סביבתנות

סביבתנות היא דאגה לשימור, שיקום או שיפור הסביבה הטבעית. תנועה זו קוראת לשינוי טכנולוגי, מדיני ואישי על מנת שאלו יתאימו לתנאי הסביבה ולשמירה על המאזן האקולוגי.

The Earth seen from Apollo 17
כדור הארץ כפי שהוא נראה מהחללית אפולו 17. תצלום היסטורי זה, המכונה תמונת גולת השיש הכחולה, עזר בהבאת נושא הסביבתנות לעין הציבור.

זיהוי הבעיה

המחקר המדעי בתחום האקולוגיה כמו גם הגידול של טביעת הרגל האקולוגית האנושית בעקבות הגידול באוכלוסין, בצריכה של חומרי גלם וביצירת זיהום, הובילו לכניסה הדרגתית של חשיבה סביבתית לתוך הספירה החברתית, החל מתחילת המהפכה התעשייתית ועד לתחילת המאה ה-20. משמעות הדבר הייתה בעיקר התמודדות עם בעיות בריאות מקומיות שנגרמו עקב התיעוש הכבד - לעובדים בתעשייה ולתושבי הערים, כמו גם הקמתן של שמורות טבע.

החל משנות ה-60, וצאת ספרה של רייצ'ל קרסון אביב דומם, החלה לתפוס תאוצה תפיסה הוליסטית ועמוקה יותר, שהתמקדה בבעיות בעלות מישור ארצי ולאחר מכן עולמי - הרס נהרות, כריתת יערות הגשם, הכחדת מינים, התחממות עולמית, הידלדלות שכבת האוזון, השפעת רעלים על מארג המזון ועוד. למרות שתפיסה זו לא הייתה חדשה באופן כללי, היא הייתה חדשה בתרבות המערבית. ובנוסף למתחים בין מעמדות כלכליים ובין תרבויות שונות, התחזקו מאוד שני קונפליקטים חדשים - הקונפליקט בין הדור הנוכחי לדורות העתיד, וזה בין המין האנושי לשאר מיני היצורים החיים.

בניסיון לענות על דאגות אלו הוקמו מוסדות פוליטיים וחברתיים רבים: מוסדות אקדמיים לחקר קשרי הגומלין בין האדם לסביבה, התפתחות הכלכלה הסביבתית, מפלגות וארגונים "ירוקים", תקנות וחוקים במדינות, אמנות ומוסדות בינלאומיים להגנה על הסביבה וכן התקדמות בטכנולוגיות "ירוקות". ניסיונות אלו הביאו להצלחות רבות, גרמו לשינוי תודעתי נרחב, והאטו במקרים רבים את הגידול הפוטנציאלי של השפעת האדם על הסביבה, אולם כמעט לפי כל הפרמטרים השפעה זו לא פחתה, ובקרב מדענים רבים, כמו גם הוגים ואנשי ציבור מכרסמת דאגה עמוקה מפני התדרדרות סביבתית-חברתית מהירה. עוד בשנות ה-60 הצהיר הכלכלן קנת בולדינג כי "כל מי שמאמין שצמיחה מעריכית יכולה להמשיך לנצח בעולם סופי - הוא משוגע או כלכלן". עם העשורים התחזקה אמונה זו וב-1992, לדוגמה, כ-1,700 מדענים פרסמו הצהרה משותפת הנקראת: "אזהרת מדעני העולם לבני אנוש", שנחתמה גם על ידי למעלה מ-50% מזוכי פרס נובל במדעים שחיו באותה תקופה. ההצהרה טענה שמגמות נוכחיות של פיתוח "עלולות לשנות את עולם החי עד כדי כך שהוא לא יהיה מסוגל לקיים את החיים בדרך שאנו מכירים. שינויים יסודיים הם הכרחיים אם אנו רוצים להימנע מן ההתנגשות שאליהן מובילה דרכנו הנוכחית."

