נווה מדבר

נווה מדבר הוא שטח בלב המדבר, שיש בו מקור מים (כגון מעין). נופו של נווה המדבר בולט מאוד בסביבתו הצחיחה, הוא משמש בית גידול לבעלי חיים ומוקד משיכה לאדם. פעם, נווה מדבר שימש כתחנת מעבר לסוחרים ונוודים, והאנשים שמצאו אותו לרוב בנו בו כפר קטן והתעשרו מהאנשים שעברו בו וביקשו אוכל ומים. היום בדרך כלל יש בנווה מדבר מלון וכמה מסעדות.

Oasis in Libya
נווה מדבר בלוב.
Libyen-oase1
נווה מדבר במדבר סהרה

מקור המים

מקורות המים של נווה המדבר קשורים למפלס מי התהום. ברוב נאות המדבר עולים המים אל פני השטח בכח עצמם, בצורת מעיינות. באחרים שואבים את המים מבארות.

נאות מדבר בישראל

גם בארץ ישראל יש נאות מדבר, כמו למשל עין גדי במדבר יהודה ועין עבדת בנגב. רוב נאות המדבר בארץ היו מיושבים כבר בתקופה קדומה ביותר. יש דעות כי פי הכתובים, כמעט כל תחנות בני ישראל בעת נדודיהם במדבר היו נאות מדבר, אם כי מדברי הרמב"ם במורה נבוכים (חלק ג פרק נ) משתמע שאף לא חניה אחת שלהם הייתה בנווה מדבר.

תרומת נאות המדבר להתפתחות הציוויליזציה

אנתרופולוגים משערים, כי נאות המדבר איפשרו התפתחות של נתיבי סחר והגירה. דוגמה לנתיב כזה היא דרך המשי, המובילה מסין והודו ועד לטורקיה[1].

נאות מדבר מלאכותיים

הודות לתחושה הטובה שיכולים להקנות מים לאדם, התפתחו נאות מדבר מלאכותיים לסוגיהם. חלקם קטנים כג'קוזי, וחלקם בהיקף עצום של עיר שלמה. עיר כזאת היא לאס וגאס שבמדינת נבדה בארצות הברית, שהוקמה במדבר מוהאבי בשנת 1910 ושטחה כ-300 קמ"ר. את רוב המים הדרושים לעיר, על דשאיה ומזרקותיה, מביאים מאגם מיד שעל נהר הקולורדו, המרוחק 50 ק"מ מהעיר. מי התהום המועטים באזור העיר נשאבו, מפלסם ירד, והקרקע שקעה במידה מסוכנת[1].

קישורים חיצוניים

.

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 רבקה לוטון, ‏פנטזיה רטובה במדבר, באתר "אלכסון", 5 בינואר 2016
אבו קרינאת

אַבּוּ קְרֶינַאת (בערבית: أبو قرينات), נכתב גם אַבּוּ קֻרֶינַאת, הוא יישוב בדואי בנגב, הנמצא בתחומי מועצה אזורית נווה מדבר, עד נובמבר 2012 היה היישוב בתחומי מועצה אזורית אבו בסמה שפורקה לשתי מועצות אזוריות.

אבו קרינאת יושב על שטח תב"ע 7,320 דונם. אוכלוסיית היישוב מונה כ-1,500 נפש ועד שנת 2020 קיים צפי שמספר האוכלוסייה יעמוד על 7,200 נפש.

תחילתו של היישוב ככפר לא חוקי בפזורה הבדואית של אנשי השבט הבדואי אבו קרינאת שהיישוב קרוי על שמם. לאחר שנים במעמד כפר לא חוקי, מדינת ישראל הכירה בהתיישבותו והוא קיבל תשתיות ושירותים.

בראש ועד היישוב עומד מוחמד אבו קרינאת.

שמו הקודם של היישוב היה "בית פלט".

