נסיוב

נַסְיוּב, או סרום (Serum), הוא מרכיב של הדם, המופרד ממשקע המרכיבים התאיים (תאי דם אדומים, תאי דם לבנים וטסיות) באמצעות סרכוז, ללא פיברינוגן וחומרים אחרים שמשתתפים בתהליך קרישת דם. זהו נוזל צלול צהבהב, שההבדל בינו לבין הפלזמה הוא שאין בו נוכחות גורמי הקרישה. הנסיוב כולל את כל החלבונים שאינם משמשים לקרישה, בהם נוגדנים, אנטיגנים והורמונים, אלקטרוליטים, וגם חומרים ממקור חיצוני, כמו למשל תרופות ומיקרואורגניזמים. הצבע הצהבהב של הנסיוב מוענק לו על ידי הבילירובין. מחקר הנסיוב נקרא סרולוגיה ויש לו תחומי השקה עם הפרוטאומיקה.

הנסיוב משמש למבחנים אבחנתיים רבים, וכן בסיווג הדם. הוא נבדק בבדיקות מעבדה (אנליזה של הדם) לצורך גילוי זיהומים, הערכת יעילות חיסונים (רמת נוגדנים) ובאנליזה כימית של הדם. מנסיובים מייצרים מוצרי נסיוב למניעה וטיפול (סרותרפיה) במחלות זיהומיות, כמו טטנוס, דיפתריה ושפעת ובטיפול נגד הרעלות זיהומיות, כמו בוטוליזם, או נסיוב נגד ארס נחשים. למטרות טיפול ומניעה אלה השימוש בנסיובים עדיף על הפלזמה, מפני שהוספת חומרים אחרים אינה גורמת לקרישה.

הדם הקרוש כולל את הנסיוב ללא פיברינוגן, אך כמה גורמי קרישה עדיין נשארים בו.

אצל האדם אוסמולריות הנסיוב היא 297-281 mOsmol/L. הרכב הנסיוב באדם הוא:

נסיוב
שיוך organism substance
מזהים
US Navy 030923-N-1577S-003 Hospital Corpsman 2nd Class Donna Sanderson from Lancaster, Calif., prepares serum cups
הכנת נסיובים

ראו גם

ארס

ארס הוא תמיסה ביולוגית המופרשת על ידי בעל חיים ומורכבת מרעלנים העשויים מריכוז גבוה של חלבונים פפטידיים, מולקולות קטנות, מלחים ואנזימים, הפועלים לשיבוש תפקודן הנורמלי של מערכות שונות בגוף. הארס מיוצר בגופם של חלק מבעלי החיים למטרות התגוננות, תחרות, הכנעת הטרף והאצת תהליך עיכולו. אצל טפילים משמש הארס לעיתים כחומר משתק. מינים מסוימים מנצלים את הארס למטרות משניות ובצורות ייחודיות. בעל חיים ארסי מחדיר את ארסו באמצעות פציעת גוף המותקף על ידי: הכשה, עקיצה וכן הלאה. אמצעים אלה מבדילים אותו מבעל חיים רעיל אשר רעלו חודר לגוף באמצעות בליעתו, ספיגתו דרך העור או דרך הריריות, או באמצעות שאיפתו.הארס התפתח במרוצת האבולוציה בקרב בעלי חיים שונים, ויש גיוון רב באופני העברתו מן התוקף לקורבן. הוא בנוי מאבני-היסוד הזעירות והחיוניות ביותר לתפקוד מערכות הגוף, אשר עברו מוטציה, ותפקידן התהפך לרוב על מנת לשבש את פעילות המערכות האלה. התפתחות הארס במגוון גדול מאוד של מיני בעלי חיים היא דוגמה לאבולוציה מתכנסת ובעלת מאפיינים הומופלסיים – כלומר ללא נוכחות אב קדמון משותף.

משפחות בעלי החיים הנושאות ארס הן מגוונות ביותר ובעלות מאגר גנטי עצום הנמצא בלמעלה מ-100,000 מינים ארסיים. הקידודים הגנטיים של רעלני הארס השונים נבחרו באופן אקטיבי במרוצת האבולוציה, כשלכל אחד מהם יש ייעוד ומטרה מוגדרת, כך שהארס ועוצמתו יותאמו באפקטיביות טובה לסוגי הטרף של הטורף.עוצמת הארס נבחנת במדד שנקרא LD50. עם זאת, בעלי החיים הארסיים הגורמים לעשרות אלפי מקרי מוות בקרב בני אדם מדי שנה הם אלה הנפוצים בסביבתו הקרובה של האדם, ולאו דווקא הארסיים ביותר. בעת העתיקה עשו בני האדם שימוש בארס בתור כלי נשק ולצורכי רפואה. בימינו ישנן תרופות רבות שנרקחות מארס. תעשיית הפרמקולוגיה מגלה עניין רב בתחום זה, ומתנהלים מחקרים רבים לצורך ייצור תרופות חדשות ממרכיבי הארס.

ביסט בוי

ביסט בוי (באנגלית: Beast Boy, "ילד החיה") הוא דמות משנה בדיונית של גיבור-על המופיעה בחוברות הקומיקס הטיטאנים הצעירים ביקום DC של DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת The Doom Patrol #99 מנובמבר 1965 ונוצרה על ידי הכותב ארנולד דרייק והמאייר בוב בראון.

