משחקי הכס (סדרת טלוויזיה)

משחקי הכסאנגלית: Game of Thrones) היא סדרת פנטזיה טלוויזיונית אמריקאית מצליחה אשר נוצרה על ידי צמד המפיקים האמריקאים-יהודיים דייוויד בניוף וד.ב. וייס עבור רשת HBO האמריקאית. הסדרה מבוססת על "שיר של אש ושל קרח" – סדרת ספרי פנטזיה אפית מאת הסופר האמריקאי ג'ורג' ר. ר. מרטין המתרחשת בעולם בדיוני המדמה את תקופת ימי הביניים ומשולבת במוטיבים של פנטזיה. היא נושאת את שם הכרך הראשון של סדרת הספרים הזו "משחקי הכס".

העלילה מתרחשת בשתי יבשות הנקראות ווֶסטֶרוֹז ואֶסוׂס, הממוקמות בעולם בדיוני. הסיפור מתחיל בתום קיץ ארוך במיוחד, ומתפצל למספר קווי התרחשות. הראשון עוקב אחרי המלחמה בין בתי האצולה של שבע ממלכות ווסטרוז הנאבקים על הכס לאחר מות המלך. השני מגולל את איום החורף הקרב ואת שובן של מפלצות אגדיות מהצפון הרחוק והקפוא. קו נוסף עוסק בניסיונה של היורשת האחרונה לשושלת המלוכה הקודמת של ווסטרוז לחזור לממלכה ולהשיב את הכתר. באמצעות דמויות ראשיות מורכבות שמניעיהן סבוכים, הסדרה בוחנת סוגיות של מעמד חברתי, דת, מלחמה, חטא ועונש ומיניות. "משחקי הכס" היא עתירת תקציב ותרמה מאוד לפופולריות של סוגת הפנטזיה. עד כה עובדו חמישה מספרי הסדרה "שיר של אש וקרח" ("משחקי הכס", "עימות המלכים", "סופת החרבות", "משתה לעורבים" ו"ריקוד עם דרקונים") מכיוון ששני הספרים החותמים את הסדרה טרם יצאו[1], שלוש העונות האחרונות אינן מבוססות על הספרים ומרטין אינו שותף לכתיבתן. בשל כך ההבדלים בין סדרת הספרים לסדרת הטלוויזיה, גדלו.

הסדרה הייתה מועמדת לפרסים רבים, בהם פרס אמי ופרס גלובוס הזהב עבור הסדרה הדרמטית הטובה ביותר, וכן פרס הוגו ופרס סטורן, וזכתה בחלקם. פיטר דינקלג', המגלם את דמותו של טיריון לאניסטר, זכה גם בארבעה פרסי אמי וגם בפרס גלובוס הזהב בקטגוריית שחקן המשנה הטוב ביותר בסדרת דרמה. הביקורות השליליות על הסדרה התמקדו בסצנות העירום והמין הרבות ובאלימות הקשה המופיעה בה. בעונות האחרונות שאינן מתבססות על הספרים של מרטין נוספו גם ביקורות על התסריט[2].

בישראל, הסדרה החלה את שידוריה במקביל לשידור המקורי, הסדרה שודרה בלעדיות בערוץ yes Edge. בשנת 2016 החלה חברת הכבלים HOT לשדר את הסדרה. בשנת 2017 הסדרה משודרת גם בסלקום tv.

משחקי הכס
Game of Thrones
לוגו משחקי הכס
Game of Thrones 2011 Intertitle
סוגה פנטזיה
סדרת דרמה
יוצרים דייוויד בניוף
ד. ב. וייס
כותבים "שיר של אש ושל קרח"
מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין
דייוויד בניוף
ד.ב. וייס
שחקנים פיטר דינקלג'
לנה הידי
אמיליה קלארק
קיט הרינגטון
סופי טרנר
מייזי ויליאמס
ניקולאי קוסטר-ולדאו
איאן גלן
אלפי אלן
ג'ון בראדלי
קונלת' היל
אייזיק המפסטד-רייט, דניאל פורטמן
פרסים פרס אמי לסדרת הדרמה הטובה ביותר ב-2015, 2016, 2018 ו-2019
פסקול ראמין דג'וואדי
ארץ מקור ארצות הברית
שפות אנגלית
הפקה
מפיקים בפועל דייוויד בניוף
ד. ב. וייס
קרולין סטראוס
פרנק דוגלר
ברנדט קאולפילד
ג'ורג' ר. ר. מרטין
חברת הפקה HBO
אתר צילומים צפון אירלנד
קרואטיה
איסלנד
ספרד
מלטה
מרוקו
סקוטלנד
קנדה
ארצות הברית
אורך פרק 50–80 דקות
שידור
רשת שידור HBO
רשת שידור בישראל yes
HOT
סלקום tv
פורמט (תמונה) 1080i (HDTV)
פורמט (קול) Dolby Digital 5.1
תקופת שידור מקורית 17 באפריל 201119 במאי 2019
קישורים חיצוניים
האתר הרשמי
אתר ההפקה
דף התוכנית ב-IMDb

