סוני

תאגיד סוניאנגלית: Sony Corporation; ביפנית: ソニー株式会社) הוא תאגיד יפני רב-לאומי, שבסיסו ברובע מינאטו שבטוקיו. התאגיד מתמחה בעיקר בייצור ושיווק מוצרי בידור, בדגש על תחום האלקטרוניקה הביתית והמקצועית, אך המגוון העסקי שלו רחב יותר וכולל גם שירותים פיננסיים.

סוני היא אחת מהחברות המובילות בעולם במוצרי צילום, אלקטרוניקה, וקונסולות משחקי וידאו. בבעלות התאגיד גם חברה להפקת והפצת סרטים בשם סרטי סוני.

נכון לשנת 2017, עובדים בתאגיד 128,400 איש.

הסלוגן הנוכחי של החברה הוא: BE MOVED, הסלוגן הקודם (2009–2014) היה "make.believe". והסלוגן שלפניו (מ-2005), "like.no.other".

בדירוג ה"Global 500" של המגזין פורצ'ן, מוקמה החברה ב-2011 במקום ה-73.[1]

החל מאפריל 2012, ונכון לשנת 2017, מנכ"ל ונשיא החברה הוא קאזו היראי, יו"ר הדירקטוריון הוא אוסאמו נאגאיאמה .

סוני
Sony Corporation
ソニー株式会社
Sony logo
Sony Building Japan 2006 - Tokyo - Ginza
נתונים כלליים
משרד ראשי יפן סוני סיטי, מינאטו, טוקיו, יפן
www.sony.net
Sony headquarters (crop)
מטה החברה ברובע מינאטו, טוקיו. 2009

היסטוריה

סוני נוסדה על ידי מסארו איבוקה ואקיו מוריטה ב-7 במאי 1946 תחת השם "Tokyo Tsushin Kogyo". השם השתנה לבסוף לסוני בשנת 1958.

בשנת 1960 ייסדה החברה את התאגיד האמריקאי שלה. בתקופה זו החברה החלה החברה את דרכה כפורצת דרך בתרבות הארגונית שהייתה נהוגה ביפן באותה תקופה. כך למשל, נדהמו בכירי החברה לגלות מה רבה הניידות בשוק התעסוקה של ארצות הברית, ובהשראה מכך החלו לעודד בכירים ותיקים בחברות מתחרות להצטרף לסוני, ובתורה היוותה החברה השראה לחברות יפניות נוספות לנהוג כמוה. במהלך שנות ה-60, ה-70, וה-80, חברת סוני הייתה גורם משמעותי ביצוא של יפן לארצות הברית, והייתה בין הגורמים המשמעותיים לשינוי בתדמית האמריקאית על השוק היפני בעשורים אלו. תדמיתה של סוני - כחברה המוכרת מוצרים איכותיים - סייעה לחברה להתחיל למכור במחירים גבוהים ביחס למחיר השוק המקובל.

שינויים בחטיבות החברה

כחברה שחולשת על מספר תחומים בשוק דינמי כמו שוק הטכנולוגיה העולמי, חברת סוני מבצעת מפעם לפעם השקעות שונות בתחומים שונים, וכן, צמצומים של חטיבות שונות של החברה שלא עומדות ביעדיהן.

בתחילת דרכה של החברה בשנות ה-40 של המאה ה-20, היא העסיקה 20 עובדים. מוצרם הראשון היה כריות חימום.

בשנת 1955 התרחבה החברה והחלה לייצר רדיו טרנזיסטורים והחל משנות ה-70 החלה לבצע השקעות בתחומים שונים, ביניהם ענף התקליטורים. בעשורים אלו ביססה עצמה כאחת מהחברות המובילות בעולם במוצרי צילום, אלקטרוניקה ועוד.

בסוף שנות ה-80 ביצעה סוני מספר השקעות בתחום הקולנוע, כשקנתה את קולומביה רקורדס ואת סרטי קולומביה.

בתחילת שנות ה-90 נכנסה החברה לתחום קונסולות המשחקים עם מכשירי הפלייסטיישן שפיתחה החברה.

בינואר 2006 הודיעה חברת מינולטה היפנית שהיא מוכרת את חטיבת הצילום שלה לחברת סוני. מצידה של סוני הרכישה נועדה לאפשר דריסת רגל בשוק מצלמות ה-DSLR, באמצעות קו מצלמות שנקרא Alpha, המבוסס על הטכנולוגיה של חברה מינולטה.

החל משנת 2011 החלה סוני לייצר טלפונים חכמים.

באפריל 2012 הודיעה סוני כי מאחר שנקלעה לקשיים כלכליים היא עתידה לצמצם ב-6% את כח העבודה העולמי שלה.[2]

בפברואר 2014 הודיעה החברה על ארגון מחדש של החברה שבמסגרתה מכירת חטיבת המחשבים VAIO, הפרטתה של חטיבת הטלוויזיות שלה לחברה פרטית, ופיטורי 5,000 עובדים, זאת לאחר שהחברה הודיעה על צפי הפסד של 1.1 מיליארד דולר[3].

ב-25 בינואר 2016, סוני רכשה את חברת אלטייר הישראלית תמורת 212 מיליון דולר. בעת הרכישה, מדובר היה בעסקה הגדולה ביותר עד כה שנוגעת לאינטרנט של הדברים.[4]

במהלך העשור השני של המאה ה-21 זכו סוני להישגים ופופולריות עם פיתוחים בתחום האוזניות ביטול רעשים[5][6].

