נתיבי המפרץ

נתיבי המפרץ ( כביש 22 ומוכר יותר בשם כביש עוקף קריות) הוא כביש פרוורי מהיר במטרופולין חיפה, המשמש ציר תחבורה ראשי במטרופולין, בדומה לנתיבי איילון במטרופולין תל אביב ודרך בגין במטרופולין ירושלים, המקשר את העיר התחתית בחיפה עם הקריות עם עכו. אורך הכביש הוא כ-19 קילומטרים בקירוב, ולאורכו מספר מחלפים.

כביש 22
סמל הכביש
סיווג כביש ארצי
ציר כביש אורך
כינוי נתיבי המפרץ, עוקף קריות, כביש חיפה עכו
כביש מהיר לכל אורכו
אורך 19 ק"מ
נקודת התחלה מחלף חירם
ערים ראשיות חיפה, קריית ביאליק, קריית אתא, עכו
נקודת סיום מחלף כרי נעמן
מסלול הכביש
HW ISR 22
מסלול הכביש באזור מפרץ חיפה

תיאור הכביש ומאפייניו

"נתיבי המפרץ" מורכבים משני קטעים עיקריים:

  • "דרך הקישון" - מרחוב חטיבת גולני (מחלף חירם) ועד שדרות ההסתדרות במפרץ חיפה, החיבור בין הכביש לרחוב ההסתדרות מתבצע באמצעות מחלף מבוא כרמל (ידין) שנחנך בשנת 2010.
  • "עוקף קריות" - הכביש מתחיל במחלף מבוא כרמל וממשיך דרך ארבעה מחלפים נוספים, בין קריית אתא לקריית ביאליק, ועד עכו. אורכו של קטע זה הוא כ-14 קילומטרים. קטע הכביש ממחלף ידין עד מחלף ביאליק שאורכו 8 ק"מ, נפתח לתנועה ב-13 בספטמבר 2012, והמשך הכביש לכיוון עכו נפתח לתנועה ב-25 במרץ 2013. כמו כן במרץ 2014 הושלם חיבור הכביש למנהרות הכרמל. בעתיד מתוכנן להיבנות מחלף ביאליק צפון שיחבר בין הכביש לשכונת "נאות אפק", הנבנית בקריית ביאליק[1].

פרויקט בניית הכביש מנוהל על ידי החברה הלאומית לדרכים בישראל. חלקו הדרומי, הקצר יותר, נסלל ברובו כשהוא חופף לתוואי של כביש 58, שבוטל והוחלף על ידי הכביש החדש. עלות סלילת הכביש נאמדת ב-1.8 מיליארד שקל. מחלף ההסתדרות הוא אחד המחלפים הגדולים בישראל. כחלק מבנייתו הוקם גשר באורך של 400 מטרים, מעל לצומת שבמקום (שהיה ידוע כצומת וולקן), ועלותו של מחלף זה בלבד היא כ-100 מיליון ש"ח.

כביש עוקף קריות הוגדר כ"פרויקט לאומי" לקיצור זמן הנסיעה מחיפה, דרך הקריות, לעכו. בכביש שולבו קירות אקוסטיים והוא כולל מסלולי אופניים[דרוש מקור].