תקציר העלילה

הסדרה עוקבת אחר עלילותיהן של מספר משפחות אצולה הטוענות לכתר ושליטה בשבע הממלכות הדמיוניות של יבשת וסטרוז (Westeros). העלילה עוסקת במאבקיהן הפוליטיים והאלימים של משפחות האצולה הללו, על כס המלוכה. עם תחילתה של הסדרה, מסתמנים שני קווי עלילה נוספים, אחד המתרחש באזור הקרוי "הצפון הקפוא" ועוסק באיום החורף הקרב ובשובן של מפלצות אגדיות בשם "המהלכים הלבנים" ומלכם "מלך הלילה" שכוחם גובר ככל שמתקרב החורף. קו עלילה נוסף מתרחש ביבשת המזרחית לווסטרוז הנקראת אסוס (Essos) ועוסק בניסיונה של היורשת האחרונה לשושלת המלוכה הקודמת של ווסטרוז לחזור לממלכה ולהשיב את הכתר.

באמצעות דמויות ראשיות מורכבות שמניעיהן סבוכים, הסדרה בוחנת סוגיות של מעמד חברתי, דת, מלחמה, חטא ועונש, ומיניות. הן בסדרה הטלוויזיונית והן בספרים המקוריים עליהן מבוססת הסדרה, הדמויות והשתלשלות העלילה נגזרים ממגוון תקופות בהיסטוריה של אירופה. לדוגמה, השראה ליריבות בין משפחות סטארק ולאניסטר, שאובה ממלחמות השושנים (1455–1485), בין הבתים לנקסטר ויורק. ווסטרוז, על טירותיה, מבניה וטורנירי האבירים מבוססת על מערב אירופה בימי הביניים.

דמותה של סרסיי לאניסטר מבוססת על איזבלה, נסיכת צרפת (1295–1358). עם זאת, משלבת הסדרה מקורות השראה נוספים, כגון: חומת אדריאנוס, שזכתה בעלילת הסדרה לשם "החומה הגדולה", נפילתה של רומא, האגדה של אטלנטיס, סאגות איסלנדיות מתקופת הוויקינגים (אנשי איי הברזל), ופרשי המונגולים (הדות'ראקי) שזכו בסדרה לייצוג בדמותם של שבטי הדות'ראקים (החאלסר). אלמנטים נוספים שאובים מ"מלחמת מאה השנים" (1337–1453) והרנסאנס האיטלקי (1400–1500). רבים מאמינים כי הצלחתה של הסדרה נובעת מכישרונו של מרטין לשלב בין האלמנטים הללו לכדי עלילה אמינה ומשכנעת.

הפקה

D. B. Weiss and David Benioff
מפיקי הטלוויזיה דייוויד בניוף וד.ב. וייס יצרו את הסדרה, כתבו את רוב פרקיה, ואף ביימו את חלקם.

פיתוח

HBO התחילה לפתח את הסדרה עוד ב-2007, לאחר שרכשה את הזכויות לכך. לאחר רכישת זכויות היוצרים היא שכרה את שירותיהם של דייוויד בניוף וד.ב. וייס שהתחילו לעבוד על כל פרק ופרק בנפרד עם ייעוצו של סופר הסדרה ג'ורג' ר. ר. מרטין. העונה הראשונה תוכננה להקיף את הספר הראשון בסדרת הספרים.

George R.R. Martin at Archipelacon
הסופר ג'ורג' ר. ר. מרטין שיצר את סדרת הספרים "שיר של אש וקרח", הוא אחד מהמפיקים-בפועל של סדרת הטלוויזיה, שתרם כתיבה של פרק, לכל אחת מארבע עונותיה הראשונות

תקציב העונה הראשונה בסדרה מוערך בכ-50–60 מיליון דולר ומושווה לזה של הסדרה "רומא". סדרת הספרים ידועה בכך שהיא כוללת אלימות ברוטאלית, ומיניות בוטה, תכונות המאפיינות את מרבית הפקות רשת HBO.

אתרי צילום

צילומי העונה הראשונה שהחלו ב-26 ביולי 2010 התבצעו באולפן צילום בבלפסט שבצפון אירלנד. בצפון אירלנד היו גם צילומי חוץ. בין האתרים ניתן למנות את הרי מורן (ואיז דות'ראק), טירת וורד (וינטרפל), מאשיירמורנה (טירת שחור). בטירת דון בסקוטלנד נערכו צילומי הפרק הראשון. תחילה, חשבו המפיקים לצלם את הסדרה כולה בסקוטלנד, אולם בחרו בצפון אירלנד בשל שטח צילומים אפשרי גדול יותר[3]. עבור המקומות ה"דרומיים" יותר בווסטרוז, נערכו צילומים במלטה (כאשר בפרק הראשון נערכו צילומים גם במרוקו), ובמיוחד בעיר מדינה (מעלה מלך), מבצר מנואל (הספט של באלור) ומקומות נוספים באי.

