נכס צאן ברזל

נכס צאן ברזל בעברית מודרנית, הוא עצם מוחשי או מופשט, בעל חשיבות וערך תרבותי והיסטורי. נכס צאן ברזל קיימים בתחומי השירה, הספרות, המוזיקה והאדריכלות, או כל תחום אחר שיש לו השפעה תרבותית בחברה מסוימת.

מקור המונח

בהלכה, נכסי צאן ברזל הם נכסים שהמחזיק בהם יכול להשתמש בהם, אך הוא אחראי לתקינותם ועליו להחזיר את שוויים, כך שגם אם פחת ערכם, שוויים כערכם הראשוני.

המונח שאול מן הצאן שהייתה אשה מביאה עמה לנישואין, ובעלה יכול היה לקחת את תוצריהם, אך אם מתו חייב היה להשיב את תמורתם. משמעות המילה ברזל בהקשר זה היא של נצחיות.

"מקבל אדם צאן ברזל מאשתו, והוולדות והגיזין שלו, ואם מתו – חייב באחריותן"

תוספתא בבא מציעא, פרק ה’, הלכה י"ד

יש המסבירים שמקור הביטוי הוא בנוהל מקובל בימי קדם בו אדם בעל נכסים היה מוסר את הצאן שלו לרועה, כאשר הרווחים היו מתחלקים ביניהם, אך הרועה היה חייב להחזיר את הצאן לפי הערך המקורי שקיבל[1].

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ ראו למשל: משנה בכורות ב', ד'.
אלימלך מליז'נסק

רבי אלימלך וייסבלום מלִיזֶ'נְסְק (ה'תע"ז – כ"א באדר ה'תקמ"ז; 1717 – 1787) היה אדמו"ר בדור השלישי לחסידות. מתלמידיו הבולטים של המגיד ממעזריטש, הראשון בין מבססי התנועה בפולין רבתי ומחשובי הוגיה בכלל. מחבר הספר "נועם אלימלך", אחד משלושת החיבורים המרכזיים של החסידות המוקדמת, בו העלה תרומה חשובה לניסוח אידיאל הצדיק.

אני רואה אותה בדרך לגימנסיה

אני רואה אותה בדרך לגימנסיה הוא פזמון מאת יעקב רוטבליט שהלחין מיקי גבריאלוב, והתפרסם בביצועו של אריק איינשטיין, שכלל אותו בשנת 1971 באלבומו "בדשא אצל אביגדור". זהו משיריו הידועים של איינשטיין. גרסאות כיסוי לשיר בוצעו בידי להקת "סטלה מאריס" ויהלי סובול עם מיקי גבריאלוב.

אפרים דיינרד

אפרים גרשון דיינרד (נכתב גם דיינארד; שם עטו: אדיר; תר"ו, 1846, שוסמאקן[דרוש מקור], לטביה[דרוש מקור] – כ"ח בסיוון ה'תר"ץ, 24 ביוני 1930, ניו יורק), ביבליוגרף וסופר עברי ואידי (כתב גם באנגלית), אספן ספרים וסוחר ספרים; מגדולי הביבליוגרפים העבריים של העת החדשה. לוחם נגד החסידות הקבלה והנצרות.דיינרד היה דמות צבעונית ומרתקת, הרפתקן והוזה, תייר מחפש מציאות, מו"ל וגם זייפן, בתחום הספר העברי. עוד בהיותו איש צעיר החל בנסיעות ובמסעות, שבהם בצד התיירות לשמה, גם חיפש, גילה, רכש ואסף ספרים עבריים עתיקים, כתבי יד ודפוסים ראשונים. חלק מהספרים שהדפיס בערוב ימיו בארצות הברית נשאו חותמות של דפוס ישן באירופה, לעיתים באופן אירוני.

ג'ף בק

ג'ף בק (באנגלית: Jeff Beck; נולד ב-24 ביוני 1944 בלונדון, בריטניה) הוא גיטריסט רוק אנגלי. הוא אחד מתוך שלושה גיטריסטים - יחד עם אריק קלפטון וג'ימי פייג' - שהיו חברי להקת היארדבירדס.

מרבית יצירותיו היו אינסטרומנטליות, ואלבומיו נעו בין ז'אנרים רבים - החל מבלוז-רוק, הבי מטאל, ג'אז-פיוז'ן וכיום שילוב בין רוק למוזיקה אלקטרונית. המעבר בין הסגנונות השונים הקשה על בק לשמור על קבוצת מעריצים קבועה.

למרות זאת, בק זכה לשבחים על עבודתו כגיטריסט, וזכה בחמישה פרסי גראמי בקטגוריית הרוק האינסטרומנטלי הטוב ביותר.

הוא מוכר הודות לסגנון הנגינה המאוד ייחודי לו ודורג במקום החמישי ברשימת 100 הגיטריסטים הטובים בכל הזמנים של כתב העת העוסק במוזיקה - רולינג סטון.

מחוץ לבמה, בק הוא אספן נלהב של רכבי Hot Rod אמריקאיים ונודע כי ברשותו המבחר המפואר ביותר בכל הממלכה המאוחדת. כלי רכב אלו הופיעו לא מעט כנושאי אלבומיו האחרונים.

השובבים

השובבים היא להקת קומדי רוק ישראלית שהוקמה בשנת 2005 בתל אביב.

לואי לבנדובסקי

אליעזר אריה [לואי] לֵבַנְדוֹבסקי (Louis Lewandowski;‏ 23 באפריל 1823 – 4 בפברואר 1894) היה חזן ומלחין יהודי גרמני, עסק בעיקר בהלחנת מוזיקה דתית לקטעי תפילה יהודיים.

