סוסון-ים

סוסון-ים[1] (שם מדעי: Hippocampus) הוא סוג דג הנמנה עם משפחת האבובוניים (משפחה בה חברים גם סוסון עשב וסוסון האצה) ומתת-משפחת סוסוני ים. סביבתם הטבעית של סוסוני הים היא אזורי צמחייה ימית. סוסוני ים נפוצים ליד חופים ובשוניות אלמוגים שבהם שורר אקלים טרופי או סובטרופי. הם נפוצים באוקיינוס השקט, באוקיינוס האטלנטי ובאוקיינוס ההודי ובשלוחותיו, כולל מפרץ אילת.

אורך גופו יכול לנוע בין 13 מ"מ במין סוסון ים דניס (Hippocampus denise) ל-35 סנטימטר. סוסוני הים נודעים כבעלי החיים בהם זכרים מסוגלים להתעבר. שמו של סוסון הים ניתן לו בשל דמיון פניו לפני הסוס.

גופם מכוסה בלוחיות קשות וזנבם חסר סנפיר ומשמש לאחיזה ולא לשחייה - שכן סוסון הים נחשב כדג בעל כישורי שחיה נמוכים ביותר, ומרבית הזמן הוא אוחז באמצעות זנבו צמחי מים על מנת שלא להיסחף. הם ניזונים מסרטנים קטנים, תולעים וזחלי רכיכות שאותם הם צדים במים או שואבים מעל אצות.

לסוסון ים אין קיבה לכן המזון עובר בגופו מהר מאוד.

סוסון-ים
Hippocampus histrix, Timor Oriental
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: מקריני סנפיר
מחלקה: גרמיים
סדרה: אבובונאים
משפחה: אבובוניים
סוג: סוסון ים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Hippocampus
‏רפינסק, 1810
Tehotny morsky konik
סוסון ים בהריון
PotbellySeahorse TNAquarium
זוג סוסוני ים שוחים
Pygmy Seahorses
מהקטנים שבסוסוני הים - סוסון הים הננסי.

רבייה

בדומה לאבוביים קרוביהם, סוסוני הים הזכרים נכנסים להריון במקום הנקבות.

בעת עונת הרבייה לופתים הזכר והנקבה זה את זה בזנבם. הזכר מנפח כיס עור הנמצא מתחת לבטנו ורוקד ריקודים לנקבה במשך שעות.

הפריית סוסון הים היא הפריה פנימית. בסוסון הים קיימת הזדווגות, הנקבה מטילה את ביציה לכיס הדגירה הנמצא על בטנו של הזכר. בזמן העברת הביצים אל הכיס, הזכר מפרה אותן. עם תום ההטלה נשמרות הביצים בכיס הדגירה אצל הזכר. מספר הביצים בכיס יכול לנוע בין 10–300 ביצים.

הדגיגים מתפתחים בכיס שמתחת לבטנו של הזכר. בכיס מופיעות בלוטות עור המספקות מזון לביצים. העוברים מתפתחים בכיס הדגירה במשך כארבעה שבועות. ככל שהם גדלים הכיס הולך ותופח. כאשר הושלמה התפתחות העוברים נפתח כיס הדגירה וסוסוני הים הזעירים יוצאים לים.

מינים

סוסוני ים בישראל

בישראל קיימים חמישה מינים של סוסוני ים:[2][3]

Hippocampus kelloggi by OpenCage

סוסון-ים סואצי

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ מילון בעלי חיים: דגי הגרם (תשע"ב), 2012, האקדמיה ללשון העברית.
  2. ^ סוסון ים, מתוך זואולוגיה - אנציקלופדיה ynet, www.ynet.co.il
  3. ^ Dafni's Eilat fishes of the Order Syngnathiformes * אתרי דפני לדגי אילת - סוסוני-ים, אבובנים ודומים, www.dafni.com
אבובוניים

