מנטוס

מנטוס הוא ממתק המשווק ברחבי העולם. את המנטוס פיתחה חברת Van Melle[1] בהולנד בשנת 1950, וזהו המוצר המוביל שלה. המנטוס משווק בעיקר בצורת גליל, אך גם בקופסאות. בכל גליל ישנן 14 סוכריות, למעט סדרת "Sour Mix" (טעמים חמוצים משולבים) בה יש 11 סוכריות.

Mentos
מנטוס. הטעמים בתמונה מלמעלה למטה: תות, מנטה, פירות, ספיר מנטה, תפוח ירוק ו-Sour Mix
Mentosis
מגוון מוצרי מנטוס

טעמים

המנטוס בעל מספר טעמים רב, אך לא כל הטעמים משווקים בכל המדינות, ולפיכך, רבים מן הטעמים מוגבלים לארץ אחת בלבד. בין הטעמים של מנטוס ניתן למצוא את הטעמים: תות, תפוח, תפוז, לימון, קינמון, ענבים, ענבים משולבים, צימוקים, אבטיח, אשכולית, אפרסק, בננה, פטל, דובדבן, מנגו, מלון, שזיף, מנטה, ספיר מנטה, פפרמינט מרענן נשימה, עשבים, יוגורט תות, תותי פרוטי, אננס, קולה, יוגורט לימון, דומדמנית, ליקריץ, שוקולד (בוטל בגלל קשיים כלכלים), פירות (המכיל בתוכו את טעם התות, התפוז הלימון והדובדבן), פירות יער (המכיל בתוכו את טעם התות, הענבים והדובדבן), פירות טרופיים (המכיל בתוכו את טעם התפוז, האבטיח והאננס) ו-Sour Mix (המכיל בתוכו את טעם התפוח, הענבים והלימון).

מסטיקים

מנטוס הוציאו מסטיקים רבים והנה חלק מהם:

  • ב-2011 יצאה גרסת מנטוס של מסטיקים ב-6 טעמים שונים: מנטה מרעננת, פפרמינט, פירות יער (המכיל בתוכו את הטעמים תות, פטל, אוכמניות וליים), פירות טרופים (המכיל בתוכו את הטעמים תפוז, קיווי, לימון ומנגו), אבטיח ושייק פירות (המכיל בתוכו את טעם התות, הבננה והמלון (עוד לא הגיע לישראל) .
  • ב-2012 יצא מסטיק אשר מכיל עד 3 טעמים בכל מסטיק. המסטיקים הובאו בטעמים: מנטה, ליקריץ-מנטה, אבטיח-מלון-אננס ותות-תפוח-פטל, לימון-אשכולית-תפוז, אוכמניות-קיווי-תות.

מוצרים נוספים

  • Mentos Mini, אריזות מיני של מנטוס.
  • Mentos Rainbow, אריזה מיוחדת המכילה שתי סוכריות משבעה טעמי פירות בשבעת צבעי הקשת. מכיל את הטעמים (לפי צבעי הקשת): תותי-פרוטי, תות, תפוז, אשכולית, תפוח, אבטיח וענבים.
  • Mentos Sugar Free, גרסה של מנטוס ללא סוכר בטעמים מנטה, תות ופירות.
  • Mentos Cubes, מסטיקים של מנטוס בצורת קוביות. קיים בטעם מנטה ופירות הדר.

מתחרים

  • חברת ממתקים אמריקנית הנקראת "Chewz".
  • החברה "Cadbury-Schweppes" אשר משווקת את ממתקיה אך ורק לתושבי אירלנד ואנגליה.

אוהבי המנטוס אוהבים לקרוא לחברות אלו בבדיחות כ"אנטי-מנטוס".

אזכורים

  • סרטוני פרסומת של מנטוס היוו השראה לקליפ Big me של להקת הפו פייטרס שם הוצג ממתק פיקטיבי בשם "פוטוס".

