ניקה

נִיקֵה (יוונית: Νίκη, "ניצחון") הייתה אלת הניצחון במיתולוגיה היוונית ובת לוויתם של זאוס, ראש האלים, ושל אתנה, אלת החכמה ותכסיסי המלחמה. היא הייתה יכולה לרוץ ולעוף במהירויות עצומות, אך זולת תכונה זו, היא לא התייחדה ביכולות נוספות. ניקה הייתה בתם של פאלאס וסטיקס, ואחותם של קראטוס, ביה וזלוס. בקרב הרומאים היא נודעה כויקטוריה.

באמנות ניקה תוארה כאישה מכונפת, העוטה לגופה גלימה מתנפנפת ומחזיקה בידיה מטה, בקבוקון או כד, ולעיתים אף כלי נגינה, דוגמת חליל או לירה. על פי רוב, היא יוצגה כדמות זעירה הניצבת על כף ידו של אל אחר, מציצה מבין בגדיו וגלימותיו או מעופפת ממעל לו, סמל לניצחון ולתקווה.

ייצוגה האמנותי הידוע ביותר הוא הפסל ההלניסטי "ניקה מסמותרקיה" (Νίκη της Σαμοθράκης), שבו מתוארת האלה כדמות מכונפת הניצבת מול הרוח. כיום, הפסל נמצא במוזיאון הלובר בפריז, והוא נחשב לאחד מאוצרות האמנות הגדולים של המוזיאון, אף על פי שידיו וראשו אבדו במרוצת השנים. פסל ידוע נוסף הוא ניקה של הפסל היווני פאוניוס מהמאה החמישית לפני הספירה. פסל זה מוצג במוזיאון הארכאולוגי של אולימפיה.

ניקה
Niké Éphèse

בתרבות פופולרית

נייקי, חברת ביגוד הספורט הידועה, שאלה את שמה משמה של האלה ניקה.

בסדרת הספרים גיבורי האולימפוס על השבעה ללכוד את ניקה. ניקה נלחמה בין צדה היווני ורומי, ובגלל שטבעה הוא להעצים את התחרותיות, הלחימה הפנימית הזאת יצאה מכלל שליטה. השבעה לכדו אותה משום שאם הם לא היו לוכדים אותה הם לא היו יכולים להשכין שלום בין הרומאים ליוונים.

ראו גם

11 בינואר

11 בינואר הוא היום ה-11 בשנה בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה נשארו עוד 354 ימים (355 בשנה מעוברת).

4 ביוני

4 ביוני הוא היום ה-155 בשנה (156 בשנה מעוברת), בשבוע ה-23 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 210 ימים.ביום זה יש החוגגים את ה-35 במאי.

אולקסנדריה (כדורגל)

מועדון הכדורגל אולקסנדריה הוא מועדון כדורגל אוקראיני מהעיר אולקסנדריה, המשחק בליגת העל האוקראינית.

הקבוצה זכתה באליפות מחוז קירובוגרד בשנת 1990. ברמה הלאומית העפילה לחצי גמר הגביע האוקראיני בכדורגל בעונת 2015/2016 וסיימה במקום השלישי בליגת העל האוקראינית בכדורגל בעונת 2018/2019 ובזכות עובדה זו העפילה ישירות מהליגה לשלב הבתים של הליגה האירופית של עונת 2019/2020, לראשונה בתולדותיה, לאחר שתי עונות שבהן השתתפה במוקדמות למפעל זה ולא העפילה לבתים.

אתנה

אתנה (או אתיני, יוונית: Αθηνά) היא אלת החוכמה, המלחמה, האמנות והצדק במיתולוגיה היוונית. כמו כן הייתה אחראית על שמן הזית ועל האריגה. במיתולוגיה הרומית מופיעה כמינרווה. מתוארת לרוב כנושאת כידון, מגן עם תבליט פניה של מדוזה (שהיא קיבלה מפרסאוס לאות תודה על שעזרה לו במשימתו) יוצגה על ידי ינשוף, ולוותה על ידי אלת הניצחון, ניקה. אתנה מעולם לא הייתה ילדה, ובקעה מראשו של זאוס, בוגרת, כשהיא חמושה בנשק. היא בתולה תמידית (פרתנוס). הפרתנון באתונה, יוון הוא מקדשה המפורסם ביותר. לאתנה מעולם לא היה בן זוג או מאהב. לפי הרודוטוס, אתנה הייתה אלה ממוצא ברברי - כלומר לא יוונית. בדרך כלל על ידיה של אתנה מסולסלים כשני נחשים המסמנים את זריזותה.

