ניו יורק (מדינה)

ניוּ יוֹרקאנגלית: New York, להאזנה (מידע • עזרה)) היא מדינה בצפון מזרח ארצות הברית.

בירת המדינה היא אולבני. ערים מרכזיות נוספות הן ניו יורק, באפלו, רוצ'סטר, יונקרס וסירקיוז. בצפון גובלת ניו יורק באונטריו וקוויבק שבקנדה, בדרום-מערב בפנסילבניה, בדרום בניו ג'רזי והאוקיינוס האטלנטי ובמזרח במדינות קונטיקט, מסצ'וסטס וורמונט.

ניו יורק היא המדינה שהובילה את הפוליטיקה, התרבות והכלכלה בארצות הברית. היא יעד ההגירה הנפוץ ביותר עבור הגירה חוקית לארצות הברית[1][2][3]. היא מכונה The Empire State - מדינת האימפריה. ניו יורק גם עשירה בהיסטוריה, שמתחילה באינדיאנים שכבשו את חופיה. המדינה נקראה על שם הדוכס של יורק ב-1660, אף על פי שערים ומקומות רבים במדינה זו מקורם עוד בזמן שהאזור היה בשליטה הולנדית. ניו יורק נכנסה לברית של ארצות הברית ב-26 ביולי 1788 כמדינה ה-11 של ארצות הברית.

סימון מקוצר לשמה של ניו יורק (בין היתר, לצורכי משלוח דואר) הוא NY.

ניו יורק (מדינה)
New York
Seal of New York
סמל ניו יורק
Flag of New York
דגל ניו יורק
Ashokan Reservoir and Burroughs Range
כינוי "מדינת הקיסרות" (Empire State)
מדינה ארצות הברית  ארצות הברית
מושל אנדרו קואומו (דמוקרטי)
בירת המדינה אולבני
העיר הגדולה ניו יורק סיטי
שפה רשמית אין (בפועל אנגלית)
תאריך ייסוד 26 ביולי 1788
סדר כניסה 11
שטח 141,205 קמ"ר (דירוג: 27)
 ‑ שטח ואחוז מים 18,795 קמ"ר 13.3%
גובה 305 מטרים
 ‑ הנקודה הגבוהה 1,629 מטרים
 ‑ הנקודה הנמוכה 0 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ במדינה 19,849,399 (דירוג: 4, 2017)
 ‑ צפיפות 157.81 נפש לקמ"ר (דירוג: 7, 2010)
קואורדינטות 43°N 75°W / 43°N 75°W 
אזור זמן UTC -5
www.state.ny.us

היסטוריה

מושבה

ההתיישבויות הראשונות בשטח בו מצויה כיום המדינה היו התיישבויות של מתיישבים הולנדיים במושבה שנקראה מאוחר יותר ניו אמסטרדם. אנגליה השתלטה על המושבה בשנת 1664 ושינתה את שמה ל"ניו יורק" על שמו של הדוכס מיורק - יורש העצר שהפך מאוחר יותר למלך ג'יימס השני.

ב-1 בנובמבר 1683 התעגנה צורת הממשל במושבה וניתן לה שם רשמי פרובינציית ניו יורק, אשר הייתה מחולקת מבחינה אדמיניסטרטיבית לשנים עשר מחוזות, שכל אחד היה מחולק לעיירות. גבולה המערבי של הטריטוריה לא נקבע באופן רשמי. שטח הפרובינציה היה גדול משטח המדינה של ימינו וחלק ממחוזותיה שייכים כיום למדינות ורמונט, מיין ומסצ'וסטס.

מדינה

ניו יורק הייתה אחת משלוש עשרה המושבות שהפכו להיות ארצות הברית. בשנת 1827 נאסרה העבדות במדינה.

ההתיישבות מערבה

חלקה המערבי של המדינה היה מיושב על ידי שבטים אינדיאנים ובייחוד שש אומות האירוקווי החל משנת 1000 לספירה בערך. שבטים אלה עסקו הן בחקלאות והן בגידול ורעיית עדרי ביזון אמריקאי.

עם הקמת המושבה החלו המתיישבים לדחוק את רגלי האידניאנים ולהתיישב יותר ויותר מערבה. האינדיאנים לחמו במלחמת העצמאות של ארצות הברית לצידם של האנגלים ונגד העצמאות האמריקאית. בשנת 1779 הגנרל ג'ון סליבן הביס את האינדיאנים, ושרף את כל כפרייהם במה שנקרא מסע סליבן (Sullivan Expedition). במהלך מסע זה התקדם סליבן לאור אגמי פינגר ומחוז ג'נסי ושרף את כל בתי האינדיאנים, יבוליהם ומטעיהם. פליטים אינדיאנים רבים ברחו לפורט ניאגרה ושם מרביתם מתו ברעב בחורף. לאחר תום המהפכה האמריקאית רבים מהם ברחו לקנדה.

תעלות

במהלך המאה ה-19 נתיב התחבורה המסחרי העיקרי במדינת ניו יורק היה נתיב נהר ההדסון ונהר מוהוק שאפשרו העברת סחורות למרכז המדינה, וכן הנהר סנט לורנס שאיפשר העברת סחורות עד ימת אונטריו. לא ניתן היה להגיע מעבר לימה זו בשל העובדה שלא ניתן היה לעבור את מפלי הניאגרה. מסיבה זו, היה קושי רב להעביר סחורות לחלקה הצפון מערבי של מדינת ניו יורק. על מנת לפתור בעיה זו ב-1817 החלו בבניית תעלת אירי. העבודות הסתיימו בשנת 1825. בניית התעלה אפשרה הקמת נמל בבאפלו, ופיתוח מסחרי של מערב המדינה. תעלת וולנד שבנייתה הסתיימה בשנת 1833 איפשרה מעבר סחורות בין הימות אונטריו ואירי, תוך עקיפת מפלי הניאגרה.

