מקלדת וירטואלית

מקלדת מחשב וירטואלית היא שרטוט של מקלדת מחשב שנמצא על מסך המחשב או על משטח אחר ומאפשר הקלדה על שירטוטי הקלידים שבו, בעזרת ממשק השליטה של הסמן[1]. במשק השליטה של הסמן שולטים בעזרת אמצעי הצבעה, כגון עכבר המחשב, עט אלקטרוני, משטח נגיעה, headmouse ו-eyemouse או בעזרת או אצבעות המשתמש והחצים של המקלדת הפיזית.

מקלדת וירטואלית עשויה לשמש כהתקן טכנולוגיה מסייעת - דהינו היא יכולה לספק מנגנון קלט חלופי עבור משתמשים בעלי לקות שאינם יכולים להשתמש במקלדת פיזית. עוד שימוש הוא כמקלדת על המסך עבור משתמשים רב לשוניים, אשר ללא הרף צריכים לעבור בין ערכות תווים שונים בשפות שונות. שימוש שלישי למקלדת מסך וירטואלית הוא עבור מחשבים המוצבים במקום בו אין מספק שטח עבור מקלדת מחשב פיזית. מקלדת המסך הווירטואלית מספקת תחליף נוח בעת מעבר בין בתחנות שונות או על מחשבים ניידים, אשר רק לעיתים רחוקות מגיעים עם מקלדות רב לשוניות.

מרבית מערכות ההפעלה מאפשרות החלפה בין פריסות המקלדת הפיזית (בדרך כלל shift-alt), במקביל לשינוי פריסת מקלדת תוכנה. במכשירים בהם לא קיים מקלדת פיזית בשפה הרצויה (כגון וסייענים אישיים דיגיטליים או מסך מגע טלפונים סלולריים המצוידים), מקובל להזין טקסט על ידי הקשה על מקלדת וירטואלית המובנית במערכת ההפעלה של המכשיר.

מקלדות וירטואליות ניתן לסווג לפי ההיבטים הבאים:

  • מקלדת וירטואליות עם פריסות מקלדת מגע או חישה.
  • מקלדת המוקרנת בצורה אופטית על משטח.
  • זיהוי כתב על גבי משטח בעזרת עט אלקטרונית.
  • זיהוי תנועת ידיים על ידי רכיב אופטי.

מקלדת וירטואלית אופטית הומצאה על ידי מהנדסי IBM בשנת 2008. התקן זה מזהה ומנתח את תנועות היד או האצבע האנושית ומפרש אותן, זה מאפשר לחקות התקני קלט המופעל ידנית כמו עכבר או מקלדת. כל יחידות קלט מכני יכול להיות מוחלף על ידי התקנים וירטואליים כאלה.

קיימים באינטרנט אתרים שונים המאפשרים למשתמשים להקליד בשפתם על מקלדות זרות, בעיקר בבתי 'אינטרנט קפה' על ידי הצגה של מקלדות וירטואליות בשפות שונות.

כמו כן, קיימת מקלדת וירטואלית במערכות ההפעלה השונות שהוכנס על מנת לאפשר נגישות לבעלי מוגבלויות כך שיוכלו לבצע את כל הפעולות במחשב ביד אחת. למשל בחלונות החל מחלונות XP קיימת מקלדת וירטואלית בכלי נגישות (ניתן לגשת לכלי או דרך עזרים -> נגישות -> לוח מקשים על המסך או על ידי כתיבת osk בשורת ההפעלה).

