משרד עורכי דין

משרד עורכי דין הוא משרד המספק שירותי עריכת דין ללקוחותיו.

מאפיינים

לעיתים מופעל משרד עורכי דין על ידי עורך דין יחיד, אך פעמים רבות מתאגדים עורכי דין אחדים למשרד משותף, המסוגל להציע מגוון רחב יותר של התמחויות. גודלו של משרד עורכי דין עשוי להגיע למאות עובדים ואף יותר. ריבוי התמחויות בהיבטים שונים של המשפט האזרחי מאפשר למשרד לתת מענה שלם בפעולות מורכבות, המצריכות התייחסות משפטית משולבת. עסקת מיזוגים ורכישות, למשל, מצריכה ידע בדיני חברות, דיני מיסים, דיני עבודה ועוד. הלקוח הזקוק לשירות בתחום זה יוכל לקבלו במשרד גדול אחד, או בשיתוף פעולה בין משרדים קטנים אחדים.

התקשרות של לקוח עם משרד עורכי דין נעשית בשתי דרכים עיקריות:

 • התקשרות חד-פעמית, לשם קבלת שירות משפטי לבעיה מסוימת. דוגמה: אדם המוכר את דירתו, וזקוק לעורך דין למימוש העסקה.
 • התקשרות ארוכת-טווח, לשם קבלת שירות משפטי שוטף. דוגמה: יזם בנייה, הזקוק באופן שוטף לשירותיו של עורך דין לטיפול בחוזים עם רוכשי הדירות, מוכרי הקרקע וקבלנים.

העובדים במשרד עורכי דין הם מסוגים אחדים:

 • שותפי הון (Equity), שלכל אחד מהם חלק בבעלות על המשרד.
 • שותפי רווח (Non-Equity)
 • עורכי דין שכירים
 • מתמחים - מי שסיימו לימודי משפטים, אך טרם הוסמכו כעורכי דין.
 • עובדי מנהלה: מזכירות, פקידים וכיוצא בזה. לעיתים אלו בעלי השכלה משפטית אך לרוב לא.

לחלק מעורכי הדין במשרד עורכי דין יש גם הסמכה כנוטריונים.

עו"ד יעקב נאמן, שותף בכיר במשרד "הרצוג, פוקס, נאמן ושות'", שהוא מהמשרדים הגדולים בישראל, עמד על תהליך המעבר משכיר לשותף במשרדו: "בדרך כלל אחרי חמש שנים, לפעמים יותר לפעמים פחות, מחליטים אם לקדם אותו כשותף או לשלוח אותו לדרכו. מי שאינו מתאים להיות שותף אין טעם שיישאר במשרד. היום זה נמשך שש או שבע שנים כי תקופת ההתמחות קוצרה. אנחנו רוצים להכיר את האנשים, להיווכח בבשלות וביכולת שלהם לטפל כעצמאים בלקוח ובתיק."[1]

כלי עזר מרכזי במשרד עורכי דין הוא הספרייה המשפטית, הכוללת בראש ובראשונה פסקי דין של בית המשפט העליון, וכן ספרים וכתבי עת בתחום התמחותו של המשרד. אף שכרכים של פסקי דין מפארים רבים ממשרדי עורכי הדין, אבד עליהם הכלח, משום שעם התפתחות המחשוב הועברו פסקי הדין לאחסון ב-CD-ROM, ולאחר מכן הוחלפו בשירות אינטרנט, שבו מוצגים פסקי הדין סמוך מאוד לנתינתם.

בישראל

בישראל צורת ההתאגדות המקובלת למשרד עורכי דין היא שותפות. צורת התאגדות נוספת היא הקמת חברה בלתי מוגבלת במניות, שהיא חברה מקצועית מיוחדת של עורכי דין, רופאים, רואי חשבון ודומיהם שאיננה חברה מוגבלת במניות. כאשר אחריותו המקצועית של עורך הדין, החבר בחברה כזו, כלפי לקוחותיו וחובתו לפצותם בגין נזקים שנגרמו עקב רשלנות מקצועית, היא אחריות אישית ואיננה מוגבלת למספר המניות שהוא מחזיק.

