סידני

סידניאנגלית: Sydney) היא עיר הבירה של ניו סאות' ויילס שבאוסטרליה, והעיר הגדולה והוותיקה ביותר באוסטרליה. עם אוכלוסייה קרוב לחמישה מיליון תושבים, ובהיותה המרכז הפיננסי של המדינה, לעיתים קרובות נוטים לחשוב בטעות שהיא בירת אוסטרליה כולה – כשלמעשה קנברה היא עיר הבירה של אוסטרליה.

בסידני נמצא בית האופרה, המפורסם במבנה המיוחד שלו, המזכיר צדפה. סידני אירחה את המשחקים האולימפיים של שנת 2000.

סידני
Sydney
Sydney - COA
סמל סידני
Flag of Sydney
דגל סידני
למעלה משמאל: בית האופרה של סידני, גשר נמל סידני, באמצע: מרכז העסקים הראשי של סידני, בונדיי ביץ', דארלינג הארבור
למעלה משמאל: בית האופרה של סידני, גשר נמל סידני, באמצע: מרכז העסקים הראשי של סידני, בונדיי ביץ', דארלינג הארבור
מדינה אוסטרליה  אוסטרליה
מדינה ניו סאות' ויילס  ניו סאות' ויילס
ראש העיר קלובר מור
תאריך ייסוד 26 בינואר 1788
שטח 12,144.60 קמ"ר
גובה 6 מטר, 58 מטר
אוכלוסייה
 ‑ בעיר 4,840,600 (נכון ל־2014)
 ‑ צפיפות 2,058 נפש לקמ"ר (2013)
קואורדינטות 33°51′35.9″S 151°12′40″E / 33.859972°S 151.21111°E
אזור זמן UTC +10
www.cityofsydney.nsw.gov.au
SydneyBay1 ST 03
מרכז סידני ומפרץ סידני

גאוגרפיה

סידני שוכנת בין האוקיינוס השקט ממזרח לבין ההרים הכחולים ממערב. נמצא בה המפרץ הטבעי הגדול ביותר בעולם, ויש בה כ-70 חופים כולל בונדי ביץ' המפורסם. שטחה העירוני של העיר הוא 1,687 קמ"ר, שטח הדומה בגודלו לשטח לונדון רבתי, אף שבסידני מתגוררים פחות ממחצית ממספר תושבי לונדון רבתי. שטח הפרברים של סידני הוא 12,145 קמ"ר והוא הגדול בעולם, כמעט פי שניים מבייג'ינג ופי שישה מרומא. עם זאת שטח זה כולל מספר פארקים לאומיים אשר נמצאים בגבולות העיר ואזורים בלתי מיושבים. הקואורדינטות הגאוגרפיות של סידני הם 34 מעלות דרום ו-151 מעלות מזרח.

אף על פי שסידני לא סובלת מציקלונים והסכנה לרעידת אדמה בה נמוכה מאוד, האל ניניו ממלא תפקיד חשוב בקביעת מזג האוויר של סידני: בצורות ושריפות מחד, ומאידך סערות ושטפונות. כמה אזורים של סידני הגובלים ביערות חוו שריפות, כמה מן הבולטות שבהן קרו ב-1994 וב-2002. העיר גם חשופה לסופות ברד וסופות רוח נדירות וחמורות, מדי פעם היא אף עומדת בפני מחסור במים עקב תנאי הבצורת באזור הכולל.

היסטוריה

האזור המקיף את נמל סידני היה בית לשבטים הקדמונים מאז לפני 40,000 שנה או יותר. אף על פי שהעיור השמיד את העדויות להתיישבויות אלו, ישנם עדיין תגליפי אבן במספר מקומות. התעניינות אירופאית החלה עם גילויו של מפרץ בוטאני (Botany Bay) ב-1770 על ידי הקפטן ג'יימס קוק. תחת הנחיה מהממשלה הבריטית, הוקמה במקום מושבת אסירים על ידי ארתור פיליפ ב-1788. במקור נחת פיליפ במפרץ בוטאני, אך מצא אותו כלא מתאים. לאחר שיט קצר צפונה, פיליפ עגן במפרצון סידני (Sydney Cove), במפרץ ג'קסון.

