ניו מקסיקו

ניו מקסיקואנגלית: New Mexico, בספרדית: Nuevo México) היא מדינה בדרום-מערב ארצות הברית.

במהלך ההיסטוריה התגוררו בה אינדיאנים, שלטה בה האימפריה הספרדית, והמדינה הייתה פרובינציה של מקסיקו וטריטוריה של ארצות הברית. במדינה אחוז התושבים ממוצא היספני הגדול ביותר מבין מדינות ארצות הברית, ועל כן הן אנגלית והן ספרדית הן השפות הרשמיות של המדינה.

ניו מקסיקו (מדינה)
New Mexico
Seal of New Mexico
חותם ניו מקסיקו
Flag of New Mexico
ABQ Petroglyph 2
כינוי Land of Enchantment/Tierra de Encanto (ארץ הכישוף)
מדינה ארצות הברית  ארצות הברית
מושל מישל לואן גרישם (דמוקרטית)
בירת המדינה סנטה פה
העיר הגדולה אלבקרקי
שפה רשמית אין (בפועל אנגלית)
תאריך ייסוד 6 בינואר 1912
סדר כניסה 47
שטח 315,194 קמ"ר (דירוג: 5)
 ‑ שטח ואחוז מים 607 קמ"ר 0.2%
גובה 1,735 מטרים
 ‑ הנקודה הגבוהה פסגת וילר 4,014 מטרים
 ‑ הנקודה הנמוכה מאגר רד בלאף 879 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ במדינה 2,085,109 (נכון ל־2015)
 ‑ צפיפות 6.27 נפש לקמ"ר (דירוג: 45, 2010)
קואורדינטות 34°N 106°W / 34°N 106°W 
אזור זמן UTC -7
www.state.nm.us

לחצו כדי להקטין חזרה

רוד איילנדוושינגטון די. סי.מייןניו המפשיירורמונטמסצ'וסטסקונטיקטניו יורקפנסילבניהדלאוורניו ג'רזימרילנדוירג'יניהוירג'יניה המערביתאוהיואינדיאנהקרוליינה הצפוניתקנטקיטנסיקרוליינה הדרומיתג'ורג'יהפלורידהאלבמהמיסיסיפימישיגןויסקונסיןאילינוילואיזיאנהארקנסומיזוריאיווהמינסוטהדקוטה הצפוניתדקוטה הדרומיתנברסקהקנזסאוקלהומהטקססניו מקסיקוקולורדוויומינגמונטנהאיידהויוטהאריזונהנבדהוושינגטוןאורגוןקליפורניהקובהקנדהאיי בהאמהאיי טרקס וקייקוסמקסיקוNew Mexico in United States (US48).svg
(למפת ניו מקסיקו רגילה)

היסטוריה

אינדיאנים של הפואבלו

באזור ניו מקסיקו התגוררו אינדיאנים החל מהתקופה הפרה היסטורית. העושר של האדמה והמשאבים הרבים שנמצאו באזור אפשרו התיישבות במקום לאורך השנים. באזור סנטה פה התגלו במערות שרידי התיישבות פרה היסטורית. במערות באזור הרי סאנדיה התגלו השרידים הקדומים ביותר להתיישבות אדם בצפון אמריקה. במאה ה-11 בנו אנשי הפואבלו התיישבויות גדולות באזור הריו גרנדה.

במאה ה-16 פגשו הספרדים בהגיעם לעולם החדש את אנשי הפואבלו. שמעם הגיע לאוזניו של קבסה דה ואקה, ספרדי שהגיע לחופי מקסיקו לאחר שספינתו נטרפה, והחל לחקור את האזור בין השנים 15281536. הספרדים חשבו שהתיישבויות הפואבלו הן שבע ערי הזהב - ערי הזהב האגדתיות של מקסיקו, ושלחו את הקונקיסטדור פרנסיסקו וסקס דה קורונדו על מנת למצוא את הערים. בשנת 1540 הגיע דה קורונדו למקום. יחסו הרע לאינדיאנים המקומיים הביא לחיכוכים רבים ולעוינות רבה.

הכיבוש הספרדי

בשנת 1598 יסד חואן דה אונייטה את העיר סן חואן בעמק נהר הריו גרנדה. אונייטה חקר את האזור ופתח את "הדרך המלכותית" - אל קאמינו ריאל - המקשרת לאורך 1,100 קילומטר בין המושבה (לימים בניו מקסיקו המודרנית) לשאר מלכות המשנה של ספרד החדשה. אונייטה היה המושל הראשון של סנטה פה דה נואבה מחיקו. האינדיאנים המקומיים בפואבלו אקומה מרדו כנגדו אולם הוכנעו.

בשנת 1609 ייסד מושל הפרובינציה פדרו דה פרלטה את סנטה פה לרגלי הרי סנגרה דה כריסטו כבירת המושבה. סנטה פה מהווה למעשה עיר הבירה העתיקה ביותר בארצות הברית. ארמון המושל בעיר נבנה בשנת 1610. מיסיונרים רבים הגיעו לאזור וניסו לנצר את האידיאנים המקוריים בלא הצלחה רבה. בשנת 1676 מרדו האינדיאנים משבט האפאצ'י ,ובשנת 1680 מרדו אינדיאנים המתגוררים בפואבלו ואף הצליחו לגרש את המתיישבים הספרדיים מצפון ניו מקסיקו לזמן קצר - עד מתקפתו של דייגו דה וארגס סאפטה בשנת 1692.

