נגב NG7

מקלע נגב NG7 הוא מקלע קל רב-תכליתי תוצרת ישראל בקליבר 7.62x51 מ"מ נאט"ו מוזן שרשיר ובעל דורגל המבוסס על מקלע הנגב 5.56x45 מ"מ נאט"ו של התעשייה הצבאית. הנגב NG7 תוכנן ומיוצר על ידי תעשיות נשק לישראל ונמצא בשימוש צה"ל (בעיקר בחיל הרגלים, חיל ההנדסה הקרבית ויחידות מיוחדות).

לפני שהוכנס הנגב לשירות, המקלעים הקלים המקובלים בצה"ל היו המאג והמינימי. יתרונותיו של מקלע הנגב על מקלעים אלו הם משקלו הקל יחסית, גודלו הקומפקטי ועמידותו לתנאי מדבר קשים. גודלו הקטן יחסית, בייחוד בגרסת "נגב קומנדו", מאפשר הסתערות עם המקלע ושימוש בו במבצעים מיוחדים, מבלי לאבד כוח אש ויכולת חדירת שריון. בנוסף, הנגב יכול לירות מלבד בצרורות, גם כדורים בודדים (ירי חצי-אוטומטי), תכונה חשובה במיוחד בלוחמה בשטח בנוי הדורש ירי סלקטיבי, ולשמש כנשק אישי עבור הלוחם.

הנגב NG7 משלב בין העוצמה של כדורי ה-7.62 מ"מ לבין המשקל הקל והגודל הקומפקטי של ה"נגב". תכונות אלה, בנוסף לאפשרות של ירי חצי-אוטומטי, הופכים אותו למתאים במיוחד לנשיאה על ידי לוחמי חיל רגלים ולוחמי הנדסה קרבית ויחידות מיוחדות וללחימה בשטח בנוי. עם זאת, ניתן להשתמש בנגב NG7 גם למטרות נוספות ולהתקינו על גבי רכב קרבי משוריין.

מקלע נגב NG7
Negev-NG7-pic001
מידע כללי
סוג מקלע
נגזרות נגב NG7 קומנדו
תכנון תעשיות נשק לישראל (IWI),‏ 2012
מדינה מייצרת ישראל  ישראל
יצרן IWI
שנות שירות 2012 עד ימינו
מלחמות מבצע צוק איתן
מדינות המשתמשות ישראל (צה"ל)
מחיר ליחידה 53,000 ש״ח
מידע טכני
קליבר 7.62x51 מ"מ נאט"ו
פעולה גז, מכנס פתוח
חירוק קנה 4 מסילות בפיתול של "1:12
הזנה תוף תקיפה, קופסת פעולה
כוונות כוונות ברזל ואפשרות להתקנת מגוון כוונות נוספות
אורך כולל 1100 מ"מ (קת פתוחה)
1030 מ"מ (קת סגורה)
אורך קנה 508 מ"מ (20 אינץ')
משקל ריק 7.95 ק"ג
קצב אש 600~750 כדורים לדקה (מצב 1 ו-2)
מהירות לוע 860 מטרים לשנייה
טווח אפקטיבי 100–1200 מטר
300–1000 מטר (עם כוונות ברזל)

היסטוריה

בשנות ה-90 של המאה ה-20 פיתחה התעשייה הצבאית את מקלע נגב עבור צה"ל. הנגב היה מקלע קל בקליבר 5.56 מ"מ נאט"ו. בשנות ה-2000 הופרט מפעל הנשק הקל של תע"ש ונמכר לתעשיות נשק לישראל (IWI) שהמשיכה את פיתוח וייצור הנגב.

ב-2012 פיתחה חברת "תעשיות נשק לישראל" מקלע נגב בקליבר 7.62x51 מ"מ נאט"ו (כמו של המאג) המבוסס על הנגב. מקלע זה נקרא NG7. שנוספה לו תכונה ייחודית: ירי סלקטיבי חצי-אוטומטי, שכמעט איננו קיים במקלעים בקליבר שלו, כמו גם מנגנוני בטיחות לירי לא מבוקר.

