מרי טוד לינקולן

מרי אן טוד לינקולןאנגלית: Mary Ann Todd Lincoln, נהגה: מרי אן טוד לִינְקֵן‏; 13 בדצמבר 181816 ביולי 1882) הייתה הגברת הראשונה של ארצות הברית בעת כהונתו של בעלה אברהם לינקולן כנשיא ארצות הברית בין השנים 18611865.

MaryToddLincoln.jpeg
מרי טוד לינקולן
Mt lincoln
מרי טוד לינקולן

טוד נולדה בלקסינגטון שבקנטקי לרוברט סמית' טוד (Robert Smith Tod) ואליזבת פארקר (Elizabeth Parker). בהיותה בת עשרים עברה להתגורר עם אחותה אליזבת במדינת אילינוי. אליזבת הכירה לה את עורך הדין הצעיר אברהם לינקולן והם נישאו ב-4 בנובמבר 1842.

לזוג לינקולן נולדו ארבעה ילדים:

  1. רוברט טוד לינקולן: נולד בספרינגפילד שבאילינוי ב-1 באוגוסט 1843 – נפטר במנצ'סטר שבוורמונט ב-26 ביולי 1926.
  2. אדוארד (אדי) בייקר לינקולן: נולד בספרינגפילד ב-10 במרץ 1846 – נפטר בספרינגפילד ב-1 בפברואר 1850.
  3. ויליאם (וילי) וולאס לינקולן: נולד בספרינגפילד ב-21 בדצמבר 1850 – נפטר בוושינגטון הבירה ב-20 בפברואר 1862.
  4. תומאס (תד) לינקולן: נולד בספרינגפילד ב-4 באפריל 1853 – נפטר בשיקגו שבאילינוי ב-16 ביולי 1871.

מרי טוד סבלה מדיכאונות במשך כל חייה, שהחלו לאחר מות שני ילדיה הצעירים, ונמשכו לסירוגין. יחסיה עם בעלה סבלו עליות ומורדות.

מרי טוד הייתה בעלת השכלה רחבה והתעניינה בפוליטיקה. היא הייתה ידועה בעקשנותה מחד וברגשנותה מאידך, ועל כן הייתה בעלת התנהגות לא רציונלית לעיתים, והייתה מאוד לא פופולרית בקרב החברה הגבוהה בוושינגטון.

עיתוני התקופה לעגו למרי טוד בשל שיפוץ שערכה בבית הלבן (שלא שופץ מאז 1813) וטענו שהיא מבזבזת את כספי הציבור בעת מלחמה. במהלך מלחמת האזרחים אף פורסמו שמועות שהיא מרגלת מטעם הקונפדרציה (מאחר שחלק מקרוביה שירתו בצבא הקונפדרציה). אגדה אורבנית מספרת שכאשר לינקולן שמע את השמועות הופיע בפני הוועדה לבדיקת ההתנהגות בעת מלחמה במפתיע והעיד לנאמנותה של אשתו.

לאחר רצח בעלה באפריל 1865 נכנסה מרי טוד לדיכאון כרוני. עוד קודם לכן הייתה שרויה במצב רוח דיכאוני בשל מות ילדיה.

מרי לינקולן הפכה היורשת של רכושו של לינקולן, ובנה רוברט התנגד לבזבזנותה, ועל מנת שלא תמשיך בניהול הירושה אישפז אותה בבית חולים לחולי נפש בבאטוויה שבאילינוי בשנת 1875, אולם היא שוחררה שלושה חודשים מאוחר יותר. הוא גם אסף ושרף את כל מכתביה.

מרי טוד לא סלחה לבנה על אשפוזה וסירבה לדבר איתו כל שארית חייה. היא נפטרה בבית אחותה אליזבת שבספרינגפילד, ב-16 ביולי 1882, בגיל 63. היא נקברה בקרבת בעלה באנדרטת קבר לינקולן שבעיר.

מרי טוד לינקולן
Mary Lincoln
Mary Todd Lincoln2crop
מדינה ארצות הברית  ארצות הברית
מקום קבורה קבר לינקולן
ידועה בשל הגברת הראשונה של ארצות הברית
בן זוג אברהם לינקולן

קישורים חיצוניים

13 בדצמבר

13 בדצמבר הוא היום ה-347 בשנה (348 בשנה מעוברת), בשבוע ה-50 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 18 ימים.

1818

שנת 1818 היא השנה ה-18 במאה ה-19. זוהי שנה רגילה, שאורכה 365 ימים. 1 בינואר 1818 לפי הלוח הגרגוריאני מקדים את 1 בינואר לפי הלוח היוליאני ב-12 ימים. כל התאריכים שלהלן הם לפי הלוח הגרגוריאני.