במהלך מלחמת האזרחים, ניו יורק סיפקה יותר מ 370,000 חיילים לצבאות האיחוד. מעל 53,000 תושבי ניו יורק נהרגו בשירות, יחס של הרוג ל-7 חיילים שמשרתים.

גאוגרפיה

שטח וגובה

השטח של מדינת ניו יורק הוא 141,299 קמ"ר, הכוללים 10,329 קמ"ר של איים, 4,908 קמ"ר של מים פנימיים (אגמים, נהרות וכדומה) ו-2541 קמ"ר של מי ים.

ניו יורק היא המדינה ה-27 בגודלה בארצות הברית.

מדינת ניו יורק גובלת בצפונה בשתיים מהימות הגדולות - ימת אירי וימת אונטריו, ביניהם מחבר נהר ניאגרה ומצויים מפלי הניאגרה. ניו יורק גובלת בפרובינציית אונטריו ופרובינציית קוויבק שבקנדה. במזרחה גובלת המדינה בשלוש ממדינות ניו אינגלנד: ורמונט, מסצ'וסטס וקונטיקט. כמו כן גובלת המדינה באוקיינוס האטלנטי. בדרומה גובלת המדינה בפנסילבניה ובניו ג'רזי.

מדינת רוד איילנד חולקת עם מדינת ניו יורק גבול ימי.

בתוך מדינת ניו יורק מצוי השטח האקסטרה-טריטוריאלי של מטה האומות המאוחדות באי מנהטן שבעיר ניו יורק.

העיר ניו יורק (ניו יורק סיטי) הנמצאת בפינתה הדרומית מזרחית של המדינה, בקצה הדרומי של עמק נהר ההדסון מהווה את מרכזה של המגאפוליס המשתרעת בין בוסטון לוושינגטון ואשר כונתה בוסווש לראשונה בכתביו של ג'ין גוטמן בשנת 1961.

אזור המדינה הנמצא צפונית לעיר ניו יורק מכונה "אפסטייט ניו יורק" - "Upstate New York". ולמעשה ניתן לחלק את המדינה לשני חלקים - העיר ניו יורק (בה נמצאים מחצית התושבים) ויתרת המדינה - בה נמצאת המחצית השנייה. ובעוד שהעיר ניו יורק היא אזור אורבני, רוב שטחה של יתר המדינה הוא אזור כפרי ופחות מאוכלס.

בצפון המדינה נמצאים הרי קטסקיל והרי אדירונדק ורכס שוואמגונק וכן אזור הימות הגדולות הכולל אגמים רבים ובהם אגם אוניידה אגמי האצבעות וזורמים ממנו נהרות רבים דרומה - הדלוור, הג'נסי, ההדסון, המוהוק והססקווהאנה. הנקודה הגבוהה במדינה הוא הר מרסי שבהרי האדירונדק. במזרחה של מדינת ניו יורק מצוי לונג איילנד - "האי הארוך" שאורכו 190 ק"מ.

נהרות ואגמים

הנהרות הגדולים במדינה הם סיינט לורנס, הדסון, מוהוק, ג'נסי, סוסקהאנה, אלגני, ודלוואר.

נהר הדסון, הנהר הגדול ביותר מתחיל ב"אגם דמעות העננים". ליד העיר טרוי מתחיל הנהר להיות צר, אך משם לניו יורק (העיר) הוא מתחיל להתרחב.

מזג אוויר ואקלים

בניו יורק אקלים יבשתי עם ארבע עונות מובחנות. העונה החמה היותר היא הקיץ, שהוא חם וגשום,[4] בעוד בחורף האקלים קר מאוד ומושלג.

עקב הקרבה לים, האקלים בדרך כלל לח. שינויים בסוג האדמה, בגובה ובקרבה למים משפיעים על מזג האוויר. לדוגמה, באזור החוף יותר חם מאשר בשאר המדינה, כאשר בצפונה קר מאוד בגלל האוויר הקר המגיע מקנדה. בינואר למשל הטמפרטורה נעה בין 9- מעלות צלזיוס בהרים עד ל-1+ בחוף. ביולי לעומת זאת, הטמפרטורה נעה בין 19 מעלות בהרים ל-25 מעלות בחוף.

צמחייה

בטרם שהחלה ההתיישבות האירופית באזור, היה רוב שטח המדינה מיוער. כיום, בשל הכריתה הרבה, 61% משטח היבשה מיוערים. יערותיה של המדינה משופעים בעצי מחט ועצים נשירים. העצים הנפוצים במדינה הם אורן לבן, אשוחית, אדר (מייפל), אשור, תרזה צהובה, קריה (עץ אגוז) ואלון.

בעלי חיים

רוב החיות הנפוצות בצפון ארצות הברית נפוצות גם בניו יורק. היונקים הנפוצים כוללים בואשיים, דביבונים (רקון), סנאים, שועלים, אופוסום, סנאי מפוספס, שפנים, ארנבות, מרמיטה, חורפן, נמייה וסמור. באשר לדו-חיים ניתן למצוא סלמנדרות, קרפדות וצפרדעים. ציפורים הבאות לניו יורק כנקודת דרך במסעם, הם תרנגולי בר, תרנגול הודו, ברווזים ואווזים.