סוני בפרשת ראיון סוף

ב-10 באוקטובר 2014 התכוונה סוני לקיים את הקרנת הבכורה של הסרט הקומי ראיון סוף, שעלילתו סביב שני אנשי תקשורת אשר נשלחים לראיין את שליט קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, ובעקבות כך אנשי סוכנות הביון האמריקאית מנצלים זאת ומנחים אותם כיצד להתנקש בו.

במהלך חודש יוני של שנת 2014 סוכנות הידיעות המרכזית הקוריאנית הודיעה כי ממשלת קוריאה הצפונית מבטיחה "נקמה חסרת רחמים" אם הסרט יופץ וקראה לסרט "מעשה בלתי נסבל של טרור ומלחמה".

בעקבות איומי האקרים על חברת סרטי סוני, מפיצת הסרט, דחתה החברה את הקרנת הבכורה ל-11 בדצמבר באותה שנה. בתחילה סוני לא נשמעה לאיומי ההאקרים, אך לאחר מתקפת האקרים עליה, שכללה בין היתר איומי טרור כשל ה-11 בספטמבר 2001 לכל בית קולנוע שיקרין את הסרט, הודיעה חברת סוני כי היא תפיץ את הסרט להקרנות במספר מצומצם של בתי קולנוע.

לאחר החלטתה של סוני, אישים רבים בהוליווד ומעריצים רבים כינו את המעשה של סוני "פחדני" ואמרו כי הוא מהווה כניעה לטרור ופגיעה בחופש הביטוי. הפרשה עוררה דיון ציבורי רחב, וסוני, להגנתם, טענו, שהגבלת הפצת הסרט לא הייתה תלויה בהם, שכן לא מעט רשתות קולנוע החליטו שלא להקרין בהם את הסרט.

שם החברה

עם התבססות החברה ביפן, רצו מוריטה ואיבוקה כי חברתם תהיה בינלאומית ולכן החליטו לשנות את שם החברה לשם שיהיה קליט במדינות המערב. השם סוני נבחר משילוב של המילה הלטינית sonus (צליל, קול) ומהמילה האנגלית - sonny (בן).
אולם השם sonney נשמע כמו soh-nee - ביפנית: עסק לא מצליח ולכן נפסל. כמו כן, הבעלים לא רצו ששם החברה יהיה בעל פירוש בכל שפה, וכך נבחר השם "סוני" (Sony). כמו כן הם בחרו לרשום את שמם באותיות לטיניות במקום בכתב היפני המסורתי. באותו זמן לחץ עליהם הבנק להקרא Sony Electronic Industries או Sony Teletech, אך אקיו מוריטה התעקש עד שהבנק הסכים לרשום את החברה בשם SONY.

חדשנות טכנולוגית

Kazuo Hirai, Sony President - Mobile World Congress 2013 in Barcelona
קאזו היראי, מנכ"ל החברה, 2013

חברת סוני הייתה במשך שנים סממן לחדשנות טכנולוגית, כשרשמה על שמה פיתוח מוצרים וטכנולוגיות מתקדמות כמו הרדיו טרנזיסטור הראשון בעולם, שפופרת המסך לטלוויזיות, "טריניטרון" ונגן הקלטות הנייד ווקמן לצד המצאות אחרות. חברת סוני נחשבת עד היום לחלוצה ומובילה בתחום האלקטרוניקה הבידורית, אך באותה מידה היא ידועה בקשיחותה בכל הקשור לשיתוף פעולה עם חברות אחרות על מנת לפתח סטנדרטים משותפים ובגביית סכומי כסף נכבדים עבור רישיונות להשתמש בפיתוחיה. עובדה זו הובילה לכך שטכנולוגיות מסוימות, על אף היותן עדיפות טכנולוגית, ננטשו לטובת טכנולוגיות של חברות מתחרות. הדוגמה הבולטת לכך היא מלחמת הפורמטים בשוק מכשירי הקלטת הוידאו. שיטת "בטאמקס" שפותחה על ידי סוני נדחקה הצידה בשוק הביתי לעומת "VHS" שפותחה על ידי JVC, אף על פי ש-VHS נחותה טכנולוגית מ"בטאמקס". בשני העשורים האחרונים הרחיבה החברה את פעילותה ופנתה גם להפקת תכנים בנוסף לייצור מכשירי אלקטרוניקה.

החברה רכשה במהלך העשורים המדוברים מספר חברות בידור כמו חברת התקליטים CBS ואת אולפני ההסרטה של "קולומביה" ו"טרייסטאר". הרכישה האחרונה של סוני היא אולפני MGM וספריית הסרטים הענקית שלהם. דווקא העסקים החדשים של סוני הם אלו מהם רוותה נחת מבחינה כלכלית בשנים האחרונות לעומת חטיבת האלקטרוניקה, שבשנים האחרונות סובלת מהפסדים כבדים. התרחבות עסקי החברה גרמה לניגוד אינטרסים בין חטיבות שונות - חטיבת המוזיקה לא רצתה שנגני המוזיקה של חטיבת האלקטרוניקה יתמכו בפורמט MP3 בגלל חשש להפסדי הכנסות, ורק לאחרונה התווספה תמיכה כזו לנגני המוזיקה של החברה לאור הצלחות מסחררות של חברות מתחרות שהשתלטו על נתח השוק שהיה בעבר בשליטת סוני, דוגמת iPod של חברת אפל.