הנגב NG7 נרכש על ידי צה"ל והיחידות המובחרות היו הראשונות להצטייד בו. הנגב NG7 רשם טבילת אש מבצעית במבצע צוק איתן וזכה לביקורות טובות מהלוחמים ולשבחים על תפקוד רציף ללא תקלות ומעצורים ואמינות בתנאים קשים.[1]

פרטים טכניים (NEGEV NG7) ומאפיינים

 • הנגב NG7 הוא מקלע אוטומטי שפועל על בסיס גזים שנוצרים במהלך הירי. הוא יורה בשיטת המכנס הפתוח (open bolt), כלומר הנקירה מחוברת לפעולה לפנים של הירי, ומגיעה בסוף. אין הפרדה בין הפעולה לפנים ולנקירה.
 • הקליבר שלו הוא 7.62x51 מ"מ נאט"ו ( ) בדומה לזה של המאג.
 • הנגב מוזן על ידי תוף-תקיפה של 100 או 125 כדור, ארגז-פעולה של מאות כדורים או שרשרת כדורים.
 • משקל קל. משקלו הוא רק 7.95 ק"ג, בהשוואה למאג ששוקל כ-11 ק"ג. משקלו הקל מקל על השימוש בו בידי לוחם חיל רגלים.
 • כלי קומפקטי. אורכו המלא הוא כ-1,100 מ"מ (כ-43 אינץ') אך כאשר הקת מקופלת אורכו הוא 1,030 מ"מ בלבד (כמטר אחד).
 • גרסת ה"נגב NG7 קומנדו" קומפקטית במיוחד: משקלו הוא פחות 7.5 ק"ג ואורכו הוא כ-912 מ"מ עם קת פתוחה ו-730 מ"מ עם קת סגורה.
 • אורך הקנה הוא 508 מ"מ (20 אינץ') בגרסה הרגילה ו-420 מ"מ בגרסת הקומנדו.
 • קצב האש התאורטי ניתן לברירה (על ידי וסת הגזים): 850–1050 כדורים בדקה, או 950–1150 כדורים בדקה.
 • מהירות הלוע שלו היא 860 מטר לשנייה.
 • מצב פעולה חצי-אוטומטי ("בודדת") לירי מבוקר מדויק ומהיר ללוחמה בשטח בנוי.
 • למרות משקלו הקל הנגב NG7 הוא כלי יציב יחסית, גם בירי חצי-אוטומטי, גם בירי צרורות וגם בירי אוטומטי מלא.
 • ארבעה מנגנוני בטיחות להפחתת מצבי אש בלתי מבוקרת.
 • הנגב NG7 נחשב למקלע מדויק למדיי.
 • הנגב NG7 מדוגם במסילות פיקטיני המאפשרים התקנה מהירה של מגוון כוונות: כוונות ריפלקס, כוונות טלסקופיות ועזרים טקטיים אחרים (כגון ציין לייזר).
 • הקת ששימשה את הדגם הרגיל של הנגב הוחלפה ב"קת טרור" עם מנגנון מתכוונן בדומה לקת של ה-M-16 המקוצר / M4 קרבין, ונוספה לקת משענת מתכווננת ללחי להקלה על היורה.
 • הנגב NG7 מצויד באופן סטנדרטי בכוונות ברזל לטווחים של 300–1000 מטר, ויש לו גם כוונות ברזל לילה על בסיס טריטיום.
 • מערכת IWI ELOG האוספת ומאחסנת על מחשב נתונים על השימוש בנשק ומאפשרת תחזוקה וטיפול יעיל יותר בנשק.
 • הנגב NG7 קל לפירוק והרכבה בתנאי שדה לצורכי תחזוקה.

משתמשים

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ לחימה אורבנית: המערכות החדישות שנכנסו לפעולה בלחימה בעזה, IsraelDefense,‏ 18 בספטמבר 2014.
7.62x51 מ"מ נאט"ו

7.62x51 מ"מ נאט"ו היא תחמושת צבאית מסוג כדור המיועדת לנשק קל, מקלעים ורובי צלפים. התחמושת מורכבת מקליע בקוטר 7.82 מילימטרים (0.308 אינץ') ותרמיל באורך 51 מ"מ, אחרי שהקליע נדחס לקנה ונורה קוטרו 7.62 מילימטרים (0.300 אינץ'). תחמושת זו חזקה יותר מה-5.56x45 מ"מ נאט"ו המשמשת רובי סער, ולה גם טווח ארוך יותר: 800 מטר (לעומת כ-500 מטר של ה-5.56 מ"מ). המקבילה האזרחית לתחמושת זו היא ה-0.308 וינצ'סטר, וניתן לירות בשני סוגי הכדורים הללו לחלופין באותו רובה (למרות זאת, שני הכדורים הללו לא זהים: ה-0.308 וינצ'סטר מפעילה לחץ גבוה יותר, ולכן יש הממליצים להימנע מכך).

