סאקורה

סאקוּרָה (桜 או 櫻) הוא השם היפני לעץ הנוי דובדבן. פרי הדובדבן נקרא סאקוראנבו (桜ん坊).

הסאקורה הוא סמל יפני, היסטורי ותרבותי, המסמל את האופי היפה אך החמקמק ובר-החלוף של החיים, ומופיע תדיר באמנות יפנית. את יופיו של עץ הדובדבן היפני חוגגים בפסטיבל ההאנאמי (花見, הסתכלות על פרחים).

זן הדובדבן האהוב ביותר ביפן הוא ה"סומיי יושינו". פרחיו כמעט לבנים לגמרי, ולעיתים בעלי גוון חיוור ביותר של ורוד, בעיקר ליד הגבעול. פרחיו בדרך כלל פורחים ונושרים לפני שהעלים יוצאים, על כן העצים נראים כמעט לבנים לגמרי מהצמרת מטה.

סוגים אחרים הם "יאמה סאקורה" (山桜-דובדבן ההרים), "יאה סאקורה" ו"שידארה סאקורה". ל"יאה סאקורה" פרחים גדולים ועבים עם אבקנים ורודים עשירים. ל"שידארה סאקורה", או "הדובדבן המתייפח", יש ענפים הנופלים מטה כמו אלו של הערבה, מרוצפים בפרחים ורודים.

כל שנה, עוקבים היפנים אחר ה"סאקורה זנסן" (桜前線) או "חזית פריחת הדובדבן". היא מתחילה באוקינאווה בפברואר ובדרך כלל מגיעה לקיוטו וטוקיו לקראת סוף חודש מרץ או תחילת חודש אפריל. אז היא ממשיכה צפונה, ומגיעה להוקאידו כמה שבועות מאוחר יותר.

יפן העניקה לארצות הברית בשנת 1912 3,000 עצי דובדבן במתנה כדי לחגוג את הידידות המתפתחת בין המדינות. העצים נמצאים בפארק הפוטומק המערבי לאורך נהר הפוטומק הזורם דרך וושינגטון הבירה. יפן העניקה לארצות הברית 3,000 עצים נוספים בשנת 1956. עצי הדובדבן ממשיכים להוות מוקד משיכה פופולרי לתיירים ומושא פסטיבל פריחת הדובדבן הלאומי כשהם מגיעים לפריחה מלאה בתחילת האביב.

בשנות ה-30 של המאה ה-20 קמה ביפן תנועה מהפכנית שנקראה "אגודת פרחי הדובדבן" שביצעה כמה ניסיונות הפיכה.

SakuraBlossomsCloseUp
מבט מקרוב על פריחת הדובדבן

קישורים חיצוניים

AEW Full Gear

Full Gear היה אירוע היאבקות מקצועית בשיטת השלם וצפה של ארגון ההיאבקות All Elite Wrestling‏ (AEW). האירוע נערך ב-9 בנובמבר 2019 באולם רויאל פארמס ארנה בבולטימור, מרילנד.שמונה קרבות התנהלו באירוע, כולל אחד שהתקיים במופע המקדים לאירוע. בקרב המרכזי, ג'ון מוקסלי ניצח את קני אומגה בקרב ללא סנקציות. עוד ברשימת הקרבות, כריס ג'ריקו ניצח את קודי ושמר על אליפות העולם של AEW לאחר שחברו של קודי, MJF, שעמד בפינת הזירה שלו לאורך הקרב, זרק מגבת לבנה לתוך הזירה במהלך ניסיון ההכנעה של ג'ריקו, מה שהוביל לעצירת הקרב ולכך שקודי לעולם לא יוכל לקבל קרב על אליפות העולם של AEW, ריהו ניצחה את אמי סאקורה ושמרה על אליפות הנשים של AEW, ו-SoCal Uncensored (פרנקי קאזריאן וסקורפיו סקיי) ניצחו את הלוצ'ה בראדרס (פנטגון ג'וניור וריי פיניקס) ופרייבט פארטי (אייזיאה קאסידי ומארק קוון) בקרב זוגות משולש ושמרו על אליפות הזוגות של AEW.

אולפני נ.ל.ס

אולפני נ.ל.ס היה אולפן דיבוב שהוקם ב-1990 על ידי עוזי פוקס. פוקס ניהל את הפקת הדיבובים באולפן, ואף תרם את קולו לסדרות רבות שדובבו בו, בהן "פוקימון", בה שר את שיר הפתיחה העברי שהפך קאלט של ממש, "אוטובוס הקסמים" (שיר פתיחה), "סאקורה לוכדת הקלפים", "קיד וקאט" "שאמן קינג", "בובספוג מכנסמרובע", "טוקיו מיו מיו", נאדי בארץ הצעצועים (1994) ועוד.

