מערכת הקול

מערכת הקול היא סך כל האיברים המשמשים להפקת הקול אצל בני האדם ובעלי החיים. אצל היונקים מערכת הקול מורכבת מהחלל הגרוני, הלוע, החלל האפי ואצל חלק מהיונקים היא כוללת גם שקי אוויר. יש מספר סוגים של קולות:

  1. קולות גרוניים
  2. קולות ללא עצירה
  3. קולות שפתיים
  4. קולות לשוניים
מערכת הקול
שיוך מערכות גוף
1926

שנת 1926 היא השנה ה-26 במאה ה-20. זוהי שנה רגילה, שאורכה 365 ימים. 1 בינואר 1926 לפי הלוח הגרגוריאני מקדים את 1 בינואר לפי הלוח היוליאני ב-13 ימים. כל התאריכים שלהלן הם לפי הלוח הגרגוריאני.

1926 בארצות הברית

1926 בארצות הברית הייתה השנה בה חגגה ארצות הברית 150 שנה מיום היווסדה.

1926 במדע

ערך מורחב – 1926

23 ביולי

23 ביולי הוא היום ה-204 בשנה (205 בשנה מעוברת) בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 161 ימים.

Open Sound System

Open Sound System היא מערכת ליצירת ולכידת קול במערכות הפעלה דמויות יוניקס שונות, מערכות כאלה הן סולאריס ו-FreeBSD.

בעבר שימשה בתפקיד זה גם בליבת לינוקס. לעיתים משתמשים במונח הזה גם לממשק שהמערכת חושפת לתוכניות.

המערכת נכתבה במקור כמערכת לניהול הקול של ליבת לינוקס. גרסתה הראשונה נכתבה כבר בשנת 1992 על ידי הפיני הנו סבולינאן והפכה למערכת הקול הסטנדרטית בליבת לינוקס. בהמשך החליט סבולינאן למסחר את התוכנה: הוא הקים את חברת 4Front Technologies[דרוש מקור: הוא הקים? מי הקים?] ב-1996, ויצר גרסה קניינית של מערכת OSS. הגרסה הקניינית סיפקה את אותו הממשק לתוכניות, אולם תמכה במגוון רחב יותר של התקני תוכנה[דרוש מקור] ומערכות הפעלה. החל מגרסה 2.5 הוחלפה מערכת הקול בליבת לינוקס בALSA.

ב־14 ביוני 2007 פרסמה חברת 4Front את גרסה 4 של התוכנה. עבור גרסה זו פורסם קוד המקור של הגרסאות ללינוקס, סולאריס ו־SCO UnixWare. בתחילת 2008 היא שחררה גרסה גם עבור FreeBSD.

אוריאל צימר

אוריאל צימֶר (כ' בכסלו תרפ"א, 1 בדצמבר 1920 – ט' בכסלו תשכ"ב, 17 בנובמבר 1961) היה הוגה דעות חרדי. עבד כמתרגם באו"ם ובחסידות חב"ד. ידוע כמתנגד חריף לציונות. חיבר את החוברת "יהדות התורה והמדינה".

גיהוק

גִּהוּק, גִּיסוּי או גְּרֵפְּס (נקרא לעיתים בטעות שיהוק), הוא שחרור גז ממערכת העיכול (בדרך כלל קיבה או ושט) דרך הפה, עם קול אופייני ולעיתים גם ריח.

דום

דוּם (באנגלית: Doom או DOOM, תרגום: אבדון) הוא משחק פעולה מסוגת משחקי יריות מגוף ראשון שפותח על ידי חברת id Software וראה אור בשנת 1993. המשחק מהווה ציון דרך בתחומו בזכות שימושו בטכנולוגית דו-מימד הממומשת בצורה שמהווה אשליה שהמשחק הוא בתלת-מימד, באפשרות למשחק מרובה משתתפים ברשת מחשבים ובתמיכה ביצירת הרחבות אישיות למשחק (קובצי WAD). עקב הגרפיות של המשחקיות האלימה, עורר המשחק עם יציאתו מחלוקת בנוגע להשפעת משחקי מחשב על התנהגות האדם מחוץ לעולם המשחק.