ממשל ופוליטיקה

Andrew Cuomo by Pat Arnow cropped.jpeg
אנדרו קואומו, המושל הנוכחי של ניו יורק

הרשות המבצעת

בראש הרשות המבצעת עומד מושל מדינת ניו יורק.

הרשות המחוקקת

הרשות המחוקקת של מדינת ניו יורק כוללת שני בתים - בית מחוקקים וסנאט. נכון ל-2019, בשני הבתים רוב גדול למפלגה הדמוקרטית.

בין השנים 19842004 לא הצליח בית המחוקקים להעביר את תקציב המדינה במועדו, וכן במשך שנים רבות לא הצליחו בתי המחוקקים לחוקק כלל. כך לדוגמה, בשנת 2002, הוצעו 16,892 הצעות חוק במדינה (יותר מכל מדינה אחרת ממדינות ארצות הברית ויותר מפעמיים מספר החוקים שהוצעו בבית המחוקקים של מדינת אילינוי - השנייה במספר החוקים המוצעים בבית המחוקקים שלה מבין כל מדינות ארצות הברית), ומהם רק 693 (4%) הפכו לחוקים (מספר החוקים הנמוך ביותר מבין כל מדינות ארצות הברית).

לבית המחוקקים של מדינת ניו יורק מספר העובדים הגדול ביותר מבין כל בתי המחוקקים של מדינות ארצות הברית - 3,428 עובדים (בפנסילבניה, בה מספר העובדים השני בגודלו - רק 2,947 עובדים, ובקליפורניה - בה מספר העובדים השלישי בגודלו - 2,359 עובדים). לבית המחוקקים מספר ועדות גדול יותר מאשר כל בית מחוקקים אחר במדינה. מושל המדינה הנוכחי הוא אנדרו קואומו מהמפלגה הדמוקרטית.

פוליטיקה

מאז שנת 1988, במערכות בחירות לנשיאות ארצות הברית, נוטה מדינת ניו יורק לתמוך במועמדי המפלגה הדמוקרטית, וזאת בשל משקלה הרב של אוכלוסיית העיר ניו יורק, הידועה בתמיכתה הגורפת במפלגה הדמוקרטית, באוכלוסיית המדינה. לעומת זאת, המחוזות הכפריים של המדינה תומכים בדרך כלל במפלגה הרפובליקנית. מאז שנות השישים, הצביעה המדינה למועמד רפובליקני רק בשלוש מערכות בחירות; בזו של ריצ'רד ניקסון ב-1972, ובשתי מערכותיו של רונלד רייגן. בבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2012 זכה הנשיא ברק אובמה ב-63.35% ממניין הקולות במדינה. ב-2016 זכתה הילרי קלינטון ב-59%.

הסנאטורים המייצגים את ניו יורק בסנאט הם היהודי צ'אק שומר (המכהן כסנאטור הבכיר) וקירסטן ג'יליברנד. רוב הנציגות של המדינה בבית הנבחרים היא דמוקרטית.

ניו יורק היא המדינה השישית בארצות הברית שאישרה נישואים חד-מיניים.[5]

הרשות השופטת

הערכאה הנמוכה של מדינת ניו יורק נקראת דווקא בית המשפט העליון של ניו יורק ואילו הערכאה שמעליה נקראת בית המשפט לערעורים של ניו יורק.

כלכלה

כלכלת העיר ניו יורק מהווה המרכיב העיקרי בכלכלת המדינה כולה. העיר מהווה מרכז בנקאות, פיננסים ותקשורת עולמית בכלל, ומרכז העסקים של ארצות הברית בפרט. בוול סטריט נמצאת הבורסה של ניו יורק (NYSE) המהווה בורסה המובילה את כל הכלכלה העולמית. בשנת 2007 התוצר המדינתי הגולמי היה 1.1 טריליון דולר אמריקאי, בכך מדינת ניו יורק שלישית בתוצרתה מבין מדינות ארצות הברית (אחרי קליפורניה וטקסס). התוצר הגולמי לנפש היה $46,364 (ניו יורק היא המדינה השישית בתוצר גולמי לנפש מבין מדינות ארצות הברית).

המוצרים החקלאיים העיקריים כוללים: חלב ומוצריו, בקר, גידול ירקות ותפוחים - המהווים סמל של המדינה. המוצרים התעשייתיים העיקריים הם מוצרי דפוס, מכשירים אלקטרוניים ומוצרים כימיים. ענף התיירות תורם מבחינה משמעותית לכלכלת המדינה.

העיר ניו יורק מהווה מרכז מסחר, פרסום ובנקאות ברמה עולמית. רבים מהתאגידים הגדולים בעולם ממקמים את משרדיהם הראשיים בעיר ניו יורק, או במחוז ווסטצ'סטר הקרוב לעיר.

לאורך חוף האוקיינוס האטלנטי פועלת תעשיית דייג עניפה, ועיקר תוצרתה: צדפות, סרטנים, תמנונים, ודיונונים.

Worlds Fair NYC 1964
היונוספרה - היריד העולמי של שנת 1964

כרייה ובנייה

תחום הכרייה במדינה מתרכז בשלושה אזורים עיקריים - הראשון, בקרבת העיר ניו יורק, ומשמש מקום למחצבים המשמשים בבנייתה של המטרופולין, וכן, במחוז ווסטצ'סטר נמצאים מרבצי שמיר (emery) - אחד משני אתרים בארצות הברית בהם נכרה מחצב זה. באזור הרי אדירונדאקסנכרים במדינה טלק, אבני נופך ואבץ.

