ממלכת ארצות השפלה

ממלכת ארצות השפלההולנדית: Koninkrijk der Nederlanden, קו֗נִינְקְרֵיְק דֶר נֵדֶּרְלַנְדּ) היא מדינה ריבונית ומונרכיה חוקתית בעלת מאפיינים פדרליים, בת ארבעה חלקים אוטונומיים: הולנד, הכוללת גם את הטריטוריה הולנד הקריבית (שמאחדת את האיים בונייר, סאבא וסנט אוסטתיוס – רשויות מוניציפליות השייכות להולנד); ארובה; קוראסאו; וסנט מארטן.

בראשה של מונרכיה חוקתית פדרלית עומד מלך (או מלכת) הולנד. הממלכה הוכרזה כמונרכיה פדרלית ב-28 באוקטובר 1954. קודם לכן המונח: "ממלכת ארצות השפלה" התייחס להולנד ולקולוניות שלה (האימפריה ההולנדית).

בשנים 19541975 כללה הממלכה גם את סורינאם שבאמריקה הדרומית. עד אז נקראה סורינאם "גיאנה ההולנדית" (Nederlands Guiana).

בשנים 19542010 כללה הממלכה את האנטילים ההולנדיים.

עד שנת 1830 (רשמית ב-1839) היא הייתה מוכרת כ"הממלכה המאוחדת של ארצות השפלה", והיא כללה גם את בלגיה.

ממלכת ארצות השפלה
Koninkrijk der Nederlanden
Flag of the Netherlands Royal coat of arms of the Netherlands
דגל סמל

לחצו כדי להקטין חזרה

ארובהקוראסאובוניירהולנדסנט מארטןסאבאסנט אוסטתיוסהממלכה המאוחדתאירלנדפורוטוגלספרדבלגיהגרמניהצרפתשווייץצ'כיהאוסטריהצרפתאיטליהמרוקומאוריטניהכף ורדהתוניסיהלובאלג'יריהמאליונצאולהגינאהטרינידד וטובגוהרפובליקה הדומיניקניתפוארטו ריקוהאיטיאיי בהמהאיי טרקס וקייקוסג'מייקהקובהאיי קיימןארצות הבריתקנדהקולומביהפנמהקוסטה ריקהניקרגואההונדורסגואטמלהאל סלוודורבליזמקסיקוניז'רניגריהסיירה לאוןגינאה-ביסאוגיאנהליביריהגמביהסנגלחוף השנהבברמודהאיי הבתולה של ארצות הבריתאיי הבתולה הבריטייםאנטיגואה וברבודהסנט קיטס ונוויסמונטסראטגוואדלופדומיניקהמרטיניקסנט לוסיהברבדוססנט וינסנט והגרנדיניםגרנדהKingdom of the Netherlands in its region.svg
מוטו לאומי אני אשמר
המנון לאומי שירו של וילהלמוס
יבשת צפון מערב אירופה ואזור הקריביים
שפה רשמית הולנדית (וגם פריזית בפריזיה)
עיר בירה אמסטרדם[1]
52°21′N 4°52′E / 52.350°N 4.867°E
העיר הגדולה ביותר אמסטרדם
משטר מונרכיה חוקתית
ראש המדינה
- מלך
- ראש הממשלה
מלך
וילם-אלכסנדר
מארק רוטה
הקמה
- תאריך
מלחמת שמונים השנה
26 ביולי 1581
שטח 
- דירוג עולמי
- אחוז שטח המים
41,526 קמ"ר 
(ללא דירוג)
18.41%
אוכלוסייה 
(2005)

- דירוג עולמי של אוכלוסייה
- צפיפות
- דירוג עולמי של צפיפות

16,407,491 נפש 
(ללא דירוג)
395 נפש לקמ"ר
(ללא דירוג)
תמ"ג (PPP) 
(2005)

- דירוג עולמי
- תמ"ג לנפש
- דירוג עולמי לנפש

498,703 מיליון $ 
(ללא דירוג)

