מפקד אוכלוסין

מִפקד אוכלוסין הוא ספירה של כל האוכלוסייה במקום מסוים (מדינה, בדרך כלל), תוך איסוף מידע על האוכלוסייה לצרכים סטטיסטיים. בעידנים קודמים מטרת המפקד הייתה אך ורק למנות את התושבים במקום נתון, אך מפקדי אוכלוסין בעידן המודרני משתמשים בשיטות סטטיסטיות אשר מטרתן לקשר בין מספר האוכלוסין, והיבטים דמוגרפיים שונים כגון: גיל, מין, מצב משפחתי, מצב כלכלי ואמונה דתית.

Last census in the world
מפה זו מראה מתי נערך מפקד האוכלוסין האחרון, נכון ל 2006, במדינות העולם. מקרא:
ירוק כהה - 2005-2006
ירוק בהיר - 2000-2004
צהוב - 1995-1999
כתום - 1990-1994
אדום - 1970–1989
1937CensusPropaganda
כרזת תעמולה סובייטית מ-1937 לעידוד שיתוף הפעולה במפקד האוכלוסין

מפקדים במקרא

מפקד אוכלוסין הוא כלי עתיק יומין, אשר מוזכר כבר בתנ"ך. בתורה מוזכרים שלושה מפקדים:

  1. בספר שמות, פרק ל' מניין בני ישראל הוא - "... שש מאות אלף ושלשת אלפים וחמש מאות וחמשים" - 603,550 גברים
  2. בספר במדבר, פרק א', פסוק מ"ו מניין זהה לקודם:- "וַיִּהְיוּ כָּל הַפְּקֻדִים שֵׁשׁ מֵאוֹת אֶלֶף וּשְׁלֹשֶׁת אֲלָפִים וַחֲמֵשׁ מֵאוֹת וַחֲמִשִּׁים" - 603,550 גברים
  3. בספר במדבר, פרק כ"ו, פסוק נ"א אֵלֶּה פְּקוּדֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל שֵׁשׁ מֵאוֹת אֶלֶף וָאָלֶף שְׁבַע מֵאוֹת וּשְׁלֹשִׁים"[1] - 601,730 גברים.

המפקד בתחילת ספר במדבר מחולק ל 5 מניינים שונים:

  • מפקד השבטים (פרק א)
  • מפקד הדגלים (פרק ב)
  • מפקד הלויים מבן חודש ומעלה (פרק ג)
  • מפקד בכורות ישראל (פרק ג)
  • מפקד הלויים מבן שלושים ועד בן חמישים (פרק ד)

בספר שמות (פרק ל') מוזכרת שיטה לעריכת מפקד אוכלוסין ללא ספירת בני-אדם, באמצעות ספירת מטבעות: "כי תשא את ראש בני ישראל לפקודיהם ונתנו איש כופר נפשו לאדוני בפקוד אותם ולא יהיה בהם נגף בפקוד אותם".
כאשר דוד המלך חרג ממנהג זה (וסופר אנשים), מסופר כי כתוצאה לקו בני ישראל במגפה (שמואל ב', כ"ד).

בספר "במדבר" (פרק א') מוזכרת אחת מהסיבות לעריכת מפקד, והיא הערכת המצבה, כוח האדם הצבאי: "וידבר ה' אל משה במדבר סיני באהל מועד, באחד לחדש השני בשנה השנית לצאתם מארץ מצרים לאמר. שאו את ראש כל עדת בני ישראל למשפחתם לבית אבתם, במספר שמות כל זכר לגלגלתם. מבן עשרים שנה ומעלה כל יצא צבא בישראל, תפקדו אתם לצבאתם אתה ואהרן".

היסטוריה

בתקופת רומא נעשה שימוש בקנזוס למטרות מיסוי, שירות צבאי, קביעת מעמד האזרח וחלוקת האזרחים לקנטוריות ההצבעה. בברית החדשה, בבשורה על פי לוקס פרק ב, מסופר על מפקד שערכו הרומאים בכל האימפריה בימי אוגוסטוס. זוהי הסיבה שמרים אם ישו הגיע מנצרת לבית לחם ביהודה, ושם ישו נולד.

במאה ה-11, יזם "ויליאם הכובש" מלך אנגליה את חיבורו של "ספר יום הדין", אשר מטרתו הייתה תיעוד יכולת הייצור של הממלכה.