Apple iPad Event03
הקלדה על מקלדת וירטואלית במכשיר iPad
Onscreen keyborad.jpeg
מקלדת וירטואלית אנגלית רגילה

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ Bhattacharya S, Basu A, & Samanta D.: Computational modeling of user errors for the design of virtual scanning keyboards. IEEE transactions on neural systems and rehabilitation engineering: a publication of the IEEE Engineering in Medicine and Biology Society. 16(4):400-9. 2008
    Betke, M., Gips, J. & Fleming, P.: The Camera Mouse: visual tracking of body features to provide computer access for people with severe disabilities. IEEE Transactions on Neural Systems and Rehabilitation Engineering 10(1) 1-10, 2002
Gboard

Gboard (בתרגום חופשי: מקלדת G) היא מקלדת וירטואלית שפותחה על ידי חברת גוגל. בעבר, האפליקציה נקראה "Google keyboard" והייתה זמינה למשתמשי אנדרואיד בלבד. בשנת 2016 הושקה גם למערכות iOS ועברה עדכון משמעותי עבור משתמשי אנדרואיד.המקלדת משלבת את שירותי חיפוש גוגל ומאפשרת שיתוף קובצי GIF ואימוג'ים בלעדיים. היא כוללת בנוסף מנוע הקלדה המציע את המילה הבאה במשפט בהתאם להקשר. בעבר האפליקציה הייתה זמינה רק בשפה האנגלית אך כיום היא זמינה למאה שפות, כולל עברית.

HebrewBooks

HebrewBooks (בעברית: "ספרים עבריים" או "היברובוקס") היא ספרייה דיגיטלית חינמית מקוונת לספרות יהודית-תורנית. האתר מכיל כ-52,000 ספרים וכתבי עת תורניים סרוקים, החל מראשית הדפוס ועד למחברים בני זמננו, רובם בעברית. הספרים ניתנים לצפייה, להורדה ולחיפוש טקסטואלי בתוכן הספר. האתר נגיש בשפות עברית ואנגלית.

מטרתו הראשונית של המיזם הייתה לשמר את הספרים והחיבורים התורניים של יהדות ארצות הברית, אשר חלקם חדלו להיות זמינים. בהמשך, התרחבה מטרת המיזם וכיום שואפת האגודה להנגיש את כל ספרי הקודש העבריים, במטרה "להחיות את זכרם של החיבורים הרבים שנכתבו במהלך השנים ולמרבה הצער נשתכחו ונזנחו, וכמו כן לעשות את עולם הספר התורני לנגיש וזמין לכל דורש ללא תמורה".

IPad

iPad (בתעתיק לעברית: אייפד) הוא מחשב לוח של חברת אפל. הוא הוצג לראשונה במסיבת עיתונאים ב-27 בינואר 2010, בסן פרנסיסקו. ה-iPad כולל מסך רב-מגע מסוג LCD בגודל 9.7 אינץ', עוביו 1.3 סנטימטר ומשקלו 680 גרם. מהירות המעבד היא 1 ג'יגה הרץ. למכשיר יכולת תצוגת סרטים באיכות HD ותמיכה הן ב-WiFi והן בבלוטות'. חלק מגרסאות המחשב כוללות תמיכה גם בתקשורת סלולרית.

תכונה מרכזית של המכשיר היא התמיכה ב-iBooks: תצוגת ספרים אלקטרוניים. תצוגת הספרים דומה לממשק האמזון קינדל ומשלבת מקלדת וירטואלית לחיפוש ושליטה פשוטים. יכולת זו מאפשרת לשלב בין מאפייני מחשב נייד וקורא אלקטרוני ולהעשיר את התוכן הנקרא על ידי הפעלת קישורים וקובצי מדיה מתוך הטקסט ועוד. התכנים נרכשים בצורה מקוונת וניתן להורידם למכשיר דרך אפליקציית ה-iBooks. כיוון שאפליקציה זו תומכת בקריאת ספרים בפורמט ePub, ניתן להוריד ספרים אלקטרוניים בפורמט זה מאתרים רבים אחרים (אלפים מהם בחינם).

למכשיר מערכת הפעלה iOS הקיימת גם ב-iPhone וב-iPod.