(ללא דירוג)
מטבע אירו (EUR).
עד שנת 1999 -גילדן (NLG).
פלורין ארובה (AWG).
פלורין האנטילים ההולנדיים (ANG).   ‏ (0)
אזור זמן UTC +1
סיומת אינטרנט .nl
קידומת בינלאומית 31

שמה של הממלכה

שמה המקוצר של הממלכה בהולנדית הוא "נדרלנד" (Nederland) שמשמעותו "הארצות הנמוכות" או "ארצות השפלה". תרגום של שם זה מקובל בשימוש רשמי גם בשפות אחרות, למשל אנגלית - The Netherlands, צרפתית - Les Pays Bas, גרמנית - Niederlande. בעברית מקובל יותר השם "הולנד", שהוא בעצם שמם של שני המחוזות המאוכלסים ביותר בממלכה בחלק האירופי של הממלכה: צפון הולנד ודרום הולנד. כיוון שהולנד ובלגיה היו בעבר מאוחדות, מקובל לכנות את האזור באירופה שבו הן שוכנות כ"ארצות השפלה".

נתונים סטטיסטיים

השטח (קמ"ר)

 • הולנד (כל המחוזות שבאירופה) - 41,526
 • ארובה (אי בים הקריבי) - 193
 • האנטילים ההולנדיים (קבוצת איים בים הקריבי) - 960

אוכלוסייה

נכון ל-2012:

 • הולנד - 16,748,205
 • ארובה - 103,504
 • קוראסאו - 146,836
 • סנט מארטן - 39,689
 • בונייר - 16,541
 • סאבא - 1,971
 • סנט אוסטתיוס - 3,791

צפיפות אוכלוסייה (מספר תושבים לקמ"ר)

 • הולנד - 387
 • ארובה - 534
 • האנטילים ההולנדיים - 223

הערות שוליים

 1. ^ אמסטרדם היא הבירה אך הממשלה יושבת בהאג.
אורנייסטאד

אורנייסטאד (בהולנדית: Oranjestad) היא בירת ארובה. בשנת 2000 התגוררו בה כ-26 אלף תושבים, שהם כרבע מאוכלוסייתה של ארובה. אורנייסטאד שוכנת לחופו הדרום-מערבי של האי ארובה. חלקים ממנה, כגון שוק רנסאנס ופארק המלכה וילהלמינה מצויים על שטחים שיובשו מהים.

בשנת 1796 הקימו ההולנדים את מבצר זאוטמן, וזמן קצר אחר כך החלה העיר להתפתח סביבו. הם קראו לה על שם וילם ון אוראנייה-נסאו, המלך הראשון לבית אוראנז' (בהולנדית: Oranje). השם ניתן לעיר באופן רשמי בשנת 1820. מאז הקמתה, משמשת אורנייסטאד כעיר בירה. חשיבותה גדלה מעט ב-1986, כאשר ארובה נפרדה מהאנטילים ההולנדיים והייתה לאזור אוטונומי נפרד.

אתרי התיירות המרכזיים בעיר הם מבצר זאוטמן, מגדל וילם השלישי וכן המבנים הקולוניאליים הפזורים בעיר (אף שבמידה פחותה מאשר בקורסאו הסמוכה). אף החנויות הפטורות ממס מהוות מוקד משיכה לתיירים.

מנמל התעופה הבינלאומי המלכה ביאטריקס המשרת את העיר יוצאות טיסות סדירות ליעדים שונים ביבשת אמריקה, וכן לאמסטרדם. בעיר גם פועל הנמל הגדול בארובה.

דגל הולנד

דגל הולנד, הטריקולור בעל שלושת הפסים האופקיים בצבעים אדום (למעלה), לבן וכחול, לא היה הדגל הראשון של המדינה. בסוף המאה ה-15, כשרוב הפרובינציות ההולנדיות התאחדו תחת שליט אחד, החלו להשתמש בדגל משותף עבור מסעות משותפים. היה זה הדגל של הלורד של בורגונדי, שהיה דגל לבן שעליו שתי אגודות של ענפי דפנה בצורת האות X, כשלהבות פורצות מהחיתוך בין הענפים: צלב בורגונדי. הדגל נשאר בשימוש גם תחת השלטון האוסטרי.