מקורות השראה ומחלוקת

אידאולוגיה זו, שבאה לידי ביטוי גם בספרים כמו "גבולות לצמיחה", ובהקמת ענף הכלכלה האקולוגית, שואבת את השראתה מתוך תובנות מעולם האקולוגיה והפיזיקה. היא מנסה לנתח את החברה האנושית באופן הוליסטי ומערכתי כמעוגנת בתוך העולם הטבעי, ושואפת להגיע לחברה בת קיימא - חברה המסוגלת להתקיים במשך דורות רבים. דבר זה עומד פעמים רבות בהתנגשות עם אידאולוגיות נגדיות: הן אידאולוגיות התומכות בגידול אוכלוסין ללא גבול על רקע מסורות דתיות או לאומניות, והן עם האידאולוגיה הקפיטליסטית-מודרנית המצמצמת את הטבע לכדי "משאבי טבע" פאסיביים שיש לנהל אותם בחוכמה על מנת להביא למקסימום את הצמיחה הכלכלית שהיא טובה, הכרחית ואפשרית; רואה באדם צרכן בלתי נלאה, עצמאי שאינו תלוי באחרים (בניגוד לרעיון של מארג יחסים אקולוגי), ושליט כל-יכול של הטבע המוגבל רק על ידי יכולת ההמצאה שלו.

ירוק כהה וירוק בהיר

יש המחלקים את התנועה הסביבתית לשני מחנות, ירוקים בהירים וירוקים כהים. ירוק בהיר הוא החלק היותר גלוי והיותר פופולרי של התנועה הסביבתית שכולל את הקבוצות הסביבתיות המפורסמות והציבוריות יותר כמו גרינפיס, ידידי כדור הארץ ומועדון סיירה. ירוקים בהירים לא הולכים אחר הסביבתנות כאידאולוגיה פוליטית נפרדת, ותחת זאת מחפשים לתת דגש סביבתי חזק יותר בתוך אידאולוגיות קיימות כמו שמרנות, סוציאליזם או ליברליזם.

הירוקים הכהים שורשיים יותר מאשר הירוקים הבהירים, כלומר, לתפיסתם נדרשים שינויים יותר יסודיים ועמוקים של אופן התנהלות החברה האנושית; הם נוטים להאמין כי כל האידאולוגיות הפוליטיות הנוכחיות (לפעמים ההתייחסות היא אל האדיאלוגיה של התעוש) הן בעיתיות ומובילות באופן טבעי להרס סביבתי היות שהן לא רואות במין האנושי חלק מהסביבה הטבעית אלא צורת חיים גבוהה יותר הזכאית לקחת מה שברצונה מהטבע. ירוקים כהים טוענים כי דבר זה מוביל לדגש לא מבוקר על צמיחה כלכלית אשר קיים בתוך כל האידאולוגיות הקיימות. הזרמים הירוקים הכהים קשורים לרעיונות של אקולוגיה עמוקה, פוסט-חומרנות ופשטות מרצון, הוליזם, השערת גאיה ועוד. ההפרדה בין ירוקים בהירים לירוקים כהים באה לידי ביטוי לדוגמה במאבקים בין פלגים שונים של מפלגת הירוקים הגרמנית.

ראו גם

קישורים חיצוניים

איכות הסביבה

איכות הסביבה (או הגנת הסביבה) הוא תחום עיסוק הנוגע ליחסי הגומלין בין האדם לבין סביבתו הטבעית או זו שנוצרה על ידיו. המדעים המספקים מידע או פתרונות לתחום זה מכונים מדעי הסביבה, ועמם נמנים בין היתר: אקולוגיה, מדעי האטמוספירה, מדעי כדור הארץ, הנדסה כימית, הנדסת מים. התחום הוא גם כר פורה לאידאולוגיות פוליטיות וחברתיות הקוראות להתחשבות רבה יותר בשיקולים סביבתיים במסגרת הפיתוח הכלכלי.

אנרכיה (קומיקס)

אנרכיה (באנגלית: Anarky) הוא דמות בדיונית של אנטי גיבור המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Detective Comics #608 מנובמבר 1989 והיא נוצרה על ידי הכותב אלן גראנט והמאייר נורם ברייפוגל כיריבו של באטמן.