בדרום מערב המדינה מצויים מכרות מלח.

חשמל

למעט גז טבעי, אין במדינת ניו יורק דלקים טבעיים. תפוקת החשמל מכוח המים נרחבת מאוד ומהווה 17% מתפוקת החשמל במדינה. תחנת הכוח ההידרואלקטרית בנהר סיינט לורנס היא מהגדולות בעולם. 52% מתפוקת החשמל מקורה בשריפת פחם, והיתרה מתחנות כוח גרעיניות.

דמוגרפיה

קבוצות דתיות בניו יורק[6]
נוצרים
פרוטסטנטים אוונגליסטים 10%
פרוטסטנטים אחרים 16%
קתולים 31%
נוצרים אחרים 3%
דתות אחרות
יהודים 7%
מוסלמים 2%
בודהיסטים 1%
הינדים 1%
אחר 2%
חסרי סיווג דתי 27%
קבוצות גזעיות בניו יורק[7]
לבנים לא-היספאנים 58.3%
היספאנים 17.6%
שחורים 15.9%
אסייתים 7.3%
אמריקאים ילידים 0.6%
מעורב 3%
קבוצות מוצא אתני בניו יורק[8]
אירים 12.9%
איטלקים 13.6%
גרמנים 11%
אנגלים 5.7%
אמריקאים 3.8%
צרפתים 3.1%
פולנים 5%
רוסיה 2.4%
שפות מדוברות בניו יורק[8]
אנגלית 70%
ספרדית 14.8%
אחר 15.2%

הערים הגדולות

New York Population Map
מפת צפיפות האוכלוסין של מדינת ניו יורק
הערים הגדולות בניו יורק (נתוני 2013)[9]
דירוג שם העיר אוכלוסייה חלק ממטרופולין
1 ניו יורק 8,244,910 ניו יורק
2 באפלו 261,025 באפלו-ניאגרה פלס
3 רוצ'סטר 210,855 רוצ'סטר
4 יונקרס 197,399 ניו יורק
5 סירקיוז 145,151 סירקיוז
6 אולבני 97,660 אולבני-סקנקטדי
7 ניו רושל 77,606 ניו יורק
8 מאונט ורנון 67,780 ניו יורק
9 סקנקטדי 66,273 אולבני-סקנקטדי
10 יוטיקה 62,110 רומא-יוטיקה
11 וייט פליינס 57,258 ניו יורק
12 ניאגרה פלס 50,120 באפלו-ניאגרה פלס
13 טרוי 50,086 אולבני-סקנקטדי
המטרופולינים הגדולים בניו יורק (נתוני 2014)[10]
דירוג שם המטרופולין אוכלוסייה מיקום
1 ניו יורק 20,092,883 מזרח ניו יורק
2 באפלו-ניאגרה פלס 1,136,360 מערב ניו יורק
3 רוצ'סטר 1,083,393 מערב ניו יורק
4 אולבני-סקנקטדי 880,167 מזרח ניו יורק
5 סירקיוז 661,478 מרכז ניו יורק
6 רומא-יוטיקה 296,615 מרכז ניו יורק
7 בינגהמטון 247,219 מערב ניו יורק
8 קינגסטון 180,445 מזרח ניו יורק

תחבורה

תעשיית התחבורה היא מהחשובות במדינה. בשנת 2002 לניו יורק היו 183,497 ק"מ של כבישים מהירים, שמהם כ-2600 ק"מ הם כבישים בין-מדינתיים. העובדה שהעיר ניו יורק בנויה ברובה על איים, יצרה את הצורך לחיבורים בין האיים, ביניהם גשרים ותעלות. מסילות הרכבת של ניו יורק הם באורך כולל של 6000 ק"מ. במדינה נמצאים כ-13 נמלי תעופה, הידועים שבהם הם נמל התעופה הבינלאומי ניו יורק קנדי ונמל התעופה לה גוארדיה.

השכלה

מכללות ואוניברסיטאות

במדינת ניו יורק מספר רב של מכללות ואוניברסיטאות. המובילה באוניברסיטאות היא אוניברסיטת קולומביה אשר בעיר ניו יורק ואוניברסיטת קורנל. במנהטן פועלת גם אוניברסיטת ניו יורק.

ספורט

 • הליגה הנמוכה של הבייסבול בארצות הברית
  • הציקלונים של ברוקלין
  • סטטן איילנד ינקיז
  • בינגהאמפטון מטס
  • הביזונים של באפלו
  • החוסמים של ג'יימסטון
  • בטאביה מאקדוגס (כלבי הבוץ של בטאביה)
  • רוצ'סטר רד ווינגס (אדומי הכנפיים של רוצ'סטר)
  • אובורן דאבלדייז
  • סירקיוז סקייצ'יפס
  • אונוטה טייגרס
  • טרי סיטי ואלי קטס
  • הדסון ואלי רנגיידס
  • לונג איילנד דאקס
 • ליגת הכדורגל העליונה של ארצות הברית (MLS)
 • USL
  • הקרנפים השועטים של רוצ'סטר
 • ליגת כדורגל ארנה של ארצות הברית
  • ניו יורק דראגונס
 • ליגת הלקרוס הלאומית של ארצות הברית
  • באפלו בנדיטס
  • רוצ'סטר נייטהוקס

