מסת"ב

מסת"ב (ראשי תיבות של מספר ספר תקני בינלאומי) הצורה העברית של ISBN (ראשי תיבות של International Standard Book Number), הוא קוד מזהה בינלאומי, ייחודי למהדורה של ספר. בדרך כלל הוא מודפס על כריכתו האחורית של הספר, בספרות ובברקוד, כך שניתן לקרוא אותה בקופה רושמת באמצעות קורא ברקוד. כאשר ספר יוצא בשני סוגי כריכות, כריכה קשה וכריכה רכה, מקבל כל סוג מסת"ב משלו. הקוד משמש בעיקר בקטלוגים מסחריים ובקטלוגים של ספריות.

השיטה נוצרה בבריטניה בשנת 1966 על ידי רשת חנויות הספרים WH Smith. בתחילה כונתה השיטה SBN) Standard Book Number). השיטה אומצה כתקן בינלאומי ISO 2108 בשנת 1970. מזהה דומה, ה-ISSN) International Standard Serial Number) משמש לזיהוי כתבי עת.

בארבעים שנותיו הראשונות כלל המסת"ב עשר ספרות, והחל מ-1 בינואר 2007 הוא הוגדל ל-13 ספרות.

במסת"ב 10, הספרות מפוצלות לארבע קבוצות. גודל הקבוצות אינו קבוע. במסת"ב 13, נוספת בתחילת המספר קבוצה בת 3 ספרות.

  • במסת"ב 13: 978 או 979.
  • שפת המדינה אליה משתייך המו"ל:
0 - ספרים היוצאים לאור בארץ דוברת אנגלית (בריטניה, ארצות הברית, קנדה וכו')
2 - צרפתית, 3 - גרמנית, 4 - יפנית, 88 - איטלקית
965 - ספרים היוצאים לאור בישראל
  • זיהוי המו"ל
  • מספר סידורי לכותר אצל המו"ל
  • ספרת ביקורת (זו יכולה להיות לעיתים גם האות X).

בכל מדינה יש נציג האחראי על הקצאת המסת"ב. בישראל נעשה הדבר על ידי מרכז הספר והספריות בישראל. הנציג מקצה לכל מו"ל מספר מזהה, ואת המספר הסידורי של הכותר נותן המו"ל בעצמו. השימוש במסת"ב אינו מחייב והמספרים ניתנים תמורת תשלום, יש מו"לים שמעדיפים לא לרכוש מספרים אלו.

בענף המו"לות הישראלי נפוץ השימוש גם בקוד אחר, הקרוי "דאנאקוד", והוא אינו קשור למסת"ב. חברת "ד.א.נ.א. מערכות", שהוקמה ב-1981, מנהלת ומקצה קודים אלה תמורת תשלום. לצד הקוד כתוב במילים "מסת"ב", "ISBN" או "דאנאקוד", כדי להסיר ספק באשר לסוגו. באמצעות הקוד האחיד מתאפשר שיתוף מידע בין מוציאים לאור לגופים אחרים העוסקים בסחר בספרים. בנוסף, יוצרת החברה קטלוג ספרים עבריים בו משתמש כל גוף המעוניין בו, בין אם הוא מסחרי או לא. גם הספרייה הלאומית משתמשת במאגר שנוצר על ידי החברה כדי לקבל פרטים ראשוניים על הספרים העבריים החדשים היוצאים לאור.

EAN-13-ISBN-13
ברקוד של מסת"ב. הברקוד מייצג את המסת"ב בן 13 ספרות של הספר.
Danacode example.tiff
ברקוד של דאנאקוד. הדאנאקוד בן 7 ספרות, והברקוד מייצג גרסה בעלת 12 ספרות (אשר אינה מסת"ב).

קישורים חיצוניים

WE3

We3 (מתורגם גם כ"אנחנו שלושתנו") היא מיני סדרת קומיקס שנכתבה על ידי גראנט מוריסון ואוירה על ידי פרנק קוויטלי, אשר התפרסמה תחת חותם "ורטיגו" מבית DC קומיקס למשך שלושה גליונות בין אוקטובר 2004 למרץ 2005 ונאספה לאוגדן בשנת 2005.

