מנחם דורמן

מנחם דורמן (31 באוגוסט 190920 במאי 1994)[1] היה הוגה דעות, מסאי, סופר עברי, פובליציסט, עורך ומתרגם. זכה בפרס ביאליק לחכמת ישראל ובפרס טשרניחובסקי לתרגומי מופת.

תולדותיו

דורמן נולד בעיר ברלין. בילדותו עבר עם משפחתו ללייפציג ובה למד בישיבה ובתיכון מדעי. לאחר מכן יצא להכשרה חקלאית ליד המלין במסגרת גרעין הנוער "חירות", ובשנת 1931 עלה לארץ ישראל, והצטרף לקיבוץ גבעת ברנר.

הוא ביקש להיות חלוץ ולבנות עם חבריו קיבוץ בארץ ישראל, לפי רעיונות הציונות ותנועת העבודה. משמעות הדבר הייתה בין השאר עבודת כפיים ומאמץ גופני יומיומי. אך לאחר שחלה בשחפת, נאלץ לעסוק כל ימיו בהוראה לתלמידי בית ספר, ובעריכה וההדרה של כתבי יד והוצאה לאור של דברי דפוס. ברבות השנים, נודע כאינטלקטואל אוטודידקט. למשל, פרק זמן התגורר באיטליה, למד איטלקית והתעמק ביצירתו ומשנתו של ניקולו מקיאוולי. במחקריו וספריו פרש את תובנותיו וידיעותיו, שבהן פירש וחיבר בין תחומי ידע שונים, והם הקנו לו שם רב בארצות תבל.

הוא התמנה לעורך כתב העת מבפנים של התנועה הקיבוצית "הקיבוץ המאוחד". השתתף בהקמת הוצאת הקיבוץ המאוחד. במשך השנים פרסם מאמרים רבים בהגות ופובליציסטיקה בכתבי העת למרחב ודבר.

המשורר נתן אלתרמן נפגש עם דורמן בעקבות ספרו הביקורתי: בכף הקלע על הקומוניזם המודרני; הביע את התפעלותו ומינה את דורמן לעורך אחראי של עיזבונו הספרותי. דורמן מילא תפקיד זה במסירות במשך שנים רבות, הוא התמחה ביצירתו הרבה והמגוונת של אלתרמן, פירש ובֵאר אותה, ערך והוציא לאור את מכלול היצירה, גם זו שלא ראתה אור בחיי המשורר.

היה חבר התנועה למען ארץ ישראל השלמה. בנו הוא זאב דורמן. נכדו אבנר דורמן.

מכתביו (מבחר)

ספרים מפרי עטו

 • מנשה בן ישראל, תל אביב: הוצאת הקיבוץ המאוחד, תשמ"ט.
 • נתן אלתרמן : פרקי ביוגרפיה, תל אביב: הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1991.
 • צבא אזרחים : על מאקיאוולי ואמנות המלחמה,‫ תל אביב: הוצאת מערכות, תשכ"ה.
 • מולייר : לדמותו וליצירתו,‫ תל אביב: הוצאת הקיבוץ המאוחד, תשט"ז, תשל"ג.‬
 • בין ספרות להיסטוריה : מסות, תל אביב: הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1990.
 • בכף הקלע : מסות פוליטיות, תל אביב: הוצאת הקיבוץ המאוחד, תש"ך 1960.
 • אל לב הזמר : פרקי ביוגראפיה ועיון ביצירת אלתרמן, תל אביב: הוצאת הקיבוץ המאוחד, תשמ"ז 1986. ‬

