נוף הגליל

נוֹף הַגָּלִיל היא עיר מחוז בגליל התחתון, מן הערים הבולטות במחוז הצפון של מדינת ישראל. היא הוכרזה כעיר בשנת 1974 לאחר שהייתה מועצה מקומית החל מ-1963.[3] בעבר נקראה העיר "נָצְרַת עִלִּית", בעקבות סמיכותה לנצרת, וביוני 2019 שונה שם העיר ל"נוף הגליל'".[4] העיר נמצאת בחלק המזרחי והגבוה של רכס הרי נצרת, צפונית ומזרחית לעיר נצרת, רכס ארוך המזדקר מתוך הגליל התחתון השטוח, בגובה של כ-500 מ' מעל לפני הים. שיא גובהה של העיר, באזור הר יונה 573 מ'.

נוֹף הַגָּלִיל
Coat of Arms of Nof HaGalil
WikiAir Flight IL-13-09 058
שם בערבית نوف هچليل
מחוז הצפון
מעמד מוניציפלי עירייה
ראש העירייה רונן פלוט
גובה ממוצע[1] ‎327 מטר
תאריך ייסוד 1957
סוג יישוב יישוב עירוני 20,000‏–49,999 תושבים
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 41,169 תושבים
    - דירוג אוכלוסייה 51
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 1.4% בשנה עד סוף 2018
  - צפיפות אוכלוסייה 1,230 תושבים לקמ"ר
    - דירוג צפיפות 152
תחום שיפוט[2] 33,020 דונם
    - דירוג שטח שיפוט 60
(למפת עמק בית שאן רגילה)
Emek-beit-shean
 
נוֹף הַגָּלִיל
נוֹף הַגָּלִיל
32°42′27″N 35°19′20″E / 32.7076363362097°N 35.322295196944°E
מדד חברתי-כלכלי - אשכול
לשנת 2015[2]
5 מתוך 10
מדד ג'יני
לשנת 2016[2]
0.3848
    - דירוג מדד ג'יני 167
פרופיל נוֹף הַגָּלִיל נכון לשנת 2017 באתר הלמ"ס
www.nof-hagalil.muni.il

היסטוריה

Coat of Arms of Nazareth Illit
סמל העיר בעת שנקראה נצרת עילית

ב-18 באוקטובר 1953 הכין ראש הממשלה ושר הביטחון דוד בן-גוריון תוכנית ביטחונית, שאחד החשובים בסעיפיה, היה סעיף 15: "ייהוד הגליל ונצרת".[5] הקמתה של העיר החלה בדצמבר 1956, על פי חזונו של בן-גוריון. העיר, שנקראה בתחילה "קריית נצרת", ולאחר מכן "נצרת עילית", נבנתה כעיירת פיתוח ויושבו בה עולים מארצות שונות. העיר נבנתה ברובה על אדמות שהופקעו מערביי הסביבה, ביוזמתו של מרדכי שטנר שהיה אחראי על נכסי הנפקדים, דבר שגרם לחיכוכים.

בשנת 1974 הוכרזה נצרת עילית כעיר. עם השנים השתנה אופייה הדמוגרפי של העיר. העלייה מברית המועצות לשעבר בשנות התשעים הכפילה את אוכלוסיית העיר וכיום היא נחשבת לאחד ממרכזי "התרבות הרוסית" בישראל. בנוסף, עברו אליה הרבה תושבים מהעיר נצרת הסמוכה. העיר נמצאת על גבול האזור המטרופוליני של נצרת, שהוא גוש של אוכלוסייה ערבית שמרכזו בעיר נצרת, אך מחובר ברצף טריטוריאלי ליישובים ערבים נוספים כיפיע, עילוט, משהד, ריינה וכפר כנא. המתח בין היהודים והערבים התפרץ באלימות מצידם של שני הצדדים באירועי אוקטובר 2000. עם זאת, באירועים אלה, אשר גבו קורבנות בנפש בישראל, לא היו נפגעים פיזית באזור נצרת.

חזון מקימי העיר היה להפוך אותה לעיר המחוז, שתהווה מרכז לכל שוכני הגליל, ולכן שוכנו בה משרדי הממשלה במחוז הצפוני: פרקליטות מחוז הצפון, הסניגוריה הציבורית, לשכת מרשם המקרקעין, מחוז הצפון במשרד הפנים, מחוז הצפון במינהל מקרקעי ישראל, מחוז הצפון במשרד החינוך, ועוד. רבים מן המשרדים ממוקמים ב"קריית הממשלה" על שם יצחק רבין, בה מצוי גם מבנה היכל המשפט, שבנייתו הסתיימה בשנת 1999, המכיל את בית המשפט המחוזי, בית הדין האזורי לעבודה ובית משפט השלום.