הפרובינציות של ארצות השפלה, התמרדו נגד המלך פיליפ השני מספרד ונסיך אוראנז' הציב עצמו בראשות המורדים. ה"וואטרגאוזן" (שודדי-ים שתמכו בעצמאות), שפעלו תחת הוראות הנסיך, הטרידו את כוחות האויב בכל מקום ועשו זאת תחת הטריקולור "כתום לבן כחול" ("אורנג' בלאנצ'ה בלאו"), צבעי סמל הנסיך. זה היה דגל שזוהה בקלות עם מנהיג המרד, והקשר גם בוטא בשם: "דגל הנסיך". לא ידוע מתי נגלל דגל זה לראשונה, אך ניתן לראות אותו באיורים מראשית ימי מלחמת שמונים השנים - מלחמת העצמאות ההולנדית.

לדגל היו שלושה, שישה, ואפילו תשעה פסים אופקיים, אך הוא הופיע גם בצורה של קרניים היוצאות מעיגול. השתמשו בצבעים אך בלי סדר קבוע, ורק לקראת סוף המאה ה-16 החלה להופיע מידה מסוימת של אחידות. לאחר 1630, הפס הכתום הוחלף בהדרגה בפס אדום, כפי שניתן לראות בציורים מאותה תקופה. מכיוון שלא הייתה סיבה פוליטית להצגת מוטיב לא-כתום בדגל, הסיבה לכך היא ככל הנראה העובדה שכתום וכחול הם צבעים בהירים יחסית, ולעיתים קשה יותר להבחין בהם מאשר באדום ובכחול כהה, בעיקר בים. עם זאת, המשיכו להניף את הדגל הכתום-לבן-כחול.

בנוסף לשני הדגלים, קיים דגל רשמי שלישי - דגל ה"סטטס ג'נרל" (הפרלמנט), אף על פי שדגל זה מעולם לא זכה למעמד דומה לזה של הטריקולור. במקור הוא כלל את האריה האדום של פרובינציית הולנד, שנלקח מסמל הפרובינציה, על רקע זהוב, ומאוחר יותר, אריה זהוב על רקע אדום. הדגל לא סימל חוסר הסכמה עם דגל הנסיך, ואף בציורים עתקים של ספינות וקרבות ימיים, ניתן לראות את שני הדגלים מתנופפים זה לצד זה בהרמוניה, ובכך מדגימים את הממשל המורכב על שני מרכזי הסמכות שלו: ה"סטדטהולדר" - העוצר (שהיה תמיד מבית אורנג') והפרלמנט.

המהפכה בהולנד, בעשור האחרון של המאה ה-18, והכיבוש הצרפתי הסתיימו בדגל נוסף. השם "דגל הנסיך" נאסר. לא היה שינוי באדום-לבן-כחול (צבעים שה"משחררים" הצרפתיים קיבלו, בשל האנלוגיה הברורה לדגלם), אך בשנת 1796 הוספה בחלק האדום של הדגל דמותה של עלמה הולנדית, כשאריה לרגליה, בפינה השמאלית-עליונה. ביד אחת אחזה מגן ובו אגודת העצים הרומית, ובידה השנייה אחזה רומח שבראשו כובע החרות. דגל זה קצר ימים כמו הרפובליקה הבטאווית שעבורה נוצר. לואי נפוליאון, שהוכתר למלך הולנד על ידי אחיו הקיסר נפוליאון בונפרטה, שאף להתמיד במדיניות הולנדית טהורה ולכבד את הרגש ההולנדי הלאומי ככל שיכול היה. הוא הסיר את עלמת החרות מהדגל והחזיר את הטריקולור הישן. מדיניותו הפרו-הולנדית הובילה לעימותים עם אחיו, והולנד אוחדה עם האימפריה הצרפתית. דגלה הוחלף בסמל הקיסרי.