ביסט בוי הוא האלטר אגו של גארפילד לוגאן, צעיר אשר חלה במחלה נדירה וכדי להצילו, הוריו הזריקו לו נסיוב נסיוני. לנסיוב הייתה השפעה בלתי מתוכננת, שהפכה את עורו לצבע ירוק, את שיערו לירוק כהה, והעניקה לו את היכולת לשנות את צורתו לכל חיה שאשר יחפוץ. הוריו נהרגים בתאונת שיט, והוא נלקח תחת חסות אפוטרופוס בשם ניקולס גאלטרי. גאלטרי מתכנן להרוג את הנער כדי למנוע ממנו את ירושתו העתידית, אולם קבוצת "פטרול האבדון" מסכלת את נסיונותיהם של האויבים הרבים אותם הוא שולח נגדו. חברי הקבוצה סטיב דייטון וריטה פאר מאמצים את הנער, והוא הופך לחבר מן המניין תחת השם "ביסט בוי". בהמשך הוא חובר לקבוצת "טיטאנים מערב" וגם לקבוצת "הטיטאנים הצעירים החדשים" אותה מקימה רייבן.

הארי אוסבורן

הארי אוסבורן (באנגלית: Harry Osborn) הוא דמות משנה בדיונית המופיעה בחוברות הקומיקס ספיידרמן ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת The Amazing Spider-Man #31 מדצמבר 1965, ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר סטיב דיטקו.

הארי אוסבורן הוא בנם של נורמן ואמילי אוסבורן, שמתה ממחלה קשה לאחר היוולדו. כתוצאה ממותה, אביו (נורמן אוסבורן) התעשיין הפך לאיש קר ומנוכר, והארי העביר את מרבית חייו בניסיון להתקרב לאביו, שהמשיך להרחיקו מעליו. באוניברסיטת אמפייר סטייט, הארי הכיר את פיטר פארקר ואת גוון סטייסי, שבה היה מאוהב. בתחילה, מערכת היחסים בין הארי לפיטר הייתה מתוחה, היות שהארי חשב את פיטר הביישן לסנוב. אולם, השניים הפכו במהרה לחברים טובים.

הארי לא היה מודע לכך שחברו הטוב פיטר פארקר היה גיבור-העל ספיידרמן. אביו של הארי הפך לנבל-העל הגובלין הירוק באמצעות נסיוב-על, ובקרב מאוחר בין ספיידרמן לגובלין הירוק, נורמן מגלה את זהותו הסודית של איש העכביש וחושף את עצמו. פיטר נחרד לגלות שאויבו הגדול ביותר הוא גם אביו של חברו הטוב ביותר, ונאמנותו נקרעת. הארי מתחיל במערכת יחסים עם מרי ג'יין ווטסון, אך היא זורקת אותו בשל סגנון חייו המוביל להרס עצמי. הארי מתמכר לסמים ולוקח מנת יתר של אמפטמין. האירוע דוחף את הגובלין הירוק לכדי שיגעון. הוא חוטף את גוון סטייסי כפיתיון לספיידרמן וזורק אותה מגשר ג'ורג' וושינגטון. כשספיידרמן עוצר את נפילתה בעזרת קורי העכביש שלו, היא מתה כשמפרקתה נשברת מהצלפת שוט. הקרב שהתחולל בין השניים היה אכזרי במיוחד, וספיידרמן הזועם כמעט ולא יכול היה לשלוט בעצמו מלהרוג את אויבו הוותיק. כשהגובלין הירוק זימן את הגלשן שלו בניסיון לשפד את ספיידרמן, זה האחרון קפץ מהדרך והגלשן שיפד את הגובלין ולכאורה הרג אותו.

הארי היה עד לקרב האחרון בין ספיידרמן לגובלין הירוק. בשל נאמנותו לאביו, הוא נשבע לנקום בספיידרמן, ומשתמש בהון שירש מאביו לצורך הנקמה. יום אחד הוא מגלה לתדהמתו הרבה את תחפושתו של ספיידרמן בחדרו של פיטר פארקר, ומגלה שחברו הטוב הוא זה שהרג את אביו. הוא מתעמת עם ספיידרמן בתור הגובלין הירוק החדש.

בעקבות אירועי מלחמת האזרחים של מארוול, פלישה סודית ושלטון אפל, נורמן אוסבורן מקבל שליטה על סוכנות S.H.I.E.L.D. אוסבורן, שנטל באותה תקופה את זהות "איירון פטריוט" (שילוב בין איירון מן וקפטן אמריקה), מזמין את בנו להצטרף לקבוצת האוונג'רס האפלים החדשה שלו תחת הזהות "הבן האמריקני" וחליפת שריון משלו.

דמותו של הארי אוסבורן הופיעה במגוון עיבודים שונים לקומיקס. בסדרת הטלוויזיה מ-2008 דמותו דובבה בידי ג'יימס ארנולד טיילור ובדיבוב עברי בידי מירון ארונוביץ'. את דמותו בטרילוגיית סרטי ספיידרמן גילם השחקן ג'יימס פרנקו. דיין דיהן גילם את דמותו בסרט הלייב אקשן "ספיידרמן המופלא 2".