אנרכיה הוא האלטר אגו של לוני מאצ'ין, ילד פלא עם ידע בפילוסופיה רדיקלית אשר פועל תחת הדחף להפיל ממשלות משלטונן כדי לשפר תנאים חברתיים. סיפורים הסובבים את אנרכיה לעיתים כוללים תמות פוליטיות ופילוסופיות. הדמות קרויה על שם פילוסופיית האנרכיזם, בעיקר אנטי-סטטיזם. נושאים חברתיים רבים הועלו כל אימת שהדמות הופיעה, כדוגמת סביבתנות, אנטי-מיליטריזם, ניצול כלכלי ושחיתות שלטונית. הסיפורים בהם הופיע אנרכיה מציגים מחוות למקורות מידע פוליטיים ופילוסופיים, וכן מצטטים פילוסופים ותאורטיקנים אנרכיסטים. בהמשך דמותו פותחה ועסקה גם בסוציאליזם, פופוליזם, רציונליזם, אתאיזם וכלכלת שוק.

דמותו תוכננה להופיע באופן חד פעמי בקשת-הסיפור "אנרכיה בגות'אם", אך הכותב אלן גראנט הציג אותו בהופעות אורח לאורך שנות התשעים, ובשנת 1997 הוא פרץ לתודעה ונעשה פופולרי בעקבות מיני סדרה מוגבלת בכתיבתו של גראנט ובאיורו של ברייפוגל שזכתה לביקורות חיוביות ולמכירות גבוהות. כרך שני לסדרה נוצר בשנת 1999 בידי הצוות המקורי, זכה לשפל ביקורות ומכירות ואף הכותב אמר כי התאכזב מהסדרה. בעקבות ביטול הכרך השני לאחר 8 חוברות ועזיבתו של גראנט מDC קומיקס הדמות נעדרה מכותרי DC פרט להופעות קמע קצרות בשנים 2000, 2001 ו-2005 עד שנעשה לדמות משנה בהרצת "רובין" בכתיבת פביאן ניצ'זה משנת 2008. ניצ'זה שינה את אפיון הדמות, אשר חזרה בהרצת "רובין האדום" בכתיבתו עד שבוטלה בשנת 2011 בגלל איפוס וחידוש הכותרים "ה-52 החדשים".

בשנת 2013, הדמות הופיעה בסדרת האנימציה "היזהרו מהבאטמן" ובמשחק-הווידאו "באטמן ארקהם אוריג'ינס", ואנרכיה שלישי הופיע לראשונה ביקום DC בינואר 2014 בחוברות "חיל הפקחים הירוקים" כחלק מאירועי "באטמן: שנת האפס". אנרכיה חדש, סמואל יאנג, הופיע ביוני 2014 בחוברות "קומיקס בלשי". את דמותו בעונה הרביעית של סדרת הטלוויזיה הלייב אקשן "החץ" מגלם השחקן אלכסנדר קלברט.

ביולוגיה

בִּיּוֹלוֹגְיָה (מיוונית: תורת החי) היא ענף במדעי הטבע, העוסק בהרכבו של עולם החי והצומח, במקור החיים, ברבגוניותם, בהתנהגותם של היצורים החיים, וביחסי הגומלין בינם לבין עצמם ובינם לבין סביבתם.

כיום, ביולוגיה אינה נתפסת כדיסציפלינה יחידה, אלא כמסגרת המאגדת מספר רב של דיסציפלינות העוסקות בתופעות הקשורות לחיים וליצורים חיים. אף כי חלק מדיסציפלינות אלה - למשל בוטניקה וזואולוגיה - הן עתיקות יומין, הביולוגיה התפתחה כמדע המאחד אותן, ובוחן את קשרי-הגומלין ביניהן רק במאה ה-19, אז נתגלו תהליכים ותכונות המשותפים ליצורים חיים ככלל.