בעונה השנייה, הועתקו אתרי הצילומים ממלטה לדוברובניק שבקרואטיה, שאפשרו צילומי עיר בסמוך לים (מעלה המלך). האי לוקרום, מנזר דומיניק הקדוש באי טרוגיר ומקומות נוספים שימשו אתרי צילומים עבור קארת'. באיסלנד (באזור קירקיופל) נערכו צילומים עבור האתרים שמצפון לחומה.

בעונה השלישית, נערכו צילומים שנית במרוקו, ובמיוחד באסואירה, מרקש (אסוס). בעונה השלישית, ההפקה החזיקה שלושה צוותי צילום (אשר נקראו "דרקון", "עורב" ו"זאב") אשר צילמו במקביל, 257 שחקנים ו-703 אנשי צוות הפקה.

בעונה הרביעית, נערכו הצילומים שוב בדוברובניק שבקרואטיה, באיסלנד ובצפון אירלנד. הצילומים החלו ב-8 ביולי 2013 והושלמו בנובמבר אותה שנה[4].

בעונה החמישית והשישית, נערכו הצילומים בספרד, קרואטיה, איסלנד ובצפון אירלנד. צילומי העונה החמישית החלו בקיץ 2014 והושלמו בחורף אותה שנה, כך גם לגבי העונה השישית, צילומיה החלו בקיץ 2015 והושלמו בסוף דצמבר 2015. האתר גסטלוגאצ'ה, בצפון ספרד, שימש כאתר צילום של "דרגונסטון" בעונה השביעית. את הטירה הוסיפו באופן דיגיטלי.

פסקול

פסקול הסדרה הולחן על ידי המלחין ראמין דג'אוודי ("ווסטוורלד", "מבוקש לחקירה", "נמלטים"), בשיתוף אמנית הכינור לינדסי סטירלינג. נעימת הפתיחה של הסדרה זכתה לקאברים רבים ואף לפרודיות רבות, בהן בישראל בעונה העשירית של התוכנית "ארץ נהדרת".

שידור הסדרה

עונה מספר הפרקים תאריך השידור הראשוניארצות הברית ממוצע צופים
(במיליונים)
הפרק הראשון הפרק האחרון
1
10
17 באפריל 2011 19 ביוני 2011
2.52
2
10
1 באפריל 2012 3 ביוני 2012
3.80
3
10
31 במרץ 2013‏ 9 ביוני 2013
4.97
4
10
6 באפריל 2014‏ 15 ביוני 2014
6.84
5
10
13 באפריל 2015 15 ביוני 2015
6.88
6
10
24 באפריל 2016 26 ביוני 2016
7.69
7
7
16 ביולי 2017 27 באוגוסט 2017
10.26
8
6
14 באפריל 2019 19 במאי 2019
11.99

צפייה פיראטית

בזמן שהועלו לשידור עונות חדשות של הסדרה, הם היו נגישים רק באמצעות רשת HBO ולא באמצעות שירותי וידאו מצד שלישי, ובמדינות רבות הסדרה כלל לא הייתה נגישה לשידור, לכן הדחייה בנגישות תרמה להתפתחות הפיראטיות סביב הסדרה והנגשתה להורדות פיראטיות. אתר שיתוף הקבצים TorrentFreak העריך כי הסדרה הייתה לסדרת הטלוויזיה הפופולרית ביותר בכמות ההורדות לשנת 2012, כשהפרק הראשון הורד באופן לא חוקי 4,280,000 פעמים, דרך שרתי BitTorrent במהלך 2012, בכמות המשתווה למספר הצופים בסדרה. הסדרה זכתה לפופולריות רבה בהורדות פיראטיות באוסטרליה שבה היה פער של כשישה חודשים בין השידור המקורי בארצות הברית לבין שידורו באוסטרליה, מה שהוביל את השגריר האמריקאי באוסטרליה, ג'ף בליץ', להוציא הצהרה פומבית המגנה את הפיראטיות האוסטרלית של הסדרה ב-2013. העותק הראשון של בכורת העונה השלישית היה במקביל לקובץ ששותף הכי הרבה בתולדות רשת שיתוף הקבצים BitTorrent, עם למעלה מ-160,000 שיתופים ועם למעלה ממיליון הורדות.

ב-2013 במאי הסדרה דייוויד פטרארקה ציין כי ההורדות הלא חוקיות לא פגעו ברווחי הסדרה, אך הבהיר כי הוא מתנגד להורדות הלא חוקיות של עבודות בעלות זכויות יוצרים. מנגד, רשת HBO הכריזה ב-2013 כי בכוונתה ליצור תוכן שיהיה נגיש יותר לעולם בהפרש של שבועות מהבכורה האמריקאית, זאת לרבות שירות דיגיטלי לצפייה ישירה מטעם HBO, שכרגע עודנו נגיש בתחומי ארצות הברית בלבד. במרץ 2015, הרשת השיקה את שירות HBO NOW המספק תוכן דיגיטלי מבית HBO[5].