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ שהתמזגה ב-2001 עם החברה האיטלקית Perfetti
OFI כרתים

אומילוס פילטלון אירקליו 1925 (ביוונית: 1925 Όμιλος Φιλάθλων Ηρακλείου) היא קבוצת כדורגל יוונית מהעיר הרקליון שבאי כרתים, אשר משחקת בליגת העל היוונית.

הקבוצה נוסדה בשנת 1925. לקבוצה יש שני תארים כאשר זכתה בגביע בשנת 1987, ובגביע הבלקני בשנת 1989. הישג השיא של המועדון הוא המקום השני בעונת 1986/1987. ב-17 בספטמבר 1986 המועדון קיים את משחקו הראשון במסגרת אירופית בו ניצח 1–0 את היידוק ספליט במסגרת גביע אופ"א, אך בגומלין ספליט ניצחה 0–4 והקבוצה הודחה מאירופה.

התגרענות

הִתְגַּרְעֲנוּת (בלועזית: נוּקְלֵאַציה) היא תופעה פיזיקלית המאפיינת את תחילתו של תהליך מעבר פאזה או של תהליך הפרדת פאזות. התופעה מתאפיינת בכך ששינוי הפאזה מתחיל בנקודות מסוימות במרחב, והחומר סביב אותן נקודות עובר למצב הצבירה החדש. לנקודות אלו, שבהן מתחיל מעבר הפאזה, קוראים אתרי התגרענות.

התפרצות כתוצאה מהתגרענות

התפרצות כתוצאה מהתגרענות (בלשון עממית: "התפרצות מנטוס") היא תופעה, המתרחשת כשמכניסים סוכריות מנטוס לתוך בקבוק משקה מוגז. לאחר זמן קצר ניתז מאליו המשקה המוגז, מפתח הבקבוק, בסילון חזק שגובהו עשוי להגיע למספר מטרים. תוצאות דומות מתקבלות אם מבצעים את הניסוי בהכנסת מוצק מסיס אחר, כמו מלח או סוכר, במשקה מוגז כלשהו.

ליימן שליסל

ליימן שליסל בע"מ היא חברה משפחתית פרטית ישראלית העוסקת בייצור, ייבוא והפצה של מותגים בינלאומיים, בעיקר מוצרי מזון.

החברה פועלת כיבואן וכמפיץ בלעדי בישראל של מספר חברות בינלאומיות, בהן: פרפטי ואן מלה (מנטוס), לואקר, שטורק (טופיפי ומרסי), ג'נרל מילס (nature valley) ועוד רבות אחרות. משרדי החברה שוכנים ביבנה.

ב-2016 קיבלה החברה מכה קשה כאשר איבדה את הזיכיון לקבוצת המותגים החזקים ביותר שלה ב-45 השנים האחרונות ואשר היוו לפחות כ-60 אחוז ממכירות החברה - פררו - הכוללים את המוצרים פררו רושה, ממרח נוטלה, קינדר, רפאלו, דופלו וסוכריות הטיק טק.

החברה הוקמה בשנת 1919 בעיר ברלין שבגרמניה על ידי הירש ליימן. החברה צמחה מסוכנות ממתקים שהקים.

בשנת 1935, עם עליית המשפחה לארץ, הועתקו עסקיה לישראל. ב-1954, ברוך ליימן, בנו של הירש, וגיסו, אברהם שליסל, חברו להקמת חברה שתייבא מוצרי נוחות שונים לארץ, אך החברה החלה לעסוק בייבוא רק החל משנת 1960. כיום, קבוצת ליימן שליסל בבעלות מוני ליימן וראובן שלייסל.

ליימן שליסל מעסיקה כיום כ-530 עובדים.

מאוריסיו הוכשילד

מאוריסיו הוכשילד (בגרמנית: Moritz Hochschild, מוריץ הוכשילד; בספרדית: Mauricio Hochschild;‏ 17 בפברואר 1881 - 12 ביוני 1965) היה איש עסקים יהודי גרמני-בוליביאני. לפי מסמכים שנחשפו בבוליביה בשנת 2017, סייע לכ-9,000 יהודים להימלט מגרמניה הנאצית בתקופת מלחמת העולם השנייה.