גאורגיה באירוויזיון

גאורגיה נטלה חלק באירוויזיון כ-12 פעמים החל מהצטרפותה הראשונה לתחרות. גאורגיה מעולם לא ניצחה בתחרות, מעולם לא סיימה את התחרות בתור אחת מחמש המדינות המובילות בגמר והישגה הטוב ביותר בגמר התחרות הוא המקום ה-9 אליו הגיעה פעמיים ב-2010 ו-2011. גאורגיה פרשה מהתחרות ב-2009 עקב פסילת השיר שהגישה לתחרות בטענה כי השיר מציג עמדה פוליטית האסורה על פי תקנון התחרות, והיא חזרה ליטול חלק בתחרות באופן סדיר ב-2010.

האקדמיה הרוסית לקולנוע

האקדמיה הרוסית לקולנוע (שם רשמי: האקדמיה הרוסית למדעי הקולנוע; ברוסית: Российская Академия Кинематографических Искусств) היא עמותה העוסקת בענייני הקולנוע ברוסיה ומעניקה את פרס ניקה מאז 1987.

האקדמיה, המהווה ארגון מקביל לארגונים שונים בעולם, שהמפורסמת שבהם היא האקדמיה לקולנוע האמריקאית (העורכת את טקס פרסי אוסקר), קיימת משנת 1987.

האקדמיה מונה 80 חברים מכל ענפי היצירה והעשייה הקולנועית במדינה.

הפועל דולפין נתניה

הפועל דולפין נתניה היא אגודת שחייה ישראלית מנתניה. הקבוצה היא אלופת ישראל לשנת 2013 (חורף וקיץ) ו-2014 (חורף), לאחר 20 שנה בהן זכתה ברציפות קבוצת השחייה של הפועל ירושלים. מנהל הקבוצה הוא ישראל ויינשל.

המועדון הוקם בשנת 1992 על ידי סימון דוידסון. במועדון גם קבוצת שחייה צורנית המנוהלת על ידי ניקה בימבט.

ויקטוריה (אלה)

ויקטוריה (לטינית: Victoria) היא אלת הניצחון בדת הרומית העתיקה. ויקטוריה היא המקבילה לאלה היוונית ניקה, והשותפה של בלונה. היא הותאמה מדמותה של אלת החקלאות הסבינית, ואקונה, והמקדש הראשי שלה נמצא בגבעת הפאלאטיום. האלה ויקה פוטה מזוהה לעיתים כוויקטוריה.

שלא כמו האלה היוונית ניקה, האלה ויקטוריה לקחה חלק מרכזי בחברה הרומית ומקדשים רבים הוקמו לכבודה. כשפסלה הוסר בשנת 382 לפנה"ס על ידי הקיסר גרטיאנוס היה זעם רב ברחובות רומא. לרוב היא נערצה על ידי גנרלים אשר חזרו מניצחונותיהם בקרבות. הבדל נוסף מניקה היוונית הוא בכך שוויקטוריה הייתה ידועה בהצלחה במשחקי האתלטיקה כמו מרוצי מרכבות, ויקטוריה הייתה הסמל לניצחון על המוות וקבעה מי ינצח במלחמה.

ויקטוריה מופיעה רבות על מטבעות רומיים, תכשיטים, מבנים, ואמנויות אחרות. היא נתפסה לעיתים קרובות עם או בתוך מרכבה, כמו בפסל הניצחון מסוף המאה ה-18 קוודריגת שער ברנדנבורג בברלין, גרמניה; או באנדרטת ויטוריו אמנואלה השני, בנוכחות עם 2 קוודריגות. ניקה או ויקטוריה הייתה נהגת המרכבה של זאוס בקרב בו השתלט על האולימפוס.

על שמה של ויקטוריה נקרא האסטרואיד "12 ויקטוריה" בחגורת האסטרואידים הגדולה.