אַבּוּבוֹנִיִּים (שם מדעי: Syngnathidae) הם המשפחה הגדולה ביותר בסדרת האבובונאים, הכוללת יותר מ-50 סוגים ומעל 300 מינים שונים של אבובים ושל סוסוני ים ודומיהם. הגוף מוארך ודק. הוא מכוסה מגנים גרמיים. הפה צינורי וחסר שיניים. סנפירי הגחון חסרים צמיד, סנפירי החזה וסנפירי הזנב חסרים במינים רבים. הזימים בצורת ציציות, פתחי הזימים קטנים. האבובניים חיים בין אצות ואבנים והם ניזונים מבעלי חיים זעירים. הנקבה מטילה ביצים מועטות והזכר מקבלן לתוך כיס קבוע, או זמני. בזמן הדגירה סופגות הביצים חומרי מזון מגופו. בארץ ישנם 17 סוגים שונים ממשפחת האבובניים.

דגי גרם

דגי גרם (שם מדעי: Osteichthyes) היא קבוצה פרפילטיות של דגים ממערכת המיתרניים בקבוצת חולייתנים לסתניים, בתוכה ישנם 2 מחלקות דגים: מקריני סנפיר ובעלי סנפירים בשרניים, שהם אבותיהם הרחוקים של קבוצת בעלי ארבע רגליים.

לדגי הגרם מכסה זימים שמאפשר להם לנשום גם ללא תנועה. שלפוחית הציפה שבגופם מאפשרת להם שליטה נוחה בעומקם: כאשר היא מלאה במים, הם שוקעים. כאשר מרוקנים אותה ומכניסים אוויר לתוכה, הם צפים. אצל דגים אלו נמצא מערכת הזיז הזים על קשת הזים.

דגי מאכל ונוי רבים שייכים לקבוצת דגי הגרם, למשל: אמנון, קרפיון, סלמון, דניס ושפמנון.

דוריף

דוריף (בצרפתית: Durif) הוא זן ענבים אדומים המשמש לייצור יין, ומכונה גם פטיט סירה (Petite Sirah או Petite Syrah). מגודל בעיקר בארצות הברית, באוסטרליה, בצרפת ובישראל. הזן הוא הכלאה בין הזנים שיראז ופלורסין.

יינות המיוצרים מענבי דוריף ניכרים בטעם חריף ושזיפי, ולעיתים קשה להבדיל ביניהם ובין יינות שיראז או פלורסין, במיוחד כשמדובר ביינות ישנים. הם מצטיינים בעפיצות ניכרת ובטאנין חזק, ולפיכך מתיישנים היטב, גם בביקבוק המתמשך יותר מעשרים שנים. על פי רוב מדובר ביין כהה מאוד (כהה יותר מאשר שיראז ובעל גוונים סגולים יותר), חומצי במקצת, ובעל גוף חזק ומודגש. בניחוחו ניכרים תווים של עשבי תיבול ופלפל שחור.

בישראל גודל הדוריף בעיקר כזן לתמהיל, שהוסף ליינות נחותים יותר כדי להוסיף להם גוף. בשנות התשעים החל היינן יאיר מרגלית (מיקב מרגלית), שלמד בקליפורניה, לשלבם ביינות קברנה סוביניון. במהרה השיקו יקבים נוספים, כמו רקנאטי, יינות מעורבים ("יינות בלנד") שכללו גם דוריף. יקבים אחרים, כמו כרמל, סוסון ים וויתקין, הפיקו, לצד יינות מעורבים, גם יינות זניים על טהרת הפטיט סירה.

החי במפרץ אילת

במפרץ אילת חיים 1,270 מיני דגים, מעל 3,000 מינים של חסרי חוליות ואלמוגים, עשרות מיני עופות, 4 מיני צבי ים, ומעל 10 זנים של יונקים ימיים. מפרץ אילת קטן יחסית, וממדיו מגיעים לכדי 1% משטחו הכללי של הים האדום, שאף הוא איננו גדל בממדים עולמיים. כמותו הוא עמוק – 1,860 מ' – ופתחו אל ים סוף עצמו רדוד וצר. טמפרטורות המים גבוליות: פחות מ-20 מעלות בחורף, וגם המליחות קיצונית, 4.1% מלחים. שני אלה מגבילים מאד את תפוצת החי והצומח שבו. למרות כל אלה, שוניות הים האדום ומפרציו ידועות בעושרן והמגוון הביולוגי שלהן, והאחוז הגבוה של מינים אנדמיים (30%-35%).