על פי חוקת ארצות הברית מספר המושבים בבית הנבחרים של ארצות הברית שמוקצה לכל מדינה הוא בהתאם למפקד שנערך אחת לעשור (והדבר גורר גם את מספר האלקטורים שניתן למדינה). המפקד הראשון בארצות הברית בוצע ב-1790. הסיבוכים הכרוכים במפקד בארץ גדולה כל כך הובילו מאוחר יותר, ב-1890, לשימוש בכרטיסים מנוקבים, כפי שפותחו על ידי הרמן הולרית', לעיבוד הנתונים.

בלבנון, מפקד אוכלוסין שערך השלטון הצרפתי ב-1932 שימש לעיגון וקיבוע הדומיננטיות של העדה הנוצרית בפוליטיקה של המדינה; ובסופו של דבר, העדר תיעוד עדכני של השינויים הדמוגרפיים מאז 1932 (אשר התבטאו בהיווצרות רוב מוסלמי) גררו את החברה הלבנונית למלחמת אזרחים.

כיום מבוצעים מפקדי אוכלוסין במדינות רבות - בחלקן בסיוע האו"ם, כאשר המדינה אינה מסוגלת לערוך סקר כזה בכוחות עצמה.

מפקדי אוכלוסין ופוליטיקה

במדינות בהן יחסי הכוחות בין העדות במדינה נקבעים על פי מפקדי אוכלוסין ישנם לרוב קשיים בביצועם, בגלל התנגדות העדות שעתידות להיפגע כתוצאה מקיטון בגודלן. דוגמה קיצונית לכך היא לבנון שבה לא נערך מפקד אוכלוסין מאז 1932 בגלל חשש של הנוצרים מקיטון בכוחם בגלל עליית אחוז המוסלמים.

בשטחים כבושים מתנגדת האוכלוסייה לרוב למפקד האוכלוסין בשל ההכרה המשתמעת ממנו בשלטון. מסיבה זאת לא נערך ביש"ע מפקד אוכלוסין מאז זה שנערך מיד לאחר מלחמת ששת הימים וכך יוצא כי ההנחות הדמוגרפיות לגבי תושבי האזור לא מכילות את כל השינויים שהיו מאז.

מפקדי אוכלוסין בישראל

מפקדי אוכלוסין נערכו כבר בתקופת המנדט הבריטי בארץ ישראל, שהראשון בהם היה מפקד אוכלוסין 1922 של ארץ ישראל, ולאחריו מפקד אוכלוסין 1931 של ארץ ישראל, והם שימשו בין היתר לבחינת יחסי הכוחות בין יהודים ובני דתות אחרות בשטחי המנדט. בשנת 1945 בוצע סקר אוכלוסין שנקרא סקר הכפרים 1945 שהתבסס על מפקד 1931 בתוספת חישובים סטטיסטיים.

במדינת ישראל מופקדת על מפקד האוכלוסין הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מפקדים מבוצעים מתוקף "פקודת הסטטיסטיקה" מדי עשור (לערך). המפקד הראשון נערך ב-1948, ונקרא "מרשם התושבים". החל מהמפקד השני ב-1961 שונה השם ונקבע כ"מפקד האוכלוסין והדיור". מפקדים נוספים נערכו ב-1972, 1983, 1995 ו-2008.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ במדבר כו נא
בראשוב

בראשוב (ברומנית: Braşov, אלפבית פונטי בינלאומי: /bra'ʃov/; בהונגרית: Brassó; בגרמנית: Kronstadt; בלטינית של ימי הביניים: Brassovia או Corona) היא עיר במרכז רומניה (טרנסילבניה), בירת מחוז בראשוב. העיר ממוקמת כ־166 קילומטר צפונית לבוקרשט. היא שוכנת לרגלי ההר טימפה ומוקפת ברכס הקרפטים הדרומיים בחבל ההיסטורי טרנסילבניה. על פי מפקד אוכלוסין שנערך בשנת 2011, אוכלוסיית העיר מנתה 253,200 נפש.