המצאות ופיתוחים עיקריים

שנות החמישים

שנות השישים

שנות השבעים

שנות השמונים

Discman D121
דיסקמן

שנות התשעים

Sony HDR-FX1E 20050423
מצלמת וידאו HD מקצוענית
 • NT
 • מינידיסק
 • PlayStation
 • Magic Link
 • Digital Handycam
 • DV
 • mini DV
 • Cybershot
 • Digital8
 • FD טריניטרון
 • VAIO
 • Digital Mavica
 • ruvi
 • Memory Stick
 • HiFD
 • Super Audio CD
 • DVD (בשיתוף עם מספר חברות אלקטרוניקה אחרות)
 • Aibo

המאה ה-21

Blu-ray 200GB
דיסק בלו ריי

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

 • סוני, באתר "Yahoo! Finance" (באנגלית)
 • סוני, באתר "MarketWatch" (באנגלית)
 • סוני, באתר "CNN Money" (באנגלית)
 • סוני, באתר "Bloomberg Business" (באנגלית)
 • סוני, בגוגל פיננסים

הערות שוליים

 1. ^ סוני, באתר CNN
 2. ^ סוני עתידה לפטר עשרת אלפים עובדים ברחבי העולם
 3. ^ סוני מתפוררת: מכרה את חטיבת המחשבים, תפטר 5,000 עובדים, באתר כלכליסט, 6 בפברואר 2014
 4. ^ אסף גלעד, סוני הודיעה: רכשנו את אלטייר הישראלית תמורת 212 מיליון דולר, כלכליסט, ‏25.1.2016
 5. ^ יניב אביטל, אוזניות ביטול הרעשים החדשות של סוני: לא מושלמות, אבל כל-כך קרובות לזה [סקירה], geektime, ‏13.12.2017
 6. ^ ניב ליליאן, סוני הכריזה על ה-XZ1 – טלפון עם סריקה תלת ממדית ; MDX 1000 חדשות, הארץ, ‏2.9.2017
Deezer

Deezer הוא שירות הזרמת מוזיקה מבוסס אינטרנט. השירות מאפשר למשתמשים להאזין לתכנים מוזיקליים המפורסמים תחת חברות תקליטים שונות, ביניהן EMI, סוני, וורנר מיוזיק גרופ ויוניברסל מיוזיק גרופ, על מכשירים שונים באופן מקוון או לא מקוון. Deezer נוצר בפריז, צרפת, ומחזיק ברישיון להזרמת כ-53 מיליון שירים בספרייתו. השירות מספק מעל ל-30,000 ערוצי רדיו, ורשומים אליו כ-16 מיליון משתמשים פעילים חודשיים, וכ-6 מיליון מנויים בתשלום, נכון ל-29 בינואר 2017. השירות, בנוסף לאתר האינטרנט, זמין עבור אנדרואיד, Kindle Fire HDX HDX, OS X, בלקברי, iOS, Windows Phone וסימביאן.

השירות נפתח למשתמשים מישראל ב-1 בנובמבר 2017.

איגוד תעשיית ההקלטות האמריקאי

איגוד תעשיית ההקלטות האמריקאי (באנגלית: Recording Industry Association of America), ידוע גם כ-RIAA, הוא ארגון סחר שמייצג את תעשיית ההקלטות בארצות הברית. באיגוד חברים חברות הקלטות ומפיצים. המטה של RIAA נמצא בוושינגטון הבירה.

RIAA הוקם ב-1952. המשימה המקורית שלו הייתה לטפל בבעיית זכויות יוצרים, לעבוד עם איגודים מקצועיים ולעשות מחקרים על תעשיית ההקלטות ועל תקנות ממשלתיות. RIAA לוקחת חלק בניהול זכויות קולקטיביות של הקלטות קול, נוסף לכך האיגוד אחראי להכתרת אלבומי/סינגלים זהב או פלטינה בארצות הברית.

יעדי ה-RIAA:

להגן על הזכות לקניין רוחני ועל התיקון הראשון של זכויות האומנים

לבצע מחקר על תעשיית המוזיקה

לפקח ולבחון את הרלוונטיות של חוקים, תקנות ומדיניות

אסלאם סוני

האסלאם הסוני הוא הזרם המרכזי באסלאם. מקור השם 'סונים' (בערבית: "أهل السنة والجماعة"; תעתיק מדויק: אהל א (ל)סֻנה ואלג'מאעה, ובקיצור: أهل السنة – אהל א (ל)סֻנה) לקוח מהמילה הערבית "סונה" ("سنة") שפירושו נוהג, דרך חיים.האסלאם הסוני מחולק לארבע אסכולות הלכתיות, אך כולן נחשבות לגיטימיות באורתודוקסיה הסונית. מקובל לראות באסלאם הסוני זרם מאוחד שלאורך ההיסטוריה שמר על בסיס פוליטי ודתי יציב, ועל כן הוא לא התפצל לכתות שונות מראשיתו ועד ימינו. בניגוד לאסלאם הסוני, האסלאם השיעי, הזרם השני בגודלו באסלאם, מפולג לכתות רבות.