ורד בוסקילה

ורד בוסקילה (נולדה ב-23 במאי 1983) היא שייטת עבר ישראלית שהתחרתה במפרשית מדגם 470. אלופת העולם (יוון 1998) בדגם 420, בעלת מדליית ארד מאליפות העולם (קרואטיה 2004) ו-3 פעמים סגנית אלופת אירופה (2001, 2004, 2005). ייצגה את ישראל ב-3 אולימפיאדות (אתונה 2004, בייג'ינג 2008 ולונדון 2012) וסיימה במקום רביעי ביחד עם ניקה קורניצקי באולימפיאדת בייג'ינג. מכהנת כסמנכ"ל הועד האולימפי בישראל.

מיתולוגיה יוונית

המיתולוגיה היוונית היא אוסף המיתוסים שנוצרו ביוון העתיקה. מיתוסים אלה קיימים הרבה זמן, ומספרים בין היתר, על האלים בדמות אנושית, תולדות עלילותיהם ועלילות גיבורים בני תמותה או אלים למחצה ומפלצות למיניהם. המיתולוגיה אינה כוללת את הדת היוונית, אך היא כוללת את הפולחן, אשר חלקו ממוסד, מוגדר ומנוהל על ידי הפוליס, וחלקו טקסים פרטיים ובחלקם מסתוריים.

רומא העתיקה, שכבשה את יוון, אימצה מן היוונים את המיתולוגיה, ולכן במיתולוגיה הרומית מופיעים סיפורים כמעט זהים, אבל בשמות שונים.

מרידת ניקה

מרידת ניקה (ביוונית: ἡ Νίκα Στάσις) או מהומות ניקה (ביוונית: Στάση του Νίκα) הייתה אירוע שהתרחש במשך שבוע בקונסטנטינופול בשנת 532, במהלך תקופת שלטונו של יוסטיניאנוס הראשון, קיסר האימפריה הביזנטית. מהומות ניקה היו המהומות האלימות ביותר שהתרחשו בקונסטנטינופול עד שנה זו: מחצית העיר נשרפה ונהרסה ועשרות אלפי אנשים נהרגו. הן נחשבות עד היום למהומות הקשות ביותר בתקופת שלהי העת העתיקה.

פירוש השם "ניקה" הוא "ניצחון" ביוונית, וזו הייתה ססמתם של המורדים.

ברקע לפרוץ המהומות, המיסים הכבדים וצמצום המשק באימפריה הביזנטית לאחר החובות הכבדים שהותירה מלחמת איבריה נגד האימפריה הפרסית. במיוחד היה שנוא הממונה על הצמצומים, הפרפקט פראטורי, יוחנן מקפדוקיה.

העילה לפרוץ המהומות הייתה היריבות בין הקבוצות השונות בתחרויות מרוץ המרכבות. הקבוצות היו מכונות על שם הצבעים שהן (ואוהדיהן) לבשו: כחול, לבן, ירוק ואדום. ב-11 בינואר 532 החל מחזור של מרוצי מרכבות בהיפודרום קונסטנטינופול, בהשתתפות הקיסר ורעייתו, הקיסרית תאודורה. הקיסר יוסטיניאנוס היה אוהד של הקבוצה הכחולה, ומולו עמדו אוהדי יריבתה המושבעת, תומכי ה"ירוקים", שהיו בעלי עסקים זעירים, שסבלו במיוחד מהכבדת המיסים. במהומות שהתפתחו נהרגו כ-30,000 איש.

נייקי

נייקי (ידוע גם כנייק; באנגלית: Nike, Inc.) הוא תאגיד רב-לאומי אמריקני שעוסק בייצור נעלי ספורט, ביגוד וציוד ספורט, המשווק את בגדיו תחת שמו ובאמצעות חברות נוספות שבבעלותו כמו יצרנית הנעליים קונברס. התאגיד נקרא על שם אלת הניצחון היוונית, ניקֵה (Νίκη).

ניצחון

ניצחון הוא מונח המתייחס בדרך כלל למלחמות, ומתאר הצלחה בהשגת המטרות והבסת האויב, או הבסת היריב בתחרויות. הצלחה במערכה צבאית תוקפנית נקראת "ניצחון אסטרטגי", וניצחון בהיתקלות עם האויב (התגוננות מוצלחת) נקראת "ניצחון טקטי".

