משה בן-שאול

משה בן-שאול (16 באוקטובר 19306 בדצמבר 2007) היה משורר עברי, צייר, עיתונאי, סופר, עורך ומתרגם ישראלי, עורך מאזנים.

משה בן-שאול
משה בן-שאול תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן. נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
משה בן-שאול העולם הזה 1212 14 12 60
משה בן-שאול ב-1960

ביוגרפיה

בן-שאול גדל והתחנך בירושלים, דור שביעי בארץ. לאחר שסיים את בית הספר "תחכמוני", יצא ללימודי התיכון שלו לכפר הנוער בן-שמן. בעת מלחמת העצמאות השתתף בלחימה ובהגנה על בן-שמן, התגייס לשורות הפלמ"ח, ירד לקרבות השחרור של הנגב ונפצע בקרב. בשנת 1949, עם תום הקרבות, עלה עם חבריו לקיבוץ גבים שבנגב המערבי.

בשנת 1952 יצא בן-שאול לתל אביב, והחל לעסוק בעבודות עריכה. תחילה ערך את ירחון הנוער "ניבים", ואחר כך היה בין עורכי "דבר לילדים", שבועון ספרותי בשם "מבואות", והירחון הצבאי "במחנה נח"ל". בשנת 1954 היה בין פרחי המשוררים שייסדו את חבורת לקראת, שעם חבריה נמנו גם נתן זך, משה דור, בנימין הרשב, אריה סיון וגבריאל מוקד.

בשנת 1956 יצא לשטרסבורג שבצרפת ולמד שם ציור תפאורות, איור ותולדות התיאטרון. עם שובו ארצה, בשנת 1958, הצטרף למערכת עיתון "מעריב", וכיהן שם כסגן עורך, כעורך מדור "ערב ערב", ועורך "מעריב לנוער". בשנת 1981 התמנה לעורך המוסף הספרותי של העיתון. בשנות עבודתו ב"מעריב" כתב משה בן-שאול רשימות רבות, מאמרים, תגובות וטורים. בנוסף, היה יועץ לענייני תרבות בשגרירות ישראל בצרפת.

בשנת 1981 היה כתב את סדרת הטלוויזיה ארץ מולדת, יחד עם מוטי בהרב וחני נעמן.

יצירתו

Tiberias 2014 July 12
פסל בשם "מושב בזלת" של ג'ון פט מאיירס במוזיאון הפתוח טבריה. היצירה מבוססת על הקטע: "אבני הבזלת של בתי העיר ... היו שחורות כראוי. כי גשם אתמול שטף מהן את האבק. דומה היה כי כל העולם מזמר ומתרונן ..." מתוך סוד המילים הבודדות של משה בן-שאול

בן-שאול היה אמן רב-תחומי, שיצר והשתתף ביצירה בתחומי אמנות שונים: הוא אייר ספרים וצייר תפאורות, עיצב במות וכתב מאמרי ביקורת על אמנות. הוא פרסם 13 ספרי שירה וכתב גם ספרי ילדים ונוער. בנוסף תרגם מצרפתית עשרות ספרים של גדולי השירה הצרפתית, בהם שירים של גיום אפולינר ומונולוגים של ז'אן קוקטו. בן-שאול גם תרגם מעברית לצרפתית, ובין השאר תרגם משיריה של המשוררת אנדה עמיר-פינקרפלד.

Memorial plaque to Moshe Ben Shaul
לוחית זיכרון בכניסה לביתו של משה בן-שאול

כמה משיריו של בן-שאול הולחנו וזכו לחשיפה גדולה, ביניהם "מנגן ושר" בביצוע אבנר גדסי, "מהן המילים" ו"אתמול חלפו הציפורים" בביצוע שלמה ארצי.

בשנים 19972000 ערך, יחד עם המשורר שגיא מעין, את כתב העת רביעייה חד-פעמית, שהוקדש לשירה עברית עכשווית, לפרוזה ולאמנויות. שני העורכים הפיקו בתקופה זו סדרה של ערבי ספרות שהתקיימו במועדון צוותא בתל אביב, בהם השתתפו משוררים, סופרים, שחקני תיאטרון ומוזיקאים. החל מסוף שנת 2003 שימש משה בן-שאול כעורך כתב-העת מאזניים היוצא מטעם אגודת הסופרים העבריים בארץ ישראל. במסגרת תפקידו פתח את כתב העת לכותבים צעירים ועמד מאחורי סדרה של ערבי שירה צעירה בבית הסופר, בהפקת המשורר הצעיר יחזקאל נפשי. המשורר רפי וייכרט ציין שכעורך "הוא היה קשוב לאנשים צעירים והיה שמח על כל גילוי של קול חדש. זה נדיר כיוון שהדור המבוגר בדרך כלל מבוצר בעמדותיו ולא מתעניין במה שאחריו."