מאז שנות ה-70 התקיימה הגירה של ערבים לעיר. במאה ה-21 משפחות רבות מהמגזר היהודי נטשו את העיר.[6]

בעשור השני של המאה ה-21 החלו להיקלט בעיר עשרות משפחות עולים מקרב בני המנשה.[7]

החלפת השם

שינוי שם נצרת עילית לנוף הגליל 8
שרידי הכיתוב הקודם "עיריית נצרת עילית" על גבי בניין העירייה, ומעליהם הכיתוב החדש "עיריית נוף הגליל"

כבר בעת הקמת העיר הסתייג בן-גוריון מהשם "נצרת עילית", בגלל הקשר שיש לו עם הנצרות, הוא הציע להחליף את השם ל"קרת" – מילה מקראית שמשמעותה עיר גדולה,[8] אך השינוי לא יצא לפועל.[9] בנובמבר 2018 הודיע ראש העיר, רונן פלוט, כי בכוונתו לשנות את שם העיר, כדי שלא יימשך הבלבול עם נצרת.[10] העירייה קראה לציבור להציע שמות לעיר.[11] לבסוף, מתוך חמש הצעות נבחרות (נוף עילית, נוף הגליל, נופי עילית, נווה עילית וקריית הגליל), נבחר השם "נוף הגליל".[12] השם החדש אושר בוועדת השמות הממשלתית במרץ 2019,‏[4] ובמועצת העירייה ביוני 2019.[13] בנוסף התקיים משאל בין התושבים לאישור השם החדש.[14] במשאל השתתפו כ־10,000 תושבים שמהווים כ־18% מבעלי זכות הבחירה,[15] וכ-80% מהם הצביעו בעד שינוי שם העיר.[16] ב-21 ביוני 2019 שונה השם רשמית לנוף הגליל.[17]

דמוגרפיה

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) נכון לסוף 2018, מתגוררים בנוף הגליל 41,169 תושבים (מקום 51 בדירוג רשויות מקומיות בישראל). האוכלוסייה גדלה בקצב גידול שנתי של ‎1.4%‏. לפי נתוני הלמ"ס נכון לסוף 2017, לנוף הגליל דירוג של 5 מתוך 10, במדד חברתי-כלכלי - אשכול לשנת 2015. אחוז הזכאים לתעודת בגרות מבין תלמידי כיתות י"ב בשנת ה'תשע"ז (2016-‏2017) היה 69.7%. השכר החודשי הממוצע של שכיר במשך שנת סוף 2016 היה 7,206 ש"ח (ממוצע ארצי: 8,913 ש"ח).[18]

להלן גרף התפתחות האוכלוסייה ביישוב:

דת

הרב ישעיהו הרצל משמש כרב העיר. אוכלוסיית העיר היא מעורבת ומורכבת מ:

כלכלה

Strauss elite in Nazarth illit
מפעל שטראוס גרופ בעיר, ממקורות התעסוקה החשובים של תושבי העיר
Rasko center nazareth illit
"מרכז רסקו" – אחד ממרכזי המסחר בעיר

נוף הגליל, בהיותה עיר מחוז לגליל, משמשת מרכז תעשייה, מסחר ושירותים ליישובי הסביבה. התעשייה מהווה תשתית מרכזית – הן בנפח שהיא תופסת בכלכלת העיר ובחייה והן במיקומה, שכן חלק מאזורי התעשייה, שהוקמו בעבר מחוץ לעיר, נמצאים היום בסמיכות לשכונות מגורים של העיר שגדלה. בעיר יש חמישה אזורי תעשייה; אזורי התעשייה א', ב' ו-ג', אזור תעשייה הר יונה ואזור התעשייה ציפורית שמצפון לעיר. כמאה מפעלים שונים ממוקמים ופועלים באזורי התעשייה. בשנת 1957 הוקם מפעל צ.ד. לייצור שוקולד וממתקים. מאוחר יותר נקנתה החברה והמפעל עמה על ידי עלית. המפעל מעסיק כ-600 עובדים תושבי העיר והסביבה (נכון לשנת 2008). קיים בעיר קניון, שוק עירוני במבנה מקורה ומספר של מרכזים מסחריים.

תוכנית "נצרת 2000" אשר הוכנה לרגל ביקורו של האפיפיור יוחנן פאולוס השני, בנצרת הסמוכה, תכננה ליצור באזור תשתית תיירותית לבואם של תיירים רבים. שני בתי מלון מפוארים נבנו בגבול העיר, אך כפי הנראה בשל הירידה בתיירות בעקבות מהומות אוקטובר 2000 אחד המלונות נסגר, שימש תקופה מסוימת בתור מתקן כליאה לעובדים זרים, הוחזר לפעילות ומשמש בעיקר לכנסים, השתלמויות וועדי עובדים ואילו השני מתפקד כמלון אך בצורה חלקית וחלק ניכר ממנו מאוכלס על ידי משרדי מינהל מקרקעי ישראל.