מבחינה רגשית, לניצחון מתלווה תחושה של התרוממות רוח, וברוב התרבויות הוא מתבטא בתנועות ובתנוחה המשדרות תוקפנות. ריקודי ניצחון וזעקות ניצחון, בדומה לריקודי מלחמה וזעקות מלחמה מבוצעים לפני שמתקיים קרב אלים. דוגמה היסטורית ראשונית לריקוד ניצחון היא ריקודם של הלומברדים והודייתם לאודין לאחר ניצחונם בקרב בשנת 579. הם שחטו עז וסביב ראשה הכרות חגו במעגל ושרו שיר ניצחון.

בימי הרפובליקה הרומית, ניצחונות נחגגו על ידי מצעד ניצחון, שער ניצחון והקמת אנדרטות ניצחון. בימי עבר, המנצחים בקרב היו לוקחים שלל מהמובסים, כגון נשקו של האויב לשימוש משני, או חלקים מגופותיהם.

במיתולוגיה היוונית ניקה היא אלת הניצחון ובמיתולוגיה הרומית היא נקראה ויקטוריה, ומכאן מקור המילה ניצחון בשפות הלטיניות (Victory) והשמות ויקטוריה וויקטור. בספרות ובאגדות שבאו לאחריהן הניצחון מיוצג על ידי גיבור שהורג מפלצת בקרב פנים אל פנים (גאורגיוס הקדוש, אינדרה, תור שהורג את יורמנגנד ועוד). סול אינוויקטוס, אל השמש "הבלתי מנוצח" מהמיתולוגיה היוונית, נהפך לשמו של ישו במיתולוגיה הנוצרית. פאולוס תיאר את תחיית ישו כניצחון על המוות והחטא.

המילה הלטינית לניצחון, ויקטורי, החלה להחליף את מקבילתה באנגלית עתיקה, sige. התחילת "זיג" הייתה נפוצה במשפחת השפות הגרמאניות ושאריותה בימינו הן שמות כמו, זיגפריד, זיגמונד, זיגברט, זיגורד ועוד.

ניקה גילאורי

ניקוֹלוֹז (ניקָה) גילַאוּרי (בגאורגית: ნიკოლოზ (ნიკა) გილაური; נולד ב-14 בפברואר 1975) הוא פוליטיקאי גאורגי שכיהן כראש ממשלת גאורגיה מ-2009 עד 2012.

גילאורי, יחד עם שני שרים אחרים, הוא מהפוליטיקאים הוותיקים שיכהנו בממשלות סאקשווילי מפברואר 2004. לפני מינויו לתפקיד ראש ממשלת גאורגיה כיהן גילאורי בתפקיד שר האוצר של גאורגיה והסגן הבכיר של ראש ממשלת גאורגיה.

ניקה קורניצקי

ניקה קורניצקי (נולדה ב-18 באוגוסט 1982 באיטליה) היא שייטת ישראלית.

בצעירותה הצטרפה קורניצקי למועדון השייט של הפועל תל אביב. בשנת 1997 היא זכתה יחד עם קרין גל במדליית הארד באליפות העולם במפרשיות מדגם 420. בשנת 2000 החלה להתחרות במפרשית מדגם 470 האולימפי עם ורד בוסקילה. קורניצקי הייתה ההגאית בעוד בוסקילה הייתה אשת הצוות. שנה לאחר התחלת עבודתן המשותפת זכו השתיים במקום השלישי באליפות אירופה שנערכה באירלנד. שנה לאחר מכן זכו במקום השני בשבוע הייר, אחת התחרויות היוקרתיות ביותר. ב-2003 חזרו על הישג זה. ב-2004 זכו השתיים במקום השלישי באליפות אירופה ובאליפות העולם, ובנוסף השתתפו באולימפיאדת אתונה, שם סיימו במקום ה-18. ב-2005 זכו שוב במקום השני בשבוע הייר, ובמקום החמישי באליפות העולם שנערכה בארצות הברית. לאחר אליפות העולם, החליטה קורניצקי לפרוש מפעילות ספורטיבית. בוסקילה החלה לשוט עם עדי גלבוע, ואולם שיתוף הפעולה בין השתיים לא צלח. ב-2006 שבה קורניצקי להתאמן עם בוסקילה, והשתיים זכו במקום הראשון בשבוע הייר. ב-2007 זכו במקום השביעי באליפות העולם שנערכה בפורטוגל.