במקור קרא פיליפ למושבה "ניו אלביון" אך המושבה רכשה את השם "סידני", על שמו של המזכיר הבריטי תומאס טאונסהנד, לורד סידני. זאת כנראה בגלל העובדה שלורד סידני הנפיק את כתב הזכויות שנתן הרשאה לפיליפ להקים מושבה. ב-1847 האסירים היוו רק 3.2 אחוזים מכלל האוכלוסייה.

עם עידן הבהלה לזהב באמצע המאה ה-19, הגיעו מהגרים רבים לסידני, ואוכלוסיית העיר צמחה ל-200,000 תוך 20 שנה. הביקוש לתשתיות שיספקו את גידולה המהיר של אוכלוסיית העיר, גרמו לפיתוח מסיבי של מערכת הרכבות והנמלים בעיר בשנות ה-50 וה-60 של המאה ה-19. בהמשך, עם גילוי זהב בוויקטוריה, היגרו רבים מסידני למלבורן.

עם התיעוש במאה ה-20 סידני גדלה במהירות, וב- 1925 כללה אוכלוסייה של כמיליון איש. השפל הכלכלי הגדול בשנות ה-30 פגע בסידני קשות. במהלך המאה ה-20 סידני המשיכה להתפתח עם גלי הגירה רבים מאירופה ואסיה, מה שהתבטא באווירה קוסמופוליטית בעיר. סידני היא בעלת אוכלוסיית המהגרים השנייה בגודלה מבין הערים הגדולות בתבל, ו-45% מאוכלוסייתה הם מהגרים וילדי מהגרים.

תרבות

סידני היא משכנה הקבוע של התזמורת הסימפונית של סידני, אחת התזמורות הנחשבות ביותר באוסטרליה. בית האופרה של סידני, אחד המבנים המייצגים את סידני, משמש כבית לתזמורת הסימפונית.

השכלה

מכללות ואוניברסיטאות

בעיר שוכנת אוניברסיטת סידני, האוניברסיטה העתיקה באוסטרליה ומוסד הלימודים השני בגודלו במדינה.[1]

אוכלוסייה

אוכלוסיית סידני בשנים שונות

מרבית תושבי סידני הם בריטים ובעלי רקע אירי. מהגרים חדשים יותר לעיר כוללים איטלקים, לבנונים, דרום אפריקאים, סודנים, טורקים, מקדונים, קרואטים, סרבים, סינים ווייטנאמיים.

יהודי סידני

קהילת סידני היא הקהילה היהודית הוותיקה ביותר באוסטרליה. בשנת 1817 היו בסידני עשרים יהודים אשר יסדו בה חברה קדישא ובשנת 1820 קנו חלקת אדמה בתוך בית הקברות הנוצרי לצורך קבורת יהודים. הקהילה היהודית גדלה ולקראת 1830 היו בעיר שני בתי כנסת. הקהילה התאחדה שוב בשנת 1832, תחת הנהגתו של יעקב מונטיפיורי, בן דודו של משה מונטיפיורי. בשנת 1844 בנתה הקהילה בית כנסת חדש וגדול יותר כדי להכיל את חברי הקהילה הרבים. בשנת 1862 ביקר בסידני יעקב ספיר, שליח מארץ ישראל, אשר דיווח על כחמש מאות יהודים בסידני, רובם מאנגליה ומיעוטם ממחוז פוזנא ומפולין. על פי עדותו של יעקב ספיר, רובם של היהודים בסידני לא שמרו שבת.[2] כיום חיים בסידני כ-45,000 יהודים.

