מסדר האימפריה הבריטית

המסדר המצוין ביותר של האימפריה הבריטיתאנגלית: The Most Excellent Order of the British Empire) הוא מסדר אבירות בריטי אשר הוקם ב-4 ביוני 1917 על ידי המלך ג'ורג' החמישי. המסדר כולל חמישה מעמדות, בחטיבה אזרחית וחטיבה צבאית, מהבכיר לזוטר:

  • אביר או דיים הצלב הגדול (GBE – Knight/Dame Grand Cross)
  • אביר מפקד או דיים מפקדת (KBE – Knight Commander או DBE – Dame Commander)
  • מפקד (CBE – Commander)
  • קצין (OBE – Officer)
  • חבר (MBE – Member)

למעשה, רק חברים בשני המעמדות הבכירים נחשבים לאבירים, ועל כן הם בלבד, בתנאי שהם אזרחי בריטניה, זכאים להוסיף לפני שמם את התואר סֶר (Sir) לאביר, או דֵיים (Dame) לליידי.

בנוסף למסדר קיים גם "עיטור האימפריה הבריטית" (British Empire Medal), אשר מקבליו אינם שייכים למסדר, אך הם מסופחים אליו. עיטור זה אינו מוענק עוד בממלכה המאוחדת, אך הוא עדיין בשימוש בכמה ממדינות חבר העמים הבריטי, כגון איי קוק ואיי בהאמה.

סיסמת המסדר היא "למען האל והאימפריה" (For God and the Empire). מסדר זה הוא הזוטר ביותר מבין מסדרי האבירות הבריטים והגדול ביותר מבחינת מספר חבריו.

המסדר המצוין ביותר של האימפריה הבריטית
Most Excellent Order of the British Empire
Ster Orde van het Britse Rijk
כוכב של אביר הצלב הגדול
Lint Orde van het Britse Rijk
אות המסדר – עליון: אזרחי, תחתון: צבאי
מוטו: למען האל והאימפריה
(אנגלית: For God and the Empire)
פרטים
מדינה בריטניה הממלכה המאוחדת
סוג מסדר אבירות
מפקד המסדר המונרך הבריטי
סטטוס מסדר פעיל
דרגות וסוגים אביר / דיים הצלב הגדול
אביר מפקד / דיים מפקדת
מפקד
קצין
חבר
נוסד 4 ביוני 1917
היררכיה
עיטור גבוה יותר המסדר הוויקטוריאני המלכותי
אדוארד אפלטון

סר אדוארד ויקטור אפלטון FRS,‏ KCB,‏ GBE (באנגלית: Edward Victor Appleton; ‏ 6 בספטמבר 1892 - 21 באפריל 1965) היה פיזיקאי בריטי.

בשנת 1947 זכה בפרס נובל לפיזיקה על עבודתו שהוכיחה בשנת 1924 את קיומה של היונוספירה.

אלכסנדרה, נסיכת דנמרק

אלכסנדרה, נסיכת דנמרק (Alexandra af Danmark, ‏1 בדצמבר 1844 - 20 בנובמבר 1925), מאוחר יותר המלכה אלכסנדרה, הייתה בתו של כריסטיאן התשיעי, מלך דנמרק ואשתו של אדוארד השביעי, מלך הממלכה המאוחדת וקיסר הודו. לפני עלייתו של בעלה לשלטון היא החזיקה בתואר נסיכת וויילס מנישואיה לאדוארד בשנת 1863 ועד למותה של המלכה ויקטוריה בשנת 1901 (התקופה הארוכה ביותר בה הוחזק התואר). עם מות בעלה בשנת 1910

היא הפכה למלכה האם, מתוקף היותה אמו של המלך ג'ורג' החמישי.