בהיותה תחום רחב כל-כך, מתחלקת הביולוגיה לתחומי-משנה רבים ושונים. החלוקה לפי סוג האורגניזם, שהייתה נהוגה בעבר, אחראית לתחומים כגון בוטניקה - חקר הצמחים, ומיקרוביולוגיה - חקר המיקרואורגניזמים; אך ניתן לחלק את תחומי הביולוגיה גם לפי קנה המידה של התופעות הנחקרות: למשל, ביולוגיה מולקולרית עוסקת בתחום המולקולרי, פיזיולוגיה עוסקת בתפקודים של האורגניזם, ואילו אקולוגיה עוסקת ביחסי גומלין בין אורגניזמים וביחסיהם עם הסביבה.

כיום נחשבת הביולוגיה לאחד מענפי המדע המרכזיים. יותר ממיליון מאמרים מתפרסמים בתחום מדי שנה[דרוש מקור], וסוגיות מרכזיות בתחום, למשל הנדסה גנטית, ניצבות הן בחזית המחקר המדעי והן בעין הסערה של הדיון הציבורי.

הבנק האסייני להשקעות בתשתיות

הבנק האסייני להשקעות בתשתיות (AIIB, Asian Infrastructure Investment Bank; בסינית מפושטת: 亚洲基础设施投资银行; בסינית מסורתית: 亞洲基礎設施投資銀行) נוסד בשנת 2015 והוא מוסד בנקאי מולטילטרלי לפיתוח אזורי המספק הלוואות ואשראי להשקעות למטרות פיתוח במדינות אסיה. הבנק נוסד ביוזמת ממשלת סין שהצהירה על החשיבות בקידום פיתוחה של יבשת אסיה וכן על רצונה להעמיד אפשרויות נוספות למימון לטווח ארוך עבור פיתוח תשתיות באזור. הבנק החל את פעילותו בתאריך 25 בדצמבר 2015 וזאת לאחר שעשר מדינות המחזיקות מעל 50% מהון הבנק אישררו את הצטרפותן לבנק. משרדי הבנק נמצאים בבייג'ינג.

כיום בבנק חברות 61 מדינות מתוכן 40 מדינות אזוריות הנכללות באזור הפעילות של הבנק (ובכללן ישראל) ו-21 מדינות לא-אזוריות. המדינות היחידות מיבשת אסיה שאינן חברות בבנק הן יפן, קוריאה הצפונית וטייוואן.

עקרונות היסוד של הבנק הן פתיחות, שקיפות, עצמאות ואחריותיות כאשר יש דגש רב בעבודת הבנק על סביבתנות, פרויקטים ירוקים וברי קיימא. מטרותיו של הבנק מוגדרות בקידום פיתוח כלכלי, לסייע ביצירת רווחה ולחבר בין כל חלקי יבשת אסיה תוך שימת דגש על בחירת פרויקטים ברי-קיימא אשר מתמקדים בצרכים העתידיים של היבשת. בנוסף הבנק מקדם שיתוף פעולה אזורי בהתמודדות עם אתגרי פיתוח, בשיתוף פעולה הדוק עם מוסדות פיתוח מולטילטרליים ובילטרליים מדינתיים ופרטיים.

הליכות ג'יין

הליכות ג'יין (באנגלית: Jane's Walk, נכתב בעברית בתעתיק "ג'יינ'ס ווק") היא כינוי לסדרת סיורים רגליים מודרכים הנערכים בערים שונות ברחבי העולם. הסיורים נקראים על שם ג'יין ג'ייקובס, מי שהייתה חוקרת תכנון ערים ידועה, והם נערכים מדי שנה בשבוע הראשון של חודש מאי, לציון יום הולדתה. הרצאות שונות מתקיימות בכל "הליכה", בתחומים מגוונים, הנוגעים לאותה עיר או שכונה, כגון אדריכלות, קולינריה, זכויות עובדים, אמנות או סביבתנות. הסיורים מאורגנים תמיד על ידי מתנדבים, כך שההשתתפות בהם היא ללא עלות, והם פתוחים לכל אדם.

