ניסיון החטיפה בע'ג'ר (2005)

ניסיון החטיפה בע'ג'ר התרחש בשנת 2005 בכפר ע'ג'ר שעל גבול ישראל-לבנון על ידי אנשי חזבאללה, במטרה לחטוף חיילים ישראלים. ארגון החזבאללה נחל כישלון בניסיון זה, לאחר שמארב ישראלי הרג ארבעה מלוחמיו והביא לנסיגתו המיידית של שאר הכוח. אירוע זה לווה בתקריות אש שונות בגבול הצפון, שנמשכו שעות ארוכות.

ניסיון החטיפה בע'ג'ר
מערכה: סכסוך ישראל-חזבאללה מהנסיגה מרצועת הביטחון עד מלחמת לבנון השנייה
תאריך התחלה: 21 בנובמבר 2005
תאריך סיום: 21 בנובמבר 2005
קרב לפני: חטיפת חיילי צה"ל בהר דב (2000)
קרב אחרי: חטיפת חיילי צה"ל בגבול לבנון (2006)
מקום: ע'ג'ר, בגבול ישראל-לבנון, אצבע הגליל
33°16′28″N 35°37′25″E / 33.274433°N 35.623626°E
תוצאה: ניסיון חטיפת חיילי צה"ל על ידי חזבאללה סוכל
הצדדים הלוחמים
מפקדים

תא"ל גל הירש, מפקד עוצבת הגליל, סגן אלעד יעקבסון, מפקד פלוגה בגדוד 202 של הצנחנים

כוחות

גדוד 202 של חטיבת הצנחנים

4 לוחמים וכח עזר

אבידות

אין

5 הרוגים

(למפת אצבע הגליל רגילה)
Etzba hagalil
 
ע'ג'ר
ע'ג'ר

רקע

זמן קצר לאחר נסיגת צה"ל מלבנון – באוקטובר 2000 – חטפו אנשי החזבאללה שלושה חיילים בקו התפר שבין הר חרמון להר דב, ובנוסף רכשו את החטוף אלחנן טננבוים מידי העבריינים שחטפו אותו. בשנת 2004 שוחררו מאות אסירים לבנונים ופלסטינים ועוד אסירים ממדינות שונות, תמורת קצין המילואים וגופות שלושת חיילי צה"ל שנחטפו, והדבר נחשב לניצחון מזהיר לנסראללה שהצליח להוציא לחופש מאות אסירים שנתפסו על מעשי טרור, רצח ופשעים שונים. הצלחה זו העניקה השראה לניסיונות נוספים, בזירה הלבנונית והפלסטינית, לחטוף חיילי צה"ל כקלפי מיקוח. מנהיגי החזבאללה המשיכו לאיים שיחטפו ישראלים במטרה להחליפם באסירים ביטחוניים פלסטינים ובמספר אסירים לבנונים שנותרו בישראל, והמפורסם ביניהם הוא סמיר קונטאר, דרוזי שרצח את משפחת הרן בסוף שנות השבעים ומאז הוחזק שנים רבות בכלא הישראלי.

ב-4 באפריל 2005 חטפו פעילי החזבאללה שני ערבים ישראלים – מיקי מחמד ונואף מרהג' – מחלקו הלבנוני של הכפר ע'ג'ר. לאחר ארבעה ימי חקירות ועינויים, הם הוחזרו לכפר לאחר ששוביהם הבינו שהם לא יוכלו להעביר ידיעות ביטחוניות.

יום הקרב וניסיון החטיפה

ב-21 בנובמבר 2005 בשעות אחר הצהריים המוקדמות, פתח חזבאללה בירי מנשק קל וכן בירי פצצות מרגמה וקטיושות על מוצבי הר דב, הכפר ע'ג'ר ויישובי הסביבה, ופצע 11 ישראלים. תושבי קריית שמונה, מטולה, נהריה ויישובי העמק והגזרה המערבית התבקשו להיכנס לחדרי הביטחון עד לשעת ערב מאוחרת, לראשונה מאז נסוג צה"ל מלבנון. המשטרה סגרה לתנועה את כביש הצפון. הסיקור התקשורתי שניתן לאירוע היה חלקי בשל ההתעסקות בהקמתה של מפלגת קדימה שנוסדה באותו היום.

בשעות הערב חידש החזבאללה את הירי לעבר מוצבי הר דב. באותו זמן התמקם מארב של צנחנים מגדוד 202, עליו פיקד סגן-אלוף יניב אלאלוף, ליד מחסום בכפר ע'ג'ר. הכוח ביצע, ביוזמת המ"פ אלעד יעקבסון, הונאה טקטית והחליף את מיקומו הרגיל של המארב[1]. החיילים במארב זיהו ארבעה לוחמי חזבאללה נעים בצורה מסודרת עם טיל נ"ט מוכן לשיגור, כאשר מאחוריהם ממתינים אופנועי שטח וטרקטורונים. הצנחן דוד מרקוביץ' מן המארב פגע בהם בירי מדויק, והרג את כולם[2] (לאחר מספר חודשים, קיבל דוד את צל"ש אלוף על פעולתו זו[3]). מפקד האוגדה, תא"ל גל הירש אמר לאחר התקרית כי- "זה לא היה נס, אני לא מקבל את זה. זאת התוצאה של ערכי לחימה גבוהים[4]." הפגיעה בארבעה אלו הביאה לנסיגתו של כל כוח החזבאללה. במקביל ניסו שני אנשי חזבאללה לחדור למוצב גלדיולה שבהר דב, אך בחילופי אש עם כוח מחטיבת הצנחנים נהרג לפחות אחד מהם.

