מלי ברונשטיין

מלי ברונשטיין (פקר) (נולדה ב-1954) היא זמרת ישראלית שהתפרסמה ב-1973 כששרה כסולנית להקת חיל התותחנים את השיר "בלילות הקיץ החמים".

מלי ברונשטיין
לידה 1954 (בת 65 בערך)
שנות פעילות 1973-1975
סוגה פופ, רוק, זמר עברי, מוזיקה אתנית, מוזיקה ישראלית
עיסוק שירה

קריירה

ברונשטיין התגלתה ב-1973 כששרה כסולנית להקת חיל התותחנים את השיר "בלילות הקיץ החמים" (מילים דן מינסטר, לחן מתי כספי). השיר בוצע במקור על ידי צוות הווי חטיבת הצנחנים בלחן בלוז/ג'אז[דרוש מקור], אך ביצועה של ברונשטיין בלחן קצבי יותר הוא זה שהפך ללהיט [1] והושמע רבות בתוכניות רדיו שונות (למשל ב"ציפורי לילה"). ברונשטיין סיפרה אז בראיון איתה שהיא ביקשה מכספי שילחין לה את השיר מחדש.

לאחר שחרורה מצה"ל החלה ברונשטיין בשיתוף פעולה עם המוזיקאי מישה סגל, שאיתו כתבה את השיר "אתה המלך" (שנכלל רק בדיסק האוסף של שנות ה-70 "ומתוק הקול באוזניים"), שנהפך ללהיט. שיר נוסף שלה, "פרפרים ברוח", הופיע רק על גבי תקליטון לא מסחרי. באותה שנה גם השתתפה במופע "שישו את ירושלים", שכלל שירים חדשים על ירושלים. אחד השירים שהצליחו היה בביצוע ברונשטיין, "תפילה לירושלים", שכתב והלחין שייקה פייקוב.

כעבור שנה השתתפה בתוכנית "שרתי לך ארצי" ושרה את השירים "לא ביום ולא בלילה" של חיים נחמן ביאליק ובדואט עם רותי בן אברהם את "בשדמות בית לחם" של אבא קונסטנטין שפירא (הוא הופיע בדיסק משירי חנינא קרצ'בסקי). במוצאי יום העצמאות של אותה השנה השתתפה במופע "אנחנו שרים לך", שהחליף את פסטיבל הזמר והפזמון המסורתי, ושרה בו דואט נוסף עם בן אברהם, את השיר "כפרי" (הופיע בדיסק משירי דניאל סמבורסקי). היא גם השתתפה במחרוזת משירי תנועות הנוער. בשנת 1975 פרשה לא רשמית מעולם המוזיקה ועברה לעסוק באופנה.

בשנת 1982 התמודד צביקה פיק בקדם אירוויזיון של אותה שנה עם השיר "רומנטיקה", אותו ליוותה רביעייה שכללה את ברונשטיין, עירית בולקא, צבי בומס ואהר'לה סייקס.

מלבד שיתוף פעולה עם מישה סגל, היא חידשה גם שירים ישנים כגון "לילה בחוף אכזיב", "בלילה על הדשא", "בשדות בית לחם", וכן היא הראשונה שהקליטה את השיר "האומנם" (מילים לאה גולדברג) בלחן של נעמי שמר ועיבודו של שמעון כהן; [2]).

חיים אישיים

ברונשטיין התגוררה בניו יורק תקופה ארוכה. היא הייתה בת זוגו של טייס הקרב רן פקר (בתקופה שהיא עסקה באופנה), ולאחר מכן בת זוגו של רפי מהודר, ממציא טפטפות נטפים[דרוש מקור: לפי כל המקורות הידועים, ממציא הטפטפת הוא שמחה בלאס]. כיום היא עוסקת במשפטים.

קישורים חיצוניים

בלילות הקיץ החמים

בלילות הקיץ החמים הוא פזמון שנכתב על ידי דן מינסטר והולחן על ידי מתי כספי. השיר בוצע לראשונה על ידי צוות הווי חיל התותחנים.

ברונשטיין

האם התכוונתם ל...

האומנם

הַאֻמְנָם (האומנם) הוא שיר מאת המשוררת לאה גולדברג, שנדפס לראשונה בעיתון "דבר". בכל הופעותיו בכתבי לאה גולדברג השיר נטול כותרת, אך ההתייחסות אליו (כשיר מולחן) היא על פי המילה הראשונה (או המילים הראשונות) בו. השיר מייחל לאפשרות לסבול את מכאובי החיים ולדעת להתייחס אליהם בשלווה וברוגע.