בשנת 1813, הולנד זכתה מחדש בעצמאותה ונסיך אורנג' חזר למדינה מאנגליה. הטריקולור הופיע מחדש מעליות הגג והמרתפים בהם הוסתר במשך שלוש שנים, מחכה לזמנים טובים יותר. כדי לבטא את הקשר ההדוק בין העם לבית אורנג', התנופפו הדגל הכתום-לבן-כחול והאדום-לבן-כחול יחד מהגגות. לא הוחלט איזה מהדגלים יהיה הדגל הלאומי. עד לאחרונה, שני הדגלים היו באותו מעמד, אם כי בדרך כלל ניתנה עדיפות לאדום-לבן-כחול. ניתן להסיק זאת מכך שהוא לא רק הונף על בניינים ציבוריים אלא גם נבחר על ידי המלך הראשון כדגל האישי שלו, כשהוא מציג את הסמל הלאומי על הפס הלבן. המנהג, שהחל כצעד ספונטני, להניף את הדגל הכתום יחד עם הדגל הלאומי כסימן לנאמנות לבית אורנג', מתוארך לאותה תקופה.

ב-19 בפברואר 1937, צו מלכותי של המלכה ווילהמינה הורה שהאדום, לבן והכחול יהיו צבעי הדגל הלאומי (שני, לבן, וכחול קובלט).

דגל סנט מארטן

דגל סנט מארטן הוא הדגל הלאומי של החלק ההולנדי של האי סנט מארטן, שהוא שטח אוטונומי בתוך ממלכת ארצות השפלה. הדגל אומץ ביוני 1985.

הדגל מציג את סמל המדינה על משולש שווה-צלעות בצבע לבן בצד התורן. המחצית העליונה של האזור שנותר היא בצבע כחול והתחתונה בצבע אדום. יחס הממדים של הדגל הוא 2:1.

האימפריה ההולנדית

האימפריה ההולנדית הוא הכינוי המקובל לכלל השטחים בהם שלטה הולנד מהמאה ה-17 עד המאה ה-20. ההולנדים, בעקבות הפורטוגזים והספרדים, ייסדו אימפריה קולוניאלית גלובלית מעבר לים. "הרוח הגבית" למיזם-על זה היו כישוריהם של ההולנדים בספנות ובמסחר וגאות לאומנית ומיליטריסטית, תוך כדי מאבקם למען עצמאות מספרד. במקביל לבריטים, הקימו ההולנדים תחילה מושבות שנוהלו בשיטה של קולוניאליזם תאגידי קפיטליסטי, ללא שליטה ישירה של המדינה, בתיווכן של חברת הודו המזרחית ההולנדית וחברת הודו המערבית ההולנדית. מאוחר יותר, גברה מידת התערבותה של המדינה במיזם הקולוניאלי. סוחרים וספנים הולנדים לקחו גם חלק במסעות התגלית, שהיו בעיצומם במאות ה-16 וה-17.

כוחה הימי של הולנד גדל מאוד והיא הפכה למעצמה ימית בשלהי המאה ה-16. ההולנדים שלטו בימים ובמסחר הגלובלי, במשך המחצית השנייה של המאה ה-17. חלה פריחה תרבותית במשך המאה, תקופה שנודעה כתור הזהב ההולנדי. הולנד איבדה חלק ניכר מנכסיה הקולוניאלים, כמו גם את מעמדה כמעצמה גלובלית, והבריטים תפסו את מקומה, כאשר כבשו צבאות צרפתיים את הולנד בזמן מלחמות המהפכה. הצרפתים ריכזו את השלטון על הולנד תחת שלטון ממשלת בובות מקומית, בין השנים 1795 ל-1814 (ראו: הרפובליקה הבטאווית, ממלכת הולנד). לאחר מכן, חלקי האימפריה ההולנדית שהוחזרו להולנד, ביניהם בפרט איי הודו המזרחיים ההולנדים (באינדונזיה) וסורינם, נותרו בשליטת האג עד המאה ה-20, עידן שקיעת האימפריאליזם המסורתי. כיום, הולנד היא חלק מפדרציה שנקראת ממלכת ארצות השפלה, עם מושבות העבר שלה ארובה והאנטילים ההולנדים.

