נאום קורי העכביש

נאום "קורי העכביש" (ערבית: خطاب بيت العنكبوت) הוא נאום שנשא מזכ"ל חזבאללה השייח' חסן נסראללה ב-26 במאי 2000 בעיירה בינת ג'בייל, במהלך חגיגות הניצחון של חזבאללה לאחר נסיגת צה"ל מלבנון יום לפני כן, ב-25 במאי.

הנאום והשלכותיו

במהלך נאומו של מנהיג חזבאללה, השייח' חסן נסראללה, אמר בין היתר כי "יש לה (לישראל) נשק גרעיני והכוח האווירי החזק ביותר באזור, אבל באמת שהיא חלשה יותר מקורי עכביש".

סביב דברים אלה נבנתה תאוריה המכונה "תאורית קורי העכביש". לפי תאוריה זו, בעוד ישראל היא מעצמה צבאית חזקה, החברה הישראלית היא חברת שפע מפונקת שעייפה ממלחמות וסף כח העמידה של אזרחיה נמוך. התאוריה גורסת כי אף על פי שצה"ל חזק, אזרחי ישראל, שרגישים לאבדן חיי אדם, אינם מוכנים יותר להילחם ולהקריב חיים כדי להגן על האינטרסים הלאומיים שלהם. כך תיאר את הנאום עשהאל לובוצקי בספרו מן המדבר והלבנון:

בנאומו השווה נסראללה בין עוצמתה של מדינת ישראל ובין עוצמתם של קורי עכביש. ישראל נראית חזקה מבחוץ, נאם, אך קלה להרס והכנעה, כמו קורי עכביש. ישראל אמנם מצטיירת כבעלת עוצמה צבאית גדולה ועליונות טכנולוגית, אך החברה הישראלית לא תעמוד בעוד מתקפות טרור, פיגועים וקטיושות. החברה הישראלית עייפה ממלחמות ואין לה האיתנות והחוסן לעמוד במאבק דמים ולספוג נפגעים, אמר לשומעיו.

עשהאל לובוצקי , מן המדבר והלבנון, עמוד 62

נוסף על כך, על פי תפיסה זו, החברה הישראלית היא חברת מהגרים מסוכסכת ומפולגת, וחסרה את הגיבוש ההכרחי, לשיטת נסראללה, כדי לנצח בעימותים האזוריים.

הנאום ביחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני

הרחבה מיוחדת, הקדיש בנאומו חסן נסראללה, בפנייה לעם הפלסטיני ולפניה עקיפה לעם ישראל (כחלק משיטתו העקבית לניסיון יצירת דה-מורליזציה בחברה הישראלית):

"...תשיעית, אנו מקדישים את הניצחון הזה לאנשים המדוכאים שלנו בפלסטין ולעמים של אומת האסלאם הערבית שלנו[1]. מבנת ג'בל המשוחררת, אני פונה אל העם הפלסטיני המדוכא, המושפל והמיוסר: האנשים שלנו בפלסטין, גורלכם שוכן בהישג ידכם, באפשרותכם להשיג בחזרה את שטחכם הגזול עם הרצון שלכם, עם הבחירה של עז-א-דין אל קסאם, ועם הדם של פאתחי שקאקי ויחיא עיאש. אתם יכולים להשיג את השטח שלכם בלי לקבל טובות של סמטה כאן או כפר שם שהציונים יכולים לתת לכם. אתם יכולים להביא את המשפחות שלכם לחזור הביתה עם גאווה והערכה, בלי להתחנן ולהתרפס בפני אף אחד. אפילו אם כל העולם זונח אתכם, באפשרותכם להחזיר את האדמה ואת זכויותכם הלגיטימיות.

שימו את ההוכחות ואת הסיבות המשפטיות בצד. העם בפלסטין, הדרך שלכם לפלסטין ולחירות שלכם היא הנתיב של ההתנגדות וההתקוממות- ואני מתכוון להתנגדות רצינית ולהתקוממות אמיתית ולא להתקוממות בצילו של אוסלו או בשירות של שיחות המשא ומתן בסטוקהולם. אתם צריכים לקחת את הנתיב של התקוממות וההתנגדות שבזכותם תקבלו רק זכויות מלאות- כמו שעשינו פה בלבנון, לפיה כל העם הלבנוני האצילי מסרב לשמור אפילו חלק קטן מאדמתם כבוש. לפיכך, אנו מציעים את המודל הלבנוני האצילי הזה לעם שלנו בפלסטין.