Tails

Tails או The Amnesic Incognito Live System (בתרגום חופשי: "מערכת חיה, אלמונית וחולת שכחה"), היא הפצת גנו/לינוקס המבוססת על דביאן, שמטרתה לספק פרטיות ואנונימיות. כל תעבורת האינטרנט במערכת מועברת דרך רשת Tor, וכל תעבורה שלא עוברת דרך רשת Tor נחסמת. המערכת תוכננה כך שתאותחל על ידי תקליטור אתחול או דיסק און קי, ותפעל רק על זיכרון גישה אקראית ועל ידי כך לא תשאיר עקבות על המחשב שעליו הופעלה.הסיסמה של Tails – "פרטיות לכולם, בכל מקום", מגדירה את שאיפתה לתת לכל אחד את הזכות לפרטיות.

אייפון

אייפון (באנגלית: iPhone) היא סדרה של טלפונים חכמים (סמארטפונים) מתוצרת חברת אפל.

המכשיר הראשון בסדרה הוצג לראשונה ב-29 ביוני 2007 כשילוב של טלפון סלולרי, נגן מדיה נייד, ומחשב כף יד המסוגל להתחבר לאינטרנט. המכשיר הראשון זכה לתגובות נלהבות בזכות עיצובו וסגנונו, ונחשב למכשיר שהחדיר את צג המגע לתודעת הציבור. בשנים שלאחר מכן נוצרו לו מספר דורות חדשים. בסך הכל נמכרו למעלה ממיליארד מכשירי אייפון ברחבי העולם. בישראל, על-פי הנתונים של חברת IDC, נכון למחצית 2012, כ-714 אלף ישראלים מחזיקים ברשותם מכשיר אייפון. המכשיר מופעל באמצעות מערכת הפעלה ייחודית לאפל בשם iOS וסימני ההיכר שלו הם מסך המגע המחליף את מקלדת הכפתורים בטלפונים הרגילים, כמו גם עיצוב פיזי בעל פינות מעוגלות וכפתור הפעלה פיזי יחיד בקצה התחתון של חזית המכשיר.

אמזון קינדל

אמזון קינדל (באנגלית: Amazon Kindle) הוא קורא ספרים אלקטרוני - מכשיר נייד לקריאת ספרים אלקטרוניים, שהושק על ידי אמזון ב-19 בנובמבר 2007. הוא עושה שימוש בטכנולוגיית תצוגה "נייר אלקטרוני", קורא ספרים בפורמט הקבצים המוגן של אמזון AZW וכן בפורמט המתקדם KF8, ומוריד תכנים בעזרת ה-Amazon Whispernet ללא תשלום נוסף. בעת ההשקה מלאי הקינדל אזל בתוך חמש שעות וחצי בלבד, אולם חברת אמזון לא פרסמה את מספר המוצרים שנמכרו. הקינדל לא תומך בפורמט הסטנדרטי EPUB שנתמך על ידי רוב מתחריו. הגרסאות האחרונות של המכשירים תומכות בעברית.

אנדרואיד אקלר

אנדרואיד "אקלר" הוא שם קוד לגרסאות 2.0 עד 2.1 של מערכת ההפעלה לניידים אנדרואיד שפותחה על ידי גוגל, גרסאות שאינן נתמכות עוד. אנדרואיד 2.1, שנחשף ב-26 באוקטובר 2009, נבנה על השינויים המשמעותיים שנעשו באנדרואיד 1.6 "דונאט".

גוגל (חברה)

חברת גוגל (באנגלית: Google LLC) היא חברת טכנולוגיה אמריקאית רב-לאומית, בבעלותה של חברת האם אלפאבית. חברת גוגל, בין השאר, מספקת שירותי חיפוש מידע ופרסום באינטרנט, רשתות חברתיות מקוונות ("גוגל+") ומערכת הפעלה אנדרואיד למכשירים ניידים וגם את דפדפן האינטרנט גוגל כרום שמהווה מותג נפרד שכולל גם את מערכת ההפעלה ללפטופים "כרום OS". חברת גוגל מפעילה מספר רב של מוצרים ושירותים ברשת האינטרנט, ועיקר הכנסותיה מגיע מפרסום ברשת, דרך שירותי הפרסום שלה - AdWords.החברה הוקמה בספטמבר 1998 על ידי לארי פייג' וסרגיי ברין, בעת שלמדו באוניברסיטת סטנפורד, והפכה לחברה ציבורית באוגוסט 2004.