דום, שהופץ כתוכנה שיתופית והורד על ידי כ-10 מיליון אנשים בפרק זמן של שנתיים, העלה את הפופולריות של משחקי השלבים וייסד תת-תרבות משחק שלמה של משחקי יריות מגוף ראשון, הפופולרית עד ימינו. משחקי יריות מגוף ראשון ששווקו בשנות ה-90 אף כונו תכופות "שיבוטי דום".

הזיכיון של דום המשיך עם המשחק דום II: גיהנום על כדור הארץ משנת 1994, ומספר רב של חבילות הרחבה, בהן נמנות "דום האולטימטיבי" ו"שלבים מתקדמים לדום 2" משנת 1995. בהמשך יצא המשחק Final Doom משנת 1996 ואחריו דום 64 בשנת 1997 שהותאם לקונסולת הנינטנדו 64 בלבד. במקור המשחקים פותחו לסביבת DOS, אך מאוחר יותר עברו התאמה למערכות רבות אחרות, בהן גרסאות חדשות לעשר קונסולות משחקים שונות. זהו המשחק השני למחשב האישי (MS-DOS) מבחינת כמות הגרסאות לפלטפורמות השונות אחרי טטריס, והשלישי למחשב בכללי אחרי טטריס, ונמלולים. המשחק אף עבר התאמה ל-iPhone בשנת 2009. סדרת המשחקים איבדה את השליטה בשוק באמצע שנות ה-90 עם התפתחות הטכנולוגיה וירידת קרנו של מנוע המשחק של דום.

למרות זאת, מעריצי המשחק המשיכו לייצר הרחבות אישיות ולשנות את קוד המקור שפורסם ב-1997.

הזיכיון קיבל תשומת לב נוספת ביציאתו של המשחק דום 3 ב-2004, שהיה למעשה עיבוד מחודש ועתיר גרפיקה לעלילת המשחק המקורי, כמו גם ביציאתו של סרט הקולנוע "דום" ב-2005 וכן ביציאתו של המשחק "Doom Resurrection" למערכות ההפעלה של מכשיר ה-iPhone.

זהו המשחק הראשון בהיסטוריה למחשב האישי, שהייתה לו השפעה בסדר גודל כזה על תעשיית הגיימינג. עד ליציאת משחק זה, עיקר המשחקים שהייתה להם השפעה על התעשייה היו משחקי קונסולות כהאחים סופר מריו וסוניק הקיפוד, משחקי ארקייד כדוגמת פאקמן וסטריט פייטר, ומשחקים לקומודור אמיגה, כמו נמלולים ו-Worms.

דיבור

דיבור הוא תקשורת באמצעות שפה קולית. דיבור נוצר מהרכבת מילים מתוך מבחר רחב שנקרא לקסיקון, לפי כללי תחביר קבועים. כל מילה מורכבת מרצף מסוים של הגאים מתוך סט מצומצם של תנועות ועיצורים שהם היחידות הבסיסיות של השפה המדוברת.

עם זאת, בעוד שהשפה היא תנאי הכרחי לקיומו של הדיבור, הדיבור אינו תנאי הכרחי לקיומה של השפה, שכן היא יכולה להתקיים גם בלעדיו.

הדיבור קיים אצל המין האנושי בלבד והתקיים אצל מינים נוספים מהסוג "אדם" שנכחדו, כגון האדם הניאנדרטלי והומו ארקטוס. יכולת הדיבור חשובה ביותר לתפקודו של הפרט האנושי בחברה, ופגם ביכולת הדיבור נחשב ללקות.

מערכות הגוף

מערכות הגוף הן אוסף קבוצות האיברים השונים בגוף שהם בעלי תפקיד משותף.

בין מערכות הגוף השונות יש תלות, אחת לא יכולה לתפקד כראוי בלעדי אחרת וקיים ביניהן תיאום המאפשר חיפוי וביצוע תהליכים שונים בגוף המצריכים יותר ממערכת אחת.

המערכת השולטת בכל שאר מערכות הגוף ויוצרת את התיאום היא מערכת העצבים, לעזרתה קיימת המערכת האנדוקרינית האחראית על ויסות התהליכים הכימיים בגוף ותיאום הפעולות, אשר מבצעת את תפקידה בעזרת מערכת הדם ומערכת הלימפה. מערכת הראייה, השמיעה וחושי המגע, הריח והטעם מאפשרים מודעות של היצור לסביבתו והתמצאותו בה. מערכת הקול, ביצורים מסוימים גם השתן ובאדם גם העיניים, מסייעות לתקשורת בין הפרטים השונים.