אואזיס

אוֹאָזִיס (באנגלית: Oasis; מילולית: נווה מדבר) הייתה להקת רוק ובריטפופ. הלהקה נוסדה ב-1991, בעיר מנצ'סטר באנגליה. נחשבת לאחת הלהקות הגדולות בעולם בשנות ה-90. ארבעת מייסדי הלהקה הם: ליאם גלאגר הסולן, פול ארתורס נגן הגיטרה, פול מקגוויגן נגן גיטרת הבס וטוני מק'קרול המתופף; נואל גלאגר, כותב השירים העיקרי ולעיתים הסולן של הלהקה, הצטרף מעט אחרי הקמת הלהקה בתנאי שהוא יהיה כותב השירים והמלחין היחידי בה. הלהקה מכרה מעל 70 מיליון אלבומים ברחבי העולם. ב-28 באוגוסט 2009 התפרקה הלהקה, לאחר שנואל גלאגר הודיע על עזיבתו.

אל-פיום

אל-פיום (בערבית: محافظة الفيوم) הוא מחוז במצרים, הנמצא במרכז מצרים, דרומית לקהיר, ונחשב לאחד ממחוזות מצרים העליונה. שטחו של האזור הוא 1,827 קילומטרים רבועים ונכון ל-2006 מנתה אוכלוסייתו כ-2.513 מיליון איש. בירת מחוז היא העיר פיום. השם אל-פיום מתייחס לעיתים לנווה המדבר הגדול שמחזיק את רוב שטח המחוז.

שם האזור נגזר מקופטית מהמילים פא-יאם שמשמעותם "הים", כנראה בהקשר לאגם מואריס הקדום הנמצא בקצהו הצפוני של נווה מדבר פיום.

ארכיפלג

אַרְכִיפֶּלָג הוא קבוצת איים. ישנם ארכיפלגים באוקיינוסים, שם קבוצת איים קטנה מוקפת במאות ואלפי קילומטרים של מים, ואילו ארכיפלגים אחרים נמצאים בקרבת יבשות.

ארכיפלגים נוצרים בתהליכים שונים. ישנם ארכיפלגים שנוצרים מהתפרצות הרי געש לאורך קווי שבר בקרום כדור הארץ. ארכיפלגים אלו נפוצים ב"טבעת האש", קו השבר שמקיף את האוקיינוס השקט, ובהם איי הוואי ופולינזיה. לעומתם, ארכיפלגים אחרים הם ארכיפלגים של אטולים, שנוצרים מ"בנייה" איטית על ידי מיקרואורגניזמים.

מקור המילה באזור הים האגאי, שמכונה "ארכיפלגו" (Archipelago): ביוונית "ארכי" (Arkhi) פירושה "מוביל", "ראשי", ו"פלאגוס" (Pelagos) פירושה "ים".

גיי ויליג'

גיי ויליג' או כפר גאה (באנגלית: Gay village) הוא אזור גאוגרפי עם גבולות מוכרים בדרך כלל, אשר מיושב על ידי הקהילה הלהט"בית. לרוב, בכפרים הגאים, פועלים גיי ברים, מועדוני לילה, סאונות, מסעדות, בוטיקים וחנויות ספרים.

אזורים אלה עשויים לייצג נווה מדבר ידידותי ללהט"ב בעיר עוינת, או ריכוז גבוה של תושבים ועסקים גאים. בדומה לקבוצות עירוניות אחרות, חלק מהלהט"בים שבכפרים הגאים הצליחו להשתמש במרחבים אלה בכדי לשקף את ערכם התרבותי ולשרת את הצרכים המיוחדים של אנשים ביחס לחברה.

כיום, בדרך כלל, ניתן למצוא את הכפרים הגאים באזורים היוקרתיים או האופנתיים של העיר. כמו למשל מנהטן, שנבחרה בגלל ערך אסתטי או היסטורי, ולא בגלל הנידוי הסוציופוליטי והאיום המתמיד של אלימות פיזית מצד אנשים הומופוביים.

ח'ווארזם

ח'ווארזם (בפרסית: خوارَزم) הוא האזור הפורה של דלתת נהר האמו-דריה במקום שבו הוא נשפך בעבר לימת ארל (הימה יובשה במאה ה-20 עקב פעילות אנושית). האזור מהווה מעין נווה מדבר רחב ממדים באמצע הרמה המדברית של מרכז אסיה. אזור ח'וואריזם שוכן על הגבול שבין טורקמניסטן מדרום לאוזבקיסטן מצפון.