אפיק רקורדס

אפיק רקורדס (באנגלית: Epic Records) היא חברת תקליטים אמריקאית השייכת לסוני מיוזיק ופועלת תחת המטרייה של קבוצת אפיק רקורדס. זו חברת התקליטים (לייבל) הראשית של סוני מיוזיק. בתחילה, התעסקה אפיק בסגנון הג'אז אך היא התרחבה לסגנונות נוספים.

וידאו

וידאו (מלטינית: Video - אני רואה; בעברית גם חוֹזִי) הוא טכנולוגיה המשתמשת באותות אלקטרוניים לשם צילום, הקלטה, אחסון, ולאחר מכן שידור וצפייה ברצפים של תמונות (וצלילים).

ונום (סרט)

ונום (באנגלית: Venom) הוא סרט גיבורי-על אמריקאי בלייב אקשן המבוסס על דמות באותו השם, המשמש כאנטיתזה עבור גיבור-העל ספיידרמן. הסרט מבית סוני, והוא מופק באמצעות חברת-הבת סרטי קולומביה. הוא מהווה את הסרט הראשון ביקום מארוול של סוני, המהווה נספח צמוד אך נפרד ליקום הקולנועי של מארוול. הסרט מבוים על ידי רובן פליישר ונכתב על ידי סקוט רוזנברג, ג'ף פינקר וקלי מרסל ומככבים בו טום הארדי, מישל ויליאמס, ריז אחמד, ריד סקוט וסקוט הייז.

פיתוח סרט עבור דמותו של ונום, שנועד לשמש כספין-אוף עבור זיכיון סרטי ספיידרמן החל בשנת 2007, עם המפיק הישראלי-אמריקאי אבי ארד. אחרי מספר איטרציות, דווחה שמועה במרץ 2017 כי הסרט נמצא תחת סיווג הצפייה PG-13. אף על פי שכוונת המפיקים הייתה להתחיל בפיתוח של יקום משותף של דמויות מארוול תחת חסותה והפצתה הבלעדית של סרטי סוני, כתוצאה מהעסקה בין אולפני מארוול לסרטי סוני, סרטי סוני הודיעו שהם מעוניינים שהסרט הנוכחי והסרטים העתידיים שלהם יתרחשו בעולם של "ספיידרמן: השיבה הביתה", ולפיכך יהוו "נספח" עבור היקום הקולנועי של מארוול. צילומי הסרט החלו באוקטובר 2017 באטלנטה, ניו יורק סיטי וסן פרנסיסקו.

בארצות הברית יצא הסרט לאקרנים ב-5 באוקטובר 2018. בישראל יצא הסרט ב-4 באוקטובר.

בנוסף נכתב שיר במיוחד לסרט. השיר בוצע על ידי הראפר אמינם, ונקרא על שם הסרט.

ונום 2

ונום 2 (באנגלית: Venom 2) הוא סרט גיבורי-על אמריקאי בלייב אקשן המבוסס על דמות באותו השם, המשמש כאנטיתזה עבור גיבור-העל ספיידרמן. הסרט מופץ על ידי סרטי סוני, והוא מופק באמצעות חברת-הבת שלה, סרטי קולומביה בשיתוף פעולה עם "מארוול אנטרטיינמנט". הסרט מהווה המשך לסרט "ונום" והוא השלישי ביקום מארוול של סוני, המהווה נספח צמוד אך נפרד ליקום הקולנועי של מארוול. הסרט מבוים על ידי אנדי סירקיס עם תסריט מאת קלי מרסל; וטום הארדי, מישל ויליאמס ווודי הרלסון שבים לככב בו.

התוכניות עבור סרט ההמשך החלו תוך כדי הפקת הסרט הראשון, עם ליהוקו של הרלסון להופעת אורח כקלטוס קסדי במהלך סצנת הפוסט-קרדיטים של הסרט, מתוך כוונה לתת לו תפקיד האנטגוניסט הראשי בסרט המשך פוטנציאלי. תהליכי ההפקה הרשמיים החלו בינואר 2019, כאשר מקביל אושר שמרסל והצוות השחקנים הראשי ישובו להפקת הסרט.

הסרט עתיד לעלות לאקרנים ב-2 באוקטובר 2020.

יקום מארוול של סוני

יקום מארוול של סוני (באנגלית: Sony's Marvel Universe) או יקום דמויות מארוול של סוני הוא זיכיון תקשורתי אמריקני ויקום משותף שבמרכזו סדרה של סרטי גיבורי על שהופקו על ידי סרטי קולומביה בשיתוף מארוול והופצו על ידי Sony Pictures Releasing, המבוססים על דמויות המופיעות בספרי קומיקס בהוצאת מארוול קומיקס. סוני מחשיבה את היקום כנוסף לסרטי ספיידרמן שהופקו בשיתוף עם אולפני מארוול, המתרחשים בסרטי היקום הקולנועי של מארוול (MCU). יקום מארוול של סוני הושק עם שחרורו של הסרט ונום באוקטובר 2018.

העבודה על יקום מורחב תוך שימוש בדמויות משניות מסרטי ספיידרמן החלה עוד דצמבר 2013. סוני תכננה להשתמש בספיידרמן המופלא 2 (2014) כדי להשיק כמה סרטי ספין-אוף שהתמקדו בנבלי ספיידרמן מסורתיים מהקומיקס, כולל סרט על ונום. לאחר הכישלון הביקורתי והכספי היחסי של ספיידרמן המופלא 2, התוכניות הללו ננטשו ובפברואר 2015 הודיעה סוני על תוכנית שבמסגרתה תשתף פעולה עם אולפני מארוול בסרטי ספיידרמן עתידיים ושילוב הדמות ביקום הקולנועי של מארוול. ונום פותח מחדש כסרט עצמאי נפרד והוכרז כסרט הראשון ב- יקום מארוול של סוני במאי 2017. אחריו מתכוננים לצאת לאקרנים הסרטים מורביוס וונום 2 בשנת 2020.

