מערבון

מערבון הוא סוגה קולנועית הבנויה על סיפורי המערב הפרוע של ארצות הברית והוא מתאר לרוב מציאות של אקדוחן קשוח המסתובב ומשליט סדר ומוסר ברחבי הערבה.

Great train robbery still
פריים מתוך הסרט שוד הרכבת הגדול מ-1903, הנחשב למערבון הראשון בהיסטוריה.

אופי המערבונים

במערבונים מופיע קאובוי (בוקר) או שריף כלוחם קשוח שחייו מלאי הרפתקאות ועניין, המסתובב במדבריות או בעיירות של מערב ארצות הברית ונלחם נגד אויבים כמו אינדיאנים, פושעים וכדומה. הצגה זו של הדברים, נוגדת את המציאות בה הקאובוי היה אדם בעל חיים אפורים ומשעממים העובד את האדמה למחייתו.

מלבד האמור, מאופיינת סוגת המערבונים בדמותו הבודדה של הגיבור ובאייקונים ברורים דוגמת האקדח התופי, כובע הבוקרים, סוס הרכיבה, בית המרזח (Saloon) ונופי המערב שמופיעים בסרטי המערבונים.

לעיתים קרובות עוסק המערבון בשאלת חיפוש הצדק גם בדרכים שאינן חוקיות, כך שהגיבור לוקח את החוק לידיו ומשיג צדק במקום החברה ולמען החברה שאינה מסוגלת לדאוג לעצמה. בשל כך ישנם הרואים בדמות הקאובוי והשריף את הנביא המודרני, בבדידותו ובקריאתו לשאוף לצדק ולא לקדש את המסגרות באשר הן. אחד מסרטי המערבון שבולטת שם אמירה זו היא 'בצהרי היום' בכיכובו של גרי קופר.

סוג נוסף של המערבונים הוא מערבוני ספגטי, מערבונים אלו צולמו לרוב באיטליה ובספרד, בתקציב נמוך. השם "מערבוני ספגטי" ניתן בתחילה כלגלוג על סרטים אלו המתיימרים להציג את המערב הפרוע מנקודת מבט אירופאית, עם זאת משנות ה-80 של המאה ה-20 ישנה הערכה מחודשת לסרטים אלו. המייצגת הנאמנה של סוגת מערבוני הספגטי היא טרילוגיית האיש ללא שם בבימויו של סרג'יו לאונה ובכיכובו של קלינט איסטווד.

מערבונים בולטים

החצי הראשון של המאה ה-20

שנות ה-50

שנות ה-60

שנות ה-70

שנות ה-80

שנות ה-90

העשור הראשון של המאה ה-21

העשור השני של המאה ה-21

סופרים בולטים בתחום

שחקנים מפורסמים

ג'ון ויין, גרי קופר, ג'ולייאנו ג'אמה, קלינט איסטווד, אלי וולך, צ'ארלס ברונסון, ברט לנקסטר, קירק דאגלס, גלן פורד, לי ואן-קליף, אלן לאד, הנרי פונדה, ג'יימס סטיוארט, יול ברינר, רוברט דובאל, רוברט מיצ'ם, ריצ'רד וידמארק, וולטר ברנן ועוד רבים אחרים.

יוצרים מובילים

השפעות בין סוגות

המערבונים הושפעו החל משנות ה-50 מסרטי הסמוראי של אקירה קורוסאווה היפני, שהוא עצמו שאב את השראתו מספרי בלשים אמריקאיים. כך, לדוגמה, סרטו המפורסם של קורוסאווה "יוג'ימבו" שהציג את טושירו מיפונה כסמוראי נודד הושפע מספרו של דשיאל האמט "קציר הדמים". הסרט יוג'ימבו היווה השראה לסרטו של סרג'ו לאונה "בעבור חופן דולרים" בכיכובו של קלינט איסטווד. המערבון המפורסם "שבעת המופלאים" הושפע אף הוא מסרטו של קורוסאווה "שבעת הסמוראים".