ארתור פולג'ם, רוזן ליברפול השני

ארתור ויליאם דה בריטו סביל פולג'ם, רוזן ליברפול השני (באנגלית: Arthur William de Brito Savile Foljambe, 2nd Earl of Liverpool;‏ 27 במאי 1870 – 15 במאי 1941) היה פוליטיקאי בריטי מהמפלגה הליברלית שכיהן כמושל ניו זילנד האחרון וכמושל הכללי הראשון של ניו זילנד.

ג'ון דיקסון-פוינדר, ברון איזלינגטון הראשון

ג'ון פוינדר דיקסון-פוינדר, ברון איזלינגטון הראשון (באנגלית: John Poynder Dickson-Poynder, 1st Baron Islington;‏ 31 באוקטובר 1866 – 6 בדצמבר 1936) היה פוליטיקאי בריטי שכיהן בין שאר תפקידיו כמושל ניו זילנד בין השנים 1910 – 1912.

ג'ון צ'נסלור

סר ג'ון צ'נסלור (באנגלית: John Chancellor; ‏1870–1952) היה הנציב העליון הבריטי השלישי על ארץ ישראל (1928–1931).

הנסיך ארתור, דוכס קונוט וסטראת'רן

הנסיך ארתור, דוכס קונוט וסטראת'רן (Prince Arthur, Duke of Connaught and Strathearn, ‏1 במאי 1850 - 16 בינואר 1942) היה בנם של ויקטוריה, מלכת הממלכה המאוחדת ואלברט, נסיך סקסה-קובורג-גותה. בין השנים 1911 ל-1916 שימש כמושל הכללי של קנדה, העשירי מאז איחוד קנדה. הנסיך ארתור היה הסבא רבא של קרל השישה עשר גוסטב, מלך שוודיה המכהן ושל מרגרטה השנייה, מלכת דנמרק המכהנת.

הנסיך פיליפ, דוכס אדינבורו

הנסיך פיליפ, דוכס אדינבורו (באנגלית: Prince Philip, Duke of Edinburgh; פיליפ מאונטבטן; נולד בשם הנסיך פיליפוס אנדראו של יוון ודנמרק ב-10 ביוני 1921); הוא בעלה של אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת, ואביו של יורש כס מלכות בריטניה, צ'ארלס, נסיך ויילס.

בנוסף לתפקידיו המלכותיים, הנסיך פיליפ הוא גם פטרונם של ארגונים רבים, האות הבינלאומי לנוער וצעירים, הקרן העולמית לשימור חיות הבר ונשיא אוניברסיטת קיימברידג' ואוניברסיטת אדינבורו. הנסיך מתמסר במיוחד לשימור איכות הסביבה מאז ביקורו באנטארקטיקה לפני למעלה מיובל שנים, בשנת 1956.

הנרי דייל

סר הנרי האלט דייל (אנגלית: Henry Hallett Dale; ‏9 ביוני 1875 – 23 ביולי 1968) היה פרמקולוג אנגלי, וחתן פרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה, לשנת 1936, ביחד עם הפרמקולוג אוטו לוי, וזאת בשל תגליתם המשותפת, האצטילכולין - מוליך עצבי נוזלי (כימי) של המערכת המוטורית ומערכת העצבים הפאראסימפתטית בגוף האדם.

הרברט סמואל

לורד הרברט לואי סמואל (באנגלית: Herbert Louis Samuel; שמו העברי: אליעזר בן פנחס סמואל; ‏6 בנובמבר 1870 – 5 בפברואר 1963), בעל תארי‏ GCB‏ OM‏ GBE‏ PC, היה מדינאי ודיפלומט יהודי-בריטי, חבר הפרלמנט הבריטי מטעם המפלגה הליברלית, שר בממשלת בריטניה; שימש כנציב העליון הראשון על ארץ ישראל בזמן המנדט הבריטי (וכונה בפי אנשי היישוב גם "הנציב הראשון ליהודה").