מספר רב של סרטים אחרים נמצאים בפיתוח, כמו גם סדרות טלוויזיה בהפקת Sony Pictures Television. ביוני 2017 הסבירה המפיקה איימי פסקל כי סוני לא עובדת עם אולפני מארוול בכדי לשלב סרטים אלה ביקום הקולנועי שלה, אך אכן רואה אותם כחלק מאותו היקום ואמרה כי קרוסאובר בין השניים יכול לקרות. בנוסף, סוני הוציאה את ספיידרמן: ממד העכביש בשנת 2018, שהציג את הרעיון של ריבוי יקומים המחבר בין היקומים השונים – כולל יקום מארוול של סוני.

מורביוס (סרט)

מורביוס (באנגלית: Morbius) הוא סרט גיבורי-על אמריקאי המבוסס על דמות באותו השם מאת מארוול קומיקס, הסרט מבית סוני, והוא מופק באמצעות חברת-הבת סרטי קולומביה. הסרט מיועד להיות הסרט השני ביקום מארוול של סוני, המשמש כנספח צמוד של היקום הקולנועי של מארוול (MCU). הסרט מבוים על ידי הבמאי דניאל אספינוזה עם תסריט מאת ברק שארפלס ומאט סזאמה, ומככבים בו ג'ארד לטו כמורביוס לצדם של אדריה ארחונה, מאט סמית,ג'ארד האריס וטייריס גיבסון.

לאחר שהכריזה על תוכניותיה להפיק יקום חדש של סרטים משותפים, שיתחברו לסרטי ספיידרמן, שיתחיל עם הסרט "ספיידרמן: השיבה הביתה", חשפה סוני פרויקט שפיתחה סביב דמותו של האנטי-גיבור מורביוס. שארפלס וסזאמה נשכרו לכתוב את התסריט בנובמבר 2017, ולטו ואספינוזה הצטרפו רשמית לפרויקט ביוני 2018. הצילומים התחילו בפברואר 2019 בלונדון.

הסרט עתיד לצאת לאקרנים ב-31 ביולי 2020.

סונה

סונה (בערבית: سنة, תעתיק מדויק: סֻנָּה) פירושה נוהג, אורחות חיים. בתקופה הקדם-אסלאמית ("ג'אהיליה", קרי, תקופת הבערות) ציין המושג "סונה" את אורחות החיים הראויים לחיקוי של אבות השבט. במסורת המוסלמית הפכה המילה למציינת את הרגלי החיים של הנביא מוחמד, ואת הטקסים הדתיים שהנהיג במהלך 23 שנות שלטונו, שכל מוסלמי מצווה לחקותם ולדבוק בהם.

בסונה נכללו המנהגים והדעות של העדה המוסלמית בראשיתה, ולמעשה היא התקבלה כתורה שבעל-פה של האסלאם, כפרשנות המוסמכת לתורה שבכתב, היא הקוראן. את תיאור מעשיו של מוחמד קיבלו המוסלמים דרך מלוויו של הנביא ("א-צַחַאבַּה"), שדיווחו על מעשיו ודבריו בחדית' אך גם במנהגים ומסורות שעברו מאב לבן לאורך השנים (כגון תפילות מיוחדות).

באסלאם השיעי ה"סונה" היא מעשיהם ודבריהם של הנביא מוחמד, בתו פאטִמה ושנים-עשר האימאמים השיעים.

הסונה היא אוסף של מסורות שהועלו על הכתב, המתארות את אורח החיים של הנביא מוחמד, אימרותיו ומנהגיהם של חסידיו הראשונים. המוסלמים הנוהגים על פי הקוראן והסונה נקראים "מוסלמים סונים". רוב המאמינים המוסלמים בעולם כיום הם סונים.

סוני מיוזיק אנטרטיינמנט

סוני מיוזיק אנטרטיינמנט או סוני מיוזיק (באנגלית: Sony Music Entertainment ובראשי תיבות: SME) היא אחת מארבע חברות התקליטים הגדולות בעולם ונמצאת תחת שליטת החטיבה האמריקאית של התאגיד היפני, סוני.

באוגוסט 2004, התמזגה סוני עם ברטלסמן מיוזיק גרופ (BMG) הגרמנית, על בסיס 50% שליטה לכל אחת מהחברות, וכך נוסדה חברת "Sony-BMG"

.

בדצמבר 2008, מכרה ברטלסמן את חלקה ב-"Sony-BMG" לסוני תוך יצירת "סוני מיוזיק אנטרטיינמנט". עבור חלקה של ברטלסמן שילמה סוני 1.5 מיליארד דולר. לאחר מכן עברה BMG לתחום ניהול הזכויות הדיגיטלי.

ל"סוני מיוזיק אנטרטיינמנט" חברות תקליטים רבות; בהן: קולומביה רקורדס, אפיק רקורדס ו-RCA רקורדס.