בת'סדה

בת'סדה (באנגלית: Bethesda) היא קהילה שאינה תאגיד עירוני השוכנת בדרום מחוז מונטגומרי שבמדינת מרילנד, ארצות הברית. הקהילה נמצאת צפון-מערבית לבירת ארצות הברית, וושינגטון די.סי. הקהילה נקראת על שמה של הכנסייה המקומית שלה, "בית ישיבות בת'סדה" , אשר שמה הוא עיוות של השם "בית חסדא", שם נוסף של בריכות הצאן שבירושלים. הקמפוס הראשי של המכונים הלאומיים לבריאות והמרכז הרפואי הצבאי הלאומי וולטר ריד שוכנים בבת'סדה, כמו גם מטות של מוסדות ממשלה ותאגידים אחרים בהם לוקהיד מרטין.

ב-2014 דורגה בת'סדה על פי פורבס במקום הראשון בארצות הברית מבחינת השכלת תושביה ובדירוג ההכנסה הממוצעת למשפחה על פי מגזין טיים.

כקהילה בלתי מאוגדת, אין לבת'סדה גבולות רשמיים. מפקד האוכלוסין של ארצות הברית מגדירה מקום לצורכי למפקד בשם "בת'סדה". הסקר הגאולוגי של ארצות הברית הגדיר את בת'סדה כ"אזור" ולא כהתיישבות עירונית, שונה במקצת מהגדרת מפקד האוכלוסין. על פי הערכות שפורסמו על ידי מפקד האוכלוסין ב-2013, הקהילה מנתה בשנה זו אוכלוסייה בת 63,374 תושבים.

ג'ובה

ג'וּבָּה (באנגלית: Juba) היא עיר הבירה של מדינת דרום סודאן ושל מחוז אקווטוריה התיכונה, הקטן מבין עשרת המחוזות במדינה. העיר ממוקמת על גדות הנילוס הלבן והיא מונה כ-372,410 תושבים.

גרנובל

גְרֶנוֹבְּל (בצרפתית: Grenoble) היא עיר בדרום-מזרח צרפת, לרגלי הרי האלפים. היא בירת מחוז איזר (Isère) שבחבל אוברן-רון-אלפ.

במפקד האוכלוסין שנערך ב-1999 נספרו בגרנובל 153,317 תושבים (156,107 לפי אומדן 2006). באזור המטרופולין של העיר נספרו 514,559 תושבים באותו מפקד אוכלוסין.

דין וחשבון (מסמך)

דין וחשבון (דו"ח בראשי תיבות וגם דּוּחַ) הוא מסמך המציג מידע כתוצר של בדיקה או חקירה, בהקשר נתון.

דוחות המופקים ממערכות מידע מציגים לרוב נתונים בלבד, שעשויים להיות גולמיים או מעובדים (למשל מחושבים). דוחות שנערכו בעקבות חקירה או מחקר מכילים לעיתים אלמנטים נוספים כגון: ניתוח הנתונים, הסקת מסקנות, הצעות והמלצות לפעולה עתידית.

דוחות עשויים להיות פרטיים או ציבוריים. לעיתים קרובות, הם מיוצרים כמענה לסוגיות שהועלו על ידי יחידים או ועדות במוסדות ממשלתיים, בחברות עסקיות ובמוסדות חינוכיים ומדעיים.

לדוחות מסוימים מבנה המקביל למאמר מדעי: מבוא, שיטה, תוצאות ודיון. לעיתים, מבנה הדו"ח הוא של בעיה-פתרון, בהתאם לסוגיה שלגביה נכתב. דו"ח עשוי לכלול גם תוכן עניינים, תקציר, סיכום, נספחים, הערות שוליים, היפר קישורים, סימוכין ורשימה ביבליוגרפית. תצוגת המידע בדוחות מגוונת אף היא, החל בדוחות המכילים, מלבד המידע, רק כותרות לציון הנושאים, וכלה בדוחות הכוללים אמצעים להמחשת המידע, כגון: שרטוטים, איורים, טבלאות וגרפים.

דוגמאות לסוגי מסמכים שהם דוחות: מאמרים מדעיים, תוצאות סקרים, תעודות, ספרים לבנים, ניירות עמדה, דוחות שנתיים, דוח ביקורת, דוחות מפקד אוכלוסין, דוחות התקדמות, דוחות חקירה, דוחות כספיים, דוחות מצב חשבון ואשראי ורבים אחרים.