ספרים שערך ותרגם

 • במעגל : מאמרים ורשימות תרצ"ב-תשכ"ח / נתן אלתרמן, תל אביב: הוצאת הקיבוץ המאוחד, תשל"א.
 • הטור השביעי / נתן אלתרמן, תל אביב: הקיבוץ המאוחד, תשל"ב 1972-תשס"ה 2005.
 • שיחות על האהבה / יהודה אברבנאל המכונה ליאונה אבריאו, ירושלים: מוסד ביאליק, תשמ"ג 1983. ‬
 • השמונה עשר בברימר של לואי בונאפארט / קרל מרכס, עין חרוד: הקיבוץ המאוחד, תש"א 1940. ‬
 • המניפסט הקומוניסטי / קרל מרכס, פרידריך אנגלס, בני ברק: הקיבוץ המאוחד, תשי"ד-1954, 1964, תש"ל-1970, 1975. ‬
 • מחזה, סיפור ודיאלוג / ניקולו מאקיאוולי, (תרגום הפרולוג ושירי הזמר - נתן אלתרמן), תל אביב: הקיבוץ המאוחד, תשל"ד-1974.
 • מחזות : טרגדיות, קומדיות, מחזות היסטוריים / ויליאם שייקספיר, תל אביב: הקיבוץ המאוחד, ספרית פועלים, תשכ"ב-1961, (1964), ‬(1971). ‬
 • מעיין הכבשים / לופה דה וגה, מספרדית: רפאל אליעז, תל אביב: הקיבוץ המאוחד, תשל"ח. ‬
 • (עם חיים גורדון ויוחנן בלוך), מרטין בובר : מאה שנה להולדתו,‫ תל אביב: הקיבוץ המאוחד, באר שבע: אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, (הפקולטה למדעי הרוח והחברה), תשמ"ב. ‬
 • (עם שמואל ספראי ומנחם שטרן), ספר זיכרון לגדליהו אלון : מחקרים בתולדות ישראל ובלשון העברית, תל אביב: הקיבוץ המאוחד, תש"ל.
 • על אמנות המלחמה / ניקולו מקיאוולי, תל אביב: מערכות, (תשכ"ה-1964).
 • (עם זאב לוי), פילוסופית-האהבה של יהודה אברבנאל : ארבע הרצאות ביום-עיון של אוניברסיטת חיפה, תל אביב: הקיבוץ המאוחד, תשמ"ה (1985). ‬
 • (עם יהושע פרוינדליך וגדליה יוגב), הפרוטוקולים של הוועד הפועל הציוני : 1919-1929 / תל אביב: אוניברסיטת תל אביב - (המכון לחקר הציונות על שם חיים ויצמן): הקיבוץ המאוחד, תשל"ה-תשס"ג 2003. ‬
 • פרקי אליעזר : לאליעזר רגב איש ההתיישבות והחינוך זיכרון, תל אביב: הקיבוץ המאוחד ובית גבעת ברנר, תשל"ב. ‬
 • רומיאו-ויוליה / ויליאם שייקספיר, תרגם: רפאל אליעז, תל אביב: הקיבוץ המאוחד, תשמ"ו (1985) ‬

לקריאה נוספת

 • חיה הופמן וסוניה רוזנברג (עורכות), מנחם דורמן - ביבליוגרפיה, תל אביב: הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1999. ‬

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ אתר "Billiongraves"
1909

שנת 1909 היא השנה התשיעית במאה ה-20. זוהי שנה רגילה, שאורכה 365 ימים. 1 בינואר 1909 לפי הלוח הגרגוריאני מקדים את 1 בינואר לפי הלוח היוליאני ב-13 ימים. כל התאריכים שלהלן הם לפי הלוח הגרגוריאני.

1994

שנת 1994 היא השנה ה-94 במאה ה-20. זוהי שנה רגילה, שאורכה 365 ימים. 1 בינואר 1994 לפי הלוח הגרגוריאני מקדים את 1 בינואר לפי הלוח היוליאני ב-13 ימים. כל התאריכים שלהלן הם לפי הלוח הגרגוריאני.

20 במאי

20 במאי הוא היום ה-140 בשנה (141 בשנה מעוברת), בשבוע ה-21 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 225 ימים.

31 באוגוסט

31 באוגוסט הוא היום ה־243 בשנה בלוח הגריגוריאני (244 בשנה מעוברת). עד לסיום השנה נשארו עוד 122 ימים.

דורמן

האם התכוונתם ל...

הענוגות הנלעגות

הָעֲנֻגּוֹת הַנִּלְעָגוֹת (בצרפתית: Les Précieuses ridicules) היא פארסה במערכה אחת ובת שבע־עשרה תמונות מאת מולייר. היא הוצגה בפעם הראשונה בפריז ב-18 בנובמבר 1659 בתיאטרון "לוֹ פוֹטי-בוֹרבוֹן", וזכתה מאז להצלחה רבה.