עם שובם של הספרדים לאזור ייסדו בשנת 1706 את העיר אלבקרקי.

פרובינציה מקסיקנית

בעקבות מלחמת העצמאות המקסיקנית בין השנים 18101821, הפכה ניו מקסיקו לפרובינציה של מקסיקו. השלטונות הספרדיים אסרו על התיישבות של מתיישבים מארצות הברית באזור, ועל סוחרים מארצות הברית מלסחור במדינה. מאוחר יותר שינו השלטונות המקסיקניים המקומיים את גישתם ואיפשרו לסוחרים להגיע דרך "דרך סנטה פה".

טריטוריה של ארצות הברית

Wpdms Arizona Territory 1860 ZP
טריטוריית ניו מקסיקו שכללה גם את שטח אריזונה

בשנת 1846, במהלך מלחמת ארצות הברית מקסיקו, כבש הגנרל האמריקני סטיבן קירני את סנטה פה בלא כל התנגדות מצד החיילים המקסיקנים. קירני הכריז על השטח כעל טריטוריה אמריקאית. במסגרת הסכם גואדלופה אידלגו משנת 1848 נאלצה מקסיקו לוותר על כל השטח המהווה היום את דרום-מערב ארצות הברית.

פשרת 1850 עצרה את הפיכת הטריטוריה למדינה, על פי הפשרה טריטוריית ניו מקסיקו הפכה לשטח בשלטון פדרלי, שכלל את קולורדו, אריזונה וניו מקסיקו. סנטה פה הוכרזה רשמית כבירת הטריטוריה בשנת 1851.

ארצות הברית רכשה את חלקה הדרומי של המדינה במסגרת רכישת גדסדן מ-1853 (רכישה זו כללה גם את חלקה הדרומי של אריזונה).

במהלך מלחמת האזרחים של ארצות הברית כבשו כוחות הקונפדרציה מטקסס את דרומה של הטריטוריה והקימו על שטח זה ודרום אריזונה את טריטוריית אריזונה כחלק מהקונפדרציה. כוחות האיחוד כבשו מחדש את הטריטוריה בשנת 1862. קיט קרסון אירגן את גדוד המתנדבים של ניו מקסיקו, אשר נלחם הן כנגד השבטים האינדיאנים (האפאצ'י, הנאוואחו והקומאנצ'י) והן כנגד כוחות הקונפדרציה. כוחות האיחוד נחלו ניצחון גדול בקרב מעבר גלורייטה.

בשנת 1863 הפכה טריטוריית אריזונה לטריטוריה נפרדת.

בשנת 1875 הגיעה מסילת סנטה פה לעיר לאמי, ובשנת 1880 הגיעה עד העיר סנטה פה. קישור הערים לרכבת איפשר את פיתוחן הכלכלי ואת פיתוחה של הטריטוריה כולה. המאבקים בין המתיישבים לבין שבטי האפאצ'י והנאוואחו האינדיאנים, נמשכו עד לכניעתו של הצ'יף האינדיאני ג'רונימו בשנת 1886.

מדינה של ארצות הברית

ב-6 בינואר 1912 קיבל הקונגרס את ניו מקסיקו כמדינה ה-47 של ארצות הברית. ב-14 בפברואר באותה שנה הפכה אריזונה למדינה ה-48 ובכך הסתיימה קבלתן של כל הטריטוריות היבשתיות של ארצות הברית לאיחוד.

בשנת 1943 בנתה ממשלת ארצות הברית את המעבדה הלאומית לוס אלמוס, ובמהלך מלחמת העולם השנייה פיתחה בה את פצצת האטום, אשר נוסתה לראשונה בניסוי טריניטי, באתר הניסויים וייט סנדס, ליד העיר אלאמוגודרו, ב-16 ביולי 1945.

התרסקות של עצם בלתי מזוהה ליד העיירה רוזוול בשנת 1947 הובילה לגל של שמועות לפיהן תפסה ממשלת ארצות הברית צלחת מעופפת וכן גופות של חוצנים.

ב-1949 נוסדו המעבדות הלאומיות סאנדיה, המבצעות מחקר גרעיני ומחקר ופיתוח של כלי נשק.

גאוגרפיה

ניו מקסיקו גובלת במזרחה בטקסס ובאוקלהומה לאורך 5 הקילומטרים הצפוניים של קו אורך 103° מערב, בגבולה הדרומי של ניו מקסיקו היא גובלת בטקסס ועם המדינות המקסיקניות צ'יוואווה וסונורה. במערבה גובלת המדינה לאורך קו אורך 109° מערב עם אריזונה. בצפונה גובלת המדינה לאורך קו רוחב 37° צפון עם קולורדו. הפינה הצפון מערבית של ניו מקסיקו היא מפגש הגבולות של ניו מקסיקו, קולורדו, אריזונה ויוטה.

פני השטח של ניו מקסיקו משתנים ממדבריות שצבעם אדמדם, ערבות עשב והרים מכוסי שלג. חלקים מהמדינה מיוערים.

חלקים גדולים מהמדינה הם שמורות טבע, ובהם:

כ-8300 קמ"ר של המדינה נכללים במטווח הטילים וייט סנדס.

ממשל ופוליטיקה

סנטה פה היא בירת ניו מקסיקו. צורת השלטון במדינה נקבעת על פי חוקת המדינה משנת 1912.