טורף-על

טורף-על (באנגלית: apex predator) הוא מושג המייצג טורפים אשר נמצאים בראש שרשרת המזון במערכת אקולוגית ואין להם טורף טבעי בבגרותם. זואולוגים מגדירים טריפה כהריגה ואכילה של אורגניזם אחר, הגדרה זו אינה כוללת, לרוב, טפילים ובקטריות. טורפי-העל ממוקמים ברמת ההזנה הגבוהה ביותר, ובעלי תפקיד מכריע בתחזוקת בריאותה של המערכת האקולוגית בה הם חיים. מחקר אודות מארג מזון ימי הגדיר את טורפי-העל במיקום גבוה מרמת הזנה 4. מושג טורפי-העל מיושם בדרך כלל בנוגע להתנהלות חיות הבר והטבע, סביבתנות, ותיירות אקולוגית.

לעיתים תכופות שרשראות מזון קצרות הרבה יותר ביבשה, כשקצה שרשרת המזון מוגבלת לרמת הזנה השלישית, כדוגמת חתולים גדולים, תנינים, צבועים, זאבים או נחשי החנק הענקיים הטורפים אוכלי עשב גדולים. טורפי-על אינם בהכרח היפר אוכלי בשר (שתזונתם מכילה מעל 70% בשר). לדוגמה, דובי גריזלי ובני אדם, הם גם אוכלי בשר אולם בעיקר אוכלי כל. הכלב, טורף אופייני יותר מהאדם או מרוב הדובים, הוא לרוב יותר אוכל נבלות מאשר טורף, אולם הורג מפעם לפעם חיות מקנה או חיות בר ומשתתף עם האדם בכמה סוגי ציד, ובתחומים אלו הוא מסווג כטורף-על; הדבר תקף במיוחד לגבי גזע הכלבים הגדולים מולוסר שלו תכונות הגודל, הכוח, העוצמה, הזריזות, המהירות, הערמומיות, החוכמה והאגרסיביות של זאבים, דובים, חתולים גדולים וצבועים, אולם בניגוד לטורפים אלו אינו נוטה לטרוף את האדם. מהיבט זה ניתן להגדיר טורף-על ככזה שקשה מדי להרוג אותו בשגרה למטרת מזון, אם כי לעיתים הם יכולים להיטרף על ידי טורפי-על אחרים שבדרך כלל אינם רואים בהם טרף. כמה בעלי חיים עשויים להיות טורפי-על בסביבה אחת אולם לא באחרת, כגון כלבים מבויתים וחתולים, שניהם עלולים להחריב סביבה אקולוגית (דוגמה אחת מני רבות היא הגדרונים של איי סטפן אותם הכחידו החתולים).

ירוק (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

מארי בוקצ'ין

מארי בוקצ'ין (Murray Bookchin‏, 14 בינואר 1921 - 30 ביולי 2006) היה סופר, נואם סוציאליסט ליברטראני ואנרכיסט אמריקאי ממוצא יהודי, מייסד זרם ה"אקולוגיה החברתית" הקשור לזרמי המחשבה של הסוציאליזם הליברטרי ו, האנרכיזם האקולוגי סביבתנות. כתב 24 ספרים על פוליטיקה, פילוסופיה, היסטוריה, תכנון עירוני ואקולוגיה.

בוקצ'ין היה אנטי-קפיטליסט רדיקלי ותומך נלהב למען ביזור החברה. כתביו על מוניציפליזם ליברטרי, תאוריה של דמוקרטיה שורשית ואישית, השפיעו על התנועה הירוקה ועל קבוצות פעולה ישירה אנטי-קפיטליסטיות כמו "שחרור הרחובות". הוא ביקר בחריפות פילוסופיות ביוצנטריות כגון אקולוגיה עמוקה, ואת האמונות בדבר דטרמניזם ביולוגי של הסוציוביולוגיה. הביקורת שלו על הירוקים בני העידן החדש, כמו קלרין ספרטנק (Charlene Spretnak), תרמה לפיצולים בתנועה הירוקה בארצות הברית בשנות ה-90.

מפלגה ירוקה

מפלגה ירוקה היא מפלגה המבוססת על סביבתנות או קיימות, הישענות על דמוקרטיה שורשית, אי-אלימות, וצדק חברתי, כולל הזכויות של עמים ילידים. "ירוקים" מאמינים כי נושאים אלה קשורים באופן אינהרנטי לבריאות האקולוגית, החברתית והגופנית של בני אדם.