התנועה למען ארץ ישראל השלמה

התנועה למען ארץ ישראל השלמה היא תנועה של אישי ציבור ואנשי רוח מימין ומשמאל שקמה ביולי 1967, כחודש לאחר מלחמת ששת הימים, ודגלה באידאולוגיה של ארץ ישראל השלמה. התנועה קראה להחזיק בשטחי יהודה והשומרון וחבל עזה, חצי האי סיני ורמת הגולן שנכבשו במלחמה זו, ולהתיישב בהם.

זאב דורמן

זאב דורמן (נולד ב-1947 בקיבוץ גבעת ברנר) הוא נגן בסון ומנצח ישראלי. בנו של מנחם דורמן.

זאב דורמן השתלם במוזיקולוגיה ובניצוח באקדמיה הישראלית למוזיקה ע"ש רובין באוניברסיטת תל אביב ובבית ספר גילדהול למוזיקה ודרמה בלונדון, שם התמחה בניצוח אופרה. בשנת 1987 זכה בפרס פרנסואה שפירא בניצוח. הוא ניצח על תזמורות רבות בארץ, לרבות התזמורת הפילהרמונית הישראלית, עמה הופיע גם כסולן.

זאב דורמן היה עוזר לזובין מהטה בתזמורת הפילהרמונית הישראלית ובשנים 1988–2004 שימש כמנהל המוזיקלי של התזמורת הפילהרמונית הישראלית הצעירה, שעליה גם ניצח בסיורי קונצרטים ופסטיבלים בגרמניה, בשווייץ, בספרד, ברוסיה ובסין. כמנצח שיתף פעולה עם גדולי הסולנים בימינו, ביניהם יו-יו מה, מישה מייסקי, מקסים ונגרוב ויוליאן רחלין. כמו כן היה מנצח ומנחה בתוכנית הטלוויזיה צלילים מן ההיכל ששודר בהיכל התרבות בתל אביב בהפקת הטלוויזיה החינוכית הישראלית.

למד נגינה בבסון אצל ולטר מרוז ואצל מרדכי רכטמן, שהיה נגן הבסון הראשי של התזמורת הפילהרמונית הישראלית. בשנת 1963 הצטרף לתזמורת הגדנ"ע כנגן בסון ראשי והופיע עמה כסולן בארץ ובארצות הברית. לתזמורת הפילהרמונית הישראלית הצטרף בשנת 1969 ושימש כנגן הבסון הראשון בתזמורת. משנת 2004 כיהן כראש תוכנית ההכשרה התזמורתית של בית הספר למוזיקה ע"ש בוכמן-מהטה בשיתוף עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית, ובשנים 2009–2015 כיהן כראש בית הספר בדרגת פרופסור.בנו הוא המלחין אבנר דורמן.

יהודה אברבנאל

רבי דון יהודה אַבְּרַבַנְאֵל (ה'ר"כ, 1460 - ה'ר"צ, 1530 לערך) היה רב, רופא, פילוסוף יהודי ומשורר, בספרות העולמית נודע בשם לאונה אבראו (Leone Ebreo).

לה מנדראגולה

לה מנדראגולה (באיטלקית: הדודאים) הוא מחזה איטלקי שנכתב בשנת 1517 על ידי ניקולו מקיאוולי.

מבפנים

מבפנים, ביטאון תנועת הקיבוץ המאוחד משנת 1927 עד 1982, אשר יצא לאור במתכונת של רבעון. לפני כן, משנת 1923, היה זה ביטאון משק עין חרוד ובהמשך ביטאון תנועת הקיבוצים קיבוץ עין חרוד. לאחר מכן, משנת 1982 ועד 1993 היה "מבפנים" לביטאון התק"ם, בשנה זו התמזג עם יעד והמשיך לצאת תחת השם "מפנה".

מוסד ביאליק

מוסד ביאליק הוא בית הוצאה לאור שהקימו ההנהלה הציונית העולמית והנהלת הסוכנות היהודית בשנת 1935, לזכרו של המשורר חיים נחמן ביאליק. מנהלו ומעצב דמותו, שכיהן בתפקידו מעת היווסדו ועד סוף שנות ה-60, היה משה גרדון (בנו של שמואל לייב גורדון), שקודם לכן היה מראשי רשת החינוך העברית בפולין "תרבות" וממנהיגי המפלגה הציונית-סוציאליסטית "התאחדות הפועל הצעיר–צעירי ציון" בפולין. מוסד ביאליק מאוגד כחברה לתועלת הציבור. בעשורים האחרונים מכהן בתפקיד המנהל הכללי עמוס יובל.