מושלת המדינה הנוכחית היא מישל לוהאן גרישם, והמשנה למושל הוא הווי מוראלס, שניהם חברי המפלגה הדמוקרטית. המושל וסגנו נבחרים אחת לארבע שנים. הם נבחרו לכהונתם בבחירות שהתקיימו ב-2018 ועתידים לכהן עד שנת 2023.

בית המחוקקים של המדינה כולל שני בתים - בית תחתון בו 70 חברים, וסנאט בו 42 חברים.

מרבית התושבים תומכים במפלגה הדמוקרטית, 50% מבעלי זכות הבחירה חברים במפלגה הדמוקרטית, 33% מבעלי זכות הבחירה רשומים במפלגה הרפובליקנית ו-17% מהמצביעים אינם חברי מפלגה.

מאז הקמת מדינת ניו מקסיקו, הצביעו תמיד התושבים עבור המועמד שזכה לבסוף בבחירות (למעט שתי מערכות בחירות - בשנת 1976 הוענקו קולות האלקטורים של המדינה לג'רלד פורד על פני הזוכה ג'ימי קרטר, בשנת 2000 זכה במדינה אל גור ברוב של 366 קולות על פני ג'ורג' ווקר בוש ובשנת 2016 זכתה הילרי קלינטון על פני דונלד טראמפ.

הסנאטורים המייצגים את ניו מקסיקו הם טום יודול ומרטין היינריך, שניהם חברי המפלגה הדמוקרטית.

כלכלה

המשרד למחקרים כלכליים[1] העריך כי התוצר המדינתי הגולמי של ניו מקסיקו בשנת 2003 היה 57 מיליארד דולר אמריקאי. ההכנסה הממוצעת לנפש בשנת 2003 הייתה $24,995 - המקום ה-48 מבין 50 מדינות ארצות הברית.

מוצרי החקלאות העיקריים במדינה הם מוצרי חלב וגידול עדרי בקר וצאן.

ישנם ניסיונות של גידולים חקלאיים בשטחי המדינה היבשים, אולם אלה מוגבלים. במדינה מגדלים בעיקר פלפלי צ'ילי, פקאנים, חציר ודורה, וכן ירקות כגון בצלים, תפוחי אדמה, צנוברים ושעועית.

באזור אלבקרקי מגדלים עצי אורן לתעשיות הרהיטים.

מרבית הכנסות המדינה מקורן בניצול המינרלים במדינה ובמכרות. האינדיאנים נהגו לכרות במדינה טורקיז וכסף. כיום נכרים במדינה עפרות אורניום ועפרות מגנזיום, אשלג, מלח, פרליט, עפרות נחושת, בריליום וכן יש במדינה כמויות קטנות של גז טבעי, נפט ופחם.

מוצרי התעשייה המיוצרים במדינה (בעיקר באזור אלבקרקי) הם מוצרי חשמל, מוצרי זיקוק נפט, מוצרי דפוס, וכן מוצרי חמר (כלי חרס).

הממשל הפדרלי מעסיק רבע מהעובדים במדינה, בעיקר בתעשיות צבאיות. במדינה מספר בסיסים של חיל האוויר, וכן מצויות במדינה מעבדות לוס אלמוס, המעבדות הלאומיות סאנדיה בבסיס חיל האוויר קירטלנד דרומית לאלבקרקי, ובאתר ניסויי הטילים וייט סנדס מבצע הצבא ניסויים בטילים.

המספר הרב של אתרי בריאות ונופש באזור אלבקרקי, מביא תיירים רבים למדינה - בעיקר תיירות בריאות, המגיעה לאוויר המדברי הנקי.

דמוגרפיה

היספנים ממוצא המתיישבים הספרדים נמצאים ברוב חלקי המדינה, אך בעיקר בצפון המדינה, צפון מזרחה ובמרכזה. מקסיקנים מתגוררים בעיקר בדרום המדינה. אינדיאנים מרוכזים בעיקר בצפון מערב המדינה. השבטים הנאוואחו והפואבלו הם העיקריים ומהווים את מרבית האוכלוסייה. בניו מקסיקו מספר ההיספנים הגדול מכל מדינה אחרת בארצות הברית, ומספר האינדיאנים השני בגודלו מכל המדינות.

בניו מקסיקו אחוז הקתולים הגבוה ביותר מכל מדינות מערב ארצות הברית. כמו כן, בדומה למדינות מערב ארצות הברית האחרות, במדינה מספר רב, העולה על הממוצע, של אנשים הרואים עצמם כחסרי דת.

קבוצות דתיות בניו מקסיקו[2]
נוצרים
פרוטסטנטים אוונגליסטים 23%
פרוטסטנטים אחרים 15%
קתולים 34%
מורמונים 2%
נוצרים אחרים 1%
דתות אחרות
בודהיסטים 1%
אחר 3%
חסרי סיווג דתי 21%
קבוצות גזעיות בניו מקסיקו[3]
היספאנים 46.3%
לבנים לא-היספאנים 40.5%
אמריקאים ילידים 9.5%
שחורים 2.1%
אסייתים 1.4%
מעורב 3.7%
קבוצות מוצא אתני בניו מקסיקו[4]
גרמנים 9.6%
אירים 7.6%
אנגלים 7.3%
אמריקאים 3.6%
צרפתים 2.5%
איטלקים 2.5%
שפות מדוברות בניו מקסיקו[4]
אנגלית 63.5%
ספרדית 29.3%
אחר 7.2%