בסוף שנת 2012 נמכרו האולפנים לבעלים חדשים, ונפתחו מחדש תחת השם "אולמן מדיה". האולפן החדש הוקם בשנת 2013 על ידי משפחת אולמן, כחלק מקבוצת "אולמן תקשורת".

הסדרה "בובספוג מכנסמרובע", שדובבה באולפני נ.ל.ס מראשית שידורה בארץ ועד לסגירתם, דובבה בעבר באולפני "אולמן מדיה" וכיום על ידי וידאופילם אינטרנשיונל, כאשר צוות השחקנים נשאר זהה.

אימפריית מאלי

אימפריית מאלי הייתה אימפריה מסחרית שפרחה במערב אפריקה מהמאה ה-13 עד המאה ה-16 לספירה. האימפריה הוקמה על ידי סונדיאטה קייטה והתפרסמה בזכות עושרם של שליטיה, במיוחד של מנסא מוסא הראשון, מלך מאלי. זאת הייתה האימפריה הגדולה ביותר במערב אפריקה והיא השפיעה עמוקות על התרבות של מערב אפריקה באמצעות התפשטות השפות שלה, חוקיה ומנהגיה.

האימפריה החלה בתור ממלכה שהייתה מורכבת מאנשי הקבוצה האתנית-אפריקאית מנדינקה בחלקו העליון של נהר ניז'ר, סביב העיר ניאני . במהלך המאות ה-11 וה-12 היא החלה להתפתח כאימפריה בעקבות דעיכתה של אימפרית גאנה מצפון. במהלך תקופה זו עברו נתיבי הסחר דרומית לסוואנה של אפריקה, מה שהביא להמרצת צמיחתה. סונדיאטה קייטה נחשב כמייסד האימפריה. הוא שלט בין השנים 1230–1260 והרחיב את גבולותיה, שנחשבים לחלקה המערבי של מאלי של ימינו. סונדיאטה קייטה היה נסיך לוחם של שושלת קייטה , אשר קראה לשחרור העם המאלי משלטון מלך אימפריית סוסו , סומורו קאנטה . לאחר מותו של סונדיאטה קייטה, מלכי מאלי הוזכרו בתואר מאנסה .

בנו של סונדיאטה קייטה, מאנסה אולי הראשון (Ouali Keita I), הגדיל את הייצור החקלאי של האימפריה וכצעד כלכלי ופוליטי הקים חאג' לעלייה לרגל למכה, שכן האימפריה התבססה על האסלאם עוד מתקופתו של אביו. לאחר שורת ניסיונות לא חוקיים לתפוס את כס המלוכה הפך, בשנת 1298, סאקורה , מפקד לשעבר בצבא, לקיסר והיה לאחד משליטי האימפריה החזקים ביותר, אשר הרחיב מאוד את שטחה של מאלי. בזמן שלטונו, ב-1307, עלה למכה. סאקורה נהרג בדרכו חזרה ממכה, וכס המלוכה חזר לצאצאיו של סונדיאטה קייטה. לאחר שלטונם של שלושה קיסרים נוספים הפך, בשנת 1312, מוסא קייטה לקיסר. בין השנים 1324–1326 ביצע מוסא עלייה מפורסמת לרגל. מתנותיו הנדיבות למצרים הממלוכית גרמו לערך הזהב לרדת מאוד, שכן ערכו נפל בקהיר ולא עלה חזרה במשך מספר שנים. בשנת 1337 ירש אותו בנו מאגן הראשון, אשר הודח בשנת 1341 מכסאו על ידי דודו סולימאן (Souleyman Keita) .

לאחר מותו של סולימאן ב-1360, ירש אותו בנו והחלה תקופה של מלחמת אזרחים, שגררה קונפליקטים ומאבקים פוליטיים במאלי. אימפרית מאלי הייתה כבר חלשה עוד בטרם החלה מלחמת האזרחים. החל מ-1507 מדינות שכנות כבשו את השטחים הקיצוניים של מאלי. בין השנים 1542–1545 פלשו כוחות מאימפריית סונגהאי לעיר הבירה ניאני, אך לא הצליחו לכבוש את האימפריה. בשנת 1670 בזזה ושרפה אימפריית באמאנה את ניאני. אימפריית מאלי התפוררה במהירות, חדלה מלהתקיים והוחלפה על ידי ממלכות עצמאיות. בני משפחת קייטה נסוגו לעיירה קאנגבדה, שם הפכו למנהיגים.