אמצעי הלחימה של צה"ל

אמצעי הלחימה (אמל"ח) של צה"ל כוללים מגוון רחב של כלי ירי, נשק קל, תחמושת, טנקים, כלי טיס, כלי שיט, תותחים, כלי רכב קרביים משוריינים, אמצעים הנדסיים ועוד. חלק ניכר מאמצעים אלו מפותח ומיוצר בישראל. שאר האמצעים נרכשים בחו"ל, בעיקר בארצות הברית, בשל הסיוע הביטחוני (בעבר, ספקית הנשק העיקרית של צה"ל הייתה צרפת), ורובם עוברים שיפורים התאמות ושדרוגים בסדנאות ישראליות של צה"ל (כגון חיל החימוש ומש"א) והתעשיות הביטחוניות.

אמצעים של חיל ההנדסה הישראלי

חיל ההנדסה הישראלי מצויד בנשק קל וברכב קרבי משוריין כמו שאר חילות השדה בזרוע היבשה, ובנוסף להם מצויד חיל ההנדסה גם בציוד מכני הנדסי (צמ"ה), אמצעי גישור וצליחה, אמצעי סילוק פצצות, אמצעי פריצת שדות מוקשים, מיקוש ואמצעי חבלה ואמצעי גילוי, זיהוי וטיהור בפני לוחמה כימית וביולוגית.

השימושים באמצעים נעשים לפי היחידות והמקצועות: הפלסים והרובאים שבגדודי ההנדסה הקרבית והפלסים מפעילים נשק קל, ציוד חי"ר, מטעני וציוד חבלה, מיקוש, רק"ם ואמצעי תת-קרקע;

רק פלוגות וגדודי הצמ"ה מפעיל ציוד מכני הנדסי כבד (דחפורים, מחפרים, מקדחי בורות וכו'); יהל"ם מפעילה נשק קל ואת כלל אמצעי ההנדסה אך גם אמצעים מיוחדים נוספים הייחודיים לה, כאשר כל פלגה מפעילה אמצעים ייעודיים וייחודיים בהתאם לייעודה (כך למשל פלגת סייפן מפעילה ציוד טיהור והגנת אב"כ).

מאג

מאג, או בשמו המלא מקלע FN MAG 58, הוא מקלע בלגי הנפוץ בשירות צה"ל וצבאות נאט"ו.

הציון MAG מציין את ראשי התיבות מצרפתית של הביטוי "Mitrailleuse d'Appui Général" - מכונת ירייה לשימוש כללי, בצה"ל ראשי התיבות מא"ג מסמלים מקלע אחיד גדודי.

ה־MAG הוא מקלע בינוני, היורה תחמושת בקוטר 7.62 מ"מ. המאג יוצר על ידי חברת FN Herstal הבלגית וכן ברישיון ברחבי העולם, כולל על ידי התעשייה הצבאית בישראל. מקלע זה נפוץ בכל צבאות נאט"ו ובפרט בכוחות המזוינים של ארצות הברית (תחת הציון M-240), בכוחות המזוינים של בריטניה (בשם L7A1) וכן נמצא בשימוש צה"ל. יתרונותיו של המאג הם אמינותו וכוח האש הגדול שלו. חסרונותיו הם משקלו הרב יחסית והתחמושת הכבדה שלו, שמהווים גורם מגביל עבור חיל הרגלים המתפעל אותו. חסרונות אלה אינם באים לידי ביטוי כאשר המאג מורכב על גבי רכב, וכתוצאה מכך הוא נמצא בשימוש נרחב מאוד על כלי רכב כגון טנקים, נגמ"שים, רכבי שטח וספינות קרב. במדינות נאט"ו המאג אינו משמש כיום את חילות הרגלים. בצבא ארצות הברית מסומן המאג כ־M-240, או מכונה בפשטות MAG.

בחילות הרגלים החלה בשנות ה־90 של המאה ה־20 מגמה של העדפת מקלעים קלים יותר היורים תחמושת קטנה יותר (קליבר 5.56 מ"מ) ואת מקלעי המאג החלו להחליף במקלעים שתפקידם הוגדר כ־SAW‏ ("Squad Automatic Weapon" - "נשק אוטומטי כיתתי"). בצבאות נאט"ו הוחלף המאג על ידי ה־FN minimi (או M-249 בצבא ארצות הברית).

מבצע צוק איתן

מבצע צוק איתן היה מבצע צבאי רחב-היקף שהוביל צה"ל ברצועת עזה בין ה-8 ביולי (י' בתמוז) ל-26 באוגוסט 2014 (ל' באב ה'תשע"ד) במשך 50 ימי לחימה.