לפי נתוני דן אנד ברדסטריט לשנת 2008, בישראל פעילים כ-3,000 משרדי עורכי דין. 25% ממשרדים אלה מעסיקים 5 עורכי-דין ומעלה. במשך שנים אחדות היה משרד "הרצוג, פוקס, נאמן ושות'" המשרד הגדול ביותר בישראל. בשנת 2008 הועסקו בו 170 עורכי דין, מתוכם 60 שותפים, וכן 30 מתמחים.[2] בשנת 2013 היה המשרד הגדול ביותר גולדפרב זליגמן ובשנת 2014 מיתר ליקוורניק גבע לשם טל[3]. בשנת 2015 שב הרצוג פוקס נאמן למקום הראשון עם 265 עורכי דין, ונכון לשנת 2019 הוא המשרד הגדול בישראל.[4]

לקריאה נוספת

 • ליאורה לבנשטיין, ניהול משרדי עורכי דין, הוצאת פרלשטיין-גינוסר, 2010.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ שוקי שטאובר, עו"ד ועוד, 2005, הפרק "עו"ד ד"ר יעקב נאמן", עמ' 176.
 2. ^
 3. ^ ליאור שדמי שפיצר, ‏מיתר ליקוורניק גבע לשם טל הדיח את גולדפרב זליגמן מצמרת דירוג D&B ל-2014, באתר "תקדין", 26 בפברואר 2014
 4. ^ דירוג משרדי עורכי הדין על פי מספר עורכי הדין המועסקים במשרד, באתר dun's100
7 באפריל

7 באפריל הוא היום ה-97 בשנה (98 בשנה מעוברת). עד לסיום השנה, נשארו עוד 268 ימים.

אד (סדרת טלוויזיה)

אד (באנגלית: Ed) היא סדרת דרמה אמריקאית ששודרה ברשת NBC. היא עוסקת באד סטיבנס, עו"ד החוזר לעיר הולדתו סטאקיוויל, לאחר שפוטר מעבודתו במשרד גדול וגילה שאשתו בוגדת בו. הוא רוכש את אולם הבאולינג בעיר, ופותח בו משרד עורכי דין. אד חובר למלכת השכבה שאיתה למד, קרול ווסי, בה היה מאוהב לאורך התיכון. הוא חובר לשאר חבריו מהתקופה ההיא, והם הופכים לחבורה מגובשת שמבלה הרבה יחדיו. הסדרה הצטיינה בהומור ובדמויות אהודות, ואף זכתה בפרסים, אולם הורדה מהמסך לאחר 4 עונות בלבד, לאחר שסבלה מרייטינג נמוך - ולמרות קמפיין להשארתה על המסך. בישראל היא שודרה בערוץ 10.

אידה סקסטון מקינלי

אידה סקסטון מקינלי (באנגלית: Ida Saxton McKinley‏; 8 ביוני 1847 – 26 במאי 1907) הייתה אשתו של נשיא ארצות הברית ויליאם מקינלי והגברת הראשונה של ארצות הברית בין השנים 1897–1901.

אלי אבוטבול

אלי אבוטבול (נולד ב-13 ביולי 1967) הוא עורך דין וראש המועצה המקומית זכרון יעקב בשנים 2003–2016. כיום בעל משרד עורכי דין.

אריה מוסקונה

אריה מוסקונה (נולד ב-29 ביולי 1947‏) הוא שחקן, מדבב וזמר ישראלי, זוכה שני פרסי אופיר: האחד לשחקן הראשי על תפקידו בסרט של יעקב גולדווסר "מעבר לים" והשני לשחקן משנה על תפקידו ב"עפולה אקספרס".

בנימין קריתי

בנימין (בני) קריתי (נולד ב-1952) היה ראש עיריית טבריה.

קריתי נולד בחיפה. היה נווט קרב בחיל האוויר הישראלי. שירת בטייסת 201. ב-19 באפריל 1974, בעת תקיפת סוללת טילים במהלך מלחמת ההתשה במובלעת הסורית, הופל מטוסו מדגם F-4 פנטום באש מהקרקע והוא נפצע ונשבה. ב-1 ביוני 1974 שוחרר מהשבי והוחזר לישראל.לאחר שחרורו מהשבי הסורי למד משפטים, שימש יועץ משפטי במפקדת הפרקליטות הצבאית והשתחרר בדרגת אלוף-משנה.

לאחר שחרורו הקים משרד עורכי דין. התמחה בחדלות פרעון ושימש כמנהל מיוחד / כונס / מפרק / נאמן בשורה ארוכה של תיקים לרבות - קלרין (כולל טבריה קלאב הוטל), גינדי, אחים הורוביץ, אבני מרום וחברות רבות נוספות.

