מנהל חשבונות

מנהל חשבונות (בקיצור: מנה"ח או מנח"ש), אחראי על רישום האירועים החשבונאיים בארגון. אין לבלבל בין מנהל חשבונות העוסק בהנהלת חשבונות ובין רואה חשבון העוסק בראיית חשבון.

פני כהן מנהלת חשבונות תיכון רוטברג
מנהלת חשבונות בישראל

מנהל החשבונות אחראי על עבודת הנהלת החשבונות היומיומית הכוללת, בין השאר, הנפקת חשבוניות ורישומן, הכנת משכורות, תשלום לספקים, גביית חובות, רישומי מלאי, התאמות הבנקים, ומטלות נוספות התלויות באופיו הספציפי של הארגון. הרישומים נעשים על פי כללים מקובלים, בשיטת הנהלת החשבונות הכפולה או החד צידית, ובנוסף, מכין מנח"ש את הדיווחים התקופתיים (חודשי או דו-חודשי) לשלטונות המס. בתום תקופה נתונה (בדרך כלל שנת מס, אך רבים עושים זאת בכל רבעון) מועברים רישומיו לביקורת של רואה חשבון, המוכר על ידי השלטונות כגורם מוסמך לאשר, לתקן או לפסול את הרישומים.

כל ארגון נזקק לשירותיו של מנהל חשבונות, ולמעשה החל מהשלבים הראשונים של תכנון העסק כבר יש צורך להיעזר בו. כל חנות קטנה, כל יצרן או בעל מלאכה, חברה בע"מ, עמותה, עצמאים גדולים וקטנים אינם יכולים להתמודד עם ניהול עסקיהם ללא מנהל חשבונות. בעלי עסק בהיקפים קטנים אינם מעסיקים מנהלי חשבונות במשרה מלאה אלא מוסרים את הניירת שלהם פעם בחודש לבעלי מקצוע. בכל אזור מסחרי ישנם משרדי הנהלת חשבונות הנותנים שירותים מסוג זה.

כשהעסק מתפתח נדרש בו מנהל חשבונות במשרה מלאה, וככל שהיקפי העבודה גדלים - יש צורך להוסיף בתוך העסק מנהלי חשבונות המבצעים תפקידים שונים במחלקות נפרדות. במקרים כאלה יעמוד מעל כולם מנהל חשבונות ראשי, וכשהעסק מורכב ממנים חָשָב – לו כפופים כל מנהלי החשבונות. החשב הוא בעל מקצוע מיומן (בדרך כלל רואה חשבון) והוא בעל ראייה מערכתית מקיפה.

הנהלת חשבונות בישראל

תעודת מנהל חשבונות ניתנת בישראל על ידי משרד הכלכלה. ישנם שלושה סיווגים:

  • סוג 1+2 – הנמוך ביותר לבעלי תפקידים שוליים ועזרה לבעל מקצוע בכיר יותר.
  • סוג 3 – הסיווג המתאים לניהול עסק קטן באופן עצמאי.
  • מנהל חשבונות מדופלם - חשבונאי בכיר - הסיווג הגבוה ביותר, הכולל לימוד חוקי המס, ומתאים לניהול עצמאי של חשבונות בעסק מורכב.

מנהלי חשבונות לומדים מחשוב בהנהלת חשבונות, חישובים מסחריים, עסקאות בניירות ערך, חשבונאות ניהולית (תמחיר, דיני עסקים, דיני חוזים, עקרונות תורת המשק והסחר).

תעודות אלו אינן הכרחיות, שכן להבדיל מיועץ מס או רואה חשבון רשאים גם חסרי תעודות לשמש כמנהלי חשבונות, ובמקרים רבים מעסיקים בוחרים מנהל חשבונות על פי ניסיונו ולא על סמך תעודה מקצועית. בשנים האחרונות, ולמעשה בתהליך שהחל עוד בשנות ה-90, פונים למקצוע גם בעלי הכשרה אקדמית בתחום הכלכלה ואפילו רואי חשבון מוסמכים שלא מצאו עבודה במקצועם.

מנהל חשבונות נושא תפקיד רגיש בעסק, ובדרך כלל יש לו נגיעה ישירה בהוצאה ובקבלת כספים, הוא גם נחשף לסודות העסקיים של העסק, למהלכים שונים הקשורים לבעלים ולעובדים. לכן, יושרו האישי ונאמנותו חייבים להיות מוחלטים ונטולי ספק, עד כדי כך שישנם עסקים רבים המעבירים מועמדים לתפקיד – מבחני אמינות כמו בדיקות פוליגרף.