לשיר חוברו לחנים אחדים, הנודע שבהם מאת חיים ברקני. הוא בוצע לראשונה בשנות ה-70 על ידי חוה אלברשטיין. לשיר חיברו לחנים גם סשה ארגוב בביצוען של מיכל שקד ונעה ביזנסקי; דני גרנות, בביצועו; נעמי שמר, בביצועה של מלי ברונשטיין; בועז שרעבי, בביצועו; ושרון רוטר, בביצועה.

להקת חיל התותחנים

להקת חיל התותחנים הייתה להקה צבאית של חיל התותחנים. הוקמה ב-1969, הקים את הלהקה וביים את שתי התוכניות הראשונות עזרא דגן. הלהקה הפיקה בשנתיים שתי תוכניות מצליחות מאוד, מהן יצאו שירים שהפכו לנכסי צאן ברזל וזמרים ושחקנים מצליחים. מאוחר יותר קם בחיל גם צוות הווי תותחנים לזמן קצר בלבד.

מתי כספי

מתי כספי (נולד ב-30 בנובמבר 1949) הוא מוזיקאי ישראלי רב תחומי: מלחין, מעבד, מתזמר, מפיק ומנהל מוזיקלי, רב-נגן וזמר מבצע. כספי הוא זוכה פרס אקו"ם בתחום המוזיקה.

כספי נחשב על ידי רבים לאחד המוזיקאים החשובים בתולדות התרבות הישראלית. יצירתו מקיפה קרוב לאלף שירים, מהם שנכתבו לאמנים אחרים ומהם שביצע בעצמו. יצירתו המוזיקלית ידועה במורכבותה, במיוחד במהלכים ההרמוניים הייחודיים. עם זאת, שיריו כתובים במתכונת הפופולרית של הזמר העברי, והיו בהם רבים שהפכו ללהיטים והותירו חותמם לאורך השנים. כספי מנגן במגוון רחב של כלים, ובהם פסנתר, גיטרות ותופים.

צבי בומס

צביקה (צבי) בוֹמס (נולד ב-1952 בקריית חיים) הוא זמר ישראלי שהתפרסם כחלק מ"שלישיית קצה השדה" ובדרך שאפיינה את הקריירה המוזיקלית שלו.

צד א' צד ב'

צד א' צד ב' הוא אלבום הסולו השלישי של המוזיקאי והזמר הישראלי מתי כספי, שיצא בשנת 1978.

בתחילת 1978 החל כספי בהקלטתו של אלבום אחר, אך החליט לגנוז אותו בשל חוסר שביעות רצונו מהתוצאות, ופנה להקלטת אלבום זה. האלבום מכיל שירים שהולחנו על ידי כספי למילותיהם של יהונתן גפן, אהוד מנור, דן מינסטר, שמרית אור, ירון לונדון, לאה גולדברג וכספי עצמו. האלבום כולל שירים שבוצעו והתפרסמו בעבר על ידי מבצעים אחרים, ובאלבום זה זכו לגרסה של כספי. כך, למשל, השיר "מקום לדאגה" שבוצע כבר בשנת 1975 על ידי שרה בדישי (אז פורסם בשם "יש מקום לדאגה"), השיר "זה מכבר" שבוצע על ידי אושיק לוי והשירים "עוד יבוא היום" ו"שיר היונה" שבוצעו על ידי נתנאלה.

עטיפת האלבום, הכוללת את צללית פניו של מתי כספי מביט שמאלה, עוצבה על ידי דוד טרטקובר ומשמשת כיום כאלמנט עיצובי באתר האינטרנט של מתי כספי.

שני אלבומים מאוחרים יותר של כספי התייחסו בשמם לשמו אלבום זה:

"צד נוסף" - אלבומו הרביעי של כספי שיצא בשנת 1980 והוקדש לשירי ילדים

"צד ג' צד ד'" - אלבום שיצא בשנת 1987, וגם הוא כולל גרסאות של כספי לשירים שהלחין למבצעים אחריםאלבומו של אסף אמדורסקי, "צד א'", משנת 2011, מתייחס הן בשמו והן בעיצוב עטיפתו לאלבום "צד א' צד ב'".

רן פקר

רַן פֶּקֶר (ידוע פחות בשמו המעוברת, רַן רוֹנֵן); (19 ביולי 1936 - 3 בדצמבר 2016) היה טייס קרב בחיל האוויר הישראלי, שהגיע לדרגת תת-אלוף. נחשב לאחד מבכירי טייסי החיל ומפקדיו, ולזכותו נרשמו שבע הפלות של מטוסי אויב.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.