נין

נין או נייןערבית: نين) הוא כפר ערבי-ישראלי הנמצא צפונית-מזרחית לעיר עפולה, בסמוך לקיבוץ דברת, בגובה של 229 מטר מעל פני הים. הכפר שייך למועצה האזורית בוסתאן אל מרג',

נין
Kfarnin
כפר נין, מבט ממערב
שם בערבית نين
מחוז הצפון
מועצה אזורית בוסתאן אל מרג'
גובה ממוצע[1] ‎229 מטר
סוג יישוב יישוב כפרי אחר
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 1,845 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 1.7% בשנה עד סוף 2018
מפת היישובים של מועצה אזורית בוסתאן אל מרג'
באדום - נין
בירוק - מיקום בניין המועצה
Nein Mosque (2)
מסגד הכפר

היסטוריה

השם "נין" מקורו ביישוב הקדום נעין, ששכן, ככל הנראה, באותו המקום. הכפר נזכר בתלמוד ובברית החדשה. הברית החדשה מספרת שישו ביצע במקום את נס החייאת בן האלמנה:

ויהי ממחרת וילך אל עיר ושמה נעין (Ναΐν), ורבים מתלמידיו הולכים אתו והמון עם רב. ויקרב אל שער העיר, והנה מוציאים מת, בן יחיד לאימו, והיא אלמנה; ועמה רבים מעם העיר. וכראות אותה האדון, נכמרו רחמיו עליה ויאמר לה: אל תבכי. ויגש ויגע במיטה, ויעמדו הנושאים. ויאמר: עלם, אומר אני אליך, קומה! ויתעורר המת ויחל לדבר, ונתנהו לאימו.

לפיכך הפך המקום קדוש לנוצרים, ובמאה הרביעית לספירה הוקמה בו כנסייה הנקראת "כנסיית בן האלמנה". למקום גם הייתה חשיבות בעיני הצלבנים, לאחר כיבושם את הארץ. הכנסייה שוקמה בשנת 1880 על ידי המסדר הפרנציסקני, והיום שוכנת במרכז הכפר, בסמוך למסגד הכפר, ונשמרת על ידי התושבים בכלל ומשפחה נוצרית בפרט.

ארכאולוגים מציינים שהמקום שיגשג במספר תקופות בהיסטוריה הקדומה. המקום נחשב כמרכזי בהיותו על דרך המלך, בין מצרים הקדומה ועיראק הקדומה. המקום הוזכר ברשימת פרעה תחותמס השלישי כאשר פלש לארץ על מנת להבטיח שליטה מצרית באזור, בשל וויכוח שהתקיים בינו לבין מצביאיו, כאשר דנו בסוגיית כיבושה של מגידו. קיימת סבירות שבאזור נין היה עימות צבאי בין צבאות פרעה עצמו וצבא מיתני, או מי שנקראו על ידי המצרים הקדומים "גדודי נהרין" שבאו מצפון סוריה.

בכפר נמצאו עתיקות רבות, ביניהן יסודות לבתים קדומים, בית בד, גלוסקמה, וקברים חצובים. ממצאים מעידים שהכפר היה מבוצר היטב מפני פולשים חיצוניים. והיווה עם הזמן מרכז מנהלי אזורי קרוב לעיר נצרת. בתקופה האיסלאמית הכפר מילא תפקיד מרכזי בתרומתו הגדולה לשלטון האסלאם באזור. מהכפר צמחו לפחות ארבעה מדענים, אנשי רוח ופילוסופים במאה השמינית של הספירה, ששמותיהם הצביעו על השתייכותם למקום.

באזור הכפר ובתוכו נערכו חפירות ארכאולוגיות מטעם רשות העתיקות והתגלו שרידי יישוב קדום. הממצאים שהתגלו מתחילים בתקופת הברונזה ונמשכים עד ימינו. בין השאר התגלה מבנה אבן מהתקופה הרומית הקדומה[2]. הבית מונה מספר חדרים ויושב על יסודות מהתקופה ההלניסטית[3]. הממצאים מצביעים על כך שהבית נהרס בשריפה על יושביו, הסיבה לשריפה נשארה בגדר תעלומה.