אחד מבתי הכנסת העיקרים של הקהילה בעיר הוא בית הכנסת הגדול.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ Facts and Figures - About the University
  2. ^ אוצר ישראל, ערך אוסטרליה
Sydney Harbour Bridge night
ערי הבירה של המדינות והטריטוריות של אוסטרליה
בירה לאומית ומרכז עירוני
של טריטוריית הבירה האוסטרלית
ניו סאות' ויילס הטריטוריה הצפונית קווינסלנד אוסטרליה הדרומית טסמניה ויקטוריה אוסטרליה המערבית נורפוק איי קוקוס חג המולד
קנברה סידני דרווין בריזביין אדלייד הובארט מלבורן פרת' קינגסטון וסט איילנד פלאיינג פיש קואוב
1999 בספורט

ערך מורחב – 1999

2000 בספורט

ערך מורחב – 2000

2008 בספורט

ערך מורחב – 2008

אולימפיאדת סידני (2000)

אולימפיאדת סידני (2000) (כונתה גם "משחקי המילניום") היא האולימפיאדה ה-27 בעת החדשה. היא נמשכה 16 ימים, מ-15 בספטמבר עד 1 באוקטובר 2000. הייתה זו האולימפיאדה השנייה בחצי הכדור הדרומי ובאוסטרליה, כאשר קדמו להם המשחקים האולמפיים במלבורן. טורניר הכדורגל של האולימפיאדה התחיל לפני טקס הפתיחה.

מיכאל קלגנוב שייצג את ישראל בחתירה בקיאק (גברים) זכה במדליית ארד במקצה ל-500 מטר יחידים והיה לישראלי היחיד שזכה במדליה באולימפיאדה זו.

אוסטרליה

אוסטרליה (באנגלית: Australia), או בשם הרשמי הקהילייה של אוסטרליה (לעיתים חבר העמים האוסטרלי; באנגלית: Commonwealth of Australia), היא פדרציה המאגדת בתוכה שש מדינות ושתי טריטוריות יבשתיות עיקריות. המדינות הן ניו סאות' ויילס, ויקטוריה, קווינסלנד, אוסטרליה הדרומית, אוסטרליה המערבית וטסמניה. הטריטוריות הן הטריטוריה הצפונית וטריטוריית הבירה האוסטרלית. אוסטרליה היא מונרכיה חוקתית, משתייכת לממלכות חבר העמים הבריטי והמלכה אליזבת השנייה היא ראש המדינה.

האוכלוסייה באוסטרליה כיום כוללת ברובה אנשים ממוצא אירופאי, בפרט מהאיים הבריטיים. תושביה המקוריים של אוסטרליה וילידי המקום מכונים אבוריג'ינים, ומהווים כיום מעט יותר מ-2 אחוזים מאוכלוסיית היבשת. באוסטרליה נמצא גם מיעוט גדול של יהודים (מעל 100,000), בעיקר במדינות ויקטוריה וניו סאות' ויילס.

אתלטיקה באולימפיאדת סידני (2000)

אולימפיאדת סידני (2000) נערכה בסידני, אוסטרליה. תחרויות האתלטיקה נערכו בין ה-22 בספטמבר לבין ה-30 בספטמבר 2000. נערכו 46 תחרויות באתלטיקה במשחקים אלו (22 לנשים ו-24 לגברים), בהשתתפות 2,137 משתתפים (880 נשים ו-1,257 גברים) מ-193 מדינות.

בית אופרה

בית אופרה, הוא בניין תיאטרון, המיועד להצגות אופרה ומתוכנן, על פי רוב, למטרה זו מראשיתו, אם כי הוא עשוי לשמש גם למופעים אחרים. דוגמה לכך הוא בית האופרה של סידני, השוכן בנמל של סידני, אוסטרליה. בבתי אופרה רבים, לאחר עונת האופרה באה עונת בלט.

בית האופרה הראשון לקהל הרחב היה ה"תיאטרו סן קאסיאנו" בוונציה, איטליה, נפתח בשנת 1637. באיטליה, שם האופרה פופולרית זה מאות בשנים בקרב בני העם כמו בקרב משפחות האצולה והממון, יש גם היום מספר רב של בתי אופרה.[1] באנגליה של הנרי פרסל לא היה אף בית אופרה בלונדון. בית האופרה הראשון בגרמניה נבנה בהמבורג בשנת 1678. בשנותיה הראשונות של ארצות הברית היו לבתי האופרה שימושים רבים ומגוונים. בתי אופרה בערים קטנות וגדולות אירחו נשפי מחולות קהילתיים, ירידים, מחזות והצגות וודוויל בד בבד עם אופרות ושאר אירועי מוזיקה.