אזור ח'וואריזם היה בסיסה של אימפריה מקומית הנושאת את אותו שם. האימפריה הח'ווארזמית שלטה בין השנים 1231-1077 על חלקים נרחבים ממרכז אסיה וכל איראן. האימפריה נפלה עם פלישת השבטים המונגולים מהמזרח במהלך המאה ה-13.

חצי אי

חצי אי הוא זרוע יבשה החודרת לתוך הים. זרוע זו מכונה חצי אי מכיוון שהיא מוקפת כמעט מכל עבריה בים, מלבד במקום התחברותה אל עיקר היבשת. זרוע יבשה קטנה יחסית קרויה לשון יבשה או כֵּף.

חצר סרגיי

חצר סרגיי היא מבנה במתחם מגרש הרוסים בירושלים, והיא נקראת על שם בנו של הצאר אלכסנדר השני, הנסיך סרגיי אלכסנדרוביץ, שהיה אחיו הצעיר של אלכסנדר השלישי קיסר רוסיה, ודודו של הצאר ניקולאי השני.

חצר סרגיי שוכנת ברחוב הלני המלכה 13 פינת רחוב מונבז, מרחק פסיעות ספורות מרחוב יפו הסואן, והיא בבחינת נווה מדבר בהמולה של מרכז העיר.

טקלה מקאן

מדבר טקלה מקאן (אויגור: تەكلىماكان قۇملۇقى) שידוע גם בשמו טקלימאקן הוא מדבר באזור מרכז אסיה במחוז שינג'יאנג, המחוז האוטונומי של האויגורים ברפובליקה העממית של סין. המדבר הוא חלק מאגן טארים וגובל בדרום עם הרי קונלון, ובצפון ובמערב עם הרי פמיר והרי טיין שאן.

משמעות שמו של המדבר לא ידועה, אך אם מקורו בערבית, הרי שייתכן כי משמעות השם היא "מקום נטוש". אם המקור הוא טורקי, הרי שמשמעות היא "מקום ההריסות". סברה נוספת היא: "זה שנכנס, לעולם לא יצא".

טקלה מקאן הוא אחד ממדבריות החול הגדולים בעולם, והוא מדורג במקום ה-15 בדירוג המדבריות הלא ארקטים. שטחו הכולל של המדבר הוא 270,000 קמ"ר. ייחודו של טקלה מקאן הוא בהיותו מדבר חולי בעל מזג אוויר קריר. בימי החורף יכולה הטמפרטורה בו לצנוח אף לכ-20 מעלות צלזיוס מתחת לאפס.

בטקלה מקאן אין מקורות מים כלל ולכן מסוכן לחצות אותו מבלי להצטייד בכמות מים מספקת למסע כולו. מקורות המים הקרובים ביותר מצויים ב"ערי נווה מדבר" סמוכות.

יובל (נהר)

יוּבַל הוא ערוץ טבעי המוביל מים אשר אינו זורם באופן ישיר אל ים, אגם או אוקיינוס, אלא נשפך אל נחל או נהר אחר. יובל, יחד עם יובלים אחרים והנחל או הנהר המרכזי, מהווים את אגן הניקוז של הנהר.

היובל הארוך ביותר בעולם הוא מדיירה. אורכו 3,380 ק"מ וספיקתו 15 אלף קוב לשנייה. הוא מתחיל בגבול ברזיל-בוליביה, בנקודת המפגש בין נהר בני לבין נהר ממורה, ונשפך לאמזונאס 160 ק"מ מזרחית למנאוס.

מועצה אזורית נווה מדבר

מועצה אזורית נווה מדבר (בערבית: واحة الصحراء) הוקמה ב-6 בנובמבר 2012 על יד משרד הפנים בישראל ביחד עם המועצה אזורית אל קסום במקום מועצה אזורית אבו בסמה. ההחלטה על יצירת שתי מועצות אזוריות נפרדות נבעה מגידול האוכלוסייה בתחום המועצה שפורקה.

המועצה האזורית נווה מדבר מספקת שירותים לכ-40,000 תושבים המתגוררים ביישובים שאינם מוכרים רשמית וביישובים המוכרים הבאים:

אבו קרינאת

אבו תלול

ביר הדאג'

קסר א-סירבשטח המועצה נכללים היישובים הבדואים, המוכרים והלא מוכרים, אשר אינם מוגדרים מועצה מקומית (בניגוד לחורה וללקייה), ושוכנים מדרום לכביש 25 (כביש דימונה - באר שבע) והלאה עד לאזור הערבה הצפונית.