הילו

הילו (באנגלית: Hilo) היא עיר חוף במזרח האי הוואי שבמדינת הוואי שבארצות הברית. העיר היא היישוב הגדול ביותר באי הוואי והיישוב השני בגודלו במדינת הוואי.

במפקד האוכלוסין של שנת 2000 חיו בעיר כ-40,759 איש. העיר היא גם מרכז המחוז הוואי. העיר ממוקמת ליד שני הרי געש גדולים מאונה לואה ומאונה קיאה. בהילו ממוקמת "אוניברסיטת הוואי שבהילו". בעיר מתקיים גם פסטיבל מריי מונרך לזכר המלך דיוד קאלאקואה. בעיר גם נמצא נמל התעופה הראשי באי - "נמל תעופה בינלאומי הילו".

העיר נפגעה בעבר מספר פעמים מגלי צונאמי. ב-1949 נספו 160 איש כתוצאה מגל שהגיע מכיוון האיים האלאוטיים וב-1960 נספו 61 איש כתוצאה מגל צונמי שנגרם על ידי רעידת האדמה הגדולה בצ'ילה.

זקרפטיה

מחוז זקרפטיה (באוקראינית: Закарпатська область - "זקרפטסקה אובלאסט", בהונגרית: Kárpátontúli terület או Kárpátalja, ברוסינית: Подкарпатьска област, בסלובקית: Zakarpatská oblasť; ידוע גם כטרנסקרפטיה, קרפטורוס בפי תושבי המחוז או רותניה הקרפטית) הוא מחוז במערב אוקראינה. העיר העיקרית במחוז היא אוז'הורוד. ערים חשובות אחרות הן מוקצ'בו, ברהובה, חוסט וצ'ופ.

האזור נודע בעבר כרוס הקרפטית, ומשתרע על שטח של כ-12,800 קמ"ר.

יהדות ישראל

יהדות ישראל היא הקהילה היהודית הגדולה ביותר בעולם, וכ-75% מכלל אוכלוסיית ישראל. בעת הכרזת העצמאות, בה' באייר תש"ח 14 במאי 1948, מנתה האוכלוסייה היהודית בארץ-ישראל כ-650,000 נפש. אוכלוסייה זו גדלה מאוד מאז כתוצאה מגלי עלייה גדולים וריבוי טבעי גבוה, ונכון לסוף 2017 היא מונה כ-6,556,000 נפש. שלא כביתר העולם, יהדות ישראל איננה חטיבה המבוססת על הגדרה עצמית או השתייכות דתית וולונטרית, אלא מוגדרת משפטית כמילט נפרד שיש לו מעמד חוקי מיוחד.

ליהואה

ליהואה (באנגלית: Līhu'e או Lihue) הוא יישוב באי קאואיי שבמחוז קאואיי שבמדינת הוואי שבארצות הברית. העיר היא השנייה בגודלה באי קאואיי. לפי מפקד האוכלוסין של שנת 2000 בעיר כ-5,674 איש. את העיר משרת "נמל התעופה הבינלאומי של ליהואה". בעיר גם ממוקם מרכז הקניות הגדול ביותר באי קאואיי. שטח העיר כ-18.4 קמ"ר והצפיפות בה היא כ-346.8 איש לקמ"ר. כמחצית מאנשי העיר הם ממוצא אסייתי. בעיר נמצא "הקולג' הקהילתי של קאואיי".

מונסי

מונסי או מאנסי (באנגלית: Monsey) הוא יישוב במחוז רוקלנד שבמדינת ניו יורק בארצות הברית. בעת מפקד האוכלוסין של ארצות הברית בשנת 2017 מנה היישוב 22,043 תושבים.

