סוסון (קבוצת כוכבים)

סוסון הוא קבוצת כוכבים בשמי הצפון, השנייה בקוטנה מבין 88 קבוצות הכוכבים המוכרות על ידי האיגוד האסטרונומי הבינלאומי. למרות קוטנה והעדרם של כוכבים בהירים בקבוצה, זו הייתה כבר אחת מ-48 קבוצות הכוכבים המקוריות של תלמי. הקבוצה מייצגת את סלריס - בנו או אחיו הצעיר של פגסוס השכן.

סוסון
Equuleus
Equuleus IAU

מפת קבוצת הכוכבים סוסון
סמליות סוס קטן
עלייה ישרה 21 שעות
נטייה °‏10
שטח נראה 72 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה-87
מספר כוכבים בבהירות < 3 0
הכוכב הבהיר ביותר α בסוסון
בהירות הכוכב הבהיר 3.9
מערכות כוכבים גובלות
נראית בין קוי הרוחב °‏90 ו-°‏80-
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש ספטמבר

כוכבי הקבוצה

α בסוסון הוא ענק צהוב במרחק של כ-185 שנות אור עם בהירות מדרגה 3.9 והוא הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה. מדידות ספקטרוסקופיות העלו שלכוכב יש בן זוג כוכב הסדרה הראשית לבן קרוב מאוד, כך שלא ניתן להבחין בו באמצעות טלסקופ.

γ בסוסון הוא כוכב זוגי במרחק של כ-115 שנות אור המורכב מכוכב לבן - צהבהב עם בהירות משתנה סביב דרגה 4.7 ובן זוג עמום בהרבה עם בהירות מדרגה 11.6 הניתן להפרדה רק באמצעות טלסקופ גדול.

δ בסוסון הוא כוכב זוגי נוסף במרחק של כ-60 שנות אור המורכב מכוכב לבן - צהבהב עם בהירות מדרגה 4.5 וכוכב צהוב עם בהירות מדרגה 5.4, הניתנים להפרדה באמצעות משקפת או טלסקופ חובבים. ביחד הם מהווים את הכוכב השני בבהירותו בקבוצה.

מיתולוגיה

במיתולוגיה היוונית הקבוצה יצגה את סלריס בנו (או בגרסאות מסוימות אחיו הצעיר) של פגסוס שניתן על ידי מרקוריוס במתנה לקסטור.

מכיוון שהקבוצה זורחת מעט לפני קבוצת פגסוס, הקבוצה נקראת גם "הסוס הראשון" (Equus Primus בלטינית).

88 קבוצות הכוכבים המודרניות
אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשר • סוסון • סקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקנטאורקסיופאהקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.