הערים הגדולות

New Mexico population map
מפת צפיפות האוכלוסין של מדינת ניו מקסיקו
הערים הגדולות בניו מקסיקו (נתוני 2013)[5]
דירוג שם העיר אוכלוסייה חלק ממטרופולין
1 אלבקרקי 556,495 אלבקרקי
2 לאס קרוסס 101,324 לאס קרוסס
3 ריו ראנצ'ו 91,956 אלבקרקי
4 סנטה פה 69,976 סנטה פה
5 רוזוול 48,611
המטרופולינים הגדולים בניו מקסיקו (נתוני 2014)[6]
דירוג שם המטרופולין אוכלוסייה מיקום
1 אלבקרקי 904,587 צפון ניו מקסיקו
2 לאס קרוסס 213,676 דרום ניו מקסיקו
3 סנטה פה 148,164 צפון ניו מקסיקו
4 פרמינגטון 123,785 צפון ניו מקסיקו
Rio Rancho Sprawl.jpeg

ריו ראנצ'ו

תרבות

Southwestern Chillis and Skull
סמלי המדינה - פלפל צ'ילי, שומים וגולגולת בקר לבנה, הנמכרים בשוק סנטה פה

בניו מקסיקו מתגוררת (נכון לשנת 1990) אוכלוסייה של 134,000 אינדיאנים, ועל כן המדינה מהווה מרכז לשימור התרבות האינדיאנית. האפאצ'י והיוט מתגוררים בשמורות במדינה. שמורת שבט הנאוואחו ששטחה הכולל כ- 65,000 קמ"ר, הנמצאת ליד גבול המדינה עם אריזונה, היא השמורה הגדולה בארצות הברית. אינדיאני הפואבלו המגדלים מזון בשיטות חקלאות פרהיסטוריות, מתגוררים בפואבלואים ברחבי המדינה.

למעלה משליש מתושבי המדינה הם ממוצא היספני - ומקורם במתיישבים הספרדים, או במהגרים ממקסיקו. לפחות שליש מהתושבים מדברים בעגה ייחודית של השפה הספרדית, הנקראת "ספרדית ניו מקסיקנית". דיאלקט זה התפתח בשל ניתוקם של המתיישבים הספרדים באזור זה, ומקורו בניב של ספרדית מתקופת ימי הביניים המאוחרים, המשלב בתוכו מילים שמקורן אינדיאני, וכן מילים ממקור אנגלי.

באלבוקרקי נערך אירוע פייסטת הכדורים הפורחים הבינלאומית של אלבוקרקי.

בסנטה פה מתגוררת קהילת אמנים גדולה, והמוזיאונים שבמדינה מציגים אמנות ספרדית קולוניאלית, אמנות טקסית של הנאבאחו, ואמנות אינדיאנית מודרנית, המשפיעות זו על זו. המוזיאון מציג את עבודותיה של ג'ורג'יה אוקיף שהתגוררה במדינה. בסנטה פה יש בית אופרה ידוע.

אזכורים בתרבות הפופולרית

 • הפרקים הראשונים של סדרת הטלוויזיה טרמינייטור צולמו בניו מקסיקו ופרק הפיילוט מתרחש בעיירה הבדיונית Red Valley בשנת 1999.

השכלה

מכללות ואוניברסיטאות

 • מכללת סנטה פה
 • מכללת הדרום מערב
 • אוניברסיטת מזרח ניו מקסיקו
 • המכון לכרייה וטכנולוגיה של ניו מקסיקו
 • אוניברסיטת רמות ניו מקסיקו
 • המכון הצבאי ניו מקסיקו
 • אוניברסיטת מדינת ניו מקסיקו
 • מכללת סנט ג'ון, סנטה פה
 • אוניברסיטת ניו מקסיקו
 • אוניברסיטת מערב ניו מקסיקו

בנוסף, נמצאת במדינה המעבדה הלאומית לוס אלמוס.

סמלי המדינה

סמלי מדינת ניו מקסיקו
דגל סמל מוטו כינוי
דגל ניו מקסיקו
Flag of New Mexico
סמל ניו מקסיקו
Seal of New Mexico
Flag of New Mexico
Seal of New Mexico
"הוא צומח כפי שהוא הולך"
"Crescit eundo"
"ארץ הקסם"
"Land of Enchantment"
עץ פרח ציפור חיה
אורן דו-מחטי
Two-needle piñon
יוקה
Yucca flower
קוקייה רצנית
Roadrunner
דוב שחור אמריקני
American black bear
Pinus edulis
Yucca reverchonii - Botanischer Garten der Universität Würzburg
Geococcyx californianus
Schwarzbär-Omega Park

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ US Bureau of Economic
 2. ^ "New Mexico", Religious Landscape Study, Pew Research Center
 3. ^ "U.S. Census Bureau Data". U.S. Census Bureau. 2010. Retrieved 2011-07-13.
 4. ^ 4.0 4.1 American FactFinder - Results
 5. ^ "Annual Estimates of the Resident Population for Incorporated Places: April 1, 2010 to July 1, 2013". census.gov. May 2014. Retrieved June 3, 2014.
 6. ^ "Table 1. Annual Estimates of the Population of Metropolitan and Micropolitan Statistical Areas: April 1, 2010 to July 1, 2014" (CSV). 2014 Population Estimates. United States Census Bureau, Population Division. March 2015. Retrieved March 26, 2015.
אל פאסו

אל פאסו (באנגלית: El Paso) היא העיר השישית בגודלה במדינת טקסס, וה-22 בגודלה בארצות הברית. בעיר יש כ-674,433 תושבים ובמטרופולין שלה כ-831,036 תושבים (2013).