בשנת 2015 הגיעה המועצה האזורית למקום האחרון במדד הסוציו-אקונומי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. משרדי המועצה המקומית נמצאים בתחומי העיר באר שבע, במבנה מגדל שבע.

מחוז הדרום

מחוז הדרום הוא המחוז הגדול ביותר מבחינת שטח מבין ששת מחוזותיה האדמיניסטרטיביים של מדינת ישראל, והוא כולל את כל שטחי הנגב ועמק הערבה. שטחו הכולל 14,185 קילומטר רבוע, רובו מדברי, ומשום היותו המחוז הגדול ביותר בישראל והיות אוכלוסייתו נמוכה, צפיפות האוכלוסייה של מחוז זה היא הנמוכה ביותר מבין כל המחוזות בארץ - כ-77 נפש לקמ"ר.

מחוז הדרום הוא המחוז היחיד בישראל שאליו גישה לשני ימים - הים התיכון בחופי אשקלון ואשדוד, והים האדום שלחופי אילת. העיר המאוכלסת ביותר היא אשדוד. בירת המחוז והעיר הגדולה ביותר מבחינת שטח היא העיר באר שבע. בתחום המחוז נמצאת אוניברסיטת בן-גוריון בבאר שבע והאוניברסיטה הפתוחה באילת.

מפרץ

מִפְרָץ הוא אזור גאוגרפי שבו הים "פורץ" לתוך היבשה ויוצר אזור שבו הים מוקף ביבשה משלושה כיוונים (בסביבות 240 מעלות). סוגי מפרצים זוכים לכינויים שונים. כך למשל מפרץ צר שחופיו צוקיים מכונה פיורד, וכאשר רצועת חול מפרידה בין המפרץ לבין גוף המים העיקרי הוא מכונה לגונה. מפרצים גדולים במיוחד מקבלים לעיתים את השם "ים" - כך למשל הים האדום הוא למעשה מפרץ של האוקיינוס ההודי.

נווה המדבר סיווה

נווה המדבר סיווה (בערבית: واحة سيوة) הוא נווה מדבר הנמצא במדבר לוב ובשטחה הריבוני של מצרים במרחק של כ-50 ק"מ מהגבול המשותף עם לוב וכ-560 ק"מ מהבירה קהיר. שטח נווה המדבר משתרע על פני 80 קמ"ר ומתגוררים בו כ-23,000 תושבים. סיווה נחשבת לנקודת היישוב המבודדת ביותר במדינה.

עין גדי (שמורה)

שְִׁמוּרַת עֵין גֶּדי הוא שמם של מעיין, שמורת טבע ועיר עתיקה השוכנים לחופו המערבי של ים המלח, בתחומי מדבר יהודה, על כביש 90, כקילומטר אחד צפונית לקיבוץ עין גדי.

השמורה משתרעת בשוליו המזרחיים של מדבר יהודה, על שפת ים המלח. השמורה ממוקמת בבקעת ים המלח, שהיא חלק מהשבר הסורי אפריקני.

האקלים באזור עין גדי מתאפיין בטמפרטורות גבוהות, במיעוט משקעים (כמות המשקעים השנתית הממוצעת היא רק כ-65 מ"מ) ובלחות נמוכה ביותר כתוצאה ממשטר הרוחות והטמפרטורות.

בשמורה מספר רב של מסלולים, ברמות קושי שונות, החל ממסלול משפחה וכלה במסלול למטיבי לכת. בין המסלולים נחל דוד עליון, נחל דוד תחתון, שביל צפית והקניון היבש. עליה מבית ספר שדה עין גדי להר ישי, עליה מתל גורן אל מעיין עין-גדי, ועוד. רשות הטבע והגנים מתחזקת את האתר.