מערכת העיכול ומערכת הנשימה אחראיות על סיפוק האנרגיה לכלל הגוף. מערכת השתן והנשימה אחראיות על הפרשת הרעלים שנוצרו בגוף עקב תהליך המטבוליזם, ביניהם פחמן דו-חמצני ושתנן, באמצעות השתן ופליטת האוויר מהריאות.

גוף האדם בנוי ממערכות. כל מערכת בנויה מאיברים. כל איבר בנוי מרקמות. כל רקמה בנויה מתאים. כל תא בנוי מאברונים. 3 האברונים הם: ציטופלזמה (נוזל התא), גרעין התא (המכיל את חומר התורשה DNA), והאברונים הקטנים שתפקידם לשמור על כניסה ויציאה של חומרים.

מערכת החיסון ביחד עם מערכת הכסות, מגנה על הגוף מפני נגיפים, חיידקים ופטריות (ראו גם: זיהום).

מערכת השלד אחראית על תנועתו וייצובו של הגוף ומערכת הרבייה אחראית להמשך קיומו של המין.

לכל מערכת תפקיד מרכזי בהישרדות האורגניזם וקיומו.

סרטן (מחלה)

סרטן הוא שם כללי למחלות שונות שבהן תאי הגוף מתחלקים בצורה בלתי מבוקרת. הצטברות של תאים כאלה יוצרת גידול ממאיר (נאופלזיה), ובמקרים מסוימים חלק מתאים אלה נודדים למקומות אחרים בגוף ויוצרים גרורות.

מקור המונח הוא בבעל החיים סרטן, וכבר אצל היפוקרטס מתוארים סוגים שונים של מחלות סרטן במילה היוונית καρκίνος (תעתיק: קרקינוס, מבוטא בלועזית "קרצינו", פירושו: בעל החיים סרטן). גלנוס מציין שסרטן השד נקרא כך בשל הדמיון לצורה של סרטן, כאשר כלי הדם המקיפים את הגידול מזכירים את רגלי הסרטן.

שדה המחקר והטיפול במחלת הסרטן ברפואה נקרא "אונקולוגיה". סרטן הוא מושא מחקר חשוב עם עליית תוחלת החיים, מפני שזו מחלה שמופיעה לרוב אצל מבוגרים, לאחר הצטברות של מוטציות מסוימות בגנום. למרות התקדמות בפיתוח טיפולים נגד סרטן, מיוחסת חשיבות גבוהה לגילוי מוקדם של סרטן בשלביו ההתחלתיים, בהם אחוזי הריפוי מסרטן גבוהים, בעוד סרטן שהתגלה בשלבים מאוחרים בדרך כלל אינו ניתן לריפוי, ועלול להוביל למוות. עם זאת, גם לסקירה לגילוי מוקדם יש מגבלות ולעיתים אף חסרונות, ביניהן איבחון-יתר.

אחת מהסיבות המרכזיות לקושי לטפל בסרטן, ובפרט שהמחלה חוזרת, היא היכולת של תאי הסרטן לפתח עמידות לתרופות שהמטופל מקבל , בצורה דומה שחיידקים יכולים לפתח עמידות לאנטיביוטיקה, זאת בשל קצב התרבות גבוה, מה שיוצר מוטציות חדשות בחומר התורשתי שמקנות את העמידות.

צרידות

צרידות - קול הנשמע מחוספס, שיש בו מרכיב רועד של טונים נמוכים. אצל בני אדם הצרידות נגרמת על ידי התכווצות, דלקת או שיתוק במיתרי הקול או מגידול פוליפים עליהם. היא יכולה לנבוע משימוש לרעה בקול, מלחץ נפשי, עישון, דלקת גרון נגיפית, מחלה זיהומית או אלרגיה. הרמת קול פתאומית מזיקה במיוחד למערכות הקול. צרידות הנמשכת זמן רב נחשבת לאחד מסימני האזהרה לסרטן ומחייבת בדיקה רפואית. צרידות קבועה, הנגרמת כתוצאה מעבודה, עשויה לזכות את הנפגע באחוזי נכות, על פי תקנות הביטוח הלאומי.