באפריל 2015 הודלפו חמישה מפרקי הסדרה לאתרי ההורדות והצפייה הפיראטית עוד לפני שהעונה שודרה בטלוויזיה. ב-21 באפריל הודיעה חברת HBO על החרפת המאבק נגד ההורדות הפרטיות, המלווה בשליחת מכתבי אזהרה למורידים באופן לא חוקי במיוחד למשתמשי bittorrent. אך עם זאת, ההורדות הפיראטיות של הפרקים שהודלפו לא פגעו בחברה, שנהנתה מרייטינג של יותר מ-8 מיליון צופים בפרק הראשון של העונה החמישית.

במאי 2016 התרחשה הדלפה נוספת כאשר השלוחה הסקנדינבית של רשת HBO העלתה לאתר שלה את הפרק החמישי של העונה השישית 24 שעות לפני מועד השידור המקורי. מאוחר יותר הפרק הוסר אך היה זה מאוחר מדי לאחר שעותק הפרק כבר הופץ באתרי שיתוף קבצים.

באוגוסט 2017, הודלפו שוב פרקים מן הסדרה. הודלפו פרקים 4 ו-6 של העונה השביעית לפני מועד שידור הפרקים[6].

בעקבות ההדלפות הרבות, HBO הודיעו כי לעונה השמינית יצולמו סיומים שונים, כך שהצופים לא יוכלו לדעת מראש איך תסתיים הסדרה[7].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ העונה השלישית הייתה העיבוד הטלוויזיוני לחלק הראשון של הספר "סופת החרבות" בעוד העונה הרביעית מתמקדת בחלק השני שלו.
  2. ^ ניב שטנדל, ‏אין טוב בלי רע, באתר ‏mako‏‏, ‏4 בספטמבר 2017‏
  3. ^ כתבה מתוך עיתון הראלד סקוטלנד: מדוע מתאבלת סקוטלנד על הפסד של 160 מיליון
  4. ^ ,‘Game of Thrones’ season 4 filming wraps hypable.com(הקישור אינו פעיל, 25 באוגוסט 2017)
  5. ^ רשת HBO NOW
  6. ^ פרק של "משחקי הכס" דלף אחרי ששודר בטעות(הקישור אינו פעיל, 25 באוגוסט 2017)
  7. ^ חדד, חן (15 בספטמבר 2017). "סופים שונים יצולמו לעונה האחרונה של "משחקי הכס" כדי למנוע ספוילרים". הארץ. בדיקה אחרונה ב-16 בספטמבר 2017.
שיר של אש ושל קרח מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין
משחקי הכס עימות המלכים סופת החרבות משתה לעורבים ריקוד עם דרקונים רוחות החורף
(טרם יצא לאור)
חלום של אביב
(טרם יצא לאור)
דמויות
A Song of Ice and Fire arms of House Stark running direwolf white scroll.png בית סטארק נדקייטליןרובסאנסהאריהבראןג'ון שלג
A Song of Ice and Fire arms of House Lannister red scroll.png בית לאניסטר סרסייג'יימיטיריוןטייווין
A Song of Ice and Fire arms of House Baratheon yellow scroll English.png בית באראתיאון רוברטג'ופריטומןסטאניסרנלי
A Song of Ice and Fire arms of House Targaryen black scroll.png בית טארגאריין דאינריזוייסריז • אאימון
בתים אחרים A Song of Ice and Fire arms of House Greyjoy black scroll.png גרייג'וי (תיאון, יארה, יורון) • A Song of Ice and Fire arms of House Martell scroll.png מארטל (אוברין, אלריה חול) • A Song of Ice and Fire arms of House Tyrell green scroll.png טיירל (מרג'רי, לוראס, אולנה) • בולטון (רוז, רמזי) • A Song of Ice and Fire arms of House Mormont green scroll.png מורמונט (ז'ורה, ג'אור) • A Song of Ice and Fire arms of House Tully red scroll.png טאליA Song of Ice and Fire arms of House Arryn blue scroll.png אריןA Song of Ice and Fire arms of House Frey blue.jpg פריי
דמויות אחרות פיטר ביילישברוןגרגור קלגייןסנדור קלגייןחאל דרוגוגנדריטורמונד מארת-ענקגילימליסנדרהמיסאנדיידא'אריו נאהאריסדאבוס סיוורת'הדרור העליוןסאמוול טארליבריאן מטארת'ואריזייגריטדמויות משנה
ערכים נוספים מונחים ומושגים • סדרת הטלוויזיה משחקי הכס (עונות 12345678) • משחק הלוח משחקי הכס • וסטרוז • A Song of Ice and Fire arms of Night Watch.svg משמר הלילהדות'ראקיתההלכים הלבנים
Game of thrones

האם התכוונתם ל...

ג'ון בראדלי

ג'ון בראדלי-וסט (נולד ב-1 באפריל 1988) באנגלית: John Bradely-West) הוא שחקן אנגלי. מוכר בעיקר בשל תפקידו כסאם טארלי בסדרה משחקי הכס המבוססת על סדרת ספריו של הסופר ג'ורג' ר. ר. מרטין.