הצהרת הכוונות הרשמית של החברה היא "לארגן את כלל המידע העולמי ולהופכו לנגיש ויעיל לכלל העולם".בשנת 2006 מטה החברה עבר למשכנו הנוכחי במאונטיין ויו, קליפורניה.

מוערך כי ישנם יותר ממיליון שרתי-אירוח ברחבי העולם המפעילים את שירותי גוגל, ושבכל יום שרתי גוגל מטפלים ביותר ממיליארד שאילתות-חיפוש וביותר מ-24 אלף טרה בייט של מידע שנוצר על ידי משתמשים בשלל שירותיה של גוגל.קצב צמיחתה המהיר של גוגל מאז הקמתה נובע מהכנסותיה הגדולות מפרסום, דבר שאיפשר לה להשתלב בתחומים נוספים ואף להוביל בהם.

החברה מציעה מספר מוצרי-אינטרנט, כגון: שירות האימייל "ג'ימייל", הרשת החברתיות "גוגל+", אתר הווידאו "YouTube" ואתר הבלוגים Blogspot של חברת Blogger, שנרכשה על ידי גוגל בשנת 2003.

גוגל מציעה גם תוכנות שולחניות כגון: הדפדפן "גוגל כרום", תוכנת ארגון ועריכת תמונות – "פיקאסה" ( שהוחלפה על ידי " Google Photos") ותוכנת מסרים מיידיים – "גוגל טוק" (שהוחלפה על ידי "Hangouts").

גוגל מובילה את פיתוחה של מערכת ההפעלה לטלפונים סלולריים "אנדרואיד", מערכת ההפעלה למחשבים "Chrome OS" מערכת ההפעלה לטלוויזיות "Google TV" ומנסה לפתח משקפיים חכמים - גוגל גלאס.

אתרה הראשי של גוגל, google.com, הוא האתר הנצפה ביותר באינטרנט, ובין רשימת 100 האתרים הנצפים ביותר בעולם ניתן למצוא את אתרי גוגל המותאמים למדינות השונות (כמו google.co.in, google.co.uk) ואתרים אחרים שבבעלות גוגל כגון YouTube, ‏Blogger ו-Orkut‏.מרכזיותה של החברה בשוק האינטרנט העולמי גוררת עניין רב בתרבות העולמית ופעילותה מסוקרת בחדשות תדיר. החברה זכתה אף לביקורות בשלל נושאים, בין היתר בענייני פרטיות, זכויות יוצרים וצנזורה.

הקלדה עיוורת

הקלדה עיוורת או כתיבה עיוורת היא טכניקת הקלדה על מקלדת של מכונת כתיבה או מחשב המאפשרת הקלדה יותר מהירה ופחות מעייפת מנטלית וגופנית מהמקובל.

טכניקת הקלדה זו דורשת לימוד ותרגול. היא משחררת את המקליד מהצורך להביט במקלדת. השחרור מהצורך להביט במקלדת הוא אחד האמצעים לזירוז ההקלדה אך יש לו גם יתרונות נוספים – הוא מקל את המאמץ הריכוזי שבהקלדה והופך את ההקלדה לנגישה עבור אנשים עם לקות ראייה. אולם, טכניקת הקלדה זו אינה אפשרית עבור מי שאינו מפעיל בקלות את כל עשר אצבעותיו ולכן אינה נגישה עבור הרבה אנשים עם לקויות בגפיים העליונות.

בשיטת הקלדה זו, לכל האצבעות יש מקומות קבועים על המקלדת בזמן שבין הקלדה על המקשים ויש רק דרך נכונה אחת ללחוץ על כל מקש – הדרך בה האצבעות עוברות את המרחק הקצר ביותר ממקומן הקבוע אל המקש שיש ללחוץ עליו. באופן זה, תנועות האצבעות הן הקצרות והמהירות ביותר ולא מושקע מאמץ מנטלי (מודע או לא מודע) בבחירת הדרך להקליד על המקשים השונים.