בישראל נעשה שימור של החי במפרץ באמצעות 3 שמורות טבע, כשהמרכזית בהן היא שמורת חוף האלמוגים, שמשמרת את השונית והמגוון בה.

היפוקמפוס

ההיפוקמפוס (בלועזית: Hippocampus) הוא אזור במוח והמבנה הגדול ביותר של המערכת הלימבית. ההיפוקמפוס נמצא בתוך האונה הרקתית (האונה הצדדית הסמוכה לעצם הרקה). לבני אדם יש שני היפוקמפוסים, אחד בכל צד של המוח.

השם היפוקמפוס ניתן לו משום הדמיון שיש לו לסוסון ים שוכב (ביוונית: היפוקמפוס).

להיפוקמפוס תפקיד בזיכרון וניווט.

הוא מקבל מידע מהטגמנטום הגחוני כחלק מהמערכת המזולימבית של המוליך העצבי דופמין.

בנוסף לשלוחות הדופמינרגיות מהטגמנטום הגחוני, מגיעות להיפוקמפוס שלוחות דופמינרגיות גם מהחומר השחור.

זינפנדל

זינפנדל (zinfandel או פרימיטיבו) הוא ענב יין ממוצא איטלקי (שם קרוי היין בשם Primitivo di Gioia) או קרואטי (שם היין קרוי בשם Crljenak).

הגידול הגיע לארצות הברית עם מהגרים מדרום איטליה באמצע המאה ה-19, ומשמש כיום לייצור יינות אדומים וליינות סמוקים בעלי פופולריות גבוהה בארצות הברית המכונים זינפנדל לבן.

השם זינפנדל מקורו בזיהוי שגוי עם היין האוסטרי Zierfändler ושיבוש קל של השם.

זן הזינפנדל עשיר בסוכר, ולכן היינות המיוצרים ממנו מאופיינים באחוז אלכוהול גבוה יחסית, שיכול להיות גבוה מ-15%. יינות הזינפנדל מאופיינים בטעם בשל, מתוק ופירותי, ובגוף מלא, ולעיתים מכונים "יינות חמים" בשל בשלותם הרבה ואחוז האלכוהול הגבוה.

הזן קשה לגידול, אך הוא נפוץ בצפון קליפורניה, בעמק נאפה ובסונומה. בישראל יש כיום מספר קטן של יקבים שמייצרים יינות מזן הזינפנדל, כגון יקב בנימינה מאזור זכרון יעקב, יקב דלתון מהגליל ויקב סוסון ים מהרי יהודה שמייצרים יין זַנִּי מזינפנדל.

יקב סוסון ים

יקב סוסון ים הוא יקב בוטיק ישראלי.

היקב נוסד בידי זאב דוניה במושב בר גיורא. דוניה היה במאי ומורה לקולנוע, ואחרי שב-1994 שביים והפיק סרט תעודי בשם "בשכיבה במקום אפל וקריר" על יין בארץ ישראל עבר לייצור יין. היקב ייצר 1,800 בקבוקים מבצירו הראשון בשנת 2000. הוא ייצר 25,000 בקבוקים בשנת 2014. היינן זאב דוניה מעניק ליינות את שמות אומנים כמחווה והכרת תודה ליצירות האומנות שלהם.

יינות היקב: ג'יימס – יין לבן המופק מענבי שנין בלאן, קרוי על שמו של רוני ג'יימס, מייסד יקב צרעה והיינן הראשון שלו, שהלך לעולמו.

רומאן (על שם רומאן גארי) ממסך של גרנאש, סירה ומורוודר.

פליני (על שם פדריקו פליני), ממסך של סירה וקברנה סוביניון.