הרברט פלומר

לורד הרברט צ'ארלס אונסלו פלומר (באנגלית: Herbert Charles Onslow Plumer; ‏13 במרץ 1857 – 16 ביולי 1932) היה קצין בצבא הבריטי בדרגת פילדמרשל, וכיהן כנציב העליון השני של ארץ ישראל מטעם המנדט הבריטי בין השנים 1925–1928, אחרי הרברט סמואל. פלומר היה אביר מסדר האמבט, מסדר מיכאל הקדוש וג'ורג' הקדוש, המסדר הוויקטוריאני המלכותי (Royal Victorian Order) ומסדר האימפריה הבריטית.

ויליאם סלים

פילדמרשל ויליאם ג'וזף סלים (אנגלית: William Joseph Slim; ‏6 באוגוסט 1891 - 14 בדצמבר 1970) היה פילדמרשל בצבא הבריטי והמושל הכללי ה-13 של אוסטרליה.

סלים לחם במלחמת העולם הראשונה והשנייה, ונפצע בקרב שלוש פעמים. במהלך מלחמת העולם השנייה פיקד על הארמייה ה-14 של הצבא הבריטי, לה ניתן מאוחר יותר הכינוי הארמייה הנשכחת. מ-1953 ועד 1959 שימש מושלהּ הכללי של אוסטרליה, שם היה לגיבור מלחמה לאחר שנלחם עם כוחות אנזא"ק בקרב גליפולי.

ליאם ניסן

ליאם ג'ון ניסן (אנגלית: Liam John Neeson, נולד ב-7 ביוני 1952) הוא שחקן צפון אירי שהיה מועמד לאוסקר. חבר כבוד של מסדר האימפריה הבריטית.

ניסן נולד בעיר באלמינה שבצפון אירלנד. בגיל 9 החל ללמוד אגרוף במועדון הנוער המקומי והוכתר כאלוף הנוער באגרוף, אולם איבד את הכרתו באחד הקרבות ופרש. הוא חונך כקתולי ולמד באוניברסיטת המלכה בבלפסט, אך לא סיים את לימודיו.

הוא נישא לשחקנית נטשה ריצ'רדסון ב-3 ביולי 1994. לזוג נולדו שני בנים והם התגוררו במילברוק, ניו יורק. ב-18 במרץ 2009 נפצעה ריצ'רדסון באורח אנוש בתאונת סקי בקנדה ונפטרה זמן קצר לאחר מכן.

מרי מטק

מרי מִטֶּק (באנגלית: Mary of Teck) (ויקטוריה מרי אוגוסטה לואיז אולגה פאולין קלודין אגנס) (26 במאי 1867 - 24 במרץ 1953), הייתה אשתו של ג'ורג' החמישי, מלך הממלכה המאוחדת וקיסר הודו.

אף על פי שעל פי ייחוסה הייתה מרי נסיכת טק בממלכת וירטמברג, היא נולדה וגדלה באנגליה. הוריה היו פרנסיס, דוכס טק, שהיה ממוצא גרמני, והנסיכה מרי אדלייד מקיימברידג', בת למשפחת המלוכה הבריטית. באופן בלתי רשמי היא נקראה "מאי" (May), על שם החודש שבו נולדה. בגיל 24 היא התארסה עם הנסיך אלברט ויקטור, דוכס קלרנס ואייבונדייל, בנו הבכור של הנסיך מויילס (לימים אדוארד השביעי, מלך הממלכה המאוחדת), אך שישה שבועות לאחר ההכרזה על האירוסין נפטר הנסיך באופן בלתי צפוי מדלקת ריאות. בשנה שלאחר מכן היא אורסה לאחיו של אלברט ויקטור, ג'ורג', שלימים נעשה מלך. לפני שבעלה עלה לכס המלוכה היא נשאה בתארים דוכסית יורק, דוכסית קורנוול ונסיכת ויילס. כרעיית המלך החל משנת 1910, היא תמכה בבעלה בתקופת מלחמת העולם הראשונה, בתקופות כאשר היה חולה ובתקופת השינויים המדיניים שלאחר המלחמה ועליית הסוציאליזם והלאומיות. לאחר מותו של ג'ורג' ב-1936 היא הפכה להיות המלכה האם כאשר בנה הבכור אדוארד עלה לכס המלוכה, אך לדאבונה הוא התפטר מתפקידו בסופה של אותה שנה כדי שיוכל לשאת את אהובתו ווליס סימפסון, שהייתה גרושה פעמיים. היא תמכה בבנה השני אלברט, שירש את כס המלכות מאחיו, עד למותו ב-1952 והלכה לעולמה שנה לאחר מכן במהלך תקופת מלוכתה של נכדתה אליזבת השנייה, עוד לפני שהתקיים טקס ההכתרה של זו האחרונה.