מנחם שטרן

פרופ' מנחם שטרן (5 במרץ 1925 – 22 ביוני 1989) היה היסטוריון ישראלי, מגדולי החוקרים של תקופת בית שני; חבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים משנת 1978 וחתן פרס ישראל להיסטוריה של העם היהודי לשנת תשל"ז.

נתן אלתרמן

נתן אלתרמן (14 באוגוסט 1910, ט' באב ה'תר"ע – 28 במרץ 1970, כ' באדר ה'תש"ל) היה משורר, עיתונאי, ומחזאי ישראלי, מחשובי משוררי השירה העברית המודרנית, שהשפעתו עליה הייתה ניכרת. חתן פרס ישראל לספרות לשנת 1968.

פרס ביאליק

פרס ביאליק לספרות יפה ולחכמת ישראל הוא פרס ספרותי המוענק ליוצרים בתחום ספרות יפה וחכמת ישראל, על ידי עיריית תל אביב-יפו. הפרס מוענק בהתאם להחלטת מועצת העיר, החל משנת 1933 במלאת 60 שנה למשורר חיים נחמן ביאליק. הפרס נוצר לשם מתן כבוד והוקרה לביאליק, אשר מיום עלותו לארץ, בחר בתל אביב כמקום יצירתו והשפיע רבות על חייה התרבותיים.

פרס טשרניחובסקי

פרס טשרניחובסקי לתרגום מופת הוא פרס המוענק על ידי עיריית תל אביב-יפו. הפרס נקרא על שם המשורר שאול טשרניחובסקי, בהתאם להחלטת מועצת העיר משנת 1942. טשרניחובסקי השתתף בניסוח תקנון הפרס ואף נכח בחלוקתו הראשונה בשנת תש"ג-1943.

הפרס מחולק לשניים: פרס אחד לתרגום מופת בשטח הספרות יפה, והפרס האחר לתרגום מהספרות המדעית.

בעקבות רפורמה בחלוקת הפרסים העירוניים של העירייה, הפרס מחולק מדי שנתיים.

קלאסיציזם

קלאסיציזם הוא הנטייה התרבותית להעדפת ההישגים ובכלל זה צורות הביטוי האמנותיות של העת העתיקה, כלומר בראש וראשונה יוון העתיקה ורומא העתיקה. נטייה כגון זו הופיעה בתקופות שונות בהיסטוריה של תרבות המערב. ביטויים בולטים של נטייה זו ניתן למצוא בתרבות הרנסאנס באיטליה ובאמנות הנאו-קלאסיציסטית במהלך המאה ה-19.

לידתו של המונח בוויכוחים ספרותיים ואמנותיים במאה ה-19. באותם ימים, מתנגדי המודרניזם ובמיוחד מתנגדי הרומנטיקה הטיפו להידוק הזיקה אל יצירות המופת הקלאסיות של יוון ורומא, ולפיכך נקראו "קלאסיציסטים". ויכוחים דומים התקיימו גם קודם לכן וגם לאחר מכן. מקובל לזהות מגמות ותנועות קלאסיציסטיות בתקופות שונות, החל מלפני הספירה ועד ימינו, לעיתים בהקשר תרבותי כללי מעבר לתחומים הצרים של האמנויות למיניהן.

בימינו משתמשים במונח קלאסיציזם במשמעות רחבה, לעיתים בתוספת של "נאיבי", להבדיל מקלאסיציזם דוגמטי, אורתודוקסי, דוקטרינארי, או רציונליסטי. המונח מתייחס לא רק לימי הזוהר של יוון ורומא, אלא לכל תרבות, תקופה, זרם, או אף אמן בודד, הנחשבים "קלאסיים" ומשמשים כמודל של השראה אם לא חיקוי.

שונא הבריות

שונא הבריות ("המיזנתרופ" - בצרפתית: Le Misanthrope) היא קומדיה מ־1666 מאת המחזאי מולייר.

שמואל ספראי

פרופ' שמואל סַפְרָאי (18 ביוני 1919 – 16 ביולי 2003) היה היסטוריון ישראלי של תקופת בית שני, תקופת המשנה ותקופת התלמוד, פרופסור באוניברסיטה העברית בירושלים, חתן פרס ישראל לידע ארץ ישראל לשנת תשס"ב (2002).

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.