מנהלת הליגות לכדורגל

מנהלת הליגות לכדורגל היא הגוף המרכז את פעילותן של ליגות הכדורגל המקצועניות בישראל החל מחודש אוגוסט 2014, אז הוקמה על ידי קבוצות הליגות הבכירות בישראל (ליגת העל והליגה הלאומית) בשיתוף עם ההתאחדות לכדורגל בישראל.

מנהלת הליגות לכדורגל
לוגו
סוג מלכ"ר
תאריך הקמה 2014
משרד ראשי בני ברק, ישראל
אנשי מפתח

ארז כלפון (יו"ר)
ניקולס לב (מנכ"ל)

ניר ינקלביץ' (משנה למנכ"ל)
football.co.il

מטרות

בין מטרות מנהלת הליגות לכדורגל - כפי שבאו לידי ביטוי בתקנונה - ניתן למצוא את ניהול הפעילות המקצועית של הליגות המקצועניות ובכלל זאת את ניהול הפעילות הכלכלית, זכויות השידור, זכויות הפרסום, החסויות ומיתוגן של ליגות אלו וכל זאת לצד העצמת חווית הצפייה והעניין בתחרויות אותן היא מנהלת והרחבת מעגל הצופים והמשתתפים בהן, תוך פניה לקהלים חדשים, מעורבות בקהילה, הקניית ערכים חינוכיים וספורטיביים ונקיטת פעולות למיגור האלימות והגזענות בכדורגל הישראלי.

מבנה

מנהלת הליגות לכדורגל היא חברה פרטית שפועלת שלא למטרות רווח. בעלות המניות במנהלת הליגות לכדורגל הן הקבוצות המשתתפות בתחרויות ליגת העל והליגה הלאומית, כאשר מדי עונת משחקים מוקנית לכל קבוצה מניה המשקפת את מיקומה בליגות אלו. בדירקטוריון מנהלת הליגות לכדורגל 18 חברים להם זכויות הצבעה המשקפות את מיקום המועדונים אותם הם מייצגים. כן מפעילה המנהלת וועדת הנהלה, המורכבת משבעה דירקטורים, המתווים את פעילותה השוטפת של מנהלת הליגות לכדורגל. יו"ר החברה הראשון היה יורם באומן, שעזב את תפקידו באופן רשמי בחודש דצמבר 2016. אורן חסון, שכיהן כמנכ"ל, עבר לתפקיד היו"ר. בחודש יולי 2017 מונה ניקולס לב למנכ"ל הארגון.

בפברואר 2018 מונה ארז כלפון ליו"ר המנהלת, ובכך החליף את היו"ר הקודם והמנכ"ל הראשון של מנהלת הליגות, אורן חסון.

המנהלת פועלת בשיתוף פעולה הדוק עם ההתאחדות לכדורגל בישראל וככזו היא כפופה להוראות ההתאחדות הכדורגל הבינלאומית (פיפ"א) והאירופית (אופ"א); המנהלת היא חברה מן המניין בארגון הליגות האירופאיות ה-EPFL.

היסטוריה

הניסיונות להקמת מנהלת ליגה עצמאית החלו עוד בינואר 2002 אז נעשה ניסיון על ידי קבוצות הליגה שחתמו על הסכם מיוחד בהובלת יעקב שחר (מכבי חיפה), לוני הרציקוביץ' (מכבי תל אביב), אבי לוזון (מכבי פתח-תקווה), מאיר שמיר (הפועל פתח-תקווה) ומשה תאומים (הפועל תל אביב); ניסיון זה לא צלח עקב התנגדותו העזה של גברי לוי, יו"ר ההתאחדות לכדורגל בישראל דאז. במהלך אוקטובר 2012 המליצה ועדת זליכה[1] (אשר מונתה על ידי משרד התרבות והספורט בעקבות מספר התפרצויות אלימות בליגות המקצועניות בישראל) על הקמת מנהלת. וועדת זליכה קבעה, בין היתר, כי על המנהלת שתוקם לעסוק בארגון ורישוי התחרויות המקצועניות, בקידום ושיווק האינטרסים המסחריים המשותפים לקבוצות המקצועניות וכן להיות "גוף מקצועני אשר יקדיש כל תשומת לבו לליגות המקצועניות, יקדם אותן, ינהל אותן באופן מקצועני מתקדם ובאוריינטציה מסחרית ויפקח אחר התנהלותן".