טקס פרסי גלובוס הזהב ה-73

טקס פרס גלובוס הזהב ה-73 (באנגלית: 73nd Golden Globe Awards) נערך ב-10 בינואר 2016, ובמסגרתו הוענק פרס גלובוס הזהב למיטב סרטי הקולנוע והטלוויזיה של השנה החולפת. הטקס נערך במלון בוורלי הילטון שבבוורלי הילס, קליפורניה, ארצות הברית, ושודר על ידי רשת הטלוויזיה האמריקאית NBC. מנחה הטקס היה ריקי ג'רווייס.

המועמדים לפרס הוכרזו כבר ב-10 בדצמבר 2015, על ידי אנג'לה באסט, אמריקה פררה, קלואי גרייס מורץ ודניס קווייד. הטקס הופק על ידי חברת ההפקות של דיק קלארק בשיתוף פעולה עם איגוד הכתבים הזרים בהוליווד. בטקס נכחו מיטב שחקני הקולנוע של ארצות הברית.

משחקי הכס

משחקי הכס (באנגלית: A Game of Thrones) הוא הספר הראשון בסדרת הפנטזיה האפית "שיר של אש ושל קרח" מאת הסופר האמריקאי ג'ורג' ר. ר. מרטין. הספר יצא לאור באוגוסט 1996. הספר מספר בעיקר את סיפורן של ארבע משפחות אצילים ביבשת ווסטרוז, בית סטארק, בית לאניסטר, בית באראתיאון ובית טארגאריין מנקודות המבט השונות של חברים שונים במשפחות. עלילת הספר מתארת את מאבקי הירושה על כס המלכות ביבשת ווסטרוז, ובמקביל את היווצרותם של שני איומים על-טבעיים במקומות מרוחקים גאוגרפית מווסטרוז. ביבשת המזרחית לראשונה זה 300 שנה מופיעים דרקונים, ובגבול הצפוני של היבשת מתחילים להגיע דיווחים על קיומם של יצורים אל-חיים שנקראים "האחרים".

הספר זכה בפרס לוקוס לשנת 1997 וכן היה מועמד לפרס נבולה ולפרס הפנטזיה העולמי. הנובלה "דם הדרקון" שמהווה אסופה של כל פרקיה של דאינריז טארגאריין מהספר זכתה בפרס הוגו לנובלה הטובה ביותר של 1997. בינואר 2011 הגיע הספר לראשונה לרשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס וביולי של אותה שנה הגיע למקום הראשון.הספר הוא הבסיס לסדרת הטלוויזיה המצליחה של רשת HBO תחת אותו השם. שמו של הספר נגזר מציטוט של סרסיי לאניסטר, לפיו "כשאתה משחק במשחקי הכס אתה מנצח או מת. אין מצב ביניים".

משחקי הכס (סדרת טלוויזיה) - פרקים

זו רשימה של פרקים של סדרת הטלוויזיה "משחקי הכס".

משחקי הכס - עונה 1

העונה הראשונה של משחקי הכס שודרה במקור בין ה-17 באפריל 2011 ל-19 ביוני 2011. העונה כללה עשרה פרקים, כל אחד באורך של כ-55 דקות.

משחקי הכס - עונה 2

העונה השנייה של משחקי הכס שודרה במקור בין ה-1 באפריל 2012 ל-3 ביוני 2012. העונה כללה עשרה פרקים, כל אחד באורך של 50-60 דקות.

משחקי הכס - עונה 3

העונה השלישית של משחקי הכס שודרה במקור בין ה-31 במרץ 2013 ל-9 ביוני 2013. העונה כללה עשרה פרקים, כל אחד באורך של 50-60 דקות.

משחקי הכס - עונה 4

העונה הרביעית של משחקי הכס שודרה במקור בין ה-6 באפריל 2014 ל-15 ביוני 2014. העונה כללה עשרה פרקים, כל אחד באורך של 50-60 דקות.

משחקי הכס - עונה 5

העונה החמישית של משחקי הכס שודרה במקור בין ה-12 באפריל 2015 ל-14 ביוני 2015. העונה כללה עשרה פרקים, כל אחד באורך של 50-60 דקות.

משחקי הכס - עונה 6

העונה השישית של משחקי הכס שודרה במקור בין ה-24 באפריל 2016 ל-26 ביוני 2016. העונה כללה עשרה פרקים, כל אחד באורך של 50-60 דקות.

משחקי הכס - עונה 7

העונה השביעית של משחקי הכס שודרה במקור בין ה-16 ביולי 2017 ל-27 באוגוסט 2017. בניגוד לכל העונות הקודמות בסדרה, שכללו עשרה פרקים כל אחת, עונה זו כללה שבעה פרקים בלבד.

משחקי הכס - עונה 8

העונה השמינית והאחרונה של משחקי הכס שודרה במקור בין ה-14 באפריל 2019 ל-19 במאי 2019. עונה זו כללה שישה פרקים בלבד.

חלקה הראשון של העונה נוגע למלחמה בצבא המתים והתאספות צבאות החיים בווינטרפל להכנה לקרב, חלקה השני של העונה נוגע לקרב האחרון על כס הברזל והנהגת הממלכות לאחר סיום המלחמה.

