם הענקת סיוע הומניטרי, ויכולה להתייחס גם לצרכים רפואיים כגון תרומת דם או אף תרומת איברים להשתלה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.