מתנ"ס

מתנ"ס (מרכז תרבות נוער וספורט) הוא מרכז קהילתי לחינוך בלתי פורמלי ופעילויות תרבות. המתנ"ס מהווה ציר מרכזי בפעילות החברתית-קהילתית לכלל תושבי היישוב או השכונה בשגרה ובחירום. החברה למתנ"סים מפעילה מתנ"סים במגוון יישובים בישראל.

המתנ"ס הוא מוסד עצמאי הפועל כחברה לתועלת הציבור או כעמותה. בראש כל מתנ"ס מכהנת הנהלה ציבורית האחראית באופן משפטי וציבורי על מדיניותו, על תקציבו ועל התוכניות המופעלות בו. ההנהלה מעצבת וקובעת את מדיניות המתנ"ס על פי צורכי הקהילה המקומית והאזורית. ההנהלות הציבוריות של מתנ"ס מורכבות מנציגים של הרשות המקומית, נציגים של החברה למתנ"סים ונציגות תושבים.

החברה למתנ"סים מפעילה כ-170 מתנ"סים ברחבי הארץ[1], בפריפריה ובמרכז עיירות הפיתוח, בערים, במועצות מקומיות ואזוריות, בקיבוצים ובמושבים, הן במגזר היהודי והן במגזר הלא-יהודי.

Matnastalpiyot
מתנ"ס בשכונת תלפיות מזרח שנחנך ב-1980

מטרות המתנ"ס

המתנ"ס הוא חלק אינטגרלי מהקהילה ועל כן מהווה מוקד לפעילות קהילתית, חברתית, אזרחית ותרבותית לכלל תושבי היישוב. שערי המתנ"ס פתוחים מרבית שעות היום לכל שכבות האוכלוסייה ולכל הגילאים. הפעילות מגוונת, גמישה ומקיפה נושאים רבים, בהתאם לצורכי התושבים ולרצונם, ותוך שיתופם בוועדות השונות הקובעות את פעילות המתנ"ס. המתנ"סים ממוקמים במבנים ייחודיים להם ומפעילים שלוחות ברחבי היישוב, אולמות מופעים, אולמות ספורט, ספריות ובריכות שחייה.

תחומי הפעילות של המתנ"סים:

  • תכלול כל הפעילות הקהילתית ביישוב.
  • פעילות קהילתית, חינוכית, חברתית ותרבותית לטיפוח האדם והקהילה. פעילות בתחום זה כוללת קבוצות פעילים מקומיות, מרכז השכלה למבוגרים, גינות קהילתיות ועוד.
  • יצירת מסגרות פעילות ותחומי עניין מגוונים לביטוי עצמי, לתרומה חברתית ובילוי בשעות הפנאי לכל טווח הגילאים והמגזרים. המתנ"סים מארגנים חוגים ופעילויות בין היתר בתחומי תיאטרון, מופעי בידור וזמר, סרטים, הצגות ילדים, סדנאות והרצאות, חוגים למוזיקה וסוגי ספורט שונים.
  • עידוד ופיתוח מצוינות וגאווה בקרב תושבי המקום. פעילות בתחום זה כוללת תוכניות מנהיגות לבני נוער ועידוד יוזמות תושבים.
  • השתתפות בתכנון עירוני. הובלת תהליכים של שיתוף ציבור בתכנון העירוני.

פעילות מתנ"סים מחוץ לחברה למתנ"סים

לא כל המתנ"סים בארץ פועלים מטעם החברה למתנ"סים, ישנן רשויות מקומיות אשר המתנ"סים בהן לא פועלים מטעם החברה, אף על-פי שפעילותם והמבנה שלהם זהה ברוב המקרים.

בין רשויות אלו:

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ אתר החברה למתנ"סים. מבנה החברה

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.