עטיפת כל גיליון מורכבת ממודעת אבידה של חיית בית. בגיליון הראשון הייתה מודעת אבידה על כלב בשם 'בנדיט'.

במהלך הגיליון הראשון מגלים כי שמו של הכלב הוחלף למספר '1' ומכאן גם שמות שתי החיות שאיתו בצוות - '2' (טינקר החתול) ו-'3' (פיראט הארנב). חיות אלו נגנבו, למעשה, על ידי זרועות ממשל אשר לקחו אותן בתור ניסוי לבניית נשק צבאי חדיש: הפיכתם לסייבורגים - חצי רובוטים וחצי יצורים חיים. לכל חבר בצוות We3 יש את ההכשרה שלו והנשקים הייחודיים בהם הוא משתמש למען משימות הצוות.

העלילה מסתבכת כאשר הוחלט שמיצו את הניסוי הזה, וניתנה ההוראה להשמידם.

החיות הצליחו להשתחרר משדות ההגנה שכבלו אותן ויצאו לחופשי, רק כדי למצוא ולהבין את המושג המעורער אליו הייתה להם כמיהה טבעית - "בית", תוך כדי ניסיונות יוצריהן לחסלם.

באט (אלה)

באט הייתה אלה במיתולוגיה המצרית. מתוארת כבעלת פנים אנושיות עם אוזני פרה וקרניים. בתקופת הממלכה התיכונה, זוהתה האלה עם חתחור אלת היופי האהבה והמוזיקה. הסגידה לבאט מתוארכת לזמנים מוקדמים וייתכן כי מקורותיה ברעיית בקר בתקופה הפלאוליתית המאוחרת. באט הייתה נחשבת לפטרונת העיר השש, נום במצרים העליונה הידועה גם בשמות "הו" ו-"דיאוספוליס פרבה".

ייתכן שהשם באט נובע מהמילה "בא" בתוספת הסיומת הנקבית "ט" בדקדוק המצרי העתיק. המילה "בא" פירושה אישיות האדם ונשמתו, ומקושרת סמנטית למושגים כוח, ואל.

תיאורי באט נדירים יחסית בציורים ופיסולים, אך בכמה חפצים בולטים, כגון חלקה העליון של פלטת נערמר, קיימים תיאורים שלה כצורת בהמה. במקומות אחרים היא מצטיירת כשור שמימי המוקף בכוכבים או כאישה אנושית. על קמעות תוארה באט כבעלת פרצוף אנושי, אך עם תכונות שור, כאוזני פרה וקרניים מתעקלות.

באט מזוהה עם סיסטרום, ומרכז פולחנה היה במקום בשם "אחוזת סיסטרום". סיסטרום הוא כלי נגינה, בצורת ההירוגליף ענח', שהיה אחד מכלי הקודש השימושיים ביותר במקדשים מצריים עתיקים. חלק מכלים כללו תיאורים על ראשה וצווארה של באט.

די.סי. נגד מארוול

די.סי. נגד מארוול (באנגלית: DC vs. Marvel) היא מיני סדרת קומיקס וקרוסאובר שפורסמה על ידי חברות הקומיקס DC קומיקס ומארוול קומיקס בין אפריל למאי 1996. הסדרה נכתבה על ידי רון מרז ופיטר דייוויד ואוירה בידי דן ג'ורגנס וקלאודיו קסטליני.

האנציקלופדיה של השואה

האנציקלופדיה של השואה, בעריכת פרופ' ישראל גוטמן, יצאה לאור בשנת 1990 בהוצאת יד ושם, ידיעות ספרים וספרית פועלים בשתי מהדורות במקביל - בעברית ובאנגלית. למהדורה העברית שישה כרכים ולאנגלית ארבעה.

האנציקלופדיה כוללת מאות ערכים, איורים, מפות ורשימות ביבליוגרפיות. כן כוללת האנציקלופדיה מפתח מונחים. במהדורה העברית המפתח (בסוף כרך שש) מכיל רשימות דו-לשוניות של שמות אנשים, מקומות וארגונים. לאנציקלופדיה מצורפים נספחים שונים, ביניהם: נספח כרונולוגי, נספח סטטיסטי של קורבנות השואה, רשימת דרגות צבא ואס אס, רשימת ראשי תיבות וקיצורים לועזיים.