[2]

בית האופרה של סידני

בית האופרה של סידני (באנגלית: Sydney Opera House) הוא אחד המבנים המפורסמים ביותר שנבנו במאה ה-20. בית האופרה שוכן במרכז העיר של סידני על חצי אי במפרץ ג'קסון ליד גשר הנמל - הגשר המפורסם של העיר סידני. המבנה בעל הצורה המזכירה מפרשים של אוניה או קונכיות, הפך לאייקון של העיר סידני ואף היווה השראה לעיצוב הלוגו של אולימפיאדת סידני (2000).

בניגוד לשמו, מתבצעים במבנה מופעים מסוגים שונים. כאחד ממרכזי אמנויות הבמה הפעילים ביותר בעולם, המארח מעל ל-1,500 מופעים מדי שנה בהם נוכחים כ-1.2 מיליון צופים, מופיעים בבית האופרה להקות אומנים רבות, כולל ארבע הלהקות שבית האופרה הוא משכנן הקבוע: הבלט האוסטרלי, להקת התיאטרון של סידני, התזמורת הסימפונית של סידני, ואופרה אוסטרליה, המקיימת את הופעותיה במקום במשך שמונה חודשים בשנה. בשאר השנה היא מופיעה במרכז התרבות במלבורן. כמו כן מתבצעות במבנה הפקות במגוון תחומים ביוזמת הנהלת הבית ואירועים רבים בסביבתו (אירועי קידום מכירות, הקרנת אירועי ספורט על מסך ענק וכו'). זהו גם אחד ממוקדי המשיכה הפופולריים ביותר באוסטרליה. יותר משבעה מיליון תיירים מבקרים באתר מדי שנה, 300,000 מתוכם משתתפים בסיור המאורגן שנערך במקום.בית האופרה של סידני מנוהל על ידי קרן בית האופרה של סידני, גוף בן עשרה חברים שממונה על ידי מושל מדינת ניו סאות' ויילס וכפוף למשרד האומנויות של מדינת ניו סאות' ויילס.

המשחקים הפאראלימפיים סידני (2000)

המשחקים הפאראלימפיים (אולימפיאדת הנכים) ה-11 נערכו בסידני, אוסטרליה בשנת 2000.

באולימפיאדה התקיימו תחרויות ב-20 ענפים: אופניים, אתלטיקה, בוצ'יה (דומה לפטאנק), ג'ודו, הרמת כוח, חץ וקשת, טניס, טניס שולחן, כדור שער, כדורגל (7 שחקנים בקבוצה), כדורסל, כדורסל (לבעלי פיגור שכלי), כדורעף, סייף, קליעה, רוגבי בכיסאות גלגלים, רכיבה, שחייה שייט והטלת כידון.

לראשונה נערכו תחרויות בהרמת כוח וברוגבי בכיסאות גלגלים גם לנשים.

מלבורן

מלבורן (באנגלית: Melbourne; מבוטא "מלבן" - Melb'n) היא בירת מדינת ויקטוריה והעיר השנייה בגודלה באוסטרליה (אחרי סידני).

אוכלוסיית מלבורן מונה כ-4.4 מיליון תושבים (2014) בשטח המטרופולין של מלבורן ו-71,380 בסיטי של מלבורן (City of Melbourne). מלבורן הייתה בירת אוסטרליה בין השנים 1901 עד 1927.

ניו סאות' ויילס

ניו סאות' ויילס (באנגלית: New South Wales; בתרגום: ויילס הדרומית החדשה) היא אחת ממדינות אוסטרליה, והיא הוותיקה ורבת-התושבים מבין המדינות.

ניו סאות' ויילס ממוקמת צפונית לוויקטוריה ודרומית לקווינסלנד, בדרום מזרחה של אוסטרליה.