העיר נמצאת על חוף נהר הריו גראנדה בגבול עם מקסיקו, כאשר מעבר לגבול שוכנת סיודאד חוארס.

אלבקרקי

אלבקרקי (באנגלית: Albuquerque) היא העיר הגדולה ביותר במדינת ניו מקסיקו שבארצות הברית. העיר היא מושב מחוז ברנליאו והיא שוכנת במרכז המדינה, על גדות נהר ריו גראנדה וממערב לרכס הרי סנדיה. נכון לשנת 2016 אוכלוסיית העיר מונה 559,277 תושבים. ביולי 2008 מנתה האוכלוסייה במטרופולין העיר 845,913 תושבים. כמחצית מאוכלוסיית ניו מקסיקו מתגוררת באזורה של אלבקרקי.

גבס

גבס הוא מינרל רך מאוד המורכב מסידן וסולפט, והרכבו הכימי הוא CaSO4•2H2O.

כאשר מחממים את הגבס מעל ל-150 מעלות צלזיוס מתאיידים 75% מהמים האגורים במבנה הכימי שלו על פי הנוסחה הבאה:

והגבס רוכש תכונות אנהידריטיות (חסרי מי גבש). בצורה הזאת הוא נקרא טיח פריז. לכן מלט העשוי טיח פריז או המכיל אותו נוטה להתקשות במים, ומכאן נובע השימוש בו לקיבוע איברי גוף שבורים. גבס רך נמס במים בתגובה אקסותרמית.

ברוב המקרים הגבס הוא משקע הנוצר כאשר מים מתאדים בלגונות ימיות או באגמים סגורים. באזורים מדבריים נוצר הגבס כקרום מעלייה נימית של מי תהום מלוחים.

ישנן כמויות מעטות של גבס הנוצרות ממוצא געשי כאשר הגזים העשירים במימן גופרתי מתרכבים עם הסלעים הסידניים שבסביבת ההתפרצות.

כמויות מסחריות של גבס מצויות באנגליה, קנדה, ובניו יורק, מישיגן, איווה, קנזס, ניו מקסיקו, קולורדו ויוטה בארצות הברית.

דגל ניו מקסיקו

דגל ניו מקסיקו כולל בתוכו סמל שמש אדומה מסמלי האינדיאנים של זיה על פני רקע צהוב. הצבעים הם צבעי איזבלה הראשונה מלכת ספרד אשר בשמה כבשו הקונקיסטאדורים את האזור.

דרום-מערב ארצות הברית

דרום-מערב ארצות הברית (באנגלית: Southwestern United States או גם American Southwest) הוא החלק של ארצות הברית באזור הגאוגרפי המכונה במדינה זו the Southwest, כלומר "דרום-המערב", השוכן בחלקו בארצות הברית ובחלקו במקסיקו.

אזור זה מוגדר במקורות שונים בדרכים שונות. ההגדרה מה כלול בדרום-מערב ארצות הברית התפתחה במהלך מאה וחמישים השנים האחרונות, תוך כדי הזזת מיקום האזור דרומה ומערבה בקצב קבוע, כמו גם הגבלת התחום. הגדרות מרחיבות כללו קרוב לרבע משטחה של ארצות הברית, כולל אריזונה, קליפורניה, קולורדו, נבדה, ניו מקסיקו, אוקלהומה, טקסס ויוטה. הגדרה מצמצמת של דרום-מערב ארצות הברית כוללת את כל מדינת אריזונה, מערב ניו מקסיקו, החלק המערבי ביותר של טקסס, והחלקים הדרומיים ביותר של קולורדו ויוטה. זו אחת מההגדרות הנפוצות ביותר של המונח, כפי שהודגמו על ידי ארכאולוגים, דוגמת אריק ריד (Erik Reed) וגאוגרפים דוגמת דונלד מייניג (Donald William Meinig‏; נולד 1924).

ההגדרות האחרות נידונות בפסקה נפרדת, ועיקר ערך זה מתייחס להגדרה המצומצמת, הכוללת את כל אריזונה, החלק המערבי של ניו מקסיקו, הגובל במזרח בלאנו אסטקדו, החלקים הדרומיים של קולורדו ויוטה דרומית לקו הרוחב 39°, ה"קרן" של טקסס (הקטע מעבר לנהר פקוס, דרומית לניו מקסיקו, כולל אל פאסו), המשולש הדרום-מערבי של נבדה, החלק הדרום-מזרחי קיצוני של קליפורניה, הכולל את מדבריות קולורדו ומוהאבי.

סך כל האוכלוסייה באזור היא מעל 11 מיליון איש, כשמעל למחציתם מתגוררים באריזונה. חמש הערים המאוכלסות ביותר בדרום-המערב הן (לפי גודל): פניקס, אל פאסו, לאס וגאס, אלבקרקי וטוסון. שש מתוך עשר הערים המאוכלסות ביותר שוכנות באריזונה. מרבית האזור היה פעם חלק ממלכות המשנה של ספרד החדשה, באימפריה הספרדית, במהלך העת החדשה, כמו גם חלק ממקסיקו כשזו זכתה לעצמאותה מספרד. האזור הפך לחלק מארצות הברית עם ניצחונה על מקסיקו במלחמת ארצות הברית-מקסיקו על פי הסכם גואדלופה אידלגו שנחתם בתום המלחמה ב-1848, וחלקו הדרומי נרכש ב-1853 ברכישת גדסדן.