טלוויזיה

סדרות מערבונים פופולריות היו "בוננזה", "איש החוק", "הרובאי", "האיש מוירג'יניה", "רווהייד", "הצ'פראל הגבוה".

עתיד המערבון

למרות ירידת ערכה של הסוגה יש לה עדיין מעריצים נלהבים רבים. במאה ה-21 ישנה תחייה מחודשת לנושא עם הקרנתם של מערבונים כ"רוקד עם זאבים" עם קווין קוסטנר, "אקדוחנים צעירים", "סילברדו", "מלאכים נופלים", ו-"3:10 ליומה" המחודש. בתחום הספרות מתפרסמות יצירות חדשות מיוצרים רבים ולהם קהל קוראים נרחב. ניתן לראות את השפעת המיתוס של האקדוחן הבודד הנלחם ללא פשרות על עקרונותיו בסרטים ובספרים עכשוויים רבים.

ראו גם

לקריאה נוספת

  • מערבון - מיטב המערבונים בכל הזמנים, בעריכת מרדכי ליבוביץ, הוצאת כתר 1993
דרמה

דרמה (Drama) היא סוגה ספרותית, תיאטרלית, שנועדה לביצוע על ידי שחקנים. דרמה ניתנת לביצוע באמצעות מחזה, סרטים, או טלוויזיה.

מקור המילה "דרמה" (δράμα) במילה היוונית דראן (δραν) שמשמעה "עשייה", מהפועל (בניב הדורי) "לעשות".

היוונים השתמשו במילה זו לתאר את הטרגדיות היווניות.

מותחן

מותחן (באנגלית: Thriller) הוא סוגה המיושמת בספרות, בקולנוע ובטלוויזיה. הוא כולל מספר רב של תתי-סוגה. המותחן מאופיין בשימוש בפעולה ובמקצב גבוה, ובדמות הגיבור או הפרוטגוניסט שהוא בעל תושייה וצריך לסכל את מזימותיו של נבל המצוי מצדו הבלתי מוסרי של המתרס, ולרוב גם בעל כוח או ממון רב יותר. בנוסף, יש שימוש באמצעים ספרותיים רבים כמו מתח, גורמי הסחה שונים וקליף האנגרים.

מערב

מערב הוא אחת מארבע רוחות השמים. הוא הפוך למזרח ונמצא בזווית ישרה לצפון ודרום. המערב נמצא באזימוט 270 מעלות.

מערב הוא הכיוון ההפוך לכיוון הסיבוב של כדור הארץ ולכן זהו גם הכיוון בו שוקעת השמש בימי השוויון.

להבדיל מצפון ודרום, שהם כיוונים מוחלטים, שלהם אותה משמעות בכל מקום על-פני כדור הארץ, מערב ומזרח הם כיוונים יחסיים, שמשמעותם תלויה במקום שבו נמצא אומרם.

המונח מדינות המערב משמש להתייחסות למדינות השוכנות במערב אירופה ובאמריקה. כמו כן מונח זה מתייחס גם לתרבויות היהודיות-נוצריות - תרבות המערב.

המונח מערב מתאר גם את המדינות ששוכנות במערב ארצות הברית, שבקרבת האוקיינוס השקט, דוגמה למדינות אלה היא המערב הפרוע והסרט שמצולם שם ומכונה מערבון.

בסין העתיקה, המונח מערב ציין את ארצו של בודהה והמקום ממנו הגיעו כתבים בודהיסטיים קדושים.

מערבון ספגטי

מערבון ספגטי הוא כינוי לתת-סוגה של סרטי המערבונים שצצו בשנות ה-60 של המאה ה-20. כינוי זה נובע מהעובדה שרובם הופקו על ידי אולפנים איטלקיים. בתחילה לרבים מהם היו משותפים השפה האיטלקית, התקציב הנמוך, וצילום מינימליסטי ושוטף ששבר את המוסכמות של מערבונים מוקדמים יותר - לעיתים בכוונה, כתוצאה מהרקע התרבותי השונה של יוצרי הסרט ומהתקציב המוגבל. השימוש במונח נעשה בתחילת דרכה של הסוגה בזלזול, אך משנות השמונים התפתחה הערכה מחודשת לסרטים אלה.

