נתן קירש

נתן (נייטי) קירשאנגלית: Nathan Kirsh; נולד ב-6 בינואר 1932) הוא איש עסקים, מיליארדר ופילנתרופ דרום אפריקאי יהודי. במרץ 2019 העריך המגזין פורבס את הונו בכ-4.9 מיליארד דולר אמריקני[1].

נתן קירש
Nathan Kirsh
מקום מגורים אסוואטיני

ביוגרפיה

קירש נולד בדרום אפריקה וגדל בפוטשפון , בשנת 1952 סיים תואר ראשון במסחר באוניברסיטת וייטווטרסראנד . לאחר לימודיו החל לנהל את העסק המשפחתי, מפעל לזיקוק לתת לתעשיית הבירה, אותו ירש מאביו שנפטר כשהיה בן 16. בהמשך נכנס לעסקי הסחר בסחורות חקלאיות ואחר כך לבנקאות במדינת אסוואטיני (אז סווזילנד). בשנת 1971 מכר מחצית מעסקיו לממשלה המקומית והחל להשקיע בעסקים גם בממלכה המאוחדת ובישראל, בין השאר רכש מניות בחברה לישראל וחברת פרוטרום.

בשנת 1981 היה שותף ברכישת השליטה בחברת רסקו[2]. בשנת 1984 רכש 75% ממניות חברת מגל מערכות ביטחון מהתעשייה האווירית לישראל, באמצעות חברת ההחזקות "מירה-מאג", שבבעלותו בשותפות עם איש העסקים יעקב אבן עזרא[3][4]. ביוני 1988 היה שותף בקבוצה שזכתה במכרז להקמת מרינה הרצליה[5]. בין השאר החזיק במניות רשת הולמס פלייס העולמית ובישראל[6].

חיים אישיים

קירש נשוי לפרנסס הר, ולהם שלושה ילדים, בן אחד, פיליפ קירש ושתי בנות. הם מתגוררים באזולוויני שבאסוואטיני, והוא בעל אזרחות של ארצות הברית, דרום אפריקה ואסוואטיני.

פילנתרופיה

בשנת 2008 הקים, יחד עם שותפו לעסקים בישראל יעקב אבן-עזרא, את "קרן נתן", במטרה לסייע בהקמה וצמיחה של עסקים קטנים במדינת ישראל, מתוך אמונה שעסקים אלה תורמים רבות לצמיחתה של כלכלת המדינה[7].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ "Forbes profile: Nathan Kirsh". Forbes. בדיקה אחרונה ב-30 במרץ 2019.
  2. ^ דוד ליפקין, חריקות בממלכת המיליארדר, מעריב, 10 בספטמבר 1985
  3. ^ עידו אלון, גם לאחר המימושים: האחזקות של נתן קירש במגל עדיין שוות 120 מיליון שקל; של אבן עזרא מסתכמות ב-40 מיליון שקל, באתר הארץ, 1 ביולי 2004
  4. ^ גתית פנקס, ‏"הגיע הזמן שאפנה את הבמה במגל לדור הבא", באתר גלובס, 4 ביולי 2006
  5. ^ אורי גינוסר, קבוצת נייטי קירש זכתה במיכרז המרינה בהרצליה, מעריב, 1 ביוני 1988
    אריק מירובסקי, מכירת "האי" במרינה: ורטהיים וקירש לא יחויבו בדמי תיווך, באתר הארץ, 27 במרץ 2011
  6. ^ רון שטיין, ‏ניתוח "גלובס" להנפקת הולמס פלייס: המספרים לא מסתדרים, באתר גלובס, 8 בנובמבר 2017
  7. ^ ספיר פרץ, ‏דרושים יזמים עניים, באתר גלובס, 27 בינואר 2008
התעשייה האווירית לישראל

התעשייה האווירית לישראל בע"מ, או בקיצור: התעשייה האווירית, בראשי תיבות: תע"א (באנגלית: Israel Aerospace Industries; בראשי תיבות: IAI) היא חברה ממשלתית ישראלית אשר מפתחת ומייצרת בעיקר מוצרים תעופתיים, מערכות חלל, מערכות ביטחוניות וצבאיות, ומוצרי אלקטרוניקה. התעשייה האווירית היא החברה הגדולה בישראל בתחום תעשיית המטוסים והחלל. משרדיה ומתקניה של התעשייה האווירית נמצאים בחלקו המזרחי של נמל התעופה בן-גוריון על פני שטח של כ-2,000 דונם. בנוסף, קיימים מפעלים ביהוד, באשדוד, בבאר יעקב, בבאר שבע, בשדה התעופה עטרות וברמת הגולן. נכון לשנת 2016 מועסקים בחברה כ-15,000 עובדים, רובם מהנדסים, הנדסאים וטכנאים, בנוסף מועסקים עוד כ-3,400 עובדים מקומיים בחברות קשורות וחברות בת ברחבי העולם.

בסוף 2017 דווחה החברה על התקשרויות בהיקף שיא בעסקאות עם לקוחות, בסך של כ-4.5 מיליארד דולר מתחילת שנת 2017, וגידול בצבר ההזמנות לסך של 10.8 מיליארד דולר. אגרות החוב של החברה נסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

מגל מערכות בטחון

מגל מערכות ביטחון בע"מ (באנגלית: "Magal Security Systems"), היא חברה ישראלית העוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מערכות אבטחה ממוחשבות. מגל מערכות היא חברה ציבורית ומניותיה נסחרות בנאסד"ק, ובעבר גם בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

מרינה הרצליה

מרינה הרצליה היא מרינה השוכנת לחופה של העיר הרצליה, מדרום למלון "אכדיה", ובעורפו של תל מיכל.

רסקו

רסקו, חברה להתיישבות חקלאית ועירונית בע"מ (שמה העברי של החברה הוא תעתיק של ראשי התיבות של שמה האנגלי - Rural And Suburban Settlement Company), היא חברת מקרקעין ובנייה ישראלית שנוסדה בשנת 1934.

שלמה אייזנברג

שלמה אייזנברג (נולד ב-15 בפברואר 1949) הוא איש עסקים ויזם נדל"ן ישראלי.

הורשע בעבירות על חוק ניירות ערך, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, בהכללת פרטים מטעים בתשקיף, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירה של הדחה בחקירה. נידון ל-18 חודשי מאסר.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.