נשיאות הארגונים העסקיים

נשיאות הארגונים העסקיים (שנקראה עד אוגוסט 2013 לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים) היא ארגון-הגג של ארגוני המעבידים בישראל. בין הארגונים החברים: התאחדות התעשיינים, התאחדות האיכרים בישראל, איגוד לשכות המסחר, התאחדות הקבלנים, איגוד בתי המלון, איגוד היהלומים, האיגוד הכל ארצי של מפעלי הניקיון והאחזקה בישראל, איגוד הבנקים, איגוד האיכרים ועוד.

יו"ר הארגון הוא נשיא התאחדות התעשיינים. עד תחילת 2015 כיהן בתפקיד צביקה אורן, שהוחלף בידי שרגא ברוש.

נשיאות הארגונים העסקיים מקיימת משא ומתן עם ההסתדרות החדשה לחתימה על הסכמים קיבוציים הנוגעים לכלל שוק העבודה בישראל. הסכמים שנחתמו עוסקים בנושאים כגון דמי הבראה, החזר הוצאות נסיעה מהבית למקום העבודה ובחזרה, קביעת זכות לשכר בחגים ובימי אבל ועוד. להסכמים אלה הוצאו, בדרך כלל, צווי הרחבה, המחילים אותם על כלל המעסיקים והמועסקים בישראל.

בדצמבר 2014 חתמה נשיאות הארגונים העסקיים על הסכם קיבוצי עם ההסתדרות החדשה, להעלאת שכר המינימום, בשלוש פעימות, ל-5,000 ש"ח.[1] בהתאם להסכם זה תיקנה הכנסת, בחקיקת בזק, את חוק שכר מינימום.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ טלי חרותי-סובר, חיים ביאור, נחתם ההסכם: שכר מינימום יועלה ל-5,000 ש', באתר TheMarker‏, 3 בדצמבר 2014
1947

שנת 1947 היא השנה ה-47 במאה ה-20. זוהי שנה רגילה, שאורכה 365 ימים. 1 בינואר 1947 לפי הלוח הגרגוריאני מקדים את 1 בינואר לפי הלוח היוליאני ב-13 ימים. כל התאריכים שלהלן הם לפי הלוח הגרגוריאני.

6 ביולי

6 ביולי הוא היום ה-187 בשנה (188 בשנה מעוברת) בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 178 ימים.

6 ביולי 1957- יום מרכזי להיסטוריה של המוזיקה, פול מקרטני וג'ון לנון נפגשים לראשונה בחגיגת הגן של כנסיית סיינט פיטר, וולטון, ליברפול.

אבי ניסנקורן

אברהם (אבי) דניאל ניסנקורן (נולד ב-20 במרץ 1967, ח' באדר ב' ה'תשכ"ז) הוא חבר הכנסת מטעם מפלגת חוסן לישראל בסיעת כחול לבן, המשמש גם כיו"ר הסיעה בכנסת וכיו"ר הוועדה המסדרת הזמנית. קודם לכן כיהן כיושב ראש ההסתדרות החדשה בין יוני 2014 למרץ 2019.

אמיר חייק

אמיר חייק (נולד ב-1964) הוא רואה חשבון וכלכלן ישראלי.

מכהן כנשיא התאחדות המלונות בישראל ויו״ר תאגיד אל״ה.

כיהן כמנכ"ל משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה וכמנכ"ל התאחדות התעשיינים.

ביטוח פנסיוני

ביטוח פנסיוני הוא מכלול דרכים שנועדו להבטיח לאדם העובד (שכיר או עצמאי) מענה בשלושה מצבים של פגיעה ביכולתו להתפרנס (ולפרנס את משפחתו) מעבודתו:

נכות, הפוגעת בכושר העבודה או מבטלת אותו כליל.

זקנה, המביאה ליציאתו של העובד ממעגל העבודה.

מוות, המותיר את השאירים ללא מפרנס.לביטוח פנסיוני משמשים כלים מגוונים, ובהם:

קרן פנסיה

ביטוח מנהלים

פנסיה תקציבית

קופת גמל לתגמולים.לעידוד הביטוח הפנסיוני ניתנות הקלות מס בגין כספים המופנים למטרה זו, ולעיתים מוטלת חובה לביטוח פנסיוני.

בתי הדין לעבודה

בשיטת המשפט הישראלית מערכת בתי הדין לעבודה היא מערכת ייחודית של בתי דין שהוקמה מכוח חוק בית הדין לעבודה, תשכ"ט–1969. מערכת בתי דין זו היא ערכאת שפיטה עצמאית העוסקת בשפיטה בתחומי משפט העבודה והביטחון הסוציאלי (ביטוח לאומי, ביטוח בריאות ממלכתי ועוד).

דובי אמיתי

דובי אמיתי הוא נשיא התאחדות האיכרים בישראל, חבר בנשיאות הארגונים העסקיים ויו"ר אגודת מים בגליל. שימש בעבר כסגן ראש מועצת מטולה.

הסתדרות העובדים הכללית החדשה

הסתדרות העובדים הכללית החדשה (או בקיצור: ההסתדרות החדשה) היא גלגולה הנוכחי, בשם חדש ובסגנון שונה, של ההסתדרות הכללית של העובדים בישראל שהיוותה את הגוף המארגן המרכזי בתנועת העבודה הישראלית מ-1920 ועד 1994. היא ארגון העובדים הגדול בישראל, המהווה ארגון-גג של איגודים מקצועיים והסתדרויות הכוללים ועדי עובדים המייצגים את רוב העובדים המאוגדים בישראל. ההסתדרות החדשה מחזיקה בנכסים המעטים שנותרו בידי "חברת העובדים".

מקום מושבה של הנהלת הסתדרות העובדים הכללית החדשה הוא בבית ההסתדרות (שנקרא בעבר "בית הוועד הפועל") ברחוב ארלוזורוב 93 בתל אביב.

התאחדות התעשיינים בישראל

התאחדות התעשיינים בישראל היא הארגון היציג של מגזרי התעשייה בישראל.

צביקה אורן

צביקה אורן (נולד ב-6 ביולי 1947 בסיגט, רומניה) הוא תעשיין ישראלי, איש צבא לשעבר ומהנדס מכונות, בשנים 2012–2014 כיהן כיושב ראש נשיאות הארגונים העסקיים ונשיא התאחדות התעשיינים. בשנים 1988–1991 שירת כקצין החימוש הראשי בצה"ל.

שכר מינימום בישראל

שכר המינימום בישראל מונהג מכוח "חוק שכר מינימום, התשמ"ז-1987". גם לפני חקיקת החוק היה נוהג של שכר מינימום במסגרת הסכמים קיבוציים. החל מדצמבר 2017 שכר המינימום החודשי מגיל 18 הוא 5,300 ש"ח.שכר המינימום לנוער בישראל החל מחודש דצמבר 2017 מחושב כך:

(*) חניך הוא נער העובד על מנת לרכוש מקצוע על ידי עבודה מעשית מודרכת ועל ידי לימוד בשיעורי מקצוע המאושרים לפי חוק החניכות.

שרגא ברוש

שרגא ברוש (נולד ב-26 בספטמבר 1953) הוא תעשיין ישראלי, נשיא התאחדות התעשיינים, יו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים (גם בשמה החדש, נשיאות הארגונים העסקיים) ויו"ר המרכז הישראלי להעצמת האזרח.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.