סדיגורה

סדיגורה, כמקובל בשפת יהודי המקום (אוקראינית: Садгора סדהורה; רומנית: Sădăgura סדגורה; פולנית: Sadagóra סאדגורה) - היא פרוור של עיר המחוז צ'רנוביץ שבאוקראינה, כ-6 קילומטר ממרכז העיר. בעבר הייתה סדיגורה עיירה עצמאית.

סאדיגורה (פרוור)
Садгора, Чернівці
Coat of arms of Chernivtsi
סמל סדיגורה
Sadigura kloiz
בית המדרש בעיירה
מדינה אוקראינה  אוקראינה
אובלסט מחוז צ'רנוביץ צ'רנוביץ
חבל ארץ בוקובינה
ראש העיר מיקולה פדורוק (Mykola Fedoruk)
עיר אם צ'רנוביץ
תאריך ייסוד 1770
אוכלוסייה
 ‑ בפרוור 28,227 (2004)
קואורדינטות 48°21′00″N 25°58′00″E / 48.35°N 25.96666667°E 
אזור זמן UTC +2
http://www.city.cv.ua

הקהילה היהודית

האוכלוסייה היהודית

העיר נוסדה ב-1769 ומיד נמשכו אליה יהודים לרוב. הייתה בתחום הקיסרות האוסטרית, המתיישבים היהודים היו ברובם המכריע חסידים.[1]

ערב מלחמת העולם הראשונה הגיע האוכלוסייה היהודית בסדיגורה לשיא של 5,060 נפשות, כמות שירדה בצורה חדה עם סיומה של מלחמת העולם הראשונה ויציאת האוסטרים מבוקובינה. לאחר מלחמת העולם השנייה נשארו בסדיגורה רק 5 משפחות יהודיות.

ממשיך השושלת של אדמו"רי רוזין וסדיגורה הוא רבי ישראל משה פרידמןהאדמו"ר השישי מסדיגורה, המתגורר בישראל.

  • הנתונים מתוך "פנקס הקהילות רומניה"
האוכלוסייה היהודית בין השנים 1774–1945
שנה נפשות % מתוך האוכלוסייה
1774 103 -
1776 186 -
1873 3,591 -
1880 3,888 80.4
1910 3,410 74.0
1914 5,060 -
1919 900 -
1930 1,459 -
1941 654 -
1945 5 משפחות -

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ פרופ' חיים רבין, אנציקלופדיה כללית מסדה, הוצאת "אלומות" בע"מ, תשכ"ו, כרך חמישי, עמוד 123
אברהם יוסף שפירא

אברהם יוסף (מוניה) שפירא (כ"ב באדר א' ה'תרפ"א, 2 במרץ 1921 – כ"ג בסיוון תש"ס, 26 ביוני 2000) היה חבר הכנסת מטעם אגודת ישראל ויהדות התורה ואיש עסקים.

אברהם יעקב פרידמן (השלישי)

הרב אברהם יעקב פרידמן (ה' באלול תרפ"ח, 21 באוגוסט 1928 - י"ט בטבת תשע"ג, 1 בינואר 2013) היה האדמו"ר מסדיגורה וחבר נשיאות מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל.

אברהם יעקב פרידמן (השני)

רבי אברהם יעקב פרידמן (ח' באב תרמ"ד, 30 ביולי 1884 – ה' בטבת תשכ"א, 24 בדצמבר 1960), היה האדמו"ר מסדיגורה, עלה לארץ ישראל והיה בין אדמו"ריה הבולטים של תל אביב.

אברהם יעקב פרידמן מסדיגורה (הראשון)

רבי אברהם יעקב פרידמן מסדיגורה (כ' בחשוון ה'תק"פ - י"א באלול ה'תרמ"ג; 8 בנובמבר 1819 - 1 בספטמבר 1883), היה בנו השני של רבי ישראל פרידמן מרוז'ין ומייסד חסידות סדיגורה. נקרא גם 'האדמו"ר הזקן מסדיגורה'.

אהרן פרידמן (סדיגורה)

רבי אהרן פרידמן (י"ב בתשרי תרל"ז - י"ט בתשרי תרע"ג) היה האדמו"ר השלישי בחסידות סדיגורה. מכונה ה"קדושת אהרן".

זלמן נחמיה גולדברג

הרב זלמן נחמיה גולדברג (מכונה הגרז"ן; נולד בי' בשבט ה'תרצ"א, 28 בינואר 1931) הוא ראש ישיבה ודיין ישראלי, חבר בדימוס בבית הדין הרבני הגדול והעורך הראשי של האנציקלופדיה התלמודית.

ממייסדי בית הדין הפרטי לענייני ממונות "הישר והטוב" וראש ישיבת "דעת משה" של חסידות סדיגורה בירושלים. בעבר שימש גם ראש ישיבה בבית המדרש של המרכז האקדמי לב וראש כולל לדיינות "שבט ומחוקק".

חיים מאיר יחיאל שפירא (מוגלניצא)

רבי חיים מאיר יחיאל שפירא (תקמ"ט - ט"ו באייר תר"ט), "השרף ממוגלניצא", היה מהבולטים באדמו"רי פולין בזמנו. נכדו של רבי ישראל מקוז'ניץ.

חסידות במרחב הרומני

במרחב הרומני, הכולל מחוזות שהיו חלק מרומניה בתקופות מסוימות בהיסטוריה, פעלו כל זרמי היהדות של התקופה, החסידות, האשכנזים הישנים, רפורמיזם שכונה גם מודרניזם, הנאו-אורתודוקסיה, הספרדיות והיהדות הלאומית. הרבה חצרות חסידיות פעלו במרחב זה במהלך המאה ה-19 והמאה ה-20 והשפיעו על דמותה של יהדות רומניה ועל חיי הדת והתרבות שלה.