מאז הקמת המדינה צמחו בכפר מנהיגים ערבים ידועים, כמו: סיף א-דין א-זועבי, שהיה ראש עיריית נצרת תקופה ארוכה וחבר כנסת בשנות החמישים, הששים והשבעים.

כיום

כפר נין מהווה המרכז האדמיניסטרטיבי של המועצה האזורית בוסתאן אל-מרג'. כמה תוכניות מיועדות להתבצע בכפר בינן חידוש הכנסייה "כנסיית בן האלמנה" ששיפוצה החל בסוף שנת 2012, ונכון למרץ 2013 נמצאת עדיין בשיפוץ, מעיינות באזא והמלוח, ומערכת כבישים: מזרחה לכיוון מגרש הכדורגל, ודרומה ליצירת כביש מקשר עם הכפר דחי. בשנת 2004 התגוררו בכפר כ-2,200 איש בכ-255 משקי בית. תחום השיפוט של הכפר הגיע לכ-1,850 דונם ותוכנית המתאר המאושרת כללה 532 דונם.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
  2. ^ אוניברסיטת חיפה
  3. ^ אוניברסיטת חיפה
14 בינואר

14 בינואר הוא היום ה-14 בשנה בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 351 ימים (352 בשנה מעוברת).

21 בפברואר

21 בפברואר הוא היום ה-52 בשנה, בשבוע ה-8 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 313 ימים (314 בשנה מעוברת).

אזוג

אזוג הוא דמות בלגנדריום של ג'ון רונלד רעואל טולקין.

אזוג היה מנהיג האורקים בהרי הערפל בשלהי העידן השלישי של הארץ התיכונה, והוא שהצית את מלחמת הגמדים באורקים שהסתיימה בקרב אזנולביזר ובמותו של אזוג.

אנאיס נין

אנאיס נין (בספרדית: Angela Anaïs Juana Antolina Rosa Edelmira Nin y Culmell; ‏21 בפברואר 1903 - 14 בינואר 1977) הייתה סופרת שנולדה בצרפת להורים קובנים. היא התגוררה בספרד ובקובה וחייתה רוב חייה בארצות הברית, שם התבססה כסופרת. היא כתבה יומנים (לאורך יותר מ-60 שנה, החל מגיל 11 ועד קרוב למותה), רומנים, כתבים ביקורתיים, מאמרים, סיפורים קצרים, וארוטיקה. חלק גדול מכתביה פורסם לאחר מותה.

אנתוני מונטגומרי

אנתוני דוויין מונטגומרי (באנגלית: Anthony Dwayne Montgomery; נולד ב-2 ביוני 1972) הוא שחקן קולנוע וטלוויזיה אמריקאי. הוא ידוע בעיקר בגין גילום דמותו של סג"ם טרוויס מייוות'ר בסדרת המדע בדיוני הטלוויזיונית של UPN "מסע בין כוכבים: אנטרפרייז" (סדרת הטלוויזיה בלייב אקשן החמישית בזיכיון "מסע בין כוכבים"). מונטגומרי הוא נכדו של מוזיקאי הג'אז וס מונטגומרי. הוא סיים לימודיו באוניברסיטת בול סטייט (Ball State) עם תואר בתיאטרון ודרמה. במשך זמן קצר לאחר סיום לימודיו, מונטגומרי ביצע מופעי סטנד אפ, לפני שעזב לקליפורניה.התפקיד הראשי הראשון שלו היה בפרודיית אימה בשם "Leprechaun: In the Hood" בשנת 2000. היה לו תפקיד חוזר בסדרת הטלוויזיה "Popular", לפני שלוהק בשנת 2001 ל"מסע בין כוכבים: אנטרפרייז". בשנת 2004 הוא חזר להופיע על הבמה, בלוס אנג'לס, בהפקת "Dutchman" מאת לירוי ג'ונס; כמו כן, הוא חזר להופעות סטנד אפ. בקיץ 2005 הוא חזר לאינדיאנה, לככב בהפקה תיאטרלית לצורך גיוס כספים למטרות צדקה.