בשנים 1998–2003 כיהן כראש עיריית טבריה.

לאחר סיום כהונתו מתמקד בפעילות ציבורית וחברתית, בגינה קיבל בשנת 2008 את אות הנשיא למתנדב מידי הנשיא שמעון פרס.בשנת 2003 יזם והקים את "קרן ילדי ישראל", שמטרתה לספק ארוחות חמות לילדים נזקקים בבתי הספר. קריתי חבר בהנהלת "מפעל-חיים" ויו"ר פרויקט "ארוחה-חמה" עבור ילדים. פעיל בעמותת חיל האוויר ומתנדב בשיטור הימי.בשנת 2013 נישא לדנה ריבס.לקראת בחירות 2018 לעיריית טבריה הודיע קריתי על התמודדות לראשות העיר אך בהמשך הסיר את מועמדותו מסיבות אישיות ותמיכה בראש העיר המכהן יוסף בן דוד.

גולדפרב

גוֹלְדְפַרְבּ הוא שם משפחה יהודי, אשכנזי שמשמעו ביידיש ובגרמנית הוא גולד=זהב, פרב=צבע.

האם התכוונתם ל...

גורניצקי ושות'

גורניצקי ושות' הוא משרד עורכי דין ונוטריונים ישראלי. המשרד, שנוסד בתל אביב בשנת 1938, הוא ממשרדי עורכי הדין הוותיקים והגדולים בישראל, ומונה למעלה ממאה עורכי דין. המשרד מייצג רבות מהקבוצות העסקיות הגדולות בישראל, עוסק במרבית תחומי המשפט המסחרי ואף הביא למספר פסקי דין תקדימיים בתחומים אלה.

הענקית הירוקה

הענקית הירוקה (באנגלית: She-Hulk) היא דמות בדיונית של גיבורת-על המופיעה בחוברות הקומיקס הענק הירוק ביקום מארוול קומיקס. דמותה הופיעה לראשונה בחוברת Savage She-Hulk #1 מפברואר 1980 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ון בוסימה.

הענקית הירוקה היא האלטר אגו של ג'ניפר סוזן וולטרס. היא הייתה חברה בקבוצות האוונג'רס, ארבעת המופלאים, S.H.I.E.L.D, דפנדרס והאלקבאסטרס. וולטרס היא עורכת דין במקצועה, והיא שימשה כיועצת משפטית לרבים מגיבורי העל באירועים שונים. וולטרס היא דודניתו של ברוס באנר, הידוע בכינויו הענק הירוק.

דמותה של הענקית הירוקה מדורגת במקום ה-88 ברשימת מאה גיבורי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN.

יהדות ספרד (העידן המודרני)

יהדות ספרד בעידן המודרני, החלה את דרכה לאחר גירוש ספרד, בשנת 1492. אחרוני היהודים, המוצהרים ככאלה, יצאו בסוף חודש יולי באותה שנה. קיימת מסורת שמגורשי ספרד גזרו חרם שלא לשוב לספרד, למרות שאין לכך עדות בכתב ממקור ברור.

בשנת 1869 בוטל הצו שהוציאו פרננדו השני מלך ארגון ואשתו המלכה איזבלה הראשונה מקסטיליה ביום 14 במרץ 1492 וישיבת יהודים בספרד הפכה לאפשרית מבחינה חוקית ובזרם דק החלו יהודים להגיע ולהתיישב בה.

ליבליך-מוזר, משרד עורכי דין

ליבליך-מוזר, משרד עורכי דין הוא משרד עורכי דין השוכן בתל אביב ומתמקד בדיני תקשורת וקניין רוחני, ובפרט בייצוגם של אמצעי תקשורת ועובדיהם בתביעות לשון הרע ותביעות נוספות הקשורות בפעילות העיתונאית, כגון הגנת הפרטיות, איסור פרסום, חופש המידע, צנזורה וזכויות יוצרים. במשרד מחלקות נוספות העוסקות בתחומים שונים של משפט מסחרי.

המשרד הוקם בשנת 1962 על ידי עו"ד שלמה ליבליך. כעבור שלוש שנים הצטרף למשרד עו"ד מיבי מוֹזר כמתמחה וב-1973 הפך לשותף. המשרד נוהל על ידי שני השותפים עד מותו של ליבליך בשנת 2001, ומאז מוזר הוא מוביל המשרד. עם השותפים במשרד נמנים גם בני דור ההמשך של המייסדים, עורכי הדין טל ליבליך ופז מוזר.