המושבה נוסדה בשנת 1788 וכללה את רוב שטחי יבשת אוסטרליה. במהלך המאה ה-19 הופרדו ממנה שטחים על מנת ליצור את המושבות הבריטיות: טסמניה (בשנת 1825), אוסטרליה הדרומית (1834), ויקטוריה (בשנת 1851), וקווינסלנד (בשנת 1859).

סידני אלטמן

סידני אלטמן (באנגלית: Sidney Altman, ‏ נולד ב-7 במאי 1939) הוא ביולוג מולקולרי אמריקאי, יהודי יליד קנדה, פרופסור לביולוגיה מולקולרית, וביולוגיה של התא והתפתחותית באוניברסיטת ייל. אלטמן הוא חתן פרס נובל לכימיה בשנת 1989 יחד עם תומאס צ'ק בעד חקר התכונות הקטליטיות של ה-RNA") RNA הקטליטי"). תגליתו של אלטמן משנת 1983 הייתה כי ה-RNA, וליתר דיוק tRNA איננו רק משא של מידע גנטי אלא יכול להפעיל תגובות ביולוגיות - פועל כביו-קטליזטור. תגלית זו פתחה אפשרויות מחקר, כולל לגבי מוצא החיים.

סידני ברנר

סידני ברנר (באנגלית: Sydney Brenner;‏ 13 בינואר 1927 - 5 באפריל 2019) היה ביולוג יהודי דרום אפריקאי, שעבר לאנגליה בהמשך חייו. זכה בפרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה לשנת 2002 (יחד עם רוברט הורביץ וג'ון סלסטון).

סידני לומט

סידני ארתור לוּמֵט (באנגלית: Sidney Arthur Lumet‏; 25 ביוני 1924 - 9 באפריל 2011) היה במאי קולנוע יהודי-אמריקאי, שביים יותר מ-50 סרטים, בהם הסרטים קוצרי השבחים "12 המושבעים" (1957) ו"רשת שידור" (1976). הוא זכה בפרס גלובוס הזהב לבימוי ובשנת 2005 זכה בפרס אוסקר לשם כבוד למפעל חיים עבור "שירותיו הגאוניים לתסריטאים, מבצעים ולאמנות הקולנוע". נחשב לאחד הבמאים הפורים ביותר שפעלו בהוליווד. בנוסף, לומט היה אחד מהבמאים הראשונים שעשו מעבר מוצלח מהטלוויזיה לקולנוע. היה מועמד לפרס האוסקר 4 פעמים על עבודות הבימוי שלו בסרטים: "12 המושבעים", "אחר צהריים של פורענות", "רשת שידור" ו"פסק דין".

סידני פואטייה

סר סידני פּוּאַטְיֶיה (באנגלית: Sir Sidney Poitier, פואטיֶי; נולד ב-20 בפברואר 1927) הוא שחקן קולנוע אמריקאי שמוצאו מאיי בהאמה. פואטייה היה השחקן האפרו-אמריקאי הראשון שזכה בפרס אוסקר לשחקן הטוב ביותר, הוא זכה בפרס בשנת 1963 על הופעתו בסרט "חמש נזירות וגבר אחד".

סידני פולאק

סידני פולאק (באנגלית: Sydney Pollack; ‏1 ביולי 1934 – 26 במאי 2008) היה במאי, מפיק ושחקן קולנוע אמריקני-יהודי. פולאק זכה בפרס אוסקר על בימוי הסרט "זיכרונות מאפריקה" ב-1985.

פרוורי סידני

פרוורי סידני הוא שם כולל לקבוצת יישובים בקרבת סידני, המצויים תחת ניהול של אחת מ-38 רשויות עירוניות (Local Government Area, או LGA) ורשומים במנהל רישום השמות של ניו סאות ויילס. אין אלו פרוורים במובן המוכר של המילה, שכן רבים מהם אינם בעלי שלטון עצמי ואינם ישויות עירוניות, אלא שכונות או חלקי שכונות של רשות עירונית גדולה מהן. הכינוי פרוור בסידני מיוחס אם כך לאזור גאוגרפי גרידא ולא לישות פוליטית, ודומה (ולרוב חופף) לשיטת המיקוד האוסטרלית.