היצירה המפורסמת ביותר של הסוגה היא טרילוגיית "האיש ללא שם" בבימויו של סרג'ו לאונה ובכיכובו של קלינט איסטווד. היצירה כוללת את הסרטים "בעבור חופן דולרים" (1964), "בעבור חופן נוסף של דולרים" (1965), שנקרא בישראל "הצלפים", ו"הטוב הרע והמכוער" (1966). לשלושת הסרטים פסקול שהלחין אניו מוריקונה, שכל הנעימות שכתב לסרטים נעשו סימן היכר של מערבוני ספגטי. "הטוב הרע והמכוער" היה לאחד מסרטי המערבונים המפורסמים בכל הזמנים, וזאת למרות העובדה שבאופן לא טיפוסי לסוגת מערבוני הספגטי, הוא הופק בתקציב גבוה יחסית של כמיליון דולר.

כוכבים איטלקיים מפורסמים בסרטים אלה היו ג'וליאנו ג'מה, שסרטו "Day of anger" נחשב לקלסיקה מהתקופה הזו, פרנקו נרו, שהתפרסם בדמותו של ג'נגו, וכן טרנס היל ובאד ספנסר, שהתפרסמו במערבונים הקומיים שלהם.

רבים מהסרטים צולמו באזור המדבר הספרדי של אלמריה (Almería), הדומה לנוף המצוי בקליפורניה. בשל אזור הצילום המדברי ומלאי הניצבים דוברי הספרדית באזור, נושא מקובל במערבוני הספגטי היה המהפכה המקסיקנית, שודדים מקסיקנים ואזור הגבול בין מקסיקו לארצות הברית.

סרט ביוגרפי

סרט ביוגרפי הוא סוגה קולנועית, המאופיינת בכך שעלילתה מבוססת על ביוגרפיה של אדם אמיתי מסוים או קבוצה של אנשים, מהמציאות. סרט ביוגרפי מבוסס על אירועים אמיתיים. סרט כזה יכול להציג את אירועים בדיוק כפי שהתרחשו, או עשוי לשנות מעט את המאורעות למטרות אחרות, כגון העצמת המתח בסיפור.

דוגמאות לסרטים ביוגרפיים:

לורנס איש ערב (1962)

פטון (1970)

גנדי (1982)

אמדאוס (1984) - מבוסס על סיפור חייו של המלחין וולפגנג אמדאוס מוצרט

שבע שנים בטיבט (1997) - מבוסס על סיפור חייו של מטפס ההרים האוסטרי היינריך הארר

לינקולן (2012)

תאווה לחיים - על וינסנט ואן גוך.

בתו של כורה פחם (1980) - מבוסס של האוטוביוגרפיה של זמרת הקאנטרי לורטה לין

סרט בלשי

סרט בלשי (או: סרט תעלומה, או: סרט מסתורין) הוא ז'אנר קולנועי המתמקד במאמציו של בלש משטרתי, חוקר פרטי או בלש חובב לפענח נסיבות מסתוריות של פשע כלשהו, באמצעות רמזים, חקירה, והסקת מסקנות בצורה פיקחית.

סרט דרמה

סרט דרמה (או סרט דרמטי או דרמה קולנועית) הוא סוגה קולנועית (ז'אנר קולנועי) אשר מתמקדת בפיתוח מעמיק של דמויות ריאליסטיות המתמודדות עם נושאים רגשיים. סרט קולנוע דרמטי משתייך לסוגה הרחבה ביותר בקולנוע, הכוללת תתי-סוגה רבים, כגון: דרמה רומנטית, דרמת ספורט, דרמה תקופתית, דרמת חוק ודרמת פשע. בין הנושאים שסרט דרמטי עשוי לעסוק בהם: אלימות כלפי נשים, אלכוהוליזם, גזענות, התמכרות לסמים, מעמד חברתי, עוני, שחיתות שלטונית.