בן שאול זכה בפרס ראש הממשלה, בפרס אקו"ם, בפרס למדן, בפרס יציב, בפרס ברנשטיין, ובפרס זאב לספרות ילדים, על מפעל חיים.

משה בן-שאול נפטר ב-6 בדצמבר 2007 ממחלת הסרטן. הותיר אחריו אשה, אילנה, ושני בנים.

עיריית תל אביב קבעה לוחית זיכרון בכניסה לביתו ברחוב סוקולוב 17 בתל אביב.

ספריו

 • מגדל שמש, לקראת, 1954.
 • מפרשי מלח, שירים, רישומים ניסן אנגל, תל אביב, אל"ף, 1960.
 • שועל בערפל, עקד, תל אביב, 1970.
 • סוד המילים הבודדות, מסדה, 1970.
 • רודפים אחריך, יונתן, מסדה, 1972.
 • הקסם התענוגות והמוות, מבחר שירים 1954-1974, עקד, 1975.
 • לפעמים אני, שירים, מסדה, 1978.
 • קבר החלוץ, שירים, תל אביב, 1981.
 • כאן תחנה, שירים, זמורה ביתן, 1989.
 • אדם פולו, שירים, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1995.
 • עוד, שירים, הקיבוץ המאוחד, ריתמוס, 1999.
 • כל לבדי, מבחר שירים 1954-2003, קשב לשירה, 2003.
 • ארץ קטנה בדרום העיר, הוצאת כרמל, 2006.
 • מכאן, לא מכאן, קשב לשירה, תל אביב, 2007.
 • "שובל ברנשטיין קריית חיים חיפה" [קשב לשירה], 2009
 • ארץ קטנה בדרום העיר, (2006).
 • ילדי הבית המוזר או מי הוא רפאל אלבנז מסדה 1975

מחזה

לקריאה נוספת: ביקורת על יצירתו

 • אם יש דבר קשה בעולם - הרי זה להתחיל סיפור, על שלושה נושאים בסיפורי משה בן-שאול, מאת מנחם רגב, נדפס ב"עיונים בספרות ילדים", 14, תשס"ד 2004.
 • מאכזוטי אל הארצישראלי, מסה קצרה על שירת משה בן-שאול, מאת אלון אלטרס, נדפס ב"עכשיו", 48, תשמ"ג 1983.
 • החיים ציפור חולה, משה בן-שאול, "קבר החלוץ", מאת יערה בן-דוד, נדפס ב"אהבה ממבט שני", תשנ"ז 1997.
 • "קטלוגים פרטיים" מאת משה בן שאול, מאת לאה שניר, נדפס ב"שדמות", במה לתנועה הקיבוצית, ק, תשמ"ז 1987.
 • סוריאליזם מתון ומבוקר, על שירי משה בן-שאול, מאת שרגא אבנרי, נדפס ב"מאזנים", מג, תשל"ו 1976.

לקריאה נוספת : מאמר לזכרו

קישורים חיצוניים

אבנר גדסי

אבנר גדסי (נולד ב-24 במאי 1952) הוא זמר ומלחין ישראלי.

אגודת הציירים והפסלים

אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל הוקמה בשנת 1934 והיא איגדה ציירים ופסלים רבים שפעלו בארץ ישראל. עם הקמת המדינה שונה שמה ל"אגודת הציירים והפסלים בישראל". בשנת 2002 שונה שמה ל"אגודת הציירים והפסלים (ת"א)" ובנוסף לה הוקמו שלוש אגודות עצמאיות של ציירים ופסלים, בירושלים, בחיפה ובבאר שבע.

אלוף

אלוף היא דרגת קצונה צבאית בכירה, השנייה בחשיבותה בסדר ההיררכי בצבא ההגנה לישראל. דרגה זו מקבילה לדרגת מייג'ור גנרל ("גנרל שני כוכבים") הנהוגה ברוב צבאות העולם. כמו כן, המונח "אלוף" משמש בכל חמש דרגות הקצונה הבכירות בצה"ל (בדומה לשימוש במונח "גנרל") – דרגת סגן־אלוף (סא"ל), אלוף־משנה (אל"ם), תת־אלוף (תא"ל), אלוף ורב־אלוף (רא"ל).

בועז מעודה

בועז מעודה (נולד ב-23 באפריל 1987) הוא זמר ישראלי. זוכה העונה החמישית של ריאליטי השירה "כוכב נולד". ייצג את ישראל באירוויזיון 2008.

דוד פלומבו

דוד פָּלוֹמְבּוֹ (1920 – 13 באוגוסט 1966) היה פסל וצייר ישראלי.

דרכים

דרכים הוא אלבום אולפן של המוזיקאי והזמר שלמה ארצי.