נלי מלבה

דיים נלי מֶלבָּה (באנגלית: Nellie Melba‏; 19 במאי 1861 - 23 בפברואר 1931). הייתה זמרת סופרן אוסטרלית, האוסטרלית הראשונה שהשיגה הכרה בינלאומית בתחום זה.

סר

סֵר (מאנגלית: Sir) הוא תואר כבוד בריטי שבעבר היה משויך לאבירות בלבד. גם כיום הצורה הנכונה להתייחסות לאביר היא שימוש בקידומת "סר". המילה היא גלגול של המילה הלטינית Senior (אדם מבוגר), שהפכה בצרפתית ל-Sieur (אדון) ותורגמה לאנגלית עתיקה כ-Sire. האופן הנכון לשימוש בתואר הוא הצמדתו לפני שם פרטי או לפני שם מלא, ולא לשם המשפחה.

התואר ניתן לרוב למצטיינים בנתיני הממלכה המאוחדת (אנגליה, סקוטלנד, ויילס, צפון אירלנד), ואף לנתיני הקולוניות הבריטיות שהפכו למדינות בעצמן (קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד) שעדיין שלטונן בצורה פורמלית כפוף למונרכיה.

בתקופה המודרנית מיוחס התואר, ללא ציון שמו של האדם, לאנשים בדרגה גבוהה יותר או ממעמד גבוה יותר (כמו מחנכים ומצביאים), בפיהם של ילדים כלפי אנשים מבוגרים יותר, כצורה הנאותה שבה אמור לפנות מוכר ללקוח, בפניות רשמיות (Dear Sir וכדומה), או בעת פנייה אל אדם זר. לפני כן שימשה המילה גברים בעלי מעמד שווה שכינו אחד את השני "סר" מתוך נימוס. המילה המקבילה לסר אצל נשים היא מאדאם (Madam) או מא'אם (ma'am), ובמקרה שמדובר באישה לא נשואה או בבחורה צעירה נהוג התואר מיס (Miss).

בעבר היה נהוג בעברית לתואר זה התשמו"ץ שַׂר, לדוגמה: השר משה מונטיפיורי.

הגרסה ליידי (Lady) היא לרעייתו של סר שנמשח על ידי מסדר האימפריה הבריטית, או לרעייתו של ברון.

הגרסה דיים (Dame) היא לאבירה שנמשחה בעצמה על ידי מסדר האימפריה הבריטית, או לברונית (שלא מתוקף נישואיה בלבד).

עבדאללה הראשון, מלך ירדן

עבדאללה הראשון בן חוסיין (בערבית: عبد الله الأول بن حسين, פברואר 1882 – 20 ביולי 1951) היה המלך הראשון של הממלכה ההאשמית של ירדן (או בשמה בעת ייסודה: הממלכה ההאשמית של עבר הירדן). נרצח בירושלים בשעה שעמד להיכנס לתפילה במסגד אל אקצה.