האנטילים ההולנדיים

האנטילים ההולנדיים (בהולנדית: Nederlandse Antillen (מידע • עזרה)) הם שישה איים שהיוו חלק מהאנטילים הקטנים של האיים האנטילים אשר שוכנים בים הקריבי. היו מחוז אוטונומי של ממלכת ארצות השפלה. בעבר האיים נקראו האיים ההולנדיים של הודו המערבית או איי הודו המערביים ההולנדיים.

הכוחות המזוינים של הולנד

הכוחות המזוינים של הולנד מורכבים מהצבא, חיל הים וחיל האוויר:

צבא הולנד המלכותי (Koninklijke Landmacht)

הצי ההולנדי המלכותי (Koninklijke Marine) וחיל הנחתים (Korps Mariniers)

חיל האוויר ההולנדי המלכותי (Koninklijke Luchtmacht)

חיל המשטרה המלכותי (Koninklijke Marechaussee)בנוסף בתוך ממלכת ארצות השפלה ישנם כוחות סדירים קטנים באיים ארובה וקוראסאו. אלה פועלים תחת חסות חיל הים וחיל הנחתים ההולנדים.

הדרגות הצבאיות בהולנד דומות לדרגות הבריטיות והאמריקאיות.

הממלכה המאוחדת של ארצות השפלה

הממלכה המאוחדת של ארצות השפלה (בהולנדית: Verenigd Koninkrijk der Nederlanden, בצרפתית: Royaume-Uni des Pays-Bas) היה שמה המוכּר של מדינה אירופית שהתקיימה בשנים 1815–1830. היא הוקמה בעקבות קונגרס וינה ב-1815 בשטח שקודם לכן היה חלק מהקיסרות הראשונה, שכבשה אותו כחלק מאירועי המהפכה הצרפתית והתקופה הנפוליונית. שטחה של הממלכה החדשה, שבראשה עמד מלך מבית אוראנז', כלל את "שבעת המחוזות" (הרפובליקה ההולנדית לשעבר) בצפון, את ארצות השפלה האוסטריות בדרום ואת בישופות לייז'; שטחים אלה חופפים כמעט במדויק לשטחיהן של הולנד ובלגיה בימינו. הדוכסות הגדולה של לוקסמבורג, כלומר, לוקסמבורג של ימינו ומחוז לוקסמבורג הבלגי של ימינו, הייתה עצמאית לכאורה, אך למעשה הייתה נתונה גם היא לשלטון מלך הולנד.

וילם-אלכסנדר, מלך הולנד

וילם-אלכסנדר, מלך הולנד (שמו המלא: וילם-אלכסנדר קלאוס גאורג פרדיננד – Willem-Alexander Claus George Ferdinand; נולד ב-27 באפריל 1967) הוא המלך הנוכחי של ממלכת ארצות השפלה, הכוללת את הולנד, ארובה, קוראסאו וסנט מארטן. ירש את אמו המלכה ביאטריקס, עוד בחייה, ב-30 באפריל 2013.

וילמסטאד

וילמסטאד (הולנדית Willemstad) היא בירתו של השטח האוטונומי קוראסאו, ומתגוררים בה כ-125,000 איש. מרכז העיר מחולק לשני רבעים עיקריים – פונדה (Punda) ואוטרובאנדה (Otrobanda) הנמצאים משני עברי מפרץ סינט אנה (Sint Annabaai). מפרץ סינט אנה הוא למעשה תעלה המוליכה אל הנמל הטבעי הגדול הקרוי סְחוֹטֶחַט (Schottegat). בשנת 1997 הוכרה וילמסטאד כאתר מורשת עולמית.