הגובלין הירוק

הגובלין הירוק (באנגלית: Green Goblin) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת The Amazing Spider-Man #14 מיולי 1964, ונוצרה בידי הכותב סטן לי והמאייר סטיב דיטקו.

הגובלין הירוק הוא האלטר אגו של נורמן וירג'יל אוסבורן, תעשיין ויו"ר חברת אוסקורפ, וכן אבי חברו הטוב של פיטר פארקר, הארי אוסבורן, שהשתמש בנסיוב הגובלין כדי לשפר את יכולותיו הגופניות, אך נסיוב זה גם דחף אותו לכדי שיגעון. הוא אימץ לעצמו תלבושת בסגנון ליל כל הקדושים כגובלין, המרחף מעל רחפן בצורת עטלף, והנושא מגוון כלי נשק טכנולוגיים חדשניים כדי לזרוע הרס ברחבי העיר ניו יורק. הוא מיריביו המסוכנים ביותר של ספיידרמן וככזה גם גרם לטרגדיות בחייו של גיבור-העל הצעיר, דוגמת מותה של גוון סטייסי וכן לסאגת המשובטים. הוא שימש כאנטגוניסט הראשי באירועי "שלטון אפל" ו"מצור" מסוף שנות האלפיים.

דמותו של נורמן אוסבורן מדורגת במקום ה-13 ברשימת מאה נבלי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN וכן במקום ה-19 ברשימת מאה הנבלים הגדולים בכל הזמנים לפי מגזין Wizard. היסטוריון הקומיקס מייק קונרוי כתב עליו, כי "מכל נבלי ספיידרמן שרדפו אחריו במשך השנים, המופרע והמפחיד ביותר מכולם הוא הגובלין הירוק". את דמותו בסרטי הלייב אקשן "ספיידרמן" ו"ספיידרמן המופלא 2" מגלמים השחקנים וילם דפו וכריס קופר, בהתאמה.

הינשוף (קומיקס)

הינשוף (באנגלית: Owl) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיע בחוברות הקומיקס דרדוויל ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Daredevil #3 מאוגוסט 1964, ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ביל אברט.

הינשוף הוא האלטר אגו של לילנד אאולסלי (Owlsley, מלשון ינשוף), בעבר איש כספים ומשקיע פיננסי בעל הצלחה שזכה לכינוי "הינשוף של וול סטריט". כתוצאה מחקירה מצד מס הכנסה, נחשף כי לילנד העלים מס וקיים מגעים עם ארגוני פשע. במקום להתחמק מההאשמות, לילנד עבר למקום מסתור ליד נהר ההאדסון, שכר שני בריונים והחליט להקים אימפריית פשע. באמצעות נסיוב מסתורי, לילנד קיבל יכולת תעופה אך נאלץ לקחת את הנסיוב לעיתים תכופות. זה מצדו גרם לתופעות לוואי שונות, דוגמת מטבוליזם, שמיעה, ראייה וכוח בין היתר משופרים. הוא נאבק בדרדוויל והובס, אך הצליח להתחמק ממאסר. הוא נאסר מאוחר יותר, אך לבסוף ברח והקים בסיס באי וולקני. הוא חטף את השופט שהרשיע אותו ואת עורך הדין מאט מורדוק - האלטר אגו של דרדוויל - והכריח אותם להשתמש במעין משפט בו השופט שהרשיע אותו הוא הנאשם. מורדוק הצליח להשתנות לדרדוויל והתחיל בקרב נגד לילנד, אך הקרב הסתיים בתיקו והשלושה נאלצו לברוח מהר הגעש המתפרץ.

הוא חבר למיסטר קליין, ששלח אותו ללכוד את דרדוויל. לילנד פיתה את דרדוויל לקרב, ניצח ושלח אותו למותו. האלמנה השחורה הצילה את דרדוויל, והשניים עבדו יחד נגד לילנד וכנופייתו. הוא עבר לשיקגו ונקלע לעימות עם החתולה, לכן חזר לסן פרנסיסקו ולכד לזמן קצר את דרדוויל והאלמנה השחורה. לילנד לקה במחלה שהחלישה אותו מאוד, וגרמה לשיתוק ברגליו. הוא חזר לניו יורק וגייס את אדם-שור לחטוף נוירולוג כדי לרפא אותו, אך דרדוויל הביס את אדם-שור. לילנד ניצל בידי אנשיו, וצויד בקוצב לב מיוחד. הוא נאבק בדרדוויל ובספיידרמן, ונוטרל כאשר קוצב הלב שלו עבר קצר חשמלי. הוא רותק למערך תומך חיים שתוכנן בידי המאפיה מאגיה, וזמן לבזוז את ניו יורק. הוא הובס בידי ספיידרמן, האלמנה השחורה וסוכן ה-CIA לשבר סיימון סטראוד. לילנד החלים, והחל במלחמת כנופיות עם דוקטור אוקטופוס בניסיון לגזול את עמדתו של הקינגפין כשליט העולם התחתון בניו יורק. לילנד נתקל בספיידרמן ובחתולה השחורה, והוכה בידי דוקטור אוקטופוס. הא זומן באופן מיסטי לקנדה, ואולץ להלחם בקבוצת אלפא וגמא פלייט לצד נקרה, אספ והעקרב.