מפלגת הירוקים של אנגליה וויילס

מפלגת הירוקים של אנגליה וויילס (באנגלית: Green Party of England and Wales, בוולשית: Plaid Werdd Cymru a Lloegr), ובקיצור GPEW, היא מפלגה ירוקה הפועלת באנגליה ובויילס. זוהי המפלגה הירוקה הגדולה ביותר בבריטניה, והיא כוללת מספר סיעות אוטונומיות אזוריות, כמפלגת הירוקים הוולשית. מנהיגי המפלגה, במשותף, הם קרוליין לוקס וג'ונתן ברטלי.

המפלגה הוקמה בשנת 1990 בגין התפצלות המפלגה הירוקה הקודמת למפלגות נפרדות: המפלגה הירוקה הסקוטית, המפלגה הירוקה בצפון אירלנד ואנגליה וויילס. המפלגה מקושרת ל"ירוקים הגלובליים" (Global Greens), רשת בינלאומית המאגדת מפלגות ירוקות, וכן למפלגה הירוקה האירופאית. לעיתים נשתקפה המפלגה ככזו הפועלת למען מטרה עיקרית ויחידה, סביבתנות, אולם חרף שמירתה של המפלגה על עקרונות סביבתיים ותמיכה באקולוגיה פוליטית, היא תומכת גם במדיניות כלכלית קהילתית, הכוללת שירותים ציבוריים מקומיים וממומנים היטב, במסגרת כלכלה יציבה הנקראת "steady state economy" , ובנוסף היא תומכת בבחירות בשיטה היחסית. המפלגה גם תומכת בנושאים ליברלים וחברתיים רבים כזכויות בעלי חיים, נישואים חד-מיניים וזכויות להט"ב. כמו כן, המפלגה מתנגדת למוסד המלוכה:יושבת ראש

המפלגה לשעבר נטלי בנט הכריזה כי תשכן את הוד מעלתה בדיור ציבורי.למפלגה נציג אחד בבית הנבחרים הבריטי, נציג אחד בבית הלורדים, שלושה נציגים בפרלמנט האירופי, ושני נציגים באספת לונדון.

מרגרט אטווד

מרגרט אלינור אטווד (באנגלית: Margaret Eleanor Atwood; נולדה ב-18 בנובמבר 1939) היא סופרת, משוררת ומבקרת ספרות קנדית. אטווד זכתה בפרס מאן בוקר ובפרס ארתור סי. קלארק, הייתה מועמדת לפרס המושל הכללי בקנדה שבע פעמים, וזכתה בו פעמיים. זכתה בפרס דן דוד בחקר ההווה בתחום "ספרות – סיפורה של המאה ה-20" לשנת 2010.

היא ידועה בעיקר בשל עבודתה הספרותית, אך גם שירתה מוערכת ביותר. מקור ההשראה לרבים משיריה הוא מיתוסים ומעשיות, שעניינו אותה בצעירותה. אטווד גם פרסמה סיפורים קצרים בכתב העת פלייבוי.

אטווד מרבה לעסוק ולהתבטא בעניינים חברתיים ופוליטיים וכתבה, בין היתר, מספר מאמרים על ישראל והסכסוך הישראלי-ערבי. היא פמיניסטית ופעילת סביבתנות אקטיביסטית.

מרצ

מרצ היא מפלגת שמאל סוציאל-דמוקרטית ציונית ישראלית. המפלגה הורכבה בשנת 1992 מאיחוד של המפלגות רצ, מפ"ם וחלק משינוי. השם מרצ מורכב מהאותיות מ' ורצ, אותיות שהופיעו על פתקי ההצבעה של המייסדות, מפ"ם ורצ. המפלגה הייתה בשיאה בכנסת ה-13, כשזכתה ל-12 מנדטים.

לקראת הבחירות לכנסת העשרים ושתיים התאחדה מרצ עם ישראל דמוקרטית ועם התנועה הירוקה, לרשימה המשותפת המחנה הדמוקרטי. בראש הרשימה עומד יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, ושותפיו להנהגה הם ח"כ סתיו שפיר וראש הממשלה לשעבר אהוד ברק.