הציווי של תאנוס

הציווי של תאנוס (באנגלית: The Thanos Imperative) היא מיני סדרה ביקום מארוול שפורסמה על ידי חברת מארוול קומיקס בין יולי 2010 לינואר 2011 למשך 8 חוברות, בכתיבתם של דן אבנט ואנדי לנינג. העלילה מתמקדת במספר דמויות מהחלל החיצון של יקום מארוול, שמתאחדות יחדיו כדי להילחם ב"שבר", קרע במרחב הזמן שנוצר בעקבות אירועי מלחמת המלכים, וביקום הסרטן ששוכן מעבר לו - יקום שבו המוות עצמו נכחד מהקיום. בין הדמויות המשתתפות בסיפור נמנים לורד מאר-וול, נובה, קוואזר, שומרי הגלקסיה, הגולש הכסוף ונבלי-העל תאנוס וגלקטוס.

סיפור זה מסכם סיפורים שהחלו באירועי השמדה משנים 2005-‏2007, השמדה: כיבוש משנים 2007-‏2009, מלחמת המלכים של שנת 2009 וממלכת המלכים משנת 2010.

חברת וולט דיסני

חברת וולט דיסני (באנגלית: The Walt Disney Company; מוכרת בשמה המקוצר "דיסני") היא תאגיד רב-לאומי אמריקאי של תקשורת המונים מגוונת שבסיסה באולפני וולט דיסני בברבנק, קליפורניה, ארצות הברית. וולט דיסני הוא תאגיד השידור והכבלים השני בגודלו בעולם מבחינת הכנסות, לאחר תאגיד Comcast (בעלי רשת NBC). אולפני וולט דיסני נוסדו ב-16 באוקטובר 1923 על ידי וולט דיסני ואחיו רוי דיסני בשם אולפני האנימציה האחים דיסני (Disney Brothers Cartoon Studio), וביסס את עצמו כאולפן מוביל בתעשיית האנימציה באמריקה עקב הגיוון הרב של הסרטים שהפיק, שכללו סרטים ממגוון רחב של ז'אנרים, הפקות טלוויזיה וכן פארקי שעשועים עם דמויות החברה בכל רחבי העולם. התאגיד פעל במשך שנים בשם אולפני וולט דיסני (Walt Disney Studios) ומספר שנים לאחר מכן בשם וולט דיסני הפקות (Walt Disney Productions). בשנת 1986 שונה לשם הנוכחי, ובמקביל הורחבה הפעילות בכך שהוקמו חטיבות ומחלקות חדשות שהתמקדו בקולנוע, ברדיו, במוזיקה, בפרסום והוצאה לאור, וכן במדיום דיגיטלי. בנוסף, דיסני יצר מחלקות עסקיות חדשות על מנת לשווק את התוכן שהופנה לקהל צופים בוגר יותר, בעיקר כזה שהיה מזוהה עם מותגי הדגל של החברה.

וולט דיסני מוכר בעיקר בזכות הסרטים וההפקות של אולפני הסרטים שלה, אולפני וולט דיסני (Walt Disney Studios), שהם היום אחד מהאולפנים הגדולים והידועים ביותר בהוליווד. דיסני הוא גם הבעלים והמפעיל של רשת שידורי הטלוויזיה ABC; מפעיל מספר ערוצי טלוויזיה בכבלים, ביניהם ערוץ דיסני, ESPN, ו-ABC Family; כולל מחלקות שיווק, פרסום והפצה; וכן מפעיל ובעל הזכויות והרישיונות על 14 פארקי שעשועים ברחבי העולם, באמצעות תאגיד הבת פארקים ואתרי נופש של חברת וולט דיסני (Walt Disney Parks and Resorts). בנוסף בבעלותו חטיבת מוזיקה מוצלחת. החל מה-6 במאי 1991 מניית וולט דיסני היא אחת המניות המרכיבות את מדד דאו ג'ונס. הדמות המוכרת שיצר וולט דיסני בתחילת דרכו, מיקי מאוס, היא הסמל הרשמי של התאגיד.

מבצע סופה גלקטית

מבצע סופה גלקטית (באנגלית: Operation Galactic Storm) הוא אירוע קרוסאובר נרחב ביקום מארוול שפורסם בחוברות האוונג'רס, קפטן אמריקה, תור ואיירון מן בין היתר על ידי חברת מארוול קומיקס בין מרץ למאי 1992 למשך 22 חוברות.