כדי לשחרר את השטח שלכם, אתם לא צריכים את הטנקים, את האיזון האסטרטגי, את הרקטות ואת התותחים; אתם צריכים ללכת בעקבות הדרך של השאהידים עם ההקרבה העצמית שיזעזעו את הישות הציונית הכפייתיית. לכם הפלסטינים המדוכאים, הלא חמושים, המוגבלים, באפשרותכם לאלץ ולכפות על הפולשים הציוניים לחזור אל המקומות שמהם הם באו. תגרמו לבני הפלאשמורה לחזור לאתיופיה, ותגרמו ליהודים הרוסיים לחזור לרוסיה. הבחירה היא שלכם, המודל נמצא ממש מול העיניים שלכם. התנגדות כנה ורצינית יכולה לעורר מחדש את השחר והחופש. האחים שלנו הפלסטינים האהובים, אני אומר לכם: ישראל הזו, שבבעלותה נשק גרעיני ומטוסי המלחמה החזקים ביותר באזור, נשבע באללה, היא למעשה חלשה יותר מקורי עכביש..."

הנאום שודר בשידור ישיר בכל רחבי העולם הערבי-דרך רשתות התקשורת הערביות. חסן נסראללה נתפס בעיני העולם הערבי בעת הזו כמנצח היסטורי על הישות הציונית. מזרחנים רבים טענו כי הנאום השליך לימים באופן ישיר על הסכסוך הישראלי-פלסטיני וחיזק את ביטחונם ורצונם של הארגונים הפלסטינים לפתוח באינתיפאדה השנייה, ארבעה חודשים מאוחר יותר.

במשך שש השנים הראשונות לאחר הנסיגה החד צדדית של צה"ל מלבנון, נשמר שקט יחסי, אך מתוח, בגבול ישראל-לבנון. שקט זה הופר מספר פעמים במהלך 6 השנים הללו ונשבר ב-12 ביולי 2006, כאשר חזבאללה ביצע פיגוע חטיפה בגבול ישראל לבנון- בו חטף שני חיילי צה"ל. לאחר החטיפה פרצה מלחמת לבנון השנייה, במסגרתה יצא צה"ל למבצע "קורי פלדה" לכיבוש העיירה בנת ג'בייל. שם הקוד של המבצע מבקש להשיב לנאומו של נסראללה ולתאוריה שהתפתחה סביבו, כי מדינת ישראל חזקה מכפי ששיער.

ציטוטים של הנאום

בסרטון שפרסם ארגון חמאס, "תקוף, תעשה פיגועים", במהלך מבצע צוק איתן, מושמע ברקע שיר תעמולה של חמאס בעברית (לא תקנית). אחת מפסקאות השיר אומרת: "כקורי עכביש הם (מדינת ישראל) מתגלים"[2].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ אוּמה או אֻמָה أمـّة (מילולית: אומה, קהילה) הוא מונח שמתאר את הקהילה העולמית של המוסלמים, כלומר את כלל המוסלמים ואת כלל המוסדות המוסלמיים בעולם. המנהיגים הפאן-ערבים משתמשים בו כדי לתאר את הקהילה הערבית ברחבי העולם.
  2. ^ 1
חסן נסראללה

חסן נסראללה (בערבית: حسن نصرالله, תעתיק מדויק: חסן נצראללה, תרגום שם המשפחה: "ניצחון האל"; נולד ב-31 באוגוסט 1960) הוא איש דת מוסלמי-שיעי ופוליטיקאי, העומד בראש המיליציה הלבנונית חזבאללה.

ברוב מדינות המערב ובהן ישראל וארצות הברית נחשב נסראללה טרוריסט בכיר ומסוכן, הפועל בעיקר נגד ישראל בסיוע שלטונות איראן וסוריה. לאחר שישראל החליטה ויישמה במשותף עם מוסדות האומות המאוחדות את נסיגת צה"ל מלבנון וסימון הגבול הבינלאומי שבין המדינות, הורה נסראללה על תקיפת סיור של צה"ל וחטיפת מספר חיילים, ובכך הוביל לפתיחת מלחמת לבנון השנייה. במהלך המלחמה שיגרו פעילי חזבאללה לפי הוראותיו אלפי רקטות ליישובים אזרחיים בישראל, ובתגובה הושמד בהפצצות מהאוויר הרובע השיעי שבו שכנו משרדיו ומפקדותיו של ארגון חזבאללה, ואף ביתו, בביירות בירת לבנון.

תחת הנהגתו של נסראללה, מדינות וארגונים רבים החשיבו את חזבאללה לארגון טרור, כולו או מקצתו, כמו ארצות הברית, האיחוד האירופי ומדינות אחרות. רוסיה מכחישה את הטענה שחזבאללה הוא ארגון טרור, ורואה בחזבאללה ארגון חברתי-פוליטי לגיטימי. הרפובליקה העממית של סין נותרה נייטרלית בעניין זה, ומנהלת קשרים עם חזבאללה.