Merkaza
הרחוב האיטלקי במרכז המזון (Merkaza) בעיר

בשנת 2014 נפתח בעיר סניף שני של מרכז המזון (Merkaza), המעסיק 650 עובדים. מרכז המזון זכה להיות הסופרמרקט הגדול ביותר במזה"ת, עם 30,000–70,000 פריטים ב־20,000 מ"ר שהם שתי קומות מסחר ומסעדות, וארבע קומות חנייה, סה״כ 53,000 מ״ר.

תרבות, חינוך, תיירות וספורט

בעיר מערכת חינוך מפותחת, וכן מכללת נצרת עילית-יזרעאל המשמשת כבית ספר להנדסאים. בעיר פועלים מוסדות חינוך של כמה קהילות של חב"ד ורבה הראשי של העיר משנת תשנ"ו הוא הרב ישעיהו הרצל מחסידות חב"ד. בשנת 2010 נפתחו בעיר ישיבה תיכונית,[19] ישיבת הסדר,[20] שני גרעינים תורניים[21][22][23] ומכינה קדם צבאית בשם תבור.[24] כמו כן נוסד בעיר קיבוץ משעול, כקיבוץ עירוני המגדיר את עצמו כקיבוץ-קבוצות-מחנכים, ומשתייך לקבוצות הבחירה של תנועת המחנות העולים. בעיר פועלת גם תנועת הצופים בשכונת הר יונה - "שבט איריס", וכן גם תנועות הנוער הדתיות בני עקיבא ואריאל. בעיר פועלת תוכנית תלמ"א- התוכנית הלאומית למצוינות באנגלית, המביאה כ־60 מורים מארצות הברית לישראל למשך הקיץ כדי שילמדו אנגלית בבתי הספר.[25] בנוסף פועלים בעיר רשת המרכזים הקהילתיים המרכזים את הפעילות העירונית בתחום החינוך הבלתי פורמלי וניצול שעות הפנאי. הרשת, על שש שלוחותיה, הפרוסות ברחבי העיר, מציעה מגוון רחב של פעילות חוגית, חברתית, קהילתית ותרבותית לתושבי העיר – ילדים, נוער ומבוגרים.

קבוצת הכדורגל של העיר, הפועל נוף הגליל, משחקת בליגה הלאומית. קבוצת הכדורסל של העיר, הפועל נוף הגליל, משחקת בליגה א' צפון.

עיריית נוף הגליל מקפידה לשמור על שטחים ירוקים, ועל ייעור. בסמוך לעיר נמצא "יער צ'רצ'יל" (אשר הכסף לנטיעתו נתרם על ידי יהודי בריטניה לזכרו של וינסטון צ'רצ'יל). היער המשתרע במורד ההר בין נוף הגליל לעמק יזרעאל מספק נקודות לצפייה בנוף העמק.

Terror memorial; nazareth illit
יד לחללי פעולות האיבה בני העיר
מצלממהה 048
יד לבני העיר שנפלו במלחמות ישראל

תחבורה ציבורית

על התחבורה העירונית בעיר אחראית חברת שירותי אוטובוסים מאוחדים נצרת. על עיקר התחבורה הבינעירונית אחראית חברת הנסיעות והתיירות נצרת, בנוסף חברת אגד מפעילה קווים בינעירוניים לירושלים, תל אביב-יפו, עכו, חדרה וחברת סופרבוס מפעילה קווים לעפולה ובפרט לתחנת הרכבת בעיר.

בעיר מופעלת תחבורה ציבורית במהלך השבת: מספר קווים עירוניים מופעלים במתכונת מצומצמת וכל הקווים הנוסעים לעיר הסמוכה נצרת, ועוברים בחלקי העיר, פועלים במתכונת רגילה. בנוסף, קו 332 (מופעל על ידי "נסיעות ותיירות נצרת") המקשר את נוף הגליל לחיפה פועל ביום שבת החל משעות הבוקר המוקדמות. גם קו 342 מקשר בין נוף הגליל למרכזי המפרץ.