אלייזה מקרדל ג'ונסון

אלייזה מקרדל ג'ונסון (באנגלית: Eliza McCardle Johnson‏; 4 באוקטובר 1810 - 15 בינואר 1876), אשתו של נשיא ארצות הברית אנדרו ג'ונסון הייתה הגברת הראשונה של ארצות הברית במהלך כהונתו של בעלה.

בשל בריאותה הלקויה נמנעה אלייזה ג'ונסון מפגישות רשמיות וציבוריות, ובפועל שימשו בנותיה מרתה ג'ונסון פטרסון ומרי ג'ונסון סטובר בתפקיד הגברת הראשונה.

אלייזה מקרדל ג'ונסון ידועה הייתה בנאמנותה לבעלה במהלך דיוני ההדחה שלו בסנאט, ובהודעותיה הפומביות היחידות תמכה בו.

אלן בורסטין

אלן בורסטין (באנגלית: Ellen Burstyn; נולדה ב-7 בדצמבר 1932) היא שחקנית אמריקנית זוכת פרס אוסקר לשחקנית הטובה ביותר וזוכת פרס גלובוס הזהב.

ג'ולי האריס

ג'וליה אן "ג'ולי" האריס (באנגלית: Julia Ann "Julie" Harris;‏ 2 בדצמבר 1925 - 24 באוגוסט 2013) הייתה שחקנית אמריקאית, משחקניות התיאטרון האמריקאיות הגדולות בכל הזמנים. האריס זכתה ב-5 פרסי טוני, 3 פרסי אמי ובפרס גראמי. הייתה מועמדת לפרס אוסקר לשחקנית הטובה ביותר בשנת 1952 על הופעתה בסרט "חבר בחתונה".

ג'וליה גרדינר טיילר

ג'וליה גרדינר טיילר (באנגלית: Julia Gardiner Tyler‏; 23 ביולי 1820 – 10 ביולי 1889) הייתה אשתו השנייה של נשיא ארצות הברית ג'ון טיילר והגברת הראשונה של ארצות הברית בין ה-26 ביוני 1844 ועד ה-4 במרץ 1845.

הגברת הראשונה של ארצות הברית

הגברת הראשונה של ארצות הברית (באנגלית: First Lady of the United States ובקיצור FLOTUS) הוא התואר (הלא-רשמי) של המארחת בבית הלבן. תפקיד זה מבוצע, על פי המסורת, על ידי אשת נשיא ארצות הברית.

לעיתים כאשר אין לנשיא אישה, מתבצע התפקיד על ידי קרובת משפחה שלו. היות ש"הגברת הראשונה" אינו תואר רשמי המוגדר בחוק האמריקני, עשויות לחול הגדרות שונות באשר לזכאות לשאת בתואר זה. מקורות הבית הלבן מגדירים כ"גברת ראשונה" רק נשים שהיו בפועל רעיותיהם של נשיאי ארצות הברית (ואפילו כאלה שהלכו לעולמן טרם כהונת בעליהן כנשיא), בעוד מקורות היסטוריוגרפיים אחרים מעניקים את התואר לכל מי שמילאה בפועל בתפקיד "המארחת" או "גבירת הבית" של הבית הלבן, גם אם לא הייתה רעיית נשיא. על פי הנוהג, התואר מתייחס רק לבעלת התפקיד בעת שבעלה מכהן כנשיא ולא לאחר תום כהונתו.

החל מינואר 2017 הגברת הראשונה של ארצות הברית היא מלניה טראמפ, רעייתו של הנשיא דונלד טראמפ.

ויליאם ממלר

ויליאם ה' מַמלֶר (1832–1884 באנגלית: William H. Mumler) היה צלם רוחות אמריקאי שפעל בניו יורק ובבוסטון. "צילום רוחות", משמעו צילום של אדם חי, כשברקע מופיעה רוחו של אדם מת. שתי עבודותיו המפורסמות, הן של מרי טוד לינקולן עם רוחו של אברהם לינקולן, וצילום של המדיום מאסטר הארוד, עם שלוש רוחות מנחות.

תצלום הרוחות הראשון של ממלר היה דיוקן עצמי שכלל גם את מה שנראה כרוחו של בת דודתו שנפטרה. ממלר עזב את עבודתו כיהלומן, והחל לעבוד כצלם רוחות, בנצלו את מצוקתם של המשפחות שאיבדו את יקיריהן במלחמת האזרחים האמריקנית.