אנטואן (על שם אנטואן דה סנט-אכזופרי) – ממסך, בעיקר מענבי סירה ומעט ענבי גראנש ומורוודר (החל מבציר 2013 יתווספו זנים חדשים: סנסו וקונואז).

אלול – בעיקר מענבי קברנה סוביניון.

לנון (על שם ג'ון לנון) – בעיקר מענבי זינפנדל, בתוספת פטיט סירה ומורוודר.

Take two– ממסך של זינפאנדל ופטיט סירה. המינגוויי (על שם ארנסט המינגוויי) - ממסך של פטיט סירה, קברנה וסירה.

מקריני סנפיר

מקריני סנפיר (שם מדעי: Actinopterygii) הם דגי גרם בעלי סנפירים קרניים.

זוהי מחלקה של מיתרניים בקבוצת בעלי עצם בעל-מחלקת חולייתנים לסתניים.

סוס ים

האם התכוונתם ל...

סוסון-ים דרבני

סוּסוֹן-יָם דָּרְבָּנִי (שם מדעי: Hippocampus jayakari), הוא מין של סוסון-ים אנדמי לימים סביב חצי האי ערב, במפרץ הפרסי, הים האדום, וצפון האוקיינוס ההודי, כולל מפרץ אילת. הסוסון חי בשדות עשב ים טבעיים בקרבה לשוניות אלמוגים.

סוסון הים הדורבני מגיע לאורך של עד 30 סנטימטר. הגוף צר, גמיש, ומכוסה קוצים ובליטות קטנות (מה שמקנה לו את שמו בעברית, במנוגד למין השני של סוסון הים שחי במפרץ אילת, סוסון הים החלק). ראשו גדול יחסית ביחס לגופו, והחרטום ארוך ועבה. הגוף בדרך כלל צהוב-חום עם פסים ונקודות לבנות מפוזרים לאורך הגוף. לסוסון יש זנב ארוך וגמיש שמאפשר לו להיאחז בסלעים, אלמוגים, וצמחי קרקעית, מה שמאפשר לו להישאר במקום מוסווה, גם מוגן מטורפים וגם בעמדה טובה לסינון פלנקטון מן המים. סוסוני הים הם שחיינים איטיים מאוד, ועיקר הגנתם היא בהסוואה המצוינת שלהם בסביבת מחייתם, שדות עשב ים טבעיים.

סוסון הים הדורבני הוא טורף שניזון מחסרי חוליות קטנים, סרטנאים ושאר זואופלנקטון. הוא שולה את הסרטנים הקטנטנים מהמים עם חרטומו הארוך שנועד לסינון המים. סוסון הים נושא את ביציו בתוך גופו עד לבקיעתם כמו כל סוסוני הים, וכמו כל סוסוני הים, הזכר הוא זה שמחזיק את הביצים בכיס מיוחד על ביטנו עד לבקיעת הצאצאים.סוסון הים חי במפרץ אילת, והוא חלק מתוכנית שימור של החברה להגנת הטבע והמצפה התת-ימי, שמגדלים את אוכלוסיית סוסון הים הדרבני ועוזרים לה להשתקם במצפה, בכך שהם מחזיקים כמה פרטים מתרבים במצפה התת-ימי, מגדלים אותם לבגרות בסביבה מוגנת, ומשחררים אותם למפרץ כשהם בוגרים ויכולים להגן על עצמם. הסוסונים חיים במרבדי עשב ים טבעיים, ונפגעו רבות מאיבוד מרבדי עשב אלה באזורים רבים בעולם, כולל במפרץ אילת. בשנים האחרונות ישנו שיקום טבעי של שדות אלה, וגם עלייה באוכלוסיית הסוסונים.

סוסון-ים ים תיכוני

סוּסוֹן-יָם יָם-תִּיכוֹנִי (שם מדעי: Hippocampus hippocampus) הוא מין של סוסון-ים ממשפחת האבובוניים. הוא אנדמי לים התיכון ולחלקים בצפון האוקיינוס האטלנטי, בעיקר באזורים שקרובים לאיטליה והאיים הקנריים. הם חיים בשדות עשב ים ומים בוציים לא עמוקים מדי, ומעדיפים לחיות בלגונות שקטות עם מעט זרמי מים.