המבצע הוכרז בעקבות ירי רקטי בלתי פוסק מרצועת עזה לעבר אוכלוסייה אזרחית ויישובים בדרום ישראל, שהחל כתגובה ל"מבצע שובו אחים" של צה"ל לאחר חטיפת שלושת הנערים הישראלים ורציחתם ב-12 ביוני אותה שנה, ולרצח הנער הפלסטיני מוחמד אבו ח'דיר בירושלים. בשלב הראשון כלל המבצע בעיקר הפצצות כבדות של חיל האוויר הישראלי, חיל השריון וחיל התותחנים ברצועת עזה, כשבמקביל ישראל ספגה ירי רקטי מרצועת עזה והתמודדה עם חדירה של מחבלים חמושים לשטחה שהגיעו מרצועת עזה דרך הים או דרך מנהרות. בשלב השני, שהחל ב-17 ביולי, נכנסו כוחות קרקעיים של צה"ל לרצועה, תחילה לעיירה בית חאנון במטרה להרוס את מנהרות הטרור, הלחימה המשיכה וכעבור שלושה ימים החל קרב שג'אעיה. בשלב שלישי, שהחל ב-5 באוגוסט הושלמה יציאת הכוחות הקרקעיים של צה"ל מרצועת עזה, אך הלחימה נמשכה במתכונת השלב הראשון. במהלך המבצע נמנו 12 ניסיונות לתיווך ולהשגת הפסקת אש, כאשר רוב הניסיונות התקבלו על ידי ישראל, אך נדחו על ידי חמאס. המבצע הסתיים לאחר 50 ימי לחימה, עם קביעת הפסקת האש.

עם תחילת המבצע נפרסו סוללות כיפת ברזל ברחבי ישראל כדי להגן גם על יישובים במרכז הארץ. במהלך המבצע נורו 4,594 רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל, מתוכן 735 יורטו על ידי כיפת ברזל, 64 מהן נפלו בשטחי מגורים, 188 מהן כשלו ונפלו בתוך שטחי הרצועה ו-3,607 מהן נפלו בשטחים פתוחים. מנגד צה"ל תקף 6,231 מטרות טרור בשטחי רצועת עזה; 10,590 מבנים נפגעו בתקיפות, 4,024 מבנים נהרסו כליל עד היסוד ו-32 מנהרות טרור הושמדו.בצד הישראלי נהרגו 68 חיילים, 5 אזרחים ואזרח זר אחד, ונפצעו 1,433 חיילים ו-837 אזרחים. בצד הפלסטיני נהרגו בין 936 ל-1,408 פעילי טרור, ובין 761 ל-1473 אזרחים, מעל ל-11,000 פלסטינים פצועים, ומעל ל-200 פעילי טרור נשבו בידי ישראל. בנוסף, עשרות פלסטינים ברצועת עזה הוצאו להורג בידי חמאס בטענה ששיתפו פעולה עם ישראל. במהלך הלחימה בין 300 אלף לחצי מיליון מתושבי הרצועה נאלצו לנטוש את בתיהם. ב-2019 אמר בני גנץ, הרמטכ"ל שפיקד על צה"ל במהלך צוק איתן, שבמבצע נהרגו 1,364 מחבלים פלסטיניים.מבצע צוק איתן נחשב למבצע הצבאי הנרחב ביותר של צה"ל מאז מלחמת לבנון השנייה, הן מבחינת משך הלחימה, מספר ההרוגים והפצועים בצד הישראלי ובצד הפלסטיני, עלותו הכספית לשני הצדדים הלוחמים ובהיותו המבצע הצבאי הראשון בהיסטוריה של מדינת ישראל שהוענק לאחריו אות מערכה באי-הכרזתו כמלחמה.

נגב (מקלע)

מקלע נגב הוא מקלע קל תוצרת ישראל. הנגב הוא בקליבר 5.56x45 מ"מ נאט"ו (בהמשך פותח נגב NG7 בקליבר 7.62x51 מ"מ נאט"ו), מוזן שרשיר ובעל דורגל. ייעודו העיקרי הוא נשק תקיפה כיתתי. הנגב פותח על ידי תע"ש על בסיס ה־FN מינימי הבלגי. הנגב מיוצר בידי תעשיות נשק לישראל והוא המקלע התקני של צבא הגנה לישראל.