הוא גויס לצד הידרו-מן ואדם-קוף בין היתר בידי דוקטור דום להלחם בארבעת המופלאים בוושינגטון. כאשר הקינגפין נעדר, לילנד ניסה להראות נוכחות פעילה בעולם התחתון כמחליף הקינגפין. כאשר ספיידרמן חקר אותו על חטיפתה של דודה מיי, לילנד הסגיר את אלקטרו והנשר כאחראים. למעשה, הוא הפליל אותם כנקמה על שחטפו אותה ממנו, ושכר את החתולה השחורה לאתר אותם. הוא הרחיב את השפעתו בכך שמכר הורמון גדילה מוטאנטי ברחובות, אך דרדוויל הביס אותו והוא הושם בחזקת ה-FBI. לאחר מותו לכאורה של פוגי נלסון, לילנד התגרה בדרדוויל, שכעת זהותו הסודית נחשפה לציבור. הוא הוכה באכזריות, והצליח להימלט מכלאו מאוחר יותר. הוא גנב את דת'לוק מסוכנות S.H.I.E.L.D והרג ארבעה סוכנים, והחל במכירה פומבית למכירת דת'לוק למרבים במחיר. כתגמול על שלא ביקש רשות, הברדס (שהגדיר את שמו כ"הקינגפין של נבלי-העל") גנב את דת'לוק, ירה בלילנד ולכאורה הרג אותו. הוא הופיע במעצר משטרתי, אך שוחרר בידי הקינגפין שרצה להיעזר בו נגד ארגון היד. הוא לקח את דקוטה נורת' בשבי, ורמז כי הוא יענה ויתקוף אותה מינית כדי להשיג מידע על דרדוויל, שהופיע וחתך את עצביו של לילנד בגפיו.

אנשיו של לילנד החלו מלחמת כנופיות עם המאגיה במגרש גרוטאות, והתגלה כי הם סופקו ללילנד בידי טאסקמאסטר שאימן אותם. הוא נראה בקרקס הפשע עם קינגפין, מאדאם מאסק, ראש פטיש וטומבסטון כאשר הוקאיי גנב את כספם. לילנד ואנשיו החלו בקרב יריות עם כנופיה בהנהגת הדרקון הלבן. לילנד והדרקון הלבן הוכו באכזריות בידי ספיידרמן העליון (דוקטור אוקטופוס בגופו של ספיידרמן), ואילו אנשיהם הצטרפו לאומת הגובלינים של מלך הגובלינים. בסיסו של לילנד הותקף בידי ששת המרושעים, אך הוא הספיק ללכוד את ספיד דימון ואוברדרייב. חיפושית ניסתה לסחוט את לילנד, אשר התכוון לתקוף אותה כשלפתע טומבסטון הגיע כתגבורת. לאחר כשלונות רבים, לילנד חבר לבומרנג והקים את שישה-עשר המרושעים כדי להחזיר ציור של דוקטור דום שנגנב ונמצא בידי של זיקית. למרות שהקבוצה כללה חברים חזקים כספוט וארמדילו, הם שמשו בעיקר כהסחת דעת לזיקית כדי שבומרנג יוכל לגנוב את הציור.

במקור, הכותב בוב לייטון תכנן כי הינשוף יהיה האדון המסתורי של קבוצת ברית הרשע בחוברות אקס פקטור. כאשר הוא הוחלף, האדון המסתורי התגלה כאפוקליפס. הינשוף הופיע פרק אחד בלבד בספיידרמן: סדרת האנימציה בהופעת קמע, אך בהופעה מלאה במשחק הווידאו המבוסס על הסדרה. את דמותו בסדרת הנטפליקס הלייב אקשן "דרדוויל" גילם השחקן בוב גנטון.

הלטאה

הלטאה (באנגלית: The Lizard) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס ספיידרמן ביקום מארוול קומיקס. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת The Amazing Spider-Man #6 מנובמבר 1963 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר סטיב דיטקו.

הלטאה הוא האלטר אגו של דוקטור קורט קונורס, מנתח מוכשר שהתגייס לצבא ארצות הברית ואיבד את זרועו כתוצאה מפיצוץ. כאשר חזר, קונורס החל לחקור באובססיביות את חידוש התאים, שקיים אצל זוחלים (כגון לטאה שמגדלת מחדש את זנבה). אולם, נסיוב אותו פיתח מ-DNA של לטאות גרם לו לתופעות לוואי, והוא הפך למפלצת דמוית זוחל.

דמותו של הלטאה מדורגת במקום ה-62 ברשימת מאה נבלי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN. את דמותו של ד"ר קורט קונורס בסרטי הלייב אקשן "ספיידרמן 2" ו"ספיידרמן 3" מגלם השחקן דילן בייקר. את דמותו בסרט "ספיידרמן המופלא" מגלם השחקן ריס איפנס.