עלילת הסיפור מביאה את התערבותם של חברי האוונג'רס במלחמה בין-גלקטית בין שתי אימפריות חייזריות חזקות - גזע הקרי (Kree) וגזע השי'אר (Shi'ar). בשונה מקרוסאוברים אחרים, קרוסאובר זה שם דגש על עלילה מהוקצעת, פיתוח דמויות ואפילוג מותח. העלילה המרכזית פותחה בידי הכותבים מארק גרונוולד, בוב האראס ופביאן ניצ'זה, אם כי כל גיליון נכתב ואויר בידי הצוות הקריאייטיבי הרגיל. שם העלילה מהווה הרמז למבצע סופה במדבר, השם המבצעי שניתן בידי הפנטגון למלחמת המפרץ של שנת 1991.

בהרבה מובנים, עלילת הסיפור מהווה המשך לסיפור מוקדם של האוונג'רס - "מלחמת קרי-סקרול" משנים 1971-1972.

מיליציה

מיליציה היא כוח צבאי המורכב מקבוצת אזרחים שלא משתייכים לצבא סדיר. ישנן כמה פרשנויות פרטניות למושג:

כוח פרטי שאינו כפוף לשלטון ואינו נתמך על ידיו למשל: ארגון טרור.

כוח הגנה המשמש לשמירה על קהילה, שטחה, רכושה וחוקיה.

כל אוכלוסייתה של קהילה, עיר, מדינה או רפובליקה הכשירה לגיוס צבאי.

כוח המשטרה בברית המועצות ובמדינות ברית ורשה, בתקופה בה התקיימו, בכל המדינות החברות, לרבות הרפובליקה הפדרלית הסוציאליסטית של יוגוסלביה. כיום השם נותר שמן של המשטרות בבלארוס, אוקראינה, קירגיזסטן, טג'יקיסטן ואוזבקיסטן.

בצרפת נחשב המושג למוכתם וידוע לשמצה בעקבות הקמת והפעלת המיליציה הצרפתית בימי מלחמת העולם השנייה.בעת החדשה, בה נעשה עיקר הלחימה בידי כוחות מקצועיים ומצומצמים, שימשו מיליציות כמעין צבא מילואים. באימפריות קולוניאליסטיות שימשו לעיתים מיליציות את השלטון, שלא יכול היה להציב יחידות סדירות בכל מקום ומקום.

בתקופה המודרנית נחשב קיומן של מיליציות חמושות ברוב המקרים כסימן להתפוררותו של הממשל במדינה בה הן מתקיימות (כך למשל, בזמן מלחמת האזרחים בלבנון היו מיליציות רבות).

מלחמת המלכים

מלחמת המלכים (באנגלית: War of Kings) הוא אירוע קרוסאובר ביקום מארוול שפורסם על ידי חברת מארוול קומיקס בין מרץ לאוגוסט 2009 למשך 36 חוברות. את המיני סדרה הראשית כתבו דן אבנט ואנדי לנינג. העלילה מתמקדת במלחמה אותה הוביל הקיסר וולקן מאימפריית השי'אר נגד אימפריית הקרי בהנהגתם של הבלתי אנושיים. דמויות נוספות המשתתפות בסיפור כוללות את גלדיאטור והמשמר המלכותי וקבוצות שומרי הגלקסיה, סטארג'אמרס, חיל נובה ודארקהוק.

סיפור זה מהווה חלק מסיפורים שהחלו באירועי "השמדה" משנים 2005-‏2007, "השמדה: כיבוש" משנים 2007-‏2008, ונמשכו באירועי "ממלכת המלכים" משנת 2010 ו"הציווי של תנוס" משנים 2010-‏2011.

מלחמת קרי–סקרול

מלחמת קרי–סקרול (באנגלית: Kree–Skrull War) היא מיני סדרת קומיקס בהוצאת מארוול קומיקס, שפורסמה בין יוני 1971 למרץ 1972 בחוברות Avengers #89-97, בכתיבתו של רוי תומאס ובאיוריהם של סאל בוסימה, ניל אדמס וג'ון בוסימה.