מחוז אנטרים

מחוז אנטרים (באנגלית: County Antrim, באירית: Contae Aontroim) הוא אחד מששת מחוזות צפון אירלנד שבממלכה המאוחדת. כמו כן, הוא אחד מ-32 מחוזות אירלנד המסורתיים, כחלק מפרובינציית אלסטר. בירת המחוז היא העיר אנטרים, על שמה הוא קרוי, על אף שהעיר הגדולה בו היא העיר בלפסט, בירת צפון אירלנד, אשר רובה נמצאת בשטח המחוז ושאריתה נמצאת בשטח מחוז דאון. לפי מפקד אוכלוסין משנת 2011, מחוז אנטרים הוא המאוכלס ביותר בצפון אירלנד ומתגוררים בו כ-618,108 תושבים, רובם משתייכים לנצרות הפרוטסטנטית. המחוז גובל במחוז דאון מדרום, במחוז לונדונדרי ממערב, באוקיינוס האטלנטי מצפון ובתעלה הצפונית ממזרח. המחוז שוכן לחופיו הצפון-מזרחיים של לוך ניי, ובצפונו נמצאת סוללת הענק, אתר מורשת עולמי של אונסק"ו. בעיירה בושמילס שבמחוז נמצאת מזקקת הבלנדד ויסקי של המותג בושמילס. כ-1,832 תלמידים מהמחוז לומדים בגיילסקונה, רשת בתי ספר בה כלל השיעורים מועברים בשפה האירית.

מישקולץ

מישקולץ (בהונגרית: Miskolc) היא עיר תעשייתית גדולה בצפון-מזרח הונגריה, ובירת מחוז בורשוד-אבאוי-זמפלן. עם אוכלוסייה של כ-160,000 נפש היא העיר הרביעית באוכלוסייתה בהונגריה והשלישית במספר האוכלוסין אם כוללים גם את הפריפריה.

העיר יושבת למרגלות הרי ביק, שהם חלק מהרי הקרפטים ממערב, בקצה הצפוני של המישור ההונגרי הגדול, ועל גדותיו של הנהר שאיו, העובר ממזרח. מיקומה של העיר הפך אותה לצומת תחבורה וצומת מסחר כבר בתקופה קדומה. ברחובותיה העתיקים מבני בארוק רבים. בחלקה המערבי נמצא מבצר דיושג'ר (Diósgyőr).

מפקד אוכלוסין 1922 של ארץ ישראל

מפקד אוכלוסין 1922 של ארץ ישראל היה מפקד האוכלוסין הראשון של שלטונות המנדט הבריטי בארץ ישראל, ונערך ב-23 באוקטובר 1922.

לפני כן בתקופה העות'מאנית בארץ ישראל נערכו מפקדי אוכלוסין בשנים 1884, 1905, 1911, ו-1915, בעיקר במטרה להטיל מיסים, או לאתר גברים לשירות צבאי, ולכן הם לא היו פופולריים.

הוועד הפועל הערבי התנה את תמיכתו במפקד, בכך שיירשמו גם הפלסטינים שנמצאים מחוץ לארץ ישראל. ממשלת פלשתינה (א"י) קיבלה את התביעה, והוועד הפועל קרא לאוכלוסייה הערבית לקחת חלק במפקד, שיקבע את גודלו של הרוב הערבי ובכך ישרת את עניינו.במפקד 1922 האוכלוסייה המדווחת הייתה 757,182 נפש, כולל הצבא ואזרחים זרים. החלוקה לקבוצות דתיות הייתה, 590,390 מוסלמים, 83,694 יהודים, 73,024 נוצרים, 7,028 דרוזים, 408 סיקים, 265 בהאים, 156 מתואלים, ו-163 שומרונים. המפקד הבא שנערך על ידי שלטונות המנדט הבריטי היה מפקד 1931 של ארץ ישראל.

לאחר קום המדינה נערכו מפקדי אוכלוסין בישראל.

מפקד אוכלוסין 1931 של ארץ ישראל

מפקד אוכלוסין 1931 של ארץ ישראל היה מפקד האוכלוסין השני של שלטונות המנדט הבריטי בארץ ישראל והוא נערך ב-18 בנובמבר 1931, בניהולו של מייג'ור א' מילס. המפקד הקודם היה מפקד 1922 של ארץ ישראל, ולא נערך מפקד נוסף בארץ-ישראל על ידי הממשל הבריטי. לאחר קום המדינה נערכו מפקדי אוכלוסין בישראל.

על בסיס נתוני מפקד 1931 נערך סקר הכפרים 1945 בארץ ישראל עבור ועדת החקירה האנגלו-אמריקאית לענייני ארץ ישראל שפעלה בתחילת שנת 1946. הנתונים חושבו ליום 1 באפריל 1945 ופורסמו לאחר מכן ושימשו גם את ועדת אונסקו"פ שפעלה בשנת 1947.