גם לאחר כישלון ניסיונות החטיפה, המשיך החזבאללה בירי מרגמות ורקטות לשטח ישראל, עד השעה תשע בערב, אך הצבא הסתפק בתגובה מצומצמת, מתוך שאיפה להחזיר את השקט לגבול הצפון[5]. אירועים אלה נקראים בצה"ל "אירועי הר וגיא".

בתאריך 23 בנובמבר 2005 ריחף אדם וקסלר, טייס ניסוי של חברת עפקו מאתר הרחיפה שבצוק מנרה בגליל העליון, ונחת סמוך לכפר מיס אל-ג'בל בשטח לבנון לאחר שלא העריך נכון את עוצמת הרוח. התפתחה תקרית גבול מינורית שכללה חילופי אש בין צה"ל ואנשי חזבאללה, שניסו להגיע אליו, ובסיומה חזר וקסלר לישראל בהליכה דרך שער בגדר המערכת שנפתח על ידי הכוח הישראלי.

ב-12 ביולי 2006 נעשה ניסיון חטיפה נוסף של חיילי צה"ל על ידי לוחמי חזבאללה. הניסיון הזה הצליח, והביא בעקבותיו את מלחמת לבנון השנייה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ תא"ל גל הירש, צל"ש מפקד האוגדה שהוענק לסגן אלעד יעקובסון, באתר הגבורה.
  2. ^ חנן גרינברג, חייל "צעיר" הרג 4 מחבלים ברג'ר - ומנע חטיפה, ynet, ‏ 22.11.05.
  3. ^ [1], באתר הגבורה
  4. ^ חנן גרינברג, חייל "צעיר" הרג 4 מחבלים ברג'ר - ומנע חטיפה, באתר ynet, 22 בנובמבר 2005
  5. ^ אמיר בוחבוט‏, אימת השריון הסורי: הצצה ל"נשק יום הדין" של צה"ל, באתר וואלה! NEWS‏, 27 באפריל 2013.
גל הירש

גל הירש (נולד ב-1964) הוא איש עסקים, יזם ופוליטיקאי ישראלי, תת-אלוף (מיל') בצה"ל.

חטיפת חיילי צה"ל בגבול לבנון (2006)

חטיפת החיילים אהוד גולדווסר ואלדד רגב ביום רביעי, 12 ביולי 2006, הייתה אירוע בו תקפו פעילי ארגון הטרור חזבאללה שני כלי רכב של צה"ל, הרגו שלושה חיילים, חטפו שניים ופצעו קשה שלושה. בעקבותיו יצאה ישראל למלחמת לבנון השנייה. ב-16 ביולי 2008, שנתיים לאחר החטיפה, הוחזרו גופות שני החיילים שנחטפו לישראל כחלק מעסקה עם חזבאללה. ההערכה היא כי השניים נהרגו כבר ביום החטיפה, אולם לציבור בישראל לא היה מידע על מצבם.

ב-27 ביולי 2012 פרסם חזבאללה צילום וידאו חלקי של התקיפה, ללא הקטע שבו הוציאו את גולדווסר ורגב מהרכב, כדי להסתיר את מצבם בעת החטיפה. וב-22 ביוני 2018 פרסם סרטון נוסף, בו נראית חוליית חזבאללה מפוצצת את חלקו הקידמי של האמר, ונמלטת ללבנון.

ע'ג'ר

ע'ג'ר (מערבית: غجر) הוא כפר עלווי השוכן על הגבול שבין לבנון לבין ישראל. החלק הישראלי של הכפר מוגדר כמועצה מקומית והוא היישוב היחיד בישראל שרוב תושביו הם עלווים. היישוב שוכן במחוז הצפון בין הגליל העליון לרמת הגולן והוכרז כמועצה מקומית בשנת 1982 לאחר שסופח בחלקו יחד עם רמת הגולן תחת חוק רמת הגולן ב-1981.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) נכון לסוף 2018, מתגוררים בחלקו הישראלי של ע'ג'ר 2,607 תושבים (מקום 246 בדירוג רשויות מקומיות בישראל). האוכלוסייה גדלה בקצב גידול שנתי של ‎1.9%‏. לפי נתוני הלמ"ס נכון לסוף 2017, לחלקו הישראלי של ע'ג'ר דירוג של 2 מתוך 10, במדד חברתי-כלכלי - אשכול לשנת 2015. אחוז הזכאים לתעודת בגרות מבין תלמידי כיתות י"ב בשנת ה'תשע"ז (2016-‏2017) היה 75.0%. השכר החודשי הממוצע של שכיר במשך שנת סוף 2016 היה 7,006 ש"ח (ממוצע ארצי: 8,913 ש"ח).

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.