כתובת של בית מגורים כלשהו מבחינה חוקית כוללת רק את שם הפרוור, ואינה מציינת את הרשות המקומית השולטת בו או את סידני. בית דירות המצוי במרחק דקת הליכה מבית האופרה של סידני עשוי להיות בכתובת רחוב ויקטוריה מס' 20, פוטס פוינט 2011, ניו סאות' ויילס, ללא כל ציון לעיר הבירה בה הוא שוכן. למעשה, הוספת פרטים כגון "פוטס פוינט, סידני, ניו סאות' ויילס, אוסטרליה" עשויים לגרום למכתבים רשמיים להיאבד בדואר, היות שהשם סידני שמור למעשה למרכז העסקים הראשי של סידני, פרוור סמוך. כינוי נוסף לכל פרוורי סידני כיחידה גאוגרפית אחת הוא סידני רבתי (Greater Sydney).

שיטה זו מחלקת את אזור סידני (מעל ל-12,000 קמ"ר) לרצף של תאים עירוניים קטנים. השיטה מאפשרת לשני רחובות סמוכים להיקרא באותו שם (למשל רחוב פיליפ בגליב ורחוב פיליפ במרכז העסקים הראשי של סידני) ללא אפשרות בלבול בין הכתובות. רחובות החוצים בדרכם מספר פרוורים לעיתים יתחילו את מספורם מחדש בנקודה בה הם חוצים גבולות פרוור אחד ועוברים למשנהו; כך למשל הכתובת דרך מהירה פסיפיק מס' 800, ניו סאות' ויילס עשויה להיות בצ'טסווד וסט או בניאגרה פארק, שני פרוורים שונים שהדרך חוצה.

קנברה

קַנְבֵּרָה (באנגלית: Canberra) היא עיר הבירה של אוסטרליה והעיר הגדולה ביותר במדינה שאינה שוכנת לחוף הים. אוכלוסייתה מונה כ-345,000 תושבים (2008), והיא העיר השמינית בגודלה במדינה. היא נמצאת בקצה הצפוני של טריטוריית הבירה האוסטרלית (Australian Capital Territory - ACT).

הסברה היא שמשמעות המלה "קנברה" היא "מקום מפגש", בשפת בני שבט האבוריג'ינים נגנונאוואל. אם כי יש הסוברים כי משמעות השם הוא "שדי נשים", על שם שני ההרים הנמצאים באזור - הר אינסלי וההר השחור. השם קנברה משמש גם, כמקובל, כדי להתייחס לממשל הפדרלי האוסטרלי ולפרלמנט.

שחייה באולימפיאדת סידני (2000)

אולימפיאדת סידני (2000) נערכה בסידני, ניו סאות' ויילס, אוסטרליה. תחרויות השחייה נערכו בין ה-15 בספטמבר 2000 ל-23 בספטמבר 2000. 32 משחים נערכו במשחקים אלו (16 לנשים ו-16 לגברים), בהשתתפות 954 משתתפים (396 נשים ו-558 גברים) מ-150 מדינות.

ערים שאירחו משחקי קיץ אולימפיים
אתונה (1896) • פריז (1900) • סנט לואיס (1904) • לונדון (1908) • סטוקהולם (1912) • אנטוורפן (1920) • פריז (1924) • אמסטרדם (1928) • לוס אנג'לס (1932) • ברלין (1936) • לונדון (1948) • הלסינקי (1952) • מלבורן (1956) • רומא (1960) • טוקיו (1964) • מקסיקו סיטי (1968) • מינכן (1972) • מונטריאול (1976) • מוסקבה (1980) • לוס אנג'לס (1984) • סיאול (1988) • ברצלונה (1992) • אטלנטה (1996) • סידני (2000) • אתונה (2004) • בייג'ינג (2008) • לונדון (2012) • ריו דה ז'ניירו (2016)

משחקים עתידיים: טוקיו (2020)

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.