המעבדה הלאומית לוס אלמוס

המעבדה הלאומית לוס אלמוס (באנגלית: Los Alamos National Laboratory, או בראשי תיבות LANL), הוא מכון מחקר של מחלקת האנרגיה של ארצות הברית, הממוקם ליד העיר לוס אלמוס במדינת ניו מקסיקו שבארצות הברית. המכון הוא אחד ממכוני המחקר הבין-תחומיים הגדולים והחשובים בעולם, והוא מעסיק כעשרת אלפים עובדים ישירים ועוד כשלושת אלפים עובדים בחוזה קבלני. כשליש מהחוקרים במכון הם פיזיקאים, ושני השליש הנותרים הם מהנדסי מערכות, חוקרים בתחום המתמטיקה החישובית, הכימיה והביולוגיה. המכון משתף גם סטודנטים במחקריו ומספק שרותי מחקר ופיתוח לגורמים אקדמאים ותעשייתיים בארצות הברית ובעולם.

מעבדת לוס אלמוס מפורסמת בעיקר בהיותה אחד משני המכונים ששימשו את ארצות הברית בפיתוח הנשק הגרעיני שלה.

הפארק הלאומי מערות קרלסבד

הפארק הלאומי מערות קרלסבד (אנגלית Carlsbad Caverns National Park) הוא פארק לאומי השוכן בהרי גוואדלופה (Guadalupe) שבדרום-מזרח מדינת ניו מקסיקו בארצות הברית. במרכזו מערכת של 113 מערות קרסט, מתוך יותר מ-300 מערות ידועות, שנוצרו כאשר חומצה גופרתית המיסה את סלע הגיר ויצרה כמה מן המערות הגדולות ביותר באמריקה הצפונית. בין השאר כוללות מערות קרלסבד אולם גדול, המכונה בפשטות "החדר הגדול" (Big Room), שאורכו כמעט 1,220 מטרים, רוחבו 191 מטרים וגובהו, בנקודה הגבוהה ביותר, 78 מטרים. החדר הגדול הוא האולם תת-קרקעי הטבעי החמישי בגודלו באמריקה הצפונית ומספר 28 בעולם.

בשנת 1995 הוכרז הפארק כאתר מורשת עולמית משום שבשטחו דוגמאות לכמה מן השלבים העיקריים בהתפתחות כדור הארץ ומאפיינים גאולוגיים ייחודיים, ובשל יופי טבעי יוצא דופן וייחודי. כשני שלישים מן הפארק הוגדרו כאזור טבע בראשיתי על מנת להבטיח שלא ייגרמו שינויים לסביבה. שני אתרים בפארק רשומים במרשם הלאומי של מקומות היסטוריים: "הנפה ההיסטורית של המערות" (The Caverns Historic District) ו"הנפה ההיסטורית מעיינות רטלסנייק" (Rattlesnake Springs Historic District).הכניסה לפארק היא מכביש 62/180, בערך כ-30 קילומטרים דרומית-מערבית לקרלסבד. תקופת השיא של המבקרים היא בסופי השבוע אחרי יום הזיכרון ויום העצמאות האמריקאים. המבקרים יכולים להיכנס למערה בפתח הטבעי או לרדת במעלית ממרכז המבקרים.

הרי הרוקי

הרי הרוקי הם רכס הרים המתרומם בחלקה המערבי של יבשת אמריקה הצפונית בתחומיהן של קנדה וארצות הברית.

האינדיאנים כינו את ההרים "אסין - וטי" (גבעות של סלעים) בשל הפסגות החשופות והמחודדות שלהם ומכאן נובע שמם. אורך רצועת ההרים הוא 4,800 ק"מ (מתוכם 1,500 בקנדה) ורוחבה מגיע לכ-550 ק"מ, תחילת הרצועה בצפון מחוז קולומביה הבריטית שבקנדה, וסופה בדרום מערב ארצות הברית, בתחום מדינת ניו מקסיקו.

נהוג לחלק את שרשרת ההרים לזו הנמצאת בשטח ארצות הברית, הרי הרוקי האמריקאיים, ולזו הנמצאת בשטח קנדה, הרי הרוקי הקנדיים. הנקודה הגבוהה ביותר בהרי הרוקי האמריקאיים היא הר אלברט שבקולורדו המתנשא לגובה של 4,401 מטרים, והנקודה הגבוהה ביותר בחלק הקנדי נמצאת בהר רובסון שגובהו 3,954 מטרים.

רכס הרי הרוקי נוצר כתוצאה מחדירת הלוח הפסיפי אל מתחת ללוח הצפון-אמריקאי. חדירה כזו גורמת ליצירת רכסי הרים, הרי געש, ורעידות אדמה.

בין הרי הרוקי המערביים שבקנדה ולרכס לואיס (Lewis Range) שבמונטנה ישנו שבר גאולוגי באורך של כ-1,300 ק"מ הדומה לשבר הסורי-אפריקני, אך גבוה הרבה יותר.