שכונות

Nazareth Illit view
קריית הממשלה על שם רבין בעיר
Praqlitut
פרקליטות מחוז הצפון, שמושבה בנוף הגליל
NazeratIllitCourthouse
היכל המשפט בעיר

נכון לשנת 2017 קיימות בעיר כארבע-עשרה שכונות מגורים והן:

ואחת בשלבי תכנון:

 • שכונת קדמת תבור

מרכזים קהילתיים בעיר

בעיר ישנם שלושה מרכזים קהילתיים לנוער:

 1. "הפוך על הפוך" – בית קפה חינמי, מרכז עידוד לנוער.
 2. "נענע" – נוער עולה נצרת עילית, לשם רוב בני הנוער באים "שכונתית" – המקום של המחנות העולים בעיר ופתוחים גם לבני נוער. במרכז "נענע" יש אימוני ברייקדאנס חינמיים, היפ הופ, חדר מוזיקה עם ציוד ללהקות צעירות ועוד.
 3. מועדון "הקומונה" – בעיר פועלים ש"ש (מתנדבי שנת שירות) של גרעין "יחד" שמפעילים את מועדון "הקומונה" (כיתות ז'–י"ב) בעיר. ומרכז תקשורת פר"ח לכיתות א'–ז'.

בעיר פועל מרכז הצעירים - המרכז פונה לחיילים, חיילים משוחררים, זוגות צעירים וסטודנטים בגילאים 18–35 ומציע מבחר שירותים:

 • מידע וייעוץ בנושאי זכויות והטבות לחיילים משוחררים.
 • סיוע במציאת עבודה לצעירי העיר, סיוע במציאת עבודה מועדפת לחיילים משוחררים. סיוע בכתיבת קורות חיים והכנה לראיון עבודה.
 • ירידי תעסוקה מקומיים.
 • הכוונה מקצועית וסדנאות שונות כגון: מציאת כיוון מקצועי, הכנה לראיונות קבלה, קורסים מקצועיים בתחום ההייטק.
 • מידע נרחב וסיוע בקבלת מלגות ללימודים אקדמיים.
 • ייעוץ והכוונה ללימודים אקדמיים. כמו כן גם קורסים כגון הכנה לבחינה הפסיכומטרית והכנת תיק עבודות למועמדים ללימודים בתחום העיצוב.
 • מפגשי תרבות ופנאי לבוגרים והקמת גרעין של פעילים בהתנדבות למיזמים חברתיים שונים.
 • קורסים לאנגלית, ערבית, פסיכומטרי, תאוריה ועוד.
 • סדנאות להעשרה כללית.

בעיר פועל גם מרכז יוניסטרים – עמותה לפיתוח מנהיגות חברתית ועסקית בקרב בני נוער.

ראשי עירייה

את תפקיד ראש המועצה הראשון וראש העיר הראשון מילא מרדכי אלון. מנחם אריאב עמד בראש העירייה מ-1977 ועד פרישתו בשנת 2008. בבחירות 2008 נבחר שמעון גפסו. בשנת 2013 הושעה גפסו מתפקידו עקב חשדות לפלילים. הוא נבחר מחדש לראשות העירייה, אך עקב השעייתו מילא את מקומו אלכס גדלקין. ב־19 בפברואר 2015 הורשע גפסו בלקיחת שוחד, וב-26 באפריל 2015 נדון לשישה חודשי עבודות שירות וקנס של 20 אלף ש"ח. השופט לא הטיל קלון על גפסו ולכן הוא חזר לתפקידו כראש העיר. בהמשך הגיע גפסו להסכמה על יציאה לחופשה עד תום ההליכים המשפטיים נגדו. במקומו נכנס נתנאל טוויטו לתפקיד ראש העיר. ב-9 בדצמבר 2015 זוכה גפסו מהמשפט השני שהתנהל נגדו ועל כן היה יכול לחזור לראשות העירייה. ב-31 במרץ 2016 דחה בית המשפט העליון את ערעורו של גפסו, וקיבל את ערעורה של הפרקליטות, ופסק כי היה קלון במעשיו, וגזר עליו 6 חודשי מאסר בפועל. ב-3 ביולי 2016 החל לרצות את מאסרו בכלא חרמון.

ב-7 ביוני 2016 נבחר רונן פלוט לראש העירייה.[26]