מקומן הקבוע של האצבעות בזמן שבין הקלדה על מקש אחת למשנהו, הוא כדלקמן: האצבעות המורות ממתינות על המקשים ח ו־כ (J ו־F) שאותן מזהה המקליד בלי להביט במקלדת בעזרת סימוני החישה שיש על המקלדת (בליטות הניתנות למישוש). האגודלים ממתינים על מקש הרווח. שאר אצבעות יד ימין ממתינות על שלושת המקשים שמימין ל־ח' ושאר אצבעות יד שמאל על אלו שמשמאל ל־כ'.

האגודלים משמשים בשיטה זו רק להקשה על מקש הרווח, כל אצבע אחרת מקישה על המקש עליו היא ממתינה בין ההקשות, על זה שמעליו ועל זה שמתחתיו באלכסון. בנוסף לזה, האצבעות המורות מקישות גם על המקשים שבשני הטורים שבין מקומותיהן הקבועים, כך למשל האצבע המורה של יד ימין אחראית לאותיות ו, ח, צ וגם לאותיות ט, י, מ.

אפשר ללמוד טכניקת הקלדה זו בקורסים או בעזרת ערכות ללימוד אישי. יש גם עזרי מקלדת ללמידת הטכניקה כמו צביעת המקשים על פי האצבע שאמורה להקיש עליהן והסתרה של תגי המקלדת בהדרגה כדי לאלץ את המקליד ללמוד בעל פה את מקומות המקשים. יצוין כי המהירות משתפרת בעיקר ממיומנות ופחות מלימוד הטכניקה.

שיטת ההקלדה העיוורת הומצאה, ככל הנראה, על ידי פרנק אדוארד מקגורין (Frank Edward McGurrin), בעיר סולט לייק סיטי. מקגורין זכה בעזרתה בפרס בתחרות הקלדה בשנת 1888 והחל לפרסמה ולהתפרנס מהדרכתה.

קשה לדעת מה ההשפעה של ההקלדה העיוורת על היווצרות פציעות הקלדה משום שנכון לשנת 2008 קשה להעריך באופן כללי את הקשר בין שימוש במחשב לפציעות הקלדה.

מאגר תורני

מאגר תורני הוא מאגר מידע אלקטרוני הכולל ספרות תורנית בצרוף תוכנת איחזור מידע. רוב המאגרים הם תוכנות מסחריות הנמכרות על גבי תקליטורים או דיסק קשיח, אך קיימים גם מאגרים חופשיים ברשת. מאגרים אלו מאפשרים נגישות לתוכן הספרות התורנית, על פי מילה או ביטוי.

מחשב לוח

מחשב לוח (מוכר גם בשם באנגלית - טאבלט) הוא מחשב נייד בעיצוב משטח אחד. מסך המגע שלו מאפשר לעשות שימוש במחשב בעזרת עט סטיילוס , או במגע אצבע, כתחליף לעכבר ומקלדת. מחשב לוח כולל לעיתים גלישה סלולרית ויש כאלה הכוללים אפשרות לביצוע שיחות טלפון (בעיקר טאבלטי 7 אינץ'). רובם כוללים את מערכת ההפעלה אנדרואיד של גוגל, iOS של אפל, או את Windows של מיקרוסופט. המשתמש יכול להזין טקסט למחשב בעזרת זיהוי כתב יד או בעזרת מקלדת וירטואלית המוצגת על הצג. ניתן גם לחבר למחשב מקלדת חיצונית בחלק מהטאבלטים (בעזרת חיבור USB או בעזרת חיבור בלוטות').

הצגת מחשב הלוח הראשון למכירה המונית הייתה עם יציאת מערכת ההפעלה Microsoft Windows XP Tablet PC Edition ברבעון השלישי של 2002. לפני כן מחשב הלוח היה בשימושן של תעשיות קטנות, רפואה וממשלה.