הסנטרי

הסנטרי (באנגלית: Sentry, "הזקיף" או "השומר") הוא דמות בדיונית של אנטי גיבור שהופיעה בחוברות הקומיקס האוונג'רס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת The Sentry #1 מספטמבר 2000 ונוצרה על ידי הכותב פול ג'נקינס והמאייר ג'יי לי.

הסנטרי הוא האלטר אגו של רוברט ריינולדס, אדם רגיל ומכור לסמים שלקראת סוף שנות ה-40 של המאה ה-20 פרץ למעבדה וגילה נסיוב מיוחד של נוסחת סופר-חייל, הדוחק במולקולות שלו אל מעבר לגבולות הזמן. הוא הופך לאדם על-אנושי בעל כוח אנרגטי של מיליוני שמשות מתפוצצות. זאת ועוד, הנבל מאסטרמיינד נטע במחשבתו של ריינולדס וירוס היוצר אשליות של "הריק" (The Void), כוח שלילי ומנוגד המסוגל לעטות כל צורה שיחפוץ. ריינולדס נלחם מלחמה פנימית אינסופית נגד "הריק", שמאיים לכלות אותו ואת כדור הארץ.

באירועי מלחמת האזרחים של יקום מארוול, ריינולדס מצדד בעמדתו של טוני סטארק, התומך בחוק רישום העל-אנושיים. הוא מגויס לקבוצת האוונג'רס העוצמתיים של סטארק, וגברת מארוול מציעה את עזרתה לבעיותיו המנטליות. לאחר אירועי "פלישה סודית" ובמהלך "שלטון אפל", ריינולדס מצטרף לקבוצת האוונג'רס האפלים של נורמן אוסבורן. באירועי "מצור", הריק משתלט על ריינולדס, שבייאושו הרב מתחנן בפני חברי האוונג'רס להרוג אותו, והוא אכן נהרג בידי תור.באתחול המחודש של חברת מארוול, הסנטרי מוחזר לחיים בידי תאומי אפוקליפס כדי לשמש כחבר בקבוצת פרשי אפוקליפס החדשים.

וונדר מן

וונדר מן (באנגלית: Wonder Man, בתרגום לעברית: "איש הפלא") הוא דמות בדיונית של גיבור-על (לעיתים נבל-על) המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת The Avengers #9 מאוקטובר 1964 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי.

וונדר מן הוא האלטר אגו של סיימון ויליאמס, בנו של תעשיין עשיר, אשר ירש את מחסן הנשק שבבעלות אביו לאחר מותו. אולם, רווחי החברה צנחו בעקבות התחרות עם "תעשיות סטארק". הוא מנסה למעול בכספי החברה, אך נתפס ונכלא. סיימון מאשים בכך את סטארק, ומסכים לעסקה עם ברון זמו שתאפשר לו להסתנן לשורות קבוצת האוונג'רס. הוא משנה צורה לישות על-אנושית המונעת בידי אנרגיה יונית. ברון זמו משתמש בשירותיו של סיימון - אותו הוא מכנה "וונדר מן" - לתועלתו הזדונית, תוך שהוא מזהיר אותו שעליו להזריק לעצמו מנות של נסיוב כדי לשרוד, שאותו מחזיק זמו.

בהמשך, סיימון מוחזק בהקפאה קריוגנית למשך שנים. במהלכה, אולטרון - יצירתו המרושעת של הנרי פים - גונב את גלי המוח שלו לשימוש באנדרואיד ויז'ן. הוא מוחזר לחיים והופך לכלי משחק בידיהם של אחרים, ביניהם הנבלים קאנג הכובש, הלייזר האנושי, בלאק טאלון וגרים ריפר. הוא בוחר לבסוף להשאר עם האוונג'רס.

במהלך אירועי "מלחמת האזרחים", סיימון משוחד לעבוד עבור סוכנות S.H.I.E.L.D לצד אלה התומכים בחוק רישום העל-אנושיים, ומגויס לקבוצת האוונג'רס העוצמתיים של טוני סטארק. הוא החל במערכת יחסים רומנטית עם מנהיגת הקבוצה, קרול דנברס. עם הקמתה של קבוצת האוונג'רס האפלים באירועי "שלטון אפל", נורמן אוסבורן מוציא את וונדר מן לפרישה. וונדר מן הצטרף לקבוצת האוונג'רס המופלאים, ונהרג בחוברת Uncanny Avengers #14 מינואר 2014, כשהעביר את כל האנרגיה שלו למכשפת השני. הוא חזר לחיים, אך נותר תקוע במוחה של רוג. במהלך משימתם של האוונג'רס המופלאים לחילוץ מכשפת השני ואחיה, קוויקסילבר, ויליאמס הופרד מרוג בידי מדעניו של הוד התפתחותו ועזב את הקבוצה.

ז'ול בורדה

ז'ול ז'אן בטיסט ונסאן בורדה (בצרפתית: Jules Jean Baptiste Vincent Bordet,‏ 13 ביוני 1870 סואני - 6 באפריל 1961) היה רופא בלגי, מיקרוביולוג ואימונולוג, שזכה בפרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה בשנת 1919. אחד מחלוצי האימונולוגיה, שמו של בורדה נקשר לתגליות בתחום חקר מערכת החיסון והנסיוב, גילוי פעולת מערכת המשלים במנגנון החסינות ההומוראלית, האבחון הסרולוגי של העגבת ובגילוי החיידק "בורדטלה פרטוסיס" (Bordetella pertussis), הקרוי לפי שמו והגורם של מחלת השעלת.