ערים תאומות

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ 1.0 1.1 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
 2. ^ 2.0 2.1 2.2 2.3 2.4 2.5 הנתונים לפי טבלת רשויות מקומיות באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
 3. ^ פקודת העיריות, 2 ביוני 1974, קובץ התקנות 3188, עמ' 1377–1378, 26 ביוני 1974
 4. ^ 4.0 4.1 פרוטוקול ועדת השמות הממשלתית, 7 במרץ 2019
  הודעה בדבר קביעת שמות, י"פ 8201 מ-15 באפריל 2019
 5. ^ מיכאל בר-זוהר, בן-גוריון, כרך ב, פרק טו, עמ' 955.
 6. ^ אורנית עצר, דו"ח: היהודים נוטשים את הערים המעורבות, באתר ערוץ 7, 26 באפריל 2011
 7. ^ בני המנשה מגיעים לעיר, באתר עיריית נצרת עלית
 8. ^ כמו "קרייה", לדוגמה ספר משלי, פרק י"א, פסוק י"א
 9. ^ יוסי וקנין, פרוטוקול מלפני 60 שנה חושף: השם שהציע בן גוריון לעיר נצרת עילית, באתר mynet‏ העמק, 16 ביוני 2019
 10. ^ אחרי 62 שנה: העיר נצרת עילית היהודית תשנה את שמה, באתר לדעת, ‏5 בנובמבר 2018
 11. ^ בוחרים שם חדש לנצרת עילית, באתר עיריית נצרת עילית
 12. ^ ישראל מושקוביץ, השם החדש של נצרת עילית: נוף הגליל, באתר ynet, 11 במרץ 2019
 13. ^ 17 חברי מועצת עיריית נצרת עילית תומכים בשינוי שם העיר, באתר עיריית נצרת עילית, ‏13 ביוני 2019
 14. ^ נותנים שם לעיר, בונים עתיד, עיריית נוף הגליל
 15. ^ משה כהן, ‏התושבים יכריעו: בנצרת עילית הצביעו על שינוי שם העיר, באתר מעריב השבוע, 18 ביוני 2019
 16. ^ נעה שפיגל, רוב תושבי נצרת עילית הכריעו: שם העיר ישונה לנוף הגליל, באתר הארץ
 17. ^ עדי חמונאי, ‏וייקרא שמה בישראל, באתר ישראל היום, 27 ביוני 2019
 18. ^ פרופיל נוף הגליל באתר הלמ"ס
 19. ^ עיריית נוף הגליל (נצרת עילית), www.nof-hagalil.muni.il (בעברית) (הקישור אינו פעיל, 24 ביוני 2019)
 20. ^ ישיבת הסדר ראשונה בנצרת עילית, באתר ערוץ 7
 21. ^ נצרת עילית: ישיבת הסדר חדשה נולדה, באתר ערוץ 7
 22. ^ אתר הגרעין התורני תורת החיים
 23. ^ בני משה, בערים המעורבות גאים להיות יהודים, באתר ערוץ 7, כ"ב בתשרי תשע"א
 24. ^ שלוחה למכינה על שם רבין בנצרת עילית
 25. ^ תלמ"א- התוכנית הלאומית למצוינות באנגלית
 26. ^ נצרת עילית: רונן פלוט נבחר לראשות העיר, "חדשות 2", 8 ביוני 2016
איה כורם

איה כורם (נולדה ב-7 בינואר 1980) היא זמרת, מלחינה ופזמונאית ישראלית.

איציק זוהר

יצחק (איציק) זוהר (נולד ב-31 באוקטובר 1970) הוא כדורגלן עבר ישראלי ששיחק בעמדת הקשר ההתקפי. זוהר הצטיין בכיבוש שערים מבעיטות חופשיות, נחשב לאחד מגדולי שחקניה של מכבי תל אביב בכל הזמנים עם 71 שערי ליגה במדי הקבוצה, ונכלל בהיכל התהילה של הכדורגל הישראלי.

אסי טובי

אסף (אסי) טובי (נולד ב-27 בינואר 1972) הוא כדורגלן עבר ישראלי ששיחק בעמדת החלוץ, ובעונת 1999/2000 היה מלך השערים של ליגת העל.

אצטדיון גרין

אצטדיון גרין הוא אצטדיון כדורגל הממוקם בנוף הגליל האצטדיון, הוקם בשנת 1965, ומשמש כיום כמגרשה הביתי של קבוצת הכדורגל הפועל נוף הגליל. האצטדיון מכיל 4,000 מקומות ישיבה הנפרשים על פני שני יציעים.

האצטדיון הוקם בשנות השישים בסיועו של ג'ורג' מיני, יושב ראש האיגודים המקצועיים בארצות הברית, שגייס כספים, רתם ספונסרים וכאות הוקרה האצטדיון נקרא על שמו. בשנת 1965 נחנך האצטדיון רשמית ונקרא "אצטדיון ג'ורג' מיני" ובו יציע מרכזי אחד מצידו המזרחי.

בשנת 2004, שופץ האצטדיון בעזרת תרומת משפחת "גרין" ומאז הוא נקרא על שמם. במסגרת השיפוץ הוקמה הטריבונה המערבית שהרחיבה את תכולתו לכ-4,000 מקומות. האצטדיון כולל מקלחות, חדרי הלבשה מרווחים, חדר שופטים, משרדים, מכבסה ומחסנים.

מאז ששופץ האצטדיון שימש האצטדיון כמגרש זמני עבור קבוצות מצפון הארץ שהמגרשים שלהן לא עמדו בתקנים. בין שנת 2009 ל-2011 אירח האצטדיון את משחקיה הביתיים של הפועל עכו, עד להשלמת בנייתו של אצטדיונה החדש, אצטדיון טוטו עכו. בעונת 2013/2014 אירח את משחקי הפועל עפולה בזמן שהאצטדיון שלה שופץ והורחב. בעונת 2014/2015 אירח את משחקי עירוני טבריה, היות שהאצטדיון הביתי שלה לא עומד בסטנדרטים של הליגה הלאומית.