טום יודול

תומאס סטיוארט "טום" יודול (באנגלית: Thomas Stewart "Tom" Udall; נולד ב-18 במאי 1948) הוא פוליטיקאי אמריקאי חבר המפלגה הדמוקרטית, המכהן כסנאטור מטעם מדינת ניו מקסיקו מאז 2009. קודם לכן כיהן כחבר בית הנבחרים של ארצות הברית.

טורקיז

טורקיז (Turquoise) הוא מינרל אשר צבעו אטום בין כחול לירוק (ראו טורקיז (צבע)).

נוסחתו היא Cu(Al.Fe3+)6(PO4)4(OH)8 . 4H2O

הטורקיז נחשב לאבן חן.

אבני הטורקיז מוכרות מימי קדם והן שובצו בפסלונים כבר בתקופת מצרים העתיקה. אנשי שבט הנאוואחו, מילידי אמריקה, ביטאו הערכה רבה לאבן זו, שסימלה עבורם אושר, בריאות ומזל, והם שיבצו אותה בתכשיטים רבים שיצרו.הטורקיז יובא לאירופה בעיקר ממרכז אסיה, וכך קיבל את שמו הצרפתי "טורקיז", שמשמעו "טורקי".

בהשאלה משמש המושג "טורקיז" לשמו של צבע שגוונו כשל המינרל.

בארצות הברית, באוסטרליה ובתאילנד הטורקיז הוא אבן ההולדת התחליפית של החודשים נובמבר ודצמבר. כמו כן הטורקיז נחשבת לאבן המסמלת את מדינת ניו מקסיקו שבארצות הברית.

קיימת אמונה שלטורקיז יכולת להגן מפני "עין רעה". אמונה זו נפוצה בעיקר בקרב ארצות האסלאם וחלק מן היהודים.

מושל (ארצות הברית)

מושל (באנגלית: Governor) בארצות הברית הוא ראש הרשות המבצעת של מדינה בפדרציה האמריקאית.

מחוזות ניו מקסיקו

במדינת ניו מקסיקו שבארצות הברית ישנם 33 מחוזות.

הגדול שבמחוזות ניו מקסיקו הוא קטרון (17,943 קמ"ר), הקטן שבהם הוא לוס אלמוס (282 קמ"ר), והמאוכלס שבהם הוא ברנליאו (כ-670,968 תושבים). עיר הבירה, סנטה פה, נמצאת במחוז סנטה פה.

מלכות המשנה של ספרד החדשה

ספרד החדשה (בספרדית: Nueva España) הייתה מלכות משנה ספרדית שהוקמה ב-1525 והשתרעה על השטחים הקולוניאליים הספרדיים בצפון ובמרכז יבשת אמריקה, המהווים כיום פחות או יותר, את מרכז ומערב ארצות הברית (כולל פלורידה), מקסיקו, מדינות מרכז אמריקה, איי הקריבים שהיו תחת שליטה ספרדית וכן את הנחלות הספרדיות באוקיינוס השקט ובהן הפיליפינים, איי מריאנה, איי קרולינה (islas Carolinas), פורמוסה הספרדית, סבה (Sabah), ואיי מאלוקו.

בירת המלכות הייתה מקסיקו סיטי, שהייתה למרכז האימפריה הספרדית ביבשת אמריקה.

ספרד החדשה איבדה חלקים מן הטריטוריה שלה למעצמות אירופיות אחרות ולמדינות חדשות שהשתחררו מאחיזתה והכריזו על עצמאותן, אך גרעינה המרכזי נשמר עד למלחמת העצמאות של מקסיקו בשנת 1821, אז הוכרז האזור כאימפריה של מקסיקו, ולאחר מכן הפך האזור למקסיקו המודרנית ולאמריקה המרכזית.

מערב ארצות הברית

מערב ארצות הברית (באנגלית: Western United States) הוא אחד מארבעת אזורי מפקד האוכלוסין של ארצות הברית והוא כולל את המדינות:

אלסקה

אריזונה

קליפורניה

קולורדו

הוואי

איידהו

מונטנה

נבדה

ניו מקסיקו

אורגון

יוטה

וושינגטון

ויומינג

מרטין היינריך

מרטין טרבור היינריך (באנגלית: Martin Trevor Heinrich; נולד ב-17 באוקטובר 1971) הוא פוליטיקאי אמריקאי חבר המפלגה הדמוקרטית, המכהן כסנאטור מטעם מדינת ניו מקסיקו מאז 2013.

סמל ניו מקסיקו

החותם הגדול של מדינת ניו מקסיקו או סמל ניו מקסיקו (באנגלית: Great Seal of the State of New Mexico) הוא סמל מדינת ניו מקסיקו שבארצות הברית. הסמל אומץ בשנת 1913.

סנטה פה

סנטה פה (באנגלית: Santa Fe) היא בירת מדינת ניו מקסיקו. העיר שנוסדה בשנת 1607, היא אחת הערים העתיקות בארצות הברית.

בעיר מתגוררים כ-73,000 תושבים, נכון לשנת 2009. העיר נחשבת לאחת הערים הגבוהות ביותר בארצות הברית. גובהה הממוצע הוא: 2134 (כמעט כגובה מצפה שלגים - הנקודה הגבוהה ביותר בישראל).