העניין במחשבי לוח לא היה גדול עד שנת 2010, אז הציגה חברת אפל במסיבת עיתונאים מחשב לוח בשם iPad, שהכניס לחברה שישה מיליארד דולר לאחר שנמכרו 9.25 מיליון יחידות ברבעון. הדבר גרר הצגת מכשירים דומים מצד חברות אחרות, וגרם להתעניינות מרובה במחשבי לוח. האייפד אמנם לא היה מחשב הלוח הראשון אך הוא גרם למהפכה שהפכה את מחשבי הלוח לנפוצים מאוד.

לחברת מיקרוסופט יש סדרת מחשבי לוח מבוססי windows בשם Surface ,לסמסונג יש מחשבי לוח בסדרת גלקסי .

מקלדת (כתיבה)

מִקְלֶדֶת היא מערך של מקשים המצוי במכשירים המשמשים לכתיבה, ודרכו מעביר האדם תמליל שהוא מחבר אל המכשיר. במקלדת ישנם מקשים המשמשים לכתיבה של אותיות, ספרות וסימנים נוספים. בחלק מהמכשירים, לצד מקשים אלה, ישנם מקשים שאינם משמשים לכתיבת סימנים, כגון מקשי השיפט, הרווח והאנטר במקלדת המחשב.

ראשיתה של המקלדת במכונת כתיבה. מכשירים נוספים הכוללים מקלדת הם טלפרינטר, טלקס, מכונות הצפנה (כדוגמת אניגמה), קופה רושמת וכדומה. מהרבע האחרון של המאה העשרים הפך השימוש במקלדת ליומיומי עם שילובה במחשב האישי (כמקלדת מחשב), בטלפון בלקברי, בסמארטפון, במחשב לוח ועוד.

להקלדה מהירה משמשת הטכניקה הקרויה הקלדה עיוורת בה מקלידים מבלי להסתכל על המקלדת, אם כי רבים משתמשים במקלדת ללא ידיעת טכניקה זו.

מקלדת מחשב

מִקְלֶדֶת מחשב (מכונה בקיצור מִקְלֶדֶת או לוח מקשים) היא מקלדת (מערך קלידים) המשמשת כהתקן קלט להזנת תמליל (טקסט) אל המחשב. במקלדת סטנדרטית יש כ-100 מקשים שונים. יש מקשים עבור סימני אותיות, ספרות, פיסוק, סימנים אחרים (כמו "@" וכמו "$") ומקשי ניהול (כמו מקש ה-Ctrl, טאב ומקש Fn).

מקלדת עברית

מקלדת עברית היא מקלדת שעל מקשיה נמצאות אותיות האלפבית העברי. רוב המקלדות העבריות הן דו-לשוניות וכוללות את האותיות של האלפבית העברי והלטיני. קיימות גם מקלדות תלת-לשוניות, ובהן השפה השלישית היא ערבית או רוסית.

סמסונג גלקסי S

Samsung Galaxy S היא סדרת מכשירי טלפונים סלולריים חכמים מבית סמסונג, ממותג סמסונג גלקסי, מבוססי מערכת הפעלה אנדרואיד.

גלקסי S היא סדרת הדגל של חברת סמסונג ומתחרה יחד עם מספר חברות, ובראשם חברת אפל המייצרת את מכשיר האייפון על שוק מכשירי הדגל. לסדרה ונגזרותיה תרומה רבה בהפיכת חברת סמסונג לבעלת נתח השוק הגדול ביותר בתחום הטלפונים החכמים. מהוצאת המכשיר הראשון בסדרה ב-2010 ועד תחילת 2013 נמכרו בעולם כ-100 מיליון מכשירים מסדרת ה-Galaxy S(נכון ל-2012).

ה-Galaxy S הראשון נמכר החל מ-25 ביוני 2010, ובישראל שווק תחילה ברשת אורנג' ב-4 בנובמבר 2010, ומאוחר יותר ברשתות פלאפון וסלקום.