ביצועיו של מנהל החשבונות משפיעים ישירות על העסק. יכולותיו המקצועיות ותוצאות עבודתו משמשים כלי ניהול לבעל העסק ומוכרים על ידי שלטונות המס לצורכי קביעת המס.

איגוד מקצועי

מנהלי החשבונות בישראל מאוגדים בלשכת מנהלי החשבונות, שהיא גוף וולונטרי-מקצועי, וחייבים בתשלום דמי-חבר שנתיים.

Pwdump

pwdump (באנגלית: pwdump) הם אוסף כלים לבדיקות אבטחה במערכת הפעלה חלונות מבית מיקרוסופט.

באמצעות כלים אלה ניתן לגשת לזיכרון ולחלץ גיבוב של סיסמאות NTLM המאוחסנים במסד הנתונים (SAM) של מנהל חשבונות האבטחה, בחשבון המשתמש המקומי.

על מנת שסט הכלים של pwdump יעבודו כמתוכנן, יש להפעילם כמנהל מערכת ורק לאחר מכן לבצע פעולות לשליפת רשומות המשתמשים.

Syskey

מפתח מערכת (אנגלית: Syskey או System Key) הוא כלי אשר מצפין את הגיבוב של הסיסמה במסד הנתונים מנהל חשבונות האבטחה (SAM) במערכת הפעלה Windows.

הכלי פותח על ידי מיקרוסופט בניסיון לשפר את אבטחת קובץ ה-SAM כנגד התקפות ופיצוח המידע שנמצא בו, כאשר אפשרות זו פעילה ערכי ה-Hash של כל החשבונות המקומיים המאוחסנים ב-SAM מוצפנים באמצעות מפתח הצפנה RC4-128.

ניתן להגדיר את Syskey כאמצעי התחברות אל המערכת ולדרוש מהמשתמש בה להזין מפתח כניסה בזמן האתחול או לטעון אותו מאמצעי לאחסון נתונים.

איי הפנינה

איי הפנינה (בספרדית: Archipiélago de las Perlas או Islas de las Perlas) הם ארכיפלג בן כ-100 איים, רבים מהם קטנטנים ובלתי מיושבים, הממוקם במפרץ פנמה, כ-50 קילומטרים מחופיה של פנמה, דרומית לעיר הבירה פנמה סיטי.

האיים יושבו לראשונה במאה ה-16 על ידי הספרדים, אשר גילו באזור אלפי פנינים.

אלפרד מרגול-ספרבר

אלפרד מרגול-ספרבר (ברומנית: Alfred Margul-Sperber; ‏23 בספטמבר 1898 - 3 בינואר 1967) היה סופר, פובליציסט ומתרגם יהודי רומני שכתב בשפה הגרמנית וביידיש.

אלפרד ספרבר, כפי שנקרא בלידתו, הוסיף בבגרותו מגזרת משם אימו, מרגולה (Margula), לשם משפחתו ויצר בכך את שם העט שלו. אביו היה מנהל חשבונות ואימו מורה לפסנתר. הוא נולד בסטורוז'ינץ (Storojineţ), בבוקובינה, כעת באוקראינה ואז ברומניה. הוא למד תחילה בצ'רנוביץ ובהמשך בווינה, שם סיים את בחינות הבגרות וב-1918 שב לצ'רנוביץ כדי ללמוד משפטים. הוא עזב את לימודיו ונסע תחילה לפריז ואחרי זה לניו יורק, מקומות בהם חי עד 1924. בניו יורק עבד כעיתונאי בכתבי עת קומוניסטיים, שהיו בתחילת דרכם שם. ב-1924 שב לצ'רנוביץ והיה עורך בעיתון היהודי הליברלי, Czernowitzer Morgenblatt ושימש גם ככתב חוץ של New Yorker Volkszeitung ועיתונים שיצאו לאור ברומניה, דוגמת Der Nerv מצ'רנוביץ וDas Ziel מברשוב.

בתקופת שואת יהודי רומניה, כשהעיתונים היהודים נסגרו, עבד כמורה לשפות זרות בבוקרשט. החל מ-1944 עבד ברדיו, בעיתונות הגרמנית, כתב שירה ופרסם כמה ספרים והצטיין כמתרגם. מרגול-ספרבר תרגם מרומנית לגרמנית יצירות של מיכאי אמינסקו, טודור ארגזי, יון בארבו, מריה באנוש ארון קוטרוש וולדימיר קולין וגם בלדות עממיות דוגמת מיאוריצה.