זמן קצר לאחר מכן המליצה אף הוועדה בראשות המפכ"ל בדימוס - דודי כהן[2] (אשר מונתה על ידי ההתאחדות לכדורגל בישראל) על הקמת מנהלת הליגות תוך שהיא מציינת כי "מנהלת הליגה תפעל לצידה של ההתאחדות לכדורגל בסינרגיה ושיתוף פעולה מלאים, כאשר יישום מסקנה זו יוביל לטיוב הכדורגל הישראלי". בעקבות אותן התפתחויות הואץ התהליך באופן משמעותי, ובחודש דצמבר 2012 נציגי כל קבוצות ליגת העל אישרו פה אחד הקמת מנהלת לליגות הכדורגל, במהלך חגיגי אשר זכה לתמיכה רחבה מצד המועדונים, כפי שביטא זאת ג'קי בן זקן (מ.ס אשדוד): "זהו יום חשוב לכדורגל שלנו, המנהלת תהפוך את הכדורגל למותג שכולם רוצים לבוא ולראות אותו", ויו"ר בני יהודה, משה דמאיו: "אני מקווה שהמהלך הזה יקרב את הקהל לכדורגל. צריך להפשיל שרוולים ולהתחיל לעבוד, אני מקווה שתהיה מנהלת טובה וחזקה ומאמין שאנחנו יכולים לעשות את השינויים הדרושים לכדורגל הישראלי".

ב-2 באפריל 2014 נבחר יורם באומן לתפקיד יו"ר המנהלת על ידי נציגי הקבוצות, כאשר חודשיים בדיוק לאחר מכן אישרה ההתאחדות לכדורגל באופן רשמי את הסכם העברת הזכויות למנהלת הליגות לכדורגל, וזאת במסגרת ישיבת ההנהלה האחרונה של אבי לוזון כיו"ר ההתאחדות לכדורגל בישראל. עוד קודם לכן מונה אורן חסון, יו"ר יפנאוטו, למנכ"ל המנהלת. באותה התקופה מינו השניים מספר בעלי תפקידים נוספים (וביניהם את ניר ינקלביץ, מנהל אגף ליגות מקצועניות בהתאחדות לכדורגל בישראל, בתור המשנה למנכ"ל מנהלת הליגות לכדורגל) והארגון החל את עבודתו באופן רשמי בחודש אוגוסט 2014, תוך שהוא פועל ממשרדים המצויים ברמת גן.

תחילת עבודת המנהלת ופרויקטים ראשוניים

כבר בחודשים הראשונים להקמתה נתקלה מנהלת הליגות לכדורגל בקשיים מרובים ובין היתר מבצע צוק איתן, אשר בעקבותיו הוחלט פה אחד על הפסקה סולידרית של משחקי ליגת העל; מחאת הכרטיסים אשר בעקבותיה קבעה מנהלת הליגות לכדורגל, לראשונה, מחירי תקרה לכרטיסי כניסה לכדורגל (החלטה אשר הפכה להמלצה בהמשך, בעקבות התערבות הממונה על ההגבלים העסקיים); הודעת המועצה להסדר ההימורים בספורט על הפחתה משמעותית בחסות המוענקת למועדונים (אשר הובילה למשא ומתן מתמשך בסופו דווקא הוגדלה תמיכת המדינה בכדורגל מקצועני); הדרבי התל אביבי שפוצץ (ובעקבותיו תוקן, בלחץ המנהלת, חוק איסור אלימות בספורט תשס"ח-2008) שביתת השחקנים במועדון הכדורגל מכבי נתניה ועוד.