מחלפים וצמתים לאורך תוואי הכביש

WikiAir Flight IL-13-02 1374
מראה הכביש מן האוויר
כביש 22
כביש 22 במראה מהגשר המוביל לשכונת גבעת הרקפות בקריית ביאליק
קילומטרים שם סוג מפגש מיקום דרכים מצטלבות
כביש 22 (נתיבי המפרץ)
0 מחלף חירם HiramInterchange.svg חיפה מרכז כביש 4
דרך חטיבת גולני
1.9 מחלף חוף שמן HofShemenInterchange.svg חוף שמן דרך סלמן, רח' חלץ, רח' אופיר
3.1 מחלף קישון HakishonInterchange.svg חיפה מזרח כביש 4, כביש 75
כביש 23, מנהרות הכרמל
4.1 מחלף מבוא כרמל MevoCarmelInterchange.svg חיפה מזרח כביש 23, מנהרות הכרמל, דרך יגאל ידין
5 מחלף ההסתדרות HahistadrutInterchange.svg חיפה מזרח כביש 4 (שדרות ההסתדרות)
6 מחלף אתא דרום AttaSouthInterchange.svg קריית אתא דרך דשנים (כביש 772)
7.5 מחלף אתא צפון AttaNorthInterchange.svg קריית ביאליק (דרום) כביש 781
11.5 מחלף ביאליק BialikInterchange.svg קריית ביאליק (צפון) כביש 79
17 מחלף כרי נעמן KeriNaamanInterchange.svg כפר מסריק כביש 4

צירים מזינים

  • כביש 4 - קטע בין מחלף כרי נעמן לצומת עין המפרץ שודרג לשלושה נתיבים ונבנתה הפרדה מפלסית בצומת כפר מסריק ושני מעברים עיליים להולכי-רגל. העבודה בוצעה כחלק מבניית "כביש עוקף קריות" והסתיימה ברבעון האחרון של 2013.
  • דרך דשנים (כביש 772) - הכביש ממחלף מוטה גור שבקריית חיים עד לצומת דשנים שבקריית אתא. שודרג והוארך עד לכביש 70 בקטע שבין מחלף יגור לצומת חסידים. העבודה הסתיימה בינואר 2014.
  • חיבור "עוקף קריות" למנהרות הכרמל - בנייתו של כביש המחבר את מחלף מבוא כרמל לכניסה המזרחית למנהרות הכרמל (בצ'ק פוסט) הושלמה בתחילת מרץ 2014. קטע כביש זה כולל הפרדה תלת-מפלסית עם הרכבת וכביש 75, והוא מאפשר נסיעה ללא רמזורים בין עכו לפאתיה הדרומיים של חיפה (בשני הכיוונים), ויציאה לכיוון תל אביב.
  • כביש 79 - קטע בין מחלף ביאליק למחלף סומך שודרג ל-2 נתיבים, ונבנה מחלפון אפק. הושלם במחצית השנייה של שנת 2014.
  • כביש 781 - קטע בין מחלף אתא צפון לצומת אבליים (בעתיד מחלף) בכביש 70 ישודרג, ויסלל מחדש קטע שיעקוף את קריית אתא. נמצא בתכנון, מועד הביצוע טרם נקבע.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ יריית פתיחה לא מבטיחה להסכם הגג בקריית ביאליק, באתר כלכליסט, 9 ביולי 2015
אגד תעבורה

אגד תעבורה בע"מ היא חברת אוטובוסים ישראלית שהוקמה בשנת 2006 על ידי איחוד החברות "אגד פלוס תעבורה" ו"אגד אישי". החברה מפעילה, באמצעות כ-500 אוטובוסים, את התחבורה הציבורית בנתניה, במבשרת ציון, מעלה אדומים, גבעת זאב, שומרון, בנימין, גוש עציון, הר חברון ובקעת הירדן.

ד.א.ל הנדסה בע"מ

ד.א.ל. הנדסה בע"מ היא מהחברות הישראלית הגדולות בתחום ההנדסה האזרחית. החברה החלה את פעילותה בשנת 1977 כחברה פרטית, אז נקראה ד.א.ל פיתוח והנדסה בע"מ. החברה נוסדה על ידי קבוצת מהנדסים אזרחיים מבכירי המהנדסים בארץ. כיום מונה החברה 110 עובדים בסניפיה הראשיים בתל אביב ונשר. בנוסף מפעילה הקבוצה מינהלות אתרים בהתאם לצרכיה המשתנים ותוכנית העבודה.

פעילותה העיקרית של הקבוצה מתנהלת בישראל.