שירתו הלירית התבססה על חוויותיו מימי נסיעותיו לווינה, פריז וניו יורק.

מרגול-ספרבר היה מיודד עם פאול צלאן והתכתב איתו.

אפי מלצר

אפרים (אפי) מלצר (18 בספטמבר 1955 - 25 בפברואר 2018) היה סופר, עורך ומו"ל ישראלי. מלצר היה קצין בצה"ל בדרגת סגן-אלוף, מפקד "במחנה" בין השנים 1995–1996, דובר עיריית מודיעין-מכבים-רעות בין השנים 2003–2008 והעורך הראשי של כתב העת "מערכות" החל מ-1998 ועד מותו ב-2018.

אשר אוחנה

אשר אוחנה (נולד ב-1945 במרוקו) כיהן כשר הדתות וגזבר ומנכ"ל מפלגת ש"ס.

בוב הוסקינס

רוברט "בוב" ויליאם הוסקינס (באנגלית: Robert William "Bob" Hoskins; ‏26 באוקטובר 1942 - 29 באפריל 2014) היה שחקן קולנוע, טלוויזיה ותיאטרון בריטי. זכה בין השאר, ב-1986, בפרס באפט"א לשחקן הטוב ביותר בתפקיד ראשי, פרס גלובוס הזהב והיה מועמד לפרס אוסקר, על תפקידו הראשי בסרט "מונה ליזה".

הנהלת חשבונות

הנהלת חשבונות (בראשי תיבות: הנח"ש או הנה"ח) הוא תחום העוסק בתיעוד פעילותה הפיננסית של ישות חשבונאית באמצעות רישום התנועות הכספיות והלא כספיות שלה. בין עסקאות אלו ניתן למנות מכירות, רכישות, קבלות, הכנסות ותשלומים. ישנן שתי שיטות מקובלות לניהול חשבונות: מערכת הנהלת חשבונות חד-צדית ומערכת הנהלת חשבונות כפולה. עם זאת, ניתן לומר שכל סוג של רישום של עסקאות פיננסיות, מהווה ניהול חשבונות.

בדרך כלל, הנהלת החשבונות מבוצעת על ידי מנהל חשבונות. אין לבלבל בין הנהלת חשבונות לבין חשבונאות ולבין ראיית חשבון. הנהלת חשבונות היא פעולת רישום שבו מנהל/ת החשבונות מתעד/ת את הפעולות שנעשות בגוף. בעוד שחשבונאות היא אוסף של כללים כיצד רושמים פעולות חשבון במקרים סבוכים וכללי הכרה בהכנסות והוצאות ובסיסי דיווח ואופן הצגתם בדו"ח הכספי ובתחום זה עוסק מנהל הכספים. ראיית חשבון הוא מקצוע העוסק בביקורת של הדוחות הכספיים של הגוף כשבסוף הביקורת רואה החשבון מפיק (חייב להפיק) חוות דעת על הדו"ח הכספי. בעיקרון, לרואה חשבון אסור לעסוק בחשבונאות של הגוף עליו הוא מבצע ביקורת (למעט מקרים חריגים). לכן, מנהל החשבונות עוסק בתיעוד הפעולות הפיננסיות, מנהל הכספים עוסק בחשבונאות כלומר מיישם תקני חשבונאות ועורך את הדוחות הכספיים, ורואה החשבון עוסק בראיית חשבון שהיא ביקורת על הדוחות הכספיים ומחווה את דעתו עליהם.

ויקטור הייוורד

ויקטור ג'ורג' הייוורד (באנגלית: Victor George Hayward, מדליית אלברט על הצלת חיים, 1887–1916) היה מנהל חשבונות לונדוני, שתשוקתו להרפתקאות נשאה אותו לאנטארקטיקה כחבר בהמשלחת הטראנס-אנטארקטית האימפריאלית של סר ארנסט שקלטון, 1917-1914. לפני כן עשה תקופה מסוימת בעבודה בחווה בצפון קנדה והתנסות זאת, יחד עם הגישה של "שלח ידך בכל", היה די בהן כדי ששקלטון יקבל אותו משלחתו כעוזר כללי לקבוצת ים רוס, קבוצה מסייעת שמשימתה הייתה להניח מצבורי אספקה לקבוצה העיקרית, שנועדה לחצות את היבשת.