סמלי המדינה

סמלי מדינת ניו יורק
דגל סמל מוטו כינוי
דגל ניו יורק
Flag of MMM
סמל ניו יורק
Seal of MMM
Flag of New York
Seal of New York
"תמיד למעלה"
"Excelsior"
"מדינת האימפריה"
"Empire State"
עץ פרח ציפור חיה
אדר הסוכר
Sugar Maple
ורד
Rose
קיכלי מזרחי
Eastern bluebird
בונה קנדי
North American beaver
Parque Estatal Brown County, Indiana, Estados Unidos, 2012-10-14, DD 09
Rosa sp.163
7Z1E4970
American Beaver

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ "Supplemental Table 2. Persons Obtaining Lawful Permanent Resident Status by Leading Core Based Statistical Areas (CBSAs) of Residence and Region and Country of Birth: Fiscal Year 2014". U.S. Department of Homeland Security. בדיקה אחרונה ב-1 ביוני 2016.
 2. ^ "Yearbook of Immigration Statistics: 2013 Supplemental Table 2". U.S. Department of Homeland Security. בדיקה אחרונה ב-29 במאי 2015.
 3. ^ "Yearbook of Immigration Statistics: 2012 Supplemental Table 2". U.S. Department of Homeland Security. בדיקה אחרונה ב-29 במאי 2015.
 4. ^ החודש הגשום ביותר בשנה הוא יולי
 5. ^ סוכנויות הידיעות, ניו יורק גאה להציג: מותר לגייז להתחתן, באתר nrg‏, 25 ביוני 2011
 6. ^ "New York", Religious Landscape Study, Pew Research Center
 7. ^ "U.S. Census Bureau Data". U.S. Census Bureau. 2010. Retrieved 2011-07-13.
 8. ^ 8.0 8.1 American FactFinder - Results
 9. ^ "Annual Estimates of the Resident Population for Incorporated Places: April 1, 2010 to July 1, 2013". census.gov. May 2014. Retrieved June 3, 2014.
 10. ^ "Table 1. Annual Estimates of the Population of Metropolitan and Micropolitan Statistical Areas: April 1, 2010 to July 1, 2014" (CSV). 2014 Population Estimates. United States Census Bureau, Population Division. March 2015. Retrieved March 26, 2015.
אולבני

אולבני (באנגלית: Albany) היא בירת מדינת ניו יורק בארצות הברית. היא שוכנת 233 ק"מ צפונית לעיר ניו יורק, מדרום למפגש הנהרות מוהוק והדסון. כמו כן אולבני היא גם עיר המחוז של מחוז אולבני.

באפלו

באפלו (באנגלית: Buffalo) היא בירת מחוז אירי במדינת ניו יורק שבארצות הברית. באפלו היא העיר השנייה בגודלה במדינה זו (אחרי ניו יורק סיטי). בעיר עצמה יש כ-260 אלף תושבים ובאזור המטרופליני שלה כ-1.1 מיליון איש (2018).

באפלו שוכנת בקצה המזרחי של ימת אירי, על גבול ארצות הברית-קנדה, בסמוך לקצהו של נהר ניאגרה ולמפלי הניאגרה. במקום הייתה התיישבות אירופאית קטנה החל ממחצית המאה ה-18, והתרחבות היישוב החלה עם כריית תעלת אירי, המחברת בין הימות הגדולות לאוקיינוס האטלנטי, שהחלה בשנת 1789. במאה השנים שלאחר מכן הפכה באפלו לעיר מסחר גדולה, שהתבססה על הנמל הגדול שבשטחה, אולם במאה ה-20 התפתחות העיר נבלמה עקב ירידת חשיבותם של מחסני התבואה הגדולים ושל אזורי התעשייה בשטחה, ובמיוחד לאחר סגירת מפעלי הפלדה האדירים ששכנו דרומית לעיר. בשנים האחרונות כלכלת העיר התפתחה בתחומי השירותים הפיננסים, טכנולוגיה, ביומדיקל וחינוך.

בורו פארק

בורו פארק (באנגלית: Borough Park, ביידיש: באָראָ פּאַרק) היא שכונה בחלקו הדרום מערבי של רובע ברוקלין בעיר ניו יורק שבארצות הברית.

בורו פארק משתרעת על רשת נרחבת של רחובות בין בנסונהרסט בדרום, ביי רידג' לכיוון דרום מערב, סאנסט פארק במערב, קנסינגטון בצפון מזרח, פלטבוש במזרח, ומידווד בדרום המזרח.

בבורו פארק נמצאת הקהילה היהודית האורתודוקסית הגדולה בניו יורק, ואחת הגדולות ביותר מחוץ לישראל. בשכונה חיים יהודים חרדים רבים. בשנת 2000 הוערך מספר היהודים בשכונה בכ-77,000 יהודים, ובשנת 2011 בכ-140,000. מעריכים שמאז עלה מספרם, הן בשל שיעור הילודה הגבוה של הקהילה והן בשל הצטרפות משפחות רבות לשכונה. מצד שני החלה יציאה של היהודים אל השכונות הסמוכות והרחבת המושג "בורו פארק" אל מעבר לגבולות המוניציפליים של השכונה.

רוב יהודי השכונה הם חסידים, אך יש ביניהם גם מיעוט של ליטאים ודתיים מודרניים. השכונה מהווה את מרכז החצר של חסידות באבוב, רחמסטריבקא, טשרנוביל - ארצות הברית, לעלוב - ארצות הברית, סטוטשין, ספינקא - ארצות הברית, בורשטין, פאלטישאן, ומונקאטש. כמו כן קיימות בשכונה קהילות של חסידויות בעלז, סאטמר, צאנז, לעלוב, סלאנים, ויז'ניץ, ספינקא, פאפא, חוסט, קרלין, וחצרות חסידיות אחרות.