החברה הייתה שותפה לתכנון בפרויקטי התשתית הבאים:

טרמינל 3 בנמל התעופה בן-גוריון

כביש 6

כביש 431

נתיבי המפרץ

מסילת העמק

קו הרכבת המהיר לירושלים

הרכבת הקלה בירושלים

מסילת ראשון לציון - מודיעין

דן באר שבע

דן באר שבע היא מפעילת התחבורה הציבורית הפנימית בבאר שבע.

דן בדרום

חברת דן בדרום תחבורה (2015) בע"מ, המוכרת בשמה המקוצר דן בדרום הוקמה בשנת 2015 על ידי חברת נהור, חברת בת של דן חברה לתחבורה ציבורית, על מנת להתמודד במכרזי הפריפריה בדרום הארץ, דבר שמשרד התחבורה אוסר על חברת דן, ולכן הקימה דן את חברת דן בצפון שמפעילה את המטרונית ואת דן בדרום שמפעילה קווי תחבורה ציבורית בצפון הנגב.

מנכ"ל החברה הראשון היה יורי ברונשטיין אשר עבר לחברת דן באר שבע ובמקומו טל כהן מונה למנכ"ל החברה עד היום.

הרכבת הקלה בבאר שבע

הרכבת הקלה בבאר שבע היא מערך תחבורה ציבורית עתידי להסעת המונים בבאר שבע באמצעות רכבת קלה.

חברת הנסיעות והתיירות נצרת

חברת הנסיעות והתיירות נצרת בע"מ היא חברת אוטובוסים המפעילה שירותי תחבורה ציבורית באזור נצרת, נוף הגליל, חיפה, עפולה, עמק יזרעאל המערבי, הגליל התחתון ועמק זבולון. החברה נמצאת בבעלות משפחת עפיפי, המחזיקה בקבוצת "נזארין".

כביש 75

כביש 75 הוא כביש רוחב ארצי בצפונה של ישראל, העובר לאורך מורדותיו הצפון מזרחיים של הכרמל ודרך עמק יזרעאל. הכביש מוביל ממחלף קישון עם נתיבי המפרץ והכניסה המזרחית לחיפה ועד צומת המוסכים בתחומי העיר נצרת. אורכו של הכביש הוא 41 ק"מ. בשנים 2011–2014, שודרג הכביש בקטע שבין צומת ישי לצומת נהלל. במסגרת השדרוג, הורחב הכביש בנתיב נוסף לכל כיוון, בנוסף לביצוע סדרת שיפורים בטיחותיים, שיפור צמתים, בניית מפרדה קשיחה בין המסלולים והקמת תאורה לאורכו של הקטע.

עד לנובמבר 2018, קטע הכביש בין מחלף יגור לצומת העמקים, שאורכו 4 ק"מ, היה קטע משותף לכביש 75 וכביש 70. עם פתיחת מחלף שער העמקים והגעתו של כביש 6 למקום, הוסר הסימון של כביש 70 בקטע זה.

כביש בגין

כביש בגין הוא כביש עירוני החוצה את ירושלים. הכביש ידוע גם כשדרות מנחם בגין. לפי משרד התחבורה היה מספר הכביש "404", אך בשנת 2012 המספר שונה ל-"50". בתיעוד הפנימי של עיריית ירושלים מספר הכביש היה "4", אך החל משנת 2012 גם העירייה משתמשת במספר "50". הכביש נקרא על שמו של ראש הממשלה לשעבר של מדינת ישראל, מנחם בגין.

מחלף ההסתדרות

מחלף ההסתדרות הוא מחלף ראשי באזור מפרץ חיפה והוא אחד המחלפים הגדולים בישראל. המחלף הוא מקום המפגש של כביש 22 עם כביש 4 בשדרות ההסתדרות. הוא עובר מדרום ובסמוך לצומת וולקן. המחלף הוא חלק מכביש "עוקף קריות" - הכביש מתחיל במחלף מבוא כרמל וממשיך דרך ארבעה מחלפים נוספים, בין קריית אתא לקריית ביאליק, ועד עכו. אורכו של קטע זה הוא כ-14 קילומטרים. קטע הכביש ממחלף ידין עד מחלף ביאליק שאורכו 8 קילומטר הכולל את מחלף ההסתדרות, נפתח לתנועה ב-13 בספטמבר 2012.