לאחר שהואשם במספר אישומים, ולמרות שזוכה מאשמת הונאה, הקריירה שלו בתור צלם רוחות הסתיימה, והוא נפטר בחוסר כל. תצלומיו של ממלר נחשבים כיום כזיוף.

חדר השינה של לינקולן

חדר השינה של לינקולן (באנגלית: The Lincoln Bedroom) הוא חדר שינה הממוקם בקומה השנייה של הבית הלבן, משכן נשיא ארצות הברית. זהו חלק מסוויטת חדרי אירוח הכוללת חדר שינה, סלון (חדר ישיבה) וחדר רחצה קרויים על שם אברהם לינקולן שהשתמש בחדרים אלה כמשרדו. החדר משמש חדר אירוח לאורחים שהנשיא רוצה ביקרם (בכך שהוא מאפשר להם לישון בבית הלבן).

מאז שיפוץ הבית הלבן בתקופת הנשיא הארי טרומן, מרוהט החדר בסגנון ויקטוריאני. חלק מרהיטי החדר המצויים בו כיום, מצויים בו מתקופה הקודמת לתקופה בה החדר שימש כמשרדו של לינקולן - כגון הספה, הכיסאות התואמים, וארבע מכיסאות הממשלה של לינקולן המצויים בחדר. במרכז החדר מצויה מיטה אשר כנראה נרכשה על ידי מרי טוד לינקולן במהלך שיפוצו של הבית הלבן. לינקולן עצמו לא ישן במיטה זו (ואף לא בחדר זה) אולם נשיאים מאוחרים יותר ישנו בה (בחדר אחר).

על השולחן בחדר מצוי העתק של נאום גטיסברג - עותק של ההצהרה החתומה (אחת מחמשת נוסחי ההצהרה, והיחידה בהן הנושאת חתימתו של לינקולן).

בסמוך לחדר, מצידו המזרחי, מצוי סלון ישיבה קטן המרוהט בסגנון ויקטוריאני התואם את סגנון הריהוט של חדר השינה.

קודם להקמת האגף המערבי של הבית הלבן בשנת 1902 שימש חדר זה כמשרד עבור ממשלת ארצות הברית. לאחר שצוות הנשיא עבר לאגף החדש, הוסב החדר לחדר שינה לאורחים. בעת הריסת הבית הלבן ובנייתו מחדש בזמן כהונתו של הנשיא הארי טרומן, הפך חדר השינה לחלק מסוויטת אירוח רשמית לאורחים רמי דרג הלנים בבית הלבן והוקדש לזכרו של הנשיא אברהם לינקולן.

טקס פרסי האקדמיה הבריטית לקולנוע ה-66

טקס פרסי האקדמיה הבריטית לקולנוע ה-66 הידוע בשם טקס הבאפט"א נערך ב-10 בפברואר 2013 בבית האופרה המלכותית שבלונדון, להענקת פרסים לסרטי הקולנוע הבריטיים והזרים של שנת 2012. שמות המועמדים הוכרזו ב-9 בינואר 2013. את הפרסים מעניקה האקדמיה הבריטית לאמנויות הקולנוע והטלוויזיה לסרט הקולנוע וסרט התעודה הטובים ביותר שהוקרנו בבתי הקולנוע בבריטניה ב-2012. סטיבן פריי הנחה את הטקס, שבו זכה הסרט "ארגו" בפרס הסרט הטוב ביותר, ובפרס הבמאי הטוב ביותר עבור בן אפלק. דניאל דיי לואיס זכה בפרס השחקן הטוב ביותר עבור הסרט "לינקולן", ועמנואל ריבה זכתה בפרס השחקנית הטובה ביותר על הופעתה בסרט "אהבה". כריסטוף ואלץ זכה בפרס שחקן המשנה הטוב ביותר על הופעתו בסרט "ג'אנגו ללא מעצורים", ואן האת'וויי זכתה בפרס שחקנית המשנה על הסרט "עלובי החיים". "סקייפול" בבימויו של סם מנדס נבחר לסרט הבריטי המצטיין של 2012. סר אלן פרקר נבחר לעמית באפט"א, והמפיקה טסה רוס זכתה בפרס על תרומה מצטיינת בתחום הקולנוע.

לינקולן

מקורו של השם הנפוץ בימינו "לינקולן" הוא בעיר העתיקה "לינקולן" ("Lincoln") שבאנגליה. מקור שם זה הוא בהלחם השם הלטיני לינדום קולוניה (Lindum Colonia), מחנה של חיילים רומיים משוחררים מן המאה הראשונה. על שם המחוז "לינקולנשייר" שהעיר לינקולן הייתה בירתו נקראו ערים נוספות ברחבי חבר העמים הבריטי. השם גם הפך לשם משפחה. הידוע יותר מבין הנקראים בשם זה היה אברהם לינקולן מנשיאי ארצות הברית החשובים ביותר. על שמו מספר מקומות, מוסדות ואתרים נוספים, בעיקר בתחומי ארצות הברית.