סביבה

האם התכוונתם ל...

פיות רדיקליות

פיות רדיקליות (באנגלית: Radical Faeries) היא רשת קווירית רוחנית עולמית. התנועה, המאמצת מרכיבים של אנרכיזם ושל סביבתנות, נחשבת לעיתים לתת-תרבות נאו-פגנית.

הכינוי "פיות" הוא כינוי גנאי רווח להומואים באנגלית; כדי להבדילם מהיצורים המיתיים, המילה נכתבת "Faerie" בכתיב אנגלי עתיק.

פילוסופיה של הטבעונות

טבעונות נובעת במקרים רבים מעמדות והשקפות פילוסופיות, כלומר השקפות הנובעות מערכי מוסר המכתיבים אורח חיים. קיים טווח רחב של גישות פילוסופיות הניכר בכתביהם של הוגים טבעוניים (או המזוהים עם טבעונות) משתי המאות האחרונות. עמדות פילוסופיות אלה עשויות להיות גמישות ודינאמיות - חלקן לא בהכרח מקובלות על רבים מאלו המגדירים עצמם טבעונים.

בעידן המודרני, עם התיעוש הגובר של תעשיות משק-החי, החלו להישמע יותר ביקורות גם לגבי תעשיות הביצים והחלב. ספרה של רות הריסון, "מכונות חיות", שיצא לאור בבריטניה ב-1964, מתח ביקורת חריפה על הרעת תנאי הגידול של בעלי-חיים עקב תיעוש משק החי. כעשור לאחר מכן, הספר "שחרור בעלי-חיים" של הפילוסוף האוסטרלי, פיטר סינגר, הציג נימוקים נגד אכילת מוצרים מהחי, בטענה שהדבר יעזור למנוע התעללות מיותרת בבעלי-חיים. גישתו של סינגר נסמכת על מסורת הפילוסופיה התועלתנית, הדוגלת ברעיון כי יש להעריך את ההצדקה המוסרית למעשה על-פי איזון התועלת מול הנזק הנגרם מהם לכלל הנוגעים בדבר. סינגר טוען כי כיום התועלת מאכילת מוצרים מהחי היא זניחה לעומת הסבל הנגרם לבעלי-חיים, בדרך-כלל, כתוצאה מניצולם למטרות מזון. בניגוד לגישתו התועלתנית של סינגר, הציג ב-1983 הפילוסוף האמריקאי טום ריגן, בספרו "הטיעון לזכויות בעלי-חיים", טיעון בעד טבעונות המתבסס על גישה דאונטולוגית, על-פיה לבעלי-חיים יש זכויות-יסוד שאינן ניתנות להפרה, גם לא בהצדקה שהדבר מביא תועלת לאחרים (אלא אם כן מדובר במקרי חירום, כגון הצלת חיים). על-פי גישתו של ריגן, ניצול בעלי-חיים למזון אינו ניתן להצדקה גם אם הוא נעשה תוך צמצום הסבל לבעלי-חיים, אלא רק במצבים קיצוניים כאשר הוא נחוץ לצורך הישרדות.

פרס הקיום הנכון

פרס הקיום הנכון (באנגלית: Right Livelihood Award) הוא פרס המוענק מדי שנה, החל משנת 1980, לארגון או אדם אשר "עובדים על פתרונות מעשיים ומופתיים לבעיות הדחופות ביותר הניצבות בפני העולם היום". הפרסים מוענקים על ידי ועדה בינלאומית, הנבחרת בידי חמישה חברי ועדה קבועים אליהם מצטרפים מומחים בינלאומיים, על הישגים בתחומים שונים כגון זכויות האדם, סביבתנות, פיתוח בר קיימא, בריאות, חינוך ושלום. בפרס זוכים בדרך כלל כארבעה אנשים או ארגונים, והם מתחלקים ביניהם בסכום כספי של 3 מיליון קרונות שוודיות. נכון לשנת 2016, הוענקו כ-166 פרסים לאנשים וארגונים מ-68 מדינות.