זיקית (קומיקס)

זיקית (באנגלית: Chameleon) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס ספיידרמן ביקום מארוול קומיקס. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת The Amazing Spider-Man #1 ממרץ 1963 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר סטיב דיטקו.

זיקית הוא האלטר אגו של דמיטרי סמרדיאקוב, אזרח סובייטי שבצעירותו שירת את אחיו למחצה קרייבן הצייד, סרגיי קרבינוף. למרות שהשניים היו חברים, סרגיי נהג להתעלל באחיו, מה שהוביל את דמיטרי להעריץ אותו, אך גם עורר בו רגשי טינה כלפיו. לבסוף, סמרדיאקוב היגר לארצות הברית והחל לרכוש שם לעצמו כאשר נהג להשתמש בכשרונו להתחזות לחברים ושכנים. במהלך פעילותו הקרימינלית הראשונה בזהות הזיקית, דמיטרי התחזה לספיידרמן אך הוא נחשף ונעצר. זמן מה לאחר מכן גם קרבינוף היגר לארצות הברית, והזיקית הפנה את תשומת לבו של אחיו לספיידרמן. השניים הפכו עד מהרה לאויביו המושבעים של ספיידרמן, ולחלק מגלריית הנבלים הנרחבת שלו.

הזיקית השפיע על קרייבן הצייד להתחיל לצוד את ספיידרמן. שני האחים נלחמו יחדיו באיירון מן והתעמתו עם הענק הירוק. בשלב מסוים, הזיקית התחפש למדען הנרי פים וגנב ממעבדתו מסמכים סודיים עבור ארגון הטרור הידרה. אולם, הוא נעצר בידי פים, שהיה תחת הזהות איש הנמלה. הזיקית התחזה לנבל בשם טורפדו ולחם בדרדוויל.

כאשר קרייבן הצייד התאבד, הזיקית הפך לאובססיבי ורצה לגרום לספיידרמן לסבול על כך שלא מנע את התאבדותו של אחיו. הוא רקח נסיוב שגרם לפניו להיות חסרי הבעה וקפואים, חטף את ג'יי ג'ונה ג'יימסון וקיבל הצעה ממשפחת המאפיה להפוך לראש הפשע המאורגן, תוך כריתת ברית עם ראש פטיש. תוך שהוא מתחזה למדען, הזיקית פשט את ספיידרמן מכוחותיו לזמן קצר והצטרף לעקרב כדי להלחם גם בספיידרמן וגם בחתולה השחורה. אולם, הוא נמלט לאחר שתוכניתו סוכלה.

מהלכו הבא של הזיקית היה לכרות ברית עם הארי אוסבורן, הגובלין הירוק השני. לפני מותו של הארי, הוא אמר לו שזהותו הסודית של ספיידרמן יכולה להיות קשורה בפיטר פארקר, וכן הורה לו לבנות אנדרואידים בדמותם של הוריו הביולוגים של פארקר. תוכנית זו הובילה להתמוטטות פסיכוטית של ספיידרמן ושל הזיקית. בהמשך, הזיקית למד שפיטר פארקר הוא אכן ספיידרמן, ותקף אותו דרך בני משפחתו וחבריו הקרובים. אולם, מרי ג'יין ווטסון הכניעה אותו באמצעות מקל בייסבול.

לאחר מלחמת האזרחים של מארוול, הזיקית הופיע כחבר בקבוצת ששת המרושעים של דוקטור אוקטופוס, והתחזה לקפטן אמריקה בניסיון להסתנן לתוך בסיס צבאי.

טריקשוט

טריקשוט (באנגלית: Trickshot) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס האוונג'רס האפלים ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת The Avengers #64 ממאי 1969 ונוצרה על ידי הכותב רוי תומאס והמאייר ג'ין קולאן.

טריקשוט הוא האלטר אגו של צ'ארלס ברנרד "בארני" בארטון, אחיו הבכור של קלינט בארטון, הידוע כחבר האוונג'רס הוקאיי. הוא גדל בוייברלי, איווה, ואיבד את שני הוריו לאחר שאביו האלכוהוליסט איבד שליטה על רכבם והתנגש בעץ. בארני וקלינט נשלחו לבית יתומים, שם שהו כשש שנים עד שברחו והצטרפו לקרנבל "קארסון הפלא הנודד". אמן החרבות, החבר בקרנבל, בחר בקלינט להיות עוזרו האישי, ובארני הרגיש מוזנח והפך מריר ומלא קנאה באחיו. כאשר קלינט נפצע אנושות לאחר שגילה כי אמן החרבות מעל בכספי הקרנבל, בארני גינה את אחיו הצעיר על כי לא שמר אמונים למורה הרוחני שלו. בארני מאס בחיי הקרנבל והתגייס לצבא. הוא הציע לקלינט לשכוח מהעבר העכור ביניהם ולהצטרף עמו לצבא, אך קלינט סרב. בארני הודיע לו כי ההצעה בעינה עומדת וכי יחכה לו אם ישנה את דעתו. בוקר למחרת, כאשר בארני המתין לאוטובוס הוא ראה שקלינט אינו מגיע, ובעצבות רבה השאיר את חייו הקודמים מאחוריו. קלינט הגיע לאחר מכן, אך גילה כי איחר את המועד.