חלק משמעותי מהופעותיהם הקולנועיות הטובות ביותר של שחקנים רבים היה בסרטים המשתייכים לסוגת הדרמה, שבה קיימת הזדמנות לשחקן למתוח את התפקיד, באופן שלא מתאפשר בסוגות אחרות. סרטי דרמה מאז ומתמיד היו מועמדים לעיתים תכופות לקבלת פרס האוסקר, במיוחד בקטגוריה של הסרט הטוב ביותר, בתדירות גבוהה משמעותית מסרטים המשתייכים לכל סוגה קולנועית אחרת.

סרט הרפתקאות

סרט הרפתקאות הוא ז'אנר קולנועי אשר עלילתו מתרחשת לרוב סביב חקירה וגילוי של מקומות חדשים, אקזוטיים ומסתוריים בעולם, בדרך אנרגטית ופעילה (דרך הדומה לזו שבסרט פעולה). לעיתים קרובות הסרט הוא תקופתי ומתרחש סביב רקע היסטורי מסוים, אך העלילה היא בדיונית. בסרט יכולים להתבטא יסודות רומנטיים מסוימים, והוא עשוי לכלול גם קרבות פיזיים בין הדמויות, עיסוק במונרכיות ומלכים, או דמויות פיראטים.

סרטי הרפתקאות היו פופולריים בהוליווד בשנות ה-30 וה-40, אז כיכבו בהם שחקנים ידועים כגון ארול פלין וטיירון פאואר. בעבר היו גיבורי סרטי ההרפתקאות בעיקר גברים; בתקופה המודרנית משולבות בסרטים אלו גם נשים ככוכבות, למשל דמותה של לארה קרופט בסרט "טומב ריידר" (2001).

סרט טלוויזיה

סרט טלוויזיה הוא סרט באורך מלא, אשר נוצר כדרמה טלוויזיונית בודדת (להבדיל מדרמה בהמשכים), ומופק על מנת להיות משודר בטלוויזיה.

סרטי הטלוויזיה מופקים על ידי אולפני טלוויזיה ואורכם בדרך כלל קרוב לשעה אחת. רוב סרטי הטלוויזיה מופקים בעלויות מינימליות, אך לעיתים גם מופקים בעלויות גבוהות מאוד והופכים אף לשוברי קופות. לעיתים רבות סרטי טלוויזיה מופקים בשיתוף פעולה בין חברות הפקה ממדינות שונות.

סרט סטודנטים

סרט סטודנטים הוא סרט שהופק במסגרת לימודיהם האקדמיים של יוצריו בבית ספר לקולנוע. סרט סטודנטים מכונה לעיתים גם סרט גמר, אם בית הספר לקולנוע אשר במסגרתו נעשה הסרט הכיר בו כפרויקט גמר הלימודים של יוצריו.

סרטי סטודנטים הם, בדרך כלל, סרטים קצרים, ולא סרטים באורך מלא. עם זאת, ישנן מספר דוגמאות של במאים, אשר סרטם העלילתי הראשון באורך מלא מבוסס על עלילת סרט הגמר שלהם (כגון: כנפיים שבורות, חתונה מאוחרת, יוסי וג'אגר, נגוע).

מאז 1986, מתקיים בישראל מדי שנתיים פסטיבל בינלאומי לסרטי סטודנטים.

סרט עצמאי

סרט עצמאי או סרט אינדי הוא סרט קולנוע עלילתי, אשר מופק שלא במסגרת אחד מאולפני הקולנוע הגדולים. כמו כן, המונח גם מתייחס לסרטים אמנותיים, אשר שונים באופן ניכר מרוב סרטי המיינסטרים המשווקים לקהל הרחב.

לעיתים, על אף שסרטים עצמאיים מופקים על ידי חברות הפקה עצמאיות, חלקם עדיין מופצים ומשווקים על ידי האולפנים הגדולים (לרוב, על ידי חברות-בת). סרט אשר לכל היותר מחצית ממקורות המימון שלו הם אולפן מרכזי - ייחשב כסרט עצמאי.