האם התכוונתם ל...

לינקולן (סרט)

לינקולן (במקור: Lincoln) הוא סרט דרמה-ביוגרפי אמריקני בבימויו של סטיבן ספילברג, ובכיכובם של דניאל דיי לואיס כאברהם לינקולן וסאלי פילד כמרי טוד לינקולן. הסרט מבוסס על ספרה רב המכר של דוריס קירנס גודווין "צוות של יריבים", ומתאר את המאבקים הפוליטיים שמנהל לינקולן יחד עם צוות יועציו, לאישרור התיקון ה-13 לחוקת ארצות הברית, אשר מבטל את העבדות בארצות הברית.

לקסינגטון

לקסינגטון (באנגלית: Lexington), המכנה עצמה "בירת הסוסים העולמית", היא עיר במדינת קנטקי בארצות הברית. העיר השנייה בגודלה במדינה אחרי לואיוויל וממוקמת במקום ה-70 ברשימת הערים הגדולות בארצות הברית, אוכלוסייתה מנתה 308,428 נפש בשנת 2013.

בין האתרים המרכזיים בעיר: פארק הסוסים של קנטקי (Kentucky Horse Park), מסלולי מרוצי הסוסים "קינלנד" ו"רד מייל"; מפעל חמאת הבוטנים "ג'יף" (המייצר יותר חמאת בוטנים מכל מפעל אחר בעולם), אוניברסיטת טרנסילבניה ואוניברסיטת קנטקי.

בכל שנה ביוני מתקיים בעיר פסטיבל מוזיקת בלוגראס. בשנת 2010 נערכו משחקי הרכיבה העולמיים בלקסינגטון.

מרי טיילר מור

מרי טיילר מור (באנגלית: Mary Tyler Moore; ‏29 בדצמבר 1936 – 25 בינואר 2017) הייתה שחקנית קולנוע, תיאטרון וטלוויזיה אמריקאית, כוכבת קומדיות המצבים "המופע של מרי טיילר מור" ו"המופע של דיק ואן דייק". זוכת שני פרסי גלובוס הזהב, שישה פרסי אמי ופרס גילדת שחקני המסך על מפעל חיים. ב-1980 הייתה מועמדת לפרס אוסקר לשחקנית הטובה ביותר על הופעתה בסרט "אנשים פשוטים".

סיאנס

סיאנס (מצרפתית: séance) הוא טקס מיסטי, שבו מנסים המשתתפים, ליצור תקשורת עם נשמה של אדם מת, או עם רוח רפאים.

פרס באפט"א לשחקנית הטובה ביותר בתפקיד משנה

השחקנית הטובה ביותר בתפקיד משנה (באנגלית: Best Actress in a Supporting Role) הוא פרס המוענק מדי שנה על ידי האקדמיה הבריטית לאמנויות הקולנוע והטלוויזיה (BAFTA) במסגרת פרסי באפט"א לקולנוע לשחקנית המשנה המצטיינת בסרט קולנוע. הפרס מוענק החל משנת 1968. עד 1999 היו ארבע מועמדות לפרס, ומאז יש חמש מועמדות.

† – מסמל שהשחקנית זכתה גם בפרס אוסקר לשחקנית המשנה הטובה ביותר

‡ – מסמל שהשחקנית הייתה מועמדת גם לפרס אוסקר לשחקנית המשנה הטובה ביותר

פרס גלובוס הזהב לשחקנית המשנה הטובה ביותר - סרט קולנוע

פרס גלובוס הזהב לשחקנית המשנה הטובה ביותר - סרט קולנוע (באנגלית: Golden Globe Award for Best Supporting Actress – Motion Picture) הוא פרס גלובוס הזהב הניתן מטעם איגוד העיתונאים הזרים בהוליווד (HFPA) על הופעה יוצאת מן הכלל לשחקנית המשנה הטובה ביותר בסרט דרמה או קומדיה. הפרס נחשב לאחד המנבאים המדויקים ביותר לפרס אוסקר.

כשנוסד הטקס, הקטגוריה הנוכחית נקראה השחקנית הטובה המשנה ביותר בסרט קולנוע. וב-2005, שונה שמה של הקטגוריה לההופעה הטובה ביותר של שחקנית משנה בסרט דרמה.