מונטגומרי הפיק תקליטור אחד מהמוזיקה שלו, "...‏What You Know About", הכולל ארבעה שירים שעוסקים בנושאים של "מסע בין כוכבים". הוא מתארח באופן קבוע בכנסי מעריצים של "מסע בין כוכבים". מונטגומרי הוא תלמיד נלהב של אמנויות לחימה, ומתרגל הפקידו. הוא גם למד קוגה ריו נין ג'וטסו. בחודש אפריל 2007 אנתוני מונטגומרי חתם עם חברת תקליטים המבוססת בגרמניה. אלבום הבכורה שלו בהיפ הופ, ".A.T", שוחרר בנובמבר 2008.‏בשנת 2007, מונטגומרי כיכב בסרט "I'm Through with White Girls (The Inevitable Undoing of Jay Brooks)".

בחודש ינואר 2009, מונטגומרי הופיע בפרק של סדרת "האוס" ברשת "פוקס".

ארבור

ארבור (באנגלית: Erebor), נקרא גם "ההר הבודד" או "ההר האבוד", הוא ממלכת גמדים בארץ התיכונה (עולם הפנטזיה של ג'ון רונלד רעואל טולקין). ארבור הותקפה על ידי הדרקון הרשע סמאוג והבסתו של סמאוג בידי חבורת גמדים והוביט מהווה את מרכז העלילה של הספר ההוביט.

באלין (דמות)

באלין הוא גמד לוחם מעולם הפנטזיה של הסופר ג'ון רונלד רעואל טולקין. הוא מופיע לראשונה בסיפור ההוביט, כגמד השני שמגיע לביתו של בילבו בגינס. באלין הצטרף למסע אל ארבור ונלחם בקרב על מכרות המוריה ובקרב מול הדרקון סמוג.

דאולין (דמות)

דאולין הוא גמד לוחם מעולם הפנטזיה של הסופר טולקין. הוא מופיע לראשונה בסיפור ההוביט כגמד הראשון שמגיע לביתו של בילבו בגינס. דאולין הצטרף למסע אל ארבור ונלחם על מכרות מוריה ובקרב מול הדרקון סמוג.

דאסו אוראגן

דאסו אוראגן (בצרפתית: Ouragan, כלומר הוריקן) היה מטוס קרב סילוני צרפתי שיוצר בשנות החמישים.

האוראגן היה בשימוש חיל האוויר הישראלי במבצע קדש ובמלחמת ששת הימים, והוא מטוס הקרב הצרפתי הראשון שהצטייד בו חיל האוויר.

לטאה תנינית סינית

לטאה תנינית סינית (שם מדעי: Shinisaurus crocodilurus), היא לטאה גדולה, יחידה בסוגה והיא המין היחיד ששרד במשפחת הסיניזאוריים (Shinisauridae). לטאה זו חיה בטבע רק ביערות הקרירים של וייאטנאם - במחוז קואנג נין ושל סין במחוזות חונאן, גואנגשי וגוויג'ואו.

לטאה זו קרובה מעט לקמטניים ומשפחת ההלודרמיים ובעבר הייתה שייכת למשפחת הקסנוקזאוריים (Xenosauridae). היא מגיעה לאורך 40–46 ס"מ והיא בעלת קשקשים גבשושיים על גופה האפור. גבשושיות אלה היקנו לה את שמה עקב דמיונם לשריון תנין. היא בעלת צוואר קצר ולסתות גדולות וקצרות, זנב ארוך ותחתית אדומה מפוספסת בצדדים בשחור.

הלטאה נמצאת רוב זמנה בין העצים או במים רדודים ביערות בהם היא חיה ומחפשת תולעים, חלזונות, ראשנים וחרקים. בשבי הם ניזונים בעיקר מגורי עכברים.

הלטאה מצויה בסכנת הכחדה בטבע עקב סחר לחיות מחמד ובעיקר בגלל אובדן בית גידולה.