במאי 2019 החל באצטדיון סבב שיפוצים נוסף במטרה להרחיבו ולשדרגו אף לדרישות האירוח של ליגת העל על ידי תוספת יציע נוסף מצפון לכ-1,100 צופים ושדרוג היציע המערבי בחדרי הלבשה חדשים, מזנונים, שירותים לקהל, יציע כבוד, עמדת שידור חדשה ועוד וכן תאורת זרקורים חדשה. מלבד זאת יוכשר לצידו מגרש סינתטי לאימונים ולמשחקי קבוצות הנוער. השיפוץ שעלותו המתוכננת כ-35 מיליון שקלים מיועד להסתיים במהלך 2020.

הפועל נוף הגליל (כדורגל)

הפועל נוף הגליל היא קבוצת כדורגל ישראלית מהעיר נוף הגליל, המשחקת בליגה הלאומית. הקבוצה נוסדה בשנת 1962, ועד שנת 2019, לפני שינוי שם העיר, נקראה הפועל נצרת עילית. צבעי המועדון הם אדום, כחול ושחור, ומגרשה הביתי של הקבוצה הוא אצטדיון גרין השוכן בדרום העיר.

הר יונה

הר יונה הוא הר בגליל התחתון. גובהו 573 מטרים מעל פני הים, והוא ההר הגבוה ביותר ברכס הרי נצרת.

חברת הנסיעות והתיירות נצרת

חברת הנסיעות והתיירות נצרת בע"מ היא חברת אוטובוסים המפעילה שירותי תחבורה ציבורית באזור נצרת, נוף הגליל, חיפה, עפולה, עמק יזרעאל המערבי, הגליל התחתון ועמק זבולון. החברה נמצאת בבעלות משפחת עפיפי, המחזיקה בקבוצת "נזארין".

ליה שמטוב

ליה שמטוב (נולדה ב-25 במאי 1958) היא ראש נציגות הסוכנות היהודית באוזבקיסטן וקזחסטן. בעבר כיהנה כחברת כנסת מטעם מפלגת ישראל ביתנו וכחברת מועצת העיר נוף הגליל

מוטי איוניר

מוטי איוניר (נולד ב-18 במרץ 1964) הוא כדורגלן עבר ישראלי, וכיום מאמן קבוצת הפועל אשקלון.

איוניר שיחק בעמדת הקשר והיה משחקניה הבולטים של מכבי תל אביב ונבחרת ישראל בשנות ה-80. הוא נודע כשחקן התקפי, פיזי מאוד ובעל בעיטה חזקה במיוחד.

מועצה אזורית בוסתאן אל-מרג'

בוסתאן אל-מרג' (בערבית: بستان المرج) היא מועצה אזורית בעמק יזרעאל, הכוללת ארבעה כפרים ערביים: סולם, כפר מצר, נין ודחי אשר אוכלוסייתם משתייכת ברובה לחמולת זועבי.

בשנת 1993 הוקמה המועצה האזורית נוף הגליל שכללה את הכפרים השייכים למועצות האזוריות בוסתאן אל-מרג', אל-בטוף והכפר אום אל-גנם. בשנת-2000 החליט משרד הפנים, בעקבות המלצות ועדה שהקים, לפרק את המועצה האזורית נוף הגליל ולהקים במקומה שתי מועצות אזוריות אל-בטוף ובוסתאן אל-מרג'. כאשר לבוסתן אל מרג' צורפו הכפרים שהיו בחלק הדרומי של המועצה האזורית נוף הגליל, פרט לאום אל-גנם שצורף למועצה המקומית שבלי.

המועצה נוהלה תחילה בידי מועצה שמינה שר הפנים. ב-2002 נערכו בבוסתאן אל-מרג' הבחירות הראשונות, ולראש המועצה נבחר אחמד זועבי. בשנת 2009 מונתה למועצה ועדה ממונה לאור ליקויים רבים שנמצאו בתפקוד המועצה וגירעון שוטף בגובה של כ-35% מהכנסות המועצה. ב-2013 נכנס לתפקידו יעקב זוהר, הממונה החמישי מטעם משרד הפנים.

