מפסלת (קבוצת כוכבים)

מפסלת היא קבוצת כוכבים קטנה ועמומה במיוחד בשמי הדרום שהוגדרה על ידי האסטרונום ניקולא לואי דה לאקאי במאה ה-18 כחלק מהגדרת קבוצות כוכבים חדשות לכיסוי אזורים בשמי הדרום שלא היו משויכים לאף קבוצה. הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה הוא מדרגת בהירות 4.4 כך שניתן להבחין בקבוצה רק בתנאי צפייה מייטביים. הקבוצה נקראה במקור "Cæla Sculptoris" שפרושו "מפסלת הפָּסָּל" בלטינית - הכלי איתו חוצב הפָּסָּל בשיש.

מפסלת
Caelum
Caelum IAU

מפת קבוצת הכוכבים מפסלת
סמליות מפסלת
עלייה ישרה 5 שעות
נטייה °‏40-
שטח נראה 125 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה-81
מספר כוכבים בבהירות < 3 0
הכוכב הבהיר ביותר α במפסלת
בהירות הכוכב הבהיר 4.4
מערכות כוכבים גובלות
נראית בין קוי הרוחב °‏40+ ו-°‏90-
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש ינואר

כוכבי הקבוצה

α במפסלת הוא כוכב לבן - צהבהב במרחק של כ-65 שנות אור עם בהירות מדרגה 4.4. זהו הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה.

β במפסלת הוא כוכב לבן - צהבהב נוסף במרחק של כ-90 שנות אור עם בהירות מדרגה 5.

γ במפסלת הוא כוכב כפול המורכב משני ענקים שאינם קשורים זה לזה. הבהיר מבין השניים הוא ענק כתום במרחק של כ-185 שנות אור ועם בהירות מדרגה 4.5 והשני הוא ענק לבן במרחק של כ-330 שנות אור עם בהירות מדרגה 6.3. כל אחד משני הכוכבים הוא בעצמו כוכב זוגי; לראשון בן זוג עם דרגת בהירות 8 שניתן לצפייה באמצעות טלסקופ חובבים ולשני בן זוג קרוב עם בהירות מדרגה 9.6 שניתן לצפייה רק באמצעות טלסקופ בינוני.

δ במפסלת הוא כוכב לבן - כחלחל במרחק של כ-710 שנות אור ועם בהירות מדרגה 5.1.

קישורים חיצוניים

מפסלת

מַפְסֶלֶת (באנגלית: Gouge ) היא סוג של אזמל המשמש לחריטה, גילוף ופיסול, בעיקר בעץ, אך גם בחומר, לינולאום, וחומרים נוספים. המפסלת היא כלי עבודה ידני שהיה בשימוש מזה מאות בשנים על ידי אמנים, נגרים ובעלי מלאכה. בדרך כלל ידית המפסלת עשויה עץ או פלסטיק, ואילו המפסלת עצמה עשויה מתכת.

עבודות גילוף משמשות ליצירת שלל פריטים, בהם סירות עץ ופסלים, אשר עוברים תהליך יצירתי של גילוף ידני במפסלת.

88 קבוצות הכוכבים המודרניות
אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופ • מפסלת • מפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקנטאורקסיופאהקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.