מועצה אזורית בוסתאן אל-מרג'

בוסתאן אל-מרג' (בערבית: بستان المرج) היא מועצה אזורית בעמק יזרעאל, הכוללת ארבעה כפרים ערביים: סולם, כפר מצר, נין ודחי אשר אוכלוסייתם משתייכת ברובה לחמולת זועבי.

בשנת 1993 הוקמה המועצה האזורית נוף הגליל שכללה את הכפרים השייכים למועצות האזוריות בוסתאן אל-מרג', אל-בטוף והכפר אום אל-גנם. בשנת-2000 החליט משרד הפנים, בעקבות המלצות ועדה שהקים, לפרק את המועצה האזורית נוף הגליל ולהקים במקומה שתי מועצות אזוריות אל-בטוף ובוסתאן אל-מרג'. כאשר לבוסתן אל מרג' צורפו הכפרים שהיו בחלק הדרומי של המועצה האזורית נוף הגליל, פרט לאום אל-גנם שצורף למועצה המקומית שבלי.

המועצה נוהלה תחילה בידי מועצה שמינה שר הפנים. ב-2002 נערכו בבוסתאן אל-מרג' הבחירות הראשונות, ולראש המועצה נבחר אחמד זועבי. בשנת 2009 מונתה למועצה ועדה ממונה לאור ליקויים רבים שנמצאו בתפקוד המועצה וגירעון שוטף בגובה של כ-35% מהכנסות המועצה. ב-2013 נכנס לתפקידו יעקב זוהר, הממונה החמישי מטעם משרד הפנים.

ב-2 בפברואר 2014 נערכו בחירות בהן התאחדו שני המועמדים הבולטים אחמד זועבי ועבד אלכרים זועבי שזכו בבחירות והסכימו שהנהלת המועצה תהיה משותפת. אחמד זועבי מונה כראש מועצה ועבד אלכרים זועבי סגן וממלא מקום ראש המועצה.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) נכון לסוף 2017, מתגוררים במועצה אזורית בוסתאן אל-מרג' 7,700 תושבים (מקום 188 בדירוג רשויות מקומיות בישראל). האוכלוסייה גדלה בקצב גידול שנתי של ‎2.2%‏. לפי נתוני הלמ"ס נכון לסוף 2017, למועצה אזורית בוסתאן אל-מרג' דירוג של 2 מתוך 10, במדד חברתי-כלכלי - אשכול לשנת 2015. אחוז הזכאים לתעודת בגרות מבין תלמידי כיתות י"ב בשנת ה'תשע"ז (2016-‏2017) היה 57.1%. השכר החודשי הממוצע של שכיר במשך שנת סוף 2016 היה 6,383 ש"ח (ממוצע ארצי: 8,913 ש"ח).לבוסתאן אל-מרג' מועצה אזורית תאומה אחת, זנגר האוזן שבגרמניה.

נין ג'וטסו

נין ג'וטסו, או נינג'יטסו (忍術) הוא שם כולל לקובץ מיומנויות לחימה שהתגבשו בהשראת לוחמים יפנים הקרויים במערב "נינג'ות". אלו היו פעם לוחמים שהשתייכו לקבוצות שונות והתמחו באמנויות לחימה שונות, ביניהן מיומנויות ריגול. אמנויות לחימה אלו עסקו באספקטים קרביים, לצד אספקטים לא-קרביים ופילוסופיים.

בית הספר הגדול והידוע ביותר לנין ג'וטסו הוא "בוג'ין קאן" (bujinkan), בראשותו של מאסאקי האצוּמי, הסוֹקֵה (ראש שיטה) ה-34 בשושלת ראשי שיטות הנין ג'וטסו. האצומי קיבל את אוסף השיטות מטושיצוגו טאקמאצו, וישנם עוד שני בתי ספר רשמיים ומכובדים שיצאו מטאקמאצו: גִ'ינֶן קאן, בית ספרו של מנקה וגֶנבּוֹקאן, בית ספרו של טנמורה. בתי ספר אלו מאחדים תשע שיטות (רִיוּ) אשר הועברו בירושה לטאקמאטצו.