העונה קיבלה ביקורות מעורבות, בעוד המשחק, הבימוי, האפקטים והמוזיקה זכו לשבחים, עלילת העונה קיבלה ביקורות רבה על חוסר אמינות והחלטות שרירותיות של מפיקי הסדרה שלא עמדו עם קו העלילה הרציף של הסדרה.

משמר הלילה (שיר של אש ושל קרח)

משמר הלילה הוא מסדר צבאי בסדרת ספרי הפנטזיה האפית "שיר של אש ושל קרח" מאת הסופר ג'ורג' ר. ר. מרטין ובסדרת הטלוויזיה המצליחה "משחקי הכס" המבוססת על הספרים. משמר הלילה הוא מסדר צבאי עתיק יומין השומר על החומה ומגן על וסטרוז מפני השבטים הפראיים ו"האחרים". חברי המשמר ידועים בכינויים "השחורים" ו"העורבים".

משתה לעורבים

משתה לעורבים (באנגלית: A Feast for Crows) הוא הספר הרביעי בסדרת שיר של אש ושל קרח של ג'ורג' ר. ר. מרטין. הוא יצא לאור באוקטובר 2005.

מרטין הודיע במאי 2005 שבגלל גודלה החריג של המסה הספרותית שכתב, הוא החליט תוך התייעצות עם עורכיו, לפצל את הנרטיב של הספר הרביעי לשני חלקים נפרדים, שיתפרסמו כשני ספרים עצמאיים. אותם ספרים יהיו ספרים משלימים שהתרחשותם היא בציר זמן אחיד ומקביל, כך שהספר החמישי מתרחש בחלקו במקביל לספר הרביעי, ובחלקו האחר ממשיך את הספר הרביעי. זאת במקום לחלק אותו לפי ציר זמן כרונולוגי לשני ספרים עוקבים. מרטין בחר ששני הספרים הרביעי והחמישי יקרו במקביל, כשלכל ספר יהיה צוות דמויות כמעט שונה לחלוטין. חלוקת הדמויות התבצעה באופן גאוגרפי, בהתאם למיקום הממלכות בווסטרוז.

משתה לעורבים היה הראשון מסדרת ספרי "שיר של אש ושל קרח" שעם צאתו לאור הגיע למקום הראשון ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס. הישג שהצליחו להגיע אליו רק שני סופרי פנטזיה לפני מרטין, רוברט ג'ורדן

וניל גיימן. בשנת 2006 הספר הועמד לפרס הוגו, פרס לוקוס ולפרס אגודת הפנטזיה הבריטית. הספר חולק לשני חלקים: "בשוך הסערה", שמכיל 432 עמודים ו"עפר וכתר" שמכיל גם הוא 432 עמודים.

עימות המלכים

עימות המלכים (בשפת המקור: A Clash of Kings) הוא הספר השני בסדרה שיר של אש ושל קרח מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין. הספר יצא לאור בנובמבר 1998 בבריטניה, ובתחילת 1999 בארצות הברית. הספר מהווה המשך ישיר לעלילה שהסתיימה בספר הקודם משחקי הכס. הספר חולק לשני חלקים: חלק ראשון "מלך הזאבים", אשר מכיל 464 עמודים, וחלק שני "מלכת הדרקונים", אשר מכיל 431 עמודים.

פרס האמי לבידור בפריים טיים

פרס אמי לבידור בפריים טיים (באנגלית: Primetime Emmy Award) הוא תואר כבוד שהוענק על ידי "האקדמיה לטלוויזיה, אומנויות ומדעים" (ATAS) לשם הכרה במצוינות בתוכניות טלוויזיה בשעות פריים טיים בארצות הברית. הפרס הראשון ניתן בשנת 1949, ובמקור נקרא פשוט "פרס אמי", עד שטקס פרסי האמי לבידור בשעות היום התקיים לראשונה בשנות ה-70 והמילה "פריים-טיים" נוספה על מנת להבחין בין השתיים.

טקסי פרסי האמי לבידור בפריים טיים נערכים למטרת הכרה במצוינות תוכניות טלוויזיה בשעות פריים-טיים בארצות הברית. הטקסים מתקיימים בדרך כלל באמצע חודש ספטמבר, ביום ראשון לפני ההתחלה הרשמית של עונת הטלוויזיה בסתיו, ונכון לעכשיו משודרים ברוטציה בין הרשתות ABC ,NBC ,CBS ו-Fox. (בגלל הכיסוי של NBC של "כדורגל ביום ראשון בלילה" (שידור שבועי של ליגת הפוטבול הלאומית והמקצוענית של ארצות הברית) שמתחיל בספטמבר, כאשר הגיע תורה של NBC ברוטציה בשנים 2006, 2010 ו-2014, הועברו פרסי הפריים טיים לסוף חודש אוגוסט רק בשנים האלו).

פרס אמי נחשב לשווה ערך טלוויזיוני לפרס האוסקר (לקולנוע), פרס הטוני (לתיאטרון), ופרס הגראמי (למוזיקה). הפרסים מחולקים לשלוש קטגוריות: פרסי האמי בפריים טיים לביצועי טלוויזיה, פרסי האמי בפריים טיים לאמנויות יצירתיות, ופרסי האמי בפריים טיים להנדסה.