ברוקלין

ברוקלין (באנגלית: Brooklyn להאזנה (מידע • עזרה)) הוא הרובע המאוכלס ביותר מבין חמשת רובעי העיר ניו יורק.

בברוקלין מתגוררים כ-2.6 מיליון תושבים. אילו הייתה עומדת כעיר בפני עצמה, הייתה ברוקלין העיר הרביעית בגודלה בארצות הברית, רק לאחר שאר רובעי ניו יורק יחד, לוס אנג'לס ושיקגו. עד שנת 1898 עת אוחד הרובע עם העיר ניו יורק, הייתה ברוקלין עיר עצמאית. שטח רובע ברוקלין מהווה את "מחוז קינגס" (באנגלית: Kings County - מחוז המלכים) הקרוי על שם מלך אנגליה צ'ארלס השני.

שם העיר מגיע מהולנדית: "Breuckelen" על שם העיר ההולנדית ברוקלן. המוטו של הרובע הוא: "באחדות יש כוח" - תרגום של המוטו ההולנדי של הערים באזור: "Een Draght Mackt Maght". מוטו זה מופיע על חותם הרובע ועל דגלו.

נשיא הרובע הוא אריק אדמס.

גריניץ' וילג'

גריניץ' וילג' (באנגלית: Greenwich Village, מילולית: כפר גריניץ'), הנקרא בקיצור "הווילג'", הוא שכונת מגורים במערב מנהטן תחתית שברובע מנהטן בניו יורק, בין רחוב 14 בצפונה לרחוב האוסטון בדרומה. היא נקראת על שם גריניץ' שבלונדון. האזור זכה לפרסום כששימש בתור מרכז הבוהמה וערש תרבות הביט בשנות ה-60, וכן מרכז של הקהילה ההומו-לסבית.

בשנים האחרונות, הביקוש הרב למגורים באזור, תרם להתברגנות וג'נטריפיקציה, וכיום רוב תושביו הם משפחות מהמעמד הבינוני והגבוה. עם זאת, הוא עדיין גדוש במסעדות, בתי קפה, ברים ומועדוני הופעות קטנים. בניגוד לחלקים אחרים של מנהטן אין בו גורדי שחקים רבים ורוב הבניינים הם מהמאה ה-19 וראשית המאה ה-20.

שער הכניסה לשכונה מצפון הוא כיכר וושינגטון שבו שער וושינגטון. בין הרחובות המפורסמים שחוצים אותו ניתן למנות את רחוב לאפייט ורחוב בליקר המהווה את מרכז חיי הלילה של השכונה.

בזמן הפסקת החשמל בניו יורק ב-1977, התפרסמה השכונה בכך שבעוד בשכונות אחרות אירעו מקרי פשיעה, בגריניץ' וילג', התושבים יצאו מבתיהם לרחובות ומסעדות רבות הגישו להם שמפניה בחינם.

בסמוך לגריניץ' וילג' נמצאים האזורים המכונים איטליה הקטנה ("ליטל איטלי"), צ'יינה טאון, סוהו, נוליטה, נוהו והלואר איסט סייד.

בשנים 1993–2003 צולם הבניין לתוכנית הטלוויזיה "חברים".

גשר ויליאמסבורג

גשר ויליאמסבורג (באנגלית: Williamsburg Bridge ) הוא גשר תלוי החוצה את איסט ריבר ומחבר בין לואר איסט סייד של רובע מנהטן ושכונת ויליאמסבורג שברובע ברוקלין בעיר ניו יורק.

הארלם

הארלם (באנגלית: Harlem) היא שכונה בצפון הרובע מנהטן שבעיר ניו יורק. הארלם מחולקת לשלושה אזורים עיקריים: מזרח הארלם, מרכז הארלם ומערב הארלם. כל אחד מאזורים אלו מחולק לתת-שכונות.

הארלם התפרסמה בתחילת המאה ה-20 בשל הרנסאנס של הארלם, כיום היא ידועה בעיקר בשל היותה מרכז מגורים ועסקים לאוכלוסייה אפרו-אמריקאית והיספנית ממעמד הפועלים. בהארלם קיים ריכוז גבוהה של קתדרלות וכנסיות אפרו-אמריקאיות אשר נמצאות בשימור, כשלצדן מבני מגורים מודרניים ואזורי מסחר, עסקים ובילוי, דבר שמקנה לשכונה מראה ייחודי.

הברונקס

הברונקס (באנגלית: The Bronx) הוא הרובע הצפוני ביותר מבין חמשת רובעי העיר ניו יורק. רובע הברונקס מהווה גם את מחוז ברונקס, אחד ממחוזות מדינת ניו יורק. המחוז גובל בצפונו בעיר יונקרס, ונהר הארלם מפריד בינו לבין מנהטן. המחוז כולל גם מספר איים באיסט ריבר. נכון לשנת 2015 מתגוררים במחוז 1,455,444 תושבים.

המזכיר הכללי של האומות המאוחדות

המזכיר הכללי (מזכ"ל) של האו"ם הוא ראש מזכירות ארגון האומות המאוחדות. המזכירות היא אחד המוסדות העיקריים של הארגון. על פי מגילת האומות המאוחדות, ממונה המזכיר הכללי על ידי העצרת הכללית של האומות המאוחדות לאחר המלצת מועצת הביטחון. תפקיד זה נחשב לתפקיד המשפיע ביותר במסגרת הארגון.