המחלף נמצא באזור התעשייה של המפרץ, ממזרח למרכז הקניות "חוצות המפרץ" שנבנה בראשית שנות ה-90 של המאה ה-20 .

מחלף חירם

מחלף חירם הוא מחלף בתוך העיר חיפה המחבר בין כביש 4 לכביש 22 המתחיל במחלף.

המחלף מתחיל בכביש 4 החוצה את חוף העיר חיפה בהמשכה של דרך העצמאות, וניתן לעלות ממנו אל כביש 22 (נתיבי המפרץ) שמתחיל בנקודה הזו. זהו המחלף הראשון בכביש 22, ולכן ישנם רק שני כיוונים במחלף, חיבור מכביש 4 לכביש 22 או להפך, על ידי רמפות מיוחדות המחברות בין הכבישים.

מתחת למחלף עובר נתיב נסיעתה של המטרונית ויש לה תחנת עצירה בסמוך.

מחלף מבוא כרמל

מחלף מבוא כרמל, הנקרא גם "מחלף ידין" הוא מחלף המחבר את כביש 22 (נתיבי המפרץ) עם כביש 23 (מנהרות הכרמל) ודרך יגאל ידין בחיפה.

המחלף שהוא אחד הגדולים בישראל נפתח לתנועה בשנת 2010 בעלות של כ-170 מיליון שקל, והוא מקצר משמעותית את הדרך לחיפה לבאים מעכו והקריות, והוא חלק מכביש עוקף קריות המחבר בין חיפה לעכו.

המחלף מאפשר נסיעה רציפה וללא רמזורים על כביש 22 והוא עובר בגשר עילי מעל דרך יגאל ידין שממנו ניתן לעלות על הגשר באמצעות רמפת עליה מיוחדת, כמו כן הירידה מן הגשר לכיוון שדה התעופה חיפה הצמודה אליו מתבצעת על ידי לולאה סיבובית אל דרך יגאל ידין. הגשר עובר מעל מסילת הרכבת לכיוון נהריה, וכן מעל נחל קישון ונחל גדורה.

מחלף קישון

מחלף קישון הוא מחלף ראשי באזור הצ'ק פוסט שבמזרח חיפה, הקרוי על שם נחל קישון. חלק מהמחלף הוא צומת "צומת לב המפרץ", הקרוי בשם זה על שם הקניון הסמוך.

מנהרות הכרמל

מנהרות הכרמל (מסומנות ככביש 23) הן מערכת כבישי אגרה הסלולים בשתי מנהרות כפולות מתחת לרכס הכרמל בחיפה. הן מחברות בין מחלף חיפה דרום בכביש 2 לצ'ק פוסט (מחלף הקריות) בכניסה המזרחית לעיר. המנהרות נפתחו לתנועת כלי רכב ב-1 בדצמבר 2010.

נמל היובל

נמל היובל, המכונה גם "מסוף איתן" על שמו של רפאל איתן, הוא מסוף מים עמוקים הממוקם בקצה הצפוני של נמל אשדוד. המסוף נחנך באוגוסט 2005 והוא אחד ממיזמי התשתית הגדולים ביותר שבוצעו אי פעם בישראל ובבנייתו הושקעו כ-3 מיליארד ש"ח.

המסוף כולל שלושה רציפים - רציפים 22 ו-23 מהווים רציפי מכולות, ורציף 21 המשמש למטען כללי ולפריקת מכוניות.

נמל מספנות ישראל

נמל מספנות ישראל פועל מאז 2003 במתחם מספנות ישראל הוא הנמל הפרטי הראשון במדינת ישראל.