ספיידרמן בקולנוע

ספיידרמן, דמות קומיקס של גיבור על שנוצרה על ידי סטן לי וסטיב דיטקו ושהופיעה בחוברות קומיקס בהוצאת מארוול קומיקס, הופיעה בעשרה סרטי לייב אקשן מאז שהופיעה לראשונה בשנת 1962.

בשנת 1999, הזכויות הקולנועיות על ספיידרמן נרכשו על ידי סרטי סוני לאחר שהיו בקיפאון למשך כמעט 25 שנה, מאז צאתו של סרט לייב אקשן ראשון של ספיידרמן בשנת 1977. סוני רכשה ממטרו גולדווין מאייר את התסריטים הקודמים שפותחו בידי קנון גרופ, סרטי קרולקו וניו קנון. בנוסף, האולפנים שכרו את התסריטאי דייוויד קפ שיעבוד על שכתוב תסריטו של ג'יימס קמרון. הבמאי סם ריימי נבחר על פני הבמאים רולנד אמריך, טים ברטון, כריס קולומבוס ודייוויד פינצ'ר לביים את הסרט בתחילת שנת 2000. בסדרת הסרטים של ריימי - הכוללת את הסרטים "ספיידרמן" (2002), "ספיידרמן 2" (2004) ו-"ספיידרמן 3" (2007) - מככבים אנסמבל של שחקנים כדוגמת טובי מגווייר, קירסטן דאנסט, ג'יימס פרנקו, רוזמרי האריס, קליף רוברטסון, ג'יי קיי סימונס, וילם דפו, אלפרד מולינה, תומאס היידן צ'רץ, טופר גרייס, ברייס דאלאס הווארד וג'יימס קרומוול.

סם ריימי התכוון להמשיך את סדרת ספיידרמן שלו, אולם בעקבות חילוקי דעות שהתגלעו בינו לבין אולפני הסרטים וכן חוסר שביעות רצונו מהסרט השלישי, הוא עזב את הפרויקט והוחלט לאתחל מחדש את סרטי הסדרה עם במאי ושחקנים חדשים. בשנת 2012 יצא הסרט "ספיידרמן המופלא" - הראשון בסדרת הסרטים השנייה, בבימויו של מארק וב ובכיכובם של אנדרו גארפילד, אמה סטון, סאלי פילד, מרטין שין, דיין דיהן, פליסיטי ג'ונס, כריס קופר, ריס איפנס, ג'יימי פוקס, פול ג'יאמטי ודניס לירי. בשנת 2014 יצא סרט ההמשך - "ספיידרמן המופלא 2"

זיכיון הסרטים מדורג במקום השישי ברשימת הזיכיונות שוברי הקופות הגדולים בכל הזמנים, לפי Box Office Mojo.

בפברואר 2015, אולפני מארוול הודיעו שספיידרמן ייקח חלק ביקום הקולנועי של מארוול, עם סרט סולו שמתוכנן לשנת 2017. כחודש לאחר מכן אושר שדמותו תופיע ב"קפטן אמריקה: מלחמת אזרחים". בשנת 2017 יצא סרט הקולנוע "ספיידרמן: השיבה הביתה" בבימויו של ג'ון וואטס ובכיכובו של טום הולנד כספיידרמן

ובשנת 2018 יצא הסרט החדש ספיידרמן: ממד העכביש. בשנת 2019 יצא הסרט ספיידרמן: רחוק מהבית

ספיידרמן המופלא 2

ספיידרמן המופלא 2 (באנגלית: The Amazing Spider-Man 2) הוא סרט גיבורי על אמריקאי המבוסס על סדרת הקומיקס "ספיידרמן" מבית סוני ומארוול קומיקס. את הסרט מביים מארק ווב, ומככבים בו אנדרו גארפילד ואמה סטון לצד אנסמבל שחקנים. הסרט יצא לאקרנים בארצות הברית במאי 2014. זהו הסרט החמישי בסדרת סרטי ספיידרמן, והוא סרט המשך לקודמו "ספיידרמן המופלא" משנת 2012.

בדומה לקודמו, הסרט יצא בגרסת תלת-ממד וב-IMAX וגם בגרסת IMAX 3D ברחבי העולם. הפקת הסרט החלה בשנת 2012, זמן קצר לאחר צאת הסרט הראשון לאקרנים. בסרט מככבים לצד אנדרו גארפילד ואמה סטון אנסמבל שחקנים כגון: דיין דיהן, ג'יימי פוקס, פול ג'יאמטי, פליסיטי ג'ונס, כריס קופר, קולם פאור ומרטון קסוקס.

מהשבוע הראשון שיצא הסרט הפך לשובר קופות עם הכנסות של 92 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון ו-200 מיליון דולר והוכתר ברשימת שוברי הקופות בתור שובר הקופות במקום השישי כאשר הצליח להכניס כ-708 מיליון דולר ברחבי העולם וזכה להצלחה גדולה והערצה בקרב מעריציו של ספיידרמן.

תוכנן סרט המשך, "ספיידרמן המופלא 3", אך ב-10 בפברואר 2015, מארוול קומיקס ואולפני דיסני חתמו על הסכם עם אולפני סוני שספיידרמן יופיע בסרטי היקום הקולנועי של מארוול ושיופק אתחול מחדש לספיידרמן, ללא השחקן הקודם אנדרו גארפילד. הסרט החדש של ספיידרמן נקרא "ספיידרמן: השיבה הביתה" והוא יצא לאקרנים ב-7 ביולי 2017, סרט זה לא היה חלק מסדרת "ספיידרמן המופלא" ולא מהווה המשך לספיידרמן המופלא 2.