מ-1 בינואר 2017 מכהן אנטוניו גוטרש שנבחר לתפקיד ב-13 באוקטובר 2016.

ויליאמסבורג (ברוקלין)

ויליאמסבורג (באנגלית: Williamsburg) היא שכונה בצפון ברוקלין בעיר ניו יורק שבארצות הברית, שבה יש ריכוז גדול של יהודים חסידיים.

לואר איסט סייד

הלואר איסט סייד (באנגלית: Lower East Side - "הצד המזרחי התחתון") היא שכונה בצידו הדרום מזרחי של רובע מנהטן בעיר ניו יורק, במדינת ניו יורק שבארצות הברית. אזור הלואר איסט סייד נודע בעיקר כמרכז מהגרים יהודים שהגיעו לאמריקה ממזרח אירופה.

גבולות השכונה הם הרחובות אלן, מזרח רחוב האוסטון, אסקס, קאנאל, אלדרידג' (Eldridge Street), מזרח ברודוויי ורחוב גרנד.

השכונה הייתה שכונת פועלים ענייה בראשית המאה ה-20, והפיכתה לאתר שימור לאומי של ארצות הברית בשלהי המאה ה-20 הביאה לשיקום השכונה.

מדרומית לשכונה נמצאת שכונת צ'יינהטאון, ממערבית לה שכונת נוליטה ומצפון לה שכונת האיסט וילג' (אשר בעבר נחשבה לחלק מהלואר איסט סייד).

מונסי

מונסי או מאנסי (באנגלית: Monsey) הוא יישוב במחוז רוקלנד שבמדינת ניו יורק בארצות הברית. בעת מפקד האוכלוסין של ארצות הברית בשנת 2017 מנה היישוב 22,043 תושבים.

מנהרת ברוקלין בטרי

מנהרת ברוקלין בטרי (באנגלית: Brooklyn-Battery Tunnel) היא מנהרה החוצה את האיסט ריבר ומחברת בין רובע ברוקלין לרובע מנהטן בעיר ניו יורק.

המנהרה עוברת מתחת לגברנרז איילנד אך לא מאפשרת יציאה אל האי.

המנהרה מורכבת משתי מנהרות צמודות, שאורך כל אחת מהן הוא 2,779 מטרים, ובכל אחת שני נתיבים לכלי רכב. המנהרה היא הארוכה במנהרות כלי הרכב שבצפון אמריקה.

נאסד"ק

נאסד"ק (באנגלית: NASDAQ (מידע • עזרה), ראשי תיבות: National Association of Securities Dealers Automated Quotations בתרגום לעברית: "הצגת שערים אוטומטית של האגודה הלאומית לסוחרי ניירות ערך"), היא בורסה לניירות ערך המנוהלת על ידי האגודה הלאומית לסוחרי ניירות ערך. נאסד"ק פועלת מארצות הברית, אך לה סניפים גם ביפן ובקנדה וקשרים עם בורסות בהונג קונג ובאירופה. הנאסד"ק היא זירת מסחר מקוונת אשר המסחר בה ממוחשב ואין בה זירת מסחר פיזית.

ניו יורק

נְיוּ יוֹרְק (באנגלית: New York City, בקיצור NYC, או New York בלבד) היא עיר במדינת ניו יורק והעיר המאוכלסת והצפופה ביותר בארצות הברית. שטחה העירוני הוא אחד מן הגדולים בעולם. כינויה של העיר הוא "התפוח הגדול". כבר למעלה ממאה שנים מהווה ניו יורק מרכז מסחרי וכלכלי מהגדולים בעולם. העיר מדורגת כעיר עולם מסוג אלפא (היא ולונדון הן היחידות המוגדרות כאלפא ++), בשל השפעתה העולמית על התקשורת, הפוליטיקה, הכלכלה, החינוך, הבידור, התרבות, האמנות והאופנה.

העיר היא מרכז לפעילות בינלאומית, ושוכן בה מטהו של ארגון האומות המאוחדות. ראש עיריית ניו יורק מתחילת 2014 הוא ביל דה בלאזיו.

העיר ניו יורק מורכבת מחמישה רבעים: הברונקס, ברוקלין, מנהטן, קווינס וסטטן איילנד. אוכלוסיית העיר מגוונת מבחינה אתנית, והיא מונה מעל 8.2 מיליון תושבים, המשתכנים בשטח של 1,214 קילומטר רבוע.

רבות משכונות העיר ומאתריה ידועים ברחבי העולם. פסל החירות קידם את פניהם של מיליוני המהגרים בבואם לאמריקה בשלהי המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20. וול סטריט, השוכן במנהטן תחתית, מהווה מרכז פיננסי עולמי מאז סוף מלחמת העולם השנייה ומשכנה של הבורסה לניירות ערך. בעיר שוכנים כמה מהבניינים הגבוהים בעולם, כמו מגדל החירות והאמפייר סטייט, וכן שכנו בה מגדלי התאומים, שנהרסו בפיגועי 11 בספטמבר 2001.

ניו יורק היא מקום היווסדן של תנועות תרבות אמריקאיות רבות, כמו תנועת הספרות והאמנות הידועה בשם "הרנסאנס של הארלם", סגנון הציור האקספרסיוניסטי המופשט (שידוע גם כאסכולת ניו יורק), והסגנונות המוזיקליים היפ הופ, פאנק וסלסה. 36 אחוזים מאוכלוסייתה נולדו מחוץ לארצות הברית, ובשנת 2005 דוברו בה כמעט 170 שפות שונות. הרכבת התחתית של ניו יורק פועלת 24 שעות ביממה, רחובותיה סואנים בהולכי רגל ובמכוניות והיא מכונה "העיר שאינה ישנה לעולם".