קשת הסיפור ידועה בשל רוחב היריעה, מספר הדמויות הגדול שמשתתף בה, בשימוש במטאפורה ואלגוריה לאישים כג'וזף מקארתי וגופים כועדת בית הנבחרים לפעילות אנטי-אמריקנית וכן להצגתו של הרומן בין ויז'ן למכשפת השני, שנמשך כתמה מרכזית בחוברות האוונג'רס בשנים הבאות. אירועי זה נחשב בידי המבקרים כנקודת ציון חשובה לאותה תקופה, והיא תוצרתם של מספר שיתופי פעולה בין תומאס ואדמס באותה תקופה, החל מעבודתם בכותרי אקס-מן. אירוע זה הוביל ליצירת הבלתי אנושיים.

כחלק מהיקום הקולנועי של מארוול, "קפטן מארוול" מתבסס על אלמנטים שונים מקשת סיפור זו.

מעלה החמישה

מעלה החמישה (מַעֲלֵה-הַחֲמִשָּׁה) הוא קיבוץ הממוקם בראש אחת הפסגות הגבוהות שבהרי ירושלים, מדרום מזרח להר רפיד, מעל קיבוץ קריית ענבים והכפר אבו גוש ולצד היישוב הקהילתי הר אדר.

מתכת

מתכות הן קבוצה של יסודות כימיים, והן מאופיינות בכך שהן חומרים מוצקים בטמפרטורת החדר (פרט לכספית) המורכבים כולם מיסודות אלו (לרשימת היסודות המתכתיים ראו הטבלה המחזורית). מתכות מתאפיינות בהולכה חשמלית והולכת חום גבוהות. בין סוגי המתכות הנפוצים בשימוש נמצאים אלומיניום, ברזל, נחושת ואחרים.

המדע העוסק בחקר המתכות נקרא מטלורגיה, מהמילה היוונית מטאלון (μέταλλον). מתכת העשויה מספר יסודות שונים נקראת סגסוגת, ויכולה להיות בעלת תכונות שונות מהמתכות המקוריות המרכיבות אותה. לעיתים קרובות משתמשים בסגסוגות כדי לקבל תכונות רצויות של המתכת, למשל פלדת אל-חלד העשויה מברזל וכרום, כאשר הכרום מונע את החלדת הסגסוגת.

מבחינה כימית, מתכות מאופיינות באנרגיית יינון נמוכה יחסית, מאחר שהאלקטרונים, המאכלסים את רמת האנרגיה החיצונית של יסוד מתכתי, קשורים אל גרעין האטום בצורה חלשה. מבנה המתכת במצב מוצק הוא של רב-גביש בדרך כלל, כאשר המתכת כולה מורכבת ממספר רב של גבישים ("גרעינים" בעגה המטלורגית) בעלי גדלים שונים המסודרים באקראי. מתכות מוליכות חשמלית מכיוון שהאלקטרונים קשורים באופן חלש לאטומים, ויכולים לנוע על פני מרחקים גדולים בגביש (ראו מודל דרודה).

פלישה סודית

פלישה סודית (באנגלית: Secret Invasion) הוא אירוע קרוס-אובר ביקום מארוול שפורסם בחוברות הקומיקס האוונג'רס, האוונג'רס החדשים, ארבעת המופלאים, ת'נדרבולטס ושלל סדרות על ידי חברת מארוול קומיקס בין יוני 2008 לינואר 2009 למשך 8 חוברות, ו-86 חוברות קשורות. את הסיפור הראשי כתבו בריאן מייקל בנדיס ולורה מארטין, באיורם של האמנים כגון לייניל פרנסיס יו ומארק מוראלס.

בעקבות השמדת אימפריית הסקרול באירועי "השמדה", גזע הסקרול משנה הצורה מאמין באדיקות שכדור הארץ שייך לו. הוא חוטף מספר גיבורי-על ונבלי-על כדי להשתלט על העולם ובהמשך חברי הגזע חוטפים ומתחזים גם למספר פוליטיקאים, אנשי ציבור ואמנים. הפלישה גרמה לסערה ביקום מארוול, והובילה למאורעות שלטון אפל ובהמשך למצור על אסגארד.