מאוחר יותר, בארני הפך לסוכן FBI, ומשימתו הראשונה הייתה לעבוד עבודה סמויה כשומר ראש עבור פושע בשם מארקו. ללא ידיעתו, קלינט והמורה הרוחני שלו טריק-שוט ניסו לשדוד את אחוזתו של הפושע. זאת ועוד, בארני נורה בחץ בידי קלינט. כאשר נודע לקלינט דבר מעשהו, הוא סירב לעזוב את אחיו והפנה עורף לטריק-שוט. זה האחרון פצע את קלינט ועזב.

במסגרת עבודתו השנייה כסוכן סמוי, בארני פנה לעזרת האוונג'רס ובמהלך המשימה הקריב את חייו. לאחר שהתגלו בה סימני חיים קלושים, גופתו של בארני נגנבה והונחה בתא החלמה, אך נשכחה בידי האוונג'רס. לאחר הלווייה, קלינט קיבל מכתב מסוכן FBI שמאשר את חייו הכפולים של בארני וכי בארני מודע לחייו הכפולים של קלינט כהוקאיי. בארני נמצא בידי ברון זמו, שבשל טינה להוקאיי הפנה את אחיו נגדו. בארני וזמו שוכרים את שירותו של טריק-שוט, המורה הרוחני לשעבר של הוקאיי (שמחלת הסרטן קיננה בגופו), כדי לאמן את בארני בחץ וקשת. עם סיום האימונים, טריק-שוט הוכה קשות והסרטן שבגופו החמיר. בארני העביר את גופתו הגוססת של טריק-שוט לאחוזת האוונג'רס כמסר להוקאיי. בתגובה, הוקאיי החל לחקור את נסיבות מותו של טריק-שוט, אך נקלע למארב של אחיו. בארני החל לקרוא לעצמו בשם טריקשוט כמחווה למורה הרוחני של שני האחים, הכניע את אחיו והעביר אותו לברון זמו. זמו ערך בין שני האחים קרב עד מוות, והוקאיי הצליח להתגבר על טריקשוט למרות שהתעוור בעקבות פציעה ישנה. או אז, זמו התעמר בהוקאיי על כי הצליח להמריד את אחיו בו. טריקשוט נכלא, ובארני מסכים להשתלת מח עצם באחיו להשבת ראייתו בתנאי שיתמודד שוב מול הוקאיי בעתיד.

בהמשך, נורמן אוסבורן מביים את מותו של בארני בבית החולים, ומזמין אותו להצטרף לגלגולה השני של קבוצת האוונג'רס האפלים. למרות הצלחה ראשונית של הקבוצה החדשה, הוא מפסיד בקרב נגד מוקינגבירד לאחר שהוזרק לה נסיוב משולב של נוסחת סופר-חייל ונוסחת האינסוף.

כולרה

כוֹלֵרָה (בספרות העברית מצוי גם הכתיב חֳלִירַע; בלועזית: Cholera) היא מחלה זיהומית מידבקת הנגרמת מהחיידק Vibrio cholerae ומתבטאת בשלשולים עזים ומרובים, לעיתים עד כדי התייבשות ומוות. תפוצתה העולמית של המחלה גבוהה, במיוחד באזורים בעלי תשתית תברואה ירודה או אזורים מוכי אסון, ומגיעה לממדי מגפה. החיידק פוגע במערכת העיכול וגורם לאיבוד מהיר של עד ליטר נוזלים בשעה. 50% מהחולים הבלתי מטופלים מתים מהמחלה.

נסיוב נגד ארס

נַסְיוּב נגד ארס (Antivenom) הוא נסיוב המופק מדם בעלי חיים, ובו נוגדנים לטיפול בפגיעה של ארס, כתוצאה מהכשה או עקיצה. הנסיוב מיוצר על ידי הזרקת כמות קטנה של ארס מסוים לבעלי חיים, בדרך כלל סוסים, כבשים, עזים או ארנבות. בעל החיים מפתח תגובה קלה של המערכת החיסונית, המגרה ייצור נוגדנים כנגד האנטיגנים של הארס. לאחר היווצרות הנוגדנים, מייצרים את הנסיוב על ידי נטילת הדם והפרדתו לפלזמה - נוזל הדם.

השגת הארס מתקבלת באמצעות חליבת נחשים, המתבצעת בחוות מיוחדות לשם כך (חוות נחשים).

השיקולים במתן נסיוב נגד ארס לנפגע נקבעים לפי כמות הארס שהוזרקה, הבאה לידי ביטוי בתסמינים מקומיים באזור ההכשה, כמו כאבים עזים, דימום והתנפחות האזור המוכש, ובתסמינים מערכתיים הבאים לידי ביטוי בירידת לחץ דם, בצקת בדרכי הנשימה, ועוד. לא בכל הכשה משתמשים בנסיוב, מכיוון שלנסיוב עצמו עלולה להיות השפעה שלילית על המערכת החיסונית, וכן בשל העובדה שבכרבע ממקרי ההכשה כלל לא מוחדר ארס לגוף.