קידוד חיזוי ליניארי

קידוד חיזוי ליניארי (באנגלית: Linear Predictive Coding או בקיצור LPC) הוא כלי המשמש בעיקר לעיבוד אותות אודיו ולעיבוד דיבור לייצוג המעטפה הספקטראלית של אות דיבור דיגיטלי בצורה דחוסה, תוך שימוש במידע של מודל חיזוי ליניארי. זוהי אחת הטכניקות החזקות ביותר לניתוח דיבור, ואחת השיטות היעילות ביותר עבור קידוד דיבור באיכות טובה בקצב סיביות נמוך, ומספק הערכות מדויקות ביותר של פרמטרי דיבור.

שנות ה-20 של המאה ה-20

שנות ה-20 של המאה ה-20 היו העשור השלישי של המאה ה-20, החלו ב-1 בינואר 1920 והסתיימו ב-31 בדצמבר 1929.

בשנות ה-20 הוא העשור שמגיע סמוך לסיומה של מלחמת העולם הראשונה, ורבים מהאירועים המרכזיים בו מושפעים מתוצאות המלחמה.

ההסכמים בין המעצמות בתום המלחמה גורמים בעשור זה לסדרה של שינויי גבולות ברחבי העולם. עת נפילתה של האימפריה העות'מאנית, וירידת כוחן של מעצמות מזרח אירופה, הופכת האימפריה הבריטית לאימפריה הגדולה בהיסטוריה מבחינת שטחי הטריטוריות שלה.

למרות זאת, האימפריה הבריטית, שהייתה לפני המלחמה המעצמה הכלכלית החשובה בעולם, מאבדת בהדרגה את מקומה לארצות הברית, בעקבות הסדרי החוב והחזרי הלוואות המלחמה, לאחר שהאימפריה הבריטית לבדה לוותה במלחמה 4.1 מיליארד דולר מארצות הברית.

ברית המועצות הצעירה, שמוקמת בשנת 1922, הופכת למדינה הראשונה בהיסטוריה שמנסה ליישם כלכלה קומוניסטית.

כחלק ממסקנות מלחמת העולם הראשונה, נעשה בעשור זה ניסיון להקים גופים בינלאומיים שיוכלו להגביר את שיתוף הפעולה בין מדינות העולם ובשאיפה למנוע את המלחמות הבאות, לפחות בחלקן. בהתאם לכך, נוסד בשנת 1920 חבר הלאומים, ובשנת 1923 מוקם גם האינטרפול, בגלגולו הראשון.

עשור זה הוא גם נקודת שיא, המצויה בין שתי מלחמות העולם, בכל הנוגע לפריחה תרבותית בכמה ממרכזי התרבות העולמיים, כמו גרמניה, צרפת ואוסטריה. בחציו השני של העשור מתחיל את דרכו הסרט המדבר בקולנוע.

סיומו של העשור עם השפל הגדול, שפורץ בארצות הברית, ומטלטל אחריו גם את שאר כלכלות העולם, שמושפעות בעשור זה באופן דרמטי מכלכלתה של ארצות הברית.

שפתות הקול

שפתות הקול (vocal folds), המכונות גם מיתרי הקול (vocal cords), הן שתי רקמות ריריות לבנות המתוחות בצורה אופקית משני צדדיו של בית הקול הנמצא בחלקו העליון של קנה הנשימה. צבען לבן משום מחסור בזרימת דם מספקת.

שפתות הקול אחראיות על יצירת מגוון הקולות האנושיים. בזמן נשיפה, כאשר האוויר זורם אל מחוץ לריאות ניתן להשתמש בהן כדי לדבר ולהשמיע קולות נוספים. בנשימה רגילה, שפתות הקול מרוחקות למדי זו מזו, כך שהאוויר העובר ביניהן מרעיד אותן בצורה שלא מספיקה ליצירת הקול אך שרירים המסודרים שתי וערב בבית הקול מווסתים את מידת הקִרבה בין שפתות הקול.

גון הקול תלוי בעובי שפתות הקול, באורכן ובמצב המתיחה שלהן ששונה אצל כל אדם. כאשר קצב תנודותיהן של שפתות קול ארוכות נמוך יותר כך יורדת תדירות גלי הקול וכך הקול נשמע נמוך יותר, ולהפך. בתקופת ההתבגרות גדלות שפתות הקול של הנערים ובעקבות זאת קולם נהיה נמוך.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.