הייוורד הוכיח עצמו עד מהרה כעובד חרוץ ובעל תושייה. הוא היה אחד מעשרת החברים בקבוצת החוף, שנתקעו במקום כשספינת המשלחת אורורה ניתקה בסופה ממעגנה ונסחפה הימה בלי יכולת לחזור, כשעליה חלק נכבד מן הציוד והאספקה שנועדו לקבוצת החוף. בנסיבות קשות מילא הייוורד תפקיד חשוב במאמצי הקבוצה לעמוד במשימתה, על אף מחסור במזון, לבוש הולם וציוד. בשעת המסע העיקרי להנחת מצבורים על חומת הקרח הגדולה ב-1916-1915, היה הייוורד בין השישה שצעדו אל קרחון בירדמור לצייד את האחרון בשרשרת המצבורים שנקבעה מראש. במסע חזרה תקפה צפדינה את הקבוצה, וגרמה למותו של ארנולד ספנסר-סמית'. הייוורד סבל קשות בעצמו, אך תרם את חלקו במאמצים להחזיר את שאר הקבוצה מחומת הקרח אל הביטחון היחסי של מקלט האט פוינט.

הייוורד נעלם ב-8 במאי 1916 בשעה שצעד עם אניאס מקינטוש על פניו הקפואים של מצר מקמרדו בתקווה להגיע אל בסיס המשלחת בכף אוונס. גופות השניים לא נמצאו מעולם. שבע שנים לאחר מותו הוענקה להייוורד מדליית אלברט על הצלת חיים, בגין מאמציו להציל את חיי חבריו החולים והכושלים במסע מחומת הקרח.

חיים בן יאיר

חיים בן יאיר (1911–1998) היה סוחר, מנהל חשבונות, פעיל ועד העדה הספרדית בתל אביב וחלוץ גואלי הקרקעות של חבל אשכול בנגב.

חשבונאות

חשבונאות פיננסית היא תחום העוסק ברישום וניתוח האירועים הפיננסיים בהנהלת החשבונות של הישות. תכליתה היא השגת סיכומים ותוצאות, ודיווח המשמעות שלהם לבעלי עניין, כגון מנהלים, בעלי מניות, שלטונות המס והציבור הרחב. החשבונאות נלמדת כמקצוע אקדמי בתחום מדעי החברה וקשור לתחום הדיווח הכספי (לדוגמה בורסה ורשויות המס) ולמנהל עסקים.

לצד החשבונאות הפיננסית המיועדת לצורכי חוץ, מערכת החשבונאות משמשות את הארגון גם למטרות פנים ארגוניות, כגון חשבונאות ניהולית לצורכי תמחיר.

חתך חשבונאי

חתך חשבונאי מתייחס לפעולות שמבצע מנהל חשבונות על מנת לרשום רק את ההכנסות וההוצאות ששייכות לתקופה החשבונאית. דוח רווח והפסד אמור להכיל רק הכנסות והוצאות ששייכות לתקופה החשבונאית.

עקרון בסיס הצבירה - בשונה מבסיס מזומן, שהוא אחד מעקרונות היסוד של החשבונאות, קובע כי ההכנסות וההוצאות נרשמות עם התהוותן ללא קשר למועד התשלום או התקבולים שלהן.

אם נרשמה הוצאה/הכנסה המתייחסת ליותר מתקופה חשבונאית אחת, יהיה צורך לבצע התאמות כך שהרישום ייצג רק את התקופה החשבונאית הנוכחית, והיתרה תסווג בסעיף מאזני אשר יוכר בשנה אליה הוא מתייחס.

יוסף בוסל

יוסף בּוּסֶל (כ"ז בסיוון תרנ"א, 3 ביולי 1891 - ג' באב תרע"ט, 30 ביולי 1919) היה מנהיג פועלים וממייסדי קבוצת דגניה.

יצחק סבן

יצחק סבן (נולד ב-15 ביולי 1952), חבר הכנסת מטעם ש"ס בכנסת ה-15.

סבן נולד בישראל. לאחר לימודי תיכון שירת סבן בצבא וסיים את שירותו הצבאי בדרגת סמל.

בין השנים 1989–1998 שימש סגן ראש עיריית באר שבע.