חרף קשיים אלו, ומימון חלקי ביותר אשר הועבר לצורכי תפעולה, נוהלה עונת 2014/15 עד לסיומה ללא כל תקלה, ובמהלכה הצהירה מנהלת הליגות לכדורגל על כוונתה להשיק עד לסיום עונת 2015/16 מספר פרויקטים נוספים לשיפור חוויית הצפייה בכדורגל הישראלי, להנגשת הקבוצות לקהל, לקידום הענף, למיגור תופעות האלימות והגזענות במגרשים ולהפיכת האצטדיונים למקום בילוי עבור צעירים ומבוגרים, מכל הדתות ומכל המינים.

בדצמבר 2015, סגרה מנהלת הליגות עסקת ענק ראשונה, כשבמסגרתה חברת צ'רלטון קנתה את כלל זכויות השידור של הכדורגל הישראלי (ולאחר מכן מכרה את חלק מהזכויות לערוצי שידור נוספים, כמו מכירת המשחק המרכזי ל-RGE, החברה שבבעלותה ערוץ הספורט) תמורת כ-506 מיליון שקלים ל-4 שנים (כ-126 מיליון שקל בשנה).

ביולי 2016, עקב מחלוקות על גובה סכום החסות בין המנהלת למועצה, הודיעה המועצה כי תמשיך לשמש כנותנת חסות העיקרית אך הליגה לא תקרא יותר "ליגת Winner" וניתן למנהלת תקופה בה תוכל למצוא חברה חדשה שתיקח על עצמה את החסות על שם הליגה בלבד ועל כן בשנים 2016-2018 הליגה הייתה ללא חסות על שם הליגה[3]. בשנת 2018 רכשה רשת המסעדות ג'פניקה את החסות על שם הליגה ובעקבות כך שונה שמה של הליגה ל"ליגת JAPANIKA"[4].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ לקריאת דו"ח וועדת זליכה
  2. ^ לקריאת דו"ח הוועדה בראשות המפכ"ל בדימוס דודי כהן
  3. ^ דור בלך, כך ייראה הסכם השיווק הבא של ליגת העל, באתר הארץ, 18 ביולי 2016
  4. ^ דירקטוריון המנהלת הכריע: ליגת העל תקרא "ליגת JAPANIKA", באתר מנהלת הליגות לכדורגל, 23 באוגוסט 2018
אצטדיון הי"א באשדוד

אצטדיון הי"א הוא האצטדיון הביתי של מועדון ספורט אשדוד מליגת העל.

אצטדיון עירוני טבריה

אצטדיון עירוני טבריה הוא אצטדיון כדורגל שנמצא בבנייה בעיר טבריה וישמש כמגרשה הביתי של קבוצת עירוני טבריה המשחקת בליגה א'.

האצטדיון ממוקם בכניסה הדרומית לעיר, בסמוך לצומת פוריה.

האצטדיון מתוכנן להכיל 5,290 מושבים ביציעים התחתונים ועוד 2,264 מושבים ביציעים העליונים שייבנו בשלב מאוחר יותר ובסה"כ יכיל 7,554 מקומות ישיבה בארבעה יציעים מקורים שיכללו תאי vip, מזנונים ושירותי קהל, חדרי תקשורת וטלוויזיה, חדרי הלבשה לשחקנים, חדרי שופטים ומאמנים ואזורים טכניים בהתאם להנחיות העדכניות של מנהלת הליגות לכדורגל, וכן ישמש כאתר להופעות ואירועי תרבות אזוריים. הקמתו של אצטדיון הכדורגל בעלות של כ-40 מיליון שקלים החלה בפברואר 2015 בהכשרת השטח לבנייה וקידוח היסודות למבנה, ועבודות הקמת היציעים החלו בדצמבר 2016. הקמת הפרויקט מתאפשרת הודות לשיתוף פעולה בין ראש העיר יוסף בן דוד ובין המועצה להסדר ההימורים בספורט, משרד התרבות והספורט והמשרד לפיתוח הנגב והגליל. לצד האצטדיון מתוכננת קריית ספורט עירונית בשטח של 270 דונם.