מור יוקאי

מור יוקאי (לפי תואר האצולה מכונה גם אַשְווַאִי; בהונגרית: Ásvai Jókai Mór;‏ 18 בפברואר 1825 - 5 במאי 1904) היה סופר, עיתונאי ומחזאי הונגרי. הוא מכונה "מספר הסיפורים ההונגרי הגדול", ה"אונורה דה בלזק" ההונגרי. הוא גם הסופר ההונגרי הנקרא ביותר. מתוך כמאה יצירותיו, הומחזו והוסרטו רבות ויצירתו כולה מהווה נכס צאן ברזל של התרבות ההונגרית והאוניברסלית. שימש גם חבר בפרלמנט ההונגרי וחבר בבית העליון שלו וכן חבר במועצה המנהלת של האקדמיה ההונגרית למדעים.

מנשה קדישמן

מנשה קדישמן (21 באוגוסט 1932 - 8 במאי 2015) היה צייר ופסל ישראלי, חתן פרס ישראל בתחום הפיסול.

מרדכי הרשמן

מרדכי הרשמן (1888 - 30 בינואר 1941) היה חזן רוסי-אמריקאי.

נועם אלימלך

נועם אלימלך הוא חיבורו המרכזי של רבי אלימלך מליז'נסק שהיה מראשוני מנהיגיה של החסידות. הודפס לראשונה בשנת 1787 בעיר למברג מיד אחר פטירת מחברו, ומאז נתחבב מאוד על החסידים והודפס במהדורות רבות.

ספר זה הוא נכס צאן ברזל בתנועת החסידות ורבים קובעים בו לימוד מדי שבת.

נח שטרן

נח שטרן (1912 – 20 בספטמבר 1960) היה משורר עברי, מתרגם ועורך.

נכסי צאן ברזל

האם התכוונתם ל...

עוגה

בתחום המגדנאות, עוּגה (במלרע) היא מאכל מתוק, לרוב אפוי המוכן בתבנית אישית או גדולה.

צאן ברזל

צאן ברזל הוא מושג הלכתי-משפטי המהווה כינוי לעסקת הלוואה-פיקדון, שמטרתה להבטיח את הקרן של בעל הנכסים המופקדים ביד השומר שמצידו מרוויח את השימוש בנכסים ואף את הרווחים העשויים או העתידים לצאת מהם.

בעברית המודרנית, משמש הביטוי נכס צאן ברזל לתיאור עצם שיש לו חשיבות תרבותית-היסטורית גדולה.

שאול ליברמן

הרב פרופ' שאול ליברמן (כ"ז בניסן תרנ"ח, אפריל 1898 – ט' בניסן תשמ"ג, 22 במרץ 1983) היה מגדולי חוקרי התלמוד וספרות התורה שבעל פה, חבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים משנת 1969, חתן פרס ביאליק לחכמת ישראל לשנת 1957, פרס ישראל למדעי היהדות לשנת תשל"א (1971), ופרס הארווי לשנת 1976.

שבתי טבת

שבתי (אמוץ) טבת (טבצ'ניק; 25 בדצמבר 1925 - 2 בנובמבר 2014) היה עיתונאי, ביוגרף וסופר ישראלי. חתן פרס ישראל לשנת תשס"ה (2005). ספריו דנים בעיקר בתולדות היישוב והמדינה. מפעלו החשוב ביותר הוא כתיבת הביוגרפיה של דוד בן-גוריון, הכוללת ארבעה כרכים כרונולוגיים בלוויית חמישה כרכים נושאיים.

שטרופוואפל

שְטְרוּפְּוַואפֶל (בהולנדית: Stroopwafel, להאזנה (מידע • עזרה)) הוא אפיפית דקיקה ועגולה ממולאת בסירופ, כיום על פי רוב סירופ תירס עשיר בפרוקטוזה עם טעם קרמל.

שמוליק קראוס

שמואל "שמוליק" קראוס (1 ביולי 1935 - 17 בפברואר 2013) היה זמר-יוצר, מוזיקאי ומלחין ישראלי, מחלוצי הרוק הישראלי וחתן "פרס שר החינוך" למפעל חיים לשנת 2006. קראוס היה בין המלחינים הבולטים בישראל, שהלחין שירי משוררים לצד פזמונים, ושחקן שהופיע בסרטי קולנוע ובסדרה "לול".

תוספתא

הַתּוֹסֶפְתָּא (בארמית: "תוספת") היא קובץ מסודר של מסורות מתקופת התנאים, הנקראות ברייתות, שלא נכללו במשנה שערך רבי יהודה הנשיא. על פי המסורת, רבי חייא, מתלמידיו של רבי יהודה הנשיא, ערך את התוספתא יחד עם רבי אושעיא; אך החוקרים בימינו חולקים על דעה זו, ומעלים השערות מורכבות יותר. הנחה מקובלת היא שהתוספתא משקפת מסורות ארץ-ישראליות, והיא קרובה יותר לעולמו של התלמוד הירושלמי מאשר לזה של הבבלי.

התוספתא מסודרת לפי סדר המסכתות במשנה, ולכן היא כוללת שישה סדרים המחולקים לכ-60 מסכתות. סדר הדברים ברוב המסכתות דומה במשנה ובתוספתא, אם כי הן מביאות לעיתים מסורות הפוכות והלכות שונות. כמו כן, במקרים רבים התוספתא מאריכה בענייני מוסר ואגדה. התוספתא מרבה גם להביא "מעשים" הנוגעים להלכות הנידונות במשנה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.