גרסה מקבילה לאירועי הפלישה הסודית הוצגה בסדרה האוונג'רס: סדרת האנימציה, כאשר בגרסה זו, המלכה ורנקה מתחזה למוקינגבירד ולא לספיידרוומן. לפי יוביסופט ומארוול אנטרטיינמנט, משחק הקונסולות Marvel Avengers: Battle for Earth, אשר יצא ל-Xbox 360 ול-Wii U, הושפע מעלילת הפלישה הסודית.

קוד מזהה בינלאומי

קוד מזהה בינלאומי הוא שם כולל לשיטות סיווג למסמכים אלקטרוניים ופיזיים הנהוגות בעולם. הקוד מופיע כחלק מציטוטי מקורות במאמרים, בוויקיפדיות שונות ובכל מקום אחר בו חשוב לדייק בהפניה למקור, בדרך כלל עקב זכויות יוצרים.

קניבליזם

אכילת אדם (קניבלזם; באנגלית: Cannibalism), היא תופעה בה בני אדם אוכלים בשר אדם. במובן רחב יותר, המושג מתייחס לתופעה ביולוגית כללית, בה צורת חיים טורפת פרט מבני מינה. בערך זה נדונה התופעה האנושית, שכוללת גם רבדים תרבותיים וחברתיים.

תופעת הקניבליזם בין בני אדם קיימת גם בימינו, כפתרון נואש במצוקת רעב, או במסגרת ענישה במלחמה כמו בליבריה, סין, וקונגו, ובארצות נוספות בעולם קיים קניבליזם טקסי על פי האמונות המקומיות.

תופעת הקניבליזם הייתה קיימת לאורך כל ההיסטוריה. לדוגמה התופעה הייתה קיימת בקרב שבטים שונים באמזוניה, אפריקה, פיג'י, פולינזיה וגינאה החדשה, בדרך כלל בפולחן הקשור במלחמות שבטיות. ממצאים שנתגלו בחפירות ארכאולוגיות הראו כי קניבליזם היה כנראה תופעה מקובלת אצל האדם הניאנדרטלי ואצל האינדיאנים מתרבות האנסאזי שנעלמה. מקרים מעטים של קניבליזם אירעו בארצות שונות אצל אנשים מעורערים בנפשם, רוצחים סדרתיים ופושעים, וקנאים דתיים. לעיתים רעב קיצוני יכול להביא אנשים לקניבליזם, לדוגמה הקניבליזם היה נפוץ ברעב הגדול באוקראינה בשנות ה-30 של המאה ה-20.האשמות בקניבליזם על מנת לעורר שנאה ואנטגוניזם לקבוצות מיעוט גם היא קיימת לאורך ההיסטוריה. היהודים סבלו לאורך הדורות מעלילות דם הכוללות האשמה באכילת אדם טקסית. יש הסבורים כי מדובר בהיפוך האשמות בידי הנוצרים, לאחר שהואשמו בימי האימפריה הרומית, בטרם הומרה לנצרות, באכילת אדם, בטקס אכילת הלחם והיין. סחר העבדים, לאמריקה ולמושבות האירופיות בעולם, זכה אף הוא לקבל הרשאה בהשפלתם של אנשי השבטים האפריקניים, וסיפורי אכילת אדם.

בימי מסעי הצלב, הנוצרים הואשמו בקניבליזם, בעקבות אכילת האדם של הצלבנים, לאחר הטבח במערת א-נועמאן.

במחנות המוות בשואה, יש עדויות לכך שלמרות האבדן, היו רבים מקרב האוכלוסייה האזרחית הכלואה (בעיקר יהודים, אך גם אחרים) שבחרו להסתכן ואף למות, ולא לאכול בשר אדם. לעומת זאת היו עדויות רבות על חיילים שבויים (בעיקר מהצבא האדום) שלא בחלו באכילת אדם, כשכלו כל הקיצים.בימינו ניתן למנות את חיילי דאעש שמחנכים את לוחמיהם לאכול את מי שאינו מוסלמי.

שבע אימהות

שבע אימהות הוא ספר פרשנות בחיבורה של הסופרת יוכי ברנדס שנכתב בשנת 2010. בחיבור זה מתארת המחברת שבע דמויות נשיות מרכזיות בתנ"ך.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.