המשרד הגיע לפסקי דין תקדימיים אחדים בתחום עיסוקו, ובהם:

זכותו של עיתונאי לשמור על חסיון מקורותיו.

הגבלת יכולתה של הצנזורה הצבאית לפסול כתבה רק למצבים שבהם יש הסתברות קרובה לוודאי לפגיעה ממשית וקשה בביטחון המדינה (בג"ץ שניצר נגד הצנזור הצבאי הראשי).

קביעת השיקולים למתן צו מניעה האוסר פרסום ידיעה עיתונאית.כן היה המשרד מעורב בתביעות נודעות, ובהן:

ייצוג "הארץ" בתביעת הדיבה של בצלאל מזרחי על תיאורו כמנהיג ארגון פשע.

ייצוג "הארץ" ועוזי בנזימן בתביעת הדיבה שהגיש נגדם אריאל שרון.

פרסום תמצית נימוקיה של פרקליטת המדינה עדנה ארבל, לעמדתה שיש מקום להעמיד לדין את בני הזוג נתניהו בעבירות של מרמה והפרת אמונים בעניין עמדי.

ייצוג אילנה דיין וטלעד בדיון בבית המשפט המחוזי בפרשת סרן ר'.

ייצוג "הארץ" ואורי בלאו בדרישת השב"כ להחזיר מסמכים סודיים שהגיעו אל בלאו.

ייצוג "ידיעות אחרונות" מוטי גילת ומיכל גרייבסקי בתביעת לשון הרע שהגישה נגדם בתיה כרמון.

משה מרוז

משה מרוז (נולד בשנת 1946) הוא עורך דין ישראלי, עומד בראש משרד עורכי דין מהתחום הפלילי.

עסק משפחתי

עסק משפחתי הוא עסק הנמצא בשליטתה של משפחה אחת. דוגמה לכך היא חנות בבעלותם ובהפעלתם של בני זוג או אחים, שאליה מצטרפים ברבות השנים גם ילדיהם, או משרד עורכי דין שניהולו עובר מדור לדור באותה משפחה. לעיתים עסק משפחתי הוא עסק קטן, המעסיק רק (או בעיקר) בני משפחה אחת, ולעיתים העסק מתרחב ומעסיק גם עובדים שאינם מבני המשפחה. בישראל, עסק משפחתי שבוחר להתאגד יכול בעת התאגדותו להירשם כחברה משפחתית לעניין מס הכנסה. בהקשרים שונים מתקיימת רגולציה מיוחדת ביחס לעסק משפחתי.

צבי ברנזון

צבי בֶּרֶנזון (26 בפברואר 1907 – 30 בינואר 2001) היה שופט בית המשפט העליון ומנכ"ל משרד העבודה והביטוח העממי.

קמי ברץ

קמי ברץ (נולד ב-7 באפריל 1957) בעל משרד עורכי דין המתמחה בנזקי גוף, נפגעי תאונות דרכים, תאונות עבודה ומפגעים, צוואות וירושות.

בעבר, שדרן ספורט ברשת ב' של קול ישראל.

רוברט לנסינג

רוברט לנסינג (באנגלית: Robert Lansing;‏

17 באוקטובר 1864 - 30 באוקטובר 1928) היה משפטן אמריקני שכיהן כמזכיר המדינה של ארצות הברית לאורך מלחמת העולם הראשונה תחת הנשיא וודרו וילסון.

לנסינג נולד בווטרטאון, ניו יורק ובשנת 1889 הוסמך לעריכת דין. הוא עמד בראש משרד עורכי דין פרטי עד 1907 והתמחה במשפט בינלאומי. בשנים 1892–1892 הוא ייעץ בסכסוך המשפטי בין ארצות הברית ובריטניה בנושא הדגה בים ברינג, ובשנים 1896–1897 בנוגע לפיצויים שנבעו מכך. כמו כן הוא היה מעורב בנושא קביעת גבולותיה של אלסקה (1903) ובסכסוכים נוספים בנוגע לגבולות בינלאומיים.