במפקד נמצא כי בארץ ישראל הייתה קיימת אוכלוסייה של 1,035,821 (1,033,314 בניכוי מספרם של הכוחות המזוינים של בריטניה) - עלייה של 36.8% מאז 1922. האוכלוסייה היהודית גדלה ב-108.4%, בעקבות גלי העלייה.

האוכלוסייה חולקה לפי דת: 759,717 מוסלמים, 174,610 יהודים, 91,398 נוצרים, 9,148 דרוזים, 350 בהאים, 182 שומרונים ו-421 "חסרי דת". בעיה מיוחדת נוצרה בספירת הבדואים הנוודים שבדרום, שלא ששו לשתף פעולה. האומדנים של כל שבט נעשו על ידי קצינים של הממשל המחוזי, על פי תצפית מקומית. מתוך 759,717 המוסלמים, 66,553 אנשים נמנו בשיטה זו. מספר הכוחות הבריטיים הזרים שהוצבו בארץ-ישראל ב-1931 הסתכם בכ-2,500.

מפקד האוכלוסין של ארצות הברית

מפקד האוכלוסין של ארצות הברית (באנגלית: United States Census) הוא מפקד אוכלוסין הקבוע בחוקת ארצות הברית ונערך על ידי לשכת מפקד האוכלוסין של ארצות הברית. המפקד נערך כל 10 שנים, החל משנת 1790. התוצאות משמשות להקצאת מושבים בקונגרס של ארצות הברית, לקביעת כמות האלקטורים בכל מדינה בארצות הברית ולמימון תוכניות ממשלתיות. על פי המפקד משנת 2010 בארצות הברית 308,745,538 תושבים.

מפקד קהילות הונגריה

מפקד קהילות הונגריה היה מעין מפקד אוכלוסין שנערך בשנת 1944 בידי היודנראט של יהודי הונגריה, לאחר פלישת גרמניה הנאצית להונגריה במהלך מלחמת העולם השנייה ובתחילת שואת יהודי הונגריה. המפקד נועד למפות את מקומם ומספרם של היהודים החיים בהונגריה באותה עת. המפקד נערך על ידי שליחת שאלון לקהילות, ומלמד רבות את חוקרי התקופה, עד כמה היה מצבם של הקהילות היהודיות בכי רע.

סטטיסטיקאי

סטטיסטיקאי הוא אדם העוסק בסטטיסטיקה.

הכשרה של סטטיסטיקאים נעשית באוניברסיטאות, במסגרת החוג לסטטיסטיקה, הפועל לעיתים במסגרת הפקולטה למדעי החברה ולעיתים במסגרת בית הספר למתמטיקה.

סטטיסטיקאים פעילים באוניברסיטאות, בהוראה ובמחקר בענפי הסטטיסטיקה, אך עיקר פעילותם היא במגוון ענפים יישומיים של הסטטיסטיקה:

טיפול בסטטיסטיקה לאומית, במסגרת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בנושאים כגון מפקד אוכלוסין, מדד המחירים לצרכן, השכר הממוצע ורבים אחרים.

עריכת סקרי דעת קהל.

עריכת מדגם בחירות, המנסה לחזות את תוצאות הבחירות.

חישובי רייטינג של תוכניות טלוויזיה ורדיו.

עריכת חישובים אקטואריים בחברות ביטוח.

אספקת מידע סטטיסטי למקבלי החלטות במגוון ענפי המשק: תעשייה, רפואה, בנקאות ועוד.

קאהולואי

קאהולואי (באנגלית: Kahului) היא העיר הגדולה באי מאווי, נמצאת בצפון-מרכז האי מאווי, ולידה שוכן נמל תעופה בינלאומי קאולואי הנקרא על שמה של העיר.

במפקד האוכלוסין של שנת 2000 נמצא כי בעיר כ-20,146 איש. שטח העיר כ-42.3 קמ"ר וצפיפות האוכלוסין בה היא כ-513 איש לקמ"ר. כ-53% מתושבי המקום הם ממוצא אסיאתי.

קלונה

קלונה (באנגלית: Kelowna) היא עיר בפרובינציית קולומביה הבריטית בקנדה. קלונה שוכנת על הגדה המערבית של אגם אוקנגן בעמק אוקנגן, בדרום-מזרח קולומביה הבריטית. בעיר מתגוררים 117,312 תושבים (נכון ל-2011), ובמטרופולין שלה מתגוררים 179,839 תושבים (נכון ל-2011).

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.