נכון ל-2011, השחקניות להן המספר הרב ביותר של זכיות בפרס הן קארן בלק, רות גורדון, אנג'לה לאנסברי, אגנס מורהד ומריל סטריפ שכל אחת מהן זכתה פעמיים. מורין סטייפלטון מחזיקה במספר המועמדויות הרב ביותר עם 5 מועמדויות. לי גרנט מחזיקה במספר הפעמים הגבוה ביותר ששחקנית הייתה מועמדת לפרס אך לא זכתה עם 5 מועמדויות.

נכון ל-2011, 53 פעמים זכו שחקניות ממוצא אמריקאי (כולל שחקניות בעלות אזרחות כפולה, כמו לילה סקלה ואן מרגרט). אחריהן זכו 10 פעמים שחקניות ממוצא בריטי. בסך הכול, רק שחקנית אחת ששיחקה בסרט שאינם דוברי אנגלית הייתה מועמדת לפרס; ולנטינה קורטז בסרט הצרפתי "לילה אמריקאי" (1974).

מתוך 68 השחקניות שזכו בפרס עד היום (מרס 2011), 28 מהן זכו לאחר מכן גם בפרס אוסקר לשחקנית המשנה הטובה ביותר שהוענק באותה שנה. האחרונה מביניהן הייתה מליסה לאו שזכתה ב-2011 על משחקה בסרט "פייטר".

קבר לינקולן

קבר לינקולן הוא אנדרטה בעיר ספרינגפילד שבמדינת אילינוי בארצות הברית, המשמשת כמקום קבורת הנשיא אברהם לינקולן, רעייתו מרי טוד לינקולן ושלושה מארבעת ילדיהם.

רות גורדון

רות גורדון ג'ונס (באנגלית: Ruth Gordon Jones ; ‏30 באוקטובר 1896 - 28 באוגוסט 1985) הייתה שחקנית קולנוע, טלוויזיה ותיאטרון ותסריטאית אמריקאית זוכת פרס אוסקר לשחקנית המשנה הטובה ביותר ושני פרסי גלובוס הזהב לשחקנית המשנה הטובה ביותר על הופעתייה בסרטים "תינוקה של רוזמרי" ו"דייזי" (Inside Daisy Clover) וזוכת פרס אמי על תפקיד אורח בסיטקום "טקסי".

הגברות הראשונות של ארצות הברית
מרתה וושינגטון (1789–1797) • אביגייל אדמס (1797–1801) • מרתה ג'פרסון רנדולף (1801–1809) • דולי מדיסון (1809–1817) • אליזבת קורטרייט מונרו (1817–1825) • לואיזה אדמס (1825–1829) • אמילי דונלסון (1829–1836) • שרה יורק ג'קסון (1836–1837) • אנג'ליקה ואן ביורן (1837–1841) • אן הריסון (1841) • ג'יין אירווין הריסון (1841) • לטישה כריסטיאן טיילר (1841–1842) • פרסילה קופר טיילר (1842–1844) • ג'וליה גרדינר טיילר (1844–1845) • שרה צ'יילדרס פולק (1845–1849) • מרגרט טיילור (1849–1850) • אביגייל פילמור (1850–1853) • ג'יין פירס (1853–1857) • הארייט ליין (1857–1861) • מרי לינקולן (1861–1865) • אלייזה מקרדל ג'ונסון (1865–1869) • ג'וליה גרנט (1869–1877) • לוסי הייז (1877–1881) • לוקרישיה גרפילד (1881) • מרי מקאלרוי (1881–1885) • רוז קליבלנד (1885–1886) • פרנסס קליבלנד (1886–1889; 1893–1897) • קרוליין הריסון (1889–1892) • מרי הריסון מקי (1892–1893) • אידה סקסטון מקינלי (1897–1901) • אדית רוזוולט (1901–1909) • הלן הרון טאפט (1909–1913) • אלן לואיז וילסון (1913–1914) • אדית בולינג וילסון (1915–1921) • פלורנס הרדינג (1921–1923) • גרייס קולידג' (1923–1929) • לו הובר (1929–1933) • אלינור רוזוולט (1933–1945) • בס טרומן (1945–1953) • מיימי אייזנהאואר (1953–1961) • ג'קלין קנדי-אונאסיס (1961–1963) • ליידי בירד ג'ונסון (1963–1969) • פט ניקסון (1969–1974) • בטי פורד (1974–1977) • רוזלין קרטר (1977–1981) • ננסי רייגן (1981–1989) • ברברה בוש (1989–1993) • הילרי קלינטון (1993–2001) • לורה בוש (2001–2009) • מישל אובמה (2009–2017) • מלאניה טראמפ (2017–) החותם של נשיאי ארצות הברית

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.