יוזם הפרס הוא הפילנתרופ הגרמני-שוודי, יעקב פון אקסל, פרופסור וחבר בפרלמנט האירופי לשעבר, לאחר שלא הצליח במאמציו לשכנע את קרן פרס נובל להעניק פרסי נובל בתחומים נוספים. הפרס נקרא גם "פרס נובל האלטרנטיבי", אולם אינו קשור אליו או לוועדה הבוחרת בזוכים בפרס נובל.

מאז 1985 טקס הענקת הפרס נערך בבניין הפרלמנט השוודי בסטוקהולם, בדרך כלל בשבוע הראשון של חודש דצמבר, בימים שלפני טקס פרסי נובל המסורתי, כאשר חברי הפרלמנט ממפלגות שונות משמשים כמנחיו.

צ'רוקי

האַנִיוּנְוִייַה, הידועים יותר בכינויים האמריקני צ'רוקי (בצלאגי: ᎠᏂᏴᏫᏯ, באנגלית: Cherokee) הם שבט אמריקני יליד שחי באמריקה הצפונית. בתחילת ההתיישבות הבריטית באזור במאה ה-17 ישבו בני השבט בחלקה המזרחי והדרום-מזרחי של ארצות הברית לעתיד. רובם הועבר בכוח מערבה לכיוון רמת אוזרק. הם היו אחד השבטים שתוארו כחמשת השבטים המתורבתים. לפי מפקד אוכלוסין שנערך בשנת 2000, זוהי הקבוצה הגדולה ביותר בקרב השבטים האינדיאנים בארצות הברית.

קבוצת נגב

קבוצת נגב (ידועה גם בשם "נגב קרמיקה") היא רשת ישראלית לעיצוב הבית בבעלות קרן ויולה ויריב לרנר, העוסקת בייצור ומכירה של אריחי גרניט פורצלן ובמכירת כלים סניטריים וברזים. יו"ר הרשת הוא יריב לרנר והמנכ"ל הוא אורי גלבוע. בקבוצת נגב מועסקים מעל 1,100 עובדים, מתוכם כ-150 במפעל בירוחם והיתר בסניפים ברחבי הארץ, וכן במרכז הלוגיסטי ובמשרדי ההנהלה של החברה בראשון לציון.

שימור

שימור פעולה לשחזור ושיקום, שמירת מצב קיים או מניעת נזק עתידי.

האם התכוונתם ל...

קיימות
מושגי מפתח איכות הסביבהאקולוגיה • סביבתנות • טביעת רגל אקולוגיתמאזן אקולוגיצדק בין דוריהתחממות עולמיתהתיישנות מתוכננת Recycling symbol2
אסטרטגיות סביבתיות חשיבה סביבתיתקיימות מקומיתחינוך סביבתיאקו-אנרכיזםאקולוגיה עמוקה
פסולת הפחתה במקורקומפוסטשימוש חוזרמיחזורמדרג הפסולתהתכלותשטח הפסולת של האוקיינוס השקטRDF (מיחזור)
תשתיות ובנייה תחבורה בת קיימאבנייה ירוקהתכנון רגיש למיםבנייה באדמהבנייה תואמת אקלים
גינון וחקלאות גינה קהילתיתגינון יובשניחקלאות אורגניתגידול ביו-אינטנסיבימזון מקומיגינון גרילהפרמקלצ'רגינון יערות
אנרגיה אנרגיה חלופיתאנרגיה ירוקהאנרגיה מתחדשתאנרגיה סולאריתאנרגיית רוחאנרגיה הידרואלקטרית
כלכלה תרבות הצריכהמזון מהירשיווק ירוקGreenwashפיתוח בר-קיימאהשקעה אחראיתכלכלה אקולוגית
מיזמים אג'נדה 21יום ללא קניותתערוכת קלינטקתחבורה היום ומחרפרויקט עדןביוספירה 2 • BedZED • יום איכות הסביבה העולמישמיטה ישראלית
ארגונים הארגון הבינלאומי לפסולת מוצקההחזית לשחרור כדור הארץהמרכז לקיימות מקומיתטבע עברי

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.