רוחות החורף

רוחות החורף (בשפת מקור: The Winds of Winter) הוא הספר השישי המתוכנן בסדרת הפנטזיה האפית "שיר של אש ושל קרח" מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין.

הספר הקודם בסדרה, "ריקוד עם דרקונים", לא הצליח להשלים את כל מהלכי העלילה שמרטין תכנן עבורו כשהתחיל לעבוד עליו, לכן הספר הסתיים ללא קרב אחד גדול שמרטין קיווה להכניס אליו, וכמה דמויות ראשיות סיימו את הספר מבלי שהקוראים ידעו מה עלה בגורלן.

בספרו המתוכנן, הצהיר מרטין כי בכוונתו לפתור את הסוגיות האלו יחסית בתחילת הספר ולהציג את שני הקרבות הגדולים אליהם הוא כיוון: קרב הקרח והקרב במירין-במפרץ העבדים.

מרטין אף הצהיר שבשני הספרים האחרונים בסדרה הוא מתכנן לקחת את הקוראים רחוק יותר מאי פעם לצפון, וש"האחרים" יופיעו בספר.החל מ-2011, זמן צאת הספר הקודם בסדרה, פרסם מרטין כ-11 פרקים בודדים של דמויות שונות מהספר העתידי, באתר האישי שלו, בכנסי קומיקון, באפליקצית משחקי הכס, ובהוצאות מאוחרות של הספר החמישי מ-2013. באמצעות פרסומים אלו בשילוב מידע שסיפק מרטין בראיונות, ניתן לשער אילו דמויות יופיעו בוודאות בספר השישי.

ריקוד עם דרקונים

ריקוד עם דרקונים (בשפת מקור: A Dance with Dragons) הוא הספר החמישי בסדרת שיר של אש ושל קרח מאת הסופר ג'ורג' ר. ר. מרטין. הספר יצא לאור ב-2011. המאורעות בריקוד עם דרקונים חופפים למאורעות בספר הקודם - משתה לעורבים, ובשלב מסוים ממשיכים אותם. זאת בשל החלטתו של הסופר לפצל את הטיוטה לספר הרביעי, לשני כרכים עם דמויות שונות שמתרחשים במקביל. השם "ריקוד עם דרקונים" היה אמור להינתן לספר השני בטרילוגיה המקורית שמרטין תיכנן, בזמן שעבד עוד על הספר הראשון. בחלק מהמהדורות הראשונות של הספר הראשון, משחקי הכס, ניתן למצוא את השם "ריקוד עם דרקונים" כספר השני שעתיד לצאת. הספר היה השני בסדרה שהגיע לראש רשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס עם צאתו לאור. כמו קודמיו, הספר חולק לשני חלקים: "חלומות ואבק", שמכיל 607 עמודים ו"לאחר המשתה", שמכיל 568 עמודים.