סרטים עצמאיים נבדלים, לעיתים, מסרטים אחרים בכך שהתוכן והסגנון הוויזואלי שלהם הם חזונו האמנותי והאישי של יוצר הסרט.

לעיתים, אך לא תמיד, סרטים עצמאיים מתוקצבים בצורה משמעותית פחות מאשר סרטים של אולפני הקולנוע הגדולים.

באופן כללי, שיווקם של סרטים עצמאיים מאופיין בהפצה מוגבלת, המיועדת לקהל צופים קטן ומסוים.

סרט פנטזיה

סרט פנטזיה הוא סרט קולנוע או סרט טלוויזיה מסוגת הפנטזיה. קיימות יצירות קולנועיות וטלוויזיוניות רבות אשר עובדו לתסריט מספרות פנטזיה. כך לדוגמה ניתן להזכיר את הארי פוטר, סרטי וולט דיסני שונים (כגון היפה והחיה, אלאדין ועוד), הסיפור שאינו נגמר ושר הטבעות.

מקרים יוצאי דופן של סרטים אשר לצרכם נכתב תסריט פנטזיה מקורי ולא עובד ספר קיים, הם: ליידי נץ (1985), וילו והנסיכה ואיש הנצח.

בטלוויזיה ז'אנר הפנטזיה זוכה להתייחסות נמוכה יותר מאשר בקולנוע ורוב תוכניות הפנטזיה נחשבות כמיועדות לילדים בלבד, או כסדרות פעולה. הסדרות הרקולס זינה הנסיכה הלוחמת ומכושפות הן דוגמאות לסדרות פעולה שהשתמשו ברקע של המיתולוגיה היוונית.

ואולם קיימות גם סדרות פנטזיה שזכו לפופולריות רבה, בהן: אבודים, דם אמיתי ומשחקי הכס, המבוססת על סדרת הספרים שיר של אש ושל קרח.

סרט קולנוע

סרט קולנוע הוא המוצר הסופי של תהליך יצירת הקולנוע - צילום ועריכה של סיפור, קטעי תנועה, וצליל המשולבים יחדיו ליצירה אחת.

סרט קולנוע מוצג באופן מסורתי בבית קולנוע, אולם ניתן לצפות בסרטי קולנוע גם באמצעי צפייה ביתיים כגון שידורי הטלוויזיה, מכשירי וידאו ו-DVD וגם באמצעות מחשב. קיימים סרטים שכבר בעת הפקתם מיועדים להיות מוקרנים באמצעי צפייה ביתיים, לדוגמה סרטי טלוויזיה.

מימיו הראשונים של הקולנוע ועד ימינו נשמר המידע על סרט צילום שקוף מצלולואיד שעליו הופיעו תמונות הסרט לצורך הקרנת התמונות על מסך. הקרנתן ברצף של התמונות הטבועות על הסרט, יוצרת בעיני הצופה אשליה של תמונות נעות. כיום קיימים סרטים המופקים ומוקרנים בצורה דיגיטלית, ללא סרט.

סרטי קולנוע מתחלקים לז'אנרים רבים ובהם דרמה, קומדיה, מתח, אימה, פעולה, סרט מוזיקלי, אנימציה, מערבון, סרטים דוקומנטריים, מדע בדיוני ופנטזיה.

סרט קומדיה

קומדיה היא סוגה קולנועית הכוללת סרטים שמטרתם המרכזית להצחיק ולשעשע את צופיהם. הקומדיה, לצד הדרמה והפעולה, היא מהסוגות המרכזיות בקולנוע, ויש לה נציגות נכבדת כמעט בכל אחת מהסוגות הקולנועיות האחרות. סיפור העלילה בסרטים קומיים פשוט יותר, פעמים רבות, מבסוגות קולנועיות אחרות, ומושם בו דגש פחות על ריאליזם.