בין השנים 1955 ל-2010 שבהן קורסאו הייתה חלק מההאנטילים ההולנדיים, יחידת אוטונומית במסגרת הולנד, וילמסטאד הייתה לבירת הטריטוריה כולה.

טלהסי

טלהסי (באנגלית: Tallahassee) היא עיר הבירה של מדינת פלורידה בארצות הברית. העיר היא גם בירת מחוז לאון שבפלורידה.

יחסי אורוגוואי–הולנד

יחסי אורוגוואי–הולנד הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין הרפובליקה האוריינטלית של אורוגוואי לבין ממלכת ארצות השפלה.

יחסי ברזיל–הולנד

יחסי ברזיל–הולנד הם היחסים הדיפלומטיים שבין הרפובליקה הפדרלית של ברזיל לבין ממלכת ארצות השפלה.

יחסי הולנד–פורטוגל

יחסי הולנד–פורטוגל הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין ממלכת ארצות השפלה לבין הרפובליקה הפורטוגלית.

יחסי הולנד–קטר

היחסים בין ממלכת ארצות השפלה לבין מדינת קטר מבוססים על שיתוף פעולה במגוון תחומים, העיקרי שבהם הוא הסחר שבין המדינות. שיתוף הפעולה מצד חברות שונות משתי המדינות אף הוא מתחזק לאורך השנים, כשחברות הולנדיות רבות פותחות משרדים וסניפים בקטר.

סורינאם

רפובליקת סורינאם (בהולנדית: Republiek Suriname) היא מדינה השוכנת בחלק הצפוני של אמריקה הדרומית. היא גובלת בגיאנה הצרפתית במזרח, גיאנה במערב, ברזיל בדרום והאוקיינוס האטלנטי בצפון. בעבר נודעה בשם גיאנה ההולנדית.

סמל הולנד

סמל הולנד מבוסס על סמלהּ של הממלכה המאוחדת של ארצות השפלה, שאומץ עם הקמתה ב-1815. בסמל מופיע אריה מוזהב שטפריו ולשונו אדומים ובידו חרב, על גבי מגן כחול עם משבצות מוזהבות. במגן תומכים שני אריות זקופים, ומעליו מופיע כתר הולנד. מתחת למגן מופיע המוטו ההולנדי, בצרפתית: "Je maintiendrai" (אני אתגבר). ברקע הסמל - גלימה מלכותית שצדה החיצוני ארגמן, צדה הפנימי פרוות סמור, וכתר נוסף בראשה.

סנט מארטן

סנט מארטן (בהולנדית: Sint Maarten) היא אחת מארבע המדינות המרכיבות את ממלכת ארצות השפלה. המדינה שוכנת בחלקו הדרומי של האי הטרופי סן מרטן (שטחו של האי 87 קמ"ר, ובחלקו הצפוני שוכן הקולקטיב סן מרטן השייך לצרפת). האי ממוקם בצפון מזרח הים הקריבי, 240 ק"מ מזרחית לפוארטו ריקו. שטח סנט מארטן 34 קמ"ר ועיר הבירה היא פיליפסבורג (Philipsburg).

פיליפסבורג (סנט מארטן)

פיליפסבורג היא העיר הגדולה ביותר ועיר הבירה של מדינת סנט מארטין. העיר ממוקמת על רצועה צרה של קרקע בין מפרץ גדול מלוח. העיר משמשת כמרכז המסחרי של האי סנט מרטין, ובזכותו סנט מארטין נכללת בחצי הדרומי. נכון ל-2011 ישנם באי 1,327 תושבים.

ראש ממשלת הולנד

ראש ממשלת הולנד (בהולנדית: Minister-president van Nederland) הוא ראש הרשות המבצעת של ממשלת הולנד ויושב ראש "מועצת השרים" (בהולנדית: Ministerraad). ראש הממשלה הוא זה המתאם את מדיניותה של ממשלת הולנד. מאז אוקטובר 2010 מכהן בתפקיד מארק רוטה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.