אלון ליטבק

אלון ליטבק (נולד ב-10 באוגוסט 1982) הוא מנחה טלוויזיה, שחקן, מדבב וזמר ישראלי, זכה לפרסום בעקבות השתתפותו בתחרות השירה "כוכב נולד 2".

אנימה (הנפשה)

אַנִימֶה (ביפנית: アニメ להאזנה (מידע • עזרה)) הוא שם כללי המקובל מחוץ ליפן לאנימציה שמקורה ביפן ומאפייניה ניתנים לזיהוי כאנימציה יפנית אותנטית. ביפן עצמה המילה "אנימה" היא שם לכל אנימציה, ללא התייחסות לארץ המוצא.

אנימה במובן הצר היא סדרה או סרט אשר נוצרו בשימוש של טכניקות אנימציה דו-ממדית או תלת-ממדית בסגנון ייחודי של איורים בעלי מאפיינים פיזיים ברורים לדמויות (מאנגה). סגנון זה מתאפיין בעיניים גדולות במיוחד, אף ופה קטנים ושיער מעוצב באופן קיצוני וצבעוני, אם כי אמנים מסוימים שומרים על מאפיינים יותר ריאליסטיים. הפצות אנימה מבוססות לרוב על מאנגה, ולרוב הן ייבוא של מאנגות לאנימציה חיה. עם זאת, לעיתים קרובות האנימות אינן נאמנות באופן מלא לעלילה המקורית.

ב-1917 נוצרה לראשונה אנימציה באופן מסחרי ביפן, והייצור של אנימה יפנית עלה בהתמדה מאז. הסגנון האמנותי האופייני של האנימה התפתח במהלך שנות ה-60 של המאה ה-20 עם השפעה ניכרת מיצירותיו של אמן המאנגה אוסאמו טזוקה. סרטי וסדרות האנימה מופצים ברחבי העולם באולמות הקולנוע, בערוצי הטלוויזיה, ודרך האינטרנט. סרטי וסדרות האנימה מסווגים לז'אנרים רבים המכוונים לקהלי יעד רחבים וגדולים.

נכון ל-2019 תעשיית האנימה ביפן מורכבת מ-430 אולפני הפקה, כאשר אולפני ההפקה המרכזיים הם סטודיו ג'יבלי, גאינאקס, וטואי אנימציה. אף על פי שמספר סרטי האנימה מהווים רק חלק קטן מכמות סרטי הקולנוע שמופקים מדי שנה ביפן, רוב המכירות של תקליטורי DVD ו-Blu-ray עם סרטים יפנים מקוריים ברחבי העולם הם סרטי אנימה. בנוסף לכך, סרטי וסדרות האנימה זכו להצלחה בינלאומית לאחר שהחלו להיות מופקים תכנים עם דיבוב לאנגלית ולשפות אחרות ברחבי העולם. נכון ל-2016 סדרות האנימה היפניות היוו כ-60% מסך סדרות הטלוויזיה המצוירות שמופקות ברחבי העולם.בישראל אנימה מזוהה בעיקר עם סדרות ילדים (קודומו) עקב יבוא של עשרות סדרות אנימה יפניות המיועדות בעיקר לקהל הצעיר במהלך שנות ה-80 ושנות ה-90 אשר נערכו באופן ניכר מהמקור ושודרו בתוספת דיבוב לעברית. חלק מהסדרות הללו הפכו עם השנים לקלאסיקות בקרב ישראלים. סדרות אנימה במגוון רחב יותר של ז'אנרים צברו פופולריות הולכת וגוברת בישראל במהלך העשור הראשון והשני של המאה ה-21, במיוחד הודות לטכנולוגיית הסטרימינג באינטרנט, כאשר סדרות אנימה רבות המיועדות לצופים מבוגרים שודרו לבסוף גם בטלוויזיה בישראל ללא כל עריכה וללא דיבוב לעברית.

ביקור התזמורת

ביקור התזמורת הוא סרט קולנוע ישראלי שזכה ב-8 פרסי אופיר ועלה לאקרנים בשנת 2007. זהו סרט הביכורים של הבמאי הישראלי ערן קולירין, שגם כתב את התסריט. הסרט זכה להצלחה ביקורתית ומסחרית גדולה בישראל ובעולם ואף גרף פרסים רבים בתחרויות בינלאומיות.