צ'ארלס סקוט שרינגטון

צ'ארלס סקוט שרינגטון (באנגלית: Charles Scott Sherrington; ‏27 בנובמבר 1857 – 4 במרץ 1952) היה נוירופיזיולוג אנגלי. זכה בשנת 1932 יחד עם אדגר דאגלס אדריאן בפרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה על תגליותיהם בתחום תפקודי הנוירונים. נבחר לחבר בחברה המלכותית של לונדון בשנת 1893 והיה נשיאה בין השנים 1920 – 1925.

קיריל מוסקלנקו

קיריל סמיונוביץ' מוסקלנקו (ברוסית: Кири́лл Семёнович Москале́нко) ‏ (11 במאי 1902 - 17 ביוני 1985), מרשל ברית המועצות, מצביא סובייטי במלחמת העולם השנייה. לאחר המלחמה היה מפקד חיל הטילים האסטרטגיים של ברית המועצות.

קספר ויינברגר

קספר וילארד ויינברגר (באנגלית: Caspar Willard Weinberger‏; 18 באוגוסט 1917 - 28 במרץ 2006) היה פוליטיקאי אמריקאי, רפובליקני, שכיהן כמזכיר ההגנה במשך שבע השנים הראשונות של ממשל רונלד רייגן. ויינברגר נודע בעיקר כמי שהיה אחראי על יוזמת ההגנה האסטרטגית ובשל מעורבותו בפרשת איראן-קונטראס.

מסדרים ועיטורים בממלכה המאוחדת
מסדרי אבירות
נוכחיים הביריתהדרדרהאמבטמיכאל הקדוש וג'ורג' הקדושהשירות המצויןהוויקטוריאני המלכותיההצטיינותהשירות הקיסרי • האימפריה הבריטית • הכתר ההודי • עמיתי הכבוד • המלך ג'ורג' החמישי • המלכה אליזבת השנייה • ג'ון הקדוש
היסטוריים פטריק הקדושהגואלף המלכותיכוכב הודוהאימפריה ההודיתהודו הבריטית • ההצטיינות ההודי • בורמה • ויקטוריה ואלברט • מסדר המלך ג'ורג' הרביעי • מסדר המלך אדוארד השביעי
עיטורים צבאיים
נוכחיים צלב ויקטוריהצלב הגבורה הניכרתהצלב האדום המלכותי

צלב השירות המצוין (הצי המלכותי)הצלב הצבאי (הצבא הבריטי)צלב התעופה המצוינתצלב חיל האוויר (חיל האוויר המלכותי)מדליית מתנדבי המילואים של המלכה
ציון לשבח • ציון המלכה לגבורה • ציון המלכה לגבורה באוויר • ציון המלכה על שירות משמעותי

היסטוריים מדליית ההתנהגות המצוינת • מדליית הגבורה הניכרת

מדליית השירות המצוין (הצי המלכותי)המדליה הצבאית (הצבא הבריטי) • מדליית התעופה המצוינת • מדליית חיל האוויר (חיל האוויר המלכותי)
מדליית ההתנהגות המצוינת של הכוח המערב אפריקאי המלכותי • מדליית ההתנהגות המצוינת של המלך לרובעי המלך האפריקאים • מדליית השירות המצוין ההודי

עיטורים אזרחיים
נוכחיים צלב ג'ורג' • מדליית ג'ורג' • צלב אליזבת • מדליית המשטרה של המלכה • מדליית שירות כיבוי האש של המלכה • מדליית הגבורה של המלכה • מדליית הגבורה הימית

המדליה הוויקטוריאנית המלכותית • מדליית האימפריה הבריטית • מדליית הקוטב

היסטוריים קאיזר אי הינדמדליית אלברטמדליית אדוארד • מדליית הגבורה של האימפריה • מדליית הגבורה של המלך לאיחוד דרום אפריקה • מדליית המשטרה של הודו • מדליית המשטרה של ציילון • מדליית המשטרה של סיירה לאון • מדליית שירות כיבוי האש של סיירה לאון • מדליית המשטרה הקולוניאלית • מדליית קנדה

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.