פיום

פָיוּם (בערבית: الفيوم) היא עיר במרכז מצרים במזרחו של המדבר המערבי, כ-130 קילומטרים מדרום מערב לקהיר, בתחום נווה המדבר פיום. העיר היא בירתו של מחוז אל-פיום. בתחומה נמצא חלק מאתר העיר העתיקה קרוקודילופוליס. בעבר נקראה העיר "מדינת אל-פיום" (העיר של פיום). ב-2006 מנתה אוכלוסיית העיר, 316,772 נפש. האוכלוסייה הכפרית באזור המקיף את העיר מנתה באותה עת 379,801 נפש.

שם העיר נגזר מקופטית מהמילים פא-יאם שמשמעותם "הים", כנראה בהקשר לאגם מואריס הקדום הנמצא בקצהו הצפוני של נווה מדבר פיום.

כ-7 קילומטרים מדרום מזרח לעיר מצויים שרידי הפירמידה של חווארה שבנייתה מיוחסת לאמנמחת השלישי מהשושלת ה-12.

קסר א-סיר

קַצְר אַ-סִּירּ (בערבית: قصر السر) הוא כפר בדואי, הממוקם בתוך ריכוז השבט הבדואי הוואשלה, מערבית לדימונה, אחד מהישובים הבדואים הבלתי מוכרים שהוכרו והוכללו במסגרת המועצה האזורית אבו בסמה. מאז פיצולה ב-2012 הכפר שייך למועצה אזורית נווה מדבר,

שם הכפר על שם מצודה עתיקה (מיצד שורר) ששרידיה נמצאים בתחומי הכפר.

רפידים

רְפִידִם מופיעה בספר שמות (פרק י"ז) כאחת מתחנות בני ישראל בנדודיהם במדבר סיני בצאתם ממצרים. תחילה נאמר "ויחנו ברפידים ואין מים לשתות העם" ולאחר מספר פסוקים "ויבוא עמלק וילחם עם ישראל ברפידים". מכאן החלה האיבה בין עמלק ובין בני ישראל.

רפידים מופיעה במפת מידבא מהמאה ה-6 בסמוך להר סיני. הנוסע בנימין מטודלה, שסייר בארץ ישראל בסביבות 1173, כתב על רפידים "ויושבים שם בני ערב. ואין בה מישראל"..

מיקומה הגאוגרפי לא זוהה בוודאות. לפי סברה אחת מקומה הוא בנווה פ'יראן, נווה מדבר גדול בוואדי פיראן, הנחל הגדול שבין א-טור ומרכז ההר הגבוה בדרום סיני. סברה אחרת מציעה למקם את רפידים ברפ'איד (ובסמוך לו ג'בל רפ'אדי) המצויים בדרום סיני. החוקר מנשה הראל סובר כי יש לחפש את רפידים בחלקו התחתון של ואדי סודר שאותו הוא רואה כנתיב מרכזי במסלול יציאת מצרים.לאחר מלחמת ששת הימים הקימה ישראל בסיס תעופה ואספקה, באזור ביר-גפגפה, שנקרא רפידים.

תאמאנראסט

תאמאנראסט (בערבית: تمنراست, ידועה גם בשמות: Tamenɣest, Tamanghasset או Tamenghest, בשפת הטוארג: ), עיר נווה מדבר והבירה של מחוז תאמאנראסט שבאלג'יריה השוכנת על הרי אהגאר (Ahaggar). העיר היא המרכז של שבטי הטוארג המתגוררים באלג'יריה. היא שוכנת בגובה של 1320 מ' מעל פני הים. נכון למפקד של שנת 2008 אוכלוסייתה מונה 92,635 תושבים, כשבשנת 1998 היא עמדה על 72,741 תושבים, גידול שנתי של 2.5%.תאמאנראסט הוקמה במקורה כעמדה צבאית לאבטחת דרכי הסחר שחצו את מדבר סהרה. בהיותה שוכנת בלב המדבר, תועדו בה טמפרטורות של 47 מעלות צלזיוס. היא שוכנת על נווה מדבר, שלמרות האקלים הקשה השורר באזור, גדלים בו הדרים, משמשים, תמרים, שקדים, דגנים, תירס ותאנים. עם הטוארג הם המרכיב העיקרי של אוכלוסיית העיר. תאמאנראסט היא יעד תיירותי בחודשים הקרים. במוזיאון המקומי קיימת תצוגה על חייהם ותרבותם של הטוארג.

בעיר פועל נמל תעופה וכביש חוצה הסהרה עובר דרכה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.