דובדבן

דובדבן (שם מדעי: Prunus subgenera Cerasus) הוא תת-סוג של פרונוס, סוג הכולל בין השאר את השקד, את האפרסק ואת המשמש. עונת קטיף הדובדבנים מתחילה בסוף מאי-תחילת יוני ונמשכת כחודשיים.

דניאל מגון

דניאל מגון (נולד ב-15 במרץ 1988) הוא שחקן ומדבב ישראלי. אחיהם של אליענה ויהונתן מגון.

טסובאסה כרוניקל

טסובאסה: רזרבואר כרוניקל (ツバサ - RESERVoir CHRoNiCLE - טסובאסה רזבואה קורוניקוּרוּ) היא סדרת מאנגה שעובדה לסדרת אנימה, סרט קולנוע באורך מלא וסרט OAV. הסדרה נוצרה על ידי חברת קלאמפ והופצה על ידי המגזין שונאן.שתי הדמויות הראשיות, סאקורה ושאורן, מבוססים כנראה על דמותיהם של שאורן לי וסאקורה קינומוטו,שהופיעו במאנגה אחרת של קלאמפ,סאקורה לוכדת הקלפים

יפן

יפן (ביפנית: 日本 – הגייה: ניהוֹן, ובעבר הייתה מקובלת ההגייה: ניפּוֹן; משמעות המילה היא "מקור השמש") היא מדינת איים בצפון-מערב האוקיינוס השקט, הנמצאת ביבשת אסיה. למרות היותה מדינה בינונית מבחינת שטחה, יפן היא המדינה השישית בעולם מבחינה תעשייתית, והמדינה הרביעית מבחינת עוצמתה הכלכלית, בחישוב לפי תמ"ג. יפן מכונה גם בשם: "ארץ השמש העולה" או "ארץ שמונת האיים הגדולים".

יפן היא ארכיפלג של 6,852 איים. האיים הראשיים הוקאידו, הונשו, שיקוקו וקיושו מהווים 97% משטחה היבשתי של יפן. כחברת ארגון המדינות המתועשות (G7), מונה אוכלוסייתה של יפן למעלה מ-127 מיליון איש, והיא המדינה העשירית בגודלה מבחינת אוכלוסייה. על פי האו"ם וארגון הבריאות העולמי, יפן היא המדינה שתוחלת החיים בה היא הגבוהה בעולם. מטרופולין טוקיו רבתי, בירת יפן, הוא אזור המטרופולין הגדול בעולם ובו למעלה מ-30 מיליון תושבים.

מאהו שוג'ו

מאהו שוג'ו (ביפנית: 魔法 少女, באנגלית: Magical girl), היא תת-סוגה פופולרית במאנגה ואנימציה יפנית אשר עלילתן מתמקדת בנערות בעלות יכולות על-אנושיות וכוחות קסם אשר משתמשות בכוחותיהן על מנת להילחם ברוע ולהציל את העולם.

סדרות מאהו שוג'ו ששודרו בישראל כוללות את סיילור מון, סאקורה לוכדת הקלפים, בנות הים פיצ'י פיצ'י פיץ' וטוקיו מיו מיו אשר שודרו כולם בערוץ הילדים.

נארוטו

נארוטו (ביפנית: ナルト; ברומאג'י: Naruto) היא סדרת אנימה שנוצרה על ידי מסאשי קישימוטו ופורסמה לראשונה ביפן בנובמבר 1999. עלילת הסדרה מתרחשת בעולם בדיוני ומתמקדת בהרפתקאותיו של אוזומאקי נארוטו, נינג'ה מתבגר אשר מעוניין לזכות בהכרה ושואף בבוא היום להפוך למנהיג הכפר שלו (ההוקאגה) ולנינג'ה החזק מכולם.

סדרת המאנגה של נארוטו יצאה לראשונה לשווקים ביפן בשנת 1999 על ידי המוציא לאור היפני Shueisha במגזין היפני "Weekly Shōnen Jump". סדרת המאנגה הסתיימה בנובמבר 2014, לאחר 72 כרכים.

בעקבות הצלחת סדרת המאנגה הפיק אולפן האנימציה סטודיו פיירו שתי סדרות אנימה המבוססות על עלילת סדרת המאנגה. הסדרה הראשונה שודרה לראשונה ב-3 באוקטובר 2002 ברשת הטלוויזיה היפנית TV Tokyo והכילה 220 פרקים, בעוד שסדרת ההמשך "נארוטו: שיפודן" (מסעות ההוריקן), שהתבססה על חלקה השני של סדרת המאנגה, משודרת ביפן החל מה-15 בפברואר 2007 ושודרה עד 24/3/2017.