לישראל מקום חשוב בהיסטוריה המודרנית של הנין ג'וטסו. המערביים הראשונים אשר נחשפו לאמנות לחימה זו היו דורון נבון ודני וקסמן, שני ישראלים שהגיעו ליפן בתחילת שנות ה-60 במטרה ללמוד ג'ודו. דורון נבון היה המערבי הראשון שקיבל התואר שיהאן (תואר כבוד שפירושו מומחה או בכיר). בשנת 2006 מאסטר דייוויד חליוה הביא לישראל את שיטת השאדו, המשלבת נין ג'וטסו והגנה עצמית.

הנין ג'וטסו בעולם עבר שינויים רבים ובמקומות מסוימים התעדן. בישראל ישנם מורים מבוג'ין קאן ומאקבן המשמרים את צורת העבודה והתובנות הקרביות של הנין ג'וטסו המסורתי.

ניר נין-נון

ניר נין-נון (נולד ב-1969) הוא קצין צה"ל בדרגת תת-אלוף, כיהן כראש להק השתתפות ומסוקים במטה חיל האוויר.

נכד

נכדו של יצור חי הוא בן בנו, או בן בתו של אותו יצור. באותו אופן, נכדתו של יצור חי היא בת בנו או בת בתו.

מרבית היצורים בטבע, לרבות מרבית היונקים והעופות אינם מטפלים בנכדיהם. מעבר לזאת, מבין היצורים שכן מטפלים בנכדיהם, ברוב המקרים רק הנקבות מטפלות בנכדיהן ולא הזכרים (לדוגמה, פילות מטפלות בנכדיהן, אך לא פילים ממין זכר). האדם הוא בקבוצת המיעוט הקטנה בטבע, שבה הן הסב והן הסבתא מטפלים בנכדיהם. אצל מיני יצורים חיים, המטפלים בנכדים, קיים לחץ אבולוציוני להזדקנות איטית.

בתרבויות רבות, אדם מתייחס לא רק כבן להוריו אלא כנכד לזקניו. למשל, רבות מהדמויות המוצגות בתנ"ך, מוצגות באופן המזכיר את שם אביהן ושם סבן (למשל "זכריה בן ברכיה בן עדו"). כמו כן, בתרבויות רבות ובמדינות רבות לנכדיו של אדם יש זכויות חוקיות הקשורות בו. למשל, בישראל, אם אדם נפטר ולא הותיר אחריו צוואה, רכושו מחולק שווה בשווה בין ילדיו ואם ילדיו נפטרו לפניו, רכושו מחולק בין נכדיו. החוק עשוי להכיר גם בילדים ובנכדים מאומצים. בישראל, זכויותיו של בן מאומץ זהות לאלו של אחיו, שאינם מאומצים, אך זכויותיו של נכד מאומץ (ילד שבנו הטבעי של אדם אימץ) דווקא כן פחותות מאלו של נכדים, שאינם מאומצים.

מקור המילה מן התנ"ך, כמו בשבועת אברהם לאבימלך מלך פלשתים "אם תשקר לי ולניני ולנכדי". נקרא בתנ"ך גם שילש.

בנו של הנכד הוא נין (או ריבּע). נכדו של הנכד הוא חימש.

פילי (דמות)

פילי הוא דמות מעולם הפנטזיה של הסופר ג'ון רונלד רעואל טולקין. הוא מופיע לראשונה בסיפור ההוביט לראשונה כאחד הגמדים השלישיים (גם קילי).

פילי גם הצטרף למסע אל ארבור.

צ'ארלס קרטיס

צ'ארלס קרטיס (באנגלית: Charles Curtis;‏ 25 בינואר 1860 - 8 בפברואר 1936) היה סגן נשיא ארצות הברית תחת כהונתו של הנשיא הרברט הובר.