ככל סוסוני הים, הזכר הוא זה שסוחב את הביצים בכיס מיוחד לאחר שהנקבה הטילה אותן. הם ניזונים מסרטנים קטנים ופלנקטון שהם שולים מהמים שסביבם.

הם חיים גם בחופי ישראל בים התיכון, בעיקר בשדות עשב ים ובעתיקות שבאזור קיסריה.

סוסון-ים מדובלל

סוּסוֹן-יָם מְדֻבְלָל (שם מדעי: Hippocampus guttulatus) הוא מין של סוסון-ים שחי בצפון מזרח האוקיינוס האטלנטי ובים התיכון.

הסוסון יכול להגיע עד לאורך של 22 סנטימטר, אך מגיע בדרך כלל לאורך של 12 סנטימטר. הסוסון המדובלל הוא בעל גוף צר, וזנב לופתני. ראשו וגבו לעיתים מכוסים בליטות וסיבים מפוזרים ולא מסודרים, מה שהקנה לו את שמו. צבעי הסוסון נעים מירוק כהה עד צהוב בהיר וחום, ולעיתים הוא מכוסה נקודות לבנות או שחורות.

באוקיינוס האטלנטי תפוצת הסוסון המדובלל מגיעה מהאיים הבריטיים עד למרוקו ובים התיכון הסוסון פזור לאורך חופי רב המדינות. הסוסונים חיים במים רדודים שעומקם לא עולה על 20 מטר, והוא חי מרבדי עשב ים, בהם הוא יכול להילפת לצמחים ולסנן את מזונו מן המים, וגם להיות מוגן בהם מאחרו צבעיו מותאמים להסוואה בעשב ים. סוסון הים הוא דג איטי ומגושם שלא יכול לברוח או להגן על עצמו מטורפים, ועל כן הוא מסתמך בעיקר על הסוואה על מנת לשרוד.

הסוסון הוא טורף שניזון מזואופלנקטון וסרטנאים קטנים שנסחפים במים, אותם הוא מסנן עם חרטומו הארוך שמותאם לסינון זה. הסוסון הוא מטיל ביצים, אך הביצים המופרות שוהות לשם הגנה בכיס מיוחד על בטנו של הזכר, שם הן נשארות עד לבקיעת הצאצאים, כמו בכל סוסוני הים.

הסוסון חי גם בחופי ישראל, בחופי הים התיכון, בעיקר בחופים בהם יש מרבדי עשב טבעיים כגון החופים שמול קיסריה וחוף פלמחים.

סוסון-ים מהגר

סוּסוֹן-יָם מְהַגֵּר (שם מדעי: Hippocampus fuscus), ידוע גם כסוסון-ים ים-סופי, הוא מין של סוסון-ים שחי באוקיינוס ההודי, במפרץ הפרסי ובמפרץ אילת, כשתפוצתו מגיעה עד מדגסקר ודרום אפריקה. בשנים האחרונות הוא נצפה גם בים התיכון, כנראה בגלל הגירה לספסית.

בישראל הוא חי באופן טבעי במפרץ אילת, במרבדי העשב בטבעיים המקומיים, אף שהוא נדיר יותר משני סוגי הסוסונים האחרים במפרץ, סוסון-ים דרבני וסוסון ים חלק.

סוסון ים חלק

סוסון-ים חלק[דרוש מקור] (שם מדעי: Hippocampus kuda), באנגלית yellow seahorse הוא מין של סוסון-ים ממשפחת האבובוניים. הוא חי באוקיינוס ההודי ובאוקיינוס השקט, כולל יפן, אוסטרליה, המפרץ הפרסי, איים באוקיינוס השקט כולל איי הוואי, חופי אפריקה מטנזניה ועד דרום אפריקה, ובים האדום, כולל במפרץ אילת.