במשך שנים רבות שימש האצטדיון הישן הממוקם במרכז העיר כמגרשה הביתי של עירוני טבריה, וכעת הוא משרת אותה לאימונים ולמשחקים במסגרת ליגה א' צפון עד שתושלם הקמתו של האצטדיון החדש.

אצטדיון עירוני כפר קאסם

אצטדיון עירוני כפר קאסם הוא אצטדיון כדורגל שעתיד להיבנות בכפר קאסם באתר מגרש הכדורגל הקיים בחלקה המערבי של העיר המכונה "אצטדיון אבו חמיס", וישמש כמגרשה הביתי של קבוצת מ.ס. כפר קאסם המשחקת בליגה הלאומית.

בשלב הסופי יכיל האצטדיון 8,000 מקומות ישיבה בארבעה יציעים מקורים ובחדרי VIP, וכן מזנונים ושירותי קהל, חדרי תקשורת וטלוויזיה, חדרי הלבשה לשחקנים, חדרי שופטים ומאמנים ואזורים טכניים, בהתאם להנחיות העדכניות של מנהלת הליגות לכדורגל. הקמתו של אצטדיון הכדורגל בעלות של כ-50 מיליון שקלים תחל ב-2019 והיא מתאפשרת הודות לשיתוף פעולה בין ראש העיר עאדל בדיר ובין המועצה להסדר ההימורים בספורט, משרד התרבות והספורט והמשרד לפיתוח הנגב והגליל. מתכנן האצטדיון הוא האדריכל מוטי בודק. לקראת בניית האצטדיון בוצעו במגרש שיקום הדשא, הקפת המגרש בגדר בטון ובניית מלתחות לשחקנים ובשלב זה הוא משמש כמגרש אימונים.

מתחילת נובמבר 2017 עד ינואר 2018 אירח האצטדיון כמה ממשחקיה של מ.ס. כפר קאסם בליגה א' (לאחר חמש עונות בהן נאלצה הקבוצה לארח באצטדיון וינטר ובמגרשים אחרים) וזאת לאחר שהוקמו בו שתי טריבונות זמניות (לאוהדי הקבוצה ולאוהדי הקבוצות המתארחות), שהכילו בסה"כ כ-630 מקומות, בעלות של כחצי מיליון שקלים. הטריבונות הזמניות פורקו בתחילת 2018 והקבוצה חזרה לארח בווינטר. בספטמבר 2018 חזרה לארח בו מ.ס. כפר קאסם לאחר שהוצבו בו טריבונות זמניות (ממזרח לאוהדים הביתיים ומדרום לאוהדי הקבוצות האורחות) לכ-1,000 צופים, לצד שדרוגים נוספים שבוצעו בקיץ במגרש, כמו הכשרת שטח חנייה לצידו, גישה סלולה לרכבי חירום ושיפוץ המלתחות וגם משטח הדשא הוגדל כדי להתאים לתקני פיפ"א. בסוף 2018 הייתה אמורה להתחיל העבודה על בניית יציע מערבי למגרש מבטון בהשקעה של כ-15 מיליון שקלים שיכיל עד 2,000 צופים. בעתיד ייבנו באצטדיון יציעים נוספים משאר צדדיו, בהתאם לפעילות הקבוצה ולליגות בהן תשחק, כך שיגדל לכ-8,000 מקומות, אך העירייה דחתה את מועד תחילת העבודה המתוכנן לחודש מרץ 2019.

גביע הטוטו

גביע הטוטו הוא טורניר כדורגל ישראלי, התחרות השלישית בחשיבותה בכדורגל הישראלי אחרי אליפות המדינה וגביע המדינה. בכל עונה נערכים 2 טורנירים נפרדים: גביע הטוטו לקבוצות ליגת העל, וטורניר גביע הטוטו לקבוצות הליגה הלאומית. בין השנים 1999–2009 נערך טורניר נוסף: גביע הטוטו לליגה הארצית שהייתה הליגה השלישית בישראל, אך טורניר זה בוטל כשהליגה בוטלה.