נרקיס גל הסעות

נרקיס גל הסעות בע"מ היא חברת הסעות ישראלית המפעילה קווי תחבורה ציבורית בשם "גלים".

החברה, שנוסדה בשנת 1996 כחברה פרטית, זכתה ב-2009 במכרז להפעלת ארבעה קווים עירוניים וארבעה קווים בין-עירוניים בעיר רהט.

ברשות החברה 26 אוטובוסים שפועלים ב-11 קווי תחבורה ציבורית חדשים, בהם 4 קווים עירוניים ו־4 קווים בין-עירוניים.

מחירי הנסיעה ברהט נמוכים יותר ממחירי הנסיעה הנהוגים בישראל, ודומים לאזורי עיירות הפיתוח. החברה פועלת גם עם הכרטיס החכם "רב-קו".

חברת גלים היא חברת התחבורה הציבורית הקטנה והאחרונה בתחום בשירותי התחבורה הציבורית בישראל ומפעילה את מספר קווי האוטובוס הנמוכים ביותר בארץ.

נתיבי היובל

נתיבי היובל בע"מ היא חברה ייעודית (Special Purpose Entity) אשר זכתה במכרז למימון, הקמה, תפעול ותחזוקת פרויקט כביש 431

בשיטת PFI ‏ (Private Finance Initiative) .בהתאם לתנאי המכרז, אחראית נתיבי היובל על הקמת הכביש ותפעולו בתקופה של 25

שנים תמורת תשלום מהמדינה, שלאחריה יוחזר הכביש למדינה, ללא תמורה.

עילית

עילית קווי תחבורה בע"מ הייתה חברת תחבורה ציבורית ישראלית שהוקמה בשנת 2005. ב-3 ביולי 2011 החברה התמזגה עם חברת קווים, הממשיכה ומפעילה את קווי האוטובוס בביתר עילית ואליה תחת המותג "עילית".

בשנת 2006 זכתה החברה לראשונה במכרז להפעלת קווי התחבורה הציבורית העירוניים ביישוב ביתר עילית, את הקווים להסעת תלמידים בו, וכן את קווי התחבורה הבין-עירוניים ממנו ואליו, לירושלים, בית שמש, בני ברק, מודיעין עילית, אלעד, ולקריית גת, ולכפר חב"ד. ובסופי שבוע גם לנתניה, רחובות, חפץ חיים, יסודות וגבעת זאב. החברה החליפה בכך את חברת "ביתר-תור" שפעלה בביתר עילית עד אז. לעילית הייתה שותפות בחברת אפיקים המפעילה את התחבורה הציבורית בשומרון ובקווים הבינעירוניים באשדוד (אשדוד-ת"א, אשדוד-יבנה, אשדוד-רחובות, אשדוד-אשקלון) ובקווים הבינעירוניים באשקלון.

שירותי אוטובוסים מאוחדים נצרת

שירותי אוטובוסים מאוחדים נצרת בע"מ היא חברת אוטובוסים המפעילה שירותי תחבורה ציבורית באזור נצרת, נוף הגליל ובסביבתן. החברה שייכת במלואה לחברת הנסיעות והתיירות נצרת והיא מפעילה 24 קווי אוטובוס ושירותי הסעת תלמידים באמצעות 85 האוטובוסים שבבעלותה. בחברה 180 עובדים, מהם 130 נהגים, וברשותה שני מוסכים בנוף הגליל. החברה נוסדה ב-1956.

שרותי אוטובוסים הייתה החברה הראשונה בארץ שהפעילה אוטובוסים זעירים בקווי תחבורה עירוניים.