ריו גראנדה

נהר ריו גראנדה (באנגלית: Rio Grande, קרוי במקסיקו ריו בראבו, או Río Bravo del Norte) זורם מהרי סן חואן שבקולורדו, ממשיך דרומה לניו מקסיקו, ונשפך בדלתה חולית קטנה למפרץ מקסיקו ליד בראונסוויל שבטקסס.

מאל פאסו שבטקסס ועד לשפכו למפרץ מקסיקו, מסמן הריו גראנדה את הגבול שבין ארצות הברית למקסיקו.

רכישת לואיזיאנה

רכישת לואיזיאנה (באנגלית: Louisiana Purchase, בצרפתית: Vente de la Louisiane) היא עסקה שבוצעה ב-30 באפריל 1803, ובה קנתה ארצות הברית מצרפת את לואיזיאנה הצרפתית, שטח של 2,147,000 קמ"ר, השוכן במרכז ארצות הברית של היום. תמורת כ-11,250,000 דולר. בנוסף כללה העסקה ביטול חובות של צרפת לארצות הברית בשווי 3,750,000 דולר, שווה ערך לכ-278,000,000 דולר במחירי 2003. רכישת לואיזיאנה כמעט והכפילה את שטחה של ארצות הברית באותם ימים, ומהווה כ-23% משטחה היום.

השטח שנרכש כולל את שטחן (כולו או חלקו) של המדינות הבאות (לפי הגבולות של היום): ארקנסו, מיזורי, איווה, מינסוטה, צפון דקוטה, דרום דקוטה, נברסקה, ניו מקסיקו, צפון טקסס, אוקלהומה, קנזס, מונטנה, ויומינג, קולורדו, לואיזיאנה ושטח קטן בקנדה של היום.

המשא והמתן על הרכישה התבצע בין נציגי הנשיא תומאס ג'פרסון לבין נציגי שליט צרפת נפוליאון. המוטיבציה הראשונית לרכישת השטח הייתה הרצון האמריקני לשליטה מלאה בעיר ניו אורלינס, השוכנת במוצא נהר המיסיסיפי לים. בנוסף, ארצות הברית, שצברה חובות רבים למדינות אשר תמכו בה במלחמת העצמאות, רצתה להשתמש בכסף שאותו תקבל מאזרחים שיקנו אדמות בחלקים אלה של המדינה על מנת לשלם את כספי החובות. תפישת הנשיא האמריקאי, לפיה עתיד המדינה החדשה שקמה הוא במערב היבשת, לא הייתה מושרשת עדיין בעם האמריקאי ועל כן רצונו לרכוש שטח אדמה כל כך גדול לא התקבל בצורה טובה בקרב חלק ניכר מההנהגה האמריקאית. יריביו חששו מחוסר תמיכת העם במהלך, לצד חוסר בכוח צבאי שיגן על השטח הזה, כמו גם יילחם בשבטים הילידים המקומיים. נטען כי במהלך המשא והמתן החליט נפוליאון להציע לאמריקנים את כל השטח שבשליטת צרפת, וזאת כמחווה של רצון טוב לאמריקנים, כצעד אסטרטגי כנגד בריטניה וכן במטרה להשתמש בכספי המכירה על מנת להגדיל את צבאו לקראת המערכות הצבאיות שתיכנן באירופה.

ההסכם נחתם בצרפת באפריל 1803, והובא לידיעת העם האמריקני ב-4 ביולי, ב-20 באוקטובר הוא אושר על ידי הסנאט האמריקני, וב-20 בדצמבר החלה העברת השטח בפועל להתבצע עם מסירת העיר ניו אורלינס לידי האמריקאים.

הרכישה עוררה סערה ציבורית[דרושה הבהרה], שנבעה מהטענה שהרכישה אינה חוקתית, וכן מחשש שאזרחי הטריטוריות החדשות ישנו את אופייה של ארצות הברית הצעירה. אמריקאים צפוניים רבים חששו שהכנסת הקהילות החקלאיות והלא-מתועשות, קהילות שהעבדות שגשגה בהן, תוריד את הדומיננטיות של המדינות הצפון-מזרחיות (ניו אינגלנד), ותהפוך את ארצות הברית ממדינה מסחרית ותעשייתית למדינה חקלאית.

מדינות וטריטוריות ארצות הברית
מדינות אוהיואוקלהומהאורגוןאיווהאיידהואילינויאינדיאנהאלבמהאלסקהאריזונהארקנסוג'ורג'יהדלאוורדקוטה הדרומיתדקוטה הצפוניתהוואיוושינגטוןויומינגויסקונסיןוירג'יניהוירג'יניה המערביתורמונטטנסיטקססיוטהלואיזיאנהמונטנהמיזורימייןמינסוטהמיסיסיפימישיגןמסצ'וסטסמרילנדנבדהנברסקהניו ג'רזיניו המפשיירניו יורק • ניו מקסיקו • פלורידהפנסילבניהקולורדוקונטיקטקליפורניהקנזסקנטקיקרוליינה הדרומיתקרוליינה הצפוניתרוד איילנד מפת מדינות ארצות הברית
מחוז פדרלי מחוז קולומביה
אזורים מבודדים סמואה האמריקניתהאי בייקרגואםהאי האולנדהאי ג'רביזאטול ג'ונסטוןשונית קינגמןאטול מידווייהאי נבאסהאיי מריאנה הצפונייםאטול פאלמירהפוארטו ריקואיי הבתולה של ארצות הבריתהאי וייק

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.