גביע הטוטו מאפשר לקבוצות ליגת העל לשלב שחקנים צעירים והרכבים משניים ולבחון שחקנים חדשים לפני פתיחת העונה הסדירה, ומהווה פעמים רבות מעין "ניסוי כלים" לקבוצות הישראליות.

ההתאחדות לכדורגל בישראל

ההתאחדות לכדורגל בישראל היא עמותה רשומה, המאגדת למעלה מ-1,000 קבוצות כדורגל ישראליות ואחראית על הליגות השונות, בהן ליגת העל בכדורגל לגברים ולנשים, משחקי הגביע השונים, נבחרת ישראל בכדורגל לגברים ונשים והנבחרות הצעירות, ובנוסף על איגוד השופטים ושיבוצים במשחקים כמו גם איגוד המאמנים בישראל. מקום מושבה של ההתאחדות לכדורגל הוא אצטדיון רמת גן.

הליגה הלאומית בכדורגל

הליגה הלאומית בכדורגל היא הליגה השנייה בחשיבותה בכדורגל הישראלי, אחרי ליגת העל. עד תום עונת 1998/1999 ובטרם הוקמה ליגת העל, הייתה הליגה הלאומית הליגה הבכירה בישראל. בליגה הלאומית משחקות 16 קבוצות, ושתי הקבוצות המסיימות במקומות הראשונים בתום כל עונה מעפילות לליגת העל. החל משנת 2014 מנוהלת ליגה זו על ידי מנהלת הליגות לכדורגל.

הפועל באר שבע

הפועל באר שבע הוא מועדון כדורגל ישראלי מהעיר באר שבע, המשחק בליגת העל הישראלית. המועדון הוקם בשנת 1949, ומאז 2007 הוא מנוהל על ידי אשת העסקים אלונה ברקת, שמכהנת כבעלי המועדון. המועדון כולל גם קבוצות נוער, נערים וילדים, ובתי ספר לכדורגל. המועדון חבר מן המניין בארגון המועדונים האירופיים.

צבעי התלבושת הביתית הקבועה של המועדון הם אדום ולבן. עד שנת 1959 ערכה הקבוצה את משחקי הבית שלה באצטדיון שהיה ממוקם בעיר העתיקה בבאר שבע, לאחר מכן עברה לשחק באצטדיון וסרמיל. החל מעונת 2015/2016 משחקת הקבוצה באצטדיון טרנר.

המועדון החל לזכות בתארים משנות ה-70. לאורך כל שנותיה זכתה הקבוצה בחמש אליפויות, גביע מדינה אחד, ארבעה גביעי טוטו (אחד בליגה הלאומית), ארבעה גביעי אלוף האלופים (אחד בליגה השנייה) וגביע ליליאן אחד.

כמו כן, באר שבע היא הקבוצה הראשונה בתולדות הכדורגל הישראלי ששיחקה במפעל אירופאי, במשותף עם בית"ר ירושלים. בנוסף, באר שבע היא הקבוצה הראשונה בתולדות הכדורגל הישראלי ששיחקה בגביע אופ"א, במשותף עם הפועל תל אביב.

הפועל בני נצרת

הפועל בני נצרת הייתה קבוצת כדורגל, ששיחקה בשיאה בליגה א', כאשר זו הייתה הליגה השנייה בישראל בשנות השישים ושנות השבעים. הקבוצה התפרקה בסיום עונת הכדורגל 2013/14.

הפועל כפר סבא

הפועל כפר סבא הוא מועדון כדורגל ישראלי מהעיר כפר סבא, המשחק בליגת העל. המועדון נוסד בשנת 1928, והישגיו הבולטים היו זכייתו באליפות בשנת 1982, בנוסף לשלוש זכיות בגביע המדינה.