משקה מוגז

משקאות מוגזים (לעיתים גזוז, מילה שאולה מטורקית שנגזרה מהמילה האיטלקית: gaseosa; משקה מוגז או סודה מוגזת) הוא שם כללי למגוון משקאות קלים המכילים פחמן דו-חמצני מומס. בשפת היומיום נקראים לפעמים "משקאות תוססים".

הפחמן הדו-חמצני נמצא במשקה בלחץ של כ-4 בר, והמשקה מהווה תמיסה שנמצאת במצב של רוויית יתר. גם כאשר פותחים את הפקק הפחמן הדו-חמצני משתחרר מהתמיסה באיטיות, עקב חסרונם של אתרי התגרענות. בעת שתיית משקה מוגז הלשון משמשת כאוסף של אתרי התגרענות, והפחמן הדו-חמצני שהופך לגז גורם לתחושת העקצוץ בלשון. הניסוי הביתי התפרצות מנטוס מדגים את התופעה בה הפחמן הדו-חמצני עובר מעבר פאזה מהיר בעזרת הוספת אתרי התגרענות.

טעמם של המשקאות בדרך כלל מתוק ולרוב מופק מתמציות מלאכותיות. ישנם גם משקאות אלכוהוליים מוגזים. המפורסמים שבמשקאות המוגזים הם הקולה לסוגיה, מי סודה, ספרייט, סבן אפ ופאנטה. חברת קוקה-קולה ופפסיקו, יצרניות המותגים המפורסמים קוקה-קולה ופפסי קולה בהתאמה, הן יצרניות משקאות מוגזים הגדולות בעולם.

ערוץ הכיבוד

ערוץ הכיבוד הוא שם הבמה של הרכב בדרנים, תסריטאים וזמרי רגאטון פארודי ישראלי המתחזקים ערוץ יוטיוב בשם זה. חברי ההרכב הם דור מוסקל ("לידוי"), עומר ריבק ("אסתמה") ורותם קפלינסקי ("שקד פררה").

ראלף ההורס

ראלף ההורס (באנגלית: Wreck-it Ralph) הוא סרט קומדיה משפחתית אמריקאי בהנפשה ממוחשבת של דיסני מ-2012. הסרט בוים על ידי ריץ' מור, נכתב על ידי ג'ניפר לי ופיל ג'ונסטון והופק על ידי קלארק ספנסר וג'ון לאסיטר.

הסרט מספר את סיפורו של ראלף, נבל במשחק הארקייד "פליקס המתקן ג'וניור", אשר יוצא למסע שבו הוא מנסה להוכיח כי הוא טוב. את ראלף מדבב ג'ון סי. ריילי ולצידו מדבבים גם ג'ק מקברייר, ג'יין לינץ' ושרה סילברמן.

הסרט היה להצלחה קופתית גדולה עם הכנסות של מעל 471 מיליון דולר בנוסף לכך הוא דורג כסרט ה-14 ברווחיותו בשנת 2012; הסרט היה גם להצלחה ביקורתית גדולה. הסרט זכה בפרס אנני לסרט הטוב ביותר והועמד לפרס אוסקר לסרט המונפש הטוב ביותר ולפרס גלובוס הזהב לסרט המונפש הטוב ביותר.

רוויית יתר

רוויית יתר היא מצב פיזיקלי, שבו תמיסה מכילה יותר חומר מומס מאשר כמות החומר המומס בתמיסה רוויה (saturated). גם המצב הפיזיקלי שבו לחץ אדי המים באוויר גדול מלחץ האדים, המוגדר על ידי הטמפרטורה, קרוי רווית יתר. במצב זה הלחות היחסית גבוהה מ-100%.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.