בשנת 1913 מונה לנסינג על ידי הנשיא וילסון כיועץ משפטי למשרד החוץ האמריקני. לאחר פרוץ מלחמת העולם הראשונה הוא היה בין תומכי מדיניות הנייטרליות המוטה שנקטה ארצות הברית, אשר הובילה להתפטרותו של מזכיר המדינה ויליאם ג'נינגס ברייאן. לנסינג מונה במקומו לתפקיד וכיהן כמזכיר המדינה בין השנים 1915–1920. בין היתר הוא קידם את הסכם לנסינג-אישיי בשנת 1917 ובשנת 1919 היה ראש המשלחת לועידת השלום בפריז.

לנסינג התפטר מתפקידו לאור חילוקי דעות עם הנשיא וילסון בנוגע לנחיצות הקמתו של חבר הלאומים. קדמו לכך גם חילוקי דעות באשר למידת הסמכות שלנסינג לקח על עצמו, כאשר בשעת מחלתו של וילסון הוא כינס ישיבות קבינט על דעת עצמו וביקש להכריז על סגן הנשיא תומאס מרשל כנשיא בפועל. לאחר פרישתו הוא שב לניו יורק ועסק בעריכת דין.

אחיינו, ג'ון פוסטר דאלס, כיהן גם הוא כמזכיר המדינה.

רחל דולב

רחל דולב (נולדה ב-9 במרץ 1952) היא משפטנית, כיהנה כסניגורית הצבאית הראשית בצה"ל וכן כצנזורית הצבאית הראשית בשנים 2000–2004. השתחררה מצה"ל בדרגת תת-אלוף.

דולב היא בעלת תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני במדעי החברה מאוניברסיטת חיפה. היא נשואה ואם לשניים.

משנת 2006 היא בעלת משרד עורכי דין בתחומי המשפט המנהלי והציבורי. ב-2011 מונתה לדירקטורית בתעשייה האווירית.

שכנים שכנים

שכנים שכנים (באנגלית: Neighbours) היא אופרת סבון אוסטרלית. במקור הסדרה הופקה לשידור עבור ערוץ 7 האוסטרלי, כאשר הפרק הראשון עלה לשידור ב-18 במרץ 1985. עלילת הסדרה עוסקת בחייהם של אנשים הגרים ועובדים בפרבר בדיוני של מלבורן המכונה "ארינסבורו". הסדרה מתמקדת בראש ובראשונה בתושבי רחוב רמזי, ותושבי האזור הסמוך, אשר מכונה מתחם "לאסיטרס", אשר כולל בר, מלון, בית קפה, תחנת משטרה, משרד עורכי דין ופארק.

הסדרה זכתה להצלחה רבה במלבורן אך לא בסידני, ועל כן החליטו בערוץ 7 האוסטרלי לבטל את הסדרה. בעקבות כך נרכשה הסדרה על ידי הערוץ המתחרה, ערוץ 10 האוסטרלי. לאחר הרכישה הם נאלצו ליצור מחדש את התפאורה של הסדרה משום שערוץ 7 הרס את התפאורה המקורית על מנת למנוע מהערוץ המתחרה מלהשתמש בהם. ערוץ 10 האוסטרלי החל לשדר פרקים חדשים בסדרה ב-20 בינואר 1986, אשר המשיכו מהמקום בו הסדרה הקודמת נפסקה (החל מפרק 171).

עם השנים הפכה הסדרה לסדרת הדרמה הארוכה ביותר בטלוויזיה האוסטרלית.

לאורך השנים הסדרה שודרה גם בכ-60 מדינות ברחבי העולם. בישראל שודרה הסדרה באמצע שנות ה-90 בערוץ 2 הניסיוני בשם "שכנים שכנים".

הסדרה היוותה קרש קפיצה לקריירה של כמה מהשחקנים שגילמו בה דמויות שונות ובהם: ראסל קרואו, ליאם המסוורת', כריס המסוורת', מרגו רובי, קיילי מינוג, גאי פירס, ג'ייסון דונובן, ג'סי ספנסר, נטלי אימברוליה, והולי ואלנס.

ששי גז

שׂשׂי גֵז (נולד ב-18 ביוני 1954) הוא עורך דין ישראלי. המייסד והבעלים של משרד עורכי הדין "ששי גז - משרד עורכי דין". נמנה עם עורכי הדין הבולטים בישראל בתחום הפלילי. גילם עורך-דין בסדרה "מצולמים" ששודרה ב-2019.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.