המועדון הצמיח שורה של מאמנים ושחקנים מהשורה הראשונה של הכדורגל בישראל, והחל מ-1986 משחקת הקבוצה באצטדיון לויטה, הממוקם במזרח העיר ומכיל כ-5,800 מקומות ישיבה. קודם לכן שיחקה הקבוצה במגרש הפרדסים.

הפועל קטמון ירושלים

הפועל קטמון ירושלים היא קבוצת כדורגל ישראלית מירושלים, המשחקת בליגה הלאומית. המועדון הוקם על ידי אוהדי הפועל ירושלים שהתנגדו לאופי הניהולי של המועדון, והוא מועדון הכדורגל הראשון בישראל הנמצא בבעלות אוהדיו. המועדון קרוי על שם מגרש קטמון ששימש בעבר את הפועל ירושלים.

המועדון מנוהל על ידי ועד מנהל המונה 7 חברים, מתוכם ארבעה הם נציגי האוהדים, אשר נבחרים מדי שנה בבחירות דמוקרטיות בין כלל חברי העמותה, ומתוכם בוחר הוועד את היו"ר. אל שלושת המקומות הנותרים הוועד יכול להזמין גורמים אשר תורמים לקבוצה למשך אותה עונת משחקים.

כדורגלן החודש בליגת העל

כדורגלן החודש בליגת העל הוא פרס כדורגל המוענק מדי מדי חודש לשחקן המצטיין בליגת העל בכדורגל. הזוכה בפרס נקבע על ידי הצבעה הנערכת בעמוד הפייסבוק של מנהלת הליגות לכדורגל, ובעבר נערכה באתר וואלה! ובאתר ONE. השחקן שקיבל את מספר הקולות הגבוה ביותר זוכה בפרס.

הפרס חולק על ידי המנהלת החל מדצמבר 2014, והזוכה הראשון היה ערן זהבי, כדורגלן מכבי תל אביב. שיאני הזכיות הם אלירן עטר ואיתי שכטר עם שלוש זכיות, עטר הוא גם השחקן היחיד שזכה בתואר פעמיים ברצף.

כדורגלן העונה בישראל

כדורגלן העונה בישראל הוא פרס כדורגל המוענק מדי עונה לשחקן המצטיין בליגת העל בכדורגל. הזוכה בפרס נקבע על ידי הצבעה הנערכת בקרב שחקני כל הקבוצות בליגת העל. השחקן שקיבל את מספר הקולות הגבוה ביותר זוכה בפרס.

כדורגלן השבוע בליגת העל

כדורגלן השבוע בליגת העל הוא פרס כדורגל המוענק מדי מדי שבוע לשחקן המצטיין בליגת העל בכדורגל. הזוכה בפרס נקבע על ידי חלוקת קולות בין הצבעה הנערכת בעמוד האינסטגרם של מנהלת הליגות לכדורגל המהווה 50% מהתוצאה הסופית ו-50% נוספים נקבעים על ידי פאנל שחקני עבר בכירים בכדורגל הישראלי שנבחרים על ידי המנהלת. במחזורים המשוחקים בסוף החודש לא נערכת הצבעה לכדורגלן השבוע אלא לכדורגלן החודש.

הפרס חולק על ידי מנהלת הליגות לכדורגל וחברת HUAWEI החל מנובמבר 2015, והזוכה הראשון היה שלומי ארבייטמן אז כדורגלן הפועל באר שבע. שיאן הזכיות הוא יוסי בניון עם חמש זכיות.

ליגת העל בכדורגל

ליגת העל בכדורגל היא ליגת הכדורגל הבכירה ביותר בישראל.

הליגה נוסדה בשנת 1931, והיא נקראת "ליגת העל" החל מעונת 1999/2000. עד אז נקראה "הליגה הלאומית" (משנת 1955) ולפני כן "ליגה א'" ו"הליגה הארצית". מכבי תל אביב היא הקבוצה היחידה המשתתפת בליגה ברציפות מאז שנת היווסדה.