לפני שהוכנס הנגב לשירות, המקלעים הקלים המקובלים בצה"ל היו המאג והמינימי, שניהם תוצרת FN Herstal. יתרונותיו של מקלע הנגב על מקלעים אלו הם משקלו הקל יחסית, גודלו הקומפקטי ועמידותו לתנאי מדבר קשים. גודלו הקטן יחסית, בייחוד בגרסת "נגב קומנדו", מאפשר הסתערות עם המקלע ושימוש בו במבצעים מיוחדים, מבלי לאבד כוח אש ויכולת חדירת שריון. השימוש בדגם החדש של הנגבון קומנדו הוא בשימוש חיל הרגלים, חיל ההנדסה הקרבית וכוחות מיוחדים. בנוסף, הנגב יכול לירות מלבד בצרורות, גם כדורים בודדים ולשמש כנשק אישי עבור הלוחם.

נשק קל של צה"ל

נשק קל הוא כלי ירייה בעלי קליבר קטן מ-20 מ"מ. בצה"ל משתמשים במגוון סוגים של כלי נשק קל, חלקם תוצרת ישראל וחלקם נקנים ממדינות אחרות, בעיקר ארצות הברית ומדינות אירופה (בהן בולטות בלגיה וגרמניה). הטבלה מסכמת את הדגמים העיקריים. תיאור של רוב תתי דגמים ופיתוחים נמצא בערכים על כלי הנשק עצמם.

כלי נשק שנמצאים בשירות בעשור השני של המאה ה-21 מודגשים ברקע תכול.

תעשיות נשק לישראל

תעשיות נשק לישראל, הידועה בשמה הלועזי IWI (ראשי תיבות של Israel Weapon Industries), היא חברה ישראלית המייצרת נשק קל.

החברה נוצרה עם הפרטת מפעל "מגן" של תעש (התעשייה הצבאית) שהופרט ונמכר לאיש העסקים סמי קצב בפברואר 2005.

תעשייה ביטחונית בישראל

בישראל פועלת תעשייה ביטחונית ענפה, שהחלה להתפתח עוד טרם הקמת המדינה, ובמשך השנים הפכה למרכיב בולט בתעשייה בישראל. תעשייה זו נועדה לתת מענה לצרכיה הביטחוניים הייחודים של מערכת הביטחון בישראל, ובעיקר של צה"ל. חרמות נשק שהוטלו על ישראל בתקופות שונות בעקבות לחץ כלכלי של מדינות ערב היו אחד המניעים העיקריים להשקעה הרבה של ישראל בפיתוח אמצעי לחימה מתוצרתה.

רבים מאמצעי הלחימה המיוצרים בישראל מיועדים לייצוא, שעליו מפקח סיב"ט - האגף לייצוא ביטחוני במשרד הביטחון. בשנת 2017 הגיע הייצוא הביטחוני לשיא של 9.2 מיליארד דולר, וכבר בשנת 2015 דורגו ארבע חברות ישראליות בין מאה החברות הביטחוניות הגדולות בעולם. חלק קטן מהאמל"ח שמיוצר בישראל מיועד לצה"ל בלבד, והוא בגדר "נשק הפתעה" שנועד לתת לישראל יתרון טכנולוגי איכותי על יריביה.

Badge of the Israel Defense Forces.new.svg נשק קל עכשווי של צה"ל
נשק אישי/רובה סער רובה M16רובה M16A1 מקוצרCAR-15‏ • רובה M4A1תבור קומנדומיקרו-תבור X-95 ו-X-95L • תבור X-95 פלאט-טופ רובה סער M4A1 פלאט-טופ
רובה סער מיקרו-תבור דור ג', תבור X-95 פלאט-טופ
מקלע קל נגב
רובה צלפים M24
מק"כ 0.5 בראונינג M2HB-QCB
מקלעים נגב 5.56 מ"מנגב קומנדו • נגב NG7‏ • מאג 7.62 מ"מבראונינג 0.3M2 בראונינג (מק"כ 0.5)
רובי צלפים חיל הרגלים: רמינגטון M24‏ • SR-25 Mk 11ברק (H-S Precision HTR 2000)‏ • בארט M82A1
יחידות מיוחדות: רמינגטון M24מאוזר 86SR‏ • בארט MRAD‏ • SR-25 Mk 11‏ • רובה צלפים דרגונובמקמילן TAC-338מקמילן TAC-50
רימונים רימון יד מדגם רימון רסס 26 • מטול רימונים M-203
רקטות כתף M72 לאו "זרזיר מתכלה" • RPG-7‏ • מטאדור "מפצח האגוזים" ו"מפצח קל משקל"
כלי נשק נוספים תת-מקלע מיקרו-עוזי • קלשניקוב AK-47רוגר 10/22 • אקדחי גלוק 17 וגלוק 19 • אקדח זיג זאואר SIG P228
ראו גם נשק קל של צה"לאמצעי הלחימה של צה"לנשק קלחיל הרגליםצבא הגנה לישראל

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.