הסוסון הוא דג קטן יחסית, שמגיע לאורכים של 17 עד 30 סנטימטר. הגוף הוא רחב, גמיש, ומחוסר קוצים ובליטות (מה שמקנה לו את שמו בעברית, במנוגד מסוסון הים השני שחי במפרץ אילת, סוסון ים דורבני). ראשו גדול יחסית ביחס לגופו והחרטום קצר ועבה. הגוף הוא בדרך כלל צהוב אדמדם עם מעט נקודות שחורות. לפרטים בוגרים יש לעיתים קוים שחורים על הגב.סוסון הים החלק הוא טורף שניזון מחסרי חוליות קטנים, סרטנאים ושאר זואופלנקטון. הוא שולה את הסרטנים הקטנטנים מהמים עם חרטומו הארוך שנועד לסינון המים. סוסון הים נושא את ביציו בתוך גופו עד לבקיעתם כמו כל סוסוני הים, וכמו כל סוסוני הים, הזכר הוא זה שמחזיק את הביצים בכיס מיוחד על ביטנו עד לבקיעת הצאצאים.סוסון הים חי במפרץ אילת, והוא חלק מתוכנית שימור של החברה להגנת הטבע והמצפה התת-ימי, שמגדלים את אוכלוסיית סוסון הים החלק ועוזרים לה להשתקם במצפה, בכך שהם מחזיקים כמה פרטים מתרבים במצפה התת-ימי, מגדלים אותם לבגרות בסביבה מוגנת, ומשחררים אותם למפרץ כשהם בוגרים ויכולים להגן על עצמם.הסוסונים חיים במרבדי עשב ים טבעיים, ונפגעו רבות מאיבודמרבדי עשב אלה באזורים רבים בעולם, כולל במפרץ אילת. בשנים האחרונות ישנו שיקום טבעי של שדות אלה, וגם עליה באוכלוסיית הסוסונים.

סוסון ים ננסי

סוסון ים ננסי (שם מדעי: Hippocampus bargibanti) הוא מין של דג ממשפחת האבובוניים החי בשוניות אלמוגים באינדונזיה.

זהו אחד מסוסוני הים הקטנים ביותר בעולם. אורכו 2 סנטימטרים בלבד והוא מוסווה מאוד, דומה למיני אלמוגים בעלי גבשושיות אדומות ואצל כמה מהפרטים גבשושיות צהובות.

התפוצה של סוסון הים הננסי היא באזור האינדו פסיפי מדרום יפן לאינדונזיה ועד לאוסטרליה וניו קלדוניה. הוא נמצא בעומקים 30–40 מטרים, בדרך כלל בין מיני אלמוגים אחרים.

הזכרים מתחרים ביניהם בהתנגחויות ראש על האלמוגים עד שאחד מהם נכנע. הנקבה מזדווגת עם המנצח ונותנת לו ביציות אותם הוא מפרה בכיס על בטנו ומשריץ אותם החוצה כעבור שבועיים. הוא משריץ עד 34 סוסונונים צעירים לעולם. סוסוני הים ניזונים מסינון פלנקטון של יצורים קטנים כמו חסילונים ויצורי פלנקטון זעירים לעבר פיהם.

סוסוני ים

סוסוני ים (שם מדעי: Hippocampinae) היא תת-משפחה של אבובוניים מסדרת האבובנאים החיים בימים הטרופיים. רובם חיים במימי האזור האינדו-פסיפי אך חלקם היגרו לים התיכון וחלק אף חיים במי האוקיינוס האטלנטי.

לסוסוני הים ראש פחוס המזכיר ראש של פרש סוס של שחמט, אם כי במינים הקטנים הראש דומה יותר לראשם של מרבית האבוביים. הם בעלי יציבה זקופה וקשקשים קרניים המזכירים שלד חיצוני ומשמשים להגנה, דבר שגם הוא חסר אצל המינים הקטנים. לסוסונים סנפיר חזה המופנה אחורה ומשמש לשיווי משקל וזנב לופתני בדומה למספר קופים רחבי אף הנעדר קשקשים. לזכרים ישנו כיס על בטנם, בו הם מאחסנים את ביצי הנקבות לאחר ההזדווגות עד לבקיעת הצאצאים. הגדול שבבני תת-המשפחה הוא המין Hippocampus abdominalis שמגיע לאורך 35 סנטימטר ושוקל עד 60 גרם.