הליגה נמצאת תחת אחריות ההתאחדות לכדורגל בישראל, והחל משנת 2014 מנוהלת הליגה על ידי מנהלת הליגות לכדורגל.

נכון לשנת 2019, מדורגת ליגת העל הישראלית במקום ה-27 בדירוג אופ"א בשקלול של חמש העונות האחרונות.

החל משנת 2019 נותנת החסות לליגה היא הבורסה לניירות ערך ושמה המסחרי של הליגה הוא "ליגת הבורסה לניירות ערך".

מיגל ויטור

מיגל אנז'לו לאונרדו ויטור (בפורטוגזית: Miguel Ângelo Leonardo Vítor; נולד ב-30 ביוני 1989 בטורס ודראס שבפורטוגל) הוא כדורגלן פורטוגלי המשחק בעמדת הבלם בהפועל באר שבע.

עונת 2018/2019 בליגת העל בכדורגל

עונת 2018/2019 בליגת העל היא העונה ה-20 של ליגת העל כליגת הכדורגל הבכירה בישראל. העונה נפתחה ב-25 באוגוסט 2018 והסתיימה ב-25 במאי 2019. מכבי תל אביב זכתה באליפות ה-22 בתולדותיה (ה-18 מקום המדינה), והיא הוכתרה לאחר 28 מחזורים בלבד – האליפות המוקדמת ביותר בהיסטוריה של הליגה הישראלית. מבין הליגות שמתחילות בקיץ היא גם הייתה האלופה הראשונה שהוכתרה בעונה זו באירופה.

הקבוצות שסיימו במקומות הראשונים בליגה הלאומית בעונת 2017/2018 והצטרפו לליגת העל לקראת עונה זו הן הפועל תל אביב, שחזרה לליגת העל אחרי עונה אחת, והפועל חדרה שחזרה לליגה הבכירה אחרי 39 שנים. העונה הסדירה כללה 14 קבוצות והתקיימה במתכונת של שני סיבובים בהם שיחקה כל קבוצה בבית ובחוץ נגד כל אחת מהקבוצות האחרות בליגה. הקבוצות שסיימו את העונה הסדירה באחד מששת המקומות הראשונים המשיכו להתמודדות במסגרת הפלייאוף העליון, ושאר הקבוצות התמודדו בפלייאוף התחתון. המשחקים בפלייאוף העליון התקיימו בשני סבבים של משחקי בית/חוץ (סה"כ 10 משחקים). בפלייאוף התחתון מתקיים סיבוב משחקים אחד (סה"כ 7 משחקים). על ניצחון במשחק הוענקו שלוש נקודות, ונקודה בודדת הוענקה על תיקו.

בסיום העונה ירדו בני סכנין ומכבי פתח תקווה לליגה הלאומית. בתום עונת 2018/2019 בליגה הלאומית העפילו הפועל כפר סבא וסקציה נס ציונה לליגת העל.

דור מיכה, קשרה של מכבי תל אביב, נבחר לכדורגלן העונה בישראל, ומלך שערי הליגה היה בן שהר מהפועל באר שבע, עם 15 שערים.

במהלך משחקי הפלייאוף העליון הוכנסה לשימוש מערכת ה-VAR.

לקראת פתיחת העונה נחתם הסכם חסות בין מנהלת הליגות לכדורגל לרשת המסעדות ג'פניקה, ולפיו בעונה זו שמה המסחרי של ליגת העל היה "ליגת JAPANIKA".

עסקנות הספורט בישראל

עסקנות הספורט בישראל (נקרא לעיתים בלעג: "עסקונה") היא ניהול הספורט בישראל מהצד הארגוני והעסקי שלו, להבדיל מהצד הספורטיבי.

קאיו אלבס

קאיו סזאר אלבס דוס סנטוס (בפורטוגזית: Caio César Alves dos Santos; נולד ב-29 במאי 1986), הידוע בשם קאיו, הוא כדורגלן ברזילאי המשחק בעמדת הקשר ההתקפי.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.