מלחמת לבנון השנייה

מלחמת לבנון השנייה התנהלה בין ישראל לחזבאללה בקיץ 2006 בלבנון ובצפון ישראל. המלחמה נפתחה בשם מבצע שכר הולם שלאחר מכן שונה לשם מבצע שינוי כיוון, אולם לאחר סיומה נקבע שמה למלחמת לבנון השנייה. בלבנון מכונה המלחמה מלחמת 34 הימים או מלחמת יולי (בערבית: حَرْب تَمُّوز, תעתיק מדויק: חַרְבּ תמוּז). המלחמה נמשכה 34 ימים, מ-12 ביולי עד הפסקת האש ב-14 באוגוסט, אם כי כוחות צה"ל המשיכו לפעול בלבנון עד 1 באוקטובר.המלחמה נפתחה בתקיפה מתוכננת של חזבאללה באזור הגבול, בתקרית שבה נחטפו שני חיילי צה"ל ונהרגו שלושה, במקביל להפגזה ארטילרית כבדה. בעקבות האירוע הגיבה ישראל בתקיפה מסיבית, ראשית מן האוויר ולאחר מכן גם בעזרת יחידות הקרקע שנלחמו נגד כוחות החזבאללה בדרום לבנון.

בסיום המלחמה קיבלה מועצת הביטחון את החלטה 1701 האוסרת על הכנסת כל נשק לדרום לבנון. עם זאת, חזבאללה התעצם ברקטות ארוכות טווח, באיכויות ובהיקפים גדולים משמעותית ממה שהיו לו טרם המלחמה.

המלחמה נתפסה בקרב הציבור הישראלי ככישלון ונמתחה ביקורת קשה על הדרג המדיני ועל הפיקוד הצבאי הבכיר על דרך ניהול המלחמה. מחאה ציבורית גרמה להתפטרותם של הרמטכ"ל דן חלוץ ושל אלוף פיקוד הצפון אודי אדם.

סכסוך ישראל–חזבאללה מהנסיגה מרצועת הביטחון עד מלחמת לבנון השנייה

הנסיגה מרצועת הביטחון גרמה לירידה ניכרת בכמות הפיגועים, שביצעו פעילי ארגון הטרור הלבנוני-שיעי חזבאללה, נגד מטרות ישראליות. מפעם לפעם, ביצע ארגון חזבאללה פעולות צבאיות בגבול עם ישראל. תגובותיה הצבאיות של ישראל לפעולות הללו היו מוגבלות בשל רצונה להימנע מהסלמה, אולם בעקבות חטיפת החיילים אהוד גולדווסר ואלדד רגב בגבול לבנון, ישראל יצאה למלחמת לבנון השנייה.

רצועת הביטחון

רצועת הביטחון הייתה שטח בדרום לבנון הסמוך לגבול עם ישראל שבו שהה צה"ל מיוני 1985 ועד לנסיגה לגבול הבינלאומי בשנת 2000. צה"ל התייצב על גבול רצועת הביטחון לאחר שנסוג מרוב השטח שנכבש בשנת 1982 במלחמת לבנון הראשונה. השם רצועת הביטחון ניתן על ידי ישראל, כדי לשקף את מטרתה: יצירת שטח המפריד בין יישובי קו העימות שבצפון ישראל ובין מחבלים השוהים בלבנון, ובכך להגן על יישובים אלה.

במהלך שהותה של ישראל ברצועת הביטחון החזיק צה"ל מספר מוצבים באזור, ותמך במיליציה מקומית - צד"ל - צבא דרום לבנון. צד"ל ניהל במידה רבה את חיי היום יום ברצועת הביטחון, והחזיק את כלא אל-חיאם. באזור שהו גם כוחות יוניפי"ל מטעם האו"ם, שפרוסים בדרום לבנון מתום מבצע ליטני ב־1978.

רוחב הרצועה היה קילומטרים ספורים במערב, ומעט יותר במזרח. הרצועה כללה כ-10% מהשטח הכולל של לבנון, שכנו בה כ-150,000 תושבים שחיו ב-67 כפרים ועיירות שיעים, מארונים, ועיירה דרוזית אחת, חאצביא. מרכז הרצועה היה העיירה המרונית מרג' עיון שנחשבה לעיירה החשובה ברצועה. בתקופת קיומה של הרצועה רבים מתושבי הכפרים שבה נמלטו אל מצפון לה. לתושבים שנותרו ברצועה היו קשרים רבים עם ישראל, רבים מהם עבדו בה, וקיבלו ממנה שירותים שונים.

יחידת הקישור ללבנון הנפיקה אישורי עבודה לאלפי תושבי דרום לבנון שקרוביהם שירתו בצד"ל. הכניסה לישראל התקיימה דרך ארבעת המעברים בגדר הטובה: בראש הנקרה, בבירנית, במעבר תורמוס ובשער פאטמה ליד מטולה, שהיה מעבר הגבול המרכזי.רבים טוענים שההחלטה להשאר ברצועת הביטחון הייתה שגויה וגרמה לאבדות רבות.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.