בנסיכות מולדובה (מאוחר יותר חבל מולדובה ברומניה) חדרו והתבססו בהדרגה בשטפנשט, בבוחוש, בפשקאן ובאדז'וד, החצרות החסידיות המונהגות על ידי בני משפחת פרידמן. בני המשפחה הזאת ייסדו, בתקופה שבין מלחמות העולם, חצרות חסידיות גם בפלוישט ובבוקרשט במונטניה. במקביל לחצרות של בני משפחת פרידמן התקיימו חצרות של אדמו"רים מהמשפחות לנדמן (Landman), דרברמדיגר (Derbaremdiger), הלפרין (Halperin) ופרנקל. בבוקובינה בלטה גם משפחת האדמו"רים האגר (Hager) ובבסרביה המשפחות פרידמן וטברסקי (Twerski) ותנועת חב"ד. בטרנסילבניה היו ענפים של משפחת האגר וחסידות סטמר (בחלק שהיה פעם חבל מרמורש שהיום כלול בטרנסילבניה).

חסידות דרוהוביץ'

חסידות דרוהוביץ' (ביידיש: דרוהוביטש) היא חצר חסידית, ענף של חסידות קוז'ניץ וחסידות סדיגורה. החסידות פעלה בעיר דרוהוביץ' ולאחר מכן בארץ ישראל. אבי השושלת היה רבי חיים מאיר יחיאל שפירא מדרוהוביץ'.

צאצא של השושלת, הרב אביעזר שפירא מכהן כיום כרב בית המדרש של החסידות בירושלים.

חסידות סאסוב

חסידות סאסוב היא חסידות גליציאנית. אבי השושלת היה רבי שלמה מייער, בנו של רבי חנוך הניך מאלעסק. כיום מכהנים אדמו"רים מהשושלת בישראל, לונדון וניו יורק.

חסידות סדיגורה

חסידות סדיגורה היא חצר חסידית מבית רוז'ין שנוסדה בעיירה סדיגורה שבחבל בוקובינה. היא אחת מהחסידויות שהוקמו על ידי צאצאיו של רבי ישראל מרוז'ין שבעצמו ישב בעיירה סדיגורה לאחר בריחתו מהצאר ניקולאי הראשון.

אדמו"רה הנוכחי של החסידות הוא רבי ישראל משה פרידמן, ומרכז החסידות הוא בבני ברק.

חסידות רוז'ין

חסידות רוז'ין היא שושלת חסידית שראשה היה רבי ישראל פרידמן מרוז'ין. השושלת פעלה בעיקר בחבלי הארץ פודוליה, בוקובינה, גליציה המזרחית וכן בווינה שהיו אז ברחבי האימפריה האוסטרו-הונגרית, וכן ברומניה במולדובה ובמחוז בקאו. כיום השושלת פעילה בעיקר בישראל.

ישראל משה פרידמן

רבי ישראל משה פרידמן (נולד ד' באב תשט"ו, 23 ביולי 1955) הוא האדמו"ר מסדיגורה וחבר מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל. קודם לכן היה רב ודיין בקהילה בלונדון.

ישראל פרידמן מסדיגורה

רבי ישראל פרידמן (כ' בשבט תרי"ב - י"ג בתשרי תרס"ז) היה האדמו"ר השני בחסידות סאדיגורה. מכונה בחסידות ה"אור ישראל".

מחלוקת צאנז-סדיגורה

מחלוקת צאנז-סדיגורה (מכונה גם מחלוקת צאנז - רוז'ין) הייתה מחלוקת פנים–חסידית גדולה שפרצה באופן פומבי באדר תרכ"ט (פברואר 1869). רבי חיים הלברשטאם מצאנז עמד בראש המערכה נגד בניו של רבי ישראל פרידמן, האדמו"ר מרוז'ין, בטענה כי הם אינם נאמנים לדרך התורה. ראשיתה קשורה בסיפורו הדרמטי של רבי דוב בער (ברני'ו) פרידמן שפרש ממעמדו כאדמו"ר והתחבר למשכילים.

מרדכי שלום יוסף פרידמן

רבי מרדכי שלום יוסף פרידמן (י"ז בכסלו תרנ"ז, 22 בנובמבר 1896 - כ"ט בניסן תשל"ט, 26 באפריל 1979) היה אדמו"ר בדור הרביעי לחסידות סדיגורה. מכונה ה"כנסת מרדכי".

ניסן ב"ק

ניסן בָּ"ק (1815, ברדיצ'ב - י' בכסלו תר"ן דצמבר 1889, ירושלים) היה מדפיס ספרים ואיש ציבור בישוב הישן בארץ ישראל במאה התשע עשרה.

המסורת המשפחתית רואה בשם ב"ק את ראשי התיבות 'בעל קורא', תפקיד בו שימש אחד מאבות המשפחה. על פי גרסה אחרת, ב"ק הוא ראשי תיבות: "בן קדושים", כי אחד מאבות המשפחה נהרג על קידוש השם.

שלום יוסף פרידמן

רבי שלום יוסף פרידמן (י"ג בתשרי ה'תקע"ג - י"א באלול ה'תרי"א) מסדיגורה, היה אדמו"ר חסידי, בנו הבכור של רבי ישראל פרידמן מרוז'ין.

שלמה חיים פרידמן

רבי שלמה חיים פרידמן (כונה "ר' שלמה'ניו"; א' בסיוון תרמ"ז, מאי 1887 – כ"ו באב ה'תשל"ב, 6 באוגוסט 1972) היה האדמו"ר מסדיגורא, סופר ועסקן.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.