באולימפיאדה בבייג'ינג סיימו בוסקילה וקורניצקי במקום הרביעי. לאחר המשחקים, פרשה קורניצקי בפעם השנייה, ובשנת 2010 החלה ללמוד רפואה.

פרס ניקה

ניקה (ברוסית: Ника) הוא פרס רוסי המוענק עבור עבודות הקולנוע על ידי אקדמיית ניקה למדעי הקולנוע ונחשב לפרס היוקרתי ביותר של הקולנוע הרוסי. טקס חלוקת הפרס נערך באולם האופרה של מוסקבה.

טקס פרסי ניקה מתקיים מדי שנה בחודש אפריל החל משנת 1988. מקבלי הפרס בכל תחום מקבלים פסלון בדמות האלה היוונית ניקה.

את הפרס עבור הסרט הטוב מקבלים הבמאי והמפיק. רק שלושה סרטים בהם שפת הסרט אינה רוסית קיבלו את הפרס ("מונגול", "פאוסט" ו"אשיק קריב"), הבימוי בוצע על ידי במאים רוסים (סרגיי בודרוב, אלכסנדר סוקורוב וסרגיי פאראדג'אנוב). מייסד ומנחה טקס הענקת הפרס הוא איש הקולנוע והטלוויזיה יולי גוסמן.

במרץ 2013 האקדמיה החליטה להעניק גם את פרס אלכסיי גרמן, פרס על תרומה מיוחדת לקולנוע הרוסי.

קולנוע רוסי

תעשיית הקולנוע ברוסיה ייצרה במהלך השנים מאות סרטים במגוון ז'אנרים, אשר רבים מהם זכו להערכה ברחבי העולם. מאז תחילת המאה ה-21 התחום נחשב לאחד המפותחים והמצליחים ביותר בעולם כשתעשיית הסרטים מפיקה כיום מאות סרטים בשנה.

הקולנוע הרוסי החל בסוף המאה ה-19, בתקופת האימפריה הרוסית, התפתח מאוד בתקופת ברית המועצות ולאחר פירוקה התפרסמה מאוד והייתה לאחת מתעשיות הקולנוע המוצלחות והמוערכות בעולם. במאה ה-21 הקולנוע הרוסי הפך לפופולרי מאוד וסרטים רוסיים רבים הפכו לשוברי קופות, כדוגמת "משמר הלילה", "סטלינגרד" או להערכה רבה בפסטיבלי הקולנוע, כדוגמת "שמש בוגדנית", "לוויתן" ו"אהבה חסרה".

רוסיה מארחת את פסטיבל הסרטים הבינלאומי של מוסקבה הנחשב לאחד המוערכים ונערך מאז 1935. פרסי האקדמיה הרוסית לקולנוע מכונים בשם פרס ניקה.

קונסטנטין חבנסקי

קונסטנטין יורייביץ' חבנסקי (ברוסית: Константин Юрьевич Хабенский) הוא שחקן קולנוע ותיאטרון רוסי ממוצא יהודי, קיבל תואר האמן העממי של רוסיה (2012). התפרסם במערב בעיקר בשל הופעותיו בסדרת סרטי משמר הלילה (משמר הלילה, משמר היום) בתפקיד אנטון גורודצקי, והופעתו בסרט מבוקש.

קונסטנטינופול

קוֹנְסְטַנְטִינוֹפּוֹל (ביוונית: Κωνσταντινούπολις, בלטינית: Constantinopolis) היא עיר עתיקה שהתקיימה במקום שבו נמצאת כיום איסטנבול. עם התפרקות האימפריה הרומית, הייתה קונסטנטינופול לבירת האימפריה הרומית המזרחית או האימפריה הביזנטית משנת 395 עד שנת 1453 (לא כולל תקופה קצרה בין השנים 1204–1261).

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.