לקראת הבחירות לכנסת ה-15 שובץ במקום ה-14 ברשימת ש"ס לכנסת ה-15, ונכנס לכנסת לאחר שש"ס זכתה ב-17 מנדטים, וכיהן כחבר ועדות הכנסת, הכספים, הפנים ואיכות הסביבה, חוקה, חוק ומשפט והחינוך והתרבות. לא הוכנס לרשימת ש"ס לכנסת ה-16 עקב היותו מזוהה עם אריה דרעי.

סבן מנהל חשבונות במקצועו, נשוי ואב לארבעה.

ישראל בר-יהודה

ישראל בר-יהודה (אִידֶלסון) (15 בנובמבר 1895 – 4 במאי 1965) היה פעיל ציוני, חבר הכנסת ושר בממשלת ישראל.

מנהל חשבונות האבטחה

מנהל חשבונות האבטחה (אנגלית: Security Account Manager או SAM) הוא קובץ במערכות הפעלה מבית מיקרוסופט: Windows XP, Windows Vista, Windows 7 בו נשמרים נתוני האבטחה של המשתמשים והקבוצות.

SAM משמש לאימות זהות בעת התחברות משתמשים מקומיים ומרוחקים אל המערכת ומשתמש באמצעי הצפנה כדי למנוע ממשתמשים לא מאומתים לגשת אל המערכת.

בקובץ זה נשמרים פרטי המשתמש (שם משתמש וסיסמה) בתוך תבנית Hash. הקובץ לא ניתן לפתיחה באמצעות פעולות Windows פשוטות מכיוון שהוא משמש את התהליכים הפנימיים של המערכת ושגיאה בו עלולה לגרום לבעיות אבטחה חמורות, אך עם זאת ניתן לקריאה בעזרת תוכניות מסוימות ונמצא בנתיב הבא: SystemRoot%/system32/config/SAM%

נתוני האבטחה של SAM נמצאים במפתח הרישום HKEY_LOCAL_MACHINE/SAM לא ניתן לראות את תוכן הרישום של מפתח זה כיוון שהוא מכיל מידע והרשאות משתמשים.

בניסיון לשפר את אבטחת הקובץ כנגד התקפות ופיצוח המידע שנמצא בו, הציגה מיקרוסופט את הכלי SYSKEY. כאשר אפשרות זו פעילה ערכי ה-Hash של כל החשבונות המקומיים המאוחסנים ב-SAM מוצפנים באמצעות מפתח.

כל עוד מערכת ההפעלה פועלת, לא ניתן להעביר או להעתיק את קובץ ה-SAM אל מיקום אחר כיוון שזה עלול לגרום לקריסת המערכת.

לאחר שמערכת ההפעלה מתחילה לעבוד מופעלת נעילת קובצי מערכת שתפעל עד לסגירת מערכת ההפעלה או עד להופעת מסך שגיאה כחול.

באמצעות Pwdump ניתן לגשת אל עותק הנתונים השמור בזיכרון ולקבל את הסיסמאות שנמצאות בקובץ ה-SAM.

מפלט נ'

מפלט נ' (באנגלית: C-Chute) הוא סיפור מדע בדיוני קצר מאת אייזק אסימוב. הסיפור פורסם לראשונה בגיליון אוקטובר 1951 של Galaxy Magazine. הסיפור תורגם לעברית בשנת 1969 בספר שקיעה תחת השם "מפלט-ק", ושוב בשנת 2010 בספר כתבי אייזק אסימוב כרך 2.

זהו מהסיפורים הבודדים של אסימוב הכוללים חוצנים. הדגש של הסיפור הוא על הפסיכולוגיה בין קבוצת האסירים, אשר מגיעים מרקעים שונים ובעלי מניעים שונים.

ניר רון

ניר רון (נולד ב-6 במרץ 1964) הוא שחקן ומדבב ישראלי.

עצמאי

עצמאי, בהקשר הכלכלי, הוא אדם שהכנסותיו מגיעות מפעילות עסקית עצמאית שלו, ולא כשכיר המועסק אצל מעסיק. בניגוד לשכיר המקבל משכורת קבועה ממעסיקו, העצמאי מנהל לבד את עיסוקו או פועל בדרך של התאגדות משפטית (כמו שותפות). עסקו של העצמאי עשוי להתנהל בבית עסק (משרד, חנות, בית מלאכה וכדומה), בביתו של העצמאי או כשירות הניתן בדרכים. על אף הסיכון הכלכלי הגדול יותר הכרוך במעמד העצמאי רבים בוחרים להתנהל כך לפרנסתם.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.