ספיידרוומן

ספיידרוומן (באנגלית: Spider-Woman, בעברית: אשת העכביש) היא דמות בדיונית של גיבורת-על המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. דמותה הופיעה לראשונה בחוברת Marvel Spotlight #32 מפברואר 1977, ונוצרה בידי הכותב ארצ'י גודווין וצמד המאיירים סאל בוסימה וג'ים מוני.

ספיידרוומן היא האלטר אגו של ג'סיקה דרו, שהורעלה מקרינה רדיואקטיבית והוזרק לה נסיוב ניסיוני המכיל דם עכבישאים. תחת השגחתו של נבל-העל הוד התפתחותו, דרו עברה תהליך גדילה מואץ גנטית, ומאוחר יותר גויסה כסוכנת עבור ארגון הידרה המרושע בטרם חזרה למוטב כאשר נודע לה טבעו האמיתי של הארגון. הכותב בריאן מייקל בנדיס הוסיף את ספיידרוומן לרשימת חברי האוונג'רס החדשים החל משנת 2005. בשנת 2009, הדמות קיבלה סדרת חוברות משלה.

סרולוגיה

סרוֹלוֹגיה (באנגלית: Serology) הוא תחום בביולוגיה ובאימונולוגיה העוסק בחקר נסיוב הדם והתגובות בין נוגדנים ואנטיגנים.

בדיקות סרולוגיות עשויות להתבצע למטרות אבחון כאשר יש חשד לזיהום.

סרולוגיה מאפשרת לקבוע האם התרחשה הדבקה בגורם מחלה מסוים וכן את שלב ההדבקה - הדבקה פעילה או זיהום ישן: על פי כמות וסוג הנוגדנים המתגלים בבדיקה.

פלזמה (דם)

פלזמה היא נוזל שקוף בגון צהבהב הזורם בכלי הדם של בעלי חוליות. הפלזמה מהווה כ-55% מנפח הדם ומכילה בעיקר מים המהווים כתשעים אחוז מהרכבה, וכן חלבונים שונים כגון: גלובולין, אלבומין, ופיברינוגן, מלחים כגון: סידן, זרחן, נתרן, אשלגן וחמרים רבים אחרים שנמצאים בשיווי משקל עם תכולתם ברקמות השונות. הפלזמה מכילה את תאי הדם ומאפשרת את תנועתם בכלי הדם. כיוון שדם שבא במגע עם האוויר נקרש, הנוזל שמתקבל בדגימת דם (ללא תוספת חמרים מונעי קרישה) יהיה שונה מהפלזמה, הוא לא יכיל גורמי קרישה שנוצלו ליצירת הקריש. נוזל זה נקרא נסיוב או סרום.

הרכב הפלזמה מאפשר מעבר טסיות דם המהוות חלק ממנגנון קרישת הדם, תאי דם אדומים המובילים חמצן, תאי דם לבנים של מערכת החיסון, הורמונים, אנזימים, ליפופרוטאינים, חומצות אמינו וסוכרים הדרושים לתפקוד יעיל של הגוף וכן רכיבים נוספים כמו חומרי מזון החיוניים לתחזוקת תאי הגוף. כמו כן מאפשר נוזל הפלזמה הוצאה וסילוק פסולת אל מחוץ לגוף. כאשר מסרכזים דם במבחנה, ניתן לראות שנוצרו שלוש שכבות. החומר העליון הוא נוזל הפלזמה, השכבה הדקה שמתחתיו אלו הן כדוריות דם לבנות ולמטה נמצא נוזל אדום אלו הן כדוריות הדם האדומות.

פתן שחור

פתן שחור (שם מדעי Walterinnesia; באנגלית: Desert Cobra - קוברה מדברית) הוא סוג של נחש ארסי והנציג היחידי ממשפחת הפתניים בישראל. עד לא מכבר נחשב למין יחיד בסוגו, אולם התגלה כי האוכלוסייה בטריטוריה המזרחית מהווה מין נפרד.

צפע מצוי

צֶפַע מצוי (שמו הלא-תקני: צפע ארצישראלי; שם מדעי: Daboia palaestinae) הוא מין של נחש ארסי ממשפחת הצפעיים, החי במרכז ישראל ובצפונה, בסוריה, בירדן ובלבנון. הצפע המצוי הוא בעיקר נחש לילי, אולם לעיתים הוא פעיל גם בשעות היום. מבין תשעת הנחשים הארסיים בישראל, הוא הבולט והנפוץ ביותר, ולכן האחראי לרוב מקרי ההכשה, אף על פי שאינו הארסי ביותר.הצפע המצוי הוא בעל חיים מוגן והחזקתו בשבי אסורה, למעט מקרים בודדים שבהם נעשה שימוש בנחשים בהיתר ממשלתי מיוחד לצורכי חינוך והסברה, מחקר מדעי, או לצורך הפקת נסיוב נגד ארס לבתי חולים במחלבת הנחשים של ישראל.בנובמבר 2018, נבחר נחש זה על ידי גולשי ynet לנחש הלאומי של ישראל.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.