החל מאלבומו הקודם, גבר הולך לאיבוד, עבר ארצי משירי ארץ ישראל היפה ושירי משוררים ליריים לסגנון של פופ ורוק רך עם שירים אישיים ואסוציאטיביים שאת רובם כתב והלחין בעצמו. מגמה זו הגיעה לבשלות באלבום "דרכים" שכלל כמה מהשירים הידועים ביותר של ארצי, בהם "אף פעם לא תדעי", "אחרי הכל את שיר" ו"צוותא". באלבום בלטו גם השירים "פתאום כשלא באת" בדואט עם גרי אקשטיין, "שינויי מזג האוויר", "אתמול חלפו הציפורים" שכתב משה בן שאול ו"שיר חייל" ("אני שומע שוב..."), שהלחין ארצי על פי מכתב ששלח סרן נמרוד גאון לחברתו לפני שנהרג במלחמת יום הכיפורים.

אמנם "גבר הולך לאיבוד" סימן את המפנה בסגנונו של ארצי, אך דווקא היה זה "דרכים" שחשף את ארצי לקהל רחב יותר, והרחיב את קהל מאזיניו. הצלחת "דרכים" הביאה גם לחשיפה גדולה יותר של "גבר הולך לאיבוד", והגדילה את הצלחת האלבום.

ברשימת היצירות החשובות בכל אחד מששת העשורים הראשונים של המדינה, שהתפרסמה במוסף ידיעות אחרונות "7 לילות" בערב יום העצמאות ה-60 למדינת ישראל (11 באפריל 2008), נבחר "דרכים" לאחד מחמשת האלבומים העבריים החשובים ביותר שיצאו לאור בשנות ה-70.

הנרי שלזניאק

הנרי שלזניאק (8 בספטמבר 1938, מדינת ניו יורק, ארצות הברית – 5 בנובמבר 1980, תל אביב) היה אמן, צייר, צלם ויוצר סרטים ישראלי.

יובל גלעד

יובל גלעד (נולד ב-1971) הוא משורר, מבקר ועורך ספרותי.

יזהר כהן

יזהר כהן (נולד ב-13 במרץ 1951) הוא זמר ומלחין ישראלי, הישראלי הראשון שזכה בתחרות הזמר של האירוויזיון (1978).

יחיאל מר

יחיאל מַר (מוֹהַר) (9 במאי 1921 – 23 בפברואר 1969) היה משורר ופזמונאי ישראלי. את שני סוגי השירה שכתב פרסם תחת שני שמות: על שירתו הלירית חתם בשם "יחיאל מר", ועל פזמוניו – "יחיאל מוהר" (ולעיתים: "אברהם חן").

לוי יצחק הירושלמי

לוי יצחק הירושלמי, 29 בינואר 1927 - 26 באפריל 2007) היה עיתונאי ישראלי, יושב-ראש האיגוד הארצי של עיתונאי ישראל.

מאזנים (כתב עת)

מֹאזְנַיִם הוא כתב עת ספרותי של אגודת הסופרים העברים במדינת ישראל.

מנחם תלמי

מנחם תַּלְמִי (19 בספטמבר 1926 – 28 במרץ 2018) היה סופר עברי, עיתונאי ועורך ישראלי.

משה דור

משה דור (קליבנוב) (9 בדצמבר 1932 - 5 ביוני 2016) היה משורר, עיתונאי, עורך ומתרגם עברי ישראלי.

קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות תל אביב

קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות תל אביב היא עמותה המאגדת מספר קרנות שמספקות תמיכה בתחומי האמנויות ובאמנים. פעולות הקרן ממומנות מהון היסוד שלה וכן מהקצבות של עיריית תל אביב-יפו, משרד התרבות והספורט ומפעל הפיס. הקרן נקראת על שם יהושע רבינוביץ, ראש עיריית תל אביב-יפו שהיה יוזם הקמתה.

קשב לשירה

קשב לשירה היא הוצאת ספרים ישראלית המיועדת להוצאת ספרי שירה וספרים על שירה ועל משוררים.

רות שלוס

רות שְׁלוֹס (גרמנית: Ruth Schloss;‏ 22 בנובמבר 1922 – 7 ביולי 2013) הייתה ציירת ומאיירת ישראלית. שלוס לרוב ציירה סצנות ודמויות שלא זכו להתייחסות רבה כגון מעברות, ערבים, ילדים ונשים בגובה העיניים מנקודת מבט שוויונית וסוציאליסטית באמצעות סגנון ציור ורישום ריאליסטיים.

תיאטרון חיפה

התיאטרון העירוני חיפה (או תיאטרון חיפה כפי שהוא נקרא החל מראשית שנות ה-2000) הוא התיאטרון העירוני של העיר חיפה, והתיאטרון העירוני הראשון בישראל.

תל ארזה

תל ארזה היא שכונה חרדית במרכז ירושלים. חלקה המערבי של השכונה נקרא באופן רשמי גבעת קומונה.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.