שם הדמות שם השחקן/ית עונות
1 2 3 4 5 6 7 8
אדארד סטארק ("נד") שון בין ראשי חוזר אורח
רוברט באראתיאון מארק אדי ראשי
ג'יימי לאניסטר ניקולאי קוסטר-ולדאו ראשי
קייטלין סטארק מישל פיירלי ראשי
סרסיי לאניסטר לנה הידי ראשי
דאינריז טארגאריין אמיליה קלארק ראשי
ז'ורה מורמונט (ז'ורה האנדאלי) איאן גלן ראשי
וייסריז טארגאריין הארי לויד ראשי
ג'ון שלג קיט הרינגטון ראשי
סאנסה סטארק סופי טרנר ראשי
אריה סטארק מייזי ויליאמס ראשי
רוב סטארק ריצ'רד מאדן ראשי
תיאון גרייג'וי אלפי אלן ראשי
בראן סטארק אייזיק המפסטד-רייט ראשי ראשי
ג'ופרי באראת'און ג'ק גליסון ראשי
סנדור "כלב הצייד" קלגאן רורי מק'קאן ראשי ראשי
טיריון לאניסטר פיטר דינקלג' ראשי
חאל דרוגו ג'ייסון מומואה גם בכיכוב
פיטר "אצבעון" בייליש איידן גילן ראשי
סר דאבוס סייוורת' ליאם קנינגהם ראשי
סאמוול "סאם" טארלי ג'ון בראדלי חוזר ראשי
סטאניס באראתיאון סטיבן דיליין ראשי
מליסנדרה קאריס ואן האוטן ראשי
ג'אור מורמונט ג'יימס קוזמו חוזר ראשי
ברון ג'רום פלין חוזר ראשי
ואריז קונלת' היל חוזר ראשי
שאי סיבל קקילי חוזר ראשי
מרג'רי טיירל נטלי דורמר ראשי
טייווין לאניסטר צ'ארלס דאנס חוזר ראשי
תאליסה מאיגר אונה צ'פלין חוזר ראשי
ייגריט רוז לזלי חוזר ראשי
גנדרי ג'ו דמפסי חוזר ראשי ראשי
טורמנד ג'יינטסביין כריסטופר היוויו חוזר ראשי
בריאן מִטארת' גוונדלין כריסטי חוזר ראשי
ראמזי בולטון איוואן רהון חוזר ראשי
גילי האנה מורי חוזר ראשי
דא'אריו נאהאריס אד סקרין - עונה 3
מיכיל האוסמן - עונה 4–6
חוזר ראשי
מיסאנדיי נטלי עמנואל חוזר ראשי
אילאריה סאנד אינדירה וארמה חוזר ראשי
טומן באראת'יאון קאלום ווארי (עונות 1–2), דין צ'ארלס צ'פמן (עונה 4-6) חוזר חוזר ראשי
ג'אקן האגאר תומאס ולאשיהה אורח חוזר ראשי
רוס בולטון מייקל מק'אלהטון חוזר ראשי
הדרור העליון ג'ונתן פרייס חוזר ראשי
תולע אפור ג'ייקוב אנדרסון חוזר ראשי
פרס אמי לסדרת הדרמה הטובה ביותר
1951‏-1960 פרס פוליצר תיאטרון (1951) • וסטינגהאוס אולפן 1 (1952) • מונטגומרי רוברט מציג (1953) • שעת הפלדה של ארצות הברית (1954) • שעת הפלדה של ארצות הברית (1955) • גאנסמוק (1958) • תיאטרון אלכוה (1959) • תיאטרון 90 (1960)
1961‏-1980 מקבת' (1961) • המגינים (1962) • המגינים (1963) • המגינים (1964) • הנמלט (1966) • משימה בלתי אפשרית (1967) • משימה בלתי אפשרית (1968) • NET תיאטרון ‏ (1969) • ד"ר מרכוס וולבי (1970) • האמיצים: הסנטור (1971) • אליזבת' R ‏ (1972) • משפחת וולטון (1973) • על אדונים ומשרתים (1974) • על אדונים ומשרתים (1975) • המתנקש (1976) • על אדונים ומשרתים (1977) • תיקי רוקפורד (1978) • לו גרנט (1979) • לו גרנט (1980)
1981‏-2000 בלוז לכחולי המדים (1981) • בלוז לכחולי המדים (1982) • בלוז לכחולי המדים (1983) • בלוז לכחולי המדים (1984) • קגני ולייסי (1985) • קגני ולייסי (1986) • פרקליטי אל איי (1987) • שלושים ומשהו (1988) • פרקליטי אל איי (1989) • פרקליטי אל איי (1990) • פרקליטי אל איי (1991) • חשיפה לצפון (1992) • סודות העיר (1993) • סודות העיר (1994) • NYPD Blue ‏ (1995) • ER ‏ (1996) • חוק וסדר (1997) • הפרקליטים (1998) • הפרקליטים (1999) • הבית הלבן (2000)
2001-היום הבית הלבן (2001) • הבית הלבן (2002) • הבית הלבן (2003) • הסופרנוס (2004) • אבודים (2005) 24 (2006) • הסופרנוס (2007) • מד מן (2008) • מד מן (2009) • מד מן (2010) • מד מן (2011) • הומלנד (2012) • שובר שורות (2013) • שובר שורות (2014) • משחקי הכס (2015) • משחקי הכס (2016) • סיפורה של שפחה (2017) • משחקי הכס (2018) • משחקי הכס (2019)
סדרות טלוויזיה מקוריות של HBO
סדרות דרמה באורך שעה אוז (1997–2003)הסופרנוס (1999–2007)עמוק באדמה (2001–2005)הסמויה (2002–2008) • קרניבל (2003–2005)דדווד (2004–2006)רומא (2005–2007) • אהבה גדולה (2006–2011) • תגיד לי שאתה אוהב אותי (2007) • ג'ון מסינסינטי (2007)דם אמיתי (2008–2014) • טרמיי (2010 ואילך)אימפריית הפשע (2010–2014) • משחקי הכס (2011 ואילך) • לאק (2011–2012)בלש אמיתי (2014 ואילך)וסטוורלד (2016 ואילך) HBO logo
סדרות קומדיה ודרמות קומיות המופע של לארי סנדרס (1992–1998)סקס והעיר הגדולה (1998–2004)תרגיע (2000 ואילך)זמן אמיתי עם ביל מאהר (2003 ואילך)הפמליה (2004–2011)טיסת הקונקורד (2007–2009)מצויד (2009–2011) • מוארת (2011–2013)בנות (2012 ואילך) •‏ Looking(2014–2015)‏ עמק הסיליקון (2014 ואילך) ‏• השבוע שעבר עם ג'ון אוליבר (2014 ואילך) ‏• בארי (2018 ואילך)
מיני-סדרות מכדור הארץ לירח (1998)אחים לנשק (2001) • מלאכים באמריקה (2003) • ג'ון אדמס (2008)דור מזוין (2008)הפסיפיק (2010) • מילדרד פירס (2011)
דרמות יומיות בטיפול (2008–2010)

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.