ב-2 בפברואר 2014 נערכו בחירות בהן התאחדו שני המועמדים הבולטים אחמד זועבי ועבד אלכרים זועבי שזכו בבחירות והסכימו שהנהלת המועצה תהיה משותפת. אחמד זועבי מונה כראש מועצה ועבד אלכרים זועבי סגן וממלא מקום ראש המועצה.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) נכון לסוף 2017, מתגוררים במועצה אזורית בוסתאן אל-מרג' 7,700 תושבים (מקום 188 בדירוג רשויות מקומיות בישראל). האוכלוסייה גדלה בקצב גידול שנתי של ‎2.2%‏. לפי נתוני הלמ"ס נכון לסוף 2017, למועצה אזורית בוסתאן אל-מרג' דירוג של 2 מתוך 10, במדד חברתי-כלכלי - אשכול לשנת 2015. אחוז הזכאים לתעודת בגרות מבין תלמידי כיתות י"ב בשנת ה'תשע"ז (2016-‏2017) היה 57.1%. השכר החודשי הממוצע של שכיר במשך שנת סוף 2016 היה 6,383 ש"ח (ממוצע ארצי: 8,913 ש"ח).לבוסתאן אל-מרג' מועצה אזורית תאומה אחת, זנגר האוזן שבגרמניה.

מחוז הצפון

מחוז הצפון הוא אחד מששת המחוזות במדינת ישראל. המחוז משתרע מרמת הגולן והגליל העליון בצפון ועד בקעת בית שאן ורמות מנשה בדרום. בירת המחוז היא נוף הגליל (נצרת עילית לשעבר), והעיר הגדולה ביותר בו היא נצרת. המחוז גובל ממערב בים התיכון, מצפון בלבנון, ממזרח בסוריה ובירדן ומדרום במרחב התפר של צפון יהודה ושומרון. גודלו של המחוז הצפוני הוא 4,473 קמ"ר. כמה מאתרי הפולחן והנופש המרכזיים בישראל, לרבות אלה שסביב ים כנרת והר חרמון, שוכנים בתחומי המחוז הצפוני. המחוז חופף פחות או יותר לאזור הגליל במובנו הרחב המקובל, בנוסף לאזור הגולן.

עונת 2019/2020 בליגה הלאומית

עונת 2019/2020 בליגה הלאומית היא העונה ה-21 של הליגה הלאומית כליגה השנייה בחשיבותה בכדורגל בישראל. העונה צפויה להתחיל באוגוסט 2019, וצפויה להסתיים במאי 2020.

לקראת עונה זו הצטרפו לליגה הלאומית מכבי פתח תקווה ובני סכנין, אשר ירדו מליגת העל, והפועל אום אל-פחם ומועדון ספורט כפר קאסם שעלו מליגה א'.

הליגה כוללת 16 קבוצות שתחילה שיחקו ביניהן במשך שני סיבובים בני 15 משחקים כל אחד - 30 מחזורים בסה"כ. לאחר המחזור ה-30 הליגה חולקה ל-2 בתים: פלייאוף עליון (8 קבוצות) ופלייאוף תחתון (8 קבוצות). על ניצחון במשחק מוענקות שלוש נקודות, ונקודה בודדת על תיקו.

עמיר תורג'מן

עמיר תורג'מן (נולד ב-5 באוקטובר 1972) הוא כדורגלן עבר ישראלי ששיחק בעמדת החלוץ, וכיום מאמן סקציה נס ציונה.

פארק תעשייה ציפורית

פארק תעשייה ציפורית הוא אזור תעשייה בשטח של 6,000 דונם בגליל התחתון.

רונן פלוט

רונן פלוט (נולד בשנת 1955) הוא ראש עיריית נוף הגליל ("נצרת עילית" לשעבר) החל מיוני 2016. בעבר כיהן כראש מועצת מגדל תפן, כמנכ"ל המשרד לקליטת עלייה, כמנכ"ל משרד ההסברה והתפוצות, וכמנכ"ל הכנסת.

שבלי - אום אל-גנם

שבלי – אום אל-גנם (בערבית: الشبلي - أم الغنم, תעתיק: אלשִבְּלי - אֻם אלע'נם) היא מועצה מקומית במחוז הצפון בישראל. היא הוכרזה כמועצה מקומית בשנת 1954. המועצה מורכבת משני ישובים סמוכים ערב אל-שיבלי ואום אל-גנם הממוקמים על המורדות המזרחיים (שיבלי) - דרום מזרחיים (אום אל-גנם) של הר תבור.

במקור שמה של המועצה המקומית היה שבלי, עם צרוף הכפר אום אל-גנם שונה גם שם המועצה המקומית.

שירותי אוטובוסים מאוחדים נצרת

שירותי אוטובוסים מאוחדים נצרת בע"מ היא חברת אוטובוסים המפעילה שירותי תחבורה ציבורית באזור נצרת, נוף הגליל ובסביבתן. החברה שייכת במלואה לחברת הנסיעות והתיירות נצרת והיא מפעילה 24 קווי אוטובוס ושירותי הסעת תלמידים באמצעות 85 האוטובוסים שבבעלותה. בחברה 180 עובדים, מהם 130 נהגים, וברשותה שני מוסכים בנוף הגליל. החברה נוסדה ב-1956.