סמסונג גלקסי S I

Samsung Galaxy S הוא טלפון סלולרי מבית סמסונג, מסדרת סמסונג גלקסי, והראשון מסדרת סמסונג גלקסי אס, מבוסס גוגל אנדרואיד שהוכרז במרץ 2010. ה-Galaxy S כולל מעבד בעל מהירות שעון 1GHz, מסך מגע בגודל 4 אינץ', מצלמת 5 מגה-פיקסל וזיכרון הבזק פנימי בנפח 8GB או 16GB.

ה-Galaxy S החל להימכר ב-25 ביוני 2010, ובישראל שווק תחילה ברשת אורנג' ב-4 בנובמבר 2010, ומאוחר יותר ברשתות פלאפון וסלקום. עד לינואר 2011 נמכרו כ-10 מיליון יחידות ברחבי העולם. נכון ליוני 2012 נמכרו כ-24 מיליון יחידות ברחבי העולם.

סמסונג גלקסי S II

סמסונג גלקסי S II (באנגלית: Samsung Galaxy S II) הוא טלפון חכם מבית היוצר של חברת סמסונג, אשר הושק בשנת 2011.

תגליות והמצאות בישראל

במדינת ישראל צמחה והתפתחה פעילות מדע ומחקר מפותחת. כמה וכמה המצאות, תגליות מדעיות ופיתוחים טכנולוגיים שמקורם בישראל זכו לתהודה עולמית.

אחדות מהתגליות המופיעות כאן נעשו על ידי ישראלים, בעת ששהו במכוני מחקר בחו"ל.

תפעול מחשב במתגים וסריקה

תפעול מחשב במתגים וסריקה היא שיטה לתפעול מחשב אישי הנגישה לאנשים עם לקות תנועה חמורה. שיטה זו מאפשרת לאנשים שיכולים להפיק רק תנועות בודדות או אפילו תנועה בודדת, כמו הרמת גבות בלבד, לתפעל מחשב אישי. בשיטה זו, המחשב מציג בזו אחר זו את הפקודות שהמשתמש יכול לתת לו וכשהמחשב מגיע להצגת הפקודה שהמשתמש מעוניין לבחור בה, המשתמש בוחר בה בהפעלת מתג. ביחס למרבית שיטות הנגשת המחשב האחרות, שיטה זו איטית ודורשת מאמץ מנטאלי רב. על כן היא בשימוש בעיקר על ידי מי שלקותו כה חמורה עד ששיטות נגישות אחרות אינן יעילות עבורו.

מקלדת מחשב סטנדרטית בעברית
Escמקשי הפונקציהמקשי הפונקציהמקשי הפונקציהPrint screenSystem requestScroll Lockמקש ההפסקהנורית Num lockנורית Caps lockנורית Scroll lockאבגדהוזחטיכךלמםנןסעפףצץקרשתABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ1 (מספר)2 (מספר)3 (מספר)4 (מספר)5 (מספר)6 (מספר)7 (מספר)8 (מספר)9 (מספר)0 (מספר)9 (מספר)8 (מספר)7 (מספר)6 (מספר)5 (מספר)4 (מספר)3 (מספר)2 (מספר)1 (מספר)0 (מספר)Num LockחילוקכפלחיסורחיבורEnterמקשי החציםמקשי החציםמקשי החציםמקשי החציםמקשי החציםמקשי החציםInsertInsertHomeHomePage UpPage UpPage DownPage DownEndEndDeleteDeleteנקודה עשרוניתנקודהנקודהBackspaceCtrlCtrlShiftShiftAltAltCaps lockמקש חלונותמקש חלונותמקש Fnמקש התפריטמקש רווחEnterלוכסן הפוךלוכסןלוכסןקו ניצבפסיקפסיקגרשגרשמירכאותסוגריים רגיליםסוגריים מרובעיםסוגריים מסולסליםקו מפרידקו תחתוןסימן השוויוןחיבורכוכביתאמפרסנדסימן גגאחוזסימן הדולרסולמיתכרוכיתסימן קריאהנקודה ופסיקנקודה ופסיקטילדהסימון המבטאטאבסימן שאלהנקודתייםקטןגדולQwerty-he2.jpg

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.