סרט קצר

סרט קצר או סרטון הוא סרט שאורכו נע בדרך כלל בין דקה אחת ל-40 דקות. ההגדרה האמריקאית מתייחסת לרוב לסרטים באורך של 20 דקות עד 40 דקות, בעוד שבאירופה, אמריקה הלטינית ואוסטרליה מתאר המונח סרטים קצרים אף יותר. חלוקה גאוגרפית זו נמשכת גם במטרה לשמה נוצר הסרט: בארצות הברית, משמשים סרטים קצרים בעיקר כבמה לבמאים הוליוודים מתחילים, בזמן שבשאר העולם הם מהווים לרוב תצוגת תכלית של צלמי קולנוע ובמאי פרסומות.

סרט תיעודי

סרט תיעודי (הנקרא גם סרט תעודה או סרט דוקומנטרי) הוא סרט שמטרתו לתעד את המציאות, בניגוד לסרט קולנוע שמטרתו להציג תסריט בדוי (אם כי, לעיתים, מבוסס על סיפור אמיתי).

עיבוד קולנועי

עיבוד קולנועי או אדפטציה קולנועית הוא התהליך של יצירת סרט קולנוע על סמך יצירה אמנותית קיימת קודמת כגון רומן, סיפור קצר, מחזה, קומיקס, סדרת טלוויזיה ואף סרט אחר. על בסיס היצירה נכתב תסריט ומופק סרט, המהווה יצירה נגזרת. בפרס האוסקר קיימת קטגוריה נפרדת לתסריט מעובד.

עבור תסריט מעובד מוענק פרס אוסקר לתסריט המעובד הטוב ביותר.

קומדיה רומנטית

קומדיה רומנטית היא קומדיה בעלת מאפיינים ברורים של רומנטיקה, כאשר העלילה מאופיינת בקלילות, בהומור ובהתמקדות באהבה וברומנטיקה. רובן של הקומדיות הרומנטיות מסתיימות בטוב כאשר גיבורי העלילה משיגים את מושא אהבתם. בקומדיה רומנטית טיפוסית, שני האוהבים יהיו צעירים, חביבים שכאילו נועדו להיות יחד, אך מחסומים מורכבים מונעים את איחודם. חתונה כסיום שמח לעלילה, אופיינית בחלק גדול מהקומדיות הרומנטיות.

קומדיה שחורה

קומדיה שחורה, הידועה גם כהומור שחור או קומדיה אפלה, היא תת-ז'אנר של קומדיה וסאטירה העוסק בנושאים ואירועים רציניים ביותר - מוות, ,מלחמה וכו' - המטופלים באופן הומוריסטי או סאטירי, בכל תחומי הבידור.

בקומדיה שחורה ישנם בדרך כלל אלמנטים של אירוניה או אפילו פאטאליזם, ואין לבלבל בינה לבין קומדיה גסה, שנועדה בעיקר ליצור זעזוע בקרב הקהל; או בשבירת הטאבו שבבדיחות גסות.

סוגות קולנועיות וסוגי סרטים
סוגות
כללי רומנטיקהבורקסבנותדרמה (היסטוריתמלודרמהתקופתית) • חבר'המוזיקליספורטקומדיה (מטורפתמתיחותרומנטיתשחורה) • אימה (אליםזומביםמפלצותסלאשר) • אסונותגיבורי-עלהריםהרפתקאותהתבגרות (מסענעורים) • מדע בדיונימותחןמלחמה • מערבון (מערבון חלל • מערבון ספגטי) • פנטזיהפעולה (אמנויות לחימה) • פשע (בלשיגנגסטרפילם נואר) • ריגול
שונות אילםביוגרפיהלהט"בלכל המשפחהמוקומנטריניצול (בלקספלויטיישן) • פורנוגרפיתיעודי (טבע)
סוגים שאינם סוגות בי מוביהנפשהטלוויזיהניסיוניסטודנטיםסנאףעצמאיפולחןקצרתלת-ממדתעמולה
שונות עיבוד קולנועיסיקוולפריקוולריבוטרימייק

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.