הם חיים במים רדודים ונצמדים לצמחייה הימית או לאלמוגים. הם איטיים מאוד אך כאשר עובר טרף כמו חסילון, פלנקטון או אפילו דגיג קטן הם יכולים לשאוב אותו עם חרטומם הארוך במהירות מפתיעה.

פארק המצפה התת-ימי באילת

פארק המצפה התת-ימי באילת הנקרא בעבר עולם האלמוגים הוא אקווריום הנמצא מדרום לאילת, בחוף שמורת חוף האלמוגים, ובו מצפה תת-ימי הראשון מסוגו בעולם ממנו ניתן לצפות בבעלי חיים ימיים שונים, וכן, ניתן לעלות למגדל התצפית במצפה ולצפות בנוף השמורה.

המצפה היה האטרקציה הראשונה בפארק, ורק לאחריו נבנו שאר התצוגות. כמו כן, הוא הוקם בשנת 1974 על ידי מוריס קאהן בשיתוף עם הביולוג הימי דוד פרידמן והיה ראשון מסוגו בעולם.

בנוסף, בין האטרקציות העיקריות בפארק נמצאות: עולם הכרישים, האושינריום, המצפה וקורל 2000.

פגסוסיים

פגסוסיים (שם מדעי: Pegasidae) היא משפחת דגים מסדרת העוקצנוניים המתחלקת ל-2 סוגים ול-6 מינים. החיים בימים הטרופיים של האזור האינדו פסיפי בקרבה לקרקעית. בעבר הם נחשבו למינים במשפחת האבובניים שבסדרת האבובנאים. הם קיבלו את שמם עקב דמיונם לפגסוס ב"כנפיהם" ובחוטמם דמוי הסוס.

אורכם של הפגסוסים עד 13 ס"מ. הם קטנים ושטוחים ובעלי "כנפיים" רחבות עם עוקצים נפרשים, הראש מוארך עם עיניים גדולות וחוטם משורבב המזכיר סוסון ים. הזנב קטן ושטוח. צבעם של הפגסוסים מוסווה ודומה לקרקע ימית סלעית. בנוסף הם מכוסים בקשקשים משוריינים.

הפגסוסים חיים על קרקעית הים החולית וחופרים בה בשביל חיפוש אחר חסרי חוליות קטנים אותם הם בולעים עם חוטמם המוארך. רוב הזמן הם נחים במחילה או במאורה בחול. לעיתים הם משירים את שריונם העוקצני.

קילשוניים

קִלְשׁוֹנִיִּים (שם מדעי: Peristediidae) הם משפחת דגי גרם מסדרת העקרבנונאים החיים במים עמוקים באזורים טרופיים בכל האוקיינוסים. הם קרובים לבני המשפחה טריגליים והיו חוקרים שחשבו לאחד אותם, אף שהם בעלי קשקשים משוריינים יותר ובעל זוג חטים ארוכים הבולטים מעל הלסתות.

בני המשפחה יכולים להגיע עד אורך 70 סנטימטרים, והם בעלי קשקשים נוקשים ומשוריינים על גופם. לדגים אלה עיניים גדולות המצויות בחלק העליון של ראשם, אך בעלי פה קטן וחסר שיניים. על הסנטר של רוב המינים ישנם בינים המשמשים לחישה. סנפיריהם קטנים אך סנפירי החזה והשת רחבים ודמויי מפרש. לצידי הגוף קוצים משוריינים המזכירים קוצים של סוסון ים.

דגים אלה חיים קרוב לקרקעית הים וניזונים ממגוון חסרי חוליות ימיים.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.