תחבורה בישראל
כבישי ישראל כביש 1כביש 2 (כביש החוף)כביש 3כביש 4כביש 5כביש 6 (חוצה ישראל)כביש 7כביש 9כביש 12כביש 20 (נתיבי איילון) • כביש 22 (נתיבי המפרץ) • מנהרות הכרמל (כביש 23)כביש 25כביש 31כביש 40כביש 50 (כביש בגין)כביש 60כביש 65כביש 70כביש 77כביש 90כביש 431כביש 443כביש 471כביש 531כביש 899 (כביש הצפון)ציר אלון • לרשימה המלאה
מכולות בנמל חיפה

בואינג 767 של חברת אל-על

נתיבי איילון

מערך קרונועים
חברות כבישים נתיבי ישראל - החברה הלאומית לתשתיות תחבורהחברת דרך ארץחברת כביש חוצה ישראלחברת נתיבי איילוןנתיבי הכרמל מערכות ותפעולנתיבי היובל
אוטובוסים אגדאגד תעבורהאפיקיםגליםדןדן באר שבעדן בדרוםמטרופוליןנסיעות ותיירות נצרתנתיב אקספרססופרבוסקווים - עיליתרמה תחבורה ציבורית גולןשירותי אוטובוסים מאוחדים נצרת
תחנות מרכזיות התחנה המרכזית החדשה של תל אביבהתחנה המרכזית הישנה של תל אביבמסוף 2000התחנה המרכזית של ירושליםהתחנה המרכזית החדשה של ראשון לציוןמרכזית המפרץמרכזית חוף הכרמלמרכזית הקריותהתחנה המרכזית של באר שבעהתחנה המרכזית של אשדודתחנה מרכזית יבנהתחנה מרכזית מודיעיןהתחנה המרכזית של נתניהתחנה מרכזית חדרההתחנה המרכזית של הרצליהתחנה מרכזית קריית גתהתחנה המרכזית של קריית שמונהתחנה מרכזית בית שאןתחנה מרכזית דימונהתחנה מרכזית ערדהתחנה המרכזית של עכותחנה מרכזית נהריהתחנה מרכזית כפר סבאתחנה מרכזית רחובותהתחנה המרכזית של לודהתחנה המרכזית של אשקלוןהתחנה המרכזית של טבריההתחנה המרכזית של צפתתחנה מרכזית כרמיאלתחנה מרכזית אילתמסוף צומת רעננהתחנה מרכזית רמלה
נמלים נמל אילתנמל אשדוד (נמל היובל) • נמל הדרוםנמל המפרץנמל חיפהנמל הקישוןהמרינה הכחולהמרינה אשקלוןמרינה הרצליה

נמל חדרה (נמל מסחרי) • נמל אשקלון - קצא"א (נמל מסחרי) • נמל מספנות ישראלרשות הספנות והנמליםחברת נמלי ישראל

רכבת ישראל פורטל רכבת ישראל • הקו הראשי של רכבת ישראלמסילת הרכבת יפו–ירושליםקו הרכבת המהיר לירושליםמסילת איילוןתחנות רכבת בישראל
מערכת תנועה עתירת נוסעים כרמליתמטרוניתרכבליתרכבל חיפהמסילת חיפה–נצרתהרכבת הקלה בתל אביב (הקו האדום, הקו הירוק, הקו הסגול, הקו החום) • קווי מטרו בתל אביב (קו M1, קו M2, קו M3) • הרכבת הקלה בירושלים (הקו האדום, קו הקמפוסים, הקו הירוק, הקו הכחול) • הרכבת הקלה בבאר שבעהרכבל לכותל
תעופה רשות התעופה האזרחיתרשות שדות התעופהנמל התעופה בן-גוריוןנמל התעופה רמוןאל עלישראיירארקיעסאן דור • שדות תעופה בישראל
היסטוריה נמל תל אביבנמל יפוהרכבת המנדטוריתרכבת העמקחברות תעופה עבריות ביישובכביש הנפטכביש הגבורהדרך בורמההרפורמה בנמלים
שונות הרשות הארצית לתחבורה ציבוריתמשרד התחבורה והבטיחות בדרכיםמוניות בישראלמוניות שירות בישראלרב-קותחבורה בתל אביבתחבורה ציבורית בישראלתל-אופן • ערכים נוספים

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.