מלבד סדרות האנימה, סטודיו פיירו הפיק גם עשרה סרטי קולנוע באורך מלא בסדרה ותשעה סרטי OVA (סרטים קצרים אשר יצאו ישירות ל-DVD). מוצרים נלווים נוספים בסדרה כוללים משחקי וידאו ומשחקי קלפים שפותחו על ידי מספר חברות שונות.

סאקורה לוכדת הקלפים

סאקורה (ביפנית: カードキャプターさくら, באנגלית: Cardcaptor Sakura) היא סדרת מאנגה יפנית שהוסבה לסדרת אנימה בת 70 פרקים שהופקה לטלוויזיה בין השנים 1996 ל-2000 ושני סרטים.

בשנת 2017 שודר בטלוויזיה פרק מיוחד ובתחילת שנת 2018 חודשה ההפקה לטלוויזיה לעונה רביעית.

בישראל שודרה הסדרה בערוץ הילדים, הן בדיבוב עברי והן בגרסתה היפנית.

סאקורה קינומוטו

סַאקוּרה קִּינוֹמוֹטוֹ (ביפנית: 木之本 桜) היא דמות בדיונית, גיבורת המאנגה וסדרת האנימה של קלאמפ, "סאקורה לוכדת הקלפים". בכל ההוצאות המקוריות של האנימה (כולל את הסרטים, ומשחקים), מדובבת סאקורה על ידי סאקורה טנגה ובגרסה העבריות על ידי דנה רישפי.

עידו מוסרי

עידו מוסרי (נולד ב-17 באפריל 1978) הוא שחקן, במאי, מנחה טלוויזיה, מוזיקאי ומדבב ישראלי.

פוסומה

פוסומה (ביפנית: 襖) הם מסכים מרובעים שניתן להזיזם מצד לצד במטרה לשנות את גודל החדר, או המשמשים דלתות. גודלם הוא לרוב 90 סנטימטרים על 180 סנטימטרים, בדומה לטטאמי, ועוביים הוא 3-2 סנטימטרים. עם העלייה בגובה הממוצע של האוכלוסייה היפנית, כך עלה גובהו של הפוסומה, והגובה הממוצע כיום עומד על 190 סנטימטרים, בעוד שבעבר הגיעו לגובה של 170 סנטימטרים. הפוסומה בנוי מסבכת עץ המכוסה בקרטון ובשכבה של נייר או בד משני הצדדים. לרוב יש לפוסומה שולי ורנית.

באופן מסורתי נהוג לצייר על הפוסומה, בדרך כלל תיאורי טבע, כגון הרים, יערות או חיות. הפוסומה המודרני עשוי להגיע חלק, או עם הדפסי מניפות, עלי שלכת, פרחי סאקורה, עצים או צורות גאומטריות.

בדומה לשוג'י, נעים הפוסומה על מסילות עץ ברצפה ובתקרה. המסילה העליונה נקראת קמואי (鴨居) והתחתונה - שיקיאי (敷居). פוסומה, שוג'י וטטאמי מהווים את מרכיביו העיקריים של הוואשיצו - חדר בסגנון יפני.

קלאמפ

קלאמפ היא קבוצת כותבות ומאיירות מאנגה יפניות המורכבת כולה מנשים. חלק מסדרות המאנגה אשר יצרו עובדו לסדרות אנימה מצליחות. חברות הקבוצה הן נאנאסה אקווה (Nanase Ohkawa), מוקונה (Mokon), טסובאקי (Tsubaki) ואיראגאשי סאטסוקי (Igarashi Satsuki).

קלאמפ מכרו מעל ל-100 מיליון עותקי מאנגה נכון לאוקטובר 2007.

הקבוצה החלה לפעות ב-1987 ומנתה כ-11 חברות. כאשר החלו לכתוב את RG Veda בשנת 1989 הקבוצה ירדה לכ-7 חברות. בשנת 1993 הקבוצה הצתמתמה עוד יותר ונשארו ארבע החברות המרכיבות אותה כיום.

שוג'ו

שוג'ו (少女) הוא מונח שמקורו בשפה היפנית המתייחס לנערות צעירות ברמה המילולית, השימוש במילה קובע סוג ז'אנר בתחום סדרות האנימה וחוברות המאנגה המיועדות לילדות ונערות צעירות טרם גיל ההתבגרות.

עלילת הז'אנר, בשונה מהשונן, היא ברובה פנטזית, רומנטית וקסומה. גיבורת הז'אנר הן לרוב ילדות ונערות.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.