סטטן איילנד

סטטן איילנד (באנגלית: Staten Island) הוא אי המהווה אחד מחמשת רובעי העיר ניו יורק. האי שוכן דרומית לכניסה לנמל ניו יורק.

הרובע מהווה חלק מניו יורק מאז איחוד רבעיה בשנת 1898. עד שנת 1975 כונה בשם "ריצ'מונד".

סטטן איילנד הוא הקטן ברובעי ניו יורק מבחינת מספר האוכלוסין, ומהווה למעשה פרוור של העיר. עד שנות ה-60 של המאה ה-20 היו באי מספר חוות בקר ועופות.

קווינס

קווינס (באנגלית: Queens) הוא אחד מחמשת רובעי העיר ניו יורק, המזרחי ביותר והגדול שבהם מבחינת שטחו. קווינס הוא גם מחוז במדינת ניו יורק. הרובע ממוקם סמוך לרובע ברוקלין, בחלקו המערבי של לונג איילנד. הרובע הוא השני בגודל אוכלוסייתו (אחרי ברוקלין), עם בערך 2.3 מיליון תושבים בשנת 2013, 48% מתוכם זרים. מחוז קווינס הוא גם המחוז השני באוכלוסייתו במדינת ניו יורק, אחרי מחוז המלכים (Kings County), שכמעט חופף לרובע ברוקלין. קווינס הוא המחוז הרביעי בצפיפותו בקרב רובעי ניו יורק, כמו גם בקרב מחוזות ארצות הברית. אם כל אחד מרובעי ניו יורק היה עיר בפני עצמו, היה רובע קווינס יכול להיות מדורג במקום הרביעי באוכלוסייה מבין ערי ארצות הברית, אחרי לוס אנג'לס, שיקגו וברוקלין.

קווינס הוא המחוז המגוון ביותר מבחינה אתנית בארצות הברית.

מחוז קווינס נוסד ב-1 בנובמבר 1683, כאשר חולקה מושבת ניו יורק ל-12 מחוזות, ונקרא על שם אשת המלך צ'ארלס השני - קתרינה מברגנזה (1638-1705). קווינס נהפך לרובע בניו יורק בשנת 1898.

נכון לשנת 2000 מתגוררים ברובע 2,229,379 תושבים. "בירת המחוז" היא שכונת ג'מייקה.

רובע קווינס מחולק בעצמו לארבע "ערים": ג'מייקה, לונג איילנד סיטי, פלאשינג ופאר רוקאוויי.

רוני ניניו

רוני ניניו (נולד ב-7 במאי 1954) הוא במאי תיאטרון, קולנוע וטלוויזיה, מבין היחידים בישראל העוסקים בשלוש מדיות אלו גם יחד.

רוצ'סטר

רוצ'סטר (באנגלית: Rochester) היא עיר במחוז מונרו שבמדינת ניו יורק, ארצות הברית, דרומית לימת אונטריו. אזור המטרופולין של רוצ'סטר הוא הכלכלה השנייה בגודלה במדינת ניו יורק, אחרי העיר ניו יורק. במהלך שנות ה-90 של המאה ה-20 היא הייתה ידועה בכינוי "מרכז התמונות העולמי". בעבר היא הייתה ידועה בכינויה "עיר הקמח" ולאחרונה בכינוי "עיר הפרחים". כמו כן, רוצ'סטר היא עיר המחוז של מחוז מונרו.

אוכלוסייתה של רוצ'סטר מונה כ-207,000 תושבים, והיא העיר השלישית בגודלה במדינת ניו יורק. היא נמצאת במרכז אזור מטרופולין גדול יותר שכולל חלקים מעבר למחוז מונרו, ובהם מחוז ג'נסי, מחוז ליווינגסטון, מחוז אונטריו, מחוז אורלינס ומחוז וויין. אזור זה מונה כיום כמיליון תושבים.

ראש העיר הנוכחית של רוצ'סטר היא לאוולי א. וורן.

מדינות וטריטוריות ארצות הברית
מדינות אוהיואוקלהומהאורגוןאיווהאיידהואילינויאינדיאנהאלבמהאלסקהאריזונהארקנסוג'ורג'יהדלאוורדקוטה הדרומיתדקוטה הצפוניתהוואיוושינגטוןויומינגויסקונסיןוירג'יניהוירג'יניה המערביתורמונטטנסיטקססיוטהלואיזיאנהמונטנהמיזורימייןמינסוטהמיסיסיפימישיגןמסצ'וסטסמרילנדנבדהנברסקהניו ג'רזיניו המפשייר • ניו יורק • ניו מקסיקופלורידהפנסילבניהקולורדוקונטיקטקליפורניהקנזסקנטקיקרוליינה הדרומיתקרוליינה הצפוניתרוד איילנד מפת מדינות ארצות הברית
מחוז פדרלי מחוז קולומביה
אזורים מבודדים סמואה האמריקניתהאי בייקרגואםהאי האולנדהאי ג'רביזאטול ג'ונסטוןשונית קינגמןאטול מידווייהאי נבאסהאיי מריאנה הצפונייםאטול פאלמירהפוארטו ריקואיי הבתולה של ארצות הבריתהאי וייק

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.