קרטיס נולד בטופיקה שבקנזס ומצד אמו, אלן, היה נין של אינדיאני. את לימודיו סיים בבתי ספר מקומיים ובשנת 1882 הוסמך לעריכת דין. הוא החל לעסוק בתחום בעיר הולדתו ובשנים 1885–1889 כיהן כפרקליט המחוז. בשנת 1893 נבחר לראשונה לבית הנבחרים של ארצות הברית, בו כיהן שש כהונות רצופות עד 1907, עת מונה לסנאט כמחליפו של הסנאטור ג'וזף ברטון.

במהלך שנות כהונתו בבית הנבחרים העביר קרטיס יוזמות חקיקה שונות בנוגע לאוכלוסיית האינדיאנים. בין אלו - חוק משנת 1898 להרחבת סמכויות הממשל האמריקני כלפי האינדיאנים, וכן חוק משנת 1902 על פיו הוסרה הסמכות האוטונומית של השבט האינדיאני קאו. כתוצאה מחוק אחרון זה נמסרו לקרטיס ומשפחתו, צאצאי השבט, שטחים בהיקף של כ-6.6 קמ"ר.

כהונתו בסנאט נמשכה עד 1913, לאחר שנבחר בזכות עצמו, ולאחר מכן התחדשה בשנית עם מינויו מחדש לתפקיד בשנת 1915 ובחירתו במערכות הבחירות שהתקיימו עד להתפטרותו ב-1929. בשנות כהונתו השנייה נבחר קרטיס לשמש הנשיא הזמני של הסנאט, וכן יו"ר הוועדה לתקציב ההוצאות של משרד הפנים, יו"ר הוועדה לנושא הבזיזה האינדיאנית ויו"ר הוועדה לעניין הגנת החופים. בשנים 1915–1924 שימש קרטיס כמצליף סיעת המפלגה הרפובליקנית ובשנים 1925–1929 כיו"ר סיעות הרוב בסנאט. במהלך תקופה זו הוא הציע, במשותף עם יו"ר סיעת המפלגה הדמוקרטית דניל ריד אנתוני, את תיקון החקיקה לחוקת ארצות הברית לשוויון זכויות בין המינים.

בשנת 1929 נבחר קרטיס לסגן נשיא ארצות הברית תחת הנשיא הרברט הובר. בתפקיד זה החזיק לאורך מלוא כהונתו של הובר, עד 1933, ובמהלכן הוביל את יוזמת קיצור שבוע העבודה לחמישה ימים. לאחר מכן חזר קרטיס לעסוק בעריכת דין בוושינגטון הבירה.

קילי (דמות)

קילי הוא גמד מעולם הפנטזיה של הסופר ג'ון רונלד רעואל טולקין. הוא מופיע לראשונה בסיפור ההוביט כאחד הגמדים השלישיים שמגיע לבית של בילבו בגינס (גם פילי).

בנוסף גם הצטרף קילי למסע אל ארבור.

תורין ושותפיו

תורין ושותפיו (בקיצור: תורין ושות', באנגלית: Thorin's Company) הם קבוצה של 13 גמדים (דאולין, באלין, פילי, קילי, דורי, נורי, אורי, גלואין, אואין, ביפר, בופר, במבר ותורין אוקנשילד) מעולם הפנטזיה של ג'ון רונלד רעואל טולקין החוזרים לארבור בשנת 2941.

תורין צינת-אלון

תוֹריִן צִנַּת-אַלּוֹן (באנגלית: "Thorin Oakenshield" –- הלחם:

oaken - אלון, shield - מגן) המכונה גם "תּוֹרִין תְּרִיסַלוֹן", "טוֹרִין אוֹקנשילד" ו-"תּוֹרִין השני, המלך בבטן ההר", הוא דמות משנית בספר ההוביט מאת ג'ון רונלד רעואל טולקין, המוזכרת גם בספר ההמשך, שר הטבעות. בין היתר הוביל את חבורת הגמדים היוצאים אל ממלכתם העתיקה שבהר הבודד "ארבור", וכן את צבא הגמדים בקרב חמשת הצבאות.

את דמותו של תורין בסרטי ההוביט של פיטר ג'קסון מגלם ריצ'רד ארמיטאג'.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.