שרותי אוטובוסים הייתה החברה הראשונה בארץ שהפעילה אוטובוסים זעירים בקווי תחבורה עירוניים.

שרון מימר

שרון מימר (נולד ב-6 בספטמבר 1973) הוא כדורגלן עבר ישראלי ששיחק בעמדת הקשר האחורי וכיום מאמן.

תחנה מרכזית חדרה

תחנה מרכזית חדרה היא התחנה המרכזית של העיר חדרה. התחנה ממוקמת במערב העיר בסמוך לצומת חדרה שעל כביש 4. מתחנת אוטובוסים זו יוצאים קווי אוטובוס בין עירוניים לפחות ל-16 ערים (חיפה, נוף הגליל, עפולה, אריאל, זכרון יעקב, רעננה, נתניה, תל אביב, ירושלים ואילת, חריש, קיסריה, טבריה, אור עקיבא, בני ברק, רמת גן, הוד השרון) כשלרוב הערים האלו יוצא יותר מקו אוטובוס בין-עירוני אחד. בנוסף יוצאים מן התחנה קוי אוטובוס עירוניים רבים. את מרבית הקוים שבתחנה מפעילה "אגד" ואת השאר מפעילה חברת "קווים".

לאום ודת[2]
יהודים: 59.3%ערביי ישראל|ערבים-אסלאם|מוסלמים: 9.1%ערביי ישראל|ערבים-נצרות|נוצרים: 16.6%דרוזים: 0%אחרים: 15%Circle frame.svg
לפי הלמ"ס נכון לסוף 2017
אוכלוסייה לפי גילאים[2]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
0 10 20 30 40 50 60 70
גילאי 0 - 4 7.3%
גילאי 5 - 9 6.3%
גילאי 10 - 14 6.2%
גילאי 15 - 19 6.5%
גילאי 20 - 29 12.9%
גילאי 30 - 44 18.1%
גילאי 45 - 59 17.9%
גילאי 60 - 64 6.1%
גילאי 65 ומעלה 18.8%
לפי הלמ"ס נכון לסוף 2017
חינוך[2]
סה"כ בתי ספר 16
–  יסודיים 12
–  על-יסודיים 7
תלמידים 3,854
 –  יסודי 2,148
 –  על-יסודי 1,706
מספר כיתות 191
ממוצע תלמידים לכיתה 20.0
לפי הלמ"ס נכון לשנת ה'תשע"ז (2016-‏2017)
דגל ישראל
מחוז הצפון
נפות נפת רמת הגולןנפת צפתנפת עכונפת כנרתנפת יזרעאל
מפת מחוז הצפון
ערים בית שאןטבריהטמרהיקנעם עיליתכרמיאלמגדל העמקמעלות-תרשיחאנהריה • נוף הגליל • נצרתסח'ניןעכועפולהצפתקריית שמונהשפרעם
מועצות מקומיות אבו סנאןאכסאלאעבליןבועיינה-נוג'ידאתבוקעאתאביר אל-מכסורבית ג'ןבסמת טבעוןבענהג'דיידה-מכרג'וליסג'ש (גוש חלב)דבורייהדיר חנאדיר אל-אסדזרזירחורפישחצור הגליליתטובא-זנגרייהטורעאןיאנוח-ג'תיבנאליסוד המעלהיפיעירכאכאבולכאוכב אבו אל-היג'אכסרא-סמיעכעביה-טבאש-חג'אג'רהכפר ורדיםכפר יאסיףכפר כמאכפר כנאכפר מנדאכפר תבורמג'ד אל-כרוםמג'דל שמסמגדלמגדל תפןמזרעהמטולהמסעדהמע'ארמעיליאמשהדנחףסאג'ורע'ג'רעיילבוןעילוטעין מאהלעין קנייאעראבהפסוטהפקיעיןקצריןראמהראש פינהריינהרמת ישישבלי - אום אל-גנםשלומישעב
מועצות אזוריות אל-בטוףבוסתאן אל מרג'גולןהגלבועהגליל העליוןהגליל התחתוןמבואות החרמוןמגידומטה אשרמעלה יוסףמרום הגלילמשגבעמק הירדןעמק המעיינותעמק יזרעאל
ראשי עיריית נוף הגליל Coat of Arms of Nof HaGalil.png
מוטקה אלון מנחם אריאב שמעון גפסו אלכס גדלקין (מ"מ) נתנאל טוויטו (מ"מ) רונן פלוט
1963–1977 1977–2008 2008–2015 2013–2015 2015–2016 מ-2016
בעבר נקראה העיר "נצרת עילית" ובשנת 2019 שמה שונה ל־"נוף הגליל"

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.