סרטי קולומביה

סרטי קולומביה (באנגלית: Columbia Pictures) היא חברת סרטים, הפקות והפצות אמריקאית. מרכז החברה בהוליווד שבקליפורניה. החברה, הנמצאת בשליטת סרטי סוני, היא כיום חברת האולפנים החמישית בגודלה בעולם.

החברה הוקמה בשנת 1918 בשם "כהן - ברנדט - כהן" על שם מייסדי החברה, האחים ג'ק והארי כהן וג'ו ברנדט. החברה הוציאה את סרטה הראשון באוגוסט 1922. בשנת 1924 שינתה את שמה לשם "סרטי קולומביה". כעבור שנתיים הפכה לחברה ציבורית.

בשנותיה הראשונות הייתה "קולומביה" חברה קטנה בהוליווד, אולם היא גדלה במיוחד בסוף שנות העשרים, כתוצאה מעבודה מוצלחת עם הבמאי פרנק קפרה. בשנות ה-30 כבר הייתה אחד מהאולפנים הגדולים בארצות הברית. בשנת 1982 נרכשה החברה על ידי קוקה-קולה וחברת הבת שלה TriStar Pictures. בשנת 1989 נרכשה על ידי התאגיד היפני סוני.

סמל החברה הוא האנשה של ארצות הברית - דמותה של קולומביה מחזיקה בלפיד (רמז לפסל החירות).

במהלך השנים הפיקה החברה והפיצה אלפי סרטים. בין המפורסמים שבהם ניתן למנות את: "הגשר על הנהר קוואי" (1957), "לורנס איש ערב" (1962), "אדם בעקבות גורלו" (1969), "קרמר נגד קרמר" (1979), "מכסחי השדים" (1984), "חברים" (1985), "בחורים טובים" (1992), "ארין ברוקוביץ'" (2000),"בלאק הוק דאון" (2001), "ספיידרמן" (2002), "זכרונותיה של גיישה" (2005), "הפנתר הוורוד" (2006) ו-"2012" (2009).

פלייסטיישן 3

פלייסטיישן 3 (באנגלית: PlayStation 3 או בקיצור PS3) היא קונסולת המשחקים הנייחת השלישית של חברת סוני. הקונסולה שייכת לסדרת קונסולות הפלייסטיישן המצליחה.

חברת סוני הציגה לראשונה את קונסולת הפלייסטיישן 3 בתערוכת E3, התערוכה הבינלאומית למשחקים אלקטרונים, שהתקיימה במאי 2005 בלוס אנג'לס. סוני דחתה פעמים רבות את מועד ההשקה של הקונסולה עקב קשיים בייצור ובפיתוח. מכירת הקונסולה החלה לבסוף ב-17 בנובמבר 2006.

במאי 2017 הודיעה סוני על הפסקת ייצור פלייסטיישן 3. בכל שנות קיומה יוצרו כ-87 מיליון יחידות של הקונסולה.

קולומביה רקורדס

קולוּמביה רקורדס (באנגלית: Columbia Records) היא חברת תקליטים בבעלות סוני מיוזיק, חברת בת של סוני. החברה הוקמה בשנת 1887 ממיזוג של חברת הגרמופונים האמריקאית ומחלקת הגרמופונים של מעבדות וולטה. קולומביה הוא המותג הוותיק ביותר בתחום התקליטים. קולומביה היא אחת מארבעת חברות התקליטים הראשיות של סוני מיוזיק ביחד עם RCA רקורדס, ארטיסטה רקורדס ואפיק רקורדס.

אמנים אשר הקליטו עבור קולומביה רקורדס כוללים את בוב דילן, מיילס דייוויס, ג'וני קאש, סיימון וגרפונקל, ברוס ספרינגסטין, ברבה סטרייסנד, ג'אניס ג'ופלין, פול סימון, לאונרד כהן, AC/DC, אליס אין צ'יינז, אדל, לואי ארמסטרונג, טוני בנט, ארט גרפונקל, דייב בורבק, רוזמרי קלוני, מריה קארי, ג'ו זאווינול, ניל דיימונד, Earth, Wind & Fire, דיוק אלינגטון, פינק פלויד, ארול גרנר, בילי ג'ואל, ביונסה, ג'ון מאייר, ג'ורג' מייקל, ביל ווית'רס, שאקירה, פרנק סינטרה, ריי קוניף, בסי סמית', Foster the People, דן הורנסבי, הקלאש, פול וייטמן, 50 סנט, אנדי וויליאמס, סנטנה, פארל וויליאמס, הארי סטיילס וליטל מיקס, ראס.

שם במה

שם במה הוא שם בדוי (ההופך לעיתים לשם הרשמי) המשמש שחקן, מוזיקאי, מתאבק או בדרן במקום שמו המקורי. יכולות להיות סיבות שונות לשימוש בשם במה. העיקרית בהן היא ששמו המקורי של השחקן אינו שיווקי במידה מספקת.

דוגמאות אחדות:

אמינם (מרשל מת'רס)

מרילין מונרו (נורמה ג'ין מורטנסן בייקר)

וודי אלן (אלן סטיוארט קניגסברג)

אלטון ג'ון (רג'ינלד קנת דווייט)

סקרילקס (סוני-ג'ון מור)

בוב דילן (רוברט אלן צימרמן)

ליידי גאגא (סטפני ג'ואן אנג'לינה ג'רמנוטה)

צ'ארלי שין (קַרְלוֹס אְרְוִּין אֵסְטֵבֵז)

בונו (פול דייוויד יוסון)מעט יוצא דופן הוא השחקן ניקולס קייג', אשר נולד בשם ניקולס קופולה, ושינה את שמו בטרם זכה לפרסום, כדי שיתפרסם בזכות עצמו ולא בתור אחיינו של הבמאי הנודע פרנסיס פורד קופולה.

בשנות החמישים, בעת "ציד המכשפות" של הסנטור ג'וזף מקארתי, אשר רדף את מי שחשד בו כקומוניסט, ויצר "רשימה שחורה" של אנשים החשודים כקומוניסטים או כבעלי קשרים לקומוניזם, בה היו רשומים רבים מבמאי ותסריטאי הוליווד, עבדו רבים מהם תחת שם בדוי, על מנת שניתן יהיה להפיץ את הסרט שיצרו.

שם במה מיוחד במינו הוא "אלן סמית'י". זהו שם במה גנרי, שמאחוריו מסתתרים במאי קולנוע שסירבו מטעמים שונים (לרוב, אי-הסכמה עם האולפנים על עריכת הסרט) להזדהות כבמאים של סרט מסוים. מאז שנת 2000 אין איגוד במאי הקולנוע האמריקני מאפשר עוד שימוש בשם זה, לאחר שה"סוד" נחשף לציבור הרחב.

שימוש בשם במה נפוץ מאוד בעולם הבידור למבוגרים. שחקנים ושחקניות פורנו משתמשים בשם במה כדי לשמור על פרטיותם, כאשר השם האמיתי של רובם לא נחשף בפומבי. שימוש בשם במה נפוץ גם בקרב חשפניות ודוגמניות עירום.

שר (זמרת)

שר (באנגלית: Cher; נולדה בתאריך ב-20 במאי 1946) היא זמרת, שחקנית, מנחת טלוויזיה, אשת עסקים ואייקון אופנה אמריקאית.

במהלך קריירה שנמשכת יותר מחמישים שנים, שר עסקה בתחומים רבים בתעשיית הבידור לרבות שירה, ריקוד, תיאטרון, קולנוע וטלוויזיה. זוכת פרס אוסקר לשחקנית הטובה ביותר, בגראמי, באמי, בשלושה פרסי גלובוס הזהב ורבים אחרים. לשר 26 אלבומי סולו, 5 אלבומי אולפן יחד עם בעלה לשעבר סוני בונו ועשרות אלבומי אוסף. מכירת אלבומיה מסתכמת בלמעלה מ-180 מיליוני תקליטים. נחשבת לאחת האמניות המצליחות ביותר בעולם ומכונה בתקשורת "אלילת הפופ".

שר החלה את דרכה כחלק מצמד הפולק רוק סוני ושר, יחד עם בעלה דאז, סוני בונו. במקביל להצלחה הגדולה של הזוג פיתחה שר קריירה מוזיקלית עצמאית. בשנות ה-70 הצמד הפך למנחי תוכניות טלוויזיה פופולריות ביחד ולחוד. לאחר הגירושין, המשיכה שר בקריירת שירה עצמאית כאשר הסגנונות המועדפים עליה התפתחו והשתנו במרוצת השנים בין דיסקו בשנות ה70, רוק בשנות ה80, פופ בשנות ה90, ודאנס בשנות ה-2000.

את קריירת המשחק שלה החלה בברודוויי בשנת 1982. ב1983 ביצעה את המעבר לקולנוע ושיחקה במספר סרטים מוצלחים, בינהם סילקווד עליו הייתה מועמדת לפרס האוסקר לשחקנית המשנה ומסכה עליו זכתה בפרס השחקנית הטובה ביותר בפסטיבל קאן. בשנת 1987 כיכבה בסרט מוכת ירח עליו זכתה בפרס האוסקר לשחקנית הטובה ביותר.

בשנת 1998 שחררה את אלבום האולפן המצליח ביותר שלה Believe, שכלל שיר באותו השם אשר הפך לאחד הסינגלים הנמכרים ביותר בכל הזמנים. השיר כלל שימוש חלוצי באוטו-טיון , אשר כונה ״אפקט שר״, ונכנס אל המקום הראשון בבילבורד הוט 100 ובכך זיכה את הזמרת בשני שיאי גינס: הזמרת המבוגרת ביותר (52) עם להיט מקום ראשון, והפער הגדול ביותר בין להיטי מקום ראשון בין 1973 ו-1998.

בשנת 2002 יצאה שר לסיבוב הופעות שאמור היה לסמל את פרידתה ועזיבתה את עולם הבידור והבמות. למרות זאת, ממשיכה עד היום להופיע ולהשתתף בסרטים, בינהם מאמה מיה! Here We Go Again אשר לווה באלבום האולפן ה26 של שר Dancing Queen. האלבום מלווה בטור עולמי לרבות הופעות באוסטרליה, צפון אמריקה ואירופה.

מחוץ לעולם הבידור שר ידועה כפעילה פוליטית אשר תומכת במפלגה הדמוקרטית